Jan van Ispelen leed eerste nederlaag KAMPIOEN RUDIE LUBBERS NU KLAAR VOOR HET ZWARE WERK KNVB gaat - nog - niet in op claim van Haarlem Wembley uitverkocht Winst voor Teun Gaartman heeft Storks Robert Fischer definitief de rug toegekeerd Animo Ready stopt er mee Hardy Regina favoriet op Mereveld Schaakmeester Prins door bond uitgesloten 1 J1 ll d|lf‘ J Jendrossek weer Juventus deed Korfbalprogramma geen bod op Gigi Riva Dorpmans neemt Europa Cup mee naar Wembley Den Haag staakt onderhandelingen over voetbalfusie naar Duitsland i B DINSDAG 18 MEI 1971 Wereldrecord Silvester Schrale troost kunnen zou RUDIE LUBBERS geprobeerd die I (Van onze sportredactie) HAARLEM De KNVB wil nog geen beslissing nemen over de plaats, die Hol land Sport in de eredivisie achterlaat als het fusioneert met ADO. Op een claim van Haarlem kan de voetbalbond dan ook nog niet ingaan. Voorzitter Hut van de Haar lemse in degradatiegevaar verkerende club: „De KNVB weet niet wat er gaat gebeuren. Alles hangt af van de sanering. Na 1 juni weten we meer”. Een afvaardiging van Haarlem en EDO (voorzitter Hut van Haarlem, voorzitter Laan van EDO en de man, die het fusie- gesprek tussen Haarlem en EDO aantrok, Van Houten) had gistermiddag een gesprek met de KNVB. Gesprekspartners waren de voorzitter van de voetbalbond Meuleman, de voorzitter van de Sectie Betaald Voetbal Coler, de voorzitter van de Sectie Amateur Voetbal Van Marie en de secretaris-pen- ningmeester van de KNVB Burgwal. Behalve over een plaats in de eredivisie werd er ook gepraat over financiën en over de plaatsing van EDO in de rijen der ama teurs. De KNVB-bestuursleden vonden de financiële wensen van Haarlem en EDO (delging van schulden, die in de tonnen lopen) aannemelijk. Over EDO’s plaats bij de amateurs werd nog geen beslissing ge nomen. Vast staat dat de club minimaal in de derde klasse terechtkomt. TURIJN. Juventus heeft tegenge sproken dat het een bod zou hebben ge daan op de „gouden jongen” van het Ita liaanse voetbal, Gigl Riva. Cagliari zou een bod hebben ontvangen van ongeveer 10 miljoen gulden, volgens een bericht in het Italiaanse bald „Corriere”. Riva brak zijn been in de wedstrijd met het Italiaanse elftal tegen Oostenrijk in LANCASTER De Amerikaanse atleet Jay Silvester heeft bij wedstrijden in Lan caster (Califomië) zijn eigen wereldrecord discuswerpen verbeterd. Hij haalde een afstand van 70.38 meter. Het oude record den niet spelen. Het transferrecord in Italië is ruim drie miljoen gulden. Juven tus betaalde een dergelijk bedrag aan Varese voor Pietro Anastasi en aan Sampdoria voor Roberto Vieri. Intema- zionale nam voor deze som Roberto Bo- ninsegna van Cagliari over. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM De korf bal wedstrijden die voor Hemelvaartsdag zijn vastgesteld luiden: Promotie hoofdklasse: Samos Deetos. Promotie eerste klasse: Aurora Amersfoort 14.30 uur. Res. derde klasse B: Amsterdammer Nico Aloserij. De twee voorgaande edities had Van Ispelen vo rig jaar op zijn naam geschreven. Gis teren sloeg voor de zeer sterk opkomen de Aloserij echter het uur van de wraak. Na Van Ispelen in de tweede ronde reeds eenmaal aangeslagen te hebben, volgde in de zesde ronde het einde voor de tot op dat moment ongeslagen Haarlemse middengewicht. Hij werd voor de tweede maal aangeslagen en voordat hij voor de derde maal tot een verplichte rustpauze van 8 tellen over moest gaan kwam scheidsrechter Van der Zee tussenbeide. LONDEN. De administratie van het Wembleystadion heeft bekend gemaakt dat alle, ruim 100.000 kaarten, voor de Europese bekerfinale tussen Ajax en