Oostturks stadje Bingöl werd volkomen verwoest AARDBEVING IN TURKIJE: ZEKER 1500 DODEN Van Gelder Joegoslavië m Drie arrestaties na moord negeert ultimatum op Israëlische consul verwoest Podgorny gaat Loonmaatregel mag weg van werkgevers Geldlopers beroofd: buit twee ton morgen naar Vgypte ARAL SUPER kilometers besparing COMMANDEUR N.V. Meubelfabriek Verder in de krant LIJK VAN ELROM IN ISTANBOEL GEVONDEN HET WEER Morgen acties bonden bekend Leonid Brezjnev naar Praag Bedrijfsongeval Hoogovens: één dode 1 Ja, bij A^K Hebt u goed gezien! Doortje in het SAUCIJZEN 500 GRAM 1.98 SLAGER MAANDAG 24 MEI 1971 61e JAARGANG NUMMER 169 HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DE KEN NEMER COURANT EN Het woord is aan... AGENDA pagina 7 ZANDBERGEN uuxsuaa 1.85 KEURSLAGER Mits ook prijzen vrij worden: Haarlem, Alkmaar, Beverwijk, Hoorn. Staart 50.000 passagiers Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyka E. Koning 6 7 7 7 9 9 11 11 11 Zie bijlage 8 Magere VARKENSLAPPEN 500 gram 3.98 PLEIN 1945 53 Tel 11016 KENNEMERLAAN 43 TEL. 14310 ^hardT^fl met alle cornf ort vaneen Lemen huizen Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Veel bewolking Kunt u zien in de etalages van A 8c K: 5 echt-leuke zomer japonnetjes voor mevrouwen in de maten 42 t/m 50 spec, prijs: 69.50 en 79.50 Zomers-luchtig weefsel van katoen, diolen en trevira. Be drukt of geweven in louter vrolijke kleuren en kleurtjes. Blijft mooi na elk makkelijk wasje. Grappige versierinkjes, ditjes en datjes, éneen bizonder goede pasvorm. Binnen meer dan u buiten ziet. Schade f 750.(10(1 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN Pailleron: ADVERTENTIES ADVERTENTIES kraanhulp- die de functie Bruyn, 2.78 dins- IJmuiden Als iemand kwaad spreekt van zich zelf, geloof hem niet; hij snijdt op. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s ISTANBOEL (AFP). Tijdens huiszoekingen op grote schaal, die het afgelopen weekeinde in Istanboel zqn verricht, zijn drie mensen gearresteerd in verband met de ontvoering en de moord op de Israëlische consul-generaal Elrom. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Aan de huiszoekingen hebben 25.000 mi litairen en politiemannen deelgenomen In beslag genomen zijn geweren, revol vers. patronen, 15 kilo dynamiet, dolken, Dit seizoen worden 50.000 passagiers ver wacht. De fabriek moet namelijk enige maan den wordt stilgelegd voor herbouwings- werkzaamheden, voordat de produktie kan worden hervat. Het 40 man tellende perso neel is vanmorgen naar huis gezonden. De brand ontstond omstreeks negen uur in het midden van de machinehal en de meubelmakerij. Een aantal brandweerwa gens en 32 brandweermannen zijn ingezet om uitbreiding van het vuur te voorko men. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. MOSKOU (DPA) De Russische partij leider Leonid Brezjnev is vandaag naar Praag gereisd, waar morgen het veertien de congres van de Tsjechoslowaakse Com munistische Partij begint. (Zie verder pagina 3) MRfWWVIMARRRMAMRAMNfVVVVIAMRfVVVWWWIRfWVIIWVRt OLGA_ (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een felle uitslaande brand heeft zondagavond in het IJmuider industriegebied een deel van de meubel fabriek N.V. Fraco aan de Kromhoutstraat in de as gelegd en een schade veroorzaakt van ruim 750.000 los van verdere schade die hieruit voortvloeit. klaarde premie Erim dat het aantal slacht offers zo hoog is uitgevallen omdat de meeste woningen in het rampgebied van leem waren opgetrokken en de hevige schokken niet hadden kunnen weerstaan. In de afgelopen vijftien jaar heeft „Joe- gotours” al meer dan 250.000 reizen uit Engeland verzorgd. In 1966 zijn 98 Britse toeristen en be manningsleden met een Engels toestel omgekomen in Noord-Joegoslavië. Deze passagier, Irajko Sarajcic blijkt de zoon van de vroegere Joegoslavische ambassadeur in Londen te zijn. Sarajcic, die een shock heeft opgelopen vertelde dat hij, toen hij voelde dat het toestel stopte automatisch zijn veiligheids riem had losgemaakt en naar de staart van het vliegtuig was gerend. In het toestel was het volledig donker geworden. De passagiers waren in paniek geraakt. Iemand was achter Sarajcic aan gekomen maar niet uit het vliegtuig ge sprongen. Hoe hij zelf precies uit het vliegtuig is gekomen kon Sarajcic niet zeggen. Hij herinnerde zich dat iemand in het donke re toestel de mensen had aangemaand kalm te blijven. Daarna was het stil ge worden. „Joegotours” organiseert 27 vluchten per week uit Engeland naar Joegoslavië. De provincie Bingöl is ook in 1966 door een aardbeving geteisterd. Toen vonden daar 2000 mensen de dood. Alleen al de afgelopen vijf jaar zijn in Turkije meer dan 3.500 doden gevallen