R Verhitte SER kwam F er niet uit Werkgeversbonden vóór eigen risico ter beperking van ziekteverzuim B n Loon- en prijsadvies 1 Albert Heijn: goed begin van 1971 Raiffeisenbank Q Boerenleenbank Optimisme bij Dagbladunie Mensen die op hun gemak zijn gesteld, hebben een Privérekening bij Raad voor de Arbeidsmarkt Noord-Holland ingesteld Brochure vraagt aandacht voor verbetering werksituatie om vlucht in ziekte te voorkomen Wall Street 10 1 Jt ZAT ZATERDAG 22 MEI 1971 Periodiek onderzoek 2900 vestigingen hl! Meer pente? Onder andere. Want ook van het geld dat u uitgeeft kunt u vooraf plezier hebben als het bij ons over een Privérekening loopt. Dan levert ’t rente op. En wij doen voor u, waar u nu nog zélf geregeld druk mee bent Uw betalingen verzorgen bijvoorbeeld. Terwijl u er rustig uw gemak van neemt. Grote inkopen rekent u voortaan met 'n eenvoudige pennestreek af. En om te sparen hoeft u zelfs de deur niet meer uit. Dan de voordelen die er verder nog aan een Privérekening vastzitten.Genoeg om er eens even over te komen praten. Waarom zou je 't tenslotte moeilijk blijven doen als het makkelijk kan? de bank voor iedereen Gesprek Democratisch c van ADVERTENTIE 1 K. r Maar weet u wat n nog mist? e v t 8 I t t B van ipri win sloe stu< de In 1 heil ner een mi< ein W je R< Vc Wl va re I got ten die Ita W; me he we va ATI eup vi houde dagav 2-1 in woens digd, in de sea a punte ternal de m winni PSV in de van 1 den d uitbii daarn Lond de. 1 ter ei goed< Als een van de belangrijkste activitei ten op personeelsgebied wordt genoemd een periodiek gesprek met iedere werkne mer, hetzij via de afdeling personeelsza ken, hetzij via de „lijn” waartoe hij be hoort. Zo’n gesprek biedt de mogelijkheid om op het spoor te komen van problemen, persoonlijke frustraties en tevens om met de man zelf plannen te maken voor zijn toekomst. Met name een gesprek met de genen die bijvoorbeeld meer dan drie keer in enig jaar ziek zijn geweest of die lang durig ziek zijn geeft de mogelijkheid ver storingen die het ziek worden of ziek blijven bevorderen op te sporen. Deze verstoringen kunnen dan zo veel mogelijk worden weggenomen. ZAANDAM. De omzet van het de- tailbedrijf van Albert Heijn NV is in de eerste 16 weken van dit jaar met onge veer 14 percent gestegen in vergelijking met dezelfde periode van 1970. Deze stij ging noemt het bedrijf duidelijk hoger dan de gemiddelde omzetstijging in deze branche. De totale concern-omzet steeg met ongeveer 13 percent en de nettowinst voor belasting nam met ongeveer 6 per cent toe. Men moet hierbij overwegen dat legale en van te voren afgesproken afwezigheid te verkiezen is boven een onverwachte afwezigheid of ziekte die mogelijk ook langer duurt”, zegt de brochure. •Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand. Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. „Ter voorkoming van het verzuim”, zo zegt de brochure verder, „is het van het allergrootste belang dat al het mogelijke beursdag Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Aircr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Gnodvear T. periode heden 6% 28% 38% 63’8 ex 35% 38% 29 43% 88% 47% 55% 45% 77% 64% 35’4 4274 9% 17% 21% 33% 90 50% 62% 60 Chi lijk i ren, talrij Het jaard optri kwij' de g brok Chel doel een had, uitvi in d Ama naas geva Han gewi zag in d en 1 periode heden 26% 70 39 5% 41% 53% 31% 38% 55 >8 25% 46% 44’4 22% 23 23% 29% 34% 25% 32’4 144% 80’, a 121% 84% 31% «t Ondanks de hogere percentuele vennoot schapsbelasting is de netto winst ten gunste van de gewone aandeelhouders tot dusverre 5 percent hoger, waarbij onder andere ook de lagere uitkering aan hou ders van oprichtersaandelen een rol speelt, aldus is in de jaarvergadering meegedeeld. Hoewel men de gang van zaken in de eerste maanden niet meer dan een indi catie voor de resultaten over het gehele boekjaar noemt, bestaat