Pa- nathinaikos zijn uitverkocht. In Londen zei men: „Ajax heeft 10.000 kaarten extra gevraagd boven het kwantum van 30.000 dat wij hun ter beschikking hadden ge steld, maar het was onmogelijk aan het verzoek uit Amsterdam te voldoen. Pana- thinaikos heeft ons verbaasd door alle kaarten, die wij voor hen hadden gereser- (Van onze paardeesportmedewerker) MEREVELD. Wie zich van de Utrechtse veterinaire studenten een geheel jaar lang met de eretitel „Peerdepiet” mag sieren, wordt op Hemelvaartsdag (1.30 u.) op Mereveld uitgemaakt. Twaalf studenten binden hiervoor de strijd aan, die niet minder dan fel zal zjjn dan in het Crite rium der 5-jarigen. Hierin start zonder enige uitzondering de top van deze voor treffelijke generatie, die (nog) door Henri Buitenzorg wordt aangevoerd. Zijn troon staat echter op wankelen, omdat gedu rende zijn lange rustperiode een aantal leeftijdsgenoten zijn opgekomen die niet veel meer voor hem onderdoen. Het zijn Hardy Regina, Hurry Up, Hoss Westlandia en Happie T, die stuk voor stuk met een precieuze voorbereiding naar deze koers zijn gebracht. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Zondagmiddag zat Teun Gaartman gezellig met vrouw en kinderen aan het Haarlemse Bad- mintonpad naar de honkbalwedstrijd HCKNeptunus te kijken. Gaart man, de dag tevoren nog coach van de Haagse hoofdklasser Storks, zat in gedachten wel in Bussum, waar Storks tegen HCAW speelde. Zater dagmiddag vond Teun Gaartman het plotseling genoeg. Na de 513 neder laag tegen HCAW verzocht hij de spelers na het douchen nog even te blijven. Met ongekende duidelijkheid maakte de anders zo bescheiden Gaartman zijn spelers duidelijk dat hij er genoeg van had. Dat zij het voor de rest van het seizoen zonder hem moesten doen. Zaterdagavond belde Storks-aanvoerder Roy Blijden op om te zeggen dat hij niet gegeten had; ook de teamleider van de Hagenaars belde en vroeg of Gaartman zich niet wilde bedenken. gebeurd. Ik mag gerust stellen dat ik het nog best tegen de jongeren op kan ne men. Dat is vanavond toch wel gebleken. Neem maar van mij aan dat Lubbers in deze wedstrijd meer moeilijkheden heeft gehad dan in de veertien partijen daar voor”. Dat wilde Lubbers, getekend door een bijna dichtgeslagen linkeroog, grif toege ven. „Bas is de zwaarste tegenstander waar ik tot nu toe tegen gestaan heb. Ik had zelf gedacht dat hij de eerste vier ronden voluit zou gaan om te voorkomen dat de twaalf ronden helemaal uitgebokst zouden moeten worden. Ik had me daar om voornamelijk geconcentreerd op zijn gevaarlijke zwaaistoten, maar die heeft hij maar weinig kunnen gebruiken”, al dus Lubbers, die in de laatste vijf ron den veel last kreeg van een in een voet balmatch opgelopen enkelblessure. Voor Bas van Duivenbode was er gis teren in het afgeladen Carré (waar de toeschouwers tussen de tien en veertig gulden voor hun kaartjes neertelden) de schrale troost dat hij niet als enige voor eigen publiek moest bukken. Minstens even dramatisch was het verlies van Jan van Ispelen in zijn derde partij tegen de Gaartman die slechts tegen een reis kostenvergoeding werkte aan de sport wil hij geen cent verdienen krijgt nu veel vrije tijd. Wat gaat hij daarmee doen? In de zomer was hij iedere week het hele weekeinde kwijt plus nog een trainingsavond, plus nog alle besognes die het coachen van een hoofdklasser met zich meebrengen. „De honkbalvel- den blijven trekken. Mijn zoon honk balt en mijn dochter speelt softbal, die ga ik nu eens wat meer bekijken. Het benauwt met wel een beetje al die vrije tijd, maar ik vind wel weer wat. Voor lopig ga ik eens relaxen.” Overigens