KOPSTUKKEN VAN AJAX Grote ‘verkeersactie in zomermaanden Verkeerslawaai kan beslist minder Overheid moet meer betalen voor stadscentra t Ir. F. Philios afscheid VOOR HET EERST OP INTERNATIONAAL NIVEAU Rapport van OESO: worden bestreden Socioloog dr. J. den Draak in proefschrift hensen Vergunningen voor vakantiewerk Luchtvervuiling kan effectief T omatenplukker aan de dood Met 500 per gezin al beter milieu ontsnapt Fortuin gevonden in af gebrande woning Giftige vis in Twentekanaal Beschuit met aardbeien lekker met lekker. F DONDERDAG 27 MEI 1971 do: 2 Riskant Geen ontspanning Hygiëne-inspecteur Rotterdams congres: MONOTONIE MANNEN RANDDEN KIND AAN LEE” - LEVIS „RANGER” (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Voor het eerst wordt deze zomer internationaal een gezamenlijke actie gevoerd voor veilig verkeer. Aan de vooravond van het drukke pinksterweekeinde zijn in ons land de stichting Veilig Verkeer Nederland en de verkeersdienst van de rijkspolitie er al mee gestart, op 6 juni haken de Bondsrepubliek Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, België en Luxemburg in. Inhalen, afstand houden en rust nemen onderweg zijn dit jaar de kernpunten. Bij de rijkspolitie is uitgevonden dat bijna de helft (48 percent) van alle ongelukken op de autosnelwegen, te wijten is aan on voldoende afstand bewaren tot de voorganger. f bjr tfw ADVERTENTIE Lunclvtaartje (Van onze correspondent) ADVERTENTIE al aan- .'aartaarsl g specialist in vakkleding Zomertruitjes en pull-polo’s ribcord jacks en pantalons DAMES-, HEREN en KINDERMATEt ROTTERDAM Er is een goede kans dat in de komende vijf tot tien jaar de industriële luchtverontreiniging beter kan worden bestreden dan thans het geval is. Er worden goede vorderingen gemaakt en men verwacht dat in de Verenigde Staten tegen 1980 de luchtvervuiling veroorzaakt door industrieën voor 90 percent vermin derd zal zjjn, vergeleken met 1967. Deze verwachting is uitgesproken door dr. David M. Anderson van Bethlehem Steel Compa ny op het „Environmental control semi nar” in de Rotterdamse Doelen. De rijkspolitie probeert tegen al deze overtredingen op te treden. Zij gebruikt er onder meer onopvallende surveillance- auto’s voor die zijn uitgerust met foto-ap- paratuur. Met dat systeem worden echter nog betrekkelijk weinig van deze overtre- methode in ontwikkeling, waarbij met fo- to/radar-apparatuur de snelheid en met een op bijvoorbeeld een brug gemonteer de camera de stand tussen twee voertui gen kan worden gemeten. Kapitein Van BOXMEER. Na een intensief onder zoek is de rijkspolitie in Boxmeer er in geslaagd een 34-jarige inwoner van Box meer en een 30-jarige inwoner van Cuyk te arresteren. Beide mannen worden er van verdacht een zesjarig meisje in een auto te hebben meegenomen en haar te hebben verkracht. Beiden zijn bekenden van de politie. Door deze aanhouding zijn minstens tien zedenmisdrijven in Boxmeer. Cuyk en St. Anthonis opgehelderd. EINDHOVEN Ir. F. J. Philips heeft woensdagmiddag tijdens een zeer drukbe zochte receptie afscheid genomen als pre- sident-directeur van de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken. Hij zal worden opge volgd door jhr. H. A. C. van Riemsdijk. De heer Philips wordt president-commis- saris van de N.V. GRONINGEN Als een gezin van vier personen bereid is per jaar vijfhonderd gulden te besteden voor de bestrijding van de milieu-verontreiniging, dan is men in ons land al een heel stuk op de goede weg. Dit zei dr. H. M. Klouwen, regionaal in specteur voor de higiëne in het noorden, woensdag in Groningen op de manifestatie „De kwaliteit van het bestaan”. Twee kopstukken van Ajax: Max van Praag en het wassenbeeld van voet balster Johan Cruyff. In verband met de Europa-cupfinale wordt het beeld naar Madame Tussaud in Londen ge bracht, waar de Nederlandse suppor ters Cruyff in het museum voor half geld en bij een Ajax-overwinning op