Eddy Merckx won Budobond vergat goede voornemens Dauphiné Liberé Dreigend conflict om sponsornamen bij EJU afgewend WIM RUSKA - VIA HERKANSINGEN GREEP OVERTUIGEND TITEL rond de „13 Kees Koeken maakte zich weer waar in Brabant Grote zwijgen Nederlandse tienkampers sterker dan Engelse ploeg arbiters te Video-opnamen om blunders van ondervangen UNIEKE VEILING te HAARLEM 17 MAANDAG 24 MEI 1971 5 Overmacht Meevallertje Debuut I. Italië (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE g WIM RUSKA of het protest toegewezen wordt. ED DE NOORLANDER (Van onze BREDA. Zo Henk Kruys, lid van Geesinks sport school in Utrecht, bevestigde met zijn imponerende debuut de juistheid van Gee- Rusland Engeland Frankrijk Nederland West-Duitsland Oost-Duitsland Hongarije Polen Spanje 4 0 0 1 0 0 0 1 1 en wat verder ter tafel zal wor den gebracht. Gelegenheid tot bezichtigen vanaf 18.00 uur. goufl 1 1 2 1 0 2 0 0 0 :s 4 e ie n d e n e n t" n d :e e i: e h s- mag dan maar in een klasse ingeschreven worden - red.) Het is echter jammer dat er nu een plaats in alle categoriën open is gebleven. Dat zal in het vervolg niet meer voor mogen komen. Er worden geen uitzonderingen meer gemaakt, ook al gaat het om kampioenen”. zilver brons o gv III511JPVHU plotseling ook in staat zware klassieke Tirnn-itrAjIcf »<1 irlnn +a MXTiYiYiO'n Mrtor WOFPT1 3 2 1 1 0 0 Een dreigende breuk werd maar net voorkomen door een compromis-voorstel van Luiten, die aanbood de pakken uit te laten trekken als één van de Nederlan ders bij een officiële voorstelling of huldi ging betrokken zou worden. GOTENBURG Eén van de voor waarden, die Geesink voor het aan vaarden van zijn functie als bonds coach stelde was de benoeming van één of twee vaste chefs d’equipe. Zijn voorkeur ging daarbij uit naar BBN- voorzitter Jaap Methorst of secretaris Wim Luiten. Geesink: „Met de men sen heb ik in het verleden het meeste te maken gehad. Daar zal ik ook het prettigste mee kunnen werken.” Het lag in de bedoeling dat de official die als chef d’equipe aangewezen zou wor den ook bij alle voorbereidingen op internationale evenementen aanwezig zou zijn, om op die manier vertrouwd te raken met de hele problematiek rond de ploeg. I I king waardoor de judoka’s niet in het hotel konden eten. Twee maal daags moest de ploeg naar een apart restau rant wat de Budobond op een extra post van drieduizend gulden kwam te staan. bestuur. Daar hoort onder andere bij dat er een betere conditie in de ploeg moet komen. Wat dat betreft sta ik helemaal achter het standpunt dat Geesink inneemt.” (Van onze sportredactie) GOTENBURG Nederland heeft in Gotenburg de aansluiting bij de Europese judotop behouden. Met één gouden medaille voor Wim Ruska, brons voor Wim Kruys, Ernst Eugster en Peter Snijders en zilver voor de ploeg, werd een debacle zoals drie jaar geleden in Lausanne, toen Anton Geesink ook al als bondscoach optrad, voorkomen. Voornamelijk door het overtuigende optreden van een herboren Wim Ruska, die zijn kampioen schap in het zwaargewicht heroverde, kon Geesink terugzien op een goed geslaagde eerste fase van zijn plan de campagne voor de Olympische Spelen in München. De deelneming van de Nederlanders aan het Olympische sport gebeuren kwam in de Zweedse havenplaats overigens ernstig in gevaar toen de Fransman Ertell, voorzitter van de Europese Judo Unie, eiste dat de namen van de sponsors Neckermann en Rucanon op de rug en