Informateur: Geen pinksterkabinet Fractieleiders horen morgen zijn persoonlijke gedachten Dode en drie gewonden bij botsing gegeven verdronken Babydolfijn in Harderwijk Bejaarde vrouw bij brand omgekomen g®C38Gta] Twaalf percent van lessen werd onbevoegd Scheveningen heeft nu een grote havenmond Argovisie de encyclopedie die met u méégroeit! Fa. B. ENGELENBERG O! KONINKLIJKE ROERGANGSTER I f I Algemeen voortgezet onderwijs Meer dan 3 miljoen in strijd tegen kanker Zwembad twee Ambonnezen slaags met knokploeg Ravage bij Ede na ontsporing I 1 keer gekraakt MAANDAG 24 MEI 1971 MA£ Spaarloon In Eindhoven 1 PORION KWARTS voor het vullen van gaten SCHADEVERZEKERINGEN: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kort voordat kabi netsformateur prof. Steenkamp zater dagavond na een uitermate drukke week met een pakje sandwiches, een tas boordevol stukken in een auto met chauffeur naar zijn woonplaats Eindhoven vertrok om zijn werk in huiselijke kring voort te zetten, zei hij, dat hij niet geloofde in een pinksterkabinet en ook niet wist of er een „kwintet-kabinet” (een kabi net van de vijf) zou komen. Na alle direct^ vragen die vóór zijn vertrek uit Den Haag op hem werden afge vuurd verzuchtte prof. Steenkamp: „Ik zal de dag prijzen, dat ik weer vrij kan praten over wat Steenkamp zelf vindt!” Huis van stiefvader in brand gestoken OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Hulpgoederen voor Turkije V 8 Al ADVERTENTIE I is ADVERTENTIE stichting is niets bekend. uw assurantieman weet er MEER van/ HELVETIA ONGEVALLEN W BERGEN. Een frontale botsing tussen twee personenauto’s op de weg tussen Alkmaar en Bergen heeft zondagavond de 21-jarige D. Helsdingen uit Bergen het leven gekost. De wagen die hij be stuurde werd bij de botsing gehalveerd. De drie inzittenden van de andere auto, allen uit Zaandam, raakten gewond. De botsing is volgens de rijkspolitie in Ber gen vermoedelijk ontstaan bij een in haalmanoeuvre. BERGEN Bij een auto-ongeluk onder Bergen in Limburg is zondag de 23- jarige R. Gerritsen uit Arnhem om het leven gekomen. Hij kwam met zijn per sonenauto uit de richting Nijmegen, toen hij door onbekende oorzaak op de rijks weg Nijmegen—Venlo tegen een boom reed. De jongeman was op slag dood. BERGH. In Kilder, gemeente Bergh, is zondagmiddag de 44-jarige PTT-ambte- naar W. J. Ampting uit 's-Heerenberg met zijn motor uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Het slacht offer is later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De informateur heeft vorige week in 21 gesprekken op zijn vragen een stortvloed van gegevens te verwerken gekregen. Prof. Dit is de ertstrein, die op het baanvak Utrecht-Arnhem, het spoor bijster raakte. Er ontstond een grote ravage. Aan de ongeveer 180 aanwezigen, gro tendeels bestuursleden van de 1400 afde lingen die de vereniging telt, werd ook meegedeeld dat in de 21 jaar die de ver eniging bestaat, in totaal meer dan 80 mil joen gulden is bijeengebracht voor de kan kerbestrijding. hoopt echter, dat hij uitgangspunten op tafel kan brengen om het gesprek op gang te helpen. DEN HAAG. Twaalf percent van de lessen op scholen voor algemeen voort gezet onderwijs (vwo, havo, mavo en vhmo en ulo) werden op 1 september vo rig jaar onbevoegd gegeven. Een jaar eerder was dit percentage elf geweest, maar het bleek bij de definitieve uitkom sten dertien te bedragen. de 18 1 i De menie het pr duidel in wie leving beseft confrc Het patrol wel schoo onhar goede ander trokk keer tie gi en hr plich* vindt zorg ontoe probi gebri op g tastii De mrcl gen kert over gebr van ve i kom win| opv< jeug ziet toor Z> ook oph ove bru dat nad ma; mis 2 