Panathinaikos zélfs Door niks kunnen aanschouwen. i 1 1 1 In aantal tactiel bedrij seis agress ondui sprek tijd 1 bestui de pi In hi bestu beste werd cern sen z natio mark Dn stuur voeg: „Er mede klein fabri Papil nu gezie te t door won den land flan cern (ver kaai Van D: gaai kan VOO! cow moj ven wet alle der voo de per de ont jar 150 I fro Va bli. en boi va: lei ve ge: hu m< Ge tei nc st ni ge bl zi al ir d v d h 1; d o s t d 2 „Nog altijd denken veel vakantiegan gers dat rijden op overvolle wegen ont spanning inplaats van inspanning bete kent. Men vergeet dat de automobilist voor of achter ons een van de tienduizen den kan zijn die net zijn rijbewijs heeft gehaald en weinig ervaren is. Het kan iemand zijn met een caravan die ver keerd beladen of foutief geborgd is. Het kan iemand zjjn die slecht ziet of iemand die zich plotseling onwel voelt”. Blik gekluisterd PIJNACKER Drie inwoners van Pyn- acker zjjn woensdag ternauwernood aan de dood ontsnapt toen de kas waarin ze tomaten aan het plukken waren eensklaps met donderend geraas in elkaar stortte. Toevallig werkten ze vlakbij een deur, waardoor ze nog bijtijds een goed heen komen konden zoeken. Zodra ze buiten waren stortte het vierduizend ramen tel lende warenhuis in. De gehele tomaten- oogst werd door het vallende glas ver nield. De schade bedraagt ruim een ton. schuwd dat zeker in de topdrukte van het recreatie- en vakantieverkeer alle invoeg- ruimte is opgesoupeerd. De noodgreep van scherend invoegen bij inhalen zal daardoor vrijwel zeker moeten worden be taald met frontale of kettingbotsingen”. Op de afscheidsreceptie, die in het Evo- luon in Eindhoven werd gehouden, kwa men zeer velen de scheidende Philipsdi- recteur de hand drukken. Tot hen behoor den de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant, dr C. Kortman, de bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen en leden van Gedeputeerde Staten. In een interview met een redacteur van het NOS-journaal heeft ir. Philips woens dagavond gezegd, dat Philips in de nabije toekomst wellicht zelf een communicatie satelliet voor eigen gebruik gaat maken. „De hoeveelheid informatie, die tussen onze vestigingen over de gehele wereld uitge wisseld wordt, is zo groot dat het best eens zou kunnen lonen om een eigen communi catiesatelliet te hebben”, aldus ir. Philips. DEN HAAG. Het is houders van ver gunningen voor het uitlenen van arbeids krachten toegestaan tot 13 september 1971 jonge mensen beneden de leeftijd van 18 jaar voor zogenaamd „vakantiewerk” ter beschikking te stellen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft voor dit jaar deze regeling getroffen. De algemene bond van uitzendbureaus en verschillende houders van vergunnin gen hadden de minister ten behoeve van het vakantiewerk om een ontheffing ge vraagd van de voorwaarde van de ver leende vergunningen houdende een ver bod om personen beneden de 18 jaar ter beschikking te stellen. De Stichting van de Arbeid heeft er de aandacht op gevestigd dat de gewestelijke arbeidsbureaus in staat zijn om evenals voorgaande jaren voor scholieren en an dere studerenden voor het vakantiewerk te bemiddelen. Bij de ggwestelijke arbeidsbureaus zijn maatregelen getroffen om aan de verschil lende aanvragen die verwacht kunnen wor den te voldoen. ROTTERDAM. In een door de Rotter damse politie gehuurde kluis van een bank in Rotterdam ligt op het ogenblik voor een bedrag van 200.000 aan papiergeld en (oude) munten. Het kapitaal is door politie mensen gevonden in het geheel uitgebran de huis van broer en zuster Van der Ham aan de Noordsingel in Rotterdam. Het oude huis werd afgelopen zondag by een brand vrywel volledig verwoest, waarbij de 76- jarige Taja van der Ham om het leven kwam. dingen goed vastgelegd. Er is een nieuwe De Rotterdamse recherche kreeg lucht van het in het bouwvallige huisje aanwe zige fortuin toen politiemensen na de brand