Krasse maatregelen in Istanboel TURK GEARRESTEERD NA ONTVOERING DIPLOMAAT Processie tegen lava uit Etna Mosje Dayan als reddende engel Geen overdrijvende bui Roemenië toont „begrip” voor houding Bonn inzake Berlijn VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken 14 WK achtergrond Zwarte panters Israel interieurs terstal in Eichmann in staat Resolutie tegen Israel in WHO Water in Belgisch stadje blijkt ondrinkbaar Perscampagne in Egypte tegen ontslagen leiders SICILIAANSE DORPELINGEN BIDDEN OM REDDING Ex-medewerker van van beschuldiging Aanklacht wegens moord op officier van justitie op Sicilië 2 1 WOENSDAG 19 MEI 1971 Sterk verontreinigd Rivaliteit Sjarm El Sjeik w*e jam koopt wil fruit proeven „Arabieren worden niet als gelijken behandeld” ZWAARDEMAKER ft :n lit te ie ij a e- h* ie Nederland en Duitsland gaan legeronderdelen uitwisselen ISTANBOEL (Reuter) De politie heeft gisteren een man aangehouden die ervan wordt verdacht een van de ontvoerders van de Israëlische consul- general Ephraim Elrom te zijn, zo heeft de Turkse vice-premier Sadi Kocas in de senaat bekendgemaakt. Volgens de politie heet de man Ayhan Yalin. Kocas herhaalde dat de Turkse regering niet met de ontvoerders zal onder handelen en eiste de onmiddellijke vrijlating van de diplomaat. (Van onze redacteur in Tel Aviv) TEL AVIV De besprekingen tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers en de Israëlische leiders, vorige week, zijn „gered” door de tussenkomst van minister van Defensie Dayan. Nadat de eerste ontmoeting op niets was uitgelopen, nam Dayan het ini tiatief voor een afzonderlijke bespreking met Joseph Sisco, Rogers plaats vervanger voor het Midden-Oosten. Hij maakte Sisco daarbij duidelijk dat als Egypte afstand zou doen van zijn eis dat Egyptische troepen het kanaal moeten kunnen oversteken en Egypte bovendien akkoord zou gaan met een wapenstilstand voor langere tijd, Israel soepelheid zou betrach ten in zijn eisen. Zo heeft Dayan geen bezwaar tegen de aanwezigheid van Egyptische burgers en politie in de gebieden die Israel zou ont ruimen. Ook beloofde Dayan de Israëlische troepen meer dan de eerder voorgestelde acht a tien kilometer terug te trekken. Tenslotte was Israel bereid voorlopig de eis van vrije vaart door het Suezkanaal te laten vallen. k - ADVERTENTIE l'j U- AfWVWWWWWWWVWWWimWWWWWWVWW* concurrentiestrijd n. e- ?n n- Boomstammen. Geologen hebben in Albe bij Mulhouse in het noordoosten van Frankrijk de fossiele resten gevonden van boomstammen die zeker 250 mil joen jaar oud zijn. vredesregeling Egypte in staat te stellen het Suezkanaal te heropenen. Dayan schijnt de volgende tactiek toe te passen: als ik een harde lijn volg dan kan ik me daarmee des te gemak kelijker permitteren soepel te zijn. Dayans harde rede op het partijcongres was daarom een psychologische voor bereiding op de presentatie van zijn plan voor een tussenregëling. Vandaar ook dat hij aan nieuwe voorstellen al tijd dreigende taal laat voorafgaan als: „van het Egyptische leger zal, indien In het kleine relikwieënkastje bevon den zich kleine stukjes van het gebeente van drie martelaren uit de vierde eeuw, Sint Alfio, Sint Girino en Sint Fiiadelfio, drie broers. De één werd onthoofd, de ander aan het spit geroosterd en de derde werd in kokende pek gedompeld. NEEMT VAKER zónder kleurstof en conserveermiddel Het opmerkelijke in de Israëlische buitenlandse politiek is, dat het steeds Dayan is die sinds het begin van de wapenstilstand aan het Suezkanaal vo rig jaar augustus de initiatieven neemt. Eerst dreigde Dayan in september 1970 af te treden als Israel zich niet