Akkoord over 2-jarige CAO: per 1 juli 6 erbij; f 125 ineens BOUWVAKKERS WINNEN Nederlanders W. Drees sr. GEVECHT OM LONEN verlaat PvdA Geen saneringsmaatregelen in Velsen bekend Vakbonden willen rapporten Van Gelder ter inzage van Cruyff als keeper HAL ontslaat 508 Premier Meir prijst Sadat Radio Capitol failliet Directeur: „Klapband onmogelijk INDONESIËRS VERVANGEN 1021 MAN PERSONEEL AGENDA pagina 11 Verder in de krant HET WEER Joop Brand gaat Haarlem trainen Ja, bij A^K Hebt u goed gezien! HAL dreigt met opheffing van passagiersdienst Ook volgend jaar 2,75 meer en indexering My Lai-verdachte: „In heel Vietnam slachtingen” WASHINGTON (DPA). 1 M Goed koPEk/1 Het woord is aan... (Van onze redactie economie) - Het is bij Ajax niet allemaal bloedige ernst tijdens deze spannende dagen (donderdag de competitiefinale TANK NU PRIJSBEWUST/ 61e Haarlem, Alkmaar, Beverwijk, Hoorn. EXCELSIOR Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Uit het binnenland2 Besprekingen niet coach van DWS rond Ziet u óók in de etalages van A K: zonnig Pinkster- japonnetje voor vrije hot-pant- draagsters kost maar 59.50 in hele slanke, maar ook wat royaler maten (36 t/m 46). Van diolen gemaakt, dus lekker- makkélijk wasbaar. Kies vrij uit plenty zonnig-blije dessins, lieve kleuren en zachte kleur tjes. En let ’ns op de grappige versierinkjes. Binnen meer dan u buiten ziet. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looij. onderdirecteur Vliegramp Joegoslavië Vrij koud tegen Feijenoord de tv-uitzending daarvan is nog onzeker en volgende week woensdag de Europa-cup- finale). Hier gaat Jopie Cruyff gestr.ekt door het Amsterdamse luchtruim. Hij vindt het af en toe wel eens leuk om als doelman op te treden tijdens de training Hij heeft daar goede aanleg voor, zoals uit deze opname wel blijkt. Misschien moet Cruyff nog ooit wel eens invallen als keeper Je kunt nooit weten. Arie Haan vindt UTRECHT/VELSEN De vakbonden gaan een kort geding aanspannen tegen Van Gelder Papier. Doel: meer inzicht krijgen in de achtergronden van het afspringen van de fusie tussen de Koninklijke Nederlandse Papier fabriek Maastricht en Van Gelder. Drie weken geleden had de directie van Van Gelder gezegd, dat door deze fusie het aantal ontslagen beperkt zou kunnen worden gehouden. Nu is officieel bekend geworden dat er 1.300 men sen moeten vertrekken. Dat zal geleidelijk en deels door natuurlijk verloop gebeuren. De vakbonden vragen zich af of het daar bij blijft. In Velsen, waarvoor géén saneringsmaatregelen zijn aangekondigd, wacht het perso neel in spanning af wat er nu verder te gebeuren staat. De vakbonden be grijpen niet waarom er minder ontslagen zouden vallen dan de enkele dui zenden die werden verwacht, nu de fusie niet doorgaat. Ze wensen op zo kort mogelijke termijn volledige opening van zaken. Mr. Rood uit Amster- - dam zal in kort geding als raadsman voor de vakbeweging optreden. IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN Emerson: 17.) IR. BOSMA ADVERTENTIES „Slachtin- 8, 9 Luidsprekers (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM. Om zijn cruise-be- Voor mij geldt slechts mijn plicht, niet de mening der mensen. Deste krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s Vrij koud met veel bewolking en plaatselijk regen. Overwegend matige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 7 graden, maximumtem peraturen morgen rond 13 gra den. Aan de hand van een complete infor matie willen de bonden hun houding be palen ten opzichte van de reorganisatie. De bonden weten thans nog niet welke bedrijfsonderdelen er precies worden op geheven en welke blijven voortbestaan. Het enige wat de vakbeweging thans zeker weet, deelde bestuurder F. de Vries van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale mee: in Apeldoorn wordt de papier- produktie geheel gestaakt. Dat betekent ontslag voor 710 man. In Wapenveld gaan er 200 man uit en in