wil Gaartman nog wel even kwijt dat aan hoofdklassehonkballers on redelijke eisen worden gesteld. „Ze moe ten twee keer per week trainen, ze zijn het gehele weekeinde bezet. Er wordt van ze verlangd dat ze het vrijdag- en zaterdag avond niet te laat maken. Dat zijn eisen die menige semi-profvoetballer al te ver zouden gaan. En wat krijgen de honkbal lers er voor terug. Als ik naga wat ze bij Storks krijgen, dan is dat niets. Dat is niet de schuld van de club. Het bestuur heeft zich uitgesloofd voor een sponsor, maar die niet gevonden. Dat betekende dat zelfs af en toe „het flesje” na de wedstrijd niet gegeven kon wor den. Je kunt van honkballers alleen maar vragen, je kunt ze niets bieden De eni ge manier, waarop Haarlem Nicols in de eerstkomende jaren enige concurrentie kan krijgen, is dat enkele andere hoofd- klasse-clubs ook wat faciliteiten kunnen gaan bieden aan hun spelers.” DEN HAAG Fejjenoords Europa Cup zal deze week uit Nederland verdwijnen. De Europese Voetbal Unie heeft de hou ders van de Europa-beker verzocht de cup terug te sturen opdat hjj beschikbaar is voor de uitreiking op 2 juni te Londen aan Ajax of Panathinaikos. De beker zal naar Londen worden ver voerd door het arbitrale trio dat zaterdag in Wembley de wedstrijd EngelandSchot land zal leiden, scheidsrechter Sjef Dorp mans en de grensrechters Leo van der Kroft en Koen Brouwer. De Hagenaar Van der Kroft zal de Europese beker voor landskampioenen woensdag of vrijdag op het bondsbureau van de KNVB in ont vangst nemen. Sjef Dorpsmans vond het op zich een leuke gedachte met de Europa Cup op reis te gaan. „Maar” zei hij, „het is eigenlijk overbodig hem eerst naar (Van onze sportredactie) HAARLEM De Haarlemse korfbal vereniging Animo Ready, een fusie van na de oorlog tussen Animo en Always Ready, heeft besloten zichzelf op te hef fen. Ondanks een groot aantal jeugdige leden ziet het bestuur geen kans meer de club volgend jaar naar behoren te leiden. Maar de 43-jarige Haarlemmer zal zich niet bedenken. Gaartman die ruim twee- enhalfjaar geleden de uitdaging aannam om een hoofdklasser te coachen, zegt nu: „The game is ovfr.” De man die Storks het vorig seizoen naar een tweede plaats leidde achter Haarlem Nicols zegt over zijn besluit: „Natuurlijk was de neder laag tegen HCAW niet de enige reden. Het was maar een aanleiding, de eigen lijke oorzaak lag veel dieper. Het is ei genlijk begonnen toen Tonny de Jager na het vorig seizoen overschrijving vroeg naar Haarlem Nicols. De Jager die ove rigens een bijzonder dankbare honkbal ler is voor een coach, want hij voert alle opdrachten zonder morren uit, kon er zich niet mee verenigen dat ik Simon Arrin- dell als tweedehonkman prefereerde. Dat is door blijven werken, ondanks het feit dat het Storks-bestuur in deze kwestie steeds achter mij is blijven staan. Er waren dit jaar spanningen in de ploeg en die werkten zelfs tijdens de wedstrijden door. Door enkele onverwachte nederla- „Dat was helemaal niet nodig geweest. Er staan tenslotte twee profs in de ring”, repliceerde een zwaar gehavende Van Ispelen. Aloserij kwam dichter bij de waarheid: „Als Van der Zee niet in gegrepen had, dan zouden er misschien ongelukken gebeurd zijn. Jan was staan de knock out. Als ik hem weer geraakt had was hij gegarandeerd tegen de vlak te geslagen”. Het profprogramma van promotor Piet ter Meulen werd gecompleteerd door een bijzonder slappe wedstrijd van Jan Lubbers tegen de Congolees Tsjikuna (puntenzege voor Lubbers) en een door Nikkelen-Kuiper verloren partij (wenk- brauwblessure) tegen de Duitser Janko. THEO KLEIN veerd, af te