me is i del ins Ps? zie mi ge’ eei en ins tl t; I d v s 1 z j ROTTERDAM. Bij een brand in een woonhuis aan de Noordsingel in Rotter dam is zondag de 76-jarige mevrouw G. van der Ham om het leven gekomen. Haar 73-jarige broer, met wie zij het huisje be woonde, verliet op tijd de brandende wo ning. Hjj moest wel met brandwonden in een ziekenhui^ worden opgenomen. De brand is op de benedenverdieping ontstaan De man heeft nog geprobeerd de vlammen te doven, maar toen dit niet lukte vluchtte hij het huis uit. Zijn zuster rende in paniek naar boven, waar de brandweer haar lichaam later vond. Het huis brandde geheel uit. In Vlaardingen hebben prinses Beatrix en prins Claus zaterdag het nationale vissery museum geopend. Het prinseljjk paar arriveerde via de Nieuwe Waterweg met de „Piet Hein”. De drie prinsjes bleven aan boord en trokken met hun gezwaai meer de aandacht van het talrijke publiek dan de openingsceremonie van het mu seum. HARDERWIJK Het begin van vorige week in het dolfinarium in Harderwijk ge boren dolfijntje is in de afgelopen nacht verdronken. De aan he,t dolfinarium ver bonden bioloog, dr. W. H. Dudok van Heel, vermoedt dat het zes dagen oude beestje door een oorzaak van buitenaf om het leven is gekomen. Het dolfijntje verkeerde volgens hem in een puike lichamelijke conditie. WIERDEN. Zaterdag is de 4-jarige Frans Nijboer uit Wierden om het leven gekomen, toen hij bij het oversteken op de Hoekseweg in Wierden door een bestelauto werd gegrepen. De jongen is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Met de koningin aan het roer voer „De Hoop” de nieuwe Scheveningse havenmond uit. Door het ongeval was geen spoorweg verkeer mogelijk tussen Ede-Wageningen en Driebergen. Bussen namen de trein diensten over. Over de oorzaak van de ontsporing is nog niets bekend. SCHEVENINGEN. Koningin Juliana heeft zaterdagmiddag in een „vlaggetjes dag” vierend Scheveningen de vernieuwde havenmond geopend door op het hospitaal- kerkschip „De Hoop”, dat op zee vóór Scheveningen voer, de scheepshoorn in werking te stellen Bij de verbetering van de uit 1904 daterende havenmond, die drie jaar in beslag heeft genomen, zjjn de havenhoofden verlengd. De haven is nu geschikt voor schepen met een diepgang van 4,50 a 5 meter. Niet alleen vissers schepen, ook kustvaarders, kleine vracht vaarders en recreatieschepen kunnen nu binnenvaren. VEENDAM. De gemeentepolitie van Veendam heeft' zaterdagmiddag een 19- jarige jongeman uit Veendam gearresteerd die zaterdagmorgen vroeg de woning van zijn 60-jarige stiefvader in Veendam in brand had gestoken. De heer Hulshof werd wakker door een grote rookontwikkeling. Samen met de buren bluste hij de brand. De schade bleef beperkt. Over het motief van de brand- Het onder kunstmatige omstandigheden in gevangenschap geboren diertje, op zich zelf een uniek feit, moet tussen twee nach telijke controles in een ongeluk zijn over komen. Hoewel geen uitwendig letsel te zien was sluit dr. Dudok van Heel het niet uit dat het dolfijntje eer tik heeft gekre gen van de staart van de moederdolfijn, waardoor het bewusteloos geraakt en daarna verdronken is. Hij acht het ook mogelijk dat de moeder na een sprong op het kind terechtgekomen is. Dat is in an dere dolfinaria meer dan eens gebeurd. Vóór de opening had de koningin de vis- afslag en op „De Hoop” gesproken met Scheveningse vissers en reders. In de vis- afslag zong het Scheveningse Vissersvroa- wenkoor een door één van de koorleden zelf geschreven feestlied. Aan boord van het hospitaal-kerkschip is gesproken door minister Bakker, die herinnerde aan de historische banden tus sen het Huis van Oranje en Scheveningen. Hij