Premier Meir op congres in Helsinki: militairen van Geen geld voor kranten VS verslaafd Voorlopige redding voor Zweedse pers: belasting op advertenties Vast werk! Diplomaten: gijzelaars van de revolutie VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken AKKOORD SUEZKANAAL” „Circa 40.000 „GEEN GEDEELTELIJK aan heroïne” HOOGOVENS IJMUIDEN l Dode bij bomaanslag in Belfast Centrumpartij steunt voorstel regering-Palme Thant treedt af 2 WOENSDAG 26 MEI 1971 F W aakhond 240 bladen I Concurrentie (Van onze redactie buitenland) Geen tv-reclame Melk uitdelen Overzicht C ongrescommissie in Zuid- Vietnam: Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). Twee ontvoeringen, kort na elkaar, één in Turkije en één in Argen tinië, hebben de wereld opnieuw opgeschrikt. In het weekeinde werd tijdens een massale huiszoeking in de Turkse stad Istanboel, waaraan meer dan 30.000 politiemannen deelnamen, het lijk van de Israëlische consul-generaal Efraim Elrom gevonden. Elrom werd vorige week maan dag ontvoerd door gewapende leden van het „Turkse Bevrijdingsfront”. Over het lot van de Britse consul in de Argentijnse stad Rosario, Stanley Sylvester, afgelopen zondag ontvoerd is ondanks een grootscheepse klop jacht van de politie niets bekend. - ij Ie VVVVtfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVWVVVVWVV'lfWVVVV ADVERTENTIE e (Van onze redacteur in Stockholm) DE KRANTENDICHTHEID in Zweden t Guatemala. of EPHRAIM ELROM (V.S.) Uruguay, (V.S.) Uruguay, Canada, l L 1 r de en De onafhankelijkheid van de krant van zijn onmisbare commerciële apparaat is in de meeste gevallen goed gewaarborgd en wordt door allerlei in de pen zijnde garanties steeds beter gewaarborgd. De onafhankelijkheid van de pers ten opzich te van de overheid mag niet worden be laagd door overijlde vormen van subsi diëring. Terecht klaagt de Nederlandse journalistiek over het gebrek aan onaf hankelijkheid van radio en televisie. Wel nu, de pers mag in dat opzicht terdege op haar tellen passen, ook al kan worden aangenomen dat er vormen van hulp met overheidsgeld zijn die deze onafhanke lijkheid onverlet laten. Om dié vormen gaat het. Dat kost tijd. VOORDAT DE regering-Palme nu met het voorstel kwam belasting op adverten ties te gaan heffen stond bijvoorbeeld voor het budgetjaar 1971-’72 17,5 miljoen gulden op deze manier ter beschikking. :n ;d sr ?e t- Betrekkingen. Albanië heeft diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met Iran. De twee landen zullen op korte termijn am bassadeurs uitwisselen. Daarbij moet men bedenken dat de onschendbaarheid van diplomaten, een 1961 in Wenen een verdrag over deze kwestie ondertekend.” Stanley Sylvester (Brits) Argentinië onbekend. WASHINGTON (Reuter) Ongeveer oost-Azië zijn verslaafd aan heroïne. Som- oost Azië zijn verslaafd aan heroïne. Som migen hebben tijdens gevechten de neiging zich terug te trekken door gebrek aan heroïne. Dit staat in een rapport van het Amerikaanse Congres, dat gisteren is ge publiceerd. te exemplaren per 100 inwoners. In Ne derland zijn dat er dertig en in de Ver enigde Staten 31. Dat de krant moet blij ven en zeker het divertissement van bla den is een zaak die al in 1956 de mening was van de sociaal-democratische rege ring onder premier Erlander. Toen werd er een plan op tafel gelegd waarin de pers een overheidssubsidie werd voorge schoteld, een zaak die men resoluut af wees. B 1 e J 1 HELSINKI (AFP en DPA) „Het Israëlische volk is niet bereid een ge deeltelijk akkoord voor heropening van het Suezkanaal te aanvaarden. Dat zou neerkomen op een terugkeer P e n >r n IS >p at >r e ie t. n d ie r- ie ■n i- i- te i- ie a. i- ;r :e S" n, n, te at Ie re le NEW YORK (AFP) Secretaris-gene- raal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft nog eens bevestigd dat zijn besluit om na 31 december 1971 niet nog een nieuw mandaat te aanvaarden definitief is. Thant zei dit op een bijeenkomst in New York. grote krantensterfte begon, beschikten het land en de lezers over 240 bladen, waar van er nu nog slechts 149 over zijn. Daar entegen is tijdens dezelfde periode de da gelijkse