De Tijd Geen tijd DIENSTPLICHT ACHT TOT TWAALF MAANDEN Argovisie Informateur Steenkamp vroeg naar bekende weg Wij hebben niets te maken met overval Prins Bernhard opende „Politiek en Krijgsmacht voor wat geweldsontsporingen betreft, waarschijnlijk heel anders zal zijn. de encyclopedie die met u méégroeit! Defensienota drie christelijke partijen: voor Burgemeester voor meineed veroordeeld Ketjen moet luchtvervuiling verminderen Drs. Den Uyl (PvdA): nutsspaarbank niest ned erland verder worden bevorderd Directie Veronica: Rotterdam contra Frontale botsing: twee doden Ontwikkeling van de West moet Vier postzegels voor prins Bernhard prostitutie Kamervragen over auto’s op aardgas 1 L DINSDAG 18 MEI 1971 7 Europees parlement: B. en W. Amsterdam: 9) I SAMENWERKING BUITENLANDS GELD en REISVERZEKERINGEN van de (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Een belangrijk stuk ergernis over en afkeer van het mili taire bedrijf komt voort uit de dienstplicht. De duur van deze plicht ten minste zestien maanden is nauwelijks meer aannemelijk te maken tegen over de kostbare diensttijd in verscheidene andere landen. Bovendien is de lange diensttijd zeer kostbaar, wat gaat ten nadele van het leef- en werk klimaat van de militair, aldus de nota van de drie christelijke partijen. F I (Vervolg van pagina 1) C ADVERTENTIE 1 (Van onze parlementaire, redactie) aldus ADVERTENTIE w HH j i i i i De verdachte adviseur, die vanaf het eerste uur aan Radio Veronica is verbon- De rechtbank meent echter dat meineed bewezen is en is van oordeel dat de bur gemeester zich aan een zeer ernstig mis drijf heeft schuldig gemaakt. Met deze maatregelen zou de kritiek op de lange diensttijd en op de geestdodende leegloop na de opleidingstijd voor een be langrijk deel worden ondervangen, zo me nen de opstellers van het voorstel. Wat de overige kritiek op de dienstplicht betreft willen zij Mr. Biesheuvel zag niet zozeer moei lijkheden rijzen tussen de WD en de confessionele partijen, maar wel tussen hen en DS ’70. „Als je het programma van de VVD neemt en je ziet wat daarin bij voorbeeld staat op sociaal gebied (de so ciale verzekering) dan wijkt dat niet zo sterk af van het programma van de con fessionelen en van de ARP”. De moeilijke punten met DS '70 zijn naar vorgen ge- Ten eerste: gelijke lastenverdeling hetgeen betekent dat iedereen die niet op objectieve normen wordt afgekeurd, dienst plicht zal moeten vervullen. Er komen geen buitengewone dienstplichtigen meer. Ten tweede: geen studie-uitstel dus ook hier gelijke behandeling van alle jonge mannen uit één lichting. Bovendien voor komt dit dat pas afgestudeerden nog in dienst moeten en die diensttijd op hen extra frustrerend werkt. Als verdere financiële maatregel bepleit het plan de soldij (vergoeding van de dienstplichtigen) niet op te trekken tot het peil van de vrijwillige langverbanders. Dit is een offer voor het verkorten van de diensttijd en het scheppen van betere faci liteiten voor de dienstplichtigen. Ten tweede „laat dat deel van de wereld waarin wij leven, ons de vrijheid zaken in de openbaarheid te brengen of ter discus sie te stellen die velen althans sommi gen maar liever onder de korenmaat zouden willen houden.” D ook de opd opg niei trei tot tocl op op hee mi< wa we ver laii I zaa ite nie vo< zal we va: ve: pe! ve: de en va he he loi en en be op w< he gii ve W ni va te or m n< DEN HAAG In een, in de afgelopen nacht uitgegeven verklaring heeft de di rectie van Radio Veronica uitdrukkelijk gezegd, dat zjj met de overval op het zendschip „Mebo II” niets te maken heeft. De overval, aldus de verklaring, wordt door de directie betreurd en ten sterkste afgekeurd. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de sugesties volgens welke radio Ve ronica een en ander zou hebben uitgelokt, volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Voorts wordt gezegd dat radio Veronica in een normale gerechtelijke procedure is gewikkeld met de heren Bollier en Meister van Radio Nordsee. DEN HAAG. De „plotselinge belang- steelling” voor politiek en krijgsmacht vloeit volgens prins Bernhard, die vandaag in Den Haag de conferentie „Politiek en Krijgsmacht” heeft geopend, voort uit het feit dat de publieke opinie zich de laatste maanden geconfronteerd heeft gezien met gebeurtenissen en daden die het daglicht niet kunnen verdragen. Hij sprak van een bewustwordingsproces, dat beïnvloed is door twee factoren. Ten eerste is dat de stormachtige ontwikkeling van de publi- citeits- en communicatiemedia. Tenslotte wil het Kamerlid weten of het Groningse experiment met een sub sidie van het ministerie van Economi sche Zaken is gesteund, en of bij het be vorderen van de ontwikkeling van de auto-op-aardgas fiscaal dan wel in sub- sidie-v.orna. behelpen zal worden. De Gaay Fortman sr. in 1965, toen even eens een overwinning werd behaald door de PvdA, maar er een formatiepoging werd gedaan zonder de PvdA”. Later verklaarde drs. Den Uyl nog dat, wat de heer Steenkamp betreft, met de PvdA de kous af is. Voor het geval er echter nieuwe verkiezingen worden uit geschreven, blijft de PvdA bereid nieuwe afspraken te maken met andere partijen. De strafprocedure tegen de burgemeester kwam eerst op gang nadat opper De Jong bij het gerechtshof in Den Bosch zijn be klag had gedaan omdat het Openbaar Mi nisterie in Roermond geen gevolg aan zijn klacht over de burgemeester wilde geven. Nadat op last van het hof in Den Bosch toch tot vervolging werd overgegaan vroeg de officier van Justitie in Roermond veer tien dagen geleden vrijspraak voor de burgemeester. Drs. Den Uyl had zich op het standpunt gesteld dat een formateur of informateur benoemd had moeten worden die het vol ledige vertrouwen geniet van de VVD en DS ’70. De heer Steenkamp zou met zijn linkse image daarvoor volgens hem niet de aangewezen persoon zijn. Voorts heeft drs. Den Uyl aan de koningin geadviseerd de informateur de opdracht te geven een onderzoek in te stellen van een meerder- heidskabinet bestaande uit de drie con fessionele partijen en de VVD en DS *70. Prof. Steenkamp heeft echter de opdracht aanvaard zonder deze nadere aanduiding daarbij. „Deze zeer voor de hand liggende conclusie van mij na het kamerdebat wordt niet geheel door de heer Steenkamp gedeeld”, aldus drs. Den Uyl. „Ik vind dat men aan het Kamerdebat geen recht doet als men onder een meerderheidskabinet iets anders verstaat”. „Het optreden van de heer Steenkamp is niet gelukkig. Hij heeft een linkse image terecht of ten onrechte dat laat ik in het midden. Het doet mij denken aan het optreden van dr. In de periode van „klein verlof”, die nu uitgebreid wordt met een aantal pa rate oefeningen te houden. De dienst plichtige moet in zijn „klein verlof” tijd zodanig bereikbaar zijn dat hij binnen 24 uur weer „inzetbaar” is. De ervarin gen met de opkomstoefeningen van de laatste tijd zijn zeer bevredigend ge weest. Dit wijkcomité stuurde enkele weken geleden het gemeentebestuur een lijvig rapport over de toestanden op Katen- drecht, waarin het werd gevraagd door maatregelen tegen souteneurs en pros- tituées de leefbaarheid van de buurt be ter te maken. „Wij zijn voornemens ter beteugeling van de prostitutie en in het belang van de bewoners het in gebruik nemen van woningen voor andere doeleinden dan bewoning met alle middelen, die ons ten dienste staan tegen te