van de Jarring-besprekingen zou terugtrekken tot Egypte de raketinstallaties zou heb ben ontmanteld die het in strijd met de bestandsovereenkomst in de kanaal zone had geïnstalleerd. Toen Israel van Amerika genoeg compensatie had ge kregen voor de Egyptische raketten was het Dayan die tot woede van vrij wel de gehele regering als zijn „privé- mening” uitsprak dat Israel de Jarring- besprekingen moest hervatten. Dat zei hij op een tijdstip dat eigenlijk niemand daar nog iets voor voelde. Tegelijker tijd ontwikkelde hij zijn ideeën over een tussenregeling: uitdunning van de si de sr- ;e- 5e- let lat ■an m- 'O- lOg ien ze te len an en iet srs jld DP en len de :ne in a- e, lij Tjjdens het congres van de Arbei derspartij, begin april, leek Dayans houding weer te verharden: „Liever Sjarm El Sheik zonder vrede dan vrede zonder Sjarm El Sjeik” was zijn de vies, maar nauwelijks een week later stelde hy in een televisie-intervlew voor dat Israel zich van de oevers van het Suezkanaal terug zou trekken om in het kader van een speciale regeling met Egypte los dus van een algehele op, id” it- ij- 5e- let, la- in- ge- =C- ien ing te de De ie- let CAIRO (Reuter). De Egyptische pers heeft gisteren de door president Sa dat ondernomen zuivering van het poli tieke apparaat toegejuicht en een onge kend felle campagne ontketend tegen de afgezette ministers en functionarissen. „Monsters” en „vampiers” waren slechts twee van de termen waarmee zij werden betiteld. duidelijk dat geen enkel wegenplan, hoe duur ook en hoe snel ook uitgevoerd, op gewassen zal zijn tegen de toeneming van het aantal vervoersmiddelen op de weg. De catastrofe van de volledige verstop ping tekent zich even duidelijk af als een seismologisch vastgestelde vulkaanuitbar sting. Iedereen kan weten dat binnen en kele jaren de auto zichzelf onbruikbaar zal hebben gemaakt. Men sluit er echter de ogen voor, gaat door met het verme nigvuldigend werk alsof er niets aan de hand is. De autofabrieken voeren hun produktie op, verbeteren de snelheids- factoren, de reclame-experts putten zich uit in leuzen die het kopen van auto’s sti muleren, de gezinnen stemmen hun huis houdboekje automatisch af op de aan schaffing en het gebruik van een of meer auto’s, en dat alles veroorzaakt een on ophoudelijke invasie van steeds meer mo torische vervoersmiddelen op het Neder landse wegennet De progressie in de cijfers waarmee het wagenpark groeit, leidt binnen enkele jaren tot getallen die als het ware zijn afgestemd op een Nederland dat in zijn totale oppervlakte uit snelwegen bestaat. De volkomen paradoxale situatie toont twee dingen: het maximum aan ruimte in Nederland dat voor autowegen kan worden bestemd zonder het milieu aan te tasten, is bijna bereikt. Dat maximum is hopeloos ontoereikend voor het aantal auto’s dat binnen enkele jaren in gebruik zal zijn. Ergens ontstaat natuurlijk een fatale botsing tussen deze twee factoren. Maar als men vraagt hoe deze botsing moet worden voorkomen en welke wetenschap zich bezighoudt met het uitwerken van een reddingsplan, dan valt er een lethar gische stilte. Dit voorbeeld is te gebruiken voor tal van andere ontwikkelingen in ons land. Het gaat op velerlei maatschappelijk ge bied dezelfde richting in: naar een cata strofe, waarin niemand zich wil verdie pen en waarover niemand zich zorgen schijnt te maken. Dat laatste is natuurlijk onjuist. Velen maken zich zorgen. Maar de indruk be staat dat juist veel mensen die er iets aan zouden kunnen doen uit hoofde van hun kennis, hun functie, hun macht en hun talenten, niet thuis geven. Wel maakt men zich druk in afzonderlijke