Op de vlucht lava Redevoering in Praag voor Gelder van EUROPEES GESPREK Westduitsers bezorgd naar NAVO-raad Bonn in Europa zal veel tijd vergen Unaagsman Pompidou op de bres voor het Frans BREZJNEV 28 mei verplaatst VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken „Troepenreducering Raadsels bij in VS niet onmogelijk WASHINGTON (AP). „Onder de hui dige omstandigheden is het uitbreken van een rassenoorlog in de Verenigde Staten niet onmogelijk”. Dit zegt dr. Milton Eisen hower, een broer van wijlen president Dwight Eisenhower, voorzitter van een regeringscommissie van onderzoek naar de oorzaken van geweldpleging. w o O j weer overnemen Koppelbaas in VS van twaalfvoudige moord verdacht Flesje wijn van 18.000 gulden Servan-Schreiber wil leiding van „L’Express” 2 DONDERDAG 27 MEI 1971 (Van onze redactrice in Wenen) Irritatie 99 86 c wordt met JANSSTRAAT 56 - TELEFOON 32 01 18 /TTbrillenspecialist JANSSTRAAT 56 - HAARLEM r Moeilijk Plato „Eerste werktaal” Vals probleem 77 r, Ook daar 30% KORTING op alle brillen envoor iedereen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL President Pompidou van Frankrijk heeft tijdens zijn be zoek aan België geen gelegenheid voorbij laten gaan om te hameren op het belang van de Franse taal. Tegen zijn landgenoten, werkzaam bij de EG in de Belgische hoofdstad zei hij met nadruk dat ze „niet mogen ver geten” dat ze Fransen zijn. „Alle Fransen, waar ze zich ook mogen be vinden mogen nooit vergeten dat ze hun land vertegenwoordigen”, aldus Pompidou. Onze zaak RIJKSSTRAATWEG ingang van naar onze vergrote winkel Dr. Milton Eisenhower: „Rassenoorlog a® ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bonn) WWW WWVWWWMWWWVWWWWWWWWWWUWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW c. van het belangrijke weekblad „l’Express” geld het blad opgericht. n 5 5 I. 1 1 HET GEHAMER van president Pom pidou op de „historische rechten van het Frans” is daarom een uiting van taalkundig chauvinisme. Hij formuleert met die eis dan ook nog een vals pro bleem. „Er worden pogingen gedaan om de vei ligheid in Europa te saboteren”, aldus de Russische partijleider. „Er is een recept uitgekookt om de Europese problematiek uitsluitend als één groot complex op te lossen”. Op zijn recente voorstel in Tiflis voor een vermindering van de troepen in Europa ging Brezjnev niet nader in. Uit Brezjnev’s formuleringen blijkt dui delijke irritatie over de taktiek van het westen om de toestemming voor een Euro pese veiligeheidsconferentie en de ratiflca- YUBA CITY (Reuter) Een 37-jarige koppelbaas in de Californische plaats Yuba City is van een twaalfvoudige moord be schuldigd. In ondiepe graven heeft men gisteren de lijken van twaalf landarbeiders gevon den, die met een mes zijn gedood. tie van het verdrag tussen Bonn en Mos kou afhankelijk te maken van een oplos sing inzake Berlijn. Frans vastgebakken, en weet hij bo vendien dat een taal niet alleen het voertuig is van de cultuur, maar ook nog van politieke en economische in vloed. Het schoolboekje is de locomo tief van de commercie en daarom is het van eminent belang dat het Frans zijn huidige al zeer getaande po sitie in de wereld handhaaft en zo mo gelijk zelfs nog uitbreidt. Maar zo onomwonden kan je dat ver langen natuurlijk niet verkopen. En daarom heeft monsieur Pompidou een ander argument gehanteerd: de EEG moet Frans blijven spreken, opdat Eu ropa zich duidelijk van de VS blijve onderscheiden. En vandaar dan ook dat het normaal is dat binnen de NAVO, dat een filiaal van Amerika is, Engels als voornaamste of enige voertaal wordt gesproken. verste in de wereld? En dan luidt het antwoord volmondig: met het Engels. leven moest rennen toen gloeiende blokken zich losmaakten uit de lava- massa. De lavastroom was Fornazzo gisteren tot een halve kilometer ge naderd, maar de massa stroomt wat trager. De dorpelingen hopen op het wonder dat hun dorp gespaard zal blijven. ONZE REDACTEUR IN PARIJS te kent hierbtf aan: Tijdens hun geza menlijke verblqf op het dak van het Partfse Elysée moet premier Heath van Engeland zijn gastheer Pompidou ge zegd hebben dat hij van zijn kant geen vrees hoeft te koesteren dat straks in het Europa van de tien het Frans als „eerste werktaal” door het Engels zal worden verdrongen. In ruil voor die concessie zou Pompidou zijn gast con cessies inzake de handel met Nieuw- Zeeland moeten doen. i- 10 f- er rd in in g. 1- n, ie e n sr :n n. If at wel zo ongeveer met de mond vol tan den. En toen hij bij het jongste Brits- Franse topberaad zijn gast alle finesses van zijn visie op de toekomst van het pond sterling uit de doeken wilde doen en de tolk de technische termen niet zo heel goed onder de knie bleek te hebben, mocht dan toch de minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schuman eventjes binnen komen. Schuman was in de bezettingstijd spreektrompet van generaal De Gaulle en speaker bij de BBC en in het Engels kon de president hem althans wel om een boodschap sturen. SAN FRANCISCO (Reuter) Acht tienduizend gulden heeft een fles Fran se wijn vandaag op een veiling in San Francisco opgebracht. Het was dan ook een 125-jarige „Chateau Lafite”. een rode Bordeaux uit de