een emmer met zilveren rijksdaal- ders aantroffen. Terwijl de 73-jarige Adri- aan van der Ham in het ziekenhuis lag vond de politie nog veel meer geld. In kasten, plastic zakken, dozen en in de bed stee kwam nog een fortuin aan bankbil jetten, gouden tientjes en antieke munten te voorschijn. Verder vond de politie in het huisje gouden horloges, halssnoeren en an tieke voorwerpen. De politie is nu nog bezig met het omspitten van de tuin van het huisje. Men houdt er rekening mee dat daar nog meer geld ligt begraven. Het uitgebrande huisje wordt door de Rotterdamse politie op het ogenblik voort durend bewaakt. Het bouwvallige pand werd al vele tientallen jaren bewoond door broer en zuster Van der Ham. Het huis was niet aangesloten op het elektriciteits net. Petroleumlampen zorgden voor ver lichting. Adriaan van der Ham, in Rotter dam bekend als „Spokie”, is opgenomen in een psychiatrische inrichting. Het gevon den fortuin wordt thans door een bewind voerder beheerd. Nog riskanter, in het bijzonder voor oner varen rijders, is het ’s nachts op derge lijke wegen inhalen. Van Paasschen: „Het menselyk vermogen om afstanden te schat ten is toch al gering en de kans op ver gissingen is uiteraard nog groter als in het donker de afstand moet worden ge schat van een paar in de verte naderen de koplampen. Tijdens een in Wenen ge houden congres is onthuld, dat het aan tal inhaalongelukken overdag 11 percent van het totaal ongevallen bedroeg, en dat bij nacht dit percentage zelfs 22 was. lijk, aldus de OESO, dat men moet begin nen met het treffen van wettelijke maat regelen. Er moeten voorts internationale overeenkomsten worden gesloten inzake het toelaatbare peil van het geluid, dat motorvoertuigen teweegbrengen, zodat de industrie weet waar zij aan toe is. De overheid kan het hare bijdragen door on derzoek, ontwikkeling en opleiding in de richting van geluidsbeperking te stimule ren, of zelf het voorbeeld geven door er voor de zorgen, dat haar eigen voertuigen, zoals trams en bussen zo weinig mogelijk lawaai maken. In Stockholm gebeurt zo iets reeds: alle bussen worden daar aan een lawaaitest onderworpen en de bussen, die niet aan de eisen meer voldoen, worden afgedankt. Andere voorbeelden, die volgens de OESO navolging verdienen, zijn de Deense geluidscontrole, die plaats vindt wanneer een meer dan vijf jaar oude auto wordt verkocht en de lawaaipatrouil- les in vele Zwitserse steden die lawaaie rige auto’s in beslag kunnen nemen. In hoeverre de kosten van de industrie zullen gaan stijgen als zij zo werkt en zo danige produkten voortbrengt dat er geen milieuverontreiniging meer optreedt, is op het ogenblik nog niet precies te zeggen, maar de deskundigen van de OESO hebben wel vermoedens. Zij schatten, dat in de meeste gevallen de kosten per produkt vijf percent of minder zullen stijgen. In een aantal gevallen bedragen de hogere kosten tussen de vijf en de tien percent en in een aantal zeldzame gevallen wordt het pro dukt tien percent of meer duurder. Eén van de produkten, die minstens tien per cent duurder zullen worden, wanneer zij geen milieuverontreiniging meer zullen ver oorzaken, is de auto. culturen behoren tot de eerste soort. Ver groting van het aantal echtparen zonder (thuiswonende) kinderen en van het aan tal alleenstaanden zijn demografische veranderingen. Van de maatschappelijke factoren noemt dr. Den Draak de toene ming van de welvaart en van het aantal buitenshuis werkende vrouwen, de uit breiding van de vrije tijd en daarmee gepaard gaande het verschijnsel van twee huizen per gezin. Dr. Klouwen rekende voor, dat de zui vering van het water per gezin 75 tot 100 gulden kost, de verwerking van vaste af valstoffen 50 gulden, een betere verbran dingsmotor in de auto 200 gulden, minder vervuilende wasmiddelen 100 gulden en een betere huisbrandinstallatie 50 gulden. Per jaar vergt dit voor ons land anderhalf miljoen