oplage in totaal gestegen van 3,5 tot 4,4 miljoen exemplaren. Onlangs heeft een subcommissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat zware verdovende middelen in Zuid-Vietnam nog gemakkelijker te verkrijgen zijn dan si garetten of kauwgum en dat wellicht tien percent van de Amerikaanse militairen in dat land verslaafd is aan verdovende middelen. Zestig percent van de Ameri kaanse troepen zou tenminste met verdo vende middelen „geëxperimenteerd” heb ben. DE STIJL van dit „Volksleger” doet overigens ook weer denken aan de overvallen van Robin Hood in Enge land tijdens de middeleeuwen. Zo kaapte de groep in Rosario een vracht auto met flessen melk die werden uit gedeeld aan bewoners van een krotten wijk. De lege flessen moest men later inleveren. vrouw Golda Meir, op het congres van de Socialistische Internationale in de Finse hoofdstad Helsinki verklaard. Zij verzette zich tegen elke opgelegde rege ling van het conflict en verbaasde zich erover, dat nog in 1971 de grote mogend heden geloven te kunnen beslissen over het lot van de kleine landen. DE NU IN TE VOEREN advertentie- belasting zal de situatie in zoverre ver beteren dat het de persreuzen niet slech ter zal gaan terwjjl de zwakkere broedere op de been worden gehouden, waarmee volgens de minister van Financiën de si tuatie voorlopig is gered. van de grondslagen van het interna tionale verkeer en pas na langdurig onderhandelen tot stand gekomen, in gevaar wordt gebracht. In 1961 heeft tenslotte de persoon lijke onschendbaarheid van de diplo maat algemene en formele erkenning gevonden. Aan het eind van een con ferentie der verenigde Naties over het diplomatieke verkeer is op 18 april STOCKHOLM De Zweedse sociaal-democratische regering van premier Olof Palme heeft besloten de pers te gaan steunen door het heffen van een belasting op advertenties. De opbrengst hiervan, die op ongeveer 63 miljoen gulden jaarlijks wordt geschat, zal worden gebruikt om de noodlijdende bladen te steunen. Wanneer de alcohol- of benzinebelasting wordt verhoogd protesteren uit politieke overwegingen maar enkelen, zo verdedigde minister van Financiën Straeng zich tijdens het debat, Is de grootste ter wereld met 57 verkoch- maar als het om de pers gaat dan trap je in een mierenhoop. bladen in het land. De dagbladen die sub sidies in elke vorm nodig hebben zullen dan worden gesteund door de sterke broe ders in de persgelederen. Evenals in veel andere landen kan in Zweden ook van een perscrisis worden gesproken. Ook hier is men op weg naar een monopolise ring van de dagbladpers, waarbij de lan delijke dagbladen ten onder gaan. De onderzoekers hebben te horen gekre gen, dat hoge militaire en resgeringsfunc- tionarissen in Zuidoost-Azië onder wie het hoofd van de Laotiaanse generale staf in hoge mate betrokken zijn bij de smokkel van heroïne naar Vietnam. Het rapport is samengesteld door een subcommissie van de commissie voor Bui tenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een reis door negen landen in Azië heeft gemaakt om de omvang van de zwarte handel in heroïne na te gaan. van de raketmacht en Egyptische strijdkrachten op de oostelijke oever. Het gevaar voor ons land zou hier door toenemen”. Dit heeft de Israëlische premier, me- Bij een bomaanslag op politie bureau in Belfast is een Britse mili tair gedood en zijn zeker twintig mensen gewond. Volgens een woord voerder van de politie gooide een man een tas door de deur, waarin een grote hoeveelheid explosieven zou hebben gezeten. Op de foto een po litieauto die door de explosie totaal werd vernield. HET WETSVOORSTEL dat van juli af aanstaande waarschijnlijk van kracht wordt verzekert het divertissement van Reklame-televisie heeft men niet in Zweden en als het aan de regering ligt hoeven de Zweedse kranten de komende jaren nog geen rekening te houden met een afvloeiing van advertentiegelden naar dit concurrerende medium. Interessant in dit verband is overigens het feit dat in Japan, na Zweden op de tweede plaats qua krantendichtheid, de commerciële te levisie geen gevaar voor de pers vormt. Daar blijken de inkomsten door adver tenties sneller te stijgen bij de pers dan bij de televisie. De situatie in Zweden is voorlopig iets minder kritiek door deze regeringsmaat regel en in regeringskringen meent men dat dit de enige mogelijkheid vormde de verscheidenheid van bladen te behouden. In Zweden is het vreemd genoeg de sociaal-democratische pers die het meeste geld nodig heeft om de persen draaiend te houden. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat de oplagecijfers van de na tionale bladen de politieke verhoudingen in het land niet weerspiegelen. De Zweed se pers is vrijwel voor 75 percent libe raal. Bij de verkiezingen daarentegen ligt de verhouding tussen socialisten en niet-socialisten bijna gelijk. De concur rentie is echter fel en in het algemeen kan worden gezegd dat de financiële posi tie van de meeste bladen allesbehalve rooskleurig is. Want, zoals de Britse historicus Harold Nicolson heeft opgemerkt: zelfs tot de Cromagnon-mens of de Neandertha ler moet het zijn doorgedrongen, dat dergelijke onderhandelingen ernstig belemmerd konden worden als de af gezant van de ene partij werd gedood of opgegeten door de andere partij voordat hij tijd had gehad zijn bood schap over te brengen. Pas in maart 1815 werden in de handelingen van het Congres van Wenen de verschil lende klassen van diplomatiek perso neel vastgesteld, maar over de on schendbaarheid werd nog met geen woord gerept. De crisis zelf is zowel een kwestie van structuurverandering als algemene con- junctuurontwikkeling. In 1950, voordat de fWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWIA^ WWWWWWWVWWWWWVWWWWWWWWWIfVW Tenslotte is hier een overzicht van ontvoerde diplomaten sinds 1968, een door het Nederlands Instituut voor verdwijnen is dat met het oog op de pluriformiteit der berichtgeving en me ningsuiting precies even erg of die krant in Enschede danwel in Amsterdam ver schijnt, precies even erg ook, op welke voedingsbodem van levensbeschouwelijke of functionele aard die krant ook is ont staan. Voor een goede informatiever strekking en een verantwoorde functio nering in zijn milieu heeft iedere krant goede redacteuren en goede technici no dig, en goede mensen moeten goed be taald kunnen worden. Als de uitgevers in bepaalde gevallen machteloos of on willig zijn om de uitgave te continueren en de regering zou in het ene geval wel, in het andere geval niet bij springen, dan is het met de basis van de Nederlandse pers in alle opzichten droeviger gesteld dan wanneer er in het geheel niet ge holpen zou worden. Op de eerste dag van het congres, dat drie dagen duurt en waaraan 150 afge vaardigden van socialistische partijen uit ongeveer 40 landen uit alle werelddelen deelnemen om de voltallige vergadering van de internationale in 1972 voor te be reiden, hebben de afgevaardigden de al gemene internationale toestand bespro ken. De krant is de waakhond van de over heid en dient dat te blijven, zo meende men in perskringen en elke mogelijkheid tot muilkorven dient te worden verme den. Het regeringsvoorstel werd dan ook meteen ingetrokken en een meer accep tabele oplossing was snel gevonden. In plaats van een directe uitkering aan de bladen werd overheidssubisidie uit de partijkas gegeven. De meeste bladen in Zweden zijn namelijk aangesloten bij een politieke partij en via de partijkas kon nu een noodlijdend blad van de nodige fondsen worden voorzien. Vredesvraagstukken opgestelde lijst. Achtereenvolgens worden genoemd: de naam van de diplomaat, land van her komst, land waar de ontvoering werd uitgevoerd, afloop. 1968: John Webber (V.S.) Guatemala doodgeschoten; Ernest Munro (V.S.) Guatemala doodgeschoten; John Mein (V.S.) Gedood. 1969: Charles Elbrick (V.S.) Brazilië. Geruild tegen 15 politieke ge vangenen. Herman Buff (Zwitser) Colum bia. Vrijgelaten na betaling van 1 miljoen gulden. DE ONTVOERING van diplomaten is betrekkelijk eenvoudig. Dit middel kan met relatief weinig risico worden toegepast, omdat de ontvoerders het initiatief hebben en bij verrassing kun nen handelen. Wat een regering tegen zo’n ontvoering ook doet, zij doet zich zelf altijd afbreuk. Stemt men toe in de eisen van de ontvoerder, dan ver liest men prestige. Gaat men niet in op de eisen, dan maakt de desbetref fende regering in internationaal op zicht een zeer slechte beurt, vooral als de ontvoerde diplomaat wordt gedood. Opmerkelijk is dan ook dat premier Golda Meir na het vernemen van de dood van Elrom verklaarde dat de „Turkse regering al het mogelijke heeft gedaan om het leven van Elrom te redden.” De vraag is of het inscha kelen van 30.000 politiemannen de ont voerders niet in paniek heeft gebracht. De eerste spreker was de Britse La- bour-leider Harold Wilson. Deze steunde een voorstel om een commissie te vor men ter voorbereiding van de Europese veiligheidsconferentie die het Oostblok wenst. Hij sprak uitvoerig over de Brit se toetreding tot de EEG. Willy Brandt is gisteravond aan het hoofd van de Westduitse socialistische delegatie in Hel sinki aangekomen. Zijn vliegtuig had vertraging als gevolg van een stiptheids actie op het vliegveld van Bonn. Voor het gebouw waar het congres wordt gehouden, hebben gisteren 400 mensen gedemonstreerd voor de Arabie ren en tegen het zionisme. Deze actie was georganiseerd door het Finse Comité voor Solidariteit met de Arabische vol ken. Uit een overzicht van de laatste ja ren, opgesteld door het Nederlands In stituut voor Vredesvraagstukken in Den Haag blijkt dat de ontvoering van diplomaten niet zelden gepaard gaat met het verlies van mensenlevens. „Het is onbegonnen werk”, aldus een overzicht van het genoemde instituut, „aan te geven waar het begin van de diplomatie is gelegen. Sinds er tussen groepen mensen is onderhandeld het zij omdat men. het gevecht moe was, hetzij omdat men een gevechtspauze wenste, teneinde zijn gewonden te kunnen verzorgen en zijn doden te be graven zo lang moet het besef heb ben geleefd dat de wederzijdse woord voerders een bepaalde mate van on schendbaarheid moesten genieten. Het regeringsvoorstel behelst een hef- ging van zes percent op alle advertentie- inkomsten van de dagbladen en tien per cent op die van de weekbladen. De kran ten en weekbladen treden in dit geval dus zuiver op als ontvanger van belas tingen, zo verzekerde de minister, die felle kritiek te verduren had uit opposi tionele kring. Steun kreeg men daarente gen van de Centrumpartij, die het voor stel van de minderheidsregering-Palme redde. 1970: Sean Holly (V.S.) Guatemala, geruild tegen drie pol. gevan genen. Nobua Okuchi (Japan) Brazilië, geruild tegen 5 politieke gevan genen. Donald Crawley (V.S.) Domini caanse Republiek, geruild tegen twintig politieke gevangenen. Joacquin Sandhez (Paraguay) Argentinië, vrijgelaten. Karl von Sprett (West-Duits- land) Brazilië, geruild tegen 40 politieke gevangenen. Aloysio Gomide (Brazilië) Uru guay, vrijgelaten in ruil voor herstel burgerrechten. Gordon Jones ontsnapt. Dan Mitrione doodgeschoten. James Cross vrijgelaten na (Brits) vrijgeleide ont voerders naar Cuba. Eugen Beihl (West-Duitsland) Spanje, vrijgelaten. Giovanni BuCher (Zwitserland) Brazilië, vrijgelaten in ruil voor 70 politieke gevangenen. In 1971 onder meer: Geoffrey Jack- son (Brits) Uruguay, onbekend. Efraim Elron (Israel) Turkije, ge dood. VERANTWOORDELIJK voor deze ontvoering is het „Revolutionaire Volksleger” (ERP) een van de be langrijkste groepen stadsguerrilla’s die op het ogenblik in het Latijns-Ameri- kaanse land Argentinië opereren. Dit „Volksleger” maakte vorig jaar in Ro sario bij een overval op een politie bureau eerst een grote hoeveelheid wa pens buit. Daarna werd in februari van dit jaar een gepantserde geldtransport auto overvallen waarbij de guerrilla’s er met ruim één miljoen gulden van door gingen. Spectaculair vooral was de overval op een televisiestation in Cordoda, waar de kijkers werden op geroepen „de revolutionaire strijd voort te zetten.” De regering heeft bij monde van de demissionaire minister-president De Jong een duidelijk standpunt ingenomen te genover de van vele zijden gestelde eis tot onmiddellijke financiële steun aan noodlijdende dagbladen. Het antwoord is neen. De verklaring van premier De Jong was voornamelijk