wees erop dat Scheveningen nog altijd in de eerste plaats een visserij haven is. De visserij van vandaag heeft problemen, maar biedt ook redelijke vooruitzichten. Men raakt de inzinking van enkele jaren geleden wat te boven, aldus minister Bakker. Burgemeester Marijnen van Den Haag liet vervolgens weten dat er in de haven provisorische voorzieningen voor de recreatievaart getroffen zullen worden. Van altijd-bij-de-handse- encyclopedie die u echt gaat lezen, agl omdat u elke week een aflevering ontvangt. En die uw kinderen Il I ook zullen lezen omdat hij er zo gezellig en smakelijk uitziet. Ila U vindt alle inlichtingen in onze I groene folder. Wilt u nog meer H weten vraag dan een gratis Iwl proefnummer bij uw krant O of bel 05200-15243. werden op 1 september 1970 volgens voorlopige uitkomsten van het CBS percent van de lessen op eerste graads- niveau onbevoegd 'gegeven, 13 pet van de lessen op tweede en 8 pet van de les sen op derde graadsniveau. Deze percen tages waren over 1969 volgens de voor lopige uitkomsten respectievelijk 17, 11 en 6 en volgens de definitieve 18, 19 en 7. TILBURG. In het St. Elisabethzieken- huis in Tilburg is zondagochtend vroeg de 29-jarige M Doleweert uit Oisterwijk overleden aan de gevolgen van een onge luk dat hem enkele uren eerder in Haaren was overkomen. Het ongeluk gebeurde toen een motorrijder met wie Doleweert als duopassagiei meereed, tegen de rechterflank van een tegemoet komende autobus klapte. De motor werd tegen het wegdek gesmakt. De bestuur der van de motorfiets is ernstig gewond. Het museum is de uitgebreide versie van het al in 1962 geopende museum, dat is ontstaan uit de in 1920 opgerichte „Vlaar- dingsche Oudheidkamer en Visscherij- museum” Vlaardingen is nog de enige ge meente in het Waterweggebied die iets met visserij te maken heeft. Dat wil zeggen: Scheveningen en IJmuiden zijn de thuis havens voor de huidige Vlaardinger vis- serijvloot en Katwijk en Vlaardingen de beide afslagplaatsen. Prof. Steenkamp besprak voorts met land dag besteed aan gesprekken met de werk- gevers-organisaties, de landbouworganisa ties, voormannen van de middenstanders en, voor de tweede keer, met prof. dr. Van den Beid, de directeur van het Centraal Planbureau. De heer Van den Beid had in opdracht van prof. Steenkamp enkele per centages uitgerekend van verlangens, met name op het gebied van ontwikkelingshulp en de kosten van sociale zekerheid. Met de heren Bakkenist en Van Boven van de werkgeversorganisaties is de loon politieke situatie besproken, waarbij ook de twee vergaderingen van de S.E.R. en de „voortijdig geëindigde” S.E.R.-vergadering van vrijdag ter sprake zijn gekomen. De informateur heeft alleen vragen gesteld. Bij de werkgevers gingen die onder meer over de indexering en afschrijving, de me dezeggenschap, de sociale zekerheid, het prijsbeleid, de afwentelingsproblematiek en de loonmatiging. Prof. Steenkamp sprak voorts met land- bouwvoormannen Zijlstra, Mertens en Knottnerus o.a. de kosten van het land bouwbeleid, de afzet van zuivelprodukten, de ruilverkaveling en de toetreding van Engeland tot de EEG. De voorzitters van de drie centrale ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, de heren Van der Weele, De Mooy en Perquin heb ben bij de informateur nog eens him wens op tafel gelegd voor een speciale bewinds man voor belangenbehartiging voor zelf standigen. In het door de middenstanders als „open” aangeduide gesprek hebben de voorzitters erop gewezen, dat het gezond- maken van de economie een essentiële voorwaarde vormt voor de ontplooiing van het midden- en kleinbedrijf. Tevens heeft informateur Steenkamp vragen gesteld over de