Beste Vis conti-film sinds jaren overrompelend goed Filosofendebat een FAVORIET IN CANNES groot waagstuk bij Operastichting „DE DOOD IN VENETIE” Mimespel redt matig concert Sterke „Nabucco” I UNIEKE SERIE T.V. vanavond Jubileumfeest in Rotterdamse Doelen TV dinsdag Radio dinsdag TV maandag j f MAANDAG 24 MEI 1971 8 Nostalgische tragiek RESIDENTIEORKEST CANNES De festivalleiding heeft nogal wat van haar reglementen moe ten ombuigen om Luchino Visconti’s film „De dood in Venetië” geprogram meerd te krijgen. Films mogen alleen voor het festival worden ingezonden, wanneer ze nog niet buiten het land van herkomst vertoond zijn, maar Visconti’s film draait al sinds enige maanden met succes in Londen. Fes tivaldirecteur Favre le Bret wilde echter niet van de film afzien en be sloot hem dan maar buiten mede dinging te vertonen, waarop Visconti liet weten dat hij juist zo van het competitie-element hield. Er was nog een probleem: Hoewel met Ameri kaans geld gemaakt en in de Engelse taal gesproken wordt de film ge presenteerd als Italiaanse inzending en er dreigde alleen de nagesynchro niseerde versie vertoond te zullen worden, hoewel het voor de handeling tamelijk essentieel is dat de in Ve netië verkerende hoofdpersonen geen Italiaans spreken. Waarop acteur Dirk Bogarde protesteerde. Hij wilde niet dat zijn spel beoordeeld zou wor den in een „bastaard-versie” en kon digde aan Cannes te zullen mijden. Uiteindelijk werd de noodoplossing gevonden dat dan maar beide versies vertoond moesten worden. SCHEVENINGEN Voor een vol huis heeft de Nederlandse Opera stichting de eerste voorstelling ge geven van „Nabucco” van Verdi. Dat gebeurt niet vaak. Zou het dan toéh zo zijn, dat de operaliefhebbers aan voelen komen wanneer het een goede voorstelling gaat worden? De stem ming zat er meteen al in de diri gent Lamberto Gardelli uit Bern kreeg dadelijk een gul applaus met toejuichingen voor de markante en strak gespeelde ouverture (ook dat komt niet veel voor)Een van de ge heimen van Verdi om de spanning te verhogen, is een scherp staccato in de blazers en een saltato (met vallende stok) in de strijkers. Vanuit een pia nissimo opgebouwd, weet hij hiermee een geweldige climax te bereiken. Maestro Gardelli wist er wel weg mee met een ijzeren discipline hield hij koor en orkest in zijn greep. Ademloze aandacht DEN HAAG Aan het begin van het concert van zaterdagavond in de mei-cyclus van het Residentieorkest, het concert onder de titel „Falsche Welt” werd, tot mijn stomme ver bazing, de mededeling gedaan dat het stuk „Musica per 17 strumenti” van Misha Mengelberg niet zou worden gespeeld, omdat men helaas met de voorbereiding ervan niet klaar was gekomen. Tot mijn stomme verbazing, en naar ik aanneem tot die van ieder een die het stuk een beetje kent, want de „Musica per 17 strumenti” is mis schien wel het eenvoudigst te spelen orkestwerk dat ooit geschreven is. Vierkwartsmaat, geen enkele tempo wisseling, geen complicaties. „Le bateau sur 1'her he” Mi i o fWVWWWWVWWWWWIAMIt *A4WWUUWWWWWWMWWl AB VAN IEPEREN Nederland II 21.30 NOS-NOT: School- 11.10 Licinio Montefusco als Nabucco. .al ha: Inmiddels is ook de jury in grote pro blemen gebracht, want „De dood in Vene tië” is bij voorbaat al zo gedoodverfd als de grand-prixwinnaar dat wanneer zij de schijn van onbeïnvloedbaarheid wil ophou den, ze de film eigenlijk niet kan bekro nen, waarmee niet gezegd wil zijn dat de film die prijs niet zou verdienen. Integen