door aardbevin gen. Na zijn bezoek aan het rampgebied ver- 2 3 3 vlucht organiseerde, verklaarde dat de Britten hun vakantie in het noorden van Joegoslavië wilden doorbrengen. Er wa ren elf kinderen aan boord. Het vliegtuig een grotere versie van de Russische TU-134 verloor bij het naderen van het vliegveld van Rijeka plot seling snelheid, raakte met zijn onderstel de grond, vloog in brand en explodeerde. Het Joegoslavische persbureau noemde het ongeluk „de ergste ramp in de ge schiedenis van de Joegoslavische lucht vaart”. De vier bemanningsleden, die de ramp overleefden twee piloten en twee boord werktuigkundigen liepen slechts lichte verwondingen op. De passagier werd ge wond. dum-dum-kogels en een grote hoeveelheid militaire benodigdheden. Het stoffelijk overschot van de ver moorde Israëlische consul-generaal is gis- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De voorzitters van de twee grootste werkgevérsorganisa- ties, drs. S. C. Bakkenist van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en mr. P. M. II. «an Boven van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond hebben ka binetsinformateur prof. P. A. J. M. Steen kamp dit weekeinde laten weten, dat de werkgevers geen bezwaar zullen hebben tegen intrekking van de loonmaatregel, mits dan ook de prijsmaatregelen zullen vervallen. De vakbeweging heeft, zoals gemeld, al op afschaffing van de loon maatregel aangedrongen. RES Dinsdagaanbiedingen Hamburgers ot Biefburgers 4 halen - 3 betalen 1.25 500 gram schouderkarbonade Woensdagaanbieding 500 gram gehakt Donderdagaanbieding 3 schnitzels 2.75 In het memorandum, dabde werkgevers prof. Steenkamp hebben doen toekomen staat; dat men op beide fronten geer ge detailleerd ingrijpen van de overheid wenst. De werkgevers hebben laten weten dat de loonmaatregel destijds niet op hun initiatief is genomen. Het afschaffen ervan zou het klimaat voor het centraal sociaal- economisch overleg kunnen verbeteren. De problemen die zich door het niet gelijktij dig effectief worden van de loonmaatregel voor alle cao’s zouden voordoen bij ophef fing, zouden volgens werkgevers en vak beweging niet onoplosbaar zijn, (Zie verder pagina 2) teravond in Israel aangekomen. Het werd vervoerd met een vliegtuig van de Turk se luchtmacht. Mevrouw Elsa Elrom, de weduwe van de diplomaat, viel flauw nadat zij uit het vliegtuig was gestapt. De Israëlische consul-generaal werd vandaag met militaire eer begraven (Zie verder pagina 3) EINDHOVEN. Twee met pistolen ge wapende mannen hebben maandagmiddag om tien voor half één op het Stadhuisplein in Eindhoven volgens de eerste berichten tweehonderdduizend gulden buitgemaakt bij een overval op twee geldlopers. die te voet met een geldzending onder weg waren. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Om vier uur vannacht werd een 77-jarige inwoner I van Leeuwarden, die naast zijn echtge note in zijn woning aan de Achterland buurt in Leeuwarden lag te slapen, op ruwe wijze gewekt. Het bleek, dat een jongedame, in Leeuwarden bekend als „Doortje”, zich onder invloed van veel geestrijk vocht niet in haar woning, vier huisnummers verderop in dezelf- de straat, was binnengegaan, maar het huis van het bejaarde echtpaar was binnengedrongen. Doortje was zo stellig van haar ge lijk overtuigd, dat zij de bejaarde be- woneb uit bed duwde en naast diens vrouw onder de dekens kroop. De heer des huizes zag geen kans haar weg te krijgen. Daarom werd de politie ge waarschuwd die wel raad wist met Doortje. Het bejaarde echtpaar moest naar l het ziekenhuis om de vele bijtwonden te laten verbinden. Want Doortje had haar onrechtmatige slaapplaats met hand en tand verdedigd. ISTANBOEL (Reuter en AP) Bij een hevige aardbeving in Oost- Turkije zijn zaterdag vennoedelijk 1.500 tot 3.000 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen in tld steden Bingöl en Gene. Onder erbannelijke omstandigheden het regende dat het goot zijn gisteren reddingsploegen de hele dag in de weer geweest om overlevenden uit de puinhopen te bevrijden. Van het stadje Bingöl is negentig per cent verwoest, ook het ziekenhuis, de ge vangenis en een school. De aardbeving begon op een tijdstip dat de meeste inwo ners thuis waren en wilden gaan slapen. Bingöl is een provinciale hoofdstad met 10.000 inwoners. In Gene zou tachtig per cent van de huizen verwoest of zwaar be schadigd zijn. Functionarissen lieten te lefonisch weten dat er „geen steen meer op de andere staat.” Het enicentrum van de aardbeving lag in een bergachtig ge bied, maar tot in Adana in het zuiden en de Zwarte Zeehaven Samsun zijn gedu rende drie uur trillingen waargenomen. Het seismologisch instituut in de Zweedse stad Uppsala mat 6.7 op de Richterschaal en deelde mee dat de beving viermaal zo krachtig leek als die welke elf dagen te voren het gebied van Erzurum in Oost- Turkije trof, waarbij honderd mensen om het leven zouden zijn gekomen. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Ma tige, in het waddengebied af en toe krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen onge veer 10 graden, maximumtem peraturen morgen rond 18 gra den. Verwachting van he' K.N.M.l. lo dagavond (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. By een bedrijfs ongeval op zondagmiddag is de 43-jarige M. C. de Bruyn ui* Heemskerk, werkzaam op de kondbandwalsery 1 van Hoogovens, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de heer De Bruyn, die de functie van kraanhulp- schrijver bekleedde, op een stapel inleg- vloeren klom, waarschijnlijk om de kraan drijver aanwijzingen te geven. Plotseling kantelde de stapel, waarbij het slacht offer een vloerdeel van 125 kilogram op zich gekregen. Met ernstig hoofdletsel werd de man naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd, waar later bleek dat ,hij opge nomen moest worden in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het slachtoffer is daar vanmorgen vroeg overleden. Probeer Beverwijk IJmuiden Castricum BELGRADO (AP en Reuter). Een Toepolev-134A van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij „Aviogenex”, die Britse vakantiegangers aan boord had is gisteravond bij de landing op het vlieg veld van Rijeka in het noordwesten van Joegoslavië verongelukt. Alle 72 Britten en drie Joegoslaven kwamen om het leven. Slechts vijf mensen, vier bemanningsle den en een Joegoslavische vertegenwoor diger van de maatschappij overleefden de ramp. Een woordvoerder van het reisbureau „Joegotours” in Londen dat de charter- (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Morgen zal bekend worden welke acties de bonden gaan voe ren tegen de directie van Van Gelder Pa pier. De vakbonden vrezen dat de sane ring zeer ver-strekkende consequenties zal hebben voor het personeel van de ves tigingen in Wapenveld, Apeldoorn en Ren. kum. „De indruk bestaat, dat in deze be drijven de zwaarste klappen zullen val len”, aldus vanochtend de heer A. C. Lochorn van de algemene bedrijfsgroe pencentrales te Amsterdam. Bestuurders van de drie bonden bera den zich vandaag in Amsterdam over de maatregelen die zij zullen nemen, nu Van Gelder niet is ingegaan op hun ulti matum om vóór vandaag volledig ope ning van zaken te geven. Vorige week deelden de bonden mee een kort geding tegen het bedrijf te zullen aanspannen of gebruik te zullen maken van het enquête, recht, als de rapporten over de structuur onderzoeken vandaag niet op tafel zou den komen. De bonden hebben van de directie van het bedrijf inmiddels schriftelijk het ver zoek ontvangen af te zien van acties. Men deed daarbij de toezegging op 28 mei be reid te zijn tot een gesprek over de nood zakelijke reorganisaties. De heer Lochorn zei vanochtend dat de bonden daarop niet zullen ingaan. „Ze houden ons al 14 maanden aan het lijn tje met allerlei beloften, die achteraf niet waargemaakt worden. Ons geduld is op”, Het beraad van de bondsbestuurders zal vermoedelijk tot laat in de avond duren. Morgen zal bekend worden gemaakt wel ke acties men denkt te gaan voeren. CAIRO. (Reuter en AFP) President Nikolai Podgorny zal waarschijnlijk mor gen of woensdag in Cairo aankomen voor besprekingen met president Sadat. Dit is vandaag van officiële zijde in de Egypti sche hoofdstad vernomen. Het Russisch staatshoofd zal twee of drie dagen in Cairo blijven. De toekomst van de Russische-Egypti- sche betrekkingen zal naar verwachting een van de hoofdpunten van bespreking vormen na de jongste zuiveringen waar van pro-Russische figuren in Egypte het slachtoffer zijn geworden. De Russen hebben zich in het openbaar niet uitgelaten over de maatregelen van president Sadat na zijn bekendmaking van een „komplot” tegen zijn regime. Van Egyptische zijde is al gezegd dat de zui veringen niets te maken hadden met de betrekkingen tussen Cairo en Moskou. „Ik kan alleen maar hopen dat wij niet meer door dit soort rampen worden be zocht”, zei hij. Vandaag zijn alle daklozen onderge bracht in tenten. Voor het uitbreken van epidemieën hoeft volgens de premier niet te worden gevreesd. Een verslaggever, vertelde voor de Turkse radio: „Iedereen, moeders, vaders, kinderen, loopt doelloos in de door puin versperde straten rond, op zoek naar dode familieleden. Gezinnen zoeken in de puin hopen nog steeds wanhopig naar hun kin deren.” Brandweerlieden bezig met het be strijden van het vuur

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1