Brandweer en hulpdienst oefenden bij Van Gelder Felison met Ruth Salinger en Aart van den IJssel streqo VERLOVINGS RINGEN Bestuurswisseling WEGEN TUSSEN WERKELIJKHEID EN ILLUSIE bij NCVB in IN SCHILDERIJEN EN PLASTIC-PLASTIEKEN Velsen-Noord KABINET ZIET WEINIG KANS OM DE TIJD TE REDDEN Keukenhof na Hemelvaartsdag Van harte-aktie voor Nederlander met ruilhart Zwembad dicht door water vervuiling !K gesloten chris corner //er zout der aarde WOENSDAG 19 MEI 1971 Dure nep In Zundert Speciale aanbieding FAUTEUIL 299,- VELSEN Ruth Salinger uit Voorburg, met haar man Aart van den IJssel exposerende in het koetshuis van Beeckestijn als gasten van Feli son, heeft de hoop nog niet opge geven, hoewel ze zich in haar schilde rijen en sommige inkt-tekeningen goed heeft aangepast bij de IJmond. Tussen haar onderwerpen neemt de luchtvervuiling via torenhoge schoor stenen een grote plaats in. Maar het blijft niet bij protesteren alleen. Ze gokt op haar persoonlijke gevoel voor poëzie en zelfs het meest waarschu wende werk heeft daar een glans je van. Ze schommelt ook in ander werk tussen droom en werkelijk heid. Hoewel Aart van den IJssel die kortgeleden ook in de Haarlemse Vleeshal enige van zijn kunstvoor werpen exposeerde een heel ander chapiter in zijn plastic-plastieken be handelt, bevindt hij zich ook in zo’n interim-gebied, half werkelijkheid, half illusie. Dat is dan ook hun enige overeenkomst, want beiden hebben ze een verschillende inslag. Poëtisch surrealisme Tussen uitersten (Van onze correspondent) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Enkele voorbeelden: uHunuimn Wijkerbaan 23 - Beverwijk L. Nieuwstr. 8 - IJmuiden Zo niet, komt u dan eens kijken bij Vogelzang in de Chris Corner. Daar vindt u „Rodier voor mannen". Een perspex insect van Aart van den IJssel. Q Keuze uit wit goud, geel goud of rood goud. Prijzen vanaf f 90,-perpaar. Inclusief fraaie gravering. Grootste hard heid, difs blij vend mooi. Dit geldt ook voor de 18 karaats uitvoe ringen. Gespecialiseerd in klassieke meubelen Sinds 1833 is ze hand Barteljorisstraat 39-41, Haarlem, tel. 31 04 88 Heeft u voor uw vakantie en zomersport-seizoen een ideale trui ol vest? Grote Houtstraat 26 - 30 X. Haarlem J EUROVISIE RINGEN Een stralend fantasie-model met het Eurovisie motief. Uitvoering in 14 karaats geel goud. Per paar f240.- ZUNDERT. Het gemeentebestuur van Zundert heeft dinsdagavond de gemeente raad laten weten, dat het openluchtbad in deze gemeente dit jaar gesloten zal moeten blijven. Bij monsternemingen is gebleken, dat het natuurbad, dat zijn water betrekt van het in België ontspringende riviertje de Aa of Weerijs, vergiftigd is en een gevaar oplevert voor de gezondheid. Het gemeen tebestuur van Zundert probeert momenteel in samenwerking met Belgische instanties te achterhalen, wie verantwoordelijk is In 1969, na twee ernstige hartaanvallen, had de heer Van Buuren, gehuwd en vader van drie kinderen, te horen gekregen, dat hij hoogstens nog drie maanden te leven had, tenzij hij in zou stemmen met een harttransplantatie. Op 3 januari van het afgelopen jaar kreeg hij het hart van een 16-jarige jongen, die bij een verkeers ongeval om het leven was gekomen. Het was de hartewens van de heer Van Buuren, die zich er terdege van bewust is, dat een verkoudheid een einde aan zijn leven kan maken, nog eens naar Nederland en Rotterdam te komen. Daarvoor zal een bedrag van 20:000 nodig zijn. Daarvan is de helft nodig om de overtocht te kunnen bekostigen. HILVERSUM De VARA gaat op woensdagavond 26 mei voor de dertiende maal een „Van Harte”-actie houden. De opbrengst zal ditmaal worden gebruikt om de 42-jarige in 1963 naar Amerika ge- emigreerde Rotterdammer