groot In grote letter WIL EUROPESE VREDESCONFERENTIE nieuws nr 1/2 NYBORG VI" Nederlandse kerken zijn critisch over eigen zendingsactiviteiten kerkdienst Oecumenisch actiecentrum Koor uit Ohio Nederland Gereformeerden beraden zich over zondagse in 14 MET ZORG OMRINGD van Here, Gij doorgrondt en kent mij; Gij kent mijn zitten en mijn opstaan, Gij verstaat van verre mijn gedachten; Gij onderzoekt mijn gaan en mijn liggen, met al mijn wegen zijt Gij vertrouwd. Want er is geen woord op mijn tong, of, zie Here, Gij kent het volkomen; Gij omgeeft mij van achteren en van voren en Gij legt uw hand op mij. Het begrijpen is mij te wonderbaar, te verheven, ik kan er niet bij. Psalm 139 1-6. ZATERDAG 22 MEI 1971 ZA Erbij «■■■■■■■0 bijbel kiosk vereniging Gruwelijke werkelijkheid kolonialisme" Politieke keuze Inwendige zending Gastarbeiders Niet aanvaard (Van onze correspondent) OEGSTGEEST De Nederlandse kerken zijn bezig met een kritisch oog te kijken naar hun eigen zendings activiteiten in het verleden en heden. In het Oegstgees- ter hervormde zendingshuis is een breed zendingsbe- raad gehouden, waar de Utrechtse hoogleraar in de zendingswetenschap prof. dr. J. M. van der Linde de dissertatie van de Zuidwestafrikaanse kleurlingdomi- A nee J. L. de Vries als uitgangspunt koos voor deze kri tische doorlichting. De Vries is als eerste in maart dit jaar gepromoveerd aan de protestantse theologische faculteit van de Vrije Universiteit in Brussel. Op een proefschrift waarin hij de geschiedenis van kolonia lisme en zending in Zuidwest-Afrika beschrijft sinds de komst van de Duitse tot en met de huidige koloni satie door de republiek Zuid-Afrika. AMSTERDAM De evangelisch lutherse synode heeft in Amster dam besloten een raad op synodaal niveau in te stellen die de oecu menische samenwerking tussen de Nederlandse kerken moet bevor deren. De raad zal naar de bedoe ling van de synode het karakter aannemen van een actiecentrum en krijgt ruime volmachten. Oostelijk memorandum In het Nyborg-strandzendingshotel op het Deense eiland Funen is de zesde („Nyborg”-) conferentie van Europese kerken gehouden. Aan deze vergadering onder voorzitterschap van dr. W. A. Visser ’t Hooft, oud- secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, werd deelgenomen door ruim 150 afgevaardigden uit rond 100 leden-kerken uit Oost en West en verder talrijke adviseurs, gasten, waarnemers en anderen. Op de laatste vergaderdag heeft deze Europese regionale organisatie van kerken, waar van het secretariaat in Genève is gevestigd, verklaard dat een Europese vredesconferentie dringend nodig is. Aan de kerken zal worden gevraagd er bij hun regeringen op aan te dringen dat zo’n vredesconferentie zo spoedig mogelijk zal worden gehouden. De regering van Finland heeft Helsinki aangeboden als conferentie-oord. Behalve Oost- en Westeuropese landen zouden ook de Verenigde Staten en Canada aan de gewenste vredesconferentie moeten deelnemen. .A/VVVVVVKA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXAA/VXA^^/VVVVVVVVVXA/VVVVVVV^ MM'MMnMMMmn*MMMMMWV>AM«MMAMWMAMM»MMVWMMWVWWIMMMMWMWWWMMMVWMWVWMWWIJM SFEEIMK! (Van onze correspondent) *A**^R*VVVWVVVVWVVVVVVVVVVVVVWVVVVVMVWW« V 1 lAAA/W\AAWW)AAAWVVVVVWVVWWVWVVSAA^ c Dr. Visser ’t Hooft presideerde de conferentie. Den Haag oud-secretaris-generaal van de hervormde kerk, die geruime tijd op presidium-niveau ’t werk van „Ny- borg” heeft bevorderd, werd benoemd tot ere-president. liëren, maar steeds op de vragen van de mens (dat wil zeggen niet alleen op de slecht-zienden of bejaarden als geïsoleerde