groepen. De biologen bekommeren zich om de on dergang van de natuur, de ecologen zijn ongerust over het wegvallen van het noodzakelijke contact tussen mens en om geving, de economen voorspellen rampen op het gebied van betalingsbalansen en werkgelegenheid, de medici klagen over ongezondheid van het milieu, en de kran ten doen hun best al die zorgen en on heilsboodschappen netjes en frequent te publiceren. Maar de regen van berichten maakt steeds minder indruk. Men steekt een pa raplu op en aanvaardt de situatie als een onvermijdelijke bui, die wel weer zal overdrijven zonder dat iemand een hand uitsteekt. Dat laatste is een schromelijke vergissing. Het is misschien goed dat na drukkelijk onder de aandacht te brengen. Er is nog een factor die Dayans posi tie als „policy maker” versterkt: zijn rivaliteit binnen de arbeiderspartij met Jigal Allon, vice-premier en minister van Onderwijs, over de vraag wie te zjjner tyd Golda Meir gaat opvolgen. (Dat zal trouwens bjj wijze van com promis tussen Dayan en Allon, de mi nister van Financiën Pinchas Sapir worden). Allon heeft binnen de partij meer steun, maar Dayan is veel meer geliefd by het volk. Vandaar dat hy vaak tot woede van de party- en re- geringsbonzen buiten de geykte fora om zyn ideeën bekendmaakt. Daarmee is hy de wat stugge en veel minder dynamische Allon vaak te slim af. BOEKAREST (DPA). De Roemeen se staats- en partijleider Nicolae Ceauses- coe heeft gisteren tijdens politieke be sprekingen met de Westduitse bondspre sident Gustav Heinemann begrip voor de houding van de Bondsrepubliek in de kwestie-Berlijn getoond. Hij verklaarde daarbij echter het standpunt van Bonn in deze kwestie niet te kunnen steunen. Inmiddels zijn ook de 17 mannen, die als leiders van de Maffia worden beschouwd, overgebracht naar het eilandje Linosa, voor de zuidwestkust van Sicilië. Om het onderzoek naar de moorden te vergemak kelijken, zullen ze daar voorlopig onder bewaking moeten verblijven. Eerder was hun in verschillende Italiaanse steden een gedwongen verblijfplaats toegewezen. De steeds wassende stroom van ont hutsende berichten over geconstateerde vervuilingen en vergiftigingen in de bio sfeer heeft op dit ogenblik kennelijk al een averechtse uitwerking op de openbare mening: men raakt eraan gewend en ont wikkelt een soort lethargische onverschil ligheid, waarbij in plaats van belangstel ling voor het onderwerp een zekere irri tatie over de berichtgeving ontstaat. Deze lethargie is zeker niet alleen bij het grote publiek te constateren, maar ook wel degelijk bij mensen op posten en in functies die hen zouden moeten ver plichten tot grote activiteit. Het is bekend dat praktische initiatieven, genomen door verontruste fguren in het openbare le ven, doodbloeden bij gebrek aan mede werking van degenen die aangewezen zouden moeten zijn om hun schouders te zetten onder een actie. Wat dat betreft kan men zich in bepaalde functionarissen of experts danig vergissen. In het algemeen bestaat de neiging om de vuilafstotende industrie tot de hoofd schuldige te verklaren en de overheid tot tweede verdachte, omdat zij niet voldoen de onderneemt op het gebied van de wet geving en de controle. Natuurlijk is de vervuiling van water, bodem en lucht hoofdzakelijk een gevolg van de tech nische en industriële ontwikkeling der samenleving, maar men mag toch wel aannemen dat de verontrusten realistisch genoeg zijn om uit te gaan van het stand punt dat deze technologische karakteris tiek van onze maatschappij een onher roepelijk gegeven moet vormen bij alles wat wordt ondernomen om de levenssfeer te redden. Het probleem is niet hoe