research en de voorlichting in deze bedrijfstak. Vandaag heeft prof. Steenkamp, om nog wat meer inzicht in de financieel-econo- mische situatie te krijgen, gesproken met de demissionaire staatssecretaris van Fi nanciën, dr. Grapperhaus en de directeur van de rtfksbegroting, drs. Middelhoek. Met dr. Grapperhaus zal onder meer het spaarloon worden besproken. DEN HAAG. Niet aan de hand van een nota, maar met enkele persoonlijke gedachten als uitgangspunten voor een. ge sprek zal prof. Steenkamp, de kabinets informateur, morgenochtend om tien uur het eerste gesprek voeren met de vijf fractievoorzitters gezamenlijk. Die vyf zjjn de heren Veringa (KVP), Biesheuvel (ARP), Udink (CHU), Geertsema (VVD), en Drees jr. (DS ’70). De „persoonlijke ge dachten” heeft prof. Steenkamp gisteren thuis in Eindhoven opgesteld. Prinses Beatrix en prins Claus, die in Vlaardingen het nationale visserij- museum openden, kregen een tot in alle details nauwgezet uitgevoerd model van een moderne Vlaardingse trawler ten geschenke. Volgens dr. G. Schaly, directeur-genees- heer van het Rotterdams Radio Therapeu tisch Instituut, zal de therapie van een kankergezwel met behulp van chemisch, middelen een grote tol gaan speler in d-. strijd tegen kanker. Dr. Schalij pleitte ooi- voor mogelijkheden om tot een vro»g< opsporing van kanker te komen Als voor beeld hiervan noemde hij onder meer een groot bevolkingsonderzoek in de vorm van het huidige tbc-onderzoek. Steenkamp gaf toe, dat in zijn persoonlijke gedachten de politiek zeker niet te weren zal zijn. Maar hij weet niet wat er verder gaat gebeuren. Hij weet ook niet wat de vijf fractieleiders willen. Hijzelf zou willen beginnen met een soort algemene beschou wingen. De informateur hoopt in de komende da gen nog tijd over te houden na zijn ge sprekken met de vijf om oriënterende be sprekingen te kunnen voeren over actuele zaken als het omropebestel, de abortus en defensie. Hij wil deze problemen ook wel met de vijf doorpraten. Hij legde er de na druk op dat hij, als hij morgenochtend aan zijn eerste confrontatie met de vijf fractie voorzitters begint, beslist niet „aan een Wassenaars Romme-akkoord toe is”. Hij Dit blijkt uit een onderwijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Stati stiek over de bevoegdheidssituatie, waar in voorlopige uitkomsten zijn opgenomen. Aangenomen mag worden, dat de percen tages van de voorlopige uitkomsten iets te laag zullen zijn, zoals ook het jaar er voor is gebleken. Het hoogste percentage onbevoegd gege ven lessen is becijferd voor de vakbena- ming „overige vakken” waarmee lessen worden aangeduid, die aan een of enkele scholen worden gegeven, zoals filmkunst, gezondheidsleer of computerkunde. Dit percentage bedraagt 30. Van de creatie ve en expressievakken werd 25 percent onbevoegd gegeven. Daarna volgen de exacte vakken met 16 pet, waaronder 13 pet voor wiskunde en 19 pet voor natuurwetenschappen. Van de economische vakken werd elf percent nbevoegd gegeven, evenals van de so- •iaal-culturele vakken, waarvan 14 pet 'rdrijkskunde en 11 pet geschiedenis an de talen werd 9 percent van de les- >n onbevoegd gedoceerd, waaronder klas sieke talen met 6 pet en de moderne ta len met 9 pet. Naar de verschillende niveaus gerekend Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Het gehele werk aan de havenmond heeft 60 miljoen gulden gekost. Het museum omvat o.a. een collectie scheepsmodellen, diorama’s over de ver schillende vangtechnieken, een overzicht van de visgronden, vissoorten, kleder drachten en woonvormen van het vissers- volk, een zeewaterbassin met Noordzee- vissen, enkele stijlkamers en een filmzaal. Prinses Beatrix