Gijzelaar voor politieke gevangenen ISRAËLISCHE DIPLOMAAT IN ISTANBOEL ONTVOERD New York Times doet aanval op Harold Wilson Amerikanen kunnen niet veel meer uitrichten Elektrische Siciliaanse Brosio komt Nixon te hulp Maffiabazen worden verbannen de postgiro do’s makkelijk! VN-hulp voor Bengalen Een presentje ten afscheid Pakistan wil sportwagen VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Arrestaties bij Egyptische radio en TV VIS...duur? wol...nee! ,vis houdt f... VERNIETIGEND OORDEEL OVER BRITSE EX-PREMIER soldaten in Seoel r 'o J V redesbetoging van Amerikaanse MANSFIELD WIL DATUM VASTSTELLEN VOOR ONDERHANDELINGEN MET MOSKOU Ml FWf n 8 Europese landen zonder kosten valuta opnemen! U bóft als u van vis houdt. u en uw beurs Till iff 3 DINSDAG 18- MEI 1971 Leveranciers Minister van het leger over taak in Vietnam Humphrey (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Ook gisteren zette president Nixon zijn offensief voort tegen het voorstel van senator Mike Mansfield om de Amerikaanse NAVO- troepenmacht van 300.000 terug te brengen op 150.000 man. Behalve de steun van presidenten Johnson en Truman, werd Nixon ongevraagd bij gevallen door een brief van Manlio Brosio, secretaris-generaal van de NAVO, waarin ook hij adviseerde tegen de vermindering van het Ameri kaanse troepencontingent in Europa. Nixon liet verder zijn minister van Financiën, de Democraat John Connally, opdraven op een commissiever gadering van het Huis van Afgevaardigden om daar te getuigen dat er ook andere manieren zijn dan de terugtrekking van troepen uit Europa, om de dollarcrisis te bestrijden. ADVERTENTIE -ft, Ken belangrijk argument tegen Mans- Washington menen nu dat er de Sovjet unie veel aan is gelegen om een onder- handeiingsbasis te hebben teneinde de destijds door Moskou voorgestelde Euro pese veiligheidsconferentie op gang te brengen. SEOEL, (Reuter). De Zuidkoreaanse oproerpolitie heeft gisteren 31 Ameri kaanse soldaten gearresteerd die in het centrum van Seoel een vreedzame beto ging hadden gehouden tegen de oorlog in Vietnam. een onbekende niet zou worden openge daan. Nadat de vier mannen de vrouw van de consul-generaal en haar benedenbuur vrouw hadden geboeid, wachtten zij op de komst van Elrom af. ter Mitty”) en geschreven door Anthony Lewis, hoofd van het Londense Bureau van de Times, zegt het blad dat Wilsons „politieke gaven neerkomen op zelfbe- drag” en dat het in gevallen waarin de zaak verkeerd afliep altijd de schuld van iemand anders was. ing ?ke 'en :us les, jp- NEW YORK (Reuter) Pakistan heeft gisteren voor de eerste maal positief ge reageerd op het aanbod van VN-secreta- ris-generaal Oe Thant voor hulp aan de bevolking van Oost-Pakistan door middel van de VN-organen. De economische adviseur van president Yap Khan, Moezaffar Ahmed, heeft een bezoek aan Oe Thant gebracht in diens hoofdkwartier in New York. Hij heeft mee gedeeld dat er volgens zijn regering in het jaar juli 1971/juni 1972 een voedseltekort van 2 miljoen ton zal zijn. Pakistan heeft behoefte aan 30 kustvaarders van elk 500- 1000 ton en een aantal kleinere vaartuigen om de levensmiddelen naar de binnenlan den van Oost-Pakistan te brengen. eid ten lag ese de- en len ot- in sks ge- ige de uit ide or- uf- ten lan u to ;ns in het re. ra. 5u- ein de oor ner er- ran at- ius om no- ril- di- teit or- le- een nt- er- ten ese oor ie. lid se- «- ai- gd le xis Hj er ■er >m ils de ior en ixi 3. Of b- ü- e- de fa de ie- >m 3e ke Ja: an ;e- ;en die te- ;n- 1de urt le an ing De soldaten zijn later overgedragen aan de Amerikaanse militaire politie. Ge welddadigheden hebben zich niet voor gedaan. NEW YORK (RTR). De New York Times heeft gisteren een vernietigende aanval gelanceerd op de Britse oppositie leider Harold Wilson, zeggend dat zijn memoires die pas zijn gepubliceerd, kwa liteiten aantonen „die het voor anderen onmogelijk maken hem te vertrouwen”. In een artikel getiteld „Sprookjes van Harold Mitty” (verwijzend naar de fan