men de industrie kan uitroeien, maar hoe men het milieu leefbaar kan houden met be houd van de welvaartsbronnen die onze samenleving heeft ontwikkeld. De milieubeheersing is trouwens niet alleen een kwestie van afval- en uitwa- semingsproblemen, maar evenzeer een zaak van maatschappelijk verkeer, van samenlevingsgewoonten, van leefwijze. Om een voorbeeld te noemen: de uitlaat gassen van de auto’s leveren een enorm aandeel in de vervuiling van de atmo sfeer, maar als die uitlaatgassen op een of andere manier zouden worden gezuiverd of onschadelijk gemaakt, dan zou daar mee het leefmilieu niet gered zijn. Want een tweede euvel dat de auto voor de sa menleving oplevert, is zijn onvoorstel baar groeiend aantal. Het is namelijk heel IfWVVWVVVVWVVVVVVVVVVWVWVVVVVVVVVWVVVVt fWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWVWtA^1 Het gemeentebestuur heeft een onder zoek laten instellen naar de aard van de verontreiniging. Momenteel worden de inwoners van Genval van water voorzien dat met tankwagens van elders wordt aangevoerd. BRUSSEL (ANP). Sinds maandag avond is het drinkwater in de Belgische gemeente Genval even ten zuiden van Brussel, zo verontreinigd dat het ge meentebestuur de bevolking heeft verbo den het als drinkwater te gebruiken. In deze resolutie wordt gezegd dat Is rael het stemrecht in alle organen van de wereldgezondheidsorganisatie zal ver liezen en geen bijdragen van de WHO meer zal krijgen als de Israëlische regering de Israëliërs en Arabieren in de onder Israë lisch bestuur staande gebieden niet als gelijken behandelt. Voorts wordt het in de resolutie noodzakelijk genoemd dat de Arabische vluchtelingen in het belang van hun gezondheid naar hun oude woonplaat sen kunnen terugkeren. Een termyn voor de inwilliging van deze eisen is niet gesteld. Uitsluiting uit de We reldgezondheidsorganisatie is niet moge lijk. wederzydse troepenmacht aan het Suezkanaal en opening van het kanaal. Het was Dayan die voor het eerst in concrete bewoordingen over een ge deeltelijke Israëlische terugtrekking begon te praten. Dit is nu allemaal re- geringspolitiek geworden. Het populaire blad El Achbar schreef dat iedereen die een plaats zocht in het „vampierrijk der duisternis” erop inge steld moest zijn „te liegen en bedriegen, vrienden en verwanten te bespioneren en zijn hart in steen te veranderen”. Ieder die zijn stem verhief om correctie van de revolutie te bepleiten, of „kritiek durfde leveren op deze kleine Caesars, zou voor de leeuwen worden geworpen of in de donkerste kerker, beschuldigd van samen zwering tegen het socialisme en de revo lutie”. Het blad Gomhoerta betuigde volle instemming met Sadats dreigement „ge hakt te maken” van alle verdere samen zweerders tegen de regering. PALERMO (Rtr.) Een 29-jarige Si- ciliaanse timmerman, Salvatore Ferrante, is gisteren in staat van beschuldiging ge steld wegens moord op de officier van Jus titie van Palermo, Scaglione en diens chauffeur. WEST-BERLIJN (RTR). Een 64-ja- rige voormalige hoge nazi-functionaris is gisteren in West-Beriyn in staat van beschuldiging gesteld wegens moord en medeplichtigheid aan moord op 150.000 joden. Friedrich Bosshammer, advocaat in Wuppertal tot zijn arrestatie in 1968, werk te van 1942 tot 1944 op het bureau van Adolf Eichmann. Hij zou de deportatie van Bulgaarse, Italiaanse, Roemeense en Slowaakse joden naar vernietigingskam pen hebben georganiseerd. Een datum voor het proces is nog niet vastgesteld. DEN HAAG. Nederland en West- Duitsland gaan legeronderdelen uitwisse len. Minister Den Toom van Defensie en zijn Westduitse collega Schmidt zijn hier voor een regeling