gaan”, aldus B. en W. Zijn terugtrekken was aanleiding om een nieuw plan de campagne op te zetten. Na dat radio Veronica in maart een kort ge ding tegen Radio Nordsee had verloren traden de drie duikers met de nu gear resteerde radioreclame-adviseur van Ve ronica in contact. Hij had reeds vele aan biedingen ontvangen van mensen die te gen radio Nordsee wilden optreden. Er was ondermeer een aanbod gedaan om met kneedbommen een einde aan de zendacti- viteiten te maken. Maanden gingen voorbij met praten over een nieuw plan. De dui kers zouden bang zijn geweest dat er slachtoffers zouden kunnen vallen. Uit eindelijk besloten de van de aanslag ver dachte duikers het met brandstichting te proberen. De reclame-adviseur, die enige dagen later (1 mei) met vakantie naar Hongarijen ging, dinstancieerde zich van het gebruik van springstof. Voor het ove rige liet hij de uitvoering aan de verdach ten over. Hij ontkent tot brandstichting te hebben aangezet. Volgens majoor Nelissen is het heel goed mogelijk, dat de aanslag is uitgevoerd op een wijze die de adviseur niet voor ogen heeft gestaan. „Als hij zo misdadig was geweest had hij al wel an dere aanbiedingen geaccepteerd”, zo voeg de adjudant Dolman, chef recherche zee haven Amsterdam, hier nog aan toe. De adjudant noemde de directie van Veroni ca, de gebroeders Verwey, „vriendelijke mensen die hij niet tot een dergelijke daad in staat achtte. Zij waren vreselijk ge schrokken, aldus adjudant Dolman. De heren Verwey wilden, aldus majoor Ne lissen, wel graag beslag op de Mebo laten leggen, maar geen geweld gebruiken. De duikers, die zaterdagavond ongeveer 1 ons dynamiet gebruikten, zouden negen kilo gekocht hebben omdat de aankoop van een kleinere hoeveelheid te veel zou zijn opgevallen. Als duikers konden zij makkelijk zo’n grote hoeveelheid aanschaf fen. Inmiddels is ook komen vast te staan, dat de financiële positie van de drie ver dachten wel een „injectie” nodig had. (Van onze correspondent) ROERMOND De Roermondse recht bank heeft een 50-jarige burgemeester van een kleine gemeente wegens meineed ver oordeeld tot 750 gulden boete. De burge meester was door de 52-jarige opperwacht meester van de rijkspolitie uit Herten aan geklaagd omdat hij tegenover een chef van de politieman onjuiste mededelingen over gedrag en houding van Nico de Jong had gedaan en die later voor het ambtenaren gerecht in Roermond onder ede hand haafde. Verbeteringen van dat klimaat (werk omstandigheden, behuizing, recreatieve en andere voorzieningen, enz.) voor de dienst plichtigen zullen zeker enige honderden miljoenen kosten. Dat geld, aldus het plan, is voor een belangrijk deel te vinden in verkorting van de diensttijd. Het stelt daarin voor: Na de opleiding van de dienstplichtige een korte, parate tijd van zes maanden. Hierdoor wordt de werkelijke dienst- periode ten minste acht en maximaal twaalf maanden. Het ongeluk was het gevolg van een inhaalmanoeuvre. De heer Cornelissen, die uit de richting Stiens kwam, was even te voren ingehaald door een grote personen auto. Ter hoogte van de vliegbasis, wilde de Cornjummer deze auto op zijn beurt inhalen. Op dat moment naderde uit te genovergestelde richting de wagen van de heer Korporaal. Een frontale botsing was onvermijdelijk. LUXEMBURG. Het Europese parle ment heeft maandag eenstemmig een beroep gedaan, bij te dragen aan de ont wikkeling van Suriname en de Neder landse Antillen door gebruik te maken van alle mogelijkheden die het Europese ontwikkelingsfonds biedt, met name door investeringen in landbouw en industrie. Het parlement besprak in aanwezigheid van de voorzitters van de parlementen van Suriname en de Antillen, het verslag van een