de broek van de Nederlandse trainingspakken zouden worden verwijderd. Hij speelde het spel direct zeer hoog en dreigde zelfs met aftreden als er niets aan de opvallende uitmonstering van de judoka’s veranderd zou worden. De ter verantwoording geroepen BBN-secretaris Wim Luiten weigerde pertinent. Hij zegt: „Wij hoeven geen knieval voor onze spon sor te doen, maar aan de andere kant weigeren wij ook om op de eisen van de EJU in te gaan. Als Ertelle geen reclame wil, dan moet hij consequent zijn en ook de borden langs de mat laten verwijde ren”. sportredactie) langzamerhand heeft Kees Koeken, de rappe spurter uit het Westbrabantse dorp Achtmaal, het mis verstand wel uit de weg geruimd dat hij vorig jaar bij vergissing kampioen van Nederland op de weg was geworden. Voordien achtte de vaderlandse wielerwe- reld hem tot niets anders in staat dan tot het winnen van kermiskoersjes rond de dorpstoren. Maar in luttele weken tijds heeft deze 22-jarige wielrenner zijn ima go ingrijpend veranderd. Hij blijkt nu -^1 a» aa1>. e.4nn4 nwmwA Irlnocïnirr» wegwedstrijden te winnen. Nog waren er die twijfelden aan zijn klasse, toen hij enkele weken geleden de eerste etappe van Olympia’s ronde van Nederland won en vervolgens de leiderstrui drie dagen rond de schouders hield. Maar zaterdag over tuigde hij zelfs de grootste twijfelaars door in Breda de uiterst zware vierde Westbrabantse Pijl (160 km) te winnen. Daarom kwam Wim Ruska zaterdag avond in een trainingsshirt van de Ja panse trainer Seki Juku, waar hij tot be gin mei drie maanden oefende om de hoogste trede van het ereplatform te be treden. Voor een kersverse kampioen, die in Gotenburg zijn vijfde continentale titel behaalde, was dat een meevallertje om dat hij in de vaste veronderstelling ver keerde dat dat jack hem geluk brengt. Sinds enkele weken maakt het dan ook deel uit van de verzameling rariteiten die de bijgelovige kampioen zelfvertrou wen moeten geven. Zoals de dertigjarige Amsterdammer ook voor elke finale een speciale zwarte band om doet, het wed- strijdbandje met de winnaar uit de vori ge partij wisselt en zijn medailles voor elk belangrijk toernooi oppoetst om de góden gunstig te stemmen. werd weerstaan door drie groten: Motta, Bitossi en Goesta Petterson. Zilioli, Van Springel, Pintens en Wagtmans werden op een achterstand gereden van bijna drie minuten, Felice Gimondi, ploeggenoot van Gianni Motta, moest niet minder dan acht minuten prijsgeven. één lange sprint van het peloton naar de kopgroep. Voor de andere koplopers was deze greep naar de macht van het trio Koeken-Bal-Van de Bunder inderdaad fa taal, want Koeken zou eerste worden, Van de Bunder tweede en Kees Bal vijfde. Op de smalle wegen van het Westbra bantse land kan een slopend parcours worden ^uitgezet omdat er nog altijd tra jecten zijn met uitsluitend kasseien, de kinderhoofdjes die het fietsen tot een mar teling kunnen maken. Verbazingwekkend was het niet, dat er op deze keien (spie gelglad dankzij de regen) aanvankelijk weer vele valpartijen voorkwamen in het grote veld (128 vertrekkers). Weliswaar moesten bekenden als Hennie Kuiper en Rink Cornelissen de strijd staken, maar ernstige blessures leverde dit toch niet op. Na tal van ontsnappingspogingen kwam op een woest stuk kasseienweg tussen Wouw en Kruisland (80 km) eindelijk de Jongste deelnemer Frank Nusse had nogal wat tijd nodig om te acclimatise ren en viel vooral