gebaseerd op vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid Roethof, die zich tot tolk in het parlement heeft ge maakt van verschillende acties om over heidsgeld los te weken voor ondersteu ning van dagbladen, wier voortbestaan door hun uitgevers problematisch wordt genoemd. Dr. Roethof herhaalde een aan tal argumenten die ook recentelijk uit perskringen konden worden vernomen, waarbij er enkele zijn die uit het oogpunt van de verantwoordelijke ministers wei nig overtuigend kunnen worden genoemd. De dagbladpers worstelt met grote moeilijkheden, die voornamelijk een ge volg zijn van de snel stijgende produktie- kosten en de hoge investeringen. Daarbij komt als secondaire factor het teruglopen van de advertentie-inkomsten, dat kan worden gezien als een gevolg van ver schuivingen in het advertentie-budget van ondernemingen naar de televisie en radio. Door deze samenwerkende oorzaken is in de krantenwereld de tendens naar grotere eenheden gestimuleerd, omdat daardoor kostenbesparende voornamelijk tech nische coördinaties kunnen worden be reikt. Er zijn echter voorbeelden van der gelijke schaalvergrotingen die niet tot de gewenste besparingen hebben geleid, al thans niet in zodanige omvang dat de ren tabiliteit van dagbladuitgaven kon wor den hersteld of beveiligd. In deze situatie verschilt de positie van de dagbladuitgeverijen weinig van die, waarin de rest van het bedrijfsleven zich bevindt. Er zijn de laatste jaren tal vap bedrijven in allerlei branches verdwenen, zonder dat de regering hulp heeft willen of kunnen bieden. Er is echter ten aan zien van de dagbladpers een ander argu ment in het geding gekomen dan dat, waarmee de rest van het bedrijfsleven zich zou kunnen wenden tot de regering: dat is de bedreigde verscheidenheid in de pers, de verschraling van de pluriformiteit, de inkrimping van de scala van uiteen lopende vormen en principes van me ningsuiting. Dit argument werd ook door dr. Roethoef sterk naar voren gebracht. De regering erkent dat argument ten vol le, maar stelt zich op het standpunt dat zij het probleem van de eventuele hulp moet overlaten aan het volgende kabinet. Er is namelijk een rapport onderweg van de commissie-Rooij, die zich onder leiding van deze professor in de communicatie- leer (oud-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant) bezint op een mo gelijke methode van steunverlening door middel van overheidsgeld. Dit regeringsstandpunt is te billijken. Er is wel grote haast geboden, maar het gevaar dat met improvisaties volkomen verkeerde wegen worden ingeslagen is te groot om het te riskeren. Dat de regering weigert om „stante pede” geld te geven aan ondernemingen die een niet meer renderend blad uitgeven en deze uitgave willen stopzetten, kan onmogelijk worden uitgelegd als een gebrek aan belangstel ling van de regering voor het wel en wee van de pers. Wat dat betreft lijken de verwijten van dr. Roethof ongegrond. Even ongegrond moet zijn betoog wor den geacht over het verschil tussen bla den die primair winst beogen en die, welke primair informatie willen ver strekken. Dat is een onaanvaardbaar en onbewijsbaar betoog, waardoor de ver houdingen in de Nederlandse dagbladpers zouden kunnen worden vergiftigd verscherpt. Dagbladen zijn met betrekking tot rendementseisen en de economische intern-sociale factoren gebonden aan een tweedelige taak, die voor geen enkel dag blad scheidbaar is: zij moeten winst ma ken om te kunnen bestaan en hun taak als voorlichtings- en communicatiemiddel te kunnen uitvoeren. Wat de uitgevers met de eventuele winst moeten doen, wordt in hun eigen belang bepaald door de eisen van het gezonde bedrijf: kwali teitsverbetering, investering, beveiliging van de onafhankelijkheid der onderne ming. Wat dat betreft zitten alle Neder landse kranten in hetzelfde schuitje en hebben zij allemaal recht op dezelfde behandeling. Als een krant gevaar loopt te moeten ontstaan van één reuzenkrant dus geen gevaar, zo lang er tenminste een moge lijkheid bestaat de hulp aan de kleintjes te kanaliseren.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3