tastische film „The secret life of Wal- Twee niets vermoedende leveranciers, die kort daarop aanbelden, werden ook gekneveld. Toen tenslotte de consul-gene raal thuiskwam om te lunchen, werd hij neergeslagen, de trappen afgesleept en met een wachtende auto weggevoerd. Hoewel de politie snel ter plaatse was en de buurt afzette, vond zij geen spoor van de ontvoerders. Het „Turkse Volksbe vrijdingsleger” was o.a. begin februari verantwoordelijk voor de ontvoering van een Amerikaanse onder-officier in Anka ra. Hij werd kort nadien in vrijheid ge steld. Hetzelfde gebeurde met vier Ameri kaanse soldaten die op 4 maart door de zelfde organisatie werden ontvoerd. Dit geval vormde mede de aanleiding tot de val van de pro-Amerikaanse regering van Soeleiman Demirel, die onder druk van de leiders van de strijdkrachten af trad. Onder het nieuwe kabinet van pro fessor Nihat Erim werd op 26 april voor elf departementen de staat van beleg af- gekondigd. Kort daarvoor had het „Volks bevrijdingsleger” twee zakenlieden ont voerd, die na betaling van de gevraagde losprijs werden vrijgelaten. Op 3 mei over vielen vier leden van de organisatie een bank in Istanboel, waarbij de portier werd vermoord. Eén der overvallers is later aan gehouden. Hij zal voor een krijgsraad te recht moeten staan. De Israëlische regering heeft inmiddels een beroep op de Turkse autoriteiten ge- Vanuit dit gezichtspunt bekeken, komt het Moskou meer gelegen om een een zijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen te voorkomen, zodat er over en weer concessies kunnen worden gedaan, in ruil voor de terugtrekking van Russi sche troepen en die van de landen van het Warschau-pact, terwijl er dan aan de westelijke geallieerde zijde een grotere mate van medewerking afgedwongen zou kunnen worden aan de totstandkoming van de Europese veiligheidsconferentie. Deze conferentie, die door Moskou is voorgesteld, is door het westen en door de NAVO steeds weer op een laag pitje gezet. De demissionaire regering zit niet stil, ook al is haar slechts verzocht de „lopen de zaken” waar te nemen. Zij heeft die opdracht misschien wat al te letterlijk opgevat, gezien haar initiatief tot het op nieuw verhogen van de tarieven voor treinvervoer. Men kan de spoorwegen wel tot de lopende zaken rekenen, maar dan toch tot de slecht lopende. Dat slaat niet op de veiligheid of de service, maar wel op de financiële resultaten. De regering heeft onvervaard naar het traditionele middel van de prijsverhoging gegrepen, waarmee zij willens en wetens een nieu we impuls tot de inflatie levert en bo vendien de spoorwegen nog minder popu lair maakt dan zij al zijn. Het is eigenlijk een onaanvaardbare zaak, dat binnen een half jaar na de laat ste verhoging der spoorwegtarieven op nieuw eenzelfde operatie wordt uitge voerd. Het openbare vervoer is een nood zakelijke dienstverlening van overheids wege, die des te meer binnen het bereik van de financiële draagkracht moet blij ven omdat zij een belangrijke maatschap pelijke taak vervult. Het openbare trein vervoer vormt een onmisbare factor in de economie, het onderwijs, de recreatie en de leefbaarheid des lands. Verhoging van de tarieven buiten de proportie van het toenemen van de welvaart heeft on herroepelijk tot gevolg dat de druk op de lonen toeneemt, dat de spiraal van loon- en prijsverhogingen wordt gestimuleerd en dat het grote vraagstuk, waarover de betrokkenen bij de kabinetsformatie zich op het ogenblik buigen, nog eens fiks wordt verzwaard. En dat alles zonder dat het eigenlijke doel van de tariefsverho ging, namelijk het verminderen van het verlies der spoorwegen, wordt bereikt. Want als dit middel zou helpen, zou het niet nodig zijn geweest de prijsverhoging van december zo spoedig door een nieuwe te laten volgen. Het reële gevolg van deze omhoogschroeverij is slechts, dat er nog minder gebruik van de trein zal worden gemaakt en dat de verliezen even hoog of nog hoger zullen blijken. Er wordt een ernstige