Vuur richtte voor f 750.000,- schade aan Meubelfabriek n.v weer door brand verwoest C. HARINCK griffier van Vat met benzol Staten vloog als raket de lucht in T-Shirts 17.50 Veel rommel in Zeewijk Flessepost bereikt Sluiskil meisje m Hoogst aantal punten voor Schulpen-Meerweiden „Fraco” uit boom Bromfietser met beenletsel naar ziekenhuis IN DE VISHAL Havenberichten Inbraakpoging op landgoed Beeckestijn 1 Man viel B PB Antwoord op actie „Wij zullen u niet vergeten” r -HU 1 Zojuist ontvangen Teener- Twen-Shop Modehuis STEM UIT GRIEKSE GEVANGENIS )- Na twee uur brand meester j MAANDAG 24 MEI 1971 1 n WW Sé O» een ir: ADVERTENTIE met applicaties in de kelder van PLEIN 1945 88® or 7- 20 1- id lt. 1- 1- Per 125 kg. Gr. kabeljauw 170-134, m. t. !0 •chip van of naar Amsterdam gegaan). k belangrijk deel is geweest van de meubelfabriek Fraco. ;n, h- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tot opvolger van mr. G. W. van Dokkum, die wegens het berei ken van de leeftijd van 65 jaar op 1 ok tober de provinciale dienst zal verlaten, hebben de Provinciale Staten van Noord- Holland vanmorgen tot griffier der Sta ten benoemd de heer C. Harinck, Amstel veen, loco-griffier der Staten van Utrecht Hij verwierf 46 stemmen en was eerste op de voordracht van drie. Op de tweede voorgedragene, mr. H. Lodder, gemeente secretaris van Almelo, werden 23 stem men uitgebracht. Aan de benoeming van de griffier ging een besloten zitting vooraf. Na afloop hiervan deelde mr. F. J. Kranenburg, commissaris der koningin, mee dat on der meer de vraag aan de orde was ge weest of debatten over een benoeming niet beter in het openbaar gehouden kon den worden. De vergadering stemde even wel in met het voorstel achter gesloten deuren te beraadslagen omdat het niet uitgesloten is dat kandidaten zich niet voor een functie willen melden als ze we ten dat in het openbaar over hen wordt gesproken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de nacht van zondag op maandag heeft men geprobeerd in te breken in het landgoed Beeckestijn in Velsen. Toen men in een van de vleu gels van het gebouw binnendrong, sloeg de waakhond aan, waardoor men op de vlucht sloeg. Een onderzoek in de omge ving leverde niets op. m i.; de té sn ot 30 .ir ig. in el. in ia! 't ill ot >1- en 30 lt- ur n- 30 15 ur ur ti- ik at s- V. IW 22 □n te ot 13, er at, 3- IJMUIDEN in, n- 4 10 s- d. Drie weken geleden werd de spuiterij van de n.v. Fraco door brand verwoest. Daarbij ontstond een schade groot 130.000. De geheel herbouwde en ge moderniseerde spuiterij was juist dezer dagen weer ingebruik genomen en de meubelfabriek draaide weer op volle toe ren, totdat de brand van zondagavond het bedrijf volkomen lam legde. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Een 55-jarige brom fietsbestuurder uit Velsen-Noord is vrij dagmiddag omstreeks vijf uur bij een ver keersongeval op de Rijksstraatweg ter hoogte van de splitsing met de Ooster- streng gewond geraakt. Hij is met been letsel per ambulance naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Het ongeval ontstond doordat een 17- jarige inwoonster van Heemskerk als be stuurster van een bromfiets volgens het politierapport kennelijk verzuimde rich ting aan te geven. De bromfietsster uit Vel sen-Noord, die bezig was de Heemskerkse in te halen en een aanrijding wilde voor komen, botste tegen een geparkeerde auto en kwam ten val. In de kortst mogelijke tijd was het fabrieksgedeelte één zee van vlam men. Ik werp deze brief in de zee van het onbekende, in