overeengekomen. Nog dit jaar zullen een compagnie en vier pelotons van het Nederlandse eerste le gerkorps vier weken lang dienst verrich ten bij het eerste korps van de Duitse Bundeswehr. Tegelijkertijd zullen soortgelijke onder delen van het in het westen van de bonds republiek gestationeerde Westduitse le gerkorps naar Nederland komen. De uitwisseling beoogt een praktische samenwerking van kleine gevechtseenhe den, vergelijking van toegepaste oplei- dingsmethoden en uitwisseling van erva ringen. Dit jaar zullen reeds vier eenheden van pelotonsterkte en één van compagnie- sterkte worden uitgewisseld. De uit te wisselen onderdelen zullen ook tijdens hun detachering bij het legerkorps van het andere land onder eigen commando blijven. Ook ten aanzien van juridische aspecten, verzorging en administratie zul len de nationale regels voor de uit te wisselen onderdelen blijven gelden. Dit deelde de Westduitse woordvoerder gisteren mee nadat de twee staatshoofden twee uur lang met elkaar van gedachten hadden gewisseld. Het gesprek had, aldus de woordvoerder, in een zeer openhartige sfeer plaats. De Roemenen en de Duitsers spraken af deze gedachtenwisseling morgen te zul len voortzetten. Dan zullen vooral inter nationale zaken behandeld worden. Bij de bespreking van kwesties op het gebied van de economische politiek gaf de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Scheel de Roemenen de verzekering dat de bondsrepubliek in de EEG als „advo caat van Roemenië” wil optreden. Scheel ging daarbij in op de wensen van Ceau- sescoe inzake een meestbegunstigings- clausule, douanepreferenties en erken ning van Roemenië als ontwikkelingsland. Scheel bracht naar voren dat West-Duits- land over deze kwesties niet alleen kan beslissen. Het geweeklaag van de vrouwen ver zonk in het gerommel van de zwarte mas sa vulkanisch gesteente, toen pastoor Francesco Parisi, een relikwieënkastje omhoog geheven, de heiligen opriep de lava te doen stoppen. Toen de inwoners van Sant’Alfio hun dorp verlieten om zich naar de lavastroom te begeven, had in de vulkaan een nieuwe explosie plaats, waarbij de berg een zwar te wolk van rook en as 1500 meter de lucht in braakte. De lava is nog ongeveer drie kilometer van Sant’Alfio verwijderd en lijkt vaart te verminderen, maar de dorpelingen ge loven dat slechts een wonder hun huizen nog kan redden. In totaal zijn gisteren in Jeruzalem bij gevechten met de politie vijfen zestig „Zwarte Panters" gearresteerd. Tien politiemannen raakten gewond. Enkele maanden geleden hebben Is raëlische jongeren uit de sloppen wijken van Jeruzalem een „Zwarte Panter"-beweging opgericht. De pan ters zeggen dat de joden die uit het Oosten naar Israel zijn geëmigreerd worden gediscrimineerd wat betreft onderwijsfaciliteiten, huisvesting, en maatschappelijke ontplooiingskansen. Op de foto: een gehelmde politie agent gaat een van de demonstranten met zijn wapenstok te lijf. Zwetend, op 25 meter van de gloeiende lava, zei pastoor Parisi tot de dorpelingen: „Wij zondaren moeten beloven een beter leven te leiden als we de heiligen vragen dit monster te vernietigen.” Grote stukken gloeiende steen zetten het gras in brand terwijl de pastoor uit riep: „Heer kijk naar dit noodlot en zegen ons land, onze mensen en onze zielen.” Gerimpelde oude mannetjes en kleine in het zwart gehulde vrouwen huilden openlijk toen de geestelijke het reli kwieënkastje omhoog hief en in de lucht boven de mensen en boven de lava een kruisteken maakte. Uit de menigte klonken kreten als „U die levend bent verbrand, bid voor ons” en „Lang leve Sant’Alfio”. De plechtig heid werd