Prof. Steenkamp: „Overeenstemming voor VIJF ZIJN BEREID TOT VERDER GESPREK Biesbosch zou Gemeenten komen met nota vol wensen kabinetsformateur voor NDP dringt aan op spoed voor Geen politieke acties tegen piratenzenders nog besmeurd zijn met olie Onenigheid tussen radio Veronica en disc-jockey’s meerderheidsregering duvels karwei" uitkering van 40 miljoen CONFERENTIE OVER POLITIEK EN KRIJGSMACHT MODENIEUWS KEIP Bankoverval snel Personeel dreigt met ontslag Voor 40 mille aan Demissionair kabinet houdt zich buiten schot Levend en dood meubelen gestolen Schaf „parate weekeinden" af opgelost polio vaccin even goed ANTIEKBEURS HAARLEM HOUTPLEIN Optiek V 2 WOENSDAG 19 MEI 1971 OPTIMISTISCH FINANCIËN f WDM tot minister: HUIS KAMERVRAGEN Dr. Kruisinga: OK KEIP FABER gashaarden met gloeikolen. slechts f 720.—. HET WITTE Maten 36 t/m 46. PRIJS ƒ119,—. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) L De heer Spaanderman stelt deze vraag i i i i Deze foto van (van links naar rechts) de heer Vonhoff (VVD), minister Den Toom van Defensie en prins Bern- hard werd gisteren genomen in het congresgebouw in Den Haag, waar de prins de conferentie „Politiek en Krijgsmacht" opende. Hierover heb ben wij gisteren reeds bericht. GEOPEND van 10.30—18.00 uur. 21 MEI tot 22.30 UUR. HEMELVAARTSDAG (20 MEI) 21 - 22 en 23 MEI Volgens het Kamerlid heeft de bevuiling van de Biesbosch gemaakt, dat alle water vogels gedood zijn. Herstel van de vogel stand, zo stelt hij, is voorlopig onmogelijk en de recreatieve betekenis van de Bies bosch is aanzienlijk beperkt. in verband met de gebeurtenissen rond het zendschip Mebo II van radio Nordsee International. Het Kamerlid vindt dat po litie en justitie onvoldoende mogelijkhe den en bevoegdheden hebben om tegen dit soort gebeurtenissen op te treden. De Amsterdamse officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft na overleg met zijn Haagse ambtgenoot, plaatsvervangend hoofd van het parket mr. J. van ’t Veer besloten dat de zaak van de brandstich ting door de Haagse officier van Justitie zal worden behandeld. Dit houdt dus in dat de vier verdachten, de drie duikers en de radioreclameadviseur van radio Vero nica, aan de officier in Den Haag zullen worden voorgeleid en de berechting door de Haagse rechtbank zal geschieden. OPTIEK hu ve sh •e wi üf lii ta h< oc in Pi dt v< v< w Z( Z( k o: d S( ti d g v h n s r t i ■V t 1 1 I Grote Houtstraat 26 - 30 Haarlem y*' 33 ’/o korting, dus u betaalt geen f 1076.—, maar Oranjeboomstraat 68, Haarlem, ver koopt alle merken haarden met vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G E B. w I DEN HAAG „Als het waar is, dat de Biesbosch nog steeds geheel met olie be vuild is, moeten de activiteiten van water staat tot verwijdering van de olie als gro tendeels mislukt worden beschouwd”. Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Egas fPvdA) voorgelegd aan de ministers Klompé van CRM en drs. Bakker van Ver keer en Waterstaat voorgelegd. Gevraagd wordt, of de ministers, in het bevestigende geval, maatregelen overwegen die tot een zo goed mogeljjk herstel van het unieke watergebied kunnen leiden. Ook wil het Kamerlid weten of er maatregelen getrof fen zjjn die een herhaling van de olie- vervuiling zullen voorkomen. APELDOORN. Uit een meubelma- gazijn in Apeldoorn is in de nacht van maandag op dinsdag voor een bedrag van naar schatting 40.000 gulden aan meube len in klassieke stijl, porselein en tapijten gestolen. Er werden ongeveer 700 porseleinen beelden, vele stoelen en kasten, theewa- gens en tapijten