deel, het is Visconti’s gaafste film sinds Senso uit 1953. Zoals altijd bij Visconti gaat het in deze film weer om een maatschappij in dood strijd. In 1913 houden leden van de Noord en Oosteuropese aristocratie vakantie in Venetië, onwetend gehouden van de steeds de enig mogelijke ontsnapping uit de eigen situatie is in de dood. Tegenover Jean-Pierre Cassel en Claude Jade (als het kalme burgermeisje dat het tussen de twee vrienden opeens spannend vindt om voor femme fatale te spelen) is de jonge Engelse acteur John Mcenery in de zogenaamde Polanski-rol een enorme ontdekking. Een eigentijdse variant op James Dean, met dezelfde onberekenbaar heid en een beter gemaskeerde overgevoe ligheid. Dirk Bogarde in „De dood in Venetië” van Visconti naar de beroemde roman van Thomas Mann. 19.30 19.55 20.00 20.15 20.21 21.10 21.50 22.40 10.45 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.30 19.55 20.00 20.15 20.20 20.30 21.20 21.50 22.20 22.45 22.50 22.30 22.40 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.30 19.55 20.00 20.15 20.21 21.00 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 NOS: De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NOS: Den Haag vandaag. Kunstrubriek. KRO: Felix de Kat (tekenfilm) Het verre Westen (serie). STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. KRO: Andy Williams Show. Brandpunt. Missionarissen in het vaderland Paul Vlaanderen (serie). NOS: Journaal. TELEAC: En Francais (19). NOS: De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NOS: Kijken naar kinderen. NCRV: Zo Vader, zo zoon. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NCRV: Oost West, Thuis Best. Doe. verpleegwerk langdurig zieken. In het hart van Rotterdam. 5 jaar De Doelen. Ander Nieuws. NOS: Journaal. Nederland I NOS-NOT: Schooltelevisie. NOS: De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. VARA: Pipo op Bizarra (serie) Coronation Street. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. VARA: Zelf uw kind zwemmen leren (2). Ironside. De jonge onderzoekers. Rebelse liederen. Achter het Nieuws. NOS: Journaal. TELEAC: Sterrekunde (13). Nederland II 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.10 19.30 19.38 19.55 20.00 20.15 20.21 21.11 21.20 21.5G 22.40 22.45 Nederland I en 14.25 televisie. NOS: De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. AVRO: De schat van het Kasteel zonder Naam. TopPop. S.TER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. AVRO: Peyton Place. Soul-show. AVRO’s Televizier Magazine. NOS: Journaal. Roman Polanski’s vroegere scenario schrijver Gerard Brach heeft met „Le ba teau sur l’Herbe” een film gemaakt die de neerslag is van zijn vroegere relatie tot Polanski. Enerzijds de jongere, verwende buitenlander en anderzijds de maatschap pelijk minder bedeelde, tragere en besnor de Fransman, tussen wie toch heel goed een gave vriendschap mogelijk blijkt. „Le bateau sur l’Herbe” is een zogenaamde kleine film, maar wel een uiterst intelli gent doordachte en goed gemaakte. Boven dien met een verfrissend gebrek aan zware pretenties, al heeft ook deze film de bizarre en soms morbide trekjes van de Polanski- scenario’s, maar terwijl de Pool juist deze details ging aandikken en uitbouwen, gaat Brach er luchtig overheen. De film wordt daar in wezen niet minder pessimistisch om: De boot komt nooit van het gras af, „Nabucco” (Nebucadnezar) (1842) is het eerste grote suces van Verdi, maar niet op zuiver muzikale