De Vrije Recreatieboer is r B 1 weer op het oorlogspad... z f Sff j r Uit in land A J fcr I llllj Jü W' I A-WU I s IS eigen zal nog deze maand uit spraak doen in conflict 16 1 &'JKL Provincie Zuid-Hofland over het vrij kamperen gp ‘f- jlllll 1 "r 1 Kb-:" - i cotac 7.x ZATER DAG 22 MEI 1971 Erbij 0 I t f W I F? Van de straat af zie je alleen dit bord. Het wijst velen de weg Wrakhout Karin Kampfens Fanmail - I Weken van 126 uur Van de Berg op zijn Meer kerkse kampeer-erf: „Hier geen rommel zoals op de of ficiële camping’’. „Licht” - puntje (Van een onzer verslaggevers) A LS JE DE GROTE rommel op vele erkende campings ziet, dan vraag je je af waarom de heren nog steeds tegenhouden dat een boer, die een stukje groen of een boomgaard achter zijn boerderij heeft lig gen, daar kampeerders uit de stad toelaat. Van de weg af is niets te zien en niemand heeft er last van. Bovendien: op de officiële cam pings moet men soms f 650 voor een staanplaats per seizoen be talen. Dan nog woont men als in een flat „op eikaars onderlip”. Is dat recreatie? Wij, boeren van de Stichting Vrije Recreatie („voor meer vakantievariatie”) vragen zo’n f 250 tot f 300 per seizoen. Daarvoor krijgt men dan mini maal 250 vierkante meter grond en in het groen”. Aldus W. T. van de Berg in het Zuidhollandse Meerkerk, midden in de Alblas serwaard, die de strijd aangebon den heeft met de „officiële heren” van het provinciebestuur. I fa i o A KA t 'Zljji.ïïiMMI 'HIP' - Al C1 Boer Van de Berg slijt nog altijd zijn volle melk voor 45 cent de liter. Elke liefhebber wordt geholpen. - I V 1 B WNtëfl /TA yiïNustëfëi ,.^Z ik-i&wivjX j i >X A WA V r-'/iw,;! WIE NOG VOOR de eerste dag van de zomer zijn vakantie op het eiland Texel gaat doorbrengen, moet niet vergeten op maandagmorgen in den Burg een kijkje te nemen op de lam- merenmarkt. Tussen 8 en 13 uur'wordt daar handel gedreven in dit typisch Texels produkt. Rond 21 juni zijn de lammeren volwassen en dat betekent tevens het einde van deze unieke se rie marktdagen op Texel. Over blijft dan nog de schapenmarkt en ook een bezoekje daaraan is de moeite waard. DE ROSE appelbloesem in de Betu we gaat het laatste weekend in. Wie nog wil gaan kijken, moet snel zijn, waard en omgeving en het zuiden van Groningen. De overigen zijn verdeeld over de rest van Nederland. Iedere stip markeert een vrije recreatieboer. „In Limburg hebben we er nog niet zo veel, maar vier.” DE BOEREN die voor Van de Bergs stichting voelen, melden zich bij hem aan en worden in een register opgete kend. Kampeerders of caravanbezit- ters kunnen voor 5,per jaar do nateur worden. Daarvoor krijgen zij dan de adressen van de aangesloten boeren. Ruim 1000 kampeerders staan al in de kaartenbakken van boer Van de Berg. VAN DE BERG neemt ons in zijn auto mee door de Alblasserwaard naar de andere kant van Meerkerk, waar de officiële camping ligt, die deze week door de burgemeester werd geopend. Stapels wrakhout markeerden de huis jes, het ene nog rotter dan het andere. Een enkele zomerbungalow was het bezitten waard. De paden tussen de dicht op elkaar gepakte huisjes zijn met stukken puin opgevulde gaten. mensen, die zich opgeven als dona teur of vragen om een goed kampeer- adres. Willem van de Berg beant woordt ze alle nog diezelfde avond. WIILEM VAN DE BERG: een man die weet wat hjj wik „Als de provin cie straks (vóór 1 juni) het taboe uit spreekt, dan heb i k daar geen pijn aan. Maar wél dupeert ze dan al die stadsmensen die zo graag met hun kinderen van een betaalbare vakantie op het land, in de vrjje natuur willen genieten, zonder elkaar ook daar weer voor de voeten te lopen. Enfin, we zul len wel zien hoe het afloopt KASTEEL ROSENDAEL in Rozen- daal bij Arnhem staat tot en met 31 mei in het teken van de vijfde Gelder- BIJ ONZE TERUGKEER in de boer derij blijkt de postbode stapels brie ven te hebben gebracht. Brieven van „De burgemeester moest zich scha men, dit geval te willen openen,” zegt Van de Berg. En dan, fel: „dat is nu een officiële camping, toegestaan door de provincie. Die toch ook voor- schrijft, dat een kampeerterrein niet van de openbare weg mag worden gezien. Hier zie je het terrein al op kilometers afstand. Het lijkt, midden 1 in de groene polders, wel een auto kerkhof.” VAN DE BERG, nu 30 jaar, vecht dag en nacht voor zijn ideaal: vrij kamperen voor de gewone man. Sa- se Kunst- en Antiekbeurs. Als lustrum- attractie heeft deze beurs een collec tieve stand met goedgekeurde anti quiteiten van diverse kwaliteit in prijzen tot tweehonderd gulden. De bedoeling van deze stand is te trach ten iets van het misverstand weg te nemen dat alle antiek onbetaalbaar zou zijn. Wie wil gaan kijken kan dat dagelijks doen tussen 12 en 22 uur. Toe gang tot de beurs kost (inclusief de catalogus) een rijksdaalder. want de Betuwe is bijna uitgebloeid. Een 'speciale appelroute van 140 kilo meter voert de toerist langs alle be schikbare bloesems in het gebied van de Over- en Midden-Betuwe tussen Doornenburg tot de weg Ochten-Kes- teren. Routefolders zijn verkrijgbaar bij de WV-kantoren. VAN DE BERG kwam al eerder in het nieuws, toen hij aan particulieren volle melk verkocht. Dat mocht ook niet. Er volgde verbaal op verbaal, maar ook daarmee gaat hij „gewoon door”. Aan de weg is een groot bord dat meedeelt, dat volle melk bij hem nog steeds 45 cent per liter kost. We hebben die volle (gekoelde) melk ge dronken en aan zijn tafel biest met beschuit gegeten. „Dat kunnen mijn gasten ook krij gen. Bovendien mogen ze de vruchten van mijn boomgaard hebben. Ik ver dien er niets aan. Ik vind het alleen maar zot, dat je een terrein, aat toch niet wordt gebruikt en dat in een mooie streek ligt, niet voor recreatie- doelednden mag bestemmen.” Berg trok verder aan de bel. „De ANWB is enthousiast over het plan, de Kampeerraad behandelt de zaak nog officieel.” DE ZATERDAG voor Pinksteren gaat de schaapskudde van de gemeen te Exloo weer onder het mes. Het scheerdersfeest is voor de VVV van Exloo aanleiding om allerlei randeve- nementen op cultureel en folkloristisch terrein te organiseren. Hoogtepunt blijft echter om 2 uur ’s middags het wassen en scheren van de tweehon derd schapen. Een week later za terdag 5 juni volgt het schaapscheer- dersfeest op de Ginkelse heide bij de schaapskooi in de gemeente Ede. Wie geen van beide feesten kan meemaken, kan op 26 juni nog terecht in Uddel, waar de Huneschans op die dag het domein is van de schaapscheerders. TOCH HEEFT hij al iets bereikt. Van de Berg heeft zich moeten laten doorlichten! „Dat moet je, als eigenaar van een kampeerterrein. Stel je voor, dat je gasten een ziekte zullen oplo pen! Het is eigenlijk wel gek, want als lid van de Provinciale Staten kwam je met allerlei hoge en offciële mensen in aanraking en die vroegen je echt niet of je wel was doorgelicht.” Hij zegt, dat allerlei verordeningen elkaar lijnrecht tegenspreken. „Zo mag de één alles, de ander niets. On danks zijn herhaalde botsingen met de autoriteiten blijft Van de Berg door vechten. „Dat Haagse gezin komt nu wéér. De kleinste kinderen waren steeds ziek. Toen ze hier twee weken waren geweest, kreeg ik een brief van hun huisarts. Hij was enthousiast. Ik had bereikt, wat die arts in geen maanden gelukt was: die kinderen wa ren niet meer ziek!” de „landschapsverordening” van de provincies. De burgemeester van Meerkerk nam het niet en liet op een morgen in de vroegte een heel politie- leger aanrukken om het Haagse gezin te verwijderen. Zover kwam het ech ter niet, want boer Van de Berg kreeg steun van de Meerkerkse bevolking. X***-'''''* men met zijn vrouw runt hij dan ook nog een boerderij met 50 stuks vee op 30 bunder land. „Mijn vrouw en ik maken ieder zo’n 126 uur per week. Toch vinden wij nog tijd om iedereen hier te woord te staan en te helpen.” Trots neemt hij ons mee zijn boerderij rond. Nergens is een verrotte plank of ook maar een oude takkenbos te vinden. Voor aan de weg staat een kleine