nemen.” WIELRENNEN. Voor de Pijl van het Zuiden die van donderdag tot en met maandag a.s. in Luxemburg wordt gehou den heeft de KNWU aangewezen de wiel renners Ben Jurriaans, Hans Koot, Fons van Katwiik. Aad van de Hoek en Theo De plaatsingscommissie besloot toen echter, dat erin totaal zes personen zou den vertrekken, met Bouwmeester als spelend aanvoerder. De argumentatie daarvoor was, dat een team met Prins zwakker zou zijn dan verantwoord was. Bouwmeester stond hoger op de lijst dan Prins. Om die reden werd het gemelde be sluit tot het uitzenden van zes personen genomen. Meester Prins heeft hier tegen in gebracht, dat de spelers aldus werden bevoordeeld, omdat de beschikbare som geld aan „vergoeding of honorarium” al dus aan zes personen ten deel zou val len, in plaats van aan zeven. Een twee- Animo Ready, dat drie seniorenteams heeft en altijd in tweede en derde klasse heeft gespeeld, beschikt niet over het kader om de jonge korfballers op te vangen. Het probleem is niet zozeer, dat financiën ontbreken als wel dat er onvoldoende leiding is sinds de familie Sterk, die zich meer dan 25 jaar voor de vereniging heeft ingespannen, zich heeft teruggetrokken uit het actieve cluble- ven. Animo Ready is de dupe geworden van de tendens dat er steeds minder mensen te vinden zijn die zich onbezol digd willen inzetten voor het clubleven. De vereniging, die de laatste jaren speel de op een prachtig veld in Schalkwijk gaat met spijt ter ziele. Het enthousias me van de jeugd is daarvan de voor- NIJMEGEN Jürgen Jendrossek de 23- jarige vleugelspeler van NEC zal het ko mende seizoen voor Arminia Bielefeld uit komen. Jendrossek, die twee jaar geleden van' 1 FC Köln naar NEC kwam, heeft een contract getekend voor twee jaar. Naar verluidt heeft Arminia een miljoen mark ter beschikking gekregen voor de aankoop van spelers. Jendrossek, die het bij NEC niet goed kon vinden met trainer Coerver, had zelf contacten met FC Utrecht, ter wijl het bestuur van NEC in onderhande- ling was met Rot Weiss Essen. Ook Feije- noord zou belangstelling hebben gehad. Uiteindelijk bleek Arminia Bielefeld de meest biedende. Ook Dimitri Davidovic zal het volgend seizoen in NEC’s hoofdmacht ontbreken. De 27-jarige Joegoslaaf heeft gisteren in Antwerpen een contract getekend met de Belgische eerste divisievereniging Lierse SK, de club waarin oud-NEC-er Peter Res- sel dit seizoen een vooraanstaande rol heeft gespeeld. NEC wordt van deze transactie geen cent rijker aangezien Davidovic in zijn contract met de Nijmeegse club had gestipuleerd dat hij bij een eventueel ver trek uit Nijmegen zijn eigen verkoopprijs kon vaststellen, een zogenaamde vrije transfer dus. (Van. onze sportredactie) AMSTERDAM Voor Rudie Lubbers is er gisteravond in Carré defini tief een einde gekomen aan de aanloopperiode in zijn profcarrière. Door een duidelijke puntenoverwinning (de jury kende hem unaniem de zege toe) op Bas van Duivenbode kwam de 25-jarige Amsterdammer in het bezit van de Nederlandse zwaargewichttitel, die sinds Wim Snoek er in 1966 vrij willig afstand van deed vacant was. Als nationaal kampioen wacht Lubbers een reeks buitenlandse tegenstanders van zwaarder kaliber dan hij tot nu toe tegenover zich kreeg. Lubbers: „Daarom betekende deze wedstrijd veel voor me. Nu komt pas het moeilijke werk”. Dat de Amsterdammer niet langer in de Europese middenmoot wil blijven hangen, maar nu direct een poging gaat wagen om aan de continentale top te komen blijkt uit de plan ning voor zijn eerstvolgende gevecht op 27 mei in Keulen, waar hij mis schien tegen Jürgen Blin (de Westduitser die vorige week op