beëindigd met het hardop bid den van de rozenkrans. De processie werd gehouden omdat de dorpelingen hopen dat het wonder van 1928 zich zal herhalen. Ook toen bedreig de de lava Sant’Alfio maar na een pro cessie bleef het dorp op het laatste mo ment gespaard. hert zou aanvallen, niet meer dan een brandende puinhoop overblijven”. Wanneer een als meer gematigd be kendstaand figuur als minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban dezelf de voorstellen zou doen, zou hij niets bereiken. Zo is het steeds Dayan die als het nodig is een andere wending kan geven aan de politiek. GENEVE (DPA). Op de conferentie van de Wereldgezondheidsorganisatie in Genève is gisteren met 41 tegen 2 stem men by 53 onthoudingen een tegen Israel gerichte resolutie aangenomen. De twee tegenstemmen waren van Israel en de Verenigde Staten. Het militair bevel van Istanboel onder de staat van beleg maakte eerder giste ren de namen van 16 mensen bekend, die worden gezocht in verband met de ont voering. De ontvoerders hebben gedreigd Elrom dood te schieten als de regering niet voor donderdag 16.00 uur onze tijd ge vangen linkse extremisten vrijlaat. De regering heeft het parlement een wetsontwerp voorgelegd waardoor auto matisch de doodstraf kan worden opge legd aan alle leden van het volksbevrij dingsleger, die nu gevangen zitten, als Elrom niet wordt vrijgelaten. In Istanboel is gisteren een lijst gepu bliceerd van 49 linkse intellectuelen en vakbondsleiders, die opdracht hebben ge kregen zich bij de militaire autoriteiten te melden. Onder hen bevinden zich de auteur Yasar Kemal en vijf hoogleraren van de universiteiten van Istanboel en Ankara. Eerder deze maand werd een soortgelijk bevel uitgevaardigd tegen 160 studenten van de technische hogeschool in Istanboel, maar niet bekend is hoeveel van hen zijn gearresteerd. In heel Turkije zijn gisteren zeker 170 personen gearresteerd, merendeels leden vari verboden linkse groeperingen. Vice- premier Kocas deelde de senaat mee dat sommigen zullen worden overgedragen aan de militaire bevelhebbers uit hoofde van de staat van beleg, anderen aan de plaatselijke veiligheidsautoriteiten. Hij verwachtte dat een groot aantal mensen na verhoor op vrije voeten zal worden gesteld, en verklaarde dat de staat on der omstandigheden als deze wel zulke maatregelen moest nemen. De militaire commandant van Ankara, generaal Se- mih Sancar, heeft de burgers in de hoofd stad opdracht gegeven binnen drie dagen bij de gemeentelijke instanties de namen op te geven va alle mensen die zij in hun woning herbergen. SANT’ALFIO, SICILIË (Reuter). Ruim tweeduizend Siciliaanse dorpelin gen, aangevoerd door hun pastoor en re likwieën van hun beschermheiligen bij zich dragend, zijn gisteren in een proces sie de helling van de vulkaan de Etna opgemarcheerd, waar een grote lava stroom hun huizen dreigt te vernietigen. In deze concurrentiestrijd heeft Dayan zich in een positie van de red dende engel uit impasses gemanoeu vreerd, zoals vorige week opnieuw is gebleken. Hert is tenslotte natuurlijk niet zo dat alle nieuwe ideeën van Dayan afkomstig zijn. De ideeën zijn vaak helemaal niet nieuw. Maar Dayan is de enige die genoeg prestige heeft om niet zo populaire ideeën te verwe zenlijken zonder de publieke opinie te gen zich te krijgen en zonder het mo reel van de bevolking aan te tasten. ADVERTENTIE international Bel of schrijf om onze nieuwe W.K.- folder. Beter nog, komt u even langs. Wagenweg 1 en 15, Haarlem, Tel. 312172 Hoek Wagenweg-Houtpleln, parkeergelegenheid voor de deurl -■ LID GOED WONEN

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3