de hoop dat het zijn weg naar u zal weten te vinden”, aldus de brief. Volgens International Amnesty is de brief vrijwel zeker over zee naar het vasteland van Griekenland gedreven. De Aeginagevangenis is zeer primitief en be staat uit enkele barakken die even buiten het grootste dorp van het eiland aan de weg zijn opgericht. De gevangenen krij gen soms de gelegenheid onder strenge bewaking naar het strand te gaan, zodat Nestor vermoedelijk het briefje in een fles in het water heeft gegooid en het la ter is aangespoeld op het vasteland, waar iemand het heeft gevonden en doorge stuurd. Stilios Nestor was voor zijn arrestatie als hoogleraar in de rechtswetenschappen verbonden aan de universiteit van Thes saloniki, waar ook zijn vrouw als docen te werkzaam was. In de lente van 1968 werd hij van hoogverraad beticht en na langdurige martelingen in november van datzelfde jaar voor een krijgsraad geleid. Hij werd onder meer beschuldigd van het drukken en verspreiden van opruiende ge schriften en kranten. Op 6 november 1968 werd hij veroordeeld tot zestien jaar ge vangenisstraf. Nestor behoort tot de categorie zware gevangenen,zodat zijn hoop op gratie ni hil is. De echo op zijn stem, uit het verre Nederland is dan ook meer dan alleen een levensteken Uit aangrenzende gebouwen en gara ges werden in allerijl auto’s en materia len in veiligheid gebracht. Dit en de enorme mensenmenigte welke op de been was dreigden een paniek te veroorzaken, doch de in groten getale opgeroepen poli tiemensen slaagden erin de gehele om geving zo goed mogelijk af te sluiten, zo dat de brandweer ongehinderd kon wer ken. Geen eenvoudige opgave, want de on geveer 700 kasten in de meubelmakerij, de grote hoeveelheden spaanplaat en plan ken vormden een uitstekend voedsel voor de zee van vlammen. De brand, welke in het midden van de fabriek zou zijn ont staan, breidde zich naar beide kanten uit. Aan de achterzijde sprong daarbij nog een gasleiding, waarvan de vlammen aan één stuk door in toom gehouden moes ten worden. Een pad vormde hier de af scheiding tussen de fabriek en een hout- opslagplaats, waarop het vuur oversloeg. De voorgevel ervan ging grotendeels ver loren, de voorraad bleef behouden. Ook containers in de omgeving van de fabriek raakten door rondvliegend vuur in brand, doch met behulp van omwonen den werd dit vuur snel gedoofd. Ongeveer twee uur na het ontdekken van de brand was men het Vuur in zo verre meester, dat uitbreiding niet meer mogelijk was. De nablussingswerkzaam- heden vergden echter nog een groot deel van de nacht en zelfs vanmorgen nog moest men met één straal eventuele op laaiende vlammen bedwingen. Op dat moment was het mogelijk de schade te bepalen. Het gebouw werd op 250.000 geraamd. Dit ging geheel ver loren. De waarde van verbrand materiaal aan machines en hout bedroeg rond 500.000. Daarbij komt dan nog de eco nomische schade hieruit voortvloeiend, daar de fabriek zeker enige maanden niet in werking zal kunnen zijn in verband met de opbouwwerkzaamheden. Dit ver telde ons zondagavond de heer F. Coesel, directeur van de n.v., die met drie zonen de fabriek exploiteert. Het uit 40 personen bestaande perso neel is vanmorgen naar huis gestuurd» Naar de oorzaak van de brand wordt op dit moment nog een onderzoek inge steld. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een felle uitslaande brand heeft zondagavond een groot deel van de meubelfabriek n.v. Fra co aan de Kromhoutstraat in de as gelegd en een schade aangericht van ongeveer f 750.000 aan materiaal en gebouw, los van de economische schade voortvloeiende uit de brand. Het veertig personen tellende perso neel is vanmorgen naar huis gezon den. De fabriek zal eerst geheel moe ten worden opgebouwd alvorens de produktie kan worden voortgezet. VELSEN-NOORD. De drumband Schulpen-Meerweiden uit Velsen-Noord heeft zowel op Hemelvaartsdag als za terdag met bijzonder fraai succes deel genomen aan een jubileumconcours in het oude Westfriese stadje De Rijp in de Beemster. Dit concours, waar niet min der dan vierenzeventig gezelschappen aan hebben deelgenomen, van drum bands tot harmonie en andere orkesten, werd beoordeeld door een zeer kritische jury, waaronder ook juryleden van het wereldmuziekconcours in Kerkrade. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In IJmuiden zijn maan dagmorgen door 41 vaartuigen aange voerd: 6601 kisten vis, 721 kleine kisten, 1765 stijve kabeljauw, 44.000 kilogram zella, Zaandam, Londen; Kolf Bermann, Lon- w kisten 110 den; Arlion, Londen; Tor Anglia. Gothenburg; tong, 190 schelvis, ZKleine Kisten, nu r..„. - viisborg, Sornaso; Norths- wijting, 55 kleme kisten, 2170 gul en ka- beljauw, 1435 koolvis, 140 makreel, 263 kleine kisten, 48 haring, 1160 schol, 65 tar bot, 480 varia en 150 kleine kisten varia. Scheveningen In Scheveningen zijn maandagmorgen aangevoerd: 30 wijting, 150 kl. k., 800 gul, 730 kl. k. haring, 140 kl. k. makreel, 250 schol, 50 varia, 10.000 kg. tong. Prijzen. Per 1 kg. Tarbot 7.48-7.07 gr. tong 4.20- 3.93., gr. m. tong 5.71-5.51 kl. m. tong 7.12- 6.50, tong 1 8.01-7.47, tong 2 7.55-6.99, zalm 9.40-5.22. Donderdag reeds was te voorzien, dat Schulpen-Meerweiden met tamboer-maï- tre Mary Koopman in de derde afde ling drumbands een zeer goed resultaat zou boeken. Om voor een eerste prijs in aanmerking te kunnen komen moest minstens een aantal van 300 punten wor den behaald. Nadat zaterdag de drum band uit Velsen-Noord zich opnieuw in de strijd had begeven kon worden gere kend op een zeer hoog aantal punten. De stilstaande mars werd voorgedragen in de oude kerk van De Rijp, die zich wat de akoestiek betreft uitstekend voor de uitvoering leende. Zaterdagavond mocht Schulpen-Meer weiden van de jury vernemen niet min- 64, gr. tong 98-88. Per 10 stuks, gr. ka- beljauw 130-88 m. kabeljauw 90-58. Per 10 stuks, gr. kabeljauw 130-88 m. kabeljauw 90-58. Per 50 kg. gr. schelvis 38-27, m. schel vis 40-20 kl. m. schelvis 40-37, schelvis 1 76-42, wijting 68-46, schar 34-8, inktvis 66, kabeljauw 1 69-50, kabeljauw 2 47-33, kabeljauw 3 45-25, gr. schol 63-50, schol 1 68-52, schol 2 65-45, schol 3 45-31, koolvis 1 zwart 35-31, koolvis 2 zwart 30-25, kool vis wit 36, leng 1 30, lom 25, krab 17-12, haring 11.20, makreel 45-11,50, tarbot 280- 95, griet 99-42, schartong 44, tongschar 92- 45, rode poon 105-19, haai 48-41, hake 1 180-164, hake 2 en 3 116, poon 24-12. De brand werd ontdekt door de heer N. Kloosterhuis, die op enige afstand een vuurgloed en rook ontwaarde. Dat was even na negen uur zondagavond. Terstond alarmeerde hij de brandweer, die in drie minuten ter plaatse aanwezig was. Op dat ogenblik brandde het dak van de machinehal en de meubelmakerij al grotendeels. De brandweermannen, die het branden de gedeelte binnendrongen om de vlam menzee te lijf te gaan, moesten kort daarop even benen maken, toen een vat met benzol als een raket de lucht inging en tot ongeveer dertig meter hoogte rond tolde om vervolgens met een hevige dreun in een zijstraat neer te komen. Inmiddels was groot alarm