gronden. De inwoners van Milaan, die werden onderdrukt door de Oostenrijkers, voelden zich één met de door de Babyloniërs onderdrukte Hebre- ers. De Italianen wisten 130 jaar geleden heel goed wat het betekende om te moeten vechten voor de vrijheid de helden van de opera werden hun helden en Verdi werd hun afgod. In deze tijd kunnen wij objectiever oor delen over deze vrijheidsopera en genieten van de voorstelling zonder ons te verdie pen in de tendentieuze achtergronden van die dagen. Gisteravond hebben wij kun nen constateren, dat de muziek sterk ge noeg is om voor zichzelf te spreken. Dit was voor een groot deel te danken aan het enthousiasme en de perfectie van koor, orkest en solisten. Het Omroeporkest liet opnieuw horen dat opera hun sterke kant is. Behoudens een kleine onzuiverheid aan het begin bij de koperblazers, is er foutloos gespeeld De solo-cellist en zijn groepsgenoten ver dienen een extra hulde! De koren klonken I zo mooi als men maar wensen kan He< publiek was bij het eerste openingskop» al getroffen door de intensiteit waarmee gezongen werd. Het applaus moet de koor dirigent Cor Olthuis als muziek in de oren geklonken hebben. De decors van Filippo Sanjust zagen er (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een waagstuk van allure zou men het initiatief van de NOS kunnen noemen om de kijkers dit jaar een serie van vier of vijf filosofendebatten voor te zetten. In de eerste uitzending (gisteren) discus sieerden de Poolse filosoof Leszek Ko- lakowski van de universiteit van Ox ford en de Franse filosoof Henri Le febvre over „Marxisme en maatschap pij”. Dergelijke debatten schijnen niet eerder ter wereld vertoond te zijn. Het achterliggende idee bij de ini tiatiefnemers (het Bureau Vormings werk van de Rijksuniversiteit van Utrecht, de Internationale School voor Wijsbegeerte in Amersfoort en de NOS) werd direct al bij het eerste de bat naar voren gebracht door Henri Lefèbvre, die stelt: „De filosofie heeft aan het hedendaagse denken een aan tal begrippen geleverd, die gehanteerd worden tot ver buiten de kringen der filosofen zelf.” Aan de ene kant is alles wat er in de wereld gebeurt en gaat gebeuren langzarherhand binnen het beschou- wingsveld van de filosofen terechtge komen en aan de andere kant komen mede als gevolg daarvan steeds meer „leken” tot de ontdekking dat het tijd wordt een inzicht te krijgen in de filosofie, althans zich iets eigen te ma ken van de gedachten, die door de he dendaagse wijsgeren op elkaar wor den afgeschoten. Zij die op een of andere wijze wil len meewerken of meedenken aan de opbouw c.q. afbraak van de maat schappij, waarvan wij allen deel uit maken, moeten op een bepaald mo ment wel tot de gevolgrekking komen, dat zij ook als zij tot nu toe vol komen vreemd zijn geweest in de we reld der filosofen een poging moe ten ondernemen iets te begrijpen van de beschouwingen van deze mensen, die een soort hoog geschoolde com mentatoren van het maatschappelijke leven zijn. Zij die zondag de eerste uitzending geheel hebben uitgekeken zullen tot de misschien verbazingwekkende con clusie zijn gekomen dat Lefèbvre en Kolakowski, twee marxisten die het officiële communisme de rug toekeer den, bij hun waarnemingen van de maatschappij in het verleden en nu en bij hun denken over de toekomst in feite met de zelfde twijfels en pro blemen hebben te maken als wie ook in onze samenleving. Het enige verschil is, dat zij ge zien uit het gezichtspunt