er vertrouwen over de te verwachten rentabiliteit van de onderneming. „Ook dit jaar ligt een schoksgewijze ontwikkeling van de lonen in de lijn der verwachtingen”, zegt Albert Heijn. Door de jaren heen is in de onderneming een voortdurende spanning aanwezig ten aan zien van de maatregelen die een verho ging van de produktiviteit beogen. „Deze spanning zal worden opgevoerd. In de de tailhandel kan echter niet worden ver wacht, dat sterke schokken geheel kun nen worden opgevangen”, aldus Albert Heijn. Daarnaast zijn goed werkende commu nicatiekanalen en overlegstructuren van groot belang. Mensen willen ergens bij horen, ook in een bedrijf. Overzichtelijke taakgroepen, waarin een collegiale bin ding ontstaat, bevorderen het gevoel ge zamenlijk verantwoordelijk te zijn voor een bepaalde taak. Verzuim wegens ziek te zal in dergelijke groepen minder zijn, omdat de groep zelf, indien nodig, corri gerend zal optreden. De maatschappelijke ontwikkeling, zo zegt de brochure, eist een stijl van leidinggeven die democra tisch is en de geleiden daardoor de gele genheid geeft de gang van zaken te be ïnvloeden. Een dergelijke stijl van lei dinggeven zoekt naar overlegvor men (bijv, werkoverleg) die niet frustre rend werken en dus ook niet een vlucht in het ziekteverzuim bevorderen. Onder druk van de krappe arbeidsmarkt wor den vaak de selectienormen lager gesteld. Het is de vraag, zegt de brochure, of dit verstandig is. Want, naast het vereiste vakmanschap is de mentaliteit, instelling en de lichamelijke gezondheid van groot belang. Neemt men maar alles wat men krijgen kan, dan vraagt men als het ware om een teruggang in mentaliteit en ge zondheid. Tenzij men erin slaagt menta liteit positief te beïnvloeden en voor fy siek minder sterke werknemers aangepas te arbeid te vinden. In veel ondernemin gen wordt nog onvoldoende aandacht be steed aan de introductie van nieuw per soneel. Als dat zich als een kat in een vreemd pakhuis voelt, zal het eerder ge neigd zijn, om te verzuimen”, zegt de brochure, waarin verder onder meer sug gesties worden gedaan voor het schep pen van de mogelijkheid tot het opnemen van-hele of halve snipperdagen of onbe taald verlof en aangepaste werktijden te creëren voor gehuwde werkneemsters. leiding van de vergadering een slappe houding, omdat er duidelijk een onder steund ordevoorstel lag dat verdaging van de bespreking beoogde. Voorzitter De Pous kon toen ,niets an ders doen dan dit voorstel in stemming brengen. Met 20 tegen 19 stemmen werd hét ordevoorstel van prof. Bosman aan vaard. De Kroonleden bleken tijdens de stemming te zijn verdeeld, evenals de vertegenwoordigers van de landbouwor ganisaties. Na de uitelag van de stemming bleven de gemoederen verhit. Voorzitter De Pous arrangeerde na de sluiting van de vergadering daarom ijlings een gesprek met de voorzitters van de drie werkne mersorganisaties. Fins bankdisconto. Het Finse bankdisconto wordt op 1 juni van 7 tot 8,5 pet. ver hoogd. Overleden. Vrijdag is op de Nederlands hervormde begraafplaats in Wassenaar bijgezet het stoffelijk overschot van jhr. J. A. G. Sandberg die dinsdag op tach tigjarige leeftijd is overleden. Jhr. Sand berg was oud-lid van de firma Pierson, Heldring en Pierson en voorts o.m. oud- voorzitter van de raad van bestuur van de KLM en oud-plaatsvervangend voor zitter van de raad van commissarissen van die maatschappij. ongeveer 3,8 miljard. Eén percent minder ziekteverzuim een half miljard gulden. werkgevers daarover: „Een werkelijke aanpak van het verzuim vraagt om coör dinatie en samenwerking tussen de ver schillende betrokkenen: personeelsfunc tionaris, de administratie, de afdelings- leiding, de bedrijfsarts, de behandelende arts en het controle-apparaat. Het bedrijf moet dan ook een of meer medewerkers in dienst hebben die over voldoende tijd en kennis beschikken om voorstellen te