HAARLEM IN GESPREK MET BRAND Kort geding Holland Sport Cor van der Hart coachte toch in Alkmaar AZ ’67 HIELD GEDEGRADEERD HAARLEM SPIEGEL VOOR: 4-0 ara RCH treedt ook uit FBO Bond (geïnteresseerd in terugkeer) vol bewondering voor spel Volendam Eredivisie Karsmakers snelste in cross ssl Winst Duyndam in Groningen in cijfers 13 2 nli S? A MAANDAG 24 MEI 1971 Opbouw Examen 0F 1 Redding als ik zeg, dat we allemaal beneden ons kunnen hebben gespeeld”. Later zou aanvaller Piet Hoeben een verklaring geven voor die grote nederlaag, opgelopen tegen een tegen stander, die als laagste op de ranglijst was geklasseerd. „Het geloof in eigen kunnen ontbreekt bij ons. Dat is geen verschijnsel, dat pas vandaag te zien was, maar het speelt ons al lang par ten. Ik kan me tenminste geen seizoen herinneren, waarin Haarlem zo slecht speelde als dit jaar. Natuurlijk; we hebben pech gehad met al die 10 nederlagen. Maar als we eerlijk zijn moeten we toegeven, dat we ook wedstrijden gewoon onnodig uit han den hebben gegeven. Ik overdrijf niet Zelfvertrouwen s. ^'3 Mi I JOOP BRAND :W. >7, O (Van onze sportredactie) KNVB Siem Tijm scoorde het eerste doelpunt voor AlkmaarZaanstreek. -7>'XX"> Voor Alkmaar is er mede door de overwinning van zondag meer kans (Van onze sportredactie) VOLENDAM. „Je kunt alleen maar hopen dat je zo’n wedstrijd geen tweede keer meemaakt”, knorde Jan Rab na de WEELDE. Pierre Karsmakers heeft in de Belgische plaats Weelde een internatio nale motorcross (500 cc) gewonnen. Hij zegevierde met zijn Husqvarna in de eer ste manche en werd tweede in de tweede serie achter de Belg Willy van Loon, even eens op Husqvarna. Van Loon werd in de eerste manche gehinderd door een defecte schokbreker. 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 9 12 9 9 11 3 3 5 6 5 5 11 12 14 11 15 15 53 53 48 46 46 42 35 32 30 26 26 24 23 23 22 19 15 13 88-13 77-23 61-26 70-24 48-18 46-31 43-40 41-34 43-63 25-48 32-46 35-39 30- 46 38-57 31- 57 22-65 24-73 20-61 24 24 21 20 19 15 14 12 12 5 9 7 7 7 5 5 3 1’ De actiegroep, die deze uitspraak wenst, bestaat uit tientallen mensen, onder wie een aantal dat vroeger belangrijke func ties in de vereniging heeft bekleed, die niet alleen als supporter van Holland Sport de vereniging voor Den Haag wil behou den, maar die bovendien ijvert voor het voortbestaan van twee verenigingen in Den Haag opdat er rond het betaalde voetbal veld wekelijks passieve recreatie zal blij ven en niet één keer per twee weken. De actiegroep heeft een aanzienlijk bedrag (een som, die de financiële verlangens van de huidige bestuursleden kan dekken) ter beschikking gesteld van een Haagse no taris. 4 A Al na elf minuten werd de Telstar-de- fensie verrast, kort nadat spits Joop de Jong een voorzet van Dick Bond rake lings naast had gekopt. Wijngaarde was even verdwenen op links, Pelk zag het gat dat daardoor ontstond en hij bedien de de uitstekend meegekomen Klaas Zwarthoed, die in zijn glijvlucht met de bal te zwak werd afgeremd door Ro nald Manders. De schuiver was te mach tig voor Paul van der Meeren en Volen dam stond op 1-0. Vreemd genoeg was Telstars reactie niet die van de ploeg die koste wat het kost wil terugkomen. Hoewel Volendam met slechts twee spit sen speelde, Jan Smit (bijgenaamd „pit jes”) en Arnold Mühren, hield Telstar consequent vast aan een viermansach- terhoede, waardoor de offensieve kracht miniem was. Bij Volendam daarentegen stond een zeer flexibele defensie, die snel uitverdedigend de aanval in kon gaan. DEN HAAG. Tegen de nog zittende bestuursleden van Holland Sport zal een kort geding worden aangespannen ten einde een uitspraak te krijgen of door die bestuursleden tijdens de fusiebesprekingen met ADO onrechtmatige handelingen zjjn gepleegd. 