lastenverzwaring gelegd op degenen, die de trein dagelijks ’V^VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVV ^^^^VVWVVVWVVWWWVVWWWVWVVVXAJWWVWVVWWVVVVVVVVVWVWWVWWVVVVWVWVWWVWVVVWIAAAAA/VVWWWWWWVVWVWWVW Volgens de politie belde omstreeks het middaguur een jongeman met een bos bloemen aan bij de flat onder de woning van de consul-generaal, aan één van de hoofdstraten van Istanboel. Toen de deur openging, drong hij met drie gewapende en gemaskerde metgezellen binnen. De daar wonende vrouw werd gedwongen bij de woning van de Israëliër aan te bellen. Kennelijk vreesden de overvallers dat voor nodig hebben voor hun werk of hun school. De moeilijkheden op onze auto wegen, die door een sterke popularisatie van de spoorwegen enigszins zouden kun nen worden gelenigd, zullen door deze tactiek van steeds duurder maken der treinreizen ongunstig worden beïnvloed. De prijsverhogingen zijn bovendien zo onbehoorlijk groot, dat van „tactiek” nauwelijks meer kan worden gesproken. Het is ondenkbaar dat deze ruwe, on doordacht lijkende manier van doen der thans nog zittende regering de instem ming zou hebben van de directie der Ne derlandse Spoorwegen. Deze heeft name lijk kort geleden heel andere denkbeel den ontvouwd over de wijze waarop de toekomst van het Nederlandse railver- voer zou moeten worden begeleid. De di rectie van de NS heeft zich voor de eer ste maal van het besluit tot tariefsverho ging gedistantieerd en nadrukkelijk te kennen gegeven dat zij tot stand gekomen is onder druk van de regering. Als het zo doorgaat, moet eind 1971 on getwijfeld opnieuw een tariefsverhoging worden doorgevoerd, omdat dan zal blij ken dat het reizigersvervoer is teruggelo pen, de inkomsten niet aan de verwachtin gen hebben beantwoord en de verliezen on verstoorbaar zijn gestegen. Het enige re sultaat van deze wijze van „zorgvuldig bestuur” zal zijn dat halflege treinen misschien ongeveer hetzelfde rendement hebben als volle treinen hadden in de tijd van lagere tarieven, dat „onrendabe le lijnen” in aantal toenemen en dat de dienstverlening van de overheid in de sector openbaar railvervoer geslonken is tot armoedige proporties. Als de demissionaire regering De Jong nog meer van die ideeën op het gebied van de „lopende zaken” heeft, kan de Ne derlandse economie tegen de tijd dat er een nieuw kabinet uit de grond gestampt is een heel eind verder in het moeras der inflatie zijn weggezakt. Het is de vraag of een demissionaire regering eigenlijk wel bevoegd zou mogen zijn dergelijke in grijpende beslissingen te nemen. De erfe nis die zij achterlaat, is al bedenkelijk genoeg zonder dat. Een andere factor die in deze kwestie een rol speelt is een regeling van de kwestie-Berlijn. Wanneer daarover geen afspraak gemaakt kan worden, verliezen de door West-Duitsland met Moskou aan gegane verdragen hun kracht en dat zou de regering van bondskanselier Willy Brandt in een labiele positie kunnen plaat sen. Bij dit laatste is echter weer de vraag in hoeverre de Nixon- regering bereid is Brandt’s politiek op te vangen, gezien de gematigde sympathie van Washington voor de demarches van de kanselier in Oost-Europa. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van het Leger, Stanley Resor, heeft gisteren in Washington ver klaard, dat 70 percent van de Ameri kaanse gevechtseenheden uit Vietnam is teruggetrokken en dat de rol van Ameri ka in de strjjd te land ten einde loopt. De minister, die juist een bezoek aan Vietnam heeft gebracht, zei niet, wan neer precies deze rol geheel zal zijn ge ëindigd. Wel vertelde hij op een perscon ferentie, dat de komende herfst Amerika niet meer het vermogen zal hebben, het verloop van de strijd te land aanmerke lijk te beïnvloeden. Terwijl de Verenigde Staten hun aan deel in de oorlog verder blijven vermin deren, zullen de overgebleven Amerikaan se grondtroepen hoofdzakelijk worden ge bruikt voor de „actieve verdediging” met name voor het patrouilleren rondom Ame rikaanse bases en