bij het hoogspringen tegen: 1.83 meter. „Dat sprong ik al vijf jaar geleden. Ik schaam me diep”, zei hij na zijn afgang op dit nummer. De Amsterdamse junior kwam zondag terug en eindigde toch nog op de vijfde plaats. Hoewel het weer zaterdag al fris was, hadden de atleten zondag nog veel meer (Van onze sportredactie) UTRECHT. Er woedt nu een koude oorlog in het betaald voetbal. Dit was de conclusie van AGOVV-secretaris-pen- ningmeester Wassink na afloop van de vergadering van de „gevonnisten”, zater dag in Utrecht. Gooiland-bestuurslid Hoo- geveen, een van de aanvoerders van de op papier zwakste partij in het steeds moei- lijker te doorgronden conflict, verklaarde waarom er nu over een koude oorlog kan worden gesproken. „De FBO zwijgt sinds vorige week in alle talen, de KNVB zwijgt in alle talen en wij doen het daar om nu ook maar.” last van wind en toen ook regen. Bij het polsstokhoogspringen werd veel van de stok afgegleden, maar Hans Smeman le verde toch een zeer goede prestatie door 4.35 meter te springen. Hij was teleurge steld over het feit, dat niet hij maar Ed de Noorlander de beste Nederlander was, hoewel het verschil slechts één punt bedroeg. Twee Belgen en één En gelsman McCallum misten bij het pols- hoog de aanvangshoogte van 3.60 meter en verspeelden daarmee heel wat pun ten. Ed de Noorlander: „Ik ben er enorm lang uitgeweest en daarom ben ik zeer tevreden over deze prestatie, zeker als je het slechte weer en de jurering meere kent”. Bij de dames bestonden ook bedenkin gen tegen de kwaliteit van de baan (be ton met recortan), maar belangrijker was het ontbreken van Marietje Valken berg, die bij het inlopen last van haar rug kreeg en waarschijnlijk naar de neu roloog moet ter behandeling. Het Neder landse damesteam trad nu verzwakt (Mieke Sterk en Mary van der Raadt) aan. Mieke Sterk, die sukkelt met een archillespeesblessure, viel eigenlijk al leen tegen bij het kogelstoten. „Op trai ningen stoot ik over de 12 meter, maar als ik een wedstrijd moet doen raak ik helemaal in de war. Dan doe ik weer alles verkeerd”. Voor dit onderdeel kreeg zij 726 punten. Een belangrijke factor speelde het ont breken van Engelands beste vijfkamp- ster Mary Peters, die juist bij het ko gelstoten vaak over de 16 meter komt Zij heeft zich een jaar teruggetrokken om zich volledig te kunnen concentreren op München. Ann Wilson was een waar dige vervangster en werd met 4894 pun ten eerste. Mieke Sterk haalde met 4804 punten de limiet voor Helsinki. Mary van der Raadt leverde goede prestaties bij het verspringen (5.69 meter) en op de 200 m. (26.1). Bij ontstentenis van beide kandida ten wees het bestuur voor de Europe se titelstrijd de heer Kap uit Gronin gen als chef d’equipe aan. Bij deze verkiezing hadden de judoka’s in spraak moeten krijgen, maar Peter Snijders, een van de leden van de in- spraakcommissie vergat de brief te schijven, waardoor de heer Kap op de traditionele BBN-manier zonder enige voorbereiding bij de judoploeg, van ouds een stel moeilijk hanteerbare jon gens, werd gevoegd. Het gevolg was ondermeer een verkeerde hotelbespre- Het eindklassement is: 1. Merckx (Bel) 26.42.39., 2. Ocana (Spa) op 54 sec., 3. Thevenent (Fra) op 1.43 4. Poulidor (Fra) op 1.46, 5. Letort (Fra) op 2.26 6. Hezard (Fra) op 2.31., 7. Op het moment dat een dolblije Ruska („Ik voel me zelfs gelukkiger dan na mijn wereldkampioenschap”) zaterdag avond tussen de Russen