gulden, dat ts 1,4 percent van het nationaal inkomen, aldus dr. Klouwen. ENSCHEDE. Het bestuur van het Twents Pootvis Fonds heeft alle 26 gesloten hengelsportverenigingen aangera den hun in totaal 18.000 leden te advise ren geen vis meer te eten die in het Twentekanaal, inclusief de zijtak hiervan naar Almelo, is gevangen. Deze ernstige waarschuwing vlak voor het zaterdag beginnende hengelseizoen is gegeven uit voorzorg, omdat wordt aan genomen dat enkele wetenschappelijke on derzoekingen, die nog niet geheel ziin afge sloten, zullen aantonen dat de vis door vergiftiging niet geschikt is voor consump tie. „Juist op autowegen leiden verschillen in snelheid tot ongelukken. Door de veel soortigheid in voertuigen is aan dergelij- ke verschillen niet te ontkomen, maar ze noodzaken de snelste rijders wel tot voort durende inhaalmanoeuvres met alle daar aan verbonden consequenties. Men loopt met zijn auto in op andere voertuigen die links rijden of aan het inhalen zijn en vaak komt het voor dat men dan onvol doende afstand bewaart. Men beseft ook niet vaak hoe hard men eigenlijk gaat als de meter 80 of 100 of meer aanwijst. Er wordt ook zo dikwijls (bewust) aggressief gereden om te laten zien dat men sneller kan dan zijn voorligger. En velen blijven ook zo lang ongemotiveerd links rijden van de voorligger”. <3 1 Van Paasschen: „Vastgesteldis dat het gezichtsveld van een vermoeide automobi list beperkter wordt doordat zijn ogen te veel en te lang worden vastgehouden door strepen en obstakels aan de rechterkant van de weg, bomen en telegraafpalen. Ont dekt is verder dat vermoeidheid leidt tot harder rijden terwijl het gevoel voor de snelheid waarmee men )rijdt, begint af te nemen”. „Van veel belang is ook dat men voor regelmatige luchtverversing in de auto zorgt door met geopende rijraampjes te rijden. Uit een onderzoek door Zwitserse artsen is komen vast te staan dat de lucht in een auto die 70 kilometer per uur rijdt met twee inzittenden, na een half uur is verbruikt”. Met een televisie-spot, die een reeks fikse botsingen toont wil veilig verkeer de weggebruikers de komende tijd laten schrikken van de gevolgen van foutief in halen op provinciale wegen met twee of drie rijstroken. De heer Van Paasschen: „Jaarlijks gebeuren alleen al in ons land zo’n 45.000 ongelukken door verkeerde in haalmanoeuvres. Kenmerkend voor dit ty pe ongelukken op wegen met twee rijstro ken is, dat teveel automobilisten met een blind vertrouwen uit files breken om in te halen en bij de nadering van een tegen ligger er zonder meer op rekenen dat tussen de auto’s van de file voldoende ruimte is om scherend in te voegen. Deze automobilisten worden er nu voor gewaar- Om een mogelijke en wenselijke so- ciaal-econotnische menging van de bevol king te bereiken, zullen, aldus dr. Den Draak, vernieuwing en restauratie van huizen en herstel van de woonfunctie op grotere schaal moeten plaatsvinden dan nu veelal het geval is. Hij noemt zes uit gangspunten die voor de vormgeving van het wonen in stadscentra van belang zijn. In de eerste plaats moeten specifieke en gevarieerde woonvormen tot stand worden gebracht of moeten zij in stand worden gehouden. Voorts zou moeten worden gestreefd naar een betrekkelijk hoge woningdichtheid, afscherming ten opzichte van het rijdende verkeer, men ging met andere functies (kleine bedrij ven, winkels), stedelijk groen en parkeer gelegenheid, en tenslotte gezelligheid in de woonomgeving. HILVERSUM De VARA „Van Harte”- actie, waarvan de opbrengst ditmaal be stemd is voor de 42 jarige uit Roterdam afkomstige W. G. van Buuren, die in Ame rika ais enige Nederlander met een ruil- hart leeft en als hartewens heeft om nog één keer zyn vaderland en in het bijzon der Rotterdam terug te zien, had woens dagavond om acht uur een bedrag van f 26.381 opgebracht. Maar ook culturele, demografische en maatschappelijke veranderingen spelen