W. G. van Buu ren, die sinds januari van het vorig jaar als enige Nederlander met een ruilhart leeft, in staat te stellen, nog een keer zjjn vaderland en geboortestad Rotterdam te bezoeken. derschat of miskend, niet geloofd aan de mogelijkheid dat een christen in staat zou zijn op eigen oordeel en ver mogen de wereld in te gaan, niet ge weten dat organiseren, samenbrengen, macht bouwen en onmondig maken evenzovele doodsteken zijn voor de werking van het Woord in de wereld. Geen enkele religie levert een goed program voor een machtspositie in een natie. De religie levert slechts een program voor een persoonlijk leven, een individueel zoeken van de weg naar gerechtigheid. Met het beeld van de afbrokkelende confessionele partijen doemt het an dere beeld op, dat tot dusver nog door geen enkele christelijke voorman is toegejuicht: de christenen die uit zwermen in de maatschappij en zon der vaandels of partij-insignes zich scharen in alle bonte rijen van men sen die iets beters var de wereld wil len maken. Het is niet de taak van de religie om macht uit te oefenen. Het is haar taak om hoe en waar dan ook iets bij te dragen tot een gelukkiger leven. Waar vele christenen bijeen zijn, blijft het werk op de akkers achter wege. De plaats van de christen in de wereld is een eenzame plaats te mid den van de materialistische waan denkbeelden, een plaats als die van het zout in het deeg. „Deconfessiona lisering” in de politiek moet worden vergeleken met een opgroeiend kind dat zich losrukt van de dwang ener bedillerige moeder en niet bang is, zijn eigen weg te gaan. Als alle zoekers naar gerechtigheid elkander vinden en elkander identifi ceren, zullen er zich veel christenen bij bevinden. Zij zullen ervaren hoe betrekkelijk hun eigen benaming is, en ontdekken hoeveel niet-christelij- ke christenen er eigenlijk op de we reld zijn. de technieken zijn apert on-origineel. Het maken van insluitels in plastic is een geliefde bezigheid op middagen van huisvrouwen, die les in vrije expressie krijgen. Het resultaat kan heel leuk zijn, maar het is sinds jaar en dag afge- keken van de kunstnijverheidshandel die hangertjes met schelpjes, visjes en tor retjes op die manier behandeld op de markt brengt. Het feit, dat Aart van den IJssel het nu ook doet met takjes en kunstrozen betekent geen enkele vernieu wing, ondanks het wel aardige vervreem dingseffect van het werkelijke, dat on werkelijk wordt. Hij heeft er tafels mee volgezet. Jammer, want in andere geval len, als hij bijvoorbeeld in deze techniek absurde schaakspelen neerzet, boort hij wel ideeën aan. (Van onze paralementsredactie) DEN HAAG. Het ziet er naar uit da' het demissionaire kabinet-De Jong het dagblad De Tijd niet van de onder gang zal kunnen redden. Hoewel vandaag nog besprekingen gaande waren, was men vanmorgen in departementale krin gen uiterst pessimistisch over de moge lijkheid van een financiële tegemoetko ming voor het rooms-katholieke dagblad. Verwacht werd dat de speciale com missie uit de ministerraad, die zich met de dagbladproblematiek bezighoudt, nog vandaag tot een negatief oordeel zou moeten kortien. Dat oordeel zou dan op korte termijn kenbaar worden gemaakt in antwoord op vragen die de Tweede-Ka- merleden Roethof (P.v.d.A.) en Van der Sanden (K.V.P.) de regering hebben ge steld. De regering ziet, naar verluidt, geen kans De Tijd in aanmerking te bren gen voor bijzondere kredietfaciliteiten, zo lang de uitgeefster van het blad, de VNU niet met een duidelijk herstructurerings plan op tafel komt, dat uitzicht biedt op een redelijke rendements verwachting voor de komende tijd. Een dergelijk plan, dat juist voor De Tijd zo moeilijk te ma ken schijnt te zijn is een van