Valentin Gucu (tweede) en Givi Onashvili (derde) en de Westduitser Alfred Maier (derde), naar het Wilhelmus luisterde ,wist hij nog niet of hij Vrouwe Fortuna zondag in de strijd om de titel alle categoriën weer nodig zou hebben. Ruska had er na zijn terugkeer uit Japan op gestaan dat hij in twee klassen ingedeeld zou worden om bij een eventuele uitschakeling in het zwaargewicht zondag een tweede poging naar een kampioenschap te kunnen doen. Door de overwinning van de Amster dammer in het zwaargewicht, die in de voorronde ten onrechte van Gucu verloor (een vol punt van Ruska wérd niet toe gekend, waardoor de Rus een houdgreep aan kon leggen) maar later via de her kansing duidelijke overwinningen op Onashvili in de halve finale en Gucu in de finale (met een knal van een o sodo otoshi) onweerstaanbaar terugkwam, voelde hij echter weinig meer voor een derde slopende krachttoer. Ruska: „Ik heb nu van de sterkste tegenstanders gewonnen. Als ik in alle categorieën verlies, dan doe ik daarmee toch weer afbreuk aan mijn kampioen schap”. Ondanks herhaaldelijk aandrin gen van Luiten („Ik denk aan de subsidie van het NOC”) bleef Ruska bij zijn be sluit en liet zondag zijn plaats open. Daar mee koos hij na lang twijfelen de kant van Anton Geesink, die weken geleden reeds in een brief aan het bestuur van de Judobond had gepleit voor een enkel voudige inschrijving van de oud-wereld- kampioen. Geesink: „Ruska moet er aan wennen, dat hij op de Olympische Spelen ook geen tweede kans zal krijgen (er In de praktijk is daar tot nu toe chter weinig van terecht gekomen, /oor de Europese kampioenschappen n Gotenburg, het eerste grote toer- iooi voor Geesink, was Luiten noch Methorst (reeds aangewezen als alge meen leider voor Ludwigshafen) be schikbaar. De bondsvoorzitter moest om persoonlijke redenen afschrijven, terwijl Luiten weigerde als leider op te treden zolang het bestuur geen dui delijke uitspraak heeft gedaan over de mogelijkheden die hij als chef d’equipe zou krijgen. Luiten: „Ik weiger om als loopjon gen voor de ploeg op te treden. Als ik ja zeg dan wil ik ook de gelegenheid krijgen om mij goed vóór te bereiden. Het gaat niet om een snoepreisje. Ik heb mijn condities voor gelegd aan het Door de minimale invloed van de heer Kap zag Geesink zich enkele ma len genoodzaakt in te grijpen. Bijvoor beeld toen enkele judoka’s een ver plichte training verzuimden en te laat naar bed gingen. Geesink: „Het is tot nu toe altijd een groep vrijbuiters ge weest. En misschien was ik vroeger zelf wel de ergste, maar dat moet nu veranderen. Ik heb dagelijks een rap port opgemaakt. Aan de hand daarvan zal ik ook op organisatorisch gebied veranderingen voorstellen.” (Van onze sportredactie) LEICESTER. De partijdigheid bij het jureren tijdens de atletiekinterland BelgiëEngelandNederland heeft de Nederlandse vijf- en tienkampafvaardi- ging naar Leicester parten gespeeld. Op vrijwel alle onderdelen werden door de Engelse juryleden pogingen ondernomen om de Nederlandse atleten te benadelen. Tijdens de 100 m. werd zaterdag over gestart tot de jury vond, dat de deelne mende Engelsman voldoende voorlag om te kunnen zegevieren. Bij het versprin gen dames liet men het meetlint schie ten toen Mieke Sterk een sprong over de zes meter maakte en zo zat deze inter land vol incidenten, die toch niet konden verhinderen dat in de eindrangschikking door de heren een eerste plaats werd be haald. Met 21503 punten hadden de Neder landse tienkampers bijna 100 punten voor sprong op Engeland. België werd der de. Ben Lesterhuis had een zeer goede eerste dag, liep de 100 m. in 11.