een rol. Verdere individualisering, afkeer van de monotonie van nieuwe stadswij ken en de opkomst van stedelijke contra- Verkeerslawaai is een van de voornaam ste factoren, die het menselijk milieu be derven, en de OESO heeft haar leden aan bevolen snel een aantal aanbevelingen op te volgen. Zij merkt onder meer op ,dat het verkeerslawaai in de loop der jaren geleidelijk is toegenomen en dat er tot dus verre betrekkelijk weinig tegen is gedaan. Het is mogelijk het lawaai te verminderen zonder dat men de eisen, die men aan het vervoerssysteem stelt, behoeft te ver minderen. Er is noch voor de autobezitter (of de bromfietsbezitter) die niet be hoeft te betalen voor het ongemak dat hij anderen veroorzaakt noch voor de fabrikanten van deze voertuigen veel, dat hen prikkelt tot het aanbrengen van ver beteringen, die het geluid van hun voer tuig verminderen en het is daarom duide- Met het drukker worden van de wegen neemt het gevaar toe. Kapitein Van der Molen, commandant van de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie, de por- sche-groep zegt: „Op de autosnelwegen in midden-Nederland is vorig jaar de ver keersintensiteit ten opzichte van 1969 met bijna 12 percent toegenomen. De toene ming in dit jaar zal stellig nog groter zijn. Verkeersintensiteiten per etmaal wer den op werkdagen gemeten van 55.000 eenheden en op zondag van 60.000 eenhe den. De tweede dag van deze internationale milieu-beschermingsconf erentie bij gewoond door ongeveer 450 Amerikaanse, Belgische en Nederlandse deskundigen, was gewijd aan luchtvervuiling. Een groot aantal me thoden werden besproken voor opsporing van luchtverontreinigende stoffen. Zo wordt verwacht dat lasers zeer bruikbare hulpmiddelen kunnen worden. Ofschoon de toepassing ervan nog in de kinderschoenen staat meende men dat zij bij vervolma king superieur zijn aan elke andere op sporingsmethode. Een andere belangrijke luchtvervuiler is de automotor. Dank zij nieuwe mogelijk heden voor de zuivering van de uitlaat gassen van deze verbrandingsmotoren ver wachtte prof. A. J. Haagen Smit verbon den aan het Californië Instituut voor tech nologie dat tegen 1990 de luchtvervuiling belangrijk verminderd zal zijn. Na die tijd zal het toch weer stijgen vanwege de toe neming van het aantal auto’s, ondanks het feit dat elke auto afzonderlijk nauwelijks vervuilende uitlaatgassen meer produceert. N Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. t Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. WZo’n brosse beschuit met frisse aardbeien W-jjis een lekkere zomergewoontel Maar wat voor de een geroezemoes is, de drukte van mensen op straat, het niet als hinderlijk ondervonden lawaai van markten, auto’s, trams, carillons, draai orgels, is voor een ander juist het motief zo min mogelijk in een stadscentrum te komen. De stadsmens stelt prijs op een zekere anonimiteit, zegt dr. Den Draak. „Geënquêteerde bewoners van de in het centrum van Rotterdam gelegen Lijn- baanflats onderhouden minder contacten met buren en kennissen in de omgeving dan bewoners in soortgelijke flats in Zo merland en Schiebroek, twee Rotterdamse buitenwijken. De veronderstelling dat het DEN HAAG. Het kost geld, maar het lawaai van het verkeer in de steden kan worden verminderd. Tot deze conclusie komt de OESO (Organisatie van Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling) in een door haar deskundigen na overleg met de nationale deskundigen opgesteld rapport. De deskundigen bevelen aan dit geld er maar voor over te hebben, want dagelijks moet er voor het verkeersla waai toch een prijs worden betaald in de vorm van verminderde arbeidsefficiëncy van de stadsbewoners en verstoring van hun welzijn en hun leefplezier. WADDINXVEEN. Nu ook in Neder land de belangstelling voor het wel en wee van de stadscentra groeit, een inte resse die samengaat met een toenemende voorkeur in de kern van de stad te