tien uur POMPIDOU GEEFT HEATH ENTREEBILJET TOT EEG In Cambodja woeden hevige gevechten m Kopenhagen nieuwe landingsbaan voor vele „hippe vogels Na gesprek van ruim KvanVEELEN Witte paters breken met Portugees kolonialisme Mozambique VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Nuchterheid inzake Europa Zuidvietnamezen aangevoerd Staatssecretaris Populariteit van Pompidou top van Mount Everest Bergbeklimmers halen net niet voor het leger Resor in VS Muskie wil China uitnodigen Geluidsknallen in VS vernielen natuurschatten” Bonn wenst geen vermindering van troepen zonder Berlijn-regeling MORGEN LAATSTE DAG afgetreden ANTIEKBEURS HAARLEM HOUTPLEIN J gestegen S i ZATERDAG 22 MEI 1971 3 (Van onze redacteur in Parijs) Oud-bankier Tachtig percent „Gezin verwaarloosd” 99 Diepe indruk r Voor VN-conferentie EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Besnuffeld 23 MEI „Slechts drie” Opiniepeiling Hoofd nationale parken: Zorgen over drugs O' ADVERTENTIE 1 *1 ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Stockholm) i j i a i s B 1 Hij heeft voor een congrescommissie ge zegd dat door het geweld van de knallen prehistorische ruïnes zijn vernield en dat rotswanden splijten. „Er heerst nooit een moment rust in de nationale parken in Yellowstone en Teton”, aldus Hartzog. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Op een persconferentie in Parijs heeft gisteravond een deputatie van witte paters, die vorige week bekend maakte dat zij op 1 juli de Portugese ko lonie Mozambique in Afrika verlaten zul len, een nadere toelichting op deze op zienbare beslissing gegeven. Monseigneur Blomjous, die als woord voerder van de groep optrad, onderstreep- muur en MlDOeNHAVKNSnMATZT IJMUlOW OKW-HWI NAIftÖOUUR KSM-a» die eis als ultimatum dus laten vallen om zich tevreden te stellen met het in zicht dat tenminste het persoonlijke ver trouwen is hersteld en dat de Engelse regering over de toekomstige organisa tie van een Europese statenbond en over de relaties tussen Europa en Amerika in de grote lijnen toch wel net zo denkt als hij. SAION (Reuter en AP). Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen hebben bij na 2000 Zuidvietnamese militairen naar het oosten van Cambodja overgebracht voor een nieuw offensied tegen Vietna mese en Cambodjaanse guerillastrjjders. Dit is van militaire kringen in Saigon vernomen. WASHINGTON (AP) Geluidsknallen van Amerikaanse straaljagers vernielen enige van de grootste natuurschatten in de Verenigde Staten. Dit heeft de directeur van de Amerikaanse nationale parken Hartzog verklaard. IWWWWMIRRWRRRRRWRRRRRRRRRRWRRRRRBRmmHRHmRHI MARK1EZEN/ZON NESCWERM^N ROLLUlkewAUXAFLEX JALOUZIEEN PARIJS In dezelfde feestzaal van het Elysée waar zijn voorganger generaal De Gaulle Groot-Brittannië tot tweemaal toe de toegang tot de EEG geweigerd had, heeft de huidige president van de Franse republiek Georges Pompidou gisteren dat land in de persoon van zijn premier Ed ward Heath zijn entreebiljet voor Europa dan toch eindelijk overhan digd. Na ruim tien uren gedachten wisseling in de breedte en in de diep te een vierde rendez-vous werd NEW YORK, (Reuter) De demo cratische senator Edmund Muskie heeft voorgesteld, dat China wordt uitgeno digd voor de conferentie over Milieube heer, di de Verenigde Naties volgend jaar in Stockholm houden. „China is te groot en heeft te veel in woners om niet te worden uitgenodigd”, aldus de senator die tot dusver be schouwd wordt als de grootste kansheb ber voor de democratische kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap. Het nieuws over de komende uitbreiding van de Europese Economische