- sec., de 400 in 50.9 en stootte 12.60 met de ko gel. Zijn prestaties bij het hoogspringen (1.97) en verspringen (6.94) waren niet exceptioneel. Hij was daarmee zaterdag tweede achter de uiteindelijke winnaar Peter Gabbett, die bij veel onderdelen gecoached werd door de Nederlandse trai ner Jaap Noordebos. In Engeland heeft men vrijwel geen tienkamptrainers en Gabbett komt dan ook waarschijnlijk twee weken op Papendal trainen. Van Impe (Bel) op 3.20 8. Jourden (Fra) op 3.38. 9. Bracke (Bel) op 3.51., 10. Bou- loux (Fra) op 4.15, 55 Janssen (Ned.) op 46.35. MONTCEAU-LES-MINES. Eddy Merckx heeft de Dauphiné Libéré gewon nen. Hij won de tijdrit over 27 kilometer van Le Creusot naar Montceau. Het eer ste gedeelte van de zesde etappe is ge wonnen door Eric Leman, die na de rit over 146 kilometer van Macon naar Le Creusot de snelste sprinter in het vrijwel volledige veld bleek. In de laatste kilometers van de etappe deed zich een betrekkelijk ernstige val partij voor. Bij het binnenrijden van Montceau-les-Mines, na ongeveer 125 kilo meter, kwam een aantal renners te val len. Bij de gevallen coureurs waren Jans sen, Groskost, Pijnen, De Munck en La- bourdette. Voor de laatste drie had de valpartij tamelijk ernstige gevolgen, zij moesten in een ziekenhuis worden opge nomen, de Belg De Munck met een ge broken rechter sleutelbeen, Labourdette met eenzelfde verwonding links en René Pijnen met shock-verschijnselen. De derde etappe van de ronde van Ita lië is gewonnen door Ercole Gualanzini, die het vrijwel voltallige peloton in de eindsprint versloeg. Gualanzini legde de 177 km. van Potenza naar Benevento af in 5 uur 5 min en 23 seconden. Paolini bleef in de roze leiderstrui. In de eindsprint van de derde etappe kwam een aantal renners ten val. Drie van hen, de Italianen Mario Anni, Renzo Panicagli en Sigfrido Fontanelli moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. An deren, die betrokken waren bij de valpar tij, zoals Zandegu, Tumeriero, Benfatto, Manzaneque en Perurena kwamen met enkele seconden achterstand over de streep. De tweede etappe, Bari-Potenza, werd gewonnen door Paolini. De grote man werd Dancelli. De Italiaan, lange tijd op non-actief geweest door een gebroken dijbeen demonstreerde zijn volledige her stel met een geweldige aanval, die slechts (Van onze sportredactie) GOTENBURG. Wakker geschud door een groot aantal arbitrale blunders heeft het congres van de EJU besloten om in het vervolg video-opnamen van de wed strijden op belangrijke internationale toernooien te maken. Als een judoka twijfelt aan de beslissing van de scheids rechter dan zal hij de gelegenheid krij gen om na afloop protest aan te teke nen. Via de videobeelden zal een com- De uitslagen: Heren: 1. P. Gabbett (Eng.) 7639 punten (Brits record); 2. R. Ghesquiere (Bel.) 7341 punten; 3. Ed de Noorlander (11.5, 7.71, 13.76, 1.89, 51.7, 15.3, 40.32, 4.00, 48.98, 4.27.0): 7196 p.; 4. Hans Smeman (11.4, 6.95, 12.61, 1.86, 50.6, 15.1, 38.58, 4.35, 47.02, 4.38.5): 7195 p.; 5. Frank Nusse (11.3, 6.70, 12.07, 1.83, 50.0, 15.2, 37.36, 3.80, 49.56, 4.19.1): 7112 p.; 6. Ben Lesterhuis (11.0, 6.94, 12.60, 1.97, 50.9, 16.8, 42.28, 3.70, 54.24, 5.12.3): 7015 p. Dames: 1. Ann Wilson (Eng.) 