caravan. „Die heeft de fabrikant ons geschonken als kantoor voor de Stich ting Vrije Recreatie.” In de caravan: een kaart van Nederland met circa 300 rode stippen. Een groot deel van deze stippen is geconcentreerd in de kop van Noord-Holland. de Alblasser- IN UITHOORN is een heerlijke speelboerderij voor de jeugd te vin den. Geen keurig aangelegd speelpark, maar een heuse oude boerderij met een deel, waar getekend en geschil derd kan worden en een weiland, waar van oud materiaal hutten mogen wor den getimmerd. Vanzelfsprekend be schikt de boerderij breide „veestapel”. Het kunstenaars echtpaar Jan en houdt een oogje in het aeil en geeft bovendien leiding aan de knutselarij en in de boerderij. Terwijl de kinderen spelen, kunnen hun ouders (althans tot eind mei) de expositie van schil der Jan Brand in de speelboerderij bekijken. WATERSPORTLIEFHEBBERS kun nen zich dit weekend uitstekend ver maken langs de oevers van het Braas- semermeer, waar op 22 en 23 mei nationale zeilwedstrijden worden ge houden. Een week later vinden soort gelijke wedstrijden plaats op de Reeu- wijkse plassen. „Het is begonnen, toen ik vier jaar geledene lid werd van Provinciale Staten. Daarvoor moest ik naar Den Haag. Je rijdt dan door overbevolkt Rotterdam en Den Haag. Al gauw schoot m’n gemoed vol. Niet dat ik sentimenteel ben, maar ik geniet met volle teugen, als ik ’s morgens vroeg de vogels hoor fluiten. In een stad woon je op elkaar en je hoort alleen maar verkeer. Geen wonder, dat die stadskinderen niet meer weten, wat natuur is. Luister, dan hoor je de koe koek roepen!” Willem T. van de Berg vindt het absurd dat je overal elders in West- Europa bij iedere boer je tent of cara van mag neerzetten, als die boer toe stemming geeft, alleen in Nederland niet. Hij liep tegen een Haags gezin met 12 kinderen aan en nodigde dat gezin uit, om gratis op zijn land te ko men kamperen. Toen dit bekend werd, was de dei ning compleet. Het is in strijd met o.a. WEL WERD proces-verbaal opge maakt. De kantonrechter van Gorin- chem veroordeelde boer Van de Berg tot 50,en twee jaar voorwaarde- Itfk. Het deed hem niets. De kam peerders bleven komen en Van de DEZER DAGEN werd hij voor zijn actie gehoord door een commissie uit de Provinciale Staten, en eerder al door een commissie uit de Tweede Kamer. „Die Kamerleden hadden veel meer begrip voor de zaak. Kamerleden van alle partijen hebben toegezegd mij te zullen steunen. De provincie neemt nog deze maand de beslissing. Kjjk, als het ,bij de boer’ nu een gro te troep was, dan was er wat voor te zeggen, om dit alles te verbieden. Wij zeggen: Je mag er de hele zomer staan, maar als de bladeren van de bomen vallen, moeten jullie wegwe zen." VAN DE WEG AF is beslist niet te zien, dat op het terrein van Willem van de Berg, die vier jaar geleden het jongste Statenlid in Nederland was, wordt gekampeerd. Ver achter zijn boomgaard ligt een door boom groepen beschut weiland, waarop en kele bungalowtenten en een handvol caravans stonden. Vlak daarbij een gebouwtje met een aantal toiletten en een aanrecht. Op de boerderij zelf enkele moderne douches: „Die hebben dankbare kampeerders voor mij ge maakt.” 4 DE COLLECTIE van het Kröller- Müller-museum is wegens verbou wingswerkzaamheden aan het gebouw op de Hoge Veluwe tijdelijk overge bracht naar het Arnhemse Gemeente Museum. Tentoongesteld worden hon derd schilderijen (onder meer van Van Gogh en Mondriaan), 35 beelden en twintig tekeningen. Wie toch in Arn hem is, brengt natuurlijk ook een be zoek aan het Nederlands Openlucht museum aan de Schelmseweg in Am- hem-Noord. In dit bijzondere museum park staan originele boerderijen, mo lens en plattelandsbedrijven uit vele delen van ons land, van een Drentse plaggenhut tot het „Goedejaarshuis” van ’n Zaanse houtkoopman. Het open luchtmuseum is in de zomer dagelijks van 9 tot 18 uur open en ’s zondags van 11 tot 18 uur. over een uitge- -■

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16