groep) gericht zijn. BIJBEL KIOSK VERENIGING DE BEUKENHORST HOOFDSTRAAT 55 DRIEBERGEN Een aparte redactie-commissie ver zorgt deze igrote-letter-serie van de BKV en heeft hulp van verschillende deskundige adviseurs. Zij voelt zich echter machteloos wanneer niet de lezers van de grote-letter zelf hun reac ties en ideeën kenbaar maken. en de alinea’s over sexuele en hu- welijksvraagstukken. Over dit laatste wordt in het nu tot werkdocument gebombardeerde stuk gesteld dat de snelle veranderingen, waarin de maatschappij zich thans be vindt, een gevoel van grote onzeker heid over de mensen brengen en dat in vele Europese landen ook de vra gen rondom het gezin toenemen. Als de moeilijkste problemen noemt het rapport in dit verband de vraagstukken over echtscheiding, geboorteregeling en abortus provocatus. Ook dit jaar zullen weer op ruim honderd recreatieplaatsen jongeren teams namens de lokale kerken voor de vakantiegasten present zijn. De De Vries komt tot de conclusie dat de zending in Zuidwest-Afrika zich nauw heeft verbonden met „Die gru- same werklikheid van die kolonialis me” en zich daardoor mede-schuldig heeft gemaakt en nog steeds maakt aan de onderwerping en vernietiging van het volk van Zuidwest-Afrika. De termen waarin De Vries zijn conclu sie omschrijft, zijn van zo’n d uide- lijkheid, dat zijn Nederlandse vrien den van de Zendingsraad vrezen dat deze Lutherse dorpsdominee na zijn terugkeer in Zuidwest-Afrika zich wel gereed kan houden om direct door te reizen naar Robbeneiland. Voordat de conferentie haar uit spraak over een vredesconferentie deed, had de Russisch-orthodoxe dele gatie onder de gedelegeerden en ver slaggevers daarbij het secretariaat passerend een memorandum ver spreid waarin werd betoogd dat het streven van de vergadering „in de eer- Het sectierapport over kerk en sa menlevingsvraagstukken werd om formele reden in de conferentie niet aaangenomen maar het zal wel als werkdocument aan de kerken wor den aangeboden. Het bleek dat met name de Russisch-orthodoxe kerk, ernstige bezwaren had tegen sommi ge passages, zoals de verhouding van het westen tot de derde wereld Een exemplaar kost inclusief ver zendkosten 2,50, terwijl bij aantallen korting wordt verstrekt (50 en meer 1,75). Een model is te bestellen bij de Bijbel Kiosk Vereniging, de Beuken horst, Hoofdstraat 55, Driebergen. praktijk van jaren leert dat de activi teiten van deze teams voor interker kelijk recreatiewerk op prijs worden gesteld, zo schrijft ons de STIRK: Stichting ten dienste van het recrea tiewerk van kerken. De 26ste zomer-evangelisatieconferen- tie van de Hervormde bond voor in wendige zending op gereformeerde grondslag zal op 9 en 10 juni op „Woud- schoten” bij Zeist worden gehouden. De eerste dag refereert ds. T. Poot, Groningen, over „Geloven buiten de kerk?” en is er voorts een causerie met dia’s over „Het probleem van de ver dovende middelen”. De dag daarop spreekt drs. A. Noordegraaf, Ede, over „Secularisatie in het licht van het evangelie”. Deelnemersprijs volledige conferentie 22,50. Het bijwonen van de referaten is kosteloos. (Adres voor nadere tal.: Bureau van de Bond voor inwendige zending, Joh. van Oldenbameveltlaan 10, Amersfoort; tel. 03490 - 11949). Bij de voorbereiding van „Groot Nieuws” is gebruikgemaakt van inter net Ohio State Fair Choir, een Ameri kaans koor van internationale bekend heid, zal onder auspiciën van de Stichting Terre des Hommes een twee tal voorstellingen geven, namelijk op 13 en 14 juli in De Doelen te Rotter dam en de Kurzaal te Scheveningen. De opbrengst van beide voorstellingen van dit 140 leden tellende koor van Amerikaanse high school-studenten komt geheel ten bate van de stichting Terre des Hommes. Kaarten ad 7,50 en 12,50 kunnen worden besteld door middel van over making op gironummer 646900 met ver melding van aantal en prijs. In een van de resoluties heeft „Ny borg VI” alle christenen in Noord-Ier- land dringend gevraagd de strijd te gen elkaar te staken. Ook werd er op gewezen, dat de Ulsterse problemen eerder politiek en economisch zijn dan godsdienstig. In een andere resolutie sprak de vergadering zich uit voor „wezenlijke stappen” in de richting van een nau were relatie tot de r.k. kerk, mogelijk geworden door de instelling van een raad van Europese r.k. bisschoppen conferenties. Het presidium werd ge machtigd onverwijld contact op te nemen met deze raad van bisschoppen ter bestudering van de mogelijkheden van actie en gezamenlijke getuigenis. In een boodschap tot de (buiten)we reld zeggen de kerken, dat zij deel nemen aan de strijd voor de mens en zijn toekomst, voor vrede en sociale rechtvaardigheid, en voorts, dat het hen „onmogelijk is’zich te identificeren met enig politiek of sociaal systeem, welke dat ook is”. Prof. Van der Linde noemde ds. De Vries als een voorbeeld voor de kri tiek, die de zending uit eigen kring tegenwoordig te verduren krijgt. „De christenen uit de derde wereld roe pen ons op de positie en bemoeienis van de zending opnieuw te doorden ken”. En de christenen uit de derde we reld stellen de kerken hier v oor de vraag of zending en missie niet zich teveel hebben opgehouden met de bekering van individuen en intussen het systeem van kolonialisme en neo kolonialisme daarmee hebben onder steund. aan de plaatselijke gemeenten heb ben gebracht. Wel houdt de synode de lutheranen voor dat het zelfstan dig blijven een dure aangelegenheid zal blijken te zijn. De kerk verkeert in een lastige financiële situatie. Er is sprake van een betrekkelijk snelle vergrijzing en mede door de inkrim ping van het ledenbestand blijven de inkomsten sterk achter bij de snel toenemende uitgaven. Vooral <de post salarissen groeit snel, ook omdat de evangelisch-lu- therse kerk zijn predikantstractemen- ten met circa 13,5 percent wil laten stijgen. Terwille van die gemeenten die een predikant niet meer kunnen betalen zal de evangelisch-lutherse kerk vol gend jaar een actie houden, die twee ton moet opbrengen ten behoeve van een fonds voor predikantstractemen- ten. Het voeren van deze actie dwingt ertoe de „een plus-actie” voor ont wikkelingssamenwerking (opbrengst in 1969 180.000 gulden en in 1970 bijna 95.000 gulden) dan op een laag pitje te zetten. theten een liturgische dienst, voor ac- tievelingen een doeldienst en voor be vindelijke mensen een emotionele kerkdienst. Deze suggesties werden overigens door het gehoor voor kennisgeving aangenomen. Een Rotterdamse oudere heer, die op zijn achttiende bekeerd was, riep de aanwezigen op „gewoon gereformeerd te blijven zonder expe rimenten”. En een Enschedees syno delid herhaalde maar weer eens dat er te weinig gemeenschap in de kerk dienst valt waar te nemen. Alleen de als co-referente uitgeno digde ds. E. van Egmond (de eerste vrouwelijke predikant in de gerefor meerde kerken) durfde het aan over de vraag naar de kerkdiensten heen te stappen. Zij wierp de kwestie op of het bezoeken van de kerk nog wel vol doende is en of een gemeentelid niet meer actie moet voeren naast het kerkbezoek. De als woordvoerder voor de studen ten optredende heer Van Pijker wist eigenlijk weinig aan de discussie toe te