punten van Europees kampioen Joe Bugner verloor) in de ring zal komen. Bovendien bestaat er een kleine mogelijkheid dat de kersverse titelhouder eind augus tus in Nederland of West-Duitsland aan zal treden tegen Cassius Clay, die deze zomer een tournee door Europa maakt. „Ik hoop dat dat doorgaat. Als ik het bijtijds weet dan richt ik met mijn broers een trainingskamp in, waarin ik me zo goed mogelijk kan voorbereiden”, aldus Lubbers. Al deze nieuwe perspectieven werden geopend door de winst van de coming-man op Bas van Duivenbode, tot voor kort de enige Nederlandse bokser die in het buitenland nog enige naam had. De 31- jarige autohandelaar (broer van voetbal ler Theo) bokste reeds 45 partijen (waar van 28 gewonnen) als beroeps. Na twee zware nederlagen (tegen Del Papa en Urtain) in ’69 herstelde hij zich vorig jaar met een serie van vijf overwinnin gen op eigen bodem. De wedstrijd tegen Rudie Lubbers had voor hem een aan trekkelijke „oude dag” in de ring in moe ten luiden. Het lot besliste echter an ders. In een vrij vlakke, maar technisch hoog staande wedstrijd van twaalf ronden bleef de zeer gekeken boksende Lubbers namelijk minstens 10 ronden op gelijke voet met Van Duivenbode, die vergeefs probeerde om zijn zes jaar jon gere tegenstander met zijn gevaarlijke zwaaistoten k.o. te slaan. Bij het ingaan van de elfde ronde, toen beide kempha nen nog uitzicht hadden op een punten zege, opende Lubbers, conditioneel op hoger niveau dan Van Duivenbode, een slotoffensief waarmee hij de routinier in de zes resterende minuten danig in moei lijkheden bracht. Van Duivenbode han teerde als enige wapen „hangen en klem men” waarmee hij wel de laatste gong slag, maar niet de overwinning haalde. Vertekend beeld „Ik wist van tevoren dat het zo zou af lopen, als ik er niet in slaagde om Rudie k.o. te slaan. En ik heb daar de moge lijkheid voor gehad in de tweede ronde”, aidus Van Duivenbode, die zijn mogelijk heden daarmee zwaar overschatte. Zo als hij trouwens het hele wedstrijdver- loop wat al te rooskleurig voorstelde toen hij beweerde: „Ik stond na tien ronden ver voor. Wat Lubbers in die laatste zes minuten gedaan heeft was bij lange na niet voldoende om die achter stand goed te maken”. En zijn coach Wim Snoek al even overdreven: „Hoe kunnen ze nu een man kampioen maken die tien ronden wegloopt om alleen in de laatste ronden wat terug te kunnen doen”. Ondanks het verlies van gisteren is Bas van Duivenbode, die in eerste instantie na een hersenonderzoek werd afgekeurd, maar gisteren op het laatste nippertje toch weer toestemming kreeg, niet van plan om zich uit de ring terug te trekken, zoals hij vorige week aan- kondigde. Van Duivenbode: „Ik heb ge zegd dat ik afscheid zou nemen als ik een pak slaag zou krijgen. En dat is niet DEN HAAG. De gemeente Den Haag heeft aan ADO en Holland Sport laten we ten dat het de onderhandelingen over een fusie tussen beide clubs staakt. De gemeen te had in geval van samengaan van ADO en Holland Sport volledige medewerking in het vooruitzicht gesteld en is bereid de besprekingen te heropenen indien zowel ADO als Holland Sport bereid is tot complete overeenstemming te komen. Deze bereidheid dient echter te blijken uit de overlegging aan de gemeente van alle voor een dergelijk samengaan vereiste en door de bevoegde personen ondertekende ver klaringen van de beide verenigingen. de bezwaar van Prins tegen de gang van zaken is, dat de leden van de plaatsings commissie, die dit besluit namen, in ster ke mate belanghebbenden zijn. In de commissie hebben namelijk vooraan staande toernooispelers zitting, die in de