de belang rijkste voorwaarden die de regering stelt voor bijzondere financieringshulp van overheidswege. De demissionaire ministers Witteveen (Financiën), Nelissen (Economische Za ken) en Klompé (CRM) zouden bang zijn een precedent te scheppen door De Tijd, dat per jaar 3,5 miljoen gulden verliest, te hulp te komen zonder dat daar enige garantie over een sanering van de bedrijf s- opzet tegenover staat. Daar komt nog bij dat het dagblad wordt uitgegeven door een concern dat over de hele linie dui delijke winst maakt. Door geen verdere voorwaarden te stellen zou deze winst positie door de regering worden onder steund. gen aan de heer H. Winkelaar, met als waarnemend commandant de heer J. Tijtsma. Het ligt in de bedoeling, dat de heer J. W. Willems, thans chef expeditie papierfabriek, zich erop gaat voorberei den de heer Krabbendam te vervangen, waardoor laatstgenoemde in plaats van per 1 juli eerst op 1 augustus zal ver trekken. De heer Krabbendam dankte tenslotte allen, die zich in de loop der jaren be reid hebben getoond zich in te zetten voor de hulp van anderen. Speciale dank bracht hij aan de leden van het vrijwil lige brandweerkorps waar hij meer dan een kwart eeuw mee heeft samenge werkt; een samenwerking dikwijls on der bijzonder moeilijke omstandigheden. zending of een goddelijke inspiratie, zij boden slechts gebrekkig mensen werk. En het was hun geluk dat de mensen in steeds grotere getale tot de overtuiging raken, dat politiek ook niets anders dan gebrekkig mensen werk kón zijn. Politiek is de vergaar bak van opvattingen, strevingen, over tuigingen en doeleinden. Alles wat goed, minder goed en slecht is stort zich samen in de heksenketel van de politiek en niemand verwacht meer, dat daaruit een paradijs op aarde kan worden gegoocheld. Gebrekkig men senwerk, maar dan wel een poging tot gerechtigheid. Niet de macht van grote confessionele organisaties, niet de pralende getallen der lidmaten, maar de persoonlijke inzet van de naar gerechtigheid snakkende chris tenen kan van dat gebrekkige men senwerk iets maken dat een poging tot gerechtigheid kan worden ge noemd. „Deconfessionalisering” betekent dat snakkende christenen op eigen houtje in de politiek zijn ondergedoken om de gerechtigheid zwemmend te redden. Het interesseert hen minder bij welke partij zij aan land komen. Wat hen interesseert is of zij de gerechtigheid levend aan de maatschappelijke wal krijgen en haar geest weer tot nieuwe activiteit kunnen opwekken. Wie nu verkondigt dat de neder laag der christelijke partijen bij de laatste verkiezing een nederlaag van het christelijk denken in Nederland betekent, slaat de plank op een feno menale wijze mis. De confessionele partijen hebben niet voldoende ver trouwen gehad in het christelijk den ken en de kracht van het religieus ge ïnspireerd individu. Zij hebban de in dividuele betekenis van de religie on- Eerst Ruth Salinger. Eigenlijk een poëtisch surrealiste, die een schildert waarvan de nagels ogen zijn, vissenlijven die als alziend oog figureren, dan wel wolken van libellenvleugels en dergelijke onwezenlijkheden, die estetisch worden verbeeld. Ze doet dat heel goed, met raffinement, in een gevoelige lijnvoe ring en milde tinten. De lijnvoering komt natuurlijk in haar fijnzinnige tekeningen het best tot haar recht. Wel, die finesse in poëtische zin verlaat haar niet, als ze de milieuvervuiling tot onderwerp neemt, of bijvoorbeeld het sa mengaan van landschap en industrie. De industrie wordt symbolisch weergegeven. Het zijn geen realistische fabrieken en schoorstenen of kranen, het zijn er de extracties van, aanduidingen, die een groot deel van het vlak vullen. Zo’n vlak is verder een landschap, soms