5 5 6 6 8 12 7 8 6 16 8 10 9' 16 16 15 18 20 20 vernederende 2-0 tegen Volendam. Tel star faalde gistermiddag op bijna alle fronten. Dat het aanvallend de laatste wedstrijden weinig voorstelt is bekend op zes achtereenvolgende zondagen werd slechts één maal gescoord maar dat de ploeg van Rab zich verdedigend ook zo schamel kon presenteren, daar aan had nog vrijwel niemand gedacht. Dick Bond na afloop: „Het lijkt wel of we boven onze krachten hebben gespeeld tot we veilig stonden en dan komt nu zeker de terugslag”. Telstar verzuimde gisteren stringente mandekking toe te passen, waardoor twee maal op rechts gescoord kon worden door Volendam, ter wijl de technisch begaafde mannen van Hans Groon wel zes reële scoringsmoge- lijkheden kregen. Eelman deed vorige week examen voor de trainers A-Iicentie, die nood zakelijk is om op te treden als eerste man bij een betaalde voetbalvereni ging. De uitslag van het examen kent Jh 7' x 'S Haarlem, dat staat nu al vast voor de praeses, zal terugkomen in de ere divisie. „We wensen niet zoals SW te rug te zakken. Neen, ons staat het voorbeeld van GVAV voor ogen. Dat houdt in: niet terugschakelen. We zul len de selectiegroep, waarover we nu beschikken, enigszins aangepast, bij elkaar moeten houden”. De aanpassing die Hut wenst, behelst het afstoten van enkele krachten, die niet meer in de opbouw van het team passen en het aantrekken van voetballers voor plaat sen, die op het ogenblik niet goed be zet worden De spits Piet Hoeben daarover: „Of ik blijf zal afhangen van het geld dat Haarlem te bieden heeft. Als het in de eerste divisie minder wil betalen dan in de ere-divisie wordt het voor ons voetballers natuurlijk een onaantrek kelijke zaak. Maar als Haarlem inder daad het voorbeeld van GVAV wil volgen dan doe ik mee (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem is in ge sprek met de trainer van DWS Joop Brand. Waarschijnlijk zal hij de nieu we oefenmeester worden van de zondag uit de ere-divisie gedegradeerde club, die het volgende seizoen tezamen met EDO de nieuwe vereniging Haarlem EC zal vormen. Het is bekend dat DWS, in casu de geldschieter en voorzitter D. Stoop, Brand eventueel van zijn verplichtin gen wil ontslaan (de trainer zit nog een jaar aan DWS vast) als daar een redelijke financiële tegemoetkoming tegenover staat. In de plaats van Joop Brand zou Castenmiller, de huidige trainer van Hermes DVS, naar Am sterdam komen. John Eelman, de assistent-trainer die bij Haarlem tot opvolger van de Schot Bill Thompson werd gepromo veerd, zal waarschijnlijk bij Haarlem blijven als B-trainer. Gistermiddag na de „wedstrijd van de waarheid” tussen AZ’67 en Haarlem bekende hij: „Al vier maanden geleden heb ik aan het bestuur van Haarlem de namen van twee mannen genoemd waaronder ik eventueel als tweede trainer zou willen werken: Frantisek Fadrhonc en Joop Brand. Als Brand komt heb ik er geen enkel bezwaar tegen om een stapje te rug te doen”. Haarlem, dat was duidelijk te zien in Alkmaar, geloofde niet in zich zelf. Het elftal ontbrak het aan zelfvertrouwen, dat noodzakelijk is voor het succesvol volvoeren van de acties. In de tweede helft bijvoorbeeld Haarlem stond al met 2-0 achter door doelpunten van Siem Tjjm en Vreden- burg kon het gebeuren dat Cees de Wolf het kunststukje uithaalde om pak weg drie meter voor het doel van AZ ’67 een op één meter hoogte ingeschoten bal over doelman Vooys én over de lat te koppen. hij nog niet. Alhoewel hij aanneemt geslaagd te zijn. „Als tweede man heb ik ook wat meer tijd om te studeren. Ik wil mijn akte J halen waardoor het