der „leken” oneindig veel dieper graven of op een oneindig veel hoger niveau zitten. Op zichzelf is dit in het geheel niet verba zingwekkend zal men wellicht con cluderen, als men bereid is en in staat 19.55 Intermezzo., 20.00 Platen., 22.00 De Zeven Kunsten., 22.20 Jazzmuz., 23.00 Nws., 23.05 Stemmige muz., 23.40 Nws. het trio Henk van Dijk, ''het zangduo the Blue Diamonds vast in de show van Gaaikema en het Rotterdams Filharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Het orkest voert de Negen sym fonieën van Beethoven van Louis An- driessen uit. naderkomende cholera-epidemie. Meer specifiek gaat het om de ondergang van de bejaarde kunstenaar Gustav von Aschen- bach. In Thomas Manns roman „Der Tod in Venedig” was Gustav een schrijver, Vis conti heeft er een componist van gemaakt omdat er aanwijzingen zijn in Manns cor respondentie en dagboeken dat hij zijn hoofdpersoon inderdaad geïnspireerd heeft op Gustav Mahler en omdat Visconti zo zijn oude droom om de muziek van Mahler in een film te gebruiken kon realiseren. Deze Gustav, die zijn leven lang de schoonheid in zijn kunst heeft nagestreefd, wordt in het Lido geconfronteerd met een schoonheid waaraan geen kunst te pas is gekomen, in de gedaante van een 14-jarige Pool. Dialoog tussen deze twee is niet mogelijk: Gustav blijft de hele film lang alleen maar vanaf een afstand naar de jongen kijken, niet alleen het levende be wijs van de ontoereikendheid van zijn kunst, een erotische aantrekkingspool, maar ook de belichaming van een jeugd die niet meer terug te veroveren valt. Gustav sterft tenslotte ook op het leegge stroomde Lido-strand als een travestie van de jeugd: Geschminkt en met geverfde haren, een tragisch clownsmasker vrijwel identiek aan dat waarmee Ingrid Thulin in de vorige Visconti-film The Damned de dood inging. Hoe het ook zij, Mengelbergs stuk ver viel, zodat na de uitvoering van „Puppen- spel II” van Franco Donatoni onmiddel lijk Bachs Cantate „Falsche Welt, dir trau ich nicht”, de cantate nr. 52 werd gespeeld. Het werk van Donatoni, niet zijn beste werk zo te horen, werd door de fluitist Koos Verheul virtuoos en met overgave geblazen en door het orkest nogal rommelig begeleid. Een rommelig heid overigens, die in de begeleiding van Bachs cantate soms tot onwaarschijnlijke hoogte groeide. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de Franse dirigent Yves Prin, diè laatst in Haarlem een voortreffelijk in druk maakte^ zaterdag bij het Residentie orkest bepaald weinig opzienbarende prestaties leverde. Over de tempi in de Bach-cantate kan men natuurlijk van me ning verschillen, hoewel ik vond dat ze dikwijls wel erg ongelukkig gekozen wa ren en ook nogal instabiel werden uit gevoerd. De Duitse sopraan Ingeborg Reichelt zong haar solopartij overigens bijzonder fraai en het koor, dat bestond uit op dat moment niet meespelende le den van het Residentie-orkest en hun echtgenoten (overigens versterkt met enkele professionele zangers en zangeres sen) kweet zich met weinig vakmanschap, maar met groot enthousiasme van zijn kortstondige taak. Na de pauze hoorden we eerst een vrij vlakke uitvoering van „A set of Pieces” van Charles Ives, voortreffelijke muziek, waarmee Prin weinig contact leek te heb ben. Meer contact had hij kennelijk met de door Auric, Honegger, Milhaud, Pou lenc en Germaine Tailleferre gecompo neerde muziek bij „Les mariés de la Tour Eiffel”. Het orkest klonk bij de uitvoering van deze muziek