Gemeen schap door toetreding van Groot-Brittan nië is allerwegen op het continent met en thousiasme ontvangen. Het minst opge wekt gedraagt men zich echter in Enge land zelf, want voor een grote en zeer belangrijke groep Britten vormt de E.E.G. een spookbeeld, dat onheil en nationale achteruitgang belooft. Bovendien spelen daarbij emoties van merendeels nationa listische inslag een rol. Wij vastelanders onderschatten die Britse nationale trots misschien en zeker hebben wij te weinig begrip voor de gevoelens die de bewoners van de Britse eilanden door hun eeuwen lange isolatie hebben meegekregen. De Britten zijn geen Europeanen in de zin die de Europese eenheidsapostelen aan dat begrip bij voorkeur verlenen. En wat be denkelijker voor deze apostelen is: de Britten zullen in zekere zin nooit echte Europeanen worden. Men moet het streven van de opeen volgende Engelse regeringen om deel te nemen in de Europese economische sa menwerking bekijken als een zaak van bit tere nood, waaraan niet te ontkomen viel. De economische overkoepeling die een ge volg van de zich uitbreidende en inten siverende wereldhandel is geweest, heeft de naties gedwongen hun eeuwenoude na tionalisme voor een deel prijs te geven en hun compromissen bij te dragen tot het grotere geheel, louter en alleen omdat er met een geïsoleerd economisch apparaat niet meer te werken viel. Geen enkel land, ook op het Europese continent niet, heeft zijn nationaal chauvinisme zodanig weten te beteugelen dat het blijmoedig en idea listisch ging meewerken aan het „ene Europa”. Wat dat betreft kan, men alle sprookjes over Europese burgerzin en Ideëel solidarisme laten voor wat ze zijn: ontsproten aan de goedbedoeldemaar irreële idealen van actiegroepen, die het Europese federalisme als een soort kruis tocht predikten en alle goede menselijke eigenschappen plotseling op Europees ni veau zouden willen zien culmineren in een „Europese vaderlandsliefde”. Er bestaat geen Europese vaderlands liefde, er bestaat alleen een volkomen nuchtere en zakelijke bezinning op het ge bied van de economie en de commerciële maatschappelijkheid, die leert dat het doelmatiger en voordeliger is om in de wereld van vandaag in grotere eenheden samen te werken. Die overtuiging heeft ook in Engeland school gemaakt, maar dat Zijn gesprekspartner maakte het nog wat korter en beperkte zijn optreden voor de internationale pers tpt het voor lezen van enkele weinig zeggende alge meenheden. Edward Heath eindigde ech ter met de woorden: „De weg is nu vrij’.’ Van Engelse zijde werd die discretie uitgelegd in verband met de debatten die volgende week over de Europese po litiek in Londen in het parlement zullen worden gehouden. Dat premier Heath de Engelse volksvertegenwoordiging nu vooral niet voor het hoofd wilde stoten, was inderdaad wel begrijpelijk nu de laatste opiniepeiling in Engeland giste ren nog eens aantoonde dat nog altijd 59 percent van het Britse volk zich tegen aansluiting bij de EEG heeft1 uitgespro ken. heet. Hierin wordt geschreven over drugs goedkope slaapplaatsen, eet- en uitgaans mogelijkheden. De titel van het blad slaat hierbij wèl op de verschafte infor matie, „maar dat zal wel weer verkeerd worden begrepen”, zo verzuchtte men in Kopenhagen. tot in percentages nauwkeurig op te ma ken. Mgr. Blomjous voorspelde gisteren ook nog dat het vertrek van de witte paters zeker niet na zou laten in heel Afrika en ook in andere delen van de wereld, diepe indruk te maken. Enkele dagen na de apostolische brief van paus Paulus VI, waarin de rooms katholieken vrijheid van politieke mening wordt gegeven, is deze breuk met het