installaties, aldus mi nister Resor. Over het verloop van de terugtrekking van de Amerikaanse troepen na het eind van dit jaar wilde de bewindsman niets zeggen. Tegen die tijd zal het aantal Amerikaanse militairen sinds het aan het bewind komen van president Nixon begin ’69 van ruim een half miljoen zijn vermin derd tot 184.000 man. Hij waarschuwde dat er nog militaire moeilijkheden te wachten staan. Zo zou men mogen reke nen op enige vermindering van de veilig heid in streken, waaruit de Amerikanen zich terugtrekken. field’s voorstel werd ingebracht door se nator Hubert Humphrey, die in een rede in San Francisco erop wees dat het aan hangig gemaakte amendement niet voor ziet in onderhandelingen met de overige NAVO-landen over een terugtrekking van de helft van de Amerikaanse NAVO- troepen. „Wanneer wij de indruk wek ken dat onze NAVO-verplichtingen ons niet zo veel meer kunnen schelen, zou dat de vitale pogingen in de waagschaal stellen om de spanningen tussen oost en west te verminderen”, zei Humphrey. Deze zes batterijen, die samen 570 kilo wegen, leveren stroom waarop deze Opel-GT vijf uur lang tot 240 kilo meter per uur kan rijden. Dr. Georg von Opel, links op de foto, hoopt dat de wagen een aantal snelheidsrecords zal kunnen breken. De beide motoren leveren 120 pk. CAIRO (Reuter/AFP), Verscheide ne Egyptische radio- en televisiefunctio- narissen zijn gearresteerd omdat ze vo rige week donderdag tijdens de kabinets crisis hun media in „staat van paraat heid” brachten, zo meldt het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten. Onder de arrestanten is de directeur van het station „De stem der Arabieren” Mohammed Oeroek. Deze had „in aan vulling op het samenzweerdersplan” op dracht gegeven de normale avondpro gramma’s te vervangen door marsmu ziek en strijdliederen. Bovendien had het radiostation sommige berichten tegen de uitdrukkelijke wens van minister Zajat in omgeroepen. President Sadat heeft gisteren een nieuw, voorlopig, algemeen secretariaat ingesteld voor de Arabische Socialistische Unie, de enige politieke organisatie in Egypte. Het telt negen man. De Turkse regering reageerde direct met een afwijzing van de eis der ontvoerders en gelastte de consul onmiddellijk vrjj te laten. Zü kondigde de indiening van een wetsvoorstel in het parlement aan op grond waarvan daders van politieke ont voeringen en hun medeplichtigen tot de doodstraf kunnen worden veroordeeld. ISTANBOEL (Reuter en AFP) Leden van het „Turkse Volksbevrij dingsleger” (Dev-Genc), een maoïstische studentenorganisatie, hebben gistermiddag de Israëlische consul-generaal in Istanboel, Ephraim Elrom, ontvoerd. De auto waarmee de diplomaat werd meegenomen, werd later leeg teruggevonden aan de Bosporus. De ontvoerders hebben de Turkse regering tot 20 mei 17.00 uur plaatselijke tijd, respijt gegeven om de ge vangen zittende „revolutionaire Turken” in vrijheid te stellen. Als hun eis niet wordt ingewilligd, zullen zij hun gijzelaar doden. kijk, met de girobetaalkaart kunt u al in „Wij verlangen een rechtvaardige tege moetkoming op handelsniveau, zei minis ter Connally, maar niet op deze manier”. Senator Mike Mansfield, met zijn amen dement om de Amerikaanse troepenmacht in Europa te halveren de aanstichter van alle opwinding in Washington en in Europa, heeft er inmiddels op aangedron gen om een datum vast te stellen voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie over de door partijleider Breznjev voorgestel de wederzijdse vermindering van de troe penmachten aan weerszijden van het „ijzeren gordijn”. Niettemin blijft Mans field bij zijn ingediende amendement, ook al ziet het er steeds minder naar uit dat het door de Senaat zal worden geaccep teerd. ROME, (DPA). Zeventien zware jon gens van het Siciliaanse Maffia-syndicaat, die tot dusver een beperkte bewegings vrijheid op diverse plaatsen in Italië had den, zjjn dezer dagen op Sicilië samen gebracht en zullen onder zware bewaking op het tussen Sicilië en Malta