weggehaald. De politie neemt aan, dat de meubeldieven gebruik i, hebben gemaakt van een vrachtwagen om de gestolen goederen te Vervoeren. UTRECHT De Vereniging Van Dienst plichtige Militairen pleit in een nota aan de minister van Defensie voor afschaffing van de parate weekeinden, waarbjj de dienstplichtigen eenmaal per maand een weekeinde „vast zitten” in de kazerne. De politieke toestand is rustig, het parate percentage is maar 25 percent, waarvan meer dan de helft onbereikbaar is wegens ziekte, vakantieverlof etcetera, aldus mo tiveert de WDM haar standpunt. Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) (Vervolg van pagina 1) Dr. Drees jr. en drs. Udink bleken gis teren na afloop van hun gesprek met de informateur optimistischer te zijn over de mogelijkheden tot vorming van een vijf- partijenkabinet dan dr. Veringa en mr. Geertsema daags tevoren. Dr. Drees zei vooral veel vertrouwen te hebben in de heer Steenkamp als informateur. DS ’70 wil in ieder geval twee zetels gaan be zetten in een kabinet. Mr. Biesheuvel is voor deze partij acceptabel als premier, meer dan bijvoorbeeld dr. Veringa of drs. Udink, omdat zij zulke sterke bindingen hebben met het kabinet-De Jong. „Zeker voor een premier is het belangrijk dat de binding met het kabinet-De Jong niet te groot is”, aldus dr. Drees jr. Hij signa leerde wel verschillen van inzicht tussen hem en mr. Biesheuvel, maar vond dat die te overbruggen zijn. Drs. Udink was gisteren minder con creet. Hij verklaarde alleen dat be snoeiing van overheidstaken niet alleen moet gaan om de besnoeiing zelf. Over de financieel-eeonomische problemen van dit ogenblik is volgens hem wel overeenstem ming te bereiken, maar de grote proble men komen pas daarna. In dit verband noemde hij bijvoorbeeld de wens van DS’70 om het bedrag voor de ontwikke lingshulp te bevriezen. De confessionelen willen de uitgaven voor de hulp aan arme landen niet alleen in bedrag verhogen, maar ook in het percentage van het na tionaal inkomen. In antwoord op vragen zei prof. Steen kamp dat zijn persoonlijke voorkeur uit gaat naar een regeringsprogramma dat niet te veel in details gaat. Dr. Drees jr. (DS ’70) wil echter „gezien de dwarslig gers in de K.V.P.” wel gedetailleerde af spraken maken. „Het is beter nu moei lijkheden te krijgen dan over twee jaar”, zei hij gistermiddag, na afloop van zijn gesprek met de informateur. Prof. Steen kamp wist gisteravond nog niet of hij de vijf fractieleiders het stuk zal voorleggen. Ook vond hij het nog te vroeg om al te praten over de vorm waarin een even tueel akkoord gegoten zal moeten worden. Hij wilde ook nog niet aangeven of een dergelijk akkoord ook de naam van een formateur en de zetelverdeling van een kabinet zal moeten omvatten. Op derge lijke vragen gaat hij zich in een later sta dium pas bezinnen. De informateur zei dat hij van drs. Den Uyl (P.v.d.A.) en mr. Van Mierlo (D’66) de verzekering heeft gekregen dat de pro gressieve combinatie ook in de toekomst zal vasthouden aan haar standpunt dat geen „partnerruil” kan plaatsvinden, zon der raadpleging van de kiezers. Dr. Ve ringa (K.V.P.) heeft aangedrongen op „perspectief voor de K.VP.” in het te ont- ANRHEM. Binnen een half uur heeft de politie dinsdagavond twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht om zeven uur ’s avonds een overval te hebben gepleegd op een filiaal van de Gemeentespaarbank in Arnhem. Zij maakten daarbij een bedrag van 25.000 a 30.000 gulden buit. Het geld is terugge vonden in de auto waarin zij de vlucht hadden genomen en die