met een koe er in, wier melkapparaat aan het in dustriële gegeven is gekoppeld, het ge heel ingelijst in prikkeldraad. Een goede vondst. Er zijn ook schoorstenen die rookbloe- metjes blazen. De angst van Ruth zit dus blij kaar niet zo diep, ofwel, ze heeft de poëzie als verdringingsmogelijk heid gekozen, iets wat vaker voorkomt. Een derde Ruth Salinger is er ook nog. Die schildert abstracties, die in de verte aan Delauney herinneren, zonder diens diepgang te hebben. A la Fontana geeft ze vervolgens sneden in het linnen waar mee ze haar beeld dus weer destrueert. Misschien denkt ze dat de som van twee stijlen één persoonlijke oplevert, maar dan heeft ze het toch wel mis Het komt over als een te grote opzettelijkheid om boeiend te zijn. Opzettelijkheid is aan het werk van Aart van den IJssel de zeer vaak be kroonde en geëxposeerde evenmin vreemd. Hij heeft ook het zelfde zintuig voor herhaling van zijn motieven en veel te weinig zelfkritiek. In sommige van zijn polyester-, per spex- en rubberplastieken toont hij zich een vindingsrijk kunstenaar, die veel te zeggen kan hebben. Zijn grote perspex insect is een zeer ireële verschijning, die het begrip insect” uitstekend overbrengt. Zijn reliefs met sterk expressionistische ruitertjes zouden veel boeiender zijn, als ze niet veel te veel in bijna dezelfde cm- binaties waren herhaald. Dan riekt het naar maakwerk. Jammer, voor een man die veel kan, maar geen maat weet te houden. Een voorbeeld. Hij giet peren en citroe nen, maar ook broden in polyester af. Soms bevatten die peren insluitsels. Bei- zien en de namen te vinden van hen, van wie men mag aannemen dat zij een politiek voorstaan waarin het hoogste goed van de religie tot uit drukking komt. Dat hoogste goed is: gerechtigheid. Politiek bedrijven, stemmen, partij kiezen is voor de grote meerder heid der mensen niets anders dan: het zoeken naar gerechtigheid. Ge rechtigheid is de kern en het wezen van ieder persoonlijk en zuiver reli gieus beleven. Misschien niet meer voor een aantal doorgewinterde en in sleur geraakte beroepspolitici, maar zeker wel voor de grote meerderheid der amateurs, de kiezers. Het stem menverlies van traditionele confes sionele partijen betekent eigenlijk niets anders dan dat steeds meer mensen hun zuivere religieuze over tuiging maatschappelijk willen toe passen: Zij willen gerechtigheid. Daarom hebben politieke voorman nen tijdens hun verkiezingscampagne zo moeilijk een definitie van christe lijke politiek kunnen geven. Dat ene woord „gerechtigheid” zou hun par tijprogramma en hun coalitieprogram- ma op zoveel punten hebben doen wankelen, dat zij het eigenlijk niet eens konden gebruiken. Zij waren ge bonden aan zoveel compromissen, aan zoveel ontwijkingen, aan zoveel ont kenningen ook van het beginsel der radicale gerechtigheid dat zij, zonder het te willen en zonder iets anders te kunnen, de schipbreuk van de religie als politiek uitgangspunt verkondig den. Hun materialistische tegenstanders hadden het heel wat gemakkelijker. Ook zij compromitteerden de gerech tigheid op vele punten, maar beroem den zich ook niet op een christelijke juweliers horlogers GLADDE RINGEN In 14 karaats wit goud. Heel mo dern I 4.5 mm breed. - Per paar f 118.