voor mij mogelijk wordt in het onderwijs te gaan. Nu de KNVB het betaalde voet bal tot achtendertig clubs wil inkrim pen, wordt de spoeling binnen die voetbalbond erg dun Voorzitter H. Hut van Haarlem hoopt Brand te kunnen aantrekken. „Het duo BrandEelman dat al bij Go Ahead samenwerkte, zou goed te pas komen bij de opbouw van Haarlem”. En alsof het nog niet voldoende was om naar de nederlaag gevoerd te worden, van de dekking die Telstar toepaste deug de weinig tot niets. Geen wonder dat het na 20 minuten 2-0 stond. Jan Smit ont ving vrij staand een goede pass van de na rust door Biljy Bond vervangen Wim Kras en schoot vanaf de penaltystip hard in. Van der Meeren stopte het harde schot knap, maar de van zijn vuisten terugspringende bal bereikte Kras, die via André de score op 2-0 bracht. Telstar begon toen door te krijgen dat een viermansachterhoede geen zin had. Van Wijngaarde ging naar het midden, maar er bleef toch te weinig beweging in de ploeg om het Volendam erg lastig te maken. De Noordhollanders daaren tegen combineerden snel. Telkens kwam een andere middenvelder mee naar vo ren. Telkens waren de aanvalsstoten ge vaarlijk. Na 30 minuten kreeg Stanic zijn eerste kansje, hij treuzelde te lang met schieten. Pal daarop schoot Jan Smit, ongedekt, weer juist over. Alleen Dries sen en Zwaan knapten hun verdedigende werk goed op. Arnold Mühren had weinig gelegenheid om zijn technische kwalitei ten te etaleren. Scheidsrechter Derks floot na 40 minuten af voor een onweers bui en liet toen de ergste donderslagen voorbij waren, 50 minuten achter elkaar voetballen. Het vuur was eruit, de wedstrijd was in feite beslist. Volendam bleef de bete re ploeg, ook nadat Billy Bond in het veld was gekomen: hij werd de derde spits waardoor Van Egmond of Wijngaarden naar achteren moesten. Bij Telstar was Fens, met Van der Meeren en Bond de gene, die zijn contract nog niet verlengd heeft, door een ongelukkige trap van Pelk uitgevallen en de hard werkende Jos Jonker speelde zijn rol als invaller naar voldoening. De fut was er bij de ploe gen uit, Telstar had zich duidelijk neerge legd bij het feit dat het niet draaide. Manders: „We lijken wel uitgeblust”. Paul van Egmond en Milan Stanic for ceerden nog wel enkele doorbraken, maar de beste kansen bleven voor Volendam. De grootste zwoeger op het Volendam- terrein was ongetwijfeld Dick Bond, die in zijn woonplaats een goede beurt wilde maken. „Ik sta er erg positief tegen over om terug te gaan naar Volendam. De onderhandelingen met Telstar zijn nog niet afgelopen, maar de kans dat Volendam het transferbedrag te hoog gaat vinden, is groot”. Het was een vervelen de zaak voor Dick Bond, dat hij zijn heen en weerlopen, zijn vrije trappen en corners in het geheel niet beloond zag. Zijn passjes mislukten en hij deelde wat zijn spel betreft in de algehele malaise van Telstar. „Het hele team draaide niet en daarom lukte mij ook bijna niets. Ik vind het erg knap, hoe Volendam in een paar jaar is gaan spelen. Ze zijn zeker niet meer de mindere van ons en finan cieel hebben ze nu ook wat te bieden”. GRONINGEN Leo Duyndam heeft de ronde van Roden (Groningen) voor profes sionals gewonnen. Hij legde de 100 km af in 2 uur 22 min. en 12 sec. en had een voorsprong van 10 meter op nummer twee, de Dokkumer Piet Hoekstra. 