door de politie in Ede werd klemgereden. Zojuist van Flash uit Parijs ontvangen: 100% wollen tricot blazer, in marine, donker-bruin en zwart. De vereniging wil invoering van de zo genaamde „radioparaatheid”. Iedere mili tair is dan verplicht het uurnieuws van de radio te volgèn. Hij kan in geval van alar mering binnen zes tot 24 uur volledig pa raat zijn. In geval van verhoogde politieke spanning kan de minister ertoe overgaan een deel van het leger tijdens het week einde te consigneren. Het tegenargument dat dit consigneren aanleiding zou kunnen geven tot onprettige maatregelen van de tegenstander, wijst de WDM van de hand. Ook bij de huidige regeling is de sterkte in het weekeinde minimaal en ook dan zal men bij een mogelijke spanning meer mili tairen dan normaal moeten consigneren, aldus de WDM. Vervolgens vraagt de nota aandacht voor de bestuurlijke organisatie en regio nalisatie. Een straffe coördinatie wordt onontbeerlijk geacht op het gebied van de regionalisatie voor eigen specifieke taak stelling teneinde vergaande versnippe ring van het lokale mestuur in facetbe- sturen te voorkomen. Verder pleit de no ta voor een raamwetgeving op het ge bied van het welzijnsbeleid omdat door de huidige uiteenlopende wijzen van fi nanciering vele problemen worden opge roepen. De nieuwe wetgeving op de ruimtelij ke ordening heeft de gemeentebesturen, aldus de nota, geconfronteerd met knel punten die ernstige gevaren opleveren, zowel voor een slagvaardig ruimtelijk beleid als voor de bouwproduktie en de bouwcontinuïteit. Deze knelpunten zijn met name te wijten aan de lange duur van bestemmingsplanprocedures, waar door gemeenten ook grote financiële ver liezen lijden. Beter functioneren van die procedure wat betreft het vooroverleg, de inspraakprocedure en de toetsing van bestemmingsplannen is dan ook dringend noodzakelijk. De VNG vraagt voorts om een aan zienlijke versterking van het politiepoten- tieel, een snelle (grond)wetgeving ter bescherming van het individu, nu over heidsinstellingen door de computer kun nen beschikken over gegevens van iede re Nederlander, en het geven van een hoge prioriteit aan het openbare perso nenvervoer in stad en land. DEN HAAG. Het is niet erg waar schijnlijk, dat er politieke actie zal wor den ondernomen na de aanslag op de pi ratenzender Radio Noordzee. De driest ten top gevoerde concurrentiestrijd tus sen piraten Noordzee en Radio Veronica is voor het Tweede-Kamerlid Vonhoff (V.V.D.), die zich met omroepzaken be zighoudt, een aanwijzing, dat de onder gang van piratenschepen en -zenders op deze manier snel dichterbij komt Voor de P.v.d.A.-fractie, die gisteren de aan slag op de agenda van de gebruikelijke (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft een nota met dringende wensen opgesteld ten behoeve van de kabinetsformateur. De nota die tot titel heeft: „Orde op zaken”, wijst al lereerst op het recente advies van de So- ciaal-Economische Raad, waarin de re gering wordt aanbevolen eerst alle krach ten te richten op een terugdringen van het inflatie- en overbestedingsproces. In dit verband wordt betreurd, dat geen meerderheid kan worden gevonden voor de gedachte, dat onze samenleving in de particuliere sfeer offers zal moeten bren gen voor het tot stand brengen van de collectieve voorzieningen die dezelfde sa menleving wenst. „De realiteit gebiedt ons in de gegeven omstandigheden te aanvaarden”, aldus de nota, „dat voor een op directe expansie van de overheids uitgaven gericht beleid weinig animo lijkt te bestaan”. Als in bepaalde gevallen