situatie kunnen komen te verkeren (het geen praktisch gebeurt), dat zij over zichzelf een besluit moeten nemen. Deze twee hoofdbezwaren werden daarna op verzoek van meester Prins die lid is van de SC Utrecht via de vertegen woordiger van de Stichts-Gooise schaak bond in de najaarsvergadering 1970 van de bondsraad van de KNSB gebracht. In deze openbare bijeenkomst hebben zowel vertegenwoordigers van de onder bonden, het bestuur, de bondscoach Bouwmeester en schaakmeester Prins het woord gevoerd. Schaakmeester Lodewijk Prins stelde maandagavond, toen hij nog niet in het bezit was gekomen van de brief van het bondsbestuur van de schaakbond, dat de beslissing van het KNSB-bestuur hem ho gelijk verbaast. „Eind april” vertelde Prins, „ik heb de schaakbond een brief gestuurd waarin ik met motivering dui delijk heb gemaakt geen betrekkingen te willen onderhouden met het bestuur zo lang de een half jaar eerder door mij aangesneden kwestie niet op betamelijke wijze is opgelost. Ik heb de bond toen ook geschreven dat van optreden in een Nederlands schaakteam (Prins was ge vraagd deel te nemen aan de wedstrijd tegen West-Duitsland) geen sprake kan zijn zolang het huidige bestuur zitting heeft. Ik had toen dus al alle contacten met de bond verbroken en dan kan ik het alleen maar kinderachtig vinden dat de bond nu stelt: dan verbreken wii ook al le contacten. Bovendien is de bewering dat ik be schuldigingen via persorganen in de we reld heb gebracht, bezijden de waarheid. Mijn kritiek heb ik de bondsraad onder vrijwel gelijk bewoordingen doen toeko men voor dë vergadering van 24 oktober 1970. Mijn brief is toen door de bond, noch door mij in de openbaarheid ge bracht. Henri Buitenzorg moet de last van zijn voorgaande successen dragen en moet dit viertal een voorgift geven van veertig me ter. In topvorm zou hij dat misschien op de lange rechte stukken van Duindigt kunnen doen, maar op Mereveld lijkt het een niet te vervullen taak. Indien Henri Buiten zorg er wel in mocht slagen de favoriet Hardy Regina (Dooyeweerd) te kloppen, dan betekent dat Henri Buitenzorg een „aparte” is en zijn werkterrein kan uit breiden naar het buitenland. 1. Prijs der CommUitioneskes le afd.: 1. Jac ques, 2. Joan Hollandia, 3. Imarseille. Guts.: Im- ca Six. 2 Numanka-prijs: 1. Ivan Axklt, 2. Interest, 3. History Way. Outs.: Full House. 3. Diergeneeskundige Studenten-prijs1. Jon ker Volann, 2. Idas, 3. Hngo Hollandia. Outs.: Jonker Jan. 4. Criterium der 5-jarlgen: 1. Hardy Regina, 3. Henri Buitenzorg, 3. Hurry Up. Outs.: Hapnie. 5. Peerdepieten-prijs: 1. Fantast CH, 2. Dia mant Dear, 3. Fabiola Spencer. Outs.: Ina. S. Hemialr'outs^Dearie^' Detra’ 2 French Mac’ Wenen. Hij kon daarna in ruim vier maan- 7. Professoren-prijs1. Gunnar Dear. 2. Fire Bird W, 3. Feelix. Outs.Anton. 8. Biltstraat-prijs: 1. Geisha Double, 2. Goal getter, 3. Ico R. Outs.: Hannie Judson W. 9. Prijs der CommUitioneskes 2e afdeling: 1. Josje W, 2. Joop Holllwd,3.niaanaen en en Josjet W, 2. Joop Hollandia, 3. Iwan Spencer. Outs.: Ingrid K. VANCOUVER. Mark Taimanov (Rusland) heeft zonder verder spelen de eerste partij van de schaaktweekamp voor de kwartfinales van het kandida tentoernooi tegen de Amerikaan Fischer gewonnen gegeven. Fischer leidt nu met 1-0. De derde partij tussen de Oostduit- ser Wolfgang Uhlmann en de Deen Bent Larsen in Las Palmas werd na 40 zetten en 5'/2 uur spelen afgebroken. De stand tussen deze twee is 1-1. De derde partij uit de tweekamp tus sen de Russische grootmeesters Jefim Geiler en Viktor Kortsjnoi (één van de kwartfinales uit het kandidatentoernooi voor uitdaging van de