gegeven en werden meerdere brandweerwagen met in totaal 32 brandweermannen rond het brandende gebouw geconcentreerd. Ook de plichtbrandweer was opgeroepen. Re- d endaarvan was, dat wederom de spui terij met zijn hevig brandbare inhoud werd bedreigd. Bovendien had men de handen vol om te voorkomen, dat het vuur zich ook meester maakte van de De gemeente Velsen is op het ogen blik druk bezig aan een grote schoon maakactie in de duinstrook langs de Herenduinweg en bepaalde gedeelten van Zeewijk. Bovenstaand plaatje is gemaakt in de buurt van het Haze- vlak in Zeewijk en de fotograaf had geen moeite om een vuil plekje voor een foto te vinden. Het schijnt dat de bewoners van wijken, waar nog ge bouwd wordt, erg nonchalant zijn met het opruimen van huisvuil. Er is ge constateerd dat veel flatbewoners rommel vanaf de balkons op straat gooien en ook worden de deksels van De brief is afkomstig van het vóór Athene gelegen gevangeniseilandje Aegi- na en was gedateerd „maart ’71”. Nestor schrijft onder andere dat hij als kleine jongen, die in een stad nabij de zee woonde, papieren bootjes vouwde en die in de zee wierp in de hoop dat ze eens zouden terugkeren met een bood schap van een vriend verweg. Later als advocaat, streed hij voor recht en voor de bevrijding van zijn land, waardoor hij in de gevangenis belandde. „Ik was ver geten dat de kleine papieren bootjes uit mijn jeugd nog bestonden, totdat één er van terugkwam met een boodschap van een jong meisje uit Nederland: „Wij zul len u niet vergeten”. Dat is de reden waarom uw brief licht bracht in de cel van mijn gevangenis. Het brengt mij de echo van onze stem, afkomstig van de goedwillende volken uit Europa. Omdat onze strijd niet alleen gericht is op de bevrijding van ons land van de tirannie, maar er ook op gericht is de nieuwe ge neratie het recht te geven een vrij leven te leiden in een beter en gelukkiger we reld. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op een speelweide aan de Heerenduinweg klom zaterdagmiddag een veertigjarige man uit IJmuiden in een boom om daaruit het speelgoedvlieg- tuigje van zijn zoon te halen. De IJmui- denaar verloor zijn evenwicht en viel drie meter naar beneden. Met klachten over pijn in de lendenen is hij opgeno men in het Zeeweg Ziekenhuis der dan 351 punten over beide dagen te hebben behaald, zodat niet alleen een eerste prijs was verdiend, maar boven dien het hoogste aantal punten van het gehele concours was bereikt. Ofschoon geen tamboer- maïtre prijzen werden uitgeloofd, wist Mary Koopman als de meest perfecte bandleidster over beide dagen tweemaal het cijfer negen toege kend te krijgen, ook hiermee het beste resultaat behalend. De lopende mars van Schulpen-Meerweiden werd even eens gekwalificeerd als vrijwel perfect. Voor instructeur P. Koning moet het een grote voldoening zijn geweest om voorts namens de jury een pentekening en een fraaie Parkerpen te mogen ontvan gen, waarin zijn kwaliteiten werden be loond. Door deze resultaten bleek achteraf, dat Schulpen-Meerweiden ook nog een extra-prijs was toegewezen, zodat het deelnemen aan het volbezette concours in De Rijp voor bestuur en leiding we derom een stimulans werd om de resul taten door nog hogere discipline van het korps op te voeren. aangrenzende „fijnwerkerij”-afdeling, welke door een brandmuur was afge schermd. Waterkanonnen moesten wor den ingezet om dit deel van de fabriek te behouden, terwijl vanaf het dak ande re brandweerlieden probeerden te red den wat er te redden viel. de containers, die bij de flatgebouwen te vinden zijn, opengelaten, zodat de wind vrij spel krijgt met plastic zak ken, kranten, kartonnen dozen enzo voorts. Vorige week heeft een parti culiere firma in opdracht van de ge meente de duinstrook langs de Heren duinweg schoongemaakt en vijfen twintig kubieke meter vuil verwij derd. Al met al kost deze schoon- maakaktie een aardige som geld, die bespaard had kunnen worden voor andere doeleinden, wanneer iedereen wat minder nonchalant zou zijn. Ook dat is een vorm van milieuhygiëne. (Van onze correspondent) SLUISKIL. „Uw brief bracht licht in de cel van mijn gevangenis”, schreef de 39-jarige Griekse advocaat Stilios Nestor op een stukje wc-papier dat deze week door de post werd afgegeven aan Marian ne van Zwaai in Sluiskil. Marianne rea geerde vorig jaar op de actie van Inter national Amnesty die ter gelegenheid van de viering van onze bevrijding kaarten verkocht bestemd voor politieke gevange nen met de verzekering’ „Wij zullen u niet vergeten” De aan Marianne geadres seerde brief was „ergens” in Grieken land gepost door een onbekende, die ver moedelijk een fles uit het water had op gevist met een levensteken van Nestor. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Martina, Hull; Dyvi Atlantic, Vigo; Zaanstroom, Felix- towe; Tor Hollandla, Immlngham; Wellpark, Glasgow; Hellos 2, Gothenburg; Caernas Van Brook Everstone; Aegir, Tubarao; Voline, Da genham; Honsbosch, Londen; Deban, Gunness; Malmi, IJmuiden, Stettin; Netty, Londen; Ga- zella, Zaandam, Londen; Rolf Bermann, Lon den, axxxvu, i Cadiz, Casablanca; shore, IJmuiden, Cont. Plat; Heirich, Hamburg; Ceres, Rotterdam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Hermann Helene, Londen; Ambience, Gr. Yarmouth; Ring, Landskrona; Wis, Hull; Karlsburg, IJmuiden, Piombino; St. Monika, IJmuiden, Oxelesuno; Memel, Londen; John Kruse, Antwerpen; Jean E, Londen; Prinses Irene, Le Havre; Botnla, Dense; British Hussar, Rotterdam; Lorenzo, Pires; Dyvi Atlantic, Emden; Traute, IJmui den, Kolding; Dalau, Duinkerken; Marie Del- mas, Antwerpen; Ulijssens, Trinidad; Radja, Duinkerken; Silvershore, Middlesbrough; Eilert Hinde, IJmuiden, Finland; Procyon, Witby. Zondag kwam in IJmuiden aan: Amstelstroom, Hull; Meteoor, Bremerhaven; Spaarnestroom, Liverpool; Litania, Hediksval; Nerlandia, Kopen hagen; Bonaire, Teignmouth; Navigate, Par; Eloquence, Gainsborough; Lady Sybille, New Castle; Gullhav, Greensmouth; Theodoros-K, rei r.g. mi. m. Puerto Ordaz; Scholar, Hamburg: Noordborg, kabeljauw 152-120, m. koolvis zwart 80- Klaipeda; Kattenturm, Cont. Plat, IJmuiden; - - - Overijsel, Hamburg; Mostelstein, Kaapstad; Vir- pazar, Buenos Aires; Frivolity, Londen; Slarono, Stettin; Sondeburgh, Bremen; Venus, Kristian- sand; Martha Friesecke, Poole, IJmuiden; Heat hergate, Hull; Worchesterbrook, Londen; Bra- don, Goole; Jan Laurendz, Helsingborg; Piotr- kov Trybunalskl, Cork, IJmuiden; Johannes Laturharhary, Bremerhaven. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Dimitry Zhloba, Hamburg; Netty, Perth; Tor Anglia, Immingham; Brinda, Gullfos, Leith; Aeneas, Rotterdam; North Shore, Cont. Plat; Ondine, IJmuiden, Cleveland; Zaanstroom, Felixtowe; British Swift, Londen; Marjan, nus, Bergen: Adele J. Malmö. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Egori, Takoradi; Oranje Nassau, Porte Delgate; Mont- houet, Antwerpen. (Indien geen nadere aanduiding volgt is het Aeneas, Felixtowe; Rotterdam; Ve- fcgji

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5