stappen moe ten worden ondernomen tegen schepen van vreemde en onbekende nationaliteit, die juist buiten de territoriale wateren liggen, is het dan niet aanbevelenswaar- dig zo vraagt het Tweede-Kamerlid Spaanderman (DS '70) aan de minister van Justitie in deze gevallen de wer kingssfeer van de Nederlandse strafwet en van de strafvordering buiten het rechts gebied van een rechtbank te verruimen c.q. op grond van het verdrag van Genève van 1958 inzake de volle zee nadere rege lingen te treffen? De informateur, die verslag uitbracht van zijn gesprekken met de fractieleiders van de voornaamste politieke partijen, voorspelde dat in het overleg vooral de financleel-economische en sociale proble matiek een rol zal gaan spelen. Daarnaast dreigt, volgens hem, ook de ontwikke lingshulp een tophit te worden. „Het is echter niet alleen een kwestie van cij fertjes, ook andere dingen spelen een rol”, zei hij. Vandaag ontvangt prof. Steenkamp de president van de Neder- landsche Bank, prof. dr. J. Zijlstra, voor wie hij 24 vragen klaar heeft liggen. Van middag komt drs. J. de Pous, de voorzitter van de SER, naar het Binnenhof en de informateur hoopt ook nog de directeur van het Centraal Planbureau, prof. C. van de Beid te raadplegen. Hij heeft hem al gevraagd om een aantal berekeningen over de stijging van de ontwikkelings hulp. de goedkeuringswet met bijbehorende memorie van toelichting een zaak is voor het kabinet, omdat niet alleen zij, maar ook Verkeer en Waterstaat en Justitie erbij betrokken zijn. Verkeer en Waterstaat moet een wet zodanig aan passen, dat de technische hulp aan het mogelijk maken van piratenuitzendin gen strafbaar wordt gesteld en Justitie moet ook enige strafverordeningen aan passen. HILVERSUM. Tijdens de wekelijkse vergadering van de disc-jockeys van ra dio Veronica, maandagavond, is het tot een uitbarsting gekomen tussen de direc tie van de piratenzender, de heren Jaap en Bul Verwey enerzijds en de disc- jockeys en technici anderzijds. De laatste groep dreigde met een ontslag-en-bloc als de directie hen niet volledig op de hoogte zou stellen van de juiste gang van zaken betreffende de aanslag op Radio Nordsee. Het grootste deel van de nota is gewijd aan de gemeentelijke financiën. De jaar lijkse tekorten van de gemeenten zijn volgens de nota onrustbarend hoog, on danks het feit, dat de gemeenten eigen heffingen verantwoord opvoeren. Het on derwijs is de belangrijkste oorzaak van de gemeentelijke tekorten. Voor 1971 wordt het totaal onderwijstekort geraamd op 194.2 miljoen gulden. Als andere oorzaken van de gemeen telijke tekorten worden genoemd de te korten op het openbaar vervoer en die op de gemeentelijke ziekenhuizen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractieleiders van KVP, ARP, CHU, VVD en DS’70 hebben zich bereid verklaard zonder voorwaarden vooraf om de tafel te gaan zitten om verder te praten over de vorming van een meerderheids regering. Dat heeft informateur prof. dr. P. J. A. 1^1. Steenkamp gisteravond meegedeeld. Hij zei dat de vijf wel veel wensen bij hem hebben gedepo neerd. „Het leek wel sinterklaastijd”, aldus de informateur. „Iedereen kwam met zijn eigen ideeën en gedachten. Het zal een duvels.karwei zijn die met elkaar in overeenstemming te brengen”. fractievergadering had staan, is deze affaire echter geen aanleiding om het socialistische standpunt te herzien. Nederland is het laatste Europese land, dat het Verdrag van Straatsburg, dat hier al een aantal jaren geleden in Het P.v.d.A.