voegen en daarom was het maar goed dat de studenten de hogeschool dag in groten getalen hadden geboy cot. Om zoveel mogelijk de plaatselijke gemeenten bij dit belangrijke besluit te betrekken is zondag een kansel- boodschap in alle lutherse kerken af- gekondigd. De lutherse kerk wil niet opgaan in een andere kerk. Deze gedachte, die in de synode vroeger wel eens heeft gespeeld, wordt door de plaatselijke gemeentes afgewezen, hetgeen bleek tijdens 64 bezoeken die synodeleden In het rapport wordt ook gezegd dat men oog moet hebben voor de mense lijke en sociale problemen van indus trialisatie, het groeien naar grote woon oorden en het moeten werken ver van eigen woonplaats en familie. De kerken en christenen worden speciaal opgeroepen om zich bezig te houden met het probleem van de miljoenen gastarbeiders. Iedere mogelijke men selijke en kerkelijke hulp moet aan de gastarbeiders worden gegeven. Tenslotte wordt de kerken in Europa op het hart gebonden ernst te maken met de oproep van de Wereldraad van Kerken in Uppsala om zich in te zet ten voor de ontwikkeling van de derde wereld, daarvoor een offer te brengen en in eigen land de geesten rijp te maken voor meer onwikkelingssamen- werking. Dat moet aldus het rapport, gebeuren in samenwerking met de spe cialisten en politici. Het wereldraads- programma ter bestrijding van het ra cisme dienen de kerken met alle kracht te ondersteunen, aldus op de laatste dag van de zesde algemene vergadering van de conferentie van Europese kerken dit werkdocument „Zij dringen zich dan ook niet on gevraagd aan de recreanten op, maar proberen op verzoek van en samen met de gasten de vakantie tot een nog groter feest te maken. Deze teams bestaan meestal uit vier tot zes jongeren, die allerlei activitei ten verzorgen, zoals wedstrijden, wan delingen, kinderspelen, muziekavon den, volksdansen, creatief spel en der gelijke. Op de meeste plaatsen wor den in samenhang met zo’n weekpro- gramrna op zondag lekediensten ge houden, terwijl verschillende „verkon digende” onderdelen op eerlijke wijze in het programma zijn opgenomen. Plaatselijke, interkerkelijke recrea- tie-commissies begeleiden de jongeren teams, die voor een groot deel door deze commissies zelf worden aange trokken”. Voor de aanvulling van teamleden zorgt de STIRK, die in 1970 ongeveer driehonderd van de totaal vijftienhonderd teamleden plaatste. Ze heeft nu nog meer aanvragen van plaatselijke commissies, maar nog te weinig aanmelding van jongeren. De STIRK doet daarom een drin gende oproep aan jongeren vanaf acht tien jaar om dit jaar „mee te spelen”. Er wordt gewerkt van 26 juni tot 7 augustus in perioden van twee of drie weken. Zakgeldvergoeding 25 per week, kost en inwoning vrij. Reiskos ten worden vergoed. Nadere inlichtingen: bureau STIRK, Driebergen. Telefoon 03438-6131 of 3164. (Van onze correspondent) KAMPEN. Als de afname van het kerkbezoek in het huidige tempo nog even doorgaat is over een jaar of drie de middag- en over tien jaar de zondagmorgendienst verleden tijd”. Dit heeft op de Kamper gereformeer de hogeschooldag ds. C. M. Boerma (Huizen, N.H.) verklaard. Alhoewel er elke zondag toch nog zo’n twee a drie miljoen Nederlan ders hun heil in de kerk zoeken (nog heel wat meer dan op het voetbal veld), was er alle reden om eens in een groot kerkgetrouw gezelschap de crisis van de kerkdienst onder de lou pe te nemen. ’s Ochtends was de schare opge trokken. Velen waren met de auto ge komen, maar nog steeds trok men in groten getale zoals vroeger over de ijzeren brug die over de IJssel ligt tussen het