althans op eens veel geïnspireerder, zodat de op de keper beschouwde vrij matige muziek het bij het toneelbeeld voortreffelijk deed. Dat toneelbeeld, verzorgd door Henk de Vries en Hans Citroen en gespeeld door het mimetheater van Will Spoor was een geweldig succes. De tekst, die in de ver taling van Willem Hussem op uitsteken de wijze werd uitgesproken door Guido de Moor en Wim van Rooij, doet wat gedateerd aan, maar de scenische reali satie van Will Spoor was inderdaad voor treffelijk. Een uitstekend en spectaculair besluit van een verder zeer matig concert. ROB DU BOIS is door de zure appel van het onge wone heen te bijten. Want ondanks alle moeite er omheen werd althans het eerste filosofendebat een zeer on gewone, „elitaire” gebeurtenis voor hen, die zich „leek” voelen. De programmamakers onder leiding van producer en regisseur Kees van Langeraad hebben voor een begelei ding gezorgd, die begon met twee „profiles” van de beide discussianten, filmpjes opgenomen in de eigen leef omgeving van Lefèbvre en Kolakows ki. Dr. L. W. Nauta, één van de re dactieleden achter dit project, legde enige begrippen en discussiepunten uit. Lefèbvre toonde zich tijdens de dis cussie de grote woordkunstenaar en de hoog geschoolde volksmenner, die een theatraal accent geenszins schuwt, ter wijl Kolakowski als het ware telkens een aarzeling moest overwinnen, maar dan in wat ongelukkig gekozen woor den met analyses en definities kwam, die de basis leken te ontnemen aan de indrukwekkende woordenbouwsels van zijn medespreker. Lefèbvre, hoog leraar in Nanterre en brains van de mei-revolutie van 1968 in Frankrijk, laat niet na de consumptiemaatschap pij aan te vallen. Voor hem is er maar één keus: revolutie of zelfvernietiging. Kolakowski daarentegen trok een paar keer hard aan zijn pijp, zuchtte vreselijk diep en zei dan verontschul digend dat hij niet in de revolutie ge looft. Dat is toch allemaal romantiek en gepraat; wij moeten het zoeken in de hervorming van wat we hebben en het is zeer goed mogelijk, dat de aan wezige krachten in het volk tot deze hervorming zullen dwingen. Een belangrijk gedeelte van het de bat betreft de waardenstelsels. Le fèbvre, die meent dat elke waarde in de maatschappij uitgeput kan raken en dus sterft, bepleit het „mogelijkeêê als norm aan te houden in een waar denstelsel. Kolakowski acht de wil de basis voor alle waarden. Op 6 juni wordt het tweede filoso fendebat uitgezonden en dan komen er nog twee of drie in het najaar. Na het eerste en het tweede debat hoopt de NOS een aantal reacties van kijkers binnen te krijgen ten aanzien van het overkomen van het programma. Men kan nog eventueel wijzigingen aan brengen voor de laatste drie debatten. Het is bijna onvoorstelbaar dat Visconti meer dan twee uur lang zonder enige uiterlijke handeling en met een minimum aan dialoog de aandacht ademloos weet vast te houden. Er wordt alleen maar ge keken in de film en de regisseur laat het publiek via de camera meekijken naar al die kwetsbare elegantie die de tekenen van ziekte en aantasting probeert te nege ren. En, hoewel de film een konsekwent volgehouden traag tempo heeft, valt er zo veel te zien dat deze film op zijn minst nog een tweede bezoek rechtvaardigt. En voor alles is er die ondermijnende oude man, in wie het leven af en toe nog lijkt op te flikkeren, maar die toch in rechte lijn op weg naar het einde is. Een schitte- rende creatie van een onherkenbare Dirk Bogarde, die toen hij gevraagd werd naar de benadering van zijn rol antwoordde. „Heel gewoon, je kleedt hem aan en je speelt hem”. Visconti’s Zweedse ontdekking Bjorn Andresen was het zoveelste prille jongetje dat op dit festival/in een zogenaamde sca breuze rol te zien viel en uiteraard werden ook daar vragen over gesteld. Visconti maakte weer eens duidelijk dat het filmen met kinderen gewoonlijk neerkomt op ze dingen laten doen waar ze zelf geen weet van hebben en dat het suggestieve verband pas in de montage wordt gelegd. Boven dien had Andresen „Der Tod in Venedig” al op zijn tiende jaar gelezen, bleek tijdens de proefopnamen. Nederland I. Na de Fabeltjeskrant en het journaal van de VARA een nieuwe aflevering van Pipo op Bi zarra. Tweede deel voorprogramma: Coronation street. Het journaal wordt voor de tweede keer gevolgd door de 10-minuten-zwem- les van Flory Anstadt: ouders leer zelf uw kinderen zwemmen. Daarna Iron side in het verhaal Sabotage op de Renbaan. Een half uurtje vervolgens met de Jonge Onderzoekers. Mia Stei- nebach en Marga van Praag doen ver slag van een onderzoek dat een groep Engelse meisjes deed naar de kleur van morgen. In Het Oproer kraait gaat Rob Tou- ber hierna weer op de revolutionaire toer. Samen met Jaap v.d. Merwe zocht hij ook voor deze laatste afle vering weer een fiks aantal rebelse liederen bij elkaar. Het enige verschil met de vorige afleveringen is, dat het nu gaat om buitenlanders. Zo zien en horen we mensen uit Ierland, uit Palestina, uit Angola en uit Zuid Ame rika. Achter het Nieuws sluit het Vara programma af. De NOS doet er daar na nog het journaal bij en Teleac de cursus Sterrenkunde. HILVERSUM I 7.00 Nws., 7.11 Het levende woord., 7.16 Op het eerste gehoor., 7.25 Horen en zien., 7.30 Nws., 7.32 Hier en Nu., 8.00 Nws., 8.11 Te Deum Laudamus, 8.30 Nws., 8.32 Voor de vrouw.,9.00 Gymn. voor de vrouw., 9.40 Schoolra dio., 10.00 Bijbelse verkenningen., 10.15 Salzburger Festspiele 1920-1970., 11.00 Nws., 11.15 Voor zieken., 11.55 Mede- del., 12.00 Van twaalf tot twee., 12.22 Wij van het land,, 12.26 Mededel. t.b.v land- en tuinbouw., 12.30 Nws., 12.41 Actualiteit., 13.00 Raden maar.14.05 Schoolradio., 14.30 Muzikaal magazi ne., 16.00 Nws., Overheidsvoorl., 17.00 Nws. Nederl. Antillen., 17.10 Voor kin deren., 17.15 Hai: jeugd Pol. Partij en: 18.19 P.v.d.A., 18.30 Nws., 18.41 19.45 Lichte muz., 20.00 Opera Benja min Britten., pauze: gesprekken met uitvoerenden., 22.25 Overweging., 22.30 Nws., 22.38 Den Haag vandaag., 22.50 Kontekst., 23.15 .Sticker., 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws., 7.11 Ochtendgymn., 7.20 Dag met een plaatje., 8.00 Nws., 8.11 Journaal., 8.20 Dag met een plaatje., 8.30 De groenteman., 8.50 Morgenwij ding., 9.00 Reportage., 9.35 Waterstan den., 9.40 Oude muziek., 10.00 Voor kleuters., 10.10 Arbeidsvitaminen., 11.00 Nws., 11.30 Rondom. 12: Om 11.55 Beursberichten., 12.30 Overheidsvoorl. Uitzending voor de landbouw., 12.40 Knipperlicht., 13.00 Nws., 13.11 Jour naal., 13.30 Den Haag vandaag., 13.35 Spiegel van België., 14.05 Bonthema’s en Swingsessions., jazz uit 1935-1955. 14.30 Promenade-orkest., 15.00 Het le ven in de taal., 15.10 Muziekmiddag., 15.10 Nwe platen., 16.00 Nws., 16.03 Alert., 16.25 Spaanse muziek., Kerkmuz. 16.55 Pianorecital., 17.30 Brabant jour naal., 17.55 Meded., 18.00 Nws., 18.11 Journaal., 18.25 Licht ensemble., 18.55 Big Band Beat., 19.25 Paris vous par- le. 19.30 Nws., 19.35 Vanavond., 19.35 Braziliana., 20.00 Gelukkig in het spel 21.00 Paul Vlaanderen., (6) 21.30 Lich te muz., 22.05 Jazz Snectrum., 22.30 Nws., 22.40 Meded., 22.45 Journaal., 22.55 Signaalconcerten 1970-’71. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws., 9.03 Plaatjes., 10.00 Nws. 10.03 Ekspres., 11.00 Nws., 11.03 Vro lijke visite., 12.00 Nws., 13.00 Nws., 13.03 De Eddy Becker Show., 14.00 Nws. 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai., 16.00 Nws., 16.03 Mix, 17.00 Nws. BRUSSEL 18.00 Nws., 18.03 Voor soldaten., 18.28 Paardesportuitslagen., 18.30 Verkeers- wenken., 18.45 Sport., 18.55 Taalwen- ken., 19.00 Nws., actualiteiten., 19.40 Intermezzo., 19.45 Syndicale kroniek., een tikkeltje goedkoop uit hij werkt I veel met goudpapier maar dat was niet I storend. Zijn costumes waren heel goed en I ook mooi van kleur. Verassend was zijn decor voor het» vijfde tafreel, dat als ach- tergrond moest dienen voor het beroemde „slavenkoor”. Met het kiezen der solisten is de Ne- derlandse Operastichting bijzonder geluk- kig geweest. Licinio Montefusco heeft niet alleen een prachtige bariton-stem, maar I hij is ook een begenadigd acteur. Zijn spel I was zo levensecht, dat wij het gevoel kre- I gen dat de Koning van Babylon werkelijk I voor ons stond. Pauline Tinsley heeft al- I les mee voor de rol van de (onechte) ko- ningsdochter Abigaille: een kille, maar feilloze hoogte en een stalen geluid in de laagte. Henk Smit was bijzonder goed als Zaccaria de Hogepriester en Anton de Rid- der een zeer emotionele Ismaël. Nelly Mor- purgo zag wat bleek om de neus (dat was ook nodig voor haar rol) zij moest plot- !rlvaller. voor Maria Maddalena, I 'a; r'eed zij ui*o*ekend Hubert Wa- I - Blinkhof en Tine van Grootel ont- I :ich over de „k’»')-'»’' oartijen: zij I iets groots van. Ik kan U van I -•'’■’raden deze voorstelling te i gaan zier. In Amsterdam op: 26, 28, 30 I mei, 2, 4 en 5 juni. J. H. MOOLENIJZER 1 Nederland 2. De NOS begint met de Fabeltjeskrant, het journaal en de se rie Kijkeh naar Kinderen. Dan komt de NCRV in het geweer met Zo vader, zo Zoon. Gerard v.d. Berg krijgt het I panel van Jaap Molenaar, Aart Staar tjes en Marion Broekhuizen tegenover zich, uitgebreid met gastlid Ellis de Liefde, een zangeresje. Na het journaal gaan we helemaal op in de feestsfeer. De reisverenigirig Oost WestThuis Best houdt een fees telijke jaar vergadering waar optre den grappenmaker Joop Doderer, diens collega Wim Wama, Paul Meyer, het Zuid-Amerikaanse Trio Los Alle- gres, het accordeonduo Las Estrellas, Herbert Joeks als voorzitter van de club en Herman Kortekaas. Paul Cammermans heeft de regie, Ton Ca pel leverde de teksten. Peter van Campen is verantwoorde lijk voor het volgende programmaon derdeel, getiteld een Paar Stappen vooruit. In deze filmdocumentaire wordt het werk belicht van het Zonne huis, de vereniging die verpleegtehui zen voor langdurige zieken exploiteert en die een halve eeuw bestaat. Het is dankbaar werk, dat lang niet voldoen de aandacht krijgt. Met name voor langdurig zieken is die aandacht juist verschrikkelijk belangrijk. Ook zij wil len immers graag „een paar stappen vooruit”. Tot slot van de dag In het Hart van Rotterdam. Het concert- en congresge. bouw De Doelen bestaat vijf jaar en ter gelegenheid daarvan wordt een groot feest gegeven. Optredenden zijn I o.m. de cabaretier Seth Gaaikema en Willeke Alberti. Voorts werken mee F r b V L j L k 4x*-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9