bezoek dat een groep Europese parlementariërs, onder wie het Tweede- Kameriid drs. Westerterp (K.V.P.) en dr. Schuijt in september aan de Antillen en Suriname heeft gebracht. LEEUWARDEN Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto’s in Leeuwarden zjjn maandagavond omstreeks zeven uur twee mensen om het leven ge komen. De slachtoffers zjjn de 17-jarige scholier Klaas Stftema uit Jelsum en de 53-jarige mevrouw Korporaal-Jousma uit Leeuwarden. De bestuurders van beide auto’s, de 25-jarige landarbeider J. M. Cor nelissen uit Cornjum en de 53-jarige chauf feur B. Korporaal uit Leeuwarden, raakten ernstig gewond. De 23-jarige timmerman J. Hoekstra uit Cornjum, die in de auto van de heer Cornelissen zat, werd eveneens ernstig gewond. DEN HAAG. Volgens drs. Den Uyl, de fractieleider van de PvdA, heeft In formateur prof. Steenkamp gisteren naar de bekende weg gevraagd, door bjj hem te informeren of de PvdA eventueel alsnog bereid zou zjjn deel te nemen aan een meerderheidskabinet. „Een volkomen over bodige vraag”, aldus drs. Den Uyl, die duidelijk liet blijken niet bljj te zjjn met de benoeming van prof. Steenkamp tot informateur. Beide landen verdienen de hulp die in de resolitie wordt gevraagd, aldus het Eerste-Kamerlid, die het „vanzelfspre. kend” noemde dat de associatieverdra. gen zouden worden gewijzigd indien Su riname en de Antillen volledig souverein zouden worden. komen tijdens de geprononceerde opstel ling van deze partij in de verkiezings campagne. De heer Biesheuvel noemde in dit verband de wens van DS ’70 om de ontwikkelingshulp te bevriezen en haar opvattingen over het zelfstandigenbeleid. „Als ik de zelfstandigen verdedig, als ik de ontwikkelingshulp verdedig, dan ver dedig ik niet mijn iegen partij, maar een algemeen aanvaardbare politiek,” het kamerlid. Evenals dr. Veringa vond hij dat het duidelijk is dat er een compromis moet worden gesloten tussen de verschillende partijen. Naast een voorzichtig beleid in het begin van de kabinetsperiode in ver band met de slechte financieel-econo- mische situatie van ons land, moet vol gens mr. Biesheuvel in het regerings programma toch al een duidelijk perspec tief zitten voor de daarop volgende jaren. „Een blanco cheque kun je de informa teur niet geven voor de jaren na het eer ste jaar. Er zal bijvoorbeeld iets kunnen worden gedaan voor de werkende jon geren, er kan een begin worden gemaakt met de uitvoering van het rapport van de commissie-Van Soest (zelfstandige beleid) en de opvoering van de woningbouw”. Er is, volgens de prins, een derde factor die het „met name voor ons Nederlanders mogelijk, ja zelfs gemakkelijk maakt een onderwerp als dat van vandaag aan de orde te stellen. Die factor is, dat wij be woners zijn van een klein land. Onze zeer beperkte invloed op het wereldgebeuren, onze geringe macht en evenzeer de om standigheid dat wij met een zeker recht van spreken kunnen pretenderen voor het heden betrekkelijk schone handen te heb ben, maken het ons gemakkelijk te spreken over zaken, die voor de inwoners van gro te mogendheden als pijnlijk moeten wor den aangemerkt. Dat impliceert intussen wel, dat ons bij het oordelen of veroor delen een zekere mate van terughoudend heid past,” vindt prins Bernhard. Generaal-majoor jhr. W. H. de Savomin Lohman, opper-officier personeel Ko ninklijke Landmacht, concludeerde, dat' goed-opgeleide, van modern materieel voorziene, goed-gedisciplineerde troepen, met een hoog moreel niet spoedig geneigd zullen zijn zich te buiten te gaan aan ex cessief geweld. Een andere conlusie van hem luidde, dat juist een gelegaliseerd ge- weldsinstituut als de krijgsmacht nog de beste waarborgen schept dat excessen zo veel mogelijk worden voorkomen. Hij noemde het onjuist geweldontsporin- gen, zoals bijvoorbeeld My Lay, zonder meer te projecteren op een eventueel ge wapend conflict in Europa. De verschillen tussen het oorlogsbeeld in Vietnam en Europa zijn zo groot, dat ook het beeld den, zou volgens de directeur van Radio Nordsee, John de Mol, voorbestemd zijn om Dirk Verwey als directeur op te volgen. Vanmorgen verklaarden de directie leden van Veronica, de gebroeders Verwey, tegenover onze correspondent wel van de actie te hebben afgeweten, maar dat er voor mensenlevens geen gevaar mocht ontstaan. worden.” Mr. Geertsema, de fractieleider van de VVD, die gisteravond door prof. Steen kamp werd ontvangen, liet na afloop we ten dat hij nog altijd niet erg optimistisch is over de mogelijkheden voor de vorming van een vijfpartijenkabinet. Dat pessimis me is gegrond op de grote programmati sche verschillen tussen de confessionelen en DS’70. Hij informeert er tevens naar of er gegevens kunnen worden verstrekt over de kosten van de ombouw van auto’s om in plaats van benzine of dieselolie als brandstof aardgas te gebruiken, over de kosten van de bouw van een station voor aflevering van vloeibaar aardgas en over de fiscale lasten voor bus of taxi als deze zouden overgaan op aardgas. Het Kamerlid wijst ondermeer op de proef, die door het gemeentelijk gasbe drijf in Groningen wordt genomen om een auto op aardgas te laten lopen. De auto-op-aardgas heeft enkele duidelijke voordelen volgens de heer Wienenga: een schone verblinding, het dienen van de milieuhygiëne en het hogere rende ment van de motor. De situatie in de wereld eist, aldus het Eerste Kamerlid Broeksz (P.v.d.A.) dat Suriname en de Antillen zo spoedig mo gelijk onafhankelijk worden. Hij voegde hier onmiddellijk aan toe dat noch rege ring noch parlement in Nederland zich tegen onafhankelijkheid zal verzetten, en dat voor onafhankelijkheid een sterke economie van groot belang is. Contact met de EEG kan de economische toe stand van Suriname en de Antillen, waar de werkloosheid 20 tot 25 percent van de beroepsbevolking bedraagt, verbeteren. De handel tussen de Antillen en de EEG-landen kan worden bevorderd door de Antilliaanse exportproducten ruimer toegang tot de Europese markt te ver lenen. De handel tussen de landen van de gemeenschap en Suriname is de laat ste tijd reeds aanzienlijk toegenomen. De Europese Investeringsbank, aldus de resolutie, dient elke mogelijkheid om leningen toe te kennen waaronder mo gelijk met een rentesubsiide in welwil lende overweging te nemen, ten einde di versificatie van de economische activiteit en het economisch evenwicht te bevor deren. TA’ ROTTERDAM. Het College van Burgemeester en Wethouders van Rot terdam vindt ook dat de leefbaarheid in de Rotterdamse wijk Katendrecht door het optreden van souteneurs en prosti tuees in ernstige mate wordt geschaad. B. en W. schrijven dit in een brief aan alle eigenaren van woningen op Katen drecht en scharen zich met deze uit spraak mee achter het wijkcomité Ka tendrecht. De zegel van 20 cent (kleuren grijs, geel, groen en zwart) is gewijd aan het World Wildlife Fund, waarvan prins Bernhard voorzitter is. Het fonds stelt zich ten doel met uitsterven bedreigde diersoorten te redden. Op de zegel staat een pandabeertje afgebeeld, alsmede de tekst „Wereld Natuur Fonds”. De zegel van 25 cent draagt de beelte nis van prins Bernhard met zijn handte kening. De kleuren zijn groen, rood, blauw en zwart. Voorts zijn op deze ze gel, tegen een wereldbol op de achter grond. het nieuwe jaarbeursgebouw in Utrecht, een hoogoven in IJmuiden en twee vliegtuigen, een Fokker Friendship F27 en een Boeing 747-B afgebeeld. Op de zegel van 45 cent (kleuren geel, paars en zwart), waarop een toeslag een toeslag van 20 cent wordt geheven, is een fragment van de Borobadar afge beeld. Onder beschermheerschap van de prins wordt ook van Nederlandse zijde in internationale samenwerking ge bracht de Boroboedoer, het vermaarde uit de achtste eeuw daterend boeddhistische monument op Java, te redden. De op brengst van de toeslag is bestemd voor de daartoe in Nederland opgerichte stichting Behoud Boroboedoer. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van prins Bern- hard geeft de PTT van 29 juni tot en met 14 augustus een serie van vier bij zondere postzegels uit. De vier zegels geven een indruk van de activiteiten afgebeeld als symbool van het Prins Op de zegel van 15 cent (kleuren geel, grijs en zwart) is een gestileerde anjer afgebeeld), als symbool van het prins Bernhardfonds. Op de zegel is de tekst „Prins Bernhardfonds” aangebracht. AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam zijn van mening dat de bijdrage van een onderdeel van de Koninklijke Zwavelzuurfabriek Ketjen n.v. in Amster- dam-Noord aan de luchtverontreiniging in de kortst mogeljjke tijd dient te worden verminderd. De door een jaar lang ver richte metingen bekende gegevens om trent de emissies van deze fabriek heb ben tot die conclusie geleid. B. en W. zijn daarom in overleg ge treden met de directie van het bedrijf om tot die vermindering te geraken. Dit antwoordt het college op vragen van het raadslid Roel van Duijn naar aanleiding van het opvallend hoog aantal aandoenin gen aan de ademhalingsorganen vooral bij kinderen, die artsen in Amsterdam- Noord hebben geconstateerd en die zij in verband brengen met de luchtverontrei niging van chemische industrieën. Vol gens B. en W. is dit op grond van de van artsen in noord verkregen medede lingen niet komen vast te staan. Tijdens de middagpauze gisteren van VVD-fractieleider mr. Geertsema gunde deze politicus zich geen tijd voor het in nood verkerende dagblad De Tijd. Een van de voorvechters voor het behoud van het blad vroeg de heer Geertsema of hij abonnee wil de worden, maar deze antwoordde geen tijd te hebben om De Tijd te lezen. Zowel dr. Veringa (KVP) als mr. Bies heuvel (ARP) verklaarde gisteren na af loop van het beraad met informateur Steenkamp dat er op geen andere wijze een meerderheidskabinet kan worden ge vormd dan door samenwerking van de drie confessionele partijen met DS ’70 en VVD. Wel verklaarde minister Veringa de indruk te hebben dat „het moeilijk gaat Hij had er bij de informateur sterk voor gepleit dat het programma dat prof. Steenkamp zelf had samengesteld, zou kunnen worden herkend in een even tueel nieuw regeringsprogram. Volgens jhr. prof. dr. F. A. M. Alting von Geusau, hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, wordt de eigen verantwoordelijkheid van de politicus voor misbruik van macht en voor situaties, waarin excessen van militair geweld op treden, te vaak veronachtzaamd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wierenga (P.v.d.A.) heeft de staatsse cretarissen van Sociale Zaken en Volks gezondheid en van Financiën en de mi nister van Economische Zaken gevraagd of zij bereid zijn de Kamer mee te de len hoe zij het gebruik van aardgas als brandstof van auto’s waarover wij hebben bericht willen bevorderen. Wij deden onze abonnees een pracht-aanbod: gedurende 112 weken een kleurig en informatief tijdschrift voor slechts 1,75 per week. Heeft u de bon uit de groene folder al ingevuld? Pak die buitenkans, schrijf in of vraag een proefnummer bij de krant of bel 05200-15243. r w - ij I X X: X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2