Kamper station en de stad. Zo’n hogeschooldag is bijna iets dat niet meer van deze wereld is. Op de preekstoel een grapjesmakende cura tor ds. I. van der Linden, in het voor gestoelte de hooggeleerden op een rij tje en achter hen een Burgwalkerk bomvol gretig zingende gereformeer den. Het ging dus ditmaal over de vraag of de traditionele kerkdienst heden ten dage nog voldoet. Prof. dr. W. D. Jonker, hoogleraar in de ambtelijke vakken, vertelde het een en ander over de opvattingen van de bijbel over het samenkomen van de gemeente. De jonge christelijke kerk had afge rekend met het cultische. Er was geen tempel meer, waar de priester een of fer bracht. Iedereen was priester en bracht het offer van zijn leven aan de Heer. De samenkomst van de eerste gemeente bestond uit een feestelijke maaltijd, waarbij het heil werd ge vierd. Het was een demonstratie met Christus als kernpunt tegen het culti sche heiden- en jodendom. Deze opvatting laat alle ruimte open voor experimenten met de kerkdienst Ds. Boerma wilde vooral met de nu op sterven na dode middagdiensten wat experimenteren. „We komen er niet door er af en toe een combo te genaan te gooien”. Ds. Boerma wil de hele gemeente in gesprek hebben over hoe de kerkdienst kan wordën ver nieuwd. Hij wil vier verschillende soor ten middagdiensten: voor cerebrale luisteraars een preekdienst, voor es- Dr. P. G. Kunst, Amstelveen, prae- ses van de generale synode van de Nederlandse gereformeerde kerken en voorzitter van de landelijke Raad van Kerken, werd gekozen tot een van de zes presidenten van de Conferentie van Europese kerken. Dr. E. Emmen, Ondanks grote waardering voor het verdrag tot het niet verspreiden van atoomwapens pleit de conferentie van Nyborg dringend voor een internatio naal verdrag dat produktie en gebruik van nucleaire chemische en bacterio logische wapens verbiedt. De aange sloten kerken worden opgeroepen om in hun land te onderzoeken of een vredesdienst zonder wapenen niet meer tot de opdracht van christenen behoort dan een militaire dienst met wapenen. antwoord door de jonge Utrechtse theoloog Bert Terpstra. Terpstra stel de, dat zending en missie pas moge lijk zijn na een analyse van de we reld waarin de zending actief is. De zeding is een politieke keuze in Terpstra’s ogen, omdat Gods hande len plaatsvindt in een concrete situ atie en leidt tot een politieke machts overname. „Ik kan er rustig vanuit gaan dat onze hele maatschappij op dit moment door God niet is gewild. Ik zie een technocratische cultuur, geregeerd door een verzelfstandigd produktie-apparaat. Deze cultuur ontkent het belang van de mens. Daar is weinig aan te doen. Hoogstens kan een subcul tuur nog wat hoop demonstreren: in de Bijlmermeer, tegen de Portuge zen in Afrika, tegen de neo-koloniale politiek van Nederland in Suriname, etcetera. De organisaties van de zen- dingsmensen?” Prof. dr. Jansen Erop gewezen kan worden, dat het Nederlands Bijbelgenootschap de ge hele bijbel in grote-letterdruk heeft uit gegeven: er zijn 22 aparte boeken tegen de prijs van 2,75 tot 5,50, bovendien Lucas en Handelingen in de Staten vertaling. Deze gehele serie kost 72,25. Nadere informatie bij het NBG, Post bus 620, Haarlem. ste plaats gericht moet zijn op het vin den van een oplossing voor het pro bleem van de Europese veiligheid”. Vervolgens riep zij op tot benoeming van een plaatsvervangend secretaris generaal van de Europese kerkencon ferentie, die beslist van orthodoxe huize moest zijn en dan nog uit Oost- Europa moest komen. In het memorandum werd oook voor gesteld de conferentie