4894 p; 2. Mieke Sterk (13.5, 10.73, 1.68, 5.80, 24.8): 4808 p.; 6. Mary van der Raadt (14.9, 11.16, 1.65, 5.69, 26.1): 4474 p. Na enig aandringen bleken Hoogeveen, Wassink en later ook ZFC-voorzitter Stienstra toch wel bereid wat meer te zeggen. Een rechtstreeks antwoord op de vraag wat er nu besloten was, werd ech ter niet gegeven. Maar aan de hand van een aantal losse opmerkingen is wel de duidelijke conclusie të trekken dat het verzet tegen de saneringsplannen van de FBO en KNVB geenszins is verminderd. AGOW-afgevaardigde Wassink: „Je kunt het natuurlijk niet vorige week zwart zien en nu ineens wit.” En ZFC-er Stienstra: „Neem van mij maar aan dat er volgend seizoen een competitie in de tweede divisie moet komen.” Opvallend was, dat de vergadering za terdag niet door alle betrokkenen werd bezocht. Door het afvallen van EDO Haarlemse fusie) is er nu sprake van 12 bedreigde clubs. Van die 12 hadden RCH, Drente, Baronie, RBC en De Volewijckers bericht van verhindering gestuurd. Ver wacht mag worden dat de „twaalf” niet gezamenlijk op de uitnodiging van de voorzitter van de sectie betaald voetbal ler, Coler, om voor 1 juni hun besluit mede te delen, zullen ingaan. Wim Ruska had in het afgelopen week end geen twee Europese kampioenschap nodig om zijn superioriteit in Europa te bewijzen. Ondanks het feit, dat hij eigen lijk te kort uit Japan terug is om zich weer helemaal op zijn gemakt te voelen, toonde hij overduidelijk aan dat hij de klappen van Mexico en Oost-Berlijn weer te boven js. Ruska: „Ik ben na mijn Ja panse reis tot 101 kilo afgevallen. Mijn conditie was niet optimaal en dat was een grote handicap als je zoals hier tegen ko lossen van 130 kilo moest knokken. Maar het vertrouwen dat ik op het voor-Olym- pische toernooi in Parijs miste, is weer terug. Deze titel is een goed uitgangs punt voor de wereldkampioenschappen”. De Japanse nationale coach Masumoto, met Kaminag (zilveren medaillewin naar op de Olympische Spelen in Tokio) als spion in Gotenburg aanwezig, noemde Ruska als de gevaarlijkste oppo nent voor zijn pupillen in Ludwigshafen en de Olympische Spelen. Matsumoto: „Ruska moet nog een maandje de tijd hebben om weer te acclimatiseren. Dan zal hij in blakende vorm zijn”. De Japanners verschoten meters film van de oud-wereldkampioen en van een nieuwe bedreiging in de persoon van Henk Kruys. De Utrechter, die reeds vier Europese jeugdtitels op zijn naam heeft maar zich tot nu toe bij de senio ren niet waar kon maken, brak in Goten burg op sensationele wijze door. Hij be reikte door een serie van vier overwinnin gen direct de halve finale waar hij eer vol ten onder ging tegen de Russische oermens Vitali Kutznetzov. De 21-jarige zwaargewicht maakt daarmee zijn verkie zing meer dan waar. Geesink over zijn nieuwe „ontdekking”: „Dat wordt de op volger van Wim Ruska. Met hem zal elke Europese topman van nu af aan rekening moeten houden”. op: Dinsdagavond 25 mei a.s., aanvang 19.00 uur, zal in: zaal gebouw H.K.B., Tempeliersstraat deurwaarder H. J. Tabbers uit Hoofd dorp ten behoeve van da fa. Pijpers te Amstelveen publiek bij opbod a con tant veilen, een partij goederen, waar onder nieuwe: ZWART-WIT T.V.’s STEREO-APPARATUUR PLATENSPELERS BANDRECORDERS DRAAGBARE RADIO’! AUTORADIO’S STEREO RADIO MEUBELEN ZAANSE KLOKKEN CHINESE PORSELEINEN SERVIEZEN sinks’ selectie, zoals ook halfmiddenge- wicht Leo Heye en zwaargewicht Herman Bontrop