Portugese kolonialisme nu een nieuw en spectaculair bewijs van de onafhankelijk heid die de rooms-katholieke kerk zich in deze tijd ten opzichte van de politieke en civiele machshebbers wil veroveren. De liberale Deense houding ten opzich te van het gebruik van soft drugs is vol tooid verleden tijd en gebruikers van „stuff” kunnen dan ook op gevangenis straffen rekenen. De vibraties in Amsterdam schijnen storing op alle golflengten te hebben ge kregen na de Damrellen en het slaap- verbod. En nu is Kopenhagen schijnbaar In, een zaak die weliswaar nog moet wor den bewezen maar die blijkbaar wel veel Denen vrezen. De bevoegdheden van de douane zijn uitgebreid en de ontvangst aan de grens voor rugzaktoeristen en bloemenkinderen wordt misschien niet zo hartelijk als gewoonlijk het geval is. In afwachting van wat men pleegt te Resor is zes jaar staatssecretaris voor het leger geweest. Hij diende zijn ontslag in nadat hij de degradatie van generaal- majoor Samuel Koster had bevolen in verband met de massamoord in My Lai. In een brief aan minister Laird zegt Resor dat hij „zijn gezin al te lang heeft verwaarloosd.” Resor is 54 jaar. Ver wacht wordt dat hij zijn advocatenprak tijk weer zal opnemen. GEOPEND van 10.30—18.00 uur WASHINGTON (Reuter en DPA). De Amerikaanse staatssecretaris voor het Leger, Stanley Resor is afgetreden. Mi nister van Defensie Laird maakte gisteren bekend, dat hij het ontslag heeft aan vaard „met onbegrensde bewondering” voor Resors werk gistermiddag nog inderhaast als code aan de tweedaagse topconferentie toe gevoegd waren beide staatslieden, volgens de woorden van president Pompidou, tot het eenstemmige in zicht gekomen dat op grond van hun wederzijds begrip en vertrouwen de onderhandelingen over Engelands toetreden tot de Euromarkt de ko mende weken in Brussel tot een posi tief resultaat zullen kunnen en moe ten leiden. Franse regeringskringen schatten gisteren dat Pompidou en Heath voor tachtig percent overeenstemming hadden be reikt. Het lijkt misschien wat moeilijk een balans van geschillen en akkoorden over een zo breed veld van problemen De minister zei dat grotere samenwer king van de zijde van de Zuidvietname se regering nodig is bij de bestrijding van het druggebruik. Laird heeft president Nguyen van Thieu en de autoriteiten in Saigon gezegd dat zij het probleem van de heroïne op effectiever wijze behoren aan te pakken den nu geschiedt. In een rede in Wash ington zei Laird gisteren dat de Ame rikaanse legerleiding doet wat zij kan om voorlichting te geven over drugs. De bevelhebber van de Zuidvietnamese strijdkrachten in Cambodja heeft de pers meegedeeld, dat er hevige gevechten aan de gang zijn. De helikopterlandingen geschiedden halverwege tussen Prey Veng en de Zuidvietnamese grens, ongeveer 30 kilo meter van de Cambodjaanse grens. Er zijn ook Zuidvietnamese manschappen per tank naar Cambodja gebracht. Cambodjaanse troepen hebben gisteren hevige gevechten geleverd met guerrilla- eenheden in de omgeving van de provin ciehoofdstad Chongkal in noordwestelijk Cambodja. Chongkal is eerder deze maand door de regeringstroepen heroverd. De rege ringstroepen zouden gisteren enkele mor tieren hebben buitgemaakt. Gisteren in de namiddag werd in het Elysee aangekondigd dat, tegen de oor spronkelijke opzet in, beide staatslieden om zes uur een gemeenschappelijke persconferentie zouden geven. Maar ook in die regie manifesteerde president Pompidou het verschil in stijl met zijn grote leermeester en voorganger. Generaal De Gaulle liet, onder het motto dat nauwkeurigheid de beleefdheid der monarchen is, de journalisten nooit een