te fuseren met de Praagse christelijke vredesconferen tie, die als gevolg van de interne splij ting na de invasie in Tsjechoslowakije alleen Oosteuropese leden telt. Het memorandum kreeg de volle dige steun van de andere Oosteuro pese delegaties die in grote getale naar Nyborg waren gekomen. Afge vaardigden uit het westen meenden dat als het Russische memoran dum in de plenaire vergadering zou komen, het een scheuring zou veroor zaken en dat sommige aangesloten kerken uit de conferentie zouden tre den. „Nyborg VI” had tot conferentie thema „Dienaren Gods, dienaren der nationale wetenschappelijke gegevens over de „grote-letter-druk”. De redac tie bestaat uit ds. J. van den Brink, pastor voor ouderen te Baam, ds. G. J. Derksen, emeritus-ziekenhuis-predikant in Utrecht, Leen van Ginkel, NCHV- medewerker voor „In ’t Zilver”, me vrouw C. J. de Ruijter-De Klerk, jaar lijks gastvrouwe van vele ouderen in speciale vakantieweken, en J. J. van Melle, oud-directeur van de Protestant se Stichting voor bibliotheek- en lec- tuurzaken. mensen”, waaraan aandacht is be steed in voorbereidingspapieren en ook in de dagelijkse bijbelstudies. Scandi navische theologen zeiden echter, dat de politieke kleur op de vergadering zo sterk is geworden dat de „theologie alleen nog maar het raam van de discussies vormt”. Veel westelijke af gevaardigden keurden vooral het poli tieke optreden van de delegatie van de Russisch-orthodoxe kerk buiten het conferentiebestuur om krachtig af. (Dit conferentiebestuur had aan het begin een Franse Jacques Mary, hervormd én een Russisch-orthodoxe bisschop Hermogen waarnemend voorzitter gekregen). „Groot nieuws”, zo heet de nieuwe uitgave van de Bijbel Kiosk Vereniging in grote-letter-druk, die speciaal voor tijdelijk of permanent visueel gehandi capten verschenen is. In een luxe plastic mapje is het eer ste nummer in deze reeks verschenen, met het bericht, dat er dit jaar nog vier mapjes verschijnen (juni, septem ber, oktober, november), wanneer de belangstelling voldoende is. Elk mapje met tien losbladige hoofd- stukken bevat acht overdenkingen naar aanleiding van een bijbelwoord, met een gebed en een lied. Bovendien een rouwkaart met een tekst en gebed, en een informatieblad, dat steeds verschil lende gegevens zal bevatten. Bij de inhoud van de volgende uitgaven in de serie wordt met nadruk de medewer king van de lezer gevraagd. Deze in spraak zal in volgende uitgaven ver werkt worden. De inhoud van de mapjes zal va- ding zouden magnifieke instrumenten zijn in deze subcultuur”. Opmerkelijk was, dat de hele top van de Nederlandse zending in de discussie zich wel zo’n beetje gewon nen gaf aan Terpstra. Alleen waren er nog wat twijfels over de praktische toepassing. De katholieke missioloog Rutgers: „Hebben we wel voldoende politieke kennis als missie- en zen- Schoonhoven: „Kan soms de politie ke analyse niet volgen op de beke ring?” Bert Terpstra: „Nee geloof zonder analyse is niet mogelijk”. Wat deze vragen praktisch voor zin hebben voor de houding van de ker ken in de wereld, illustreerde de se cretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, ds. R. van der Veen. Uit Zuid-Afrika is het verzoek gekomen om artsen te zenden naar de Trans kei. „Als we op dit verzoek ingaan, werken we mee aan de toepassing van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek en wanneer wij Terpstra’s visie aan vaarden zou dus een „nee” o p dit verzoek moeten volgen”. Deze vraag werd in het zendings- beraad met een volmondig „ja” be- L

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14