de opstelling van de nieuwe lich ting waarmaakten. Geesink: „Door het resultaat in Gotenburg kunnen we nu weer een jaar werken aan de opbouw van de brede laag onder de huidige „oude gar de”. Met de medailles van Ruska, Kruys, missie van beroep vervolgens vaststellen Snijders en Eugster kunnen we de bui tenwacht rustig houden tot de opvolgers klaar zijn. Als we volgend jaar eens zon der Kruys terug zouden komen, is dat niet zo erg, omdat we dan hopelijk weer op een veelbelovende jeugd kunnen steu nen”. Anton Geesink, die morgen voor een trip van twee maanden rond de wereld afreist, gaat de voorbereidingen voor de wereldkampioenschappen in Ludwigsha fen (eind augustus) hard aanpakken. Er staat ondermeer een trainingskamp in Zuid-Frankrijk op stapel, waar de laatste hand aan de conditie zal worden gelegd. Geesink: „Ruska is weer een grote kans hebber voor het wereldkampioenschap. Hij zal in Ludwigshafen alleen rekening moeten houden met de Japanners en mis schien de Duitser Klaus Glahn (momen teel ter voorbereiding op de wereldkam pioenschappen in Japan - red.)”. Ernst Eugster en Peter Snijders schaar den zich in het afgelopen weekend tevens bij de kandidaten in het halfzwaarge- wicht. Beiden bereikten rechtstreeks de halve finales, maar toen het op een Neder landse eindstrijd uit leek te lopen, stok ten hun activiteiten en moesten zij genoe gen nemen met het brons door nederla gen tegen titelverdediger kPokatajev (Rus land) en de Qpstduitser Howiller. THEO KLEIN. 1» -1 De uitslag: 1. Koeken, 160 kilometer in 3.42.54. 2. Van de Bunder. 3. Van Stralen. 4. Kees van Dongen. 5. Bal. 6. Thomas. 7. Lenferink. 8. Broere. 9. Vlot. 10. Van de Berg. Vlot, Pé van Stralen, Chris van de Berg, John Moret, Hein Geilenkirchen, Leo Ver. weij, Kees van Dongen, Pierre Maas, Bert Broere en Hans van den Hoeve. Bij dit tiental voegde zich later nog het duo Len ferink en de ih Zeeuws-Vlaanderen wo nende Engelsman Grant Thomas. De vlucht van deze 12 man sterke kopgroep leek beslissend te worden toen zij een voorsprong van een minuut namen en de achtervolgers bovendien nog een halve minuut moesten wachten voor gesloten spoorbomen in Zevenbergen. Het meren deel van de moe gestreden achtervolgers was inderdaad ook kansloos, behalve Koe ken. Bal en Van de Bunder. Op het mo ment dat zij uit het peloton ontsnapten werden favorieten Popke Oosterhof en Charles de Smit kansloos door een lekke band. tionale wegtitel van vorig jaar geen ver gissing was geweest. Aan het succes van Koeken ligt niet alleen een perfecte conditie ten grondslag, maar vooral ook een intelligent koersin- zicht. Hij verspeelde zijn krachten niet door als een bezetene veel te vroeg op een kopgroep te gaan jagen. Hij sloeg pas 20 kilometer voor de finish toe, in de buurt van Etten-Leur. Het „gat” tussen een 12 man sterke kopgroep en het ach tervolgende peloton was toen geslonken tot 45 seconden. En bij zijn tegenaanval kreeg Kees Koeken voortreffelijke assstentie. De 19- jarige Kees Bal uit Kwadendamme (die vorig jaar deze Westbrabantse Pijl na een 30 km lange solo had gewonnen) was wéér begerig naar succes en raasde met Koeken naar de kopgroep. Nog een der de renner vergezelde hen: de Zeeuws- vlaamse belofte Toine van de Bunder, een 19-jarige, die enkele weken geleden de zware ronde van de Krimpenerwaard op zijn naam schreef. Dit drietal reed in

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17