gaan wonen, is het zaak dat de overheid meer bijdraagt in het herstel van de woon functie van stadscentra. Zou de overheid dat nalaten, dan is de kans groot dat par ticulieren er veel rendabeler bedrijfs ruimte neerzetten, of dure huizen, waar door ten hoogste zeer selectieve bewoning ontstaat. Wonen is in de huidige maat schappelijke verhoudingen toch al de zwakste partij. Aldus dr. J. den Draak, planoloog-so- cioloog, die vandaag aan de technische hogeschool in Delft is gepromoveerd, in zijn proefschrift getiteld „De woonfunctie van het stadscentrum”. Hij heeft aan de Vrije Universiteit in Amsterdam sociolo gie met specialisatie planologie gestu deerd en werkt sinds 1961 als weten schappelijk hoofdmedewerker aan het in stituut voor stedebouwkundig onderzoek van de Technische Hogeschool in Delft. Hij woont in het dorp Waddinxveen bij Gouda, en zou beslist niet in een stad willen wonen. Voor de actie die het motto „Europa op weg” heeft meegekregen, heeft Veilig Verkeer Nederland 20.000 affiches, 10.000 raambiljetten en 350.000 folders laten druk ken. Daarin worden in vier talen waarde volle adviezen gegeven. Gedurende de weekeinden zullen de folders door tien veilig-uit veilig-thuis-ambassadrices uitge reikt in wegrestaurants en motels, bij de grensposten en op andere plaatsen waar veel vakantiegangers worden verwacht. Ook de Porsche-groep van de rijkspolitie zal zich op de autosnelwegen met de ver spreiding bezig houden. der Molen: „Het is helaas niet zo sym pathiek, m^ar het is drngend nodig om dé in aantal sterk toenemende kop-staart- botsingen in te tomen”. Het hoofd van de sectie voorlichting van Veilig Verkeer Nederland de heer F. S. J. van Paasschen: „Ieder Nederlands gezin dat over een paar weken met va kantie in eigen land gaat heeft nu nog tijd te bedenken dat vorig jaar in de va kantiemaanden juni, juli en augustus 830 mensen op de Nederlandse wegen omkwa men. Iedere Westeuropeaan die vandaag of morgen zijn koffers pakt voor een lan ge rit naar het buitenland, heeft nu nog de kans zich te realiseren dat het vakan tieverkeer van het afgelopen jaar zeker 15.000 doden en 400.000 gewonden in (al leen al) de EEG-landen heeft geëist. Je zou kunnen zeggen dat een goed deel van een stad als Den Haag op weg naar zijn vakantiebestemming dan wel op weg naar huis werd gedood of gewond”. Wat maakt het wonen in een stadscen trum zo aantrekkelijk? Wat hebben de mensen die erheen willen met elkaar ge meen? De heer Den Draak heeft zijn on derzoek in een stuk of tien Nederlandse steden verricht, waaronder Breda, Rot terdam en Utrecht. Het is, stelt hij, in de eerste plaats de stadssfeer die aantrekt, en het zijn typisch stadsmensen die zich in die sfeer het prettigst voelen. Stads sfeer is moeilijk precies te omschrijven, maar elementen erin zijn het geroeze moes, de aanwezigheid van grote-stads- voorzieningen zoals warenhuizen, gespe cialiseerde winkels, cafés, bioscopen, noem maar op. stadscentrum mensen aantrekt, die meer op levendigheid en drukte van mensen in de omgeving in het algemeen zijn ge steld dan op persoonlijke contacten met buren en dergelijke, lijkt dan ook juist te zijn”, schrijft hij. Die mindere persoon lijke contacten worden gecompenseerd door intensiever bezoek aan theaters, cafés en bioscopen, terwijl de stadsmen sen ook meer profiteren van de aanwezig heid van gespecialiseerde winkels. Dr. Den Draak noemt enige factoren die in de toekomst een vergrote vraag naar woonruimte in de stadscentra waar schijnlijk maken. In de eerste plaats het feit dat plaatselijke overheden maatrege len nemen die de nadelen van het wonen in de binnenstad verminderen: beper king van het lawaai en de stank, uitbrei ding van voetgangersarealen. Al worden deze maatregelen niet in de eerste plaats genomen om een woontrek naar het cen trum in de hand te werken. F' -a- vl*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2