Massaal ontslag spoedig verwacht VAN GELDER ZIET AF VAN FUSIE Trein gemiddeld 6-7 pet duurder EGYPTISCHE Op defensie 1| miljard in MINISTERS vier jaar besparen IN DE CEL Opbrengst visserij gestegen opdracht tot aanslag op Radio Nordsee Adviseur Veronica gaf Raadsbesluiten 23 gemeenten geschorst F «a ging 50 Li Vliegtuigkaping niet door Prijs scholierenkaart stijgt 10 Nota van KVP, ARP en CHU: Turken ontvoeren Israëlische consul HET WEER Bejaarden- en tienerkaarten nog oud tarief A VAN DAM 20 AGENDA pagina 9 Verder in de krant TERLENKA RUITJES MODESTOFFEN f J z DINSDAG 18 MEI 1971 61e JAARGANG NUMMER 165 Het woord is aan... DEZE WEEK: p.m. H. H. Garrelds overleden in 7 pastelkleuren Ideaal voor vakantiekleding FE RFÖ LAT EX matras super aktiverende nachtrust Zonnige perioden Rioolinstallaties in grondprijs Bk f IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Feuerbach I (Zie ook pagina 3) (Zie verder pagina 2) (Zie verder pagina 2) Zelfs een briljant idee is verkeerd, als het te vroeg of te laat wordt geopperd. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s 7 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mfte, H. P. Stuurman H. van Looft, onderdirecteur 2 3 3 7 9 9 9 Gr. Houtstraat 8, Haarlem Breestraat 4, Beverwijk 13 13 15 15 17 8 AMSTERDAM. De man die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven tot de aanslag die zaterdagavond op het zendschip „Mebo II” van Radio Nordsee International werd gepleegd, Is maandagmiddag wegens uitlokking aan gehouden. Het is een 48-jarige radiorecla- me-adviseur uit Loosdrecht, die een con currerende organisatie, World Wide, ge vestigd in Liechtenstein, vertegenwoor digt. Volgens de recherche van de rijks politie te water in Amsterdam is het zendschip van radio Veronica eigendom van deze organisatie. CAIRO (AP). De leiders van de sa menzwering die ten doel had president Anwar Sadat af te zetten, zijn vanochtend vroeg naar de gevangenis overgebracht en zullen wellicht spoedig in een open baar proces worden berecht, zo is van daag van goed ingelichte zijde vernomen. Onder de gevangen gezette samen zweerders is ook de vroegere vice-presi dent Ali Sabri. Vernomen is dat Sabri en een aantal andere ontslagen regerings- en partijlei ders uit hun woningen, waar zij de afge lopen dagen huisarrest hebben onder gaan, vanochtend naar de gevangenis zijn overgebracht. I UTRECHT De Nederlandse Spoor- wegen zullen de reizigerstarieven op 1 I juni opnieuw verhogen. Voor de enkele J reizen moet dan gemiddeld 6% en voor I de retours 6,9% meer worden betaald. De laatste verhoging, op 16 december 1970, lag ongeveer in dezelfde orde van grootte. NS heeft niet om de nieuwe tariefswijziging verzocht. Dat blijkt uit het communiqué waarin de verhoging wordt aangekondigd. Daarin staat dat I „de regering zich, in overleg met NS, heeft beraden over mogelijkheden om de toenemende verliezen die bij NS in I] de komende jaren worden voorzien, door tariefmaatregelen te beperken”. 5 Over eventuele verdere tarief sverho- ;l gingen kunnen nu nog geen mededelin- |l gen worden gedaan. Men moet eerst de 1; resultaten afwachten van de verhoging I; op 1 juni, die volgens een ruwe schat- l| ting voor de spoorwegen tot een meer- l| opbrengst van ƒ20 miljoen netto zal I] leiden. NS durft zich nog niet te wagen aan ;l een berekening van de vermindering van het aantal reizigers, die het gevolg >/VV\/VVVVVVVVVV\AAZVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVV\AAA^VV^A/VVVVVVV>A/VVVVVVVVVVVV\H/VVVVVVVV\A^ Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws 11, 15 Kunst Radio en tv Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Verwachting var het K.N.M.1. tot woens dagavond Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewftks E. Koning zal zijn van het duurder worden van de spoorkaartjes, omdat er nog geen erva ring is met tussentijdse prijsverhogingen en het effect daarvan op de reislust. De enkele reizen en retours gaan in juni voor de kortste afstanden 10 cent meer kosten. Al naar gelang de afstand groter wordt, bedraagt de verhoging 20, 40 of 60 cent. De trajectabonnementen en de alge mene maandabonnementen gaan on geveer 10% in prijs omhoog. Een