- Bij de laatste verkiezingen Is in Nederland nog eens zwaar gehamerd op het aambeeld van de „christelijke” politiek. Er was tijdens de verkiezings campagne gelegenheid en aanleiding genoeg voor degenen, die van oordeel zijn dat onze politiek een christelijke inslag moet hebben, om duidelijk uit de doeken te doen wat nu eigenlijk wel en wat niet christelijk kan worden genoemd. En wat was het resultaat? Er is ner gens een kristalheldere definitie uit de bus gekomen. Wat wel uit de bus gekomen is, schijnt de toenemende neiging van veel Nederlanders om de politiek los te koppelen van hun per soonlijke religieuze beleving. Men noemt dat „deconfessionalisering”, maar het zou ook wel een wonder zijn als men niet een moeilijk woord zou hebben bedacht voor iets dat tamelijk eenvoudig van allure is. Natuurlijk komt het moment voor zo’n loskoppeling niet voor iedereen tegelijk. De ontdekking dat de georga niseerde geloofsgemeenschap waartoe men behoort volkomen faalt bij het vaststellen en in de praktijk brengen van een daarmee in overeenstemming zijnde politiek, komt voor velen als een „dief in de nacht”, plotseling, als een verrassende onthulling in het eigen gedachtenleven. Trekt men dan de consequentie onmiddellijk en resoluut, dan maakt men bij de eerste de beste gelegenheid een stemrond je rood dat niet staat op de lijst van de brave po litici uit eigen confessionele kring. Dat wil dan allerminst zeggen dat men de geloofsgemeenschap ontrouw wordt, maar men vindt dat die zich geen eigen politiek moet aanmatigen waar in de geloofsbeleving nauwelijks of niet is terug te vinden. Men trekt zich terug in een per soonlijke geloofsbelevenis buiten de georganiseerde politieke confessie, om van daaruit de wereld opnieuw te be- (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De hulpdiensten van Van Gelder Papier in Velsen-Noord, bestaande uit bedrijfsbrandweer en eer ste hulpdienst, hebben dinsdagavond op het terrein van de papierfabriek een ge zamenlijke oefenavond gehouden, welke was gebaseerd op onverwachte calami teiten. Onder leiding van de heer P. Krabben dam, commandant van de bedrijfsbrand weer, werd deze calamiteit vlot onder vangen en opgelost. Uitgaande van de ver onderstelling dat zich verspreid over het terrein en op het dak van een der papier machines, zeven gewonden bevonden, waarbij tegelijkertijd een pittige brand was uitgebroken werd de opgave aller minst een eenvoudige zaak om zowel spoedig hulp te bieden als de brand te blussen. Dit laatste geschiedde door een der brandweerauto’s met nevelblussing. terwijl de andere op open water werd aangesloten. De reddingdienst haalde de gewonden snel van het dak, onder nauw lettend toezicht van de bedrijfsarts, de heer J. Koolstra, terwijl ook bedrijfsdi recteur ir. J. C Coops de verrichtingen met belangstelling volgde. Het optreden van brandweer en reddingdienst plus EHBO was zo snel, dat ambulances over bodig bleken. In gebouw Concordia volgde een inte ressante nabespreking over de werkwijze van de verschillende groepen. De heer P. V. Pilz, hoofd personeelsdienst deelde hierbij mee, dat de heer P. Krabbendam per 1 augustus het bedrijf met pensioen gaat verlaten zodat hier dus van de laat ste oefening onder zijn leiding sprake is geweest. De heer Krabbendam werd ver volgens bedankt voor zijn vele activitei ten op het gebied van brandweer en veiligheid in het bedrijf gedurende meer dan vijfentwintig jaar. Bij de pensionering van de heer Krab bendam zal voorlopig het commando van de bedrijfsbrandweer worden overgedra- Dan moet me nog iets van het hart waarover ik nooit schrijf. En dat zijn dan prijzen van kunstwerken. In het alge meen heb ik daar niets mee te maken. Dat ik het wel doe heeft een reden. Als Aart van den IJssel een perspex-schaal met in polyester afgegoten citroenen neer zet, komt hij er niet onderuit de jndruk te willen wekken het publiek knollen te verkopen als hij voor zo’n gevalletje 5.000,- (zegge en schrijve vijfduizend gulden) vraagt. Op dezelfde dag dat ik ze zag, keken vanuit een Haarlemse eta lage glazen glazen met plastic vruchten me aan voor een paar tientjes pei schaal Of maakt alleen de signatuur van