kwartminuut wachten en op het aan- vangsuur van zijn persconferentie kon men zijn horloge gelijk zetten. Pompi dou overschreed daarentegen gisteren zijn tijdschema eerst met vijf kwar tier om toen in plaats van het traditione le vraag- en antwoordspel uit het hoofd slechts een verklaring af te leggen. Alle pakketpost en brieven in groot for maat naar Denemarken zullen door nar- coticahonden worden besnuffeld, zo liet men gisteren al waarschuwend weten en als men geen geld kan laten zien wordt niemand in Denemarken toegelaten. Ofschoon de Frans-Engelse top dus zeker geen echec is geworden, heeft vooral president Pompidou zijn zin even min over de hele linie door weten te drijven. Gistermorgen stelde hij zijn gast voor ogen dat hij, oud-bankier, nu een duide lijke uitspraak over het toekomstige sta tuut van het pond sterling als test voor de oprechtheid van de. bekering van En geland tothet ÈEG-Europa wilde be schouwen. Hij wenste van premier Heath onomwonden te horen dat Enge land nu al officieel afstand zou doen van iedere ambitie het pond nog langer als reservemunt voor het Gemenebest te doen fungeren. Die belofte of uitspraak heeft de Britse minister-president niet wil len of beter kunnen doen en over de re denen van die weigering werden gister avond in Parijs verschillende verklarin gen gegeven. Een beslissing van deze draagwijdte eist, zoals sommige Engelse waarne mers opmerkten, een diplomatieke en politiek-economische voorbereiding in de landen van het Gemenebest die Londen nog niet getroffen heeft. En bovendien kon de Engelse premier zich voor zijn eigen publieke opinie deze voortvarend heid momenteel wel allerminst veroor loven. Tenslotte heeft het Franse staatshoofd te om te beginnen dat het besluit op ini tiatief van de Nederlandse superieur der witte paters, pater Theo van Asten, is genomen, in overleg met alle andere geestelijke orden die in Mozambique werkzaam zijn. Ook het Vaticaan is voort durend van de plannen op de hoogte ge houden. De verantwoordelijkheid daarvan wordt niettemin uitsluitend door de veer tig witte paters gedragen. In een brief die ze op 15 mei adresseer den aan de ongeveer drieduizend witte paters die in Afrika hun zendingswerk verrichten, wordt met grote overtuigings kracht uiteengezet dat na langdurig en diepgaand overleg de geestelijken tot de mening zijn gekomen dat ze radicaal met het Portugese koloniale regime moes ten breken. Het Portugese episcopaat in Mozambique wordt in de brief van mede plichtigheid met het koloniale bewind be schuldigd. De veertig paters wensen nu echter voor de hele wereldopinie te getui gen dat de kerk zich niet langer mag la ten misbruiken voor doeleinden die strij dig zijn, zoals de brief zegt, met het evan gelie van Christus. omschrijven als „de invasie” heeft het gemeentebestuur van Kopenhagen in ieder geval lering getrokken uit het Am sterdamse voorbeeld en een groot aantal goedkope slaapplaatsen in orde gebracht De kosten voor een overnachting, liggen rond een gulden tot anderhalve gulden. Alle informaties over de hippe scene in de stad en het land kan de toerist aan de grens krijgen. Daar zal gratis een in formatief Engelstalig krantje worden uit gedeeld, dat „Use it” („Gebruik het”) KATMANDOE (AP). De poging van een internationale groep bergbeklimmers om de Mount Everest via de nog onbe klommen zuidwestelijke flank te bedwin gen, is gisteren op een mislukking uitge lopen, ondanks een wanhopige poging van een Japanner om twee vermoeide Britten te bereiken die slechts 548 meter van de top waren blijven steken. Het Nepalese ministerie van Buiten landse Zaken deelde mee dat de 29 jaar