Renkum 390. Of schoon de bonden aanvankelijk de indruk hadden dat Van Gelder nog maar tot 1 juli de lonen kon garanderen, heeft de di rectie laten weten dat er voldoende is voor een afvloeiingsregeling, aldus woordvoer der A. Lochorn van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale (NW) De directie van Van Gelder heeft al eer der toegezegd vrijdag opening van zaken te zullen geven over de plannen. Maar zij wil daarbij niet de rapporten ter in zage geven, zoals de vakbeweging even- OLGA Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 8, 9, 10 IV eerrapport 11 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Kunst 13 Radio en tv13 Economisch nieuws 15, 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport19 Holland-Amerika Lijn 1021 personeelsle den beneden de rang van onderofficier van machine-, dek- en ook hoteidienst vervangen door Indonesiërs. Dit personeel gaat ongeveer 60 dollar (ƒ215) per maand verdienen. Een heel stuk minder dan de Nederlanders. De directie heeft het personeel hiervan gisteren op de hoogte gesteld. De maat regel, die dit najaar ingaat, betekent ont slag voor 1021 bemanningsleden van de hoteidienst op de „Nieuw Amster dam”, de „Rotterdam” en de „Staten dam”, maar „redding van de werkgele genheid voor 784 officieren en onderof ficieren”, aldus de directie. De bonden hebben dit laatste een drogreden ge noemd. vers eerst niet verder gaan dan 5,5% (tweemaal 2,75) per 1 juli en volledige compensatie voor de prijsstijgingen. De bonden wilden er bij een tweejarige cao ook 2,75% beter van worden in 1972. Ze hielden bovendien vast aan 20% vorstver- letverbetering en uitbreiding van de va kantierechten. Er waren al enige tijd in formele contacten tussen werkgevers en vakbonden. NW-voorZitter Ter Heide schetste het akkoord in een eerste reactie als een „volslagen verrassing”. Dit principiële akkoord stemt vrijwel overeen met de verlangens van de werk nemersbonden. Alleen de loonsverhoging per 1 juli wijkt af van de eis van de bon den (7,5%). maar daarvoor is de 125 uit kering ineens bij de overeengekomen 6% per 1 juli gekomen. Direct na het akkoord hebben de bon den de bouwvakkers opgeroepen hun ac ties te beëindigen en vandaag weer aan het werk te gaan. Aan die oproep is over het algemeen gevolg gegeven. tueel in kort geding zal eisen. De vakbe weging vindt dat de rechtsovertuiging in Nederland thans zo ver is gevorderd, dat de vakbonden bij ingrijpende maatrege len van dit kaliber recht hebben op een inzicht in het „hoe en waarom”. Het is de bonden thans niet duidelijk waar Van Gelder het geld vandaan wil halen om op eigen kracht door te draaien, nadat de directie éérst gezegd heeft dat een overname door KNP Maastricht „de eni ge redding” zou zijn. Bovendien begrijpen de bonden niet waarom er, zoals de za ken er nu voorstaan, geen saneringsmaat regelen zullen volgen in Velsen, waar een grote krantepapierproduktie is geconcen treerd die in hoge mate verliesgevend is. Zowel bestuurder De Vries van de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale als zijn collega Lochorn van de ABC menen dat er „een derde” in het spel is, waarmee in ieder geval niet de overheid wordt be doeld. De bonden verwachten overigens geen heil van een staking, omdat er al grote papiervoorraden bij Van Gelder zijn en de directie juist daarom tijdelijk ma chines heeft laten stopzetten. De afvloeiingsregeling die de vakbon den eisen voor de werknemers die bij het papierconcern van Gelder zullen wor den ontslagen, kost het bedrijf een be drag van 6: miljoen gulden. Eén van de directeuren van de vestiging in Apel doorn, ir. Kleinjan, heeft dat gezegd te gen de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Apeldoorn, de heer J. Zondervan, „voor datzelfde bedrag koop je ook een prachtige grote nieuwe papier machine”, voegde hij raan toe. DEN HAAG. Dr. W. Drees sr. heeft zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid opgezegd. De oud-premier nam dat besluit maan dag na twee uitvoerige gesprekken met fractieleider drs. J. M. den Uyl. In een brief die de oud-premier het partijbe stuur heeft gezonden zegt hij, dat de be sprekingen met drs. Den Uyl in een goe de geest hebben plaats gehad, maar dat zij geen veranderingen hebben kunnen brengen in zijn kijk op de situatie in en rond de partij. „Hoe zwaar het mij ook valt de P.v.d.A. te verlaten, die mij in zo ruime mate haar vertrouwen heeft geschonken, die ik gedurende zo vele jaren naar mijn' beste vermogen heb getracht te dienen en waarvan ik ook nu de grote betekenis niet misken, ik kan de partij op de weg die zij is ingesla gen niet in oprechtheid blijven volgen”, schrijft dr. Drees. Verwacht wordt dat dr. Drees nu zal toetreden tot DS’70, waarvoor zijn oud ste zoon fractieleider in de Tweede Ka mer is. De oud-premier heeft zich nog niet bij deze partij als lid aangemeld. Daarvoor heeft hij, volgens zijn zoon mr. J. M. Drees, die secretaris van DS’70 is, nog een maand bedenktijd, omdat zijn lid maatschap van de P.v.d.A. officieel pas op 1 juli eindigt. Dr. Drees sr. zelf wei gerde gisteren ieder commentaar. (Zie verder pagina 2) Het personeel in de dek- en machine- dienst kan voor een belangrijk deel wor den herplaatst op de vrachtschepen (en kele nieuwe in aanbouw). De 1021 ont slagen vallen geheel in de hoteidienst. Het gaat hier om 508 Nederlanders en 513 buitenlanders. De vakbonden voor zeevarend personeel hebben zich van de maatregelen gedistantieerd, omdat de HAL er niet mee akkoord is gegaan, dat zij ook de belangenbehartiging voor hét Aziatisch personeel zouden voeren. Bo- KOPENHAGEN. (AP) De Israëli sche premier, mevrouw Golda Meir, heeft gisteravond gezegd dat president Anwar Sadat onlangs in de Egyptische regeringscrisis is opgetreden met „zeer veel moed en zeer veel kundigheid”. Het is nu de taak van de president om zijn volk duidelijk te maken dat de strijd met Israel beëindigd moet worden en on- derhandelingen te beginnen over een vrede tussen Egypte en Israel, aldus me vrouw Meir. „Als hij dat eenmaal heeft gezegd en er ook naar gehandeld heeft, dan zal hij werkelijk de geschiedenis ingaan als een groot leider van zijn volk”, aldus me vrouw Meir, die voor een kort bezoek in Kopenhagen is. AMSTERDAM. De exploitatie maat schappij van de piratenzender „Radio Ca pitol” de International Broadcasters So ciety (IBS) in Bussum, is vorige week door de Amsterdamse rechtbank failliet verklaard. drijf van de liquidatie te redden gaat de n kosten”, aldus de HAL-directie. „In de i nvnn 'RA io rlo rnnt VS Tl cruise-bedrijf een bron van toenemende zorg geweest. In deze periode is er een kleine verdrievoudiging van het gage- niveau geweest, waartegenover maar een geringe verbetering van de arbeidspro- duktiviteit stond, alle inspanningen op dit gebied ten spijt. Tegelijkertijd is komen vast te staan, dat in de cruise-tarieven nauwelijks enige verhoging kon worden aangebracht om de steeds sterkere kos tenstijging op te vangen. Daarbij komt nog, dat de recente ontwikkeling met be trekking tot de koers van de gulden een negatief effect op de bedrijfsresultaten van het cruise-bedrijf zal hebben, als ge volg van het verschil in dollarinkomsten en guldenuitgaven” (Zie verder pagina ROTTERDAM. Als de vakbonden, die thans in verband met de reorganisa tie van het cruise-bedrijf (passagiers- dienst) van de Holland-Amerika-Lijn de oorlog hebben verklaard aan het scheep vaartbedrijf, de betrokken schepen plat leggen, zal het cruise-bedrijf onmiddellijk worden opgeheven. Hierdoor zal ook de werkgelegenheid voor 784 officieren en onderofficieren aan boord van de passa giersschepen Rotterdam, Statendam en Nieuw Amsterdam in gevaar komen. Dit deelde de raad van bestuur van de HAL dinsdagmorgen tijdens een persconferen tie mede. Het cruise-bedrijf maakt een verlies van meer dan zes miljoen gulden per jaar. Als het lagere personeel niet wordt ver vangen door Indonesische werknemers zal dit verlies jaarlijks met enekele mil joenen blijven stijgen. BELGRADO (Reuter). De eigenaars van het vliegtuig dat zondagavond op het vliegveld van Rijeka in Joego-Slavië ver ongelukte, waarbij 78 mensen om het le ven kwamen, betwisten de bevindingen van de commissie van onderzoek, zo meldt het Belgradose blad „Joetarnje Novosti”. Verwachting van het K..N.M.1 tot woens dagavond INOUSTRieSTR. 