3. op 100 m: Wim Bravenboer. En ook de verdedigingsfouten van De Haan en Wentink, die AZ’s Poolse links buiten Schmidt in de gelegenheid stelden een beslissend voorzetje te geven, zou den als diepere oorzaak een gebrek aan zelfvertrouwen kunnen hebben. Zoals overigens eveneens aan de serie van 1-0 nederlagen, die Haarlem tot zijn grote wanhoop dit seizoen te slikken kreeg, een mentale storing ten grondslag lag. Door de nederlaag in Alkmaar degra deert Haarlem. De enige magere hoop, die nog rest is een eventueel ingrijpen van bovenaf. Van de KNVB als de sanering van het betaalde voetbal niet geheel zou slagen en uitbreiding van eerste en ere divisie noodzakelijk is om tot een aan vaardbare competitie voor het betaalde voetbal te komen. AZ ’67Haarlem 4-0 FC Utrecht—Ajax 0-3 FeijenoordHolland Sport 6-1 Go AheadNAC 4-3 NEC—PSV 0-0 MVV—FC Twente 0-2 ADOSparta 2-1 DWSExcelsior 0-0 VolendamTelstar 2-0 Stand: A jax Feijenoord ADO PSV FC Twente Sparta Go Ahead NEC FC Utrecht DWS Volendam MVV Telstar NAC' Holl. Sport Excelsior AZ ’67 Haarlem Haarlem degradeert. Programma voor aanstaande maan dag, tweede Pinksterdag: HaarlemFC Utrecht AjaxFeijenoord (donderdag 27 mei). Holland SportGo Ahead NAC—NEC PSV—MVV FC TwenteADO Sparta—DWS ExcelsiorVolendam AZ ’67—Telstar 1 (Van onze sportredactie) ALKMAAR In Alkmaar werd Haarlem door AZ’67 een spiegel voor gehouden. In die ene wedstrijd, belangrijk voor het behoud van het ere- divisieschap, kon de Haarlemse club de oorzaken terugvinden voor het falen gedurende het gehele seizoen. Met vier tegen nul misten de Haarlemmers voor de zoveelste maal dit jaar om het in wielertermen te zeggen op het beslissende moment de slag. Twee blunders van De Haan en Wentink luidden een totale afgang in, die in de tweede helft compleet werd door een penalty, veroorzaakt door centrale verdediger Gerrit Peys, en een prachtig doelpunt van AZ’s Twisk. HAARLEM RCH zal het voorbeeld van Hermes DVS een van de dertien tot verdwijnen gedoemde voetbalclubs volgen en per 1 juli uit de FBO treden. RCH’s Schuytvlot: „De hele manier waar op de FBO dit in samenwerking met de gespeeld heeft is volstrekt on democratisch. We zjjn opeens overvallen door een saneringsplan van drie velletjes. Drie vieze velletjes”. op redding. De één na laatste plaats in de ere-divisie is weliswaar nog geen vrij brief voor de hoogste afdeling van ons vaderlands voetbal, maar verwacht mag worden dat de KNVB, die woensdag over deze kwestie vergadert, zal besluiten slechts één club uit de ere-divisie te la ten degraderen of een beslissingswed strijd te laten spelen tussen Vitesse (num mer drie uit de eerste divisie) en AZ ’67. Een duel dat dan zeker bij gewoond zal worden door de nieuwe trainer van Alk maar Zaanstreek ’67 Cor van der Hart. Hij zal ook in die wedstrijd niet mogen coachen. Zoals bekend verbood de voet balbond hem die bezigheid om het com- petitieverloop niet te beïnvloedén. Geheel volgens de letter van het KNVB-bevel werkt men niet in Alkmaar. Een vrije interpretatie viel op in de twee de helft van de wedstrijd AZ’67Haarlem. Peys had de doorgebroken De Jager on deruit getrapt. Volgens scheidsrechter Beek vond het strafbare feit plaats bin nen het strafschopgebied van Haarlem en hij gaf dus een penalty. De beslissing wie de strafschop moest nemen was voor de Alkmaarders zo moeilijk dat zij Van der Hart op de tribune om raad vroegen. Van der Hart stak acht vingers omhoog. Dat Van der Harts advies niet werd op gevolgd en dat niet Siem Tijm maar Van Veen de strafschop nam verklaarde de hulp-trainer Piet Ouderland na de wed strijd: „In de wedstrijd tegen Volendam heeft Van Veen iemand anders een strafschop laten nemen. Later is tegen hem gezegd: „Waarom heb jij het niet zelf gedaan.” Vandaar. Van der Hart ontkende zijn vingers te hebben opgestoken. „Welnee. Ik deed mijn handen voor mijn ogen. Ik wilde niet kjjken I r i „m I Wentink zet Siem Tijm de voet dwars. 7 S'/KV, 7 K liS iiixW'C^w ’WÏ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13