algemeen maandabonnement komt voor de tweede klasse van 125 op 140 en voor de eerste klasse van f 185 op 205. De scholierenkaart wordt ruim 10% duurder, de vijfdaagse trajectkaart 10,6% en de zevendaagse traject kaart 9,8%. Van de zijde der schuldeisers beston den aldus de recherche, al geruime tijd plannen om het schip binnen de territo riale wateren te krijgen en daarmee bin nen de Nederlandse rechtsmacht. De dynamietaanslag zal mogelijk door de rechtbank in Den Haag worden be handeld. Vanmiddag zouden de officieren van Justitie in Amsterdam en Den Haag beslissen wie van hen de zaak bij het ge recht zou aanbrengen. De directie van radio Veronica heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de president van de Rotterdamse recht bank in het kort geding, dat Veronica te gen radio Nordsee had aangespannen en verloren. Veronica had geëist dat radio Nordsee het zwijgen werd opgelegd. Zij vroeg de rechtbankpresident de Zwitserse eigenaren van het zendschip „Mebo II” bevel te geven de Rotterdamse haven bin nen te varen. OLGA Na een dieptepunt in 1968 werden in 1969 en 1970 door de grote zeevisserij in het algemeen gunstiger bedrijfsresulta ten bereikt. Dit gold in het bijzonder voor de moderne hektrawlers. De ge middelde besomming van deze vaartui gen bedroeg meer dan 1,5 miljoen gul den per schip, tegen gemiddeld een mil joen gulden voor de reeds min of meer verouderde zijtrawlers. De opbrengst van de IJsselmeervisse- rij daalde van 10,3 miljoen gulden in 1969 tot 7 miljoen in 1970. De bedrijfsresul taten waren mede daardoor in 1970 voor vrijwel alle takken van IJsselmeervisse- rij ongunstiger dan in het voorafgaande jaar. Door het kuilverbod werden in het bijzonder die vissers getroffen die de kuilvisserij op aal uitoefenden. De voorstellers willen een belangrijke verlenging van het zogenoemd klein ver lof, waardoor de werkelijke diensttijd te rug zou zijn te brengen tot acht a twaalf maanden namelijk zes maanden paraat na de opleiding. Gedurende het klein ver lof voorzien zij wel enkele parate herha lingsoefeningen. Aan dit voorstel zit tevens vast het denkbeeld geen buitengewoon dienst plichtigen (populair gezegd: vrijloting) meer toe te laten en geen vrijstellingen meer te geven wegens studie. Hierdoor wordt een eerlijker verdeling van de las ten verkregen en bezwaren van lange diensttijd met leegloop na de opleiding verminderd. DEN HAAG Volgens voorlopige bere keningen van de afdeling visserij van het Landbouw-Economisch Instituut is de totale opbrengst van de Nederlandse visserij gestegen van 243 miljoen gulden in 1969 tot 281 miljoen gulden in 1970. Met uitzondering van de IJsselmeervis- serij droegen alle takken van visserij bij tot de verhoging van de totale opbrengst. Bijna 60 percent van de totale waarde van de aanvoer is afkomstig van de zo genoemde kleine-zeevisserij met kotters van schipper-eigenaren. De grote zee visserij der rederijen neemt met onge veer 25 percent van de totale waarde van de aanvoer een veel bescheidener plaats in. Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Weinig wind, maar aan de kust in de middag zwakke tot matige zeewind. Mi nimumtemperaturen omstreeks 9 graden, maximumtemperatu ren morgen ongeveer 21 graden, aan zee enkele graden lager. Een Amerikaanse jongeman heeft gisteravond laat geprobeerd in de Zweedse stad Malmoe een toestel van de SAS te kapen om zich naar de Verenigde Staten te laten vliegen. Hij wilde de bemanning dwingen aan zijn eisen gevolg te geven door een Zweeds meisje een stiletto tegen de keel te drukken. De bemanning wei gerde op zijn bevelen in te gaan en waarschuwde politie en brandweer. Twee Amerikaanse vrienden slaag den er in na een paar uur praten de 20-jarige man van zijn plannen af te brengen. Hij werd daarop door de politie gearresteerd. De dader, een Amerikaanse neger, woonde al enige tijd in Zweden. water district Amsterdam maandagavond op een persconferentie in de hoofdstad mede. De directie van Veronica, World Wide en Veronica hebben een gezamen lijke vordering van 1 miljoen gulden op Nordsee. De schulden zouden reeds voor een deel kunnen worden geïnd bij deur- waardersexploit, maar alleen dan als het schip zich binnen de driemijlszone zou bevinden. De Israëlische consul-generaal in Is- tanboel is gisteren uit zijn woning ontvoerd. De consul, Ephraim Elrom, heeft vroeger een belangrijke rol ge speeld in de Israëlische geheime dienst en onder andere de verhoren geleid van de Duitse oorlogsmisdadi ger Adolf Eichmann die in 1962 in Israel is opgehangen. (Zie verder pagina 3) UTRECHT De heer H. Garrelds, de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, is vanochtend plot seling overleden in een hotel op Capri waar hij met vakantie was. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Bij koninklijk besluit zijn raadsbesluiten van 23 gemeenten in Noord-Holland geschorst en alle besluiten van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van die raadsbesluiten. De schorsing ge schiedde op voordracht van minister Schut, die het onjuist acht dat bij de uit voering van bestemmingsplannen de aan leg van installaties voor de zuivering van rioolwater mede wordt opgenomen in de kostprijs van de grond. In de exploitatie- verordeningen die bij de thans geschorste raadsbesluiten zjjn vastgesteld was dit het geval. Dit is ook in strijd met de strekking van het in oktober 1970 door de Vereni ging van Nederlandse gemeenten, in sa menwerking met het ministerie, uitgege ven rapport grondkosten bestemmings plannen. Bij de vaststelling van grondkosten voor woningwetbouw worden door het ministerie, overeenkomstig de doelstellin gen van het rapport, de kosten van eer dergenoemde installaties, buiten beschou wing gelaten. Het is evenmin de bedoe ling, dat die kosten ten laste van de ove rige bouwgrond worden gebracht. Zou dit wel gebeuren, dan zouden de eigenaren van die grond dubbel worden belast en anderzijds zouden de bewoners van wo ningwetwoningen niets aan de zuivering van rioolwater bijdragen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het overlegorgaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. heeft de infor mateur een uitvoerig plan voorgelegd voor drastische stroomlijning van de mi litaire uitgaven en verkorting van de dienstplicht tot acht a twaalf maanden. Het ontwerp, dat stelt dat in de afgelo pen vier jaar hoogst verontrustende ach terstanden zijn ontstaan in onze militaire paraatheid, geeft mogelijkheden aan hoe het komend kabinet die zou kunnen op vangen. Uitgangspunt van het plan is de in het program van de christelijke par tijen opgenomen matige stijging van de defensielasten tot 400 miljoen gulden per jaar, te bereiken in 1975. Tegenover die stijging zal een zeer for se bezuiniging moeten staan om efficien cy en paraatheid van de krijgsmacht op te voeren. Het plan voorziet dan ook in een bezuiniging van 1,5 miljard gulden over de gehele periode van vier jaar (1971-1975) van het komende kabinet. Het wil dit bereiken door reorganisatie van personeelsbeleid en samenvoeging van daarvoor in aanmerking komende diensten bij de drie onderdelen van de krijgsmacht. Dit zou in vier jaar 300 mil joen kunnen besparen. Het temporiseren van aanschaffingen en afkappen van taken bij elk van de drie delen zou bij marine, luchtmacht en landmacht ieder 400 miljoen besparen wat totaal 1,5 miljard gaat opleveren over de gehele komende kabinetsperiode. Het plan, dat mede op initiatief van het nieuwe Tweede-Kamerlid J. van Ei sen (K.V.P.) is opgesteld, bedoelt met deze bezuinigingen de militaire inspan ning weer op peil te brengen. Het geld van de defensiebegroting, inclusief de voorgestelde verhoging, kan dan optimaal worden gebruikt. Aan deze opzet is gekoppeld een nieu we benadering van de militaire dienst plicht, die eveneens flink wordt herzien. Niet duurder worden de dag- en ver- lengingskaarten, de 24--kaarten, het driedaags randstadabonnement, het achtdaagse algemene („kris-kras”)- abonnement, de verschillende vastrecht- bewijzen (zoals de 65-|kaart), de toe ristische kaarten (bijvoorbeeld de tie- nertoer) en de toeristische arrangemen ten. Ook de maxima blijven ongewij zigd: voor een enkele reis of retour hoeft in de tweede klasse nooit meer te worden betaald dan f 20 en in de eerste klasse nooit meer dan 30. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM/VELSEN Van Gelder ziet op dit moment af van een fusie met de Koninklftke Nederlandse Papierfabrieken Maastricht. Zo spoedig mogelijk zal de raad van bestuur van Van Gelder een eigen her structureringsplan bekendmaken, waarbij precies bekend zal worden hoe veel personeelsleden er van het totale bestand van ongeveer 7.000 zullen moeten afvloeien. Vennootschapssecretaris mr. Olgers zei ons vanmorgen: door dit plan verwachten wij op korte termijn de continuïteit van de onder neming te kunnen verzekeren en de rentabiliteit een gunstige wending te kunnen geven. Zoals bekend had Van Gelder voor de sanering een procedure gekozen waar bij KNP Maastricht het concern zou overnemen. In de praktijk bleek dat bij uitwerking van deze structuur de zeg genschap bij Van Gelder onvoldoende gewaarborgd zou zijn. Er deden zich talrijke onvoorziene problemen voor, waarvoor geen oplossing te vinden was. Een gezonde basis voor integratie was daarom „thans”, aldus het gezamenlijk communiqué, niet bereikbaar. Volgens mr. Olgers hebben Van Gelder en KNP Maastricht „in volledige harmonie” maar op initiatief van Van Gelder be sloten het overleg te beëindigen. Naar zijn mening sluit dit niet uit dat in een later stadium andermaal het fusiegesprek zou kunnen worden hervat. Voorzitter A. Lochorn van de Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale van het NVV zei vanmor gen: „Wij hebben begrepen dat de raad van bestuur en de raad van commissa rissen bij Van Gelder niets voor een fu sie met KNP Maastricht voelen, omdat er van de kant van Van Gelder veel op positie tegen de overname gekomen is”. Naar ons ter ore kwam was het een voortdurend conflict tussen economen en technici. Vanmiddag hebben de vakbon den een onderhoud gehad met de onder nemingsraad bij Van Gelder. De beurs notering is vandaag andermaal stopge zet. Over de ontslagen weten de vakbon den nog niets. Er bestaat nog geen en kele aanwijzing over sluiting van be drijfsonderdelen. Niettemin staat vast dat een groot deel van het personeel zal moeten afvloeien. Er wordt rekening mee gehouden dat het er enkele d uizen- den zullen zijn. Zoals bekend moest Van Gelder tot drastische saneringsmaatre gelen overgaan om de concurrerentie uit het buitenland het hoofd te kunnen bieden. Herhaaldelijk zijn beperkende produktiemaatregelen genomen om de voorraadvorming tegen te gaan. Het personeel van Van Gelder in Vel- sen wist tot vanmiddag nog niets over de gewijzigde plannen. Het communiqué, waarin het schrappen van de fusie met KNP Maastricht stond vermeld, was toen al enkele uren openbaar. „Informatie aan het personeel is nooit een sterke kant van de directie geweest”, aldus enkele per- soneelsreacties uit Velsen, waar voor een ernstige klap voor de werkgelegenheid wordt gevreesd. Er werken zo’n zeshon derd man daar. Vooral vanuit Canada en Skandinavië heeft Van Gelder in de kran- tenpapiersector de laatste jaren sterke concurrentie ondervonden. De Nederland se prijzen zijn de laagste ter wereld, door dat al enkele jaren geen invoerrechten op krantepapier wordt geheven. De dagbla den van de vereniging De Nederlandse Dagblad Pers hebben Van Gelder in ruil daarvoor een afzetgarantie geboden, ook al omdat de kranten niet volledig van het buitenland afhankelijk wilden zijn. Die afzetgarantie is nu ook onzeker gewor den door de minder florissante gang van zaken in de dagbladwereld. De verwach ting is dat de buitenlandse papierprijzen binnenkort aanzienlijk stijgen. De adviseur van radio Veronica is een der stille vennoten van de commanditaire vennootschap Radio Veronica. Zo deelden de gebr. Verwey van Veronica vanoch tend mee. Hij verzorgde de acquisitie, deed public relations werk en werd ook voor andere dingen, onder meer admini stratieve zaken, ingeschakeld. Hij had geen directiefunctie. Volgens beide Vero- nica-directieleden, de gebroeders Ver wey, hebben zij wel van de actie tegen Mebo II afgeweten. Diverse organisaties, waaronder Vero nica, hebben vrij grote vorderingen op radio Nordsee, zo deelde majoor Th. Ne- lissen, commandant van de rijkspolitie te De directeuren van Radio Veronica, de heren Jaap (links) en Hendrik Verwey.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1