-standpunt voorziet vooral in uitbouw van Hilversum III tot een zo danige, veelvuldig beluisterde zender, dat de piratenzenders geheel overbodig worden. Dan ook zal goedkeuring van het Verdrag van Straatsburg, dat onder meer piratenzenders verbiedt, moge lijk zijn. Dat verdrag is gisteren in po litiek Den Haag en in de ministeries veelvuldig ter sprake gekomen. Buitenlandse Zaken is van mening dat bestaansrecht een dergelijk Dr. Drees jr. zag geen grote principiële verschillen tussen de vjjf partijen zodat volgens hem overeenstemming mogelijk moet zjjn. Hij vindt dat er, gezien de hui dige financieel-eeonomische situatie, vooral in het begin van de nieuwe kabi netsperiode voorzichtig moet worden ge manoeuvreerd. Ook wees hij erop dat er dan wel perspectief zal moeten zijn voor essentiële taken zoals woningbouw en on derwijs. DEN HAAG. Staatssecretaris dr. Kruisinga van Volksgezondheid acht de opvatting van dr. O. M. de Vaal onjuist, dat levend vaccin (slik-vaccin) voor po- liobestrijding deugdelijker zou zijn dan geïnactiveerd vaccin (salk-vaccin). Aldus blijkt uit het antwoord van de staatsse cretaris op vragen van het Eerste-Kamer- lid mr. Van Wijk (P.S.P.). De opvatting dat levend vaccin (sabin- vaccin) beter zou zijn, wordt soms geba seerd op uitspraken uit de tijd dat geïn activeerde vaccins nog technisch onvol doende waren ontwikkeld. De effecten van levend vaccinvirus waren destijds eveneens in sommige opzichten nog on voldoende bekend, aldus de staatssecreta ris. Bij toepassing van levend vaccin staat bescherming van het individu a priori niet altijd vast. De infectie met levend virus door invloed van andere in de darm aanwezige virussen kan niet wor den verhinderd. Deze moeilijkheid doet zich niet voor na vaccinatie met dood vaccin. Inmiddels is duidelijk gebleken, aldus staatssecretaris Kruisinga, dat met beide typen vaccin een bevolking afdoende kan worden beschermd tegen polio. Lokale uitbarstingen van polio zijn uitsluitend een gevolg geweest van een plaatselijk onvoldoende entingspercentage van de be volking. Deze uitbarstingen komen even zeer voor na gebruik van levend vaccin als na gebruik van geïnactiveerd vaccin. Sedert 1963 is in Nederland geen polio meer voorgekomen onder personen, die volledig zijn gevaccineerd. Om zeven uur dinsdagavond kwamen twee mannen het bankfiliaal binnen. Eén van hen was gewapend met een slagwa- pen, vermoedelijk een gummistok. Ter wijl hij daarmee de kassier bedreigde, sprong zijn maat over de balie waar hij het geld weggriste. De mannen vluchtten in een beigekleu- rige auto. De Arnhemse politie waar schuwde de omliggende gemeenten. Ter wijl de politie in Ede bezig was posten uit te zetten kwam de gezochte auto aan rijden. De auto werd klemgereden, waar op de beide mannen het hazepad kozen. Zij werden echter door de politie aange houden. de ijskast is gelegd, moet goedkeuren. Bij die goedkeuring is al eens de moge lijkheid ter sprake gekomen, dat radio Veronica onder een uitzondering zou moeten vallen. „Want”, zo redeneren met name de V.V.D.’ers, „deze zender heeft zich bestaansrecht verworven”. Aangezien een dergelijk afwijkend standpunt politiek gezien niet zo erg prettig „ligt” heeft het vorige en thans demissionaire kabinet zich lie ver niet aan een uitspraak gewaagd. Het is ook nu niet te verwachten, dat dat ge beurt, vooral niet omdat het kabinet de missionair is. De disc-jockeys brachten naar voren dat zij het een schandelijke affaire von den een zaak te verdedigen tegenover de buitenwereld (de telefoon stond rood gloeiend) die blijkbaar niet te verdedigen