oude Naomi Uemura persoonlijk met vier cilinders zuurstof donderdag 150 m de Mount Everest was opgeklommen naar het kamp op 8.100 m hoogte waar de twee Britten wachtten. Hun namen zijn Don Whillans en Dougal Haston. Zij hadden maandag het zesde kamp ingericht. De krachtsinspanning van Uemura bleek tevergeefs en de drie maanden oude expeditie werd vanmorgen vroeg gestaakt toen men besefte dat de Britten aan het eind van hun krachten waren en dat het niet mogelijk was nieuwe voorraden le vensmiddelen, touw en zuurstof naar hen te krijgen. KOPENHAGEN Vanaf begin juni zal de grenscontrole in Denemarken worden verscherpt. Dat hebben de autoriteiten gisteren laten weten. Zij vrezen een lange „hippe zomer” in de Deense hoofdstad. Hoe het gerucht is ontstaan weet niemand, maar in ettelijke „undergroundbladen” wordt Kopenhagen het Mekka van deze zomer in het hoge noorden genoemd. Belangrijker echter is dat de van wantrouwen die sedert jaren zelfs eeuwen tussen de beide grote Eu ropese rivalen heeft bestaan nu toch ze ker voor een ruim deel geslecht kon worden. Frankrijk en Engeland zijn het met name eens geworden over het feit dat het vergrote Europa de vorm van een confederatie zal krijgen waarin de tien naties hun eigen karakter zullen kunnen behouden. In dat opzicht wordt het Gaullistische principe of dogma dus gerespecteerd, al had president Pompidou in zijn voor laatste persconferentie dan ook gespeeld met de gedachte aan een Europese re gering waarin alle EEG-landen met een eigen minister vertegenwoordigd zouden zijn. Welke rol door de beide landen aan de diverse bestaande parlementen of aan een Europese volksvertegenwoordi ging zou kunnen worden toebedacht is nog niet erg duidelijk geworden. Even min is nog bekend hoe de Europese Commissie van Brussel in dit Frans-En gelse toekomstbeeld precies zal moeten worden ingepast. De Zuidvietnamese regering heeft gis teren tegengesproken dat 100.000 politie ke gevangenen worden vastgehouden, zo als onlangs in Genève is betoogd door Don Luce, sociaal werker van de Wereld raad van Kerken. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in antwoord hier op meegedeeld dat er 27.000 burgers ge detineerden zijn, onder wie 20.076 „com munistische misdadigers die veroodeeld zijn wegens daden van terrorisme, ont voering of sabotage”. Slechts drie, aldus de verklaring, worden op politieke gron den gedetineerd. De Amerikaanse minister van Defen sie Melvin Laird heeft gisteren verklaard dat hij zich grote zorgen maakt over de alarmerende stijging van het gebruik van heroïne door Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam. PARIJS, (Reuter) De populari teit van president Pompidou is de af gelopen twee maanden aanzienlijk gestegen. Terwijl in maart 55 per cent van de ondervraagde Fransen tevreden was over zijn optreden steeg dit aantal in april tot 63 percent en in mei tot 66 percent. Het percentage ontevredenen daalde van 29 in maart tot 26 in mei. Bij de onderzoeken, die het Franse instituut voor opinie-onderzoek in op dracht van het blad „France Soir” heeft uitgevoerd, gaf in mei acht per cent geen antwoord. Dit percentage was in april 16 en in maart 15 per cent. Verslaafde militairen worden geholpen maar de Zuidvietnamese autoriteiten moeten ervoor zorgen dat de toevoer van heroïne wordt stopgezet. Roger T. Kelley, staatsecretaris van Defensie voor manschappen- en reserve- aangelegenheden heeft verklaard dat in de eerste vier maanden van dit jaar meer dan 4.000 Amerikaanse militairen in Zuid- oost-Azië zich hebben gemeld voor be handeling wegens verslaving aan verdo vende middelen. wil niet zeggen dat er een emotionele broederschapsbeweging is losgebroken en dat alle Europese mensen zich over de grenzen en over het Kanaal heen liefde rijk verbonden voelen. Het kan misschien geen kwaad de Euro pese gedachte op die wijze te propageren, maar in feite gaat het toch alleen om de zakelijke voordelen. Zelfs in de kwestie van de gezamenlijke veiligheid gaat het om de nationale bestaansgronden en niet om de verheven gedachte dat „de Euro peanen elkander moeten redden van de ondergang”. Het kunstmatig kweken van een soort Europese broederliefde zou ook weinig zin hebben, omdat West-Europa tenslotte maar een klein stukje van de wereld is en de Oosteuropese landen en volken even zeer zouden moeten behoren tot Europa als het erom ging, een werelddeel tot een nationaal liefdesobject te maken Politiek en economie bepalen de grenzen van de E.E.G. en het is duidelijk geworden dat Engeland daarbij moet worden inge sloten. Ook de Scandinavische landen zul len als de onderhandelingen eenmaal met succes zijn afgesloten het Engelse voorbeeld volgen en dan is er eindelijk enig uitzicht op éen economische en poli tieke evenwichtigheid in de E.E.G.-constel- latïe, die voor ieder van de aangesloten landen voordelige en nuttige gevolgen kan hebben. Of na enkele eeuwen van samen werking in deze eenheid inderdaad iets zal ontstaan dat op een Europees nationalisme lijkt, is moeilijk te voorspellen maar niet eens te hopen. De Europese economische herordening heeft immers een groter en belangrijker aspect: zij zal kunnen bijdragen tot sa nering van de politieke en economische verhoudingen op de gehele wereld. Haar krachtenbundeling is niet gericht op een Europese machtsvorming in die wereld, maar op een neutralisering van de grote machten en een betere internationale rechtsorde. De verwijdering van middel eeuwse toestanden in een verbrokkeld en in hokjes verdeeld werelddeel zal de ver houding tot de rest van de wereld kunnen verbeteren en de Europese volken tot een doelmatiger contact met elkaar en met die wereld brengen. Wat Engeland betreft zal dat proces zich nog moeilijken voltrekken ian voor de continentale deelnemers. Maar het is een proces dat al begonnen is voor dat in Engeland iémand durfdë dromen van een stap, zoals de Britten die nu binnenkort zullen zetten. VW^A<WVWVVWVWWWVWW»MWWWWWVWWVWVVWWAAA/VWWVWWWW BONN, (DPA) In West-Duitsland zijn regering en oppositie beide van me ning, dat eventuele besprekingen over evenredige troepenverminderingen in West- en Oost-Europa niet los kunnen worden gezien van een bevredigende re geling voor de kwestie-Berlijn. Regeringswoordvoerder Ahlers ver klaarde gisteren, dat de westelijke mo gendheden het dusver hierover niet eens zijn. Wel bestaat eensgezindheid over het standpunt, dat deelneming aan de door Moskou voorgestelde conferentie over de veiligheid in Europa afhanke lijk moet zijn van een oplossing voor Berlijn. Dit geldt echter niet voor de westelijke houding tegenover de oproep van de Russische partijleider Brezjnev van vorige week vrijdag om tot weder zijdse troepen verminderingen te komen. Volgens Ahlers zal de Bondsrepubliek op de NAVO-conferentie, die begin juni in Lissabon wordt gehouden, met haar bondgenoten proberen tot een gezamen lijk standpunt te komen. Rainer Barzel, de voorzitter van de Christen-Democratische oppositiefractie in de Bondsdag, pleitte er in een rede in Hamm voor, eerst langs diplomatieke weg de werkelijke inhoud van de Rus- siche voorstellen te peilen. Ook de voor zitter van de Beierse CSU, oud-minister Strauss, heeft tot voorzichtigheid ge maand.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3