bood de conservator van het museum een serie van ruim 30 boek werken aan over de historie van de vis serij. Prinses Beatrix kreeg een pop, voor stellende de oudste zoon van het prinselijk paar, prins Willem-Alexander Deze pop was vervaardigd dooi mevrouw Wally uit Maassluis, die ook de levensgrote poppen voor het museum heift vervaardigd. In de historische hal van het stadhuis verraste burgemeester mr. J Heusdens het prinselijk paar noè met een model van een moderne trawler, de VL 112, welk schip volledig is ingericht met miniatuur-appa- ratuur. Ter gelegenheid van de opening van de havenmond en van „Vlaggetjesdag” lag de vissersvloot feestelijk gepavoiseerd in de haven. Toen „De Hoop” met de koningin en de ministers Bakker en Lardinois de haven uitvoer voor een tochtje op de zee, brachten de bemanningen van een Engels en twee Nederlandse marineschepen de koningin uitbundig een groet. Een tien tal vissersschepen hield voor de vorstin een vlootschouw op zee. EINDHOVEN. Zowel zaterdag- als zondagavond is het onrustig geweest in de binnenstad van Eindhoven. Groepen Am bonnezen raakten zaterdagavond slaags met een knokploeg uit de binnenstad. De Ambonnezen werd de toegang tot een ho recabedrijf geweigerd, waarna zij later in groteren getal terugkwamen. De politie voerde enkele charges uit om de vechten den te scheiden. Zondagavond trok opnieuw een grote groep Ambonnezen uit Helmond naar de binnenstad, waar zij werden opgewacht door een knokploeg. Zij gingen naar de Markt waar de ruiten van een horecabe drijf werden ingegooid. Hierop greep de politie in, die door een charge de jongeren van de Markt verdreef. De groep trok zich terug bij het station, waar een confrontatie dreigde met een knokploeg uit het horecabedrijf. De politie stelde zich op tussen de twee groepen en voorkwam zo een massale vechtpartij. Wel werden twee aanhoudingen verricht, uit elk kamp één. De arrestanten waren een 15-jarige en 18- jarige man. Zij werden aangehouden wegens het bezit van een steekwapen. Bovendien werd een grote partij slagwapens, waaronder kettingen, een zweep, een ploerentdoder, stukken buis en houten latten in beslag genomen. (Van onze correspondent) ARNHEM. Een enorme ravage gistermiddag ontstaan op de spoorlijn Utrecht-Arnhem, ten westen van het sta tion Ede-Wageningen, toen vijftien lege ertswagons ontspoorden. De beide sporen werden zwaar beschadigd, de bedrading werd over vele honderden meters geheel vernield. UTRECHT De jaarlijkse collecte van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft in 1970 3.100.000 gulden opgebracht. Dat is 450.000 gulden meer dan in 1969. Het is tevens de eerste maal dat de grens van drie miljoen gulden is overschreden. Dit is zaterdag in Utrecht bekendge maakt tijdens de algemene ledenvergade ring van de vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds. HARDINXVELD. Het zwembad „De Duikelaars” in Hardinxveld-Giessendam is zondagmiddag door een groep jongeren van tien tot zeventien jaar twee maal ge kraakt. De sloten van de ingangshekken werden verbroken. Toen de rijkspolitie kwam, ver dween het grootste gedeelte van de groep. Acht krakers kregen proces-verba al. Om streeks drie uur volgde de tweede kraak. Nu kroop de groep aan de zijkant door het prikkeldraad. Ook deze keer bekeurde de politiemacht personen. DEN HAAG Het Nederlandsche Roo- de Kruis heeft zondagochtend besloten per vliegtuig een eerste partij hulpgoederen naar Turkije te zenden voor de slachtof fers van de aardbevingsramp. Deze partij ter waarde van 35.000 omvat drieduizend dekens en een grote voorraad baby- en kleutervoeding.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2