was, temeer omdat de directie zich nog steeds van den domme hield. Hierop gaf de directie bij monde van Jaap Verwey toe, op de hoogte te zijn geweest van een actie tegen radio Nord see International, maar dat zij niet had voorzien dat de geplande kaping op deze wijze uit de hand zou lopen. In het bijzijn van de disc-jockeys stel de de directie toen een telexbericht op, dat aan het A.N.P. werd verzonden, waar in de directie zei zich te distantiëren van de aanslag op de Mebo II. De rust bij Radio Veronica was gisteren nog niet weergekeerd. Normaal beginnen de opnamen voor de programma’s om acht uur. Om half tien gistermorgen werd er echter nog steeds niet gewerkt. En kele disc-jockeys die het weekeinde zou den deelnemen aan een drive-in-show, hebben geweigerd mee te werken aan een evenement waaraan de naam Veronica is verbonden. Een voetbalwedstrijd tussen het team van radio Veronica en een ander elftal is af gelast. De disc-jockeys hebben verder als hun mening gegeven dat de gebeurtenis van zaterdagavond de nekslag voor radio Veronica zal betekenen. werpen regeringsprogramma. Mr. Bies heuvel (A.R.P.) heeft naar voren ge bracht dat een nieuwe combinatie een „progressief karakter” zal moeten hebben en mr. Geertsema en dr. Drees jr. hebben met klem gewezen op de noodzaak van bezuinigingen. Drs. Udink (C.H.U.) ver langt een stuk sociale bewogenheid in het regeringsprogramma. Dr. Drees jr. wil een regering die in vergaande mate in grijpt in de verstedelijking van het wes ten van het land, die in de toekomst durft te denken en die zorgt voor de zwakken in de samenleving. Hij verlangt ook een doelbewuste bevolkingspolitiek en wil de pil onderbrengen in het ziekenfondspak ket. AMSTERDAM. In een telegram aan de demissionaire minister-president en aan de kabinetsinformateur heeft het bestuur van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) aangedrongen op een onverwijld besluit ten aanzien van de door de NDP gevraagde beschikbaarstelling van een jaarlijkse bijdrage van 40 miljoen gulden aan de dagbladen uit de opbrengst van de radio- en tv-reelame en/of de algemene middelen. De NDP heeft, zoals eerder gemeld, vo rige week in een brief aan de toen nog aan te wijzen kabinets(in)formateur tien wensen voorgelegd. waarvan de verwe zenlijking volgens het bestuur noodzake lijk is om de structurele moeilijkheden van de dagbladen te boven te komen. In zijn telegram aan de minister-presi dent en de kabinetsinformateur merkt de voorzitter van de NDP op, dat bij de voor legging van de tien wensen was uitge gaan van de veronderstelling, dat de pe riode, benodigd voor de formatie van het nieuwe kabinet, kort zou zijn, doch dat inmiddels gebleken is dat de vorming van een kabinetsprogramma slechts op lan gere termijn waarschijnlijk is. In verband hiermee wijst de NDP erop, dat de situatie bij het dagblad „De Tijd” en enige andere kranten de betrokken uit gevers weinig of geen uitstel van ingrij pende beleidsbeslissingen laat. Het be stuur verzoekt het demissionaire kabinet, respectievelijk de kabinetsinforma teur dan ook onherstelbar? ontwikkelin gen voor de verscheidenheid op het ge bied van de dagbladinformatie wegens het ontbreken van een concreet perspec tief in het overheidsbeleid te voorkomen en onverwijld tot de beschikbaarstelling van de genoemde jaarlijkse bijdrage te besluiten, onverlet de overige door de NDP naar voren gebrachte desiderata De NDP is aanstonds tot een voor allen be vredigende toedeling in staat, aldus het telegram.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2