Aart de prijs waard? Om niet te zeggen, dat hij stenen voor brood verkoopt, als hij voor een (weliswaar gekleurd) plastc- afgegoten-wittebrood duizend gulden vraagt. Dit is gewoon dure nep, nog afgezien van het feit, dat het afgieten van dage lijkse voorwerpen allang een overjarige nouveauté is, vooral als het in serie ge beurt, zoals bij Aart van den IJssel. Hij zal het me wel kwalijk nemen, maar hij heeft om deze opmerkingen gevraagd. HEIN STEEHOUWER FANTASIERINGEN Fantasievol geslepen. Markant model. Uitvoering in 14 karaats geel goud. Per paar f 5 De behandelende geneesheren in Amerika hebben tegen de reis geen bezwaar. In Nederland zal de heer Van Buuren zo nodig onder medische controle staan van de Leidse cardiofasculair chirurg, prof. G. LISSE Donderdag 20 mei, Hemel vaartsdag. is de laatste mogelijkheid „De Keukenhof” in Lisse te bezoeken, ’s Avonds gaan de poorten voor dit jaar definitief dicht. Vast staat dat dit seizoen een record aantal bezoekers heeft opgeleverd. Het juiste aantal is nog niet vastgesteld. GLADDE RINGEN Een klassiek glad model. 4.5 mm breed. Uitvoering in massief 14 karaats geel goud. Per paar f87.50 VELSEN-NOORD. De afdeling Vel sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, die dinsdagavond in ge bouw De Meerpaal aan de Banjaert- straat haar laatste vergadering in dit seizoen heeft gehouden, heeft tijdens de ze druk bezochte bijeenkomst afscheid genomen van een drietal bestuursleden, dat zich wegens bijzondere omstandig heden niet langer beschikbaar kon stel len. Mevrouw T. Vriesema-Noordijk, pre sidente, was voldaan over de grote be langstelling en begroette daarbij vooral de vertegenwoordiging van het Bureau Voorlichting Merkartikelen, dat deze avond voor een belangrijk deel verzorg de onder het motto „In de winkel van Sinkei” met een boeiende kleur-en- klank-presentatie, die grote aandacht kreeg en waarin de aanwezige dames zich konden amuseren met een merk- woordenspel, waarin weer leuke prijzen waren te verdienen. Het huishoudelijk gedeelte was deze avond het meest belangrijke wegens het terugtreden van drie bestuursleden. Uit de uitgebrachte jaarverslagen van se cretaresse en penningmeesteres bleek overtuigend, dat de afdeling zich nog steeds in een goede conditie bevindt. Weliswaar moesten meer dan twintig leden wegens verhuizing of anderszins worden afgeboekt, maar de propaganda- commissie komt de eer toe dit aantal opnieuw te hebben teruggewonnen, zo dat de afdeling Velsen-Noord van de NCVB toch altijd nog 130 leden telt. Ook het financiële verslag gaf reden tot te vredenheid. Uiteraard ging veel dank uit naar de desbetreffende dames. De bestuursvrkie- zing gaf weinig problemen, aangezien het bestuur voor de vacatures drie dub beltallen had kunnen opstellen. Gekozen werden de dames G. Bosman-Gurkink, C. van der Star-Bruggemna en H. Ter- louw-Willems, die in het nu nieuw ge vormde bestuur de taken onderling zul len verdelen. Namens de leden heeft me vrouw Vriesema-Noordijk vervolgens op zeer hartelijke wijze afscheid genomen van de dames E. P. van Muiswinkel- Verbeek, vice-presidente, die naar el ders gaat vertrekken, T. Hop-Heijnis, hoofd propaganda-commissie en H. A. Thijs-van der Veen, tweede propagan diste. Ieder van hen kreeg veel dank in ontvangst te nemen voor de vele ontwik kelde activiteiten, waarbij eerstgenoem de als aandenken een zilveren kettinkje met het Hugenotenkruisje als /aanden ken ontving en de beide andere dames een geschenkenbon. Op 9 juni zal met de dames nog een excursie worden gemaakt naar het Hoogovenbedrijf. Brom. voor de vervuiling. K8 Naadloosgesmeed uit mas sief 14 of 18 karaats goud

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15