kelders van de familie Rothschild. De koper was een wijnhandelaar uit Boston. Een tweede punt van overweging bij de keuze is de mate van moeilijkheid en ook dan legt het Frans het wéér af bij het Engels. Als Frankrijk de kansen van zijn culturele, economische en po litieke invloed in de wereld wil verbe teren, zou de regering daarom eerst eens kunnen beginnen met het vereen voudigen van het Frans als voertaal. Afgezien nog van de grammatica is de spelling zo omslachtig soms vier, vijf of meer verschillende letters voor één klank („haut”, „eaux”), dat de Franse schooljeugd jaren verdoet met het in pompen van regels die van iedere zin zijn gespeend (zonder na het eindexa men nog foutloze brieven te kunnen schrijven). Sedert ruim twee eeuwen is de orthografie van het Frans ongewij zigd gebleven, terwijl het Nederlands binnen één generatie al drie spellings hervormingen heeft gekend. Een (zo veelste) vorm van conservatisme der halve die de normale ontwikkeling en vooruitgang onnodig tegenhoudt. De NAVO-ministerraad zal het antwoord moeten voorbereiden op het onderhande- lingsaanbod van de Russische partijleider Breznjev. Bonn heeft zijn instemming be tuigd met de directe en positieve Ameri kaanse reaktie, maar werd argwanend toen een woordvoerder in Washington en kele dagen geleden duidelijk maakte dat er geen verband behoeft te bestaan tussen onderhandelingen over het beperken van de troepen en het tot stand komen van een regeling voor Berlijn. In Bonn stelde de regeringswoordvoerder Ahlers vast dat de twee kwesties niet vol ledig los van elkaar kunnen worden gezien en bondskanselier Brandt benutte een ver gadering van de nucleaire planningsstaf Als „oprechte Européaan” kan mr. Heath beter met Frans overweg dan monsieur Pompidou met het Engels. Het Franse staatshoofd heeft helemaal geen moeite, naar men zegt, Tacitus in het Latijn of Plato in het Grieks te lezen en ook in het Duits, dat op het lyceum zijn enige moderne taal was en dat hij tijdens zijn krijgsgevangen schap nog wat bij wist te pleisteren, moet hij aardig uit de voeten komen. Maar als hij de woorden „yes” en vooral „no” in de taal van Shakespeare heeft uitgesproken, dan staat hij verder BONN De Amerikaanse ijver om een bevredigende regeling voor Berlq'n te vinden zal niet worden beïnvloed door contacten met de Russen over het wederzijds reduceren van de troepen in Europa. Met deze verzekering heeft Washington langs diplomatieke weg getracht een duidelijk waarneembare ongerustheid in Bonn te smoren voordat volgende week in Lissabon de NAVO-ministerraad bijeenkomt. En als zelfs de ministers die Franse vlag nu al niet meer eerbiedigen, wat moet het dan straks wel worden als de Britten zelf officieel voet op conti nentale grond hebben gezet? met de KNP zou gaan onderhandelen. Dat kan betekenen dat de KNP gezegd heeft: stel eerst maar orde op zaken zon der dat wij erin betrokken worden en laat ons dan maar eens zien of het aan bod ons veilig lijkt. Hoe het ook worden mag: Van Gelder alléén zal het niet kun nen redden. En dat er tot heden niets is gebleken van saneringsmaatregelen voor de vestiging in Velsen, waar de sterk verliesgevende krantepapierproduktie zich voornamelijk heeft geconcentreerd, maakt de situatie er alleen maar ondui delijker op. Tenzij toch de relatie Crown - Van Gelder in de IJmond extra zou moe ten worden onderstreept. Mocht de staat het belang zien van een eigen papierindustrie, dan is het de vraag of die steun wellicht op dezelfde manier vorm zou moeten worden gege ven als destijds bij Verolme is gebeurd. Of dat dan voldoende zou zijn om het concern ontdaan van stervende takken in leven te houden, is een zaak die alleen experts kunnen beoordelen. Voor de vakbeweging is voorlopig het behoud van een zo ruim mogelijke werkgelegen heid bij Van Gelder het belangrijkste. Hoe dan in dit verband de uitlating van directeur Kleinjan moet worden ge ïnterpreteerd, als zou Van Gelder zestig miljoen voor een afvloeiingsregeling no dig hebben, is het zoveelste raadsel in deze affaire. Want dat zou omgerekend neer komen op ruim 3000 ontslagen. Vandaar dat de wens van de vakbeweging om volledige opening van zaken te krij gen eens te meer gerechtvaardigd lijkt. AAMWMWVWlAflMfWWI/VIfMWUWWIAftfWUIMWIfVMWMfWMMIgMk De toetreding van Engeland tot de gemeenschappelijke markt is een bij komende reden dat Pompidou zich lin guïstische zorgen maakt. Om die reden sprak hij over België als een land „waar de Franse kolonie het meest re presentatief is”. „Fransen”, aldus Pom pidou in een land dat toch al genoeg narigheid heeft ondervonden van de „taalstrijd”, moeten hun eigen taal bij iedere gelegenheid spreken zonder zich te laten verleiden voor het gemak een andere taal te bezigen”. Met opgekropte woede zien Siciliaan- se boeren hun wijngaarden en andere bouwgronden onder een gloeiende lavastroom van de Etna verdwijnen. Een van de inwoners van het gehucht Fornazzo was zo gebiologiseerd door het feit dat zijn arbeid in één klap ver loren ging dat hij plotseling voor zijn TOT EN MET de eerste wereldoorlog en de „vrede” van Versailles was het Frans de taal van de diplomaten. Een moeilijke taal die een hoge dosis accