IJmuider Courant Het is net alsof je uit een auto stapt o TT r |S 1 ft 1 llHi Bill ■■Br x 'M i t I ii 1 Slü J Soldaat Jan Wolkers a Hemelum mB J Hemingway 4B;. i art VB V VG7 ‘X>.. Bx:j r tv ,-^li f lioi^nar ilïill 4 r LUCHTDUIKEN TEXEL (Van een onzer redacteuren) -j ROLF STALLINGA. 1 •J; Erbij ...WB- haak is gelegd. „In de oorlog konden wij ook niet slapen”. neden suist? Boyen: „Je kunt niet praten, want als je je mond open doet krijg je ’m niet meer dicht.” En Han: „Meestal praat ik een beetje tegen mezelf als ik onder die koepel hang. Zo van lek ker weertje en zo”. black-out meemaken. „Je weet ner gens meer van. Je moet tellen maar ook dat weet je niet. Je bent hele maal down”. Anders was het met een Ambonnees, die Ambon moet vrij” tegen de zon schreeuwde toen hij in het doorzichtige luchtkussen plofde. een waslijn aan blijft hangen. Het is afgesproken werk, maar dat doet niets af aan de sensatie die je op dat moment in een wurgende greep houdt en pas minder wordt als ver in de diep te het „stofwolkje” zichtbaar wordt. Dat komt alweer volgens afspraak vlak voor het hotel op de grond te recht en de para uit Den Haag zit al lang aan de koffie als wij zijn voor beeld hebben gevolgd. - D „SKYDIVING SCHOOL Texel” ligt in de polder Eierland en wordt ge leid door de 25-jarige niet bepaald branieachtige blonde boerenzoon Boyen („Bob”) Rienks uit het Friese Sint Annaparochie. Voor het raam van het vliegveldhotel hangt een bordje: con sumptie verplicht. j; BOVEN ---3 .r TERUG NAAR het enige grasveld op het eiland, waar geen schapen rondlopen. In de hangaar zijn cursis ten bezig met het vouwen van de chu tes, die aan lange lijnen op marktkra men zijn uitgespreid. Dat is precisie werk omdat je met zo’n in de knoop geraakte valscherm nu eenmaal in de lucht niet veel kunt beginnen. Het ver haal gaat dat het dodelijke ongeval onlangs bij Soest te wijten is aan het feit, dat het slachtoffer te laat aan zijn reserve-chute heeft getrokken. Twee cursisten stappen op militaire „kistjes” en met de vijftien kilo zware bepakking de Cessna-172 in. Het is hun tweede sprong en die is meestal veel moeilijker dan de eerste, die de mees ten niet erg bewust men krijgt een BLADEREND in de plakboeken van Boyen Rienks, die op zijn tiende vlieg- tuigplaatjes verzamelde, met veertien al met een zweefvliegtuig in de lucht zat en als 21-jarige de jongste para- instruceur van Nederland was, kom je wonderlijke zaken tegen. Je ziet hem als Zwarte Piet en Volendammer aan de zijden koepel hangen en mid den in Groningen op een vlonder in een stadsgracht of met vuurwerk aan zijn voeten in een autorodeoveld lan den. „Met die rookbommen en vuurpij len krijg je het effect alsof de para chute in brand staat. Een gegeven steem zit zo waterdicht in elkaar dat er bijna niets tussen kan komen”. Boven een kranteknipsel staat: pre cisiewerk in Hemelum. Heb je echt het gevoel, dat je uit de hemel valt? Rienks: „Nee, dat geloof ik niet. Misschien dat het voor de mensen op de grond wel zo is”. Over zijn eerste sprong. „Je was er kapot van. Toen ik hing, was ik blij en gelukkig. Het is een machtig gevoel dat je niet kunt beschrijven”. Is het een gevaarlijke sport? „Nee. Grote ongelukken hebben we niet gehad”. Klop je dat niet af? „Dat hoeft, geloof ik, niet. Het sy- MS VOOR EEN kersverse indruk van dit magische gebeuren mag de „krant” ook mee omhoog. Blaauw gaat op de bodem zitten en laat een been achte loos buitenboord hangen. Naarmate we hoger komen, krijgt de jongen naast me steeds vaker zenuwtrekjes om zijn mond. Er wordt niet meer gepraat, maar dat zou in de gierende storm ook niet zinvol zijn. De spanning is tast baar en op 2600 voet (zo’n 700 meter), als mijn buurman aan de static-line feilloos wordt gelost, stapt de vrieskou als een achterdochtige douanier de ca bine binnen. De Cessna blijft klimmen en begint naarmate het eiland kleiner wordt steeds meer op een speelgoedtoestel te lijken, dat een immense bergwand voor zich ziet opdoemen. Het andere vlieg tuig zit schuin boven ons als Han Blaauw de balk onder de vleugel beet pakt en daar als een zakdoek aan. X - SKYDIVING betekent luchtduiken en wil zeggen, dat je je lichaam tij dens de val in een positie van even wicht brengt en door bewegingen van armen en benen in de gewenste rich ting stuurt. 