gelegen eilandje Linosa worden afgezet. Onder de „verbannen” Maffia-bazen be vindt zich de gevreesde leider van een „Cosca” (Maffia-afdeling), Angelo la Bar bera, die jarenlang de bouwsector in Pa lermo heeft beheerst. In justitiekringen verluidt dat de nieu we actie, evenals de resultaten van het on derzoek naar de Maffia-activiteiten van een parlementaire commissie, gelast is als gevolg van de moord op de procureur van Sicilië, Pietro Scaglione. Hij en zijn chauffeur werden op 5 mei in Palermo op straat doodgeschoten. De weergoden waren blijkbaar met de Maffia. De twee politieboten die het ge zelschap op het eilandje moesten afzetten keerden na vier uur tegen wind en gol ven te hebben gestreden onverrichter zake terug. Een van de bannelingen kreeg onder weg een hartaanval. Hij is in een zie kenhuis opgenomen. De overig zestien zou men later met de postboot overzetten. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukt.n, Wassenaarseweg 20, Den Haag. het dat ao- ’de ge- ich en rke act oe- aar de Lewis citeert de vroegere Britse pre mier als hij in zijn memoires zegt dat hij president Johnson belde om hem te waarschuwen voor de haviken inzaken de Vietnamese oorlog en toen een uitbars ting van Texaans temperament ontving. Op de een of andere manier, zo schrijft Lewis, scheen de president gebelgd te zijn over de leider van een land dat geen troepen in Vietnam heeft en die hem ad vies wilde geven over de wijze van oor logsvoering. Het artikel gaat verder: „Politieke me moires kunnen vaak problemen naar vo ren brengen over het karakter van de auteur, maar die van Wilson liggen in een speciaal vlak. Hij moet de eerste politicus zijn die kwaliteiten op papier neerlegt waardoor het voor anderen on mogelijk wordt hem te vertrouwen. Zijn politieke gaven zijn zelfbedrog. Als hij maar een kleine kans krijgt kan hij gees ten oproepen uit de diepste diepten het conflict in Vietnam regelen, generaal de Gaulle charmeren, het pond redden. De hele wereld erkende, zegt hij, de moed en vastberadenheid bij het verdedigen van de pariteit van het pond sterling. O ja, en drie verloren jaren later, met een Britse schuld die miljoenen groter was, deva lueerde het. Als in de wereld van Harold Wilson iets verkeerd gaat is het altijd de schuld van een ander.” Lewis zegt dat Wilson het in zijn memoires heeft over „ijskoude” gesprekken met rebellerend Rhodesië en dat hij „ijzig” kwaad werd toen president Johnson zijn poging tor pedeerde de vredesbesprekingen over Vietnam te regelen.” Week na week zien we Wilson tegenspoed met kille waar digheid tegemoet treden.” Volgens Lewis vraagt men zich In En geland nu wel af „hoe burger-dienaars en met hem konden samenwerken als zij wisten dat zij binnenkort misschien wel en plein public zouden worden beschre ven als lomperds of fascisten?” En hij voegt er aan toe: „De memoires zullen het scepticisme over Harold Wilson ver groten, de al lang bestaande twijfel dat hem enig werkelijk geloof moet worden geschonken.” daan, alles in het werk te stellen om te vrijlating van Elrom te bewerkstelligen. De Turkse regering heeft haar leedwezen betuigd. De 53-jarige consul-generaal heeft vroeger een belangrijke rol gespeeld in de Israëlische geheime dienst. Zo leidde hij de ondervraging van Adolf Eichmann, de Duitse oorlogsmisdadiger die in 1962 in Israel werd opgehangen. Israëlische avondbladen hebben verband gelegd tussen het „Turkse Volksbevrij dingsleger” en de Palestijnse verzetsorga nisatie El Fatah. Volgens „Jedioth Acha- ronoth” zou er al enige tjjd samenwerking bestaan tussen de Palestijnse groeperingen en Turkse extremisten. Brezjnev’s toelichting op zijn uitlating, in een rede verleden week in Georgië, over de Russische bereidheid om te pra ten over een wederzijdse afvoering van troepen, vergrootte aanvankelijk het mysterie waarom Moskou juist nu met een dergelijke verklaring voor de dag zou komen. Politieke analisten in

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3