wereldkampioen Boris Spasski) is in remise geëindigd. Na 35 zetten werd in Moskou tot deling van het punt besloten. Kortsjnoi heeft in de tweekamp een voorsprong van een punt, 2-1. De vierde partij uit de tweekamp tus sen Tigran Petros jan (Rusland) en Ro bert Hübner antwoordde volgens het boekje op het damegambiet van Petros jan en na 24 zetten, de grootmeesters hadden toen vier en een half uur achter het bord gezeten, werd in volmaakt evenwichtige stelling opnieuw besloten het punt te delen. Vandaag zullen de twee grootmeesters in Sevilla de vijfde partij spelen van hun tweekamp voor het kandidatentoernooi. AMSTERDAM. De Koninklijke Ne derlandse Schaakbond heeft alle kontak ten met schaakmeester Prins verbroken. Dit is meegedeeld na de zaterdag gehou den bestuursvergadering. Het bestuur van de KNSB heeft in deze vergadering onder andere een schrijven van meester Prins behandeld, benevens diens „via persorganen geuite beschuldigingen, on der meer aan het adres van de plaat singscommissie”. De belangrijkste zin sneden uit een daarna door het bestuur aan meester Prins gestuurde brief lui den: „unaniem is het bestuur de mening toegedaan, dat de beschuldigingen las terlijk, ongemotiveerd en bovendien zeer beledigend voor de leden van de commis sie zijn. Wij hebben in verband hiermede besloten om, zolang u de onjuistheid van uw handelswijze niet kenbaar hebt ge maakt, alle kontakten met u te verbre ken. Het bovenstaande impliceert, dat u op morele gronden voorbands geen uitno diging meer voor deelname aan wed strijden zult ontvangen. De plaatsingscommissie van de KNSB is vergelijkbaar met de keuzecommissie van een sportbond. De commissie heeft tot taak de rangvolgorde van de top van de KNSB spelers naar sterkte te bepalen en als uitvloeisel daarop vertegenwoordi gende teams samen te stellen. Daarnaast adviseert de plaatsingscommissie de KNSB soms in technische aangelegenhe den. Hoofdactiviteit van de commissie is evenwel het opstellen van teams. De commissie is vrijwel autonoom. De KNSB zal in beginsel slechts afwijken van een advies van de plaatsingscommissie in dien daartoe financiële of morele gron den (jegens een speler) bestaan. In de zomer van 1970 had de plaat singscommissie tot taak het team samen te stellen, dat in de herfst zou uitkomen in de „schaakolympiade” te Siegen (WD1) De opzet was zes spelers te zenden, be nevens bondscoach Bouwmeester als niet spelend aanvoerder. In volgorde van speelsterkte bedankten enkele genodig den, waarna volgens de stand van de ranglijst meester Prins zijn geïnviteerd. De plaatsingscommissie nog duidelijker. Ik heb spanningen op te heffen. Dat is mij niet gelukt en aangezien ik al bij het eerste gesprek dat ik ooit met het Storks-bestuur had, heb gezegd dat ik zou stoppen op het moment dat ik geen genoegen meer zou beleven aan mijn hobby, heb ik za terdagavond de knoop doorgehakt, om dat tijdens de wedstrijd dingen gebeur den die volkomen in strijd waren met mijn praatjes voor de wedstrijd.” Wie kernachtige uitspraken verwacht van Gaartman over de ploeg die hij net verlaten heeft, komt bedrogen uit. „Storks is een stukje van mijn leven geworden. Ik heb naast honkbal bijzonder fijne con tacten gehad in Den Haag. Zelf ben ik ook mentaal sterker geworden. In het eerste jaar las ik alle kranteverhalen en als er eens iets onwaars in stond, dan hinderde mij dat enkele dagen. Maar dat is over gegaan. Het tweede jaar las ik ze niet meer. Ik hoop dat Storks het ver der goed zal doen in dit seizoen.” n I Smit. stond op zijn naam met 68.71 meter.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17