'Han Blaauw, de 27-jarige Haagse avonturier-kunstschilder die ook wel te vinden is in de kring van de beststeller-auteur Jan Cremer,en Rienks zijn meesters in vrije val-ca- priolen. Zo’n vrije val, waarbij overi gens snelheden worden bereikt van meer dan 300 kilometer per uur, doen ze even makkelijk als een ander „uit een auto stapt”. Wat denk je als je zo naar be- OP ZEVENDUIZEND voet begint de motor van het sportvliegtuigje te sputteren en daarna valt de grote stil te met windkracht tien de open cabine binnen. De temperatuur is op deze tropische dag gedaald tot twaalf graden onder het vriespunt en Texel tot een op de Noordzee uitgespreide lapjesdeken. Zelfs door een verrekij ker zijn de witte wollen schapenrug gen niet meer dan speldekoppen. Stuntman Han („de grot»,”) Blaauw krabbelt omhoog en stapt naar buiten. Op het vliegtuigwiel. Ok? Ok! Hij pakt de steun vast en gaat daar aan hangen. Tien seconden lang voor fotograaf Hans Warnars, die twintig meter verder met zijn camera uit een andere „kist” hangt. Dan valt hjj. Als een raket die de verkeerde kant op wordt gestuurd en pas honderden me ters lager als. een bloem open gaat. De parachute. Volgens het Franse woordenboek „het vallen van een pa ra (Turkse munt)”. A AAN DE BAR een paar mannen. Sterke verhalen, een stoere jongens onder mekaar-sfeer. In scherp con trast daarmee een groepje dat verder op zit en zichtbaar opziet tegen de eerste luchtdrop. Eentje leest er He mingway. Een jongen slentert voorbij met op zijn helm een paardekop gete kend. Jolly Jumper. Het jargon waar van de parachutisten zich bedienen is Amerikaans. De parachutes trouwens ook, hoewel de Russen in deze door militairen geïntroduceerde sport het meest bedreven zijn. Het is voor de afwisseling dan ook wel aardig, dat zich telefonisch een Duitse badgast bij de verkeersleider meldt. „Wilt u”, vraagt de man, „niet over onze heuvel vliegen want de kin deren kunnen zo niet slapen”. Het ant woord komt als de hoorn weer op de BOYEN RIENKS: „Jan Wolkers heeft hier vorig jaar gesprongen”. O ja? „Hij heeft niet echt gesprongen. Dat is voor de televisie in scène gezet en ik heb toen zijn rol overgenomen. Voor de tv vertelde Wolkers dat hij vogels was tegengekomen maar dat is natuur lijk niet waar. Toen ze hem vroegen hoe hij het had gevonden, vertelde hij een verhaal dat heel erg waar was. Daar is-ie waarschijnlijk schrijver voor”. Volgens hem en Blaauw is er geen kunst aan om het parachutespringen te leren. Goed, je moet wat angst over winnen maar daarmee is het wel ge daan. Het is, benadrukken ze een paar maal, net alsof je uit een atfto stapt- of de deur dicht doet. Heeft de vrouw van het hotel wel eens gesprongen? „Ja’,’, zegt ze, „maar dan wel alleen uit bed”. Ook de sportvlieger en grossier in eieren, die ons op de boot naar Den Helder gezelschap houdt, heeft het nog nooit gedaan. Voor hem hoeft het ook niet zo erg. „Angst ben je na de eerste keer nog niet kwijt. Je ziet het bij er varen beroepsvliegers. Ze voelen zich op dat moment gewoon niet lekker. Daardoor gebeuren de meeste ongeluk ken. Bij het parachutespringen heb ik een grote kerel meegemaakt die er hui lend uit sprong. Hij deed het alleen om de gedachte aan de 180 gulden lesgeld, die hij anders kwijt zou zijn. Ove rigens is er voor para’s een water dichte garantie Als de parachute in de lucht niet open gaat, krijgen ze op de grond gewoon een nieuwe”. moment werd ik opgebeld door een autocrosser die vroeg: kun je voor ons ook die chute in brand steken. Een andere keer werd ik opgewacht door- een man met een mes in zijn hand. Hij was zo boos omdat zijn vrouw door de spanning onwel was geworden.” HET VLIEGTUIG hobbelt over het gras en wipt dan parmantig naar een hoogte van zevenhonderd meter. De windkracht is bepalend voor de plaats waar de cursisten er uit moeten. Ze vallen en twee minuten later staan ze weer met beide benen op de grond. Bij de soldaat, die vlak voor ons moe der aarde omhelst, is het kennelijk niet zo van harte gegaan. Hij trilt van emotie en stamelt: „Je moet springen, desnoods trappen ze je er uit”. Later zegt hij in het restaurant: „Dat sol- daat-zijn heeft er niets mee te maken. Ik doe het voor de sport”. Han Blaauw: „Hij bleef aan de balk hangen 'en schudde steeds nee. Ik moest hem er wel af trappen. Die knaap springt niet meer”. Hij vraagt de soldaat hoe dat nou kwam. Antwoord: „Sorry, ik hing daar en bleef hangen”. Voor de rest van de dag is hij troosteloos. De anderen vergaat het veel beter. - L OOR 300,— kan men bij de v Skydiving schooi op Texel een cursus voor het A-brevet pa rachutespringen volgen. De cur sus omvat theorie, grondoplei- ding, WA-verzekering, gebruik van parachute en 8 sprongen. Gesprongen wordt aan de „static line” die de chute automatisch opent. Bij een vrije val trekt de para het valscherm zelf open. Na 35 geslaagde sprongen verwerft men het B-brevet. De cursisten logeren in een camping bij de school. Voorwaarden: minimaal 17 jaar, goede gezondheid (me dische verklaring) en valse tan den voor elke sprong verwijderen. De Skydiving School Texel is aangesloten bij de Kon Ned. Vereniging voor Luchtvaart en en voor inlichtingen bereikbaar onder telefoonnummer 02225 - 4 64. I I 1 ij (;f - T? .“h x X X - bxr ,;x--

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13