doen voor het treffen van maatregelen en om een gecoördineerde aanpak te sti muleren. Eventueel moeten zij worden gesteund door een werkgroep, samenge steld uit vertegenwoordigers van ver schillende disciplines. Als men hiervoor geen speciale functionaris aanstelt, bij voorbeeld in een klein bedrijf, dan kan men een van de medewerkers opdragen de nodige aandacht aan het verzuim te besteden. Bovendien is het noodzakelijk”, aldus de brochure, „om duidelijke voor lichting te geven over het ziekteverzuim en over de te nemen maatregelen, zodat alle betrokkenen op de hoogte zijn en we ten dat er een beroep op hun medewer king wordt gedaan. Bij de verzuimbestrij ding in het bedrijf kunnen de werkne mers zelf op verschillende wijze worden betrokken. Allereerst”, aldus de brochure, „door middel van regelmatige bespreking van het verzuim en eventuele maatrege len in de ondernemingsraad. Bovendien omdat bij de uitvoering van de Ziekte wet een bepaalde commissie wordt be trokken. Afhankelijk van de situatie van het bedrijf zal daartoe in overleg met de bedrijfsvereniging een commissie moeten worden ingesteld die een duidelijk om schreven taak en bevoegdheid heeft. Te denken is aan de beoordeling van mis bruik en overtredingen van de voorschrif ten en aan het opleggen van en adviseren over straffen. Als het bedrijf een afde- lingskas heeft gevormd zijn deze bevoegd heden opgedragen aan het bestuur. Waar nodig zou gestimuleerd moeten worden dat dit bestuur daadwerkelijk zijn taak vervult. Het bedrijf dient ook contacten te onderhouden met instanties buiten eigen kring, te weten de bedrijfsvereni ging en de verschillende medische instan ties. Waar mogelijk zal invloed moeten worden uitgeoefend om doublures in de medische begeleiding, te lange wachttij den bij verwijzing en eventuele zieken huisopname te voorkomen”, aldus de brochure. De omzet in Wall Street was aandelen. Industrie Sporen 216156 Nutsbedrijven 117.40 overzichtelijke organisatie met een goede afbakening van taken en delegatie van verantwoordelijkheden kan veel spanning voorkomen, aldus de brochure. Ook de aard en de kwaliteit van de or ganisatie heeft een grote invloed op het psychisch welbevinden, aldus de brochure Zo is het duidelijk dat wanneer ten ge volge van onvoldoende planning veel wis seling in de bezetting optreedt, va ker moet worden onderbroken of elkaar tegensprekende opdrachten worden gege ven, onder de werknemers een zekere on rust ontstaat, die kan leiden tot een vlucht in het verzuim. Een duidelijke en ROTTERDAM. Het exploitatieresul taat van de Nederlandsche Dagbladunie NV (uitgeefster van onder andere Alge meen Dagblad, NRC-Handelsblad en Het Vaderland) over de eerste Vier maanden van dit jaar is belangrijk hoger dan over dezelfde periode van 1970. President-di- recteur W. Pluygers heeft dit vrijdagmid dag in Rotterdam meegedeeld tijdens de jaarvergadering. Deze gunstige ontwikkeling is volgens hem onder andere te danken aan een stij ging van de advertentie-inkomsten over deze periode met ongeveer 10 percent, vergeleken met de eerste vier maanden van het vorig jaar. De advertentieomzet van de bladen van de groep liep in de eerste maanden van dit jaar overigens met 4,5 percent terug. De heer Pluygers: „Er zijn in de Nederlandse dagbladwe reld de eerste maanden van 1971 enorme klappen gevallen in de advertentieomzet- teTi. De gemiddelde daling bedroeg acht percent, maar er zijn ook bedrijven die verliezen bereikten van 15 tot 20 percent”. De heer Pluygers zei dat met name de nieuwe combinatie NRC-Handelsblad-Han- delsblad-NRC het op het gebied van de advertentieresultaten niet slecht doet. Over eventuele regeringssteun en verbe tering van de bijdragen aan de dagbla den uit de Ster-reclame zei de heer Pluy gers onder andere: „Als er toch fond sen beschikbaar komen, dan zal het goed zijn dat deze zouden worden aangewend ten behoeve van de sanering in het dag- bladwezen”. Over een door velen noodza kelijk geachte handhaving van de pluri formiteit van de Nederlandse dagbladen verklaarde de heer Pluygers onder ande-' re: „Degenen die nu het hardst klagen over het handhaven van de verscheiden heid in de Nederlandse dagbladwereld, hebben in het verleden er het hardst aan meegewerkt om het eigen gezicht te ver liezen”. Hij doelde in dit verband op enkele rooks-katholieke bladen die de aanduiding „katholiek” uit hun titel verwijderden, en op enkele protestants-christelijke bladen, die de laatste jaren hun sportpagina’s ook met zondagsport zijn gaan vullen. Tijdens de jaarvergadering toonde een belangrijke groep aandeelhouders zich, via hun woordvoerder, hoogst teleurge steld over de drastische verlaging van het dividend: het voorstel luidde zes percent over 1970, tegen 15 percent over het jaar daarvoor. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De werkgeversbonden in Nederland, het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond, willen een eigen risico voor werkgever en werknemer invoeren om het onrustbarend groeiende ziekteverzuim te bestrijden. Het verzuim in Nederland is de laatste twintig jaar bijna verdubbeld. In 1970 ging naar schatting 7,6 percent van de arbeidstijd door ziekteverzuim verloren. Van een totale loonsom van ruim 50 miljard gulden werd hiervoor een bedrag betaald van ongeveer 3,8 miljard. Eén percent minder ziekteverzuim zou in de loonsfeer een bedrag opleveren van Tegen deze achtergrond hebben de cen trale werkgeversverbonden een brochure „Ziekteverzuim” gepubliceerd. De werk geversverbonden hebben ook drie discus siestukken vervaardigd met de bedoeling hun bestrijdingsideeën in brede kring te bespreken. De werkgevers willen naast het eigen risico ook een aanpassing van de controlesystemen aan de specifieke omstandigheden van bedrijfstakken en bedrijven en een verbetering van het sa menspel tussen verzekerings-, bedrijfs- en behandelende artsen. Ook ten behoeve van de verzuimbeper- king in het bedrijf doen zij een aantal aanbevelingen. In de brochure zeggen de wordt gedaan om de juiste man aan te stellen op de juiste plaats, gezien zijn fy sieke en mentale conditie. Daartoe kan een aanstellingskeuring door bedrijfsarts of bedrijfsgeneeskundige dienst en een zorgvuldige ’selectie bijdragen. Als de werkomstandigheden een gevaar voor de gezondheid van de werknemers opleve ren, moeten in overleg met de bedrijfs arts maatregelen worden getroffen om die gevaren zo veel mogelijk te beperken. Aan naleving van voorschriften op dit ge bied en van mogelijke andere veiligheids voorschriften dient streng de hand te worden gehouden. In samenwerking met de bedrijfsarts of bedrijfsgeneeskundige dienst zal bijzondere aandacht moeten worden besteed aan de gezondheidstoe stand van de werknemer in zware func ties en de oudere werknemer. Daarbij dient men te overwegen of het nodig is om over te gaan tot periodiek medisch onderzoek, dan wel periodieke herkeuring van het personeel of van bepaalde groe pen van werknemers. Men moet zich daarbij wel goed realiseren”, aldus de brochure, „dat zo’n keuring wantrouwen kan wekken en mogelijk moeilijkheden kan opleveren bij afkeuring. Daarom zal terdege aandacht moeten worden besteed aan de mogelijkheden voor en de wijze van opvangen van de afgekeurde. Boven dien zal onderzocht moeten worden of be paalde functies in de onderneming kun nen worden vervuld door werknemers die blijvend beperkt arbeidsongeschikt zijn of door werknemers die na langdurige ziekte wel weer aan de slag mogen, maar nog niet in hun oude functie kunnen terugke ren. Als er zulke functies zijn, zouden zij alleen bezet mogen worden door de genoemde werknemers”. 12.090.000 921.87 (—1.54), (-2.19), (—0.09). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de offici ële slotkoers van gistermiddag: AKZO 83.80 gl (83.90), Hoog ovens (72.20), Kon. Olie 150.80 151 gl (150.70), Philips 45.90— 46.10 46), Unilever 113.50 gb 113.80 (114.10), KLM (187.80). Slotkoersen Eerste vorige beursdag 3% 28y4 6^ 35% 38% 29 44 87% 47% 56% 45% 77% 64’4 36 43% 9 17% 21% 33% 90% 49’4 62% 58% (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Sociaal-Economi- sche Raad heeft vrijdag een regionale raad voor de arbeidsmarkt voor Noord- Holland ingesteld. In deze raad hebben zitting mr. A. G. de Blecourt, secretaris Kamer van Koop handel en fabrieken voor Haarlem en omstreken., mr. H. C. Dubbeldam, secre taris kamer van koophandel en fabrieken L. J. Kuypers, wethouder van Amster dam, W. Mensink, lid van Gedeputeerde Staten, mr. G. J. Norbart, burgemeester van Medemblik, mr. M. D. Proper, lid van Gedeputeerde Staten, drs. F. L. Schims- heimer, algemeen secretaris Kamer van Koophandel en fabrieken voor Amster dam, A. A. Andeweg, districtsbestuurder env te Amsterdam, C. van Dalen te Heemskerk, M. v.d. Himst, districtsbe stuurder NKV te Alkmaar, J. de Jong, districtshoofd Metaalbedrijfsbond NVV te Amsterdam, J. R. Kerkhof; districtsbe stuurder NKV te Amsterdam, A. T, Ku- perus, districtsbestuurder NVV te Am sterdam, A. C. de Vries, districtsbestuur der Bouwbond NVV te Zaandam, G. van den Brink te Amsterdam, J. Elkebout te Amsterdam, mr. A. J. Th., Konijn te Alkmaar, dr. H. P. Meppelink te Zaan dam, R. Renkema te Wïeringerwerf, G. J. Vriend te Grootebroek en drs. J. J. C. N. Wouters te Amsterdam. NVV-voorzitter Ter Heide haalde iets van zijn opmerkingen terug, wat SER- voorzitter drs. J. W. de Pous deed pro beren tot een compromis te komen tus sen drs. Ter Heide en de voorzitter van de commissie, prof. Schouten. Het werd al spoedig duidelijk dat de werknemers ondanks alles wilden probe ren het advies toch te behandelen, waar schijnlijk met als achtergrond, dat zij enkele uren later bij de kabinetsinfor mateur prof. Steenkamp werden ver wacht. Ook voorzitter De Pous sprak dit wel aan. Dit schoot prof. Bosman in het ver keerde keelgat, want hij verweet de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Sociaal-Economi- sche Raad heeft vrijdagochtend voor een unieke vertoning gezorgd, door te verzanden in een overloos ordedebat over het al of niet in behandeling ne men van een interimadvies inzake het loon- en prijsbeleid als instrument de conjunctuurbeheersing. NVV-voorzitter drs. H. ter Heide op perde onverwacht fundamentele bezwa ren tegen bepaalde passages van het ad vies, dat ogenschijnlijk unaniem door een commissie was aanvaard. Het ging hem om de positie van de SER in het kader van het loon- en prijsbeleid. Hij meende dat de SER zich verlaagde tot de positie waarin de CAO-onderhande-’ laars zich ieder jaar opnieuw begaven. Bovendien had hij bezwaren tegen enke le passages die handelden over het in grijpen van de regering bij niet welge vallige CAO’s. De opmerkingen van de heer Ter Hei de sloegen kennelijk in als een bom, want commissievoorzitter prof. Schou ten merkte op dat een dergelijke manier van doen een onbehoorlijke gang van zaken was. „De commissie komt met een unaniem advies aan de raad. Te elfder ure worden bezwaren van funda mentele aard ingebracht”. Drs. G. J. van der Hoeven van het NVV repliceerde dat er bepaald geen eenstemmigheid in de commissie had geheerst. „Er is nu een advies uitge bracht met een redactie die in een be paalde richting tendeert”. Kroonlid prof. dr. H. W. J. Bosman stelde toen voor het advies maar niet meer te behandelen en eerst de amen dementen van drs. Ter Heide op papier te zetten. bij ons kunt sparen. U vindt dat u goed - - Slotkoersen Eerste vorige 26 701/» 383.4 5’/'t 40?8 53% 315/8 38’/2 54>/a 257'8 46’/j 45 227'8 22% 237'8 29 34’ It 255'8 323-8 143*/t 8O3'b 121% 85 32 I- -.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10