47 1 OPEN 8- 18 O. (Da visseRSHflveN) zat.:a-13u. zon.-.eest. (Van onze redactie economie) UTRECHT In de bouw is er geen reden meer tot stakingsacties. Van morgen is het volledige akkoord tussen werkgevers en werknemers bekend geworden, waarvan een kwart miljoen bouwvakkers nog voor de vakantie gaan profiteren. De belangrijkste punten voor een tweejarige CAO zijn: Per 1 juli 6% meer. Voor de vakantie f 125 ineens om de 4,5% prijsstijging op te vangen. Op 1 januari 1972 weer 2,75% koop krachtverbetering. Alle prijsstijgingen in 1972 worden op gevangen door indexering: 1 januari, 1 juli en 1 december. Er komt 20% meer uitkering bij vorst verlet. Uitbreiding van de vakantie met een dag dit jaar en een dag in 1972. De vakantietoeslag wordt dit jaar met 10 uur verhoogd en volgend jaar met 5 uur. Het tariefplafond vervalt. De toeslagen worden in de lonen ver werkt. Voortaan op 22-jarige leeftijd het vol- wassenenloon. Het akkoord over deze tweejarige cao werd bereikt op de zestiende actiedag in de bouw, die een nieuwe reeks stakingen op woningbouwprojecten dreigde op te le veren. Het kwam tot stand door bemidde ling van ir. J. Bosma, oud-voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen. Zoals bekend wilden de werkge- (Van onze sportredactie) HAARLEM. Gisteravond heeft Haarlem de besprekingen afgerond met de trainer van DWS, Joop Brand. De oe fenmeester, die zondagavond al een voorlopig contract had getekend, legde zich gisteren in de bestuurskamer van Haarlem voor twee of voor drie jaar aan de Haarlemse betaalde vereniging vast. Brand zal twee jaar blijven als Haar- - lem wat niet waarschijnlijk is wordt toegestaan in de ere-divisie te voetballen. Bijvoorbeeld als gevolg van een gedeeltelijk geslaagde sanering. En de trainer blijft drie jaar als Haarlem terugkeert naar de eerste divisie. De commissie heeft gisteravond ver klaard dat toen het bewuste toestel, van Russische makelij, bij het landen de grond raakte, er mogelijk een band is gesprongen. Maar een directeur van „Aviogenex". de luchtvaartmaatschappij waartoe het verongelukte toestel behoorde, heeftver- klaard, dat het rapport „onnauwkeurig geformuleerd” is. Het springen van één band verklaarde nog niet het feit, dat de rechtervleugel van het toestel afknapte. Een tweede directeur van „Aviogenex” heeft verklaard dat het neergestorte vliegtuig slechts ongeveer honderd uur had gevlogen en nauwelijks één maand in bedrijf is geweest. Het had een 30-tal landingen gemaakt en de fabrikanten schatten, dat de banden pas na 150 lan dingen tekenen van slijtage beginnen te vertonen. gen zoals in My Lai hebben zich overal ir Zuid-Vietnam voorgedaan”. Dit heeft de Amerikaanse luitenant-kolonel Oran Henderson gezegd tegen journalisten tij dens een pauze in het proces wegens het bloedbad in May Lai. De luitenant-kolonel staat voor een krijgsraad terecht omdat hij verzuimd heeft de slachting onder Zuidvietnamese burgers te melden. Volgens radioberichten zei Henderson dat zich in elke eenheid ter sterkte van een brigade gebeurtenissen hebben voor gedaan als in My Lai. „Maar niet over- al waren soldaten die de moorden zo als in het geval van My Lai in de openbaarheid hebben gebracht”. ADVERTENTIE vendien zien de bonden de noodklok van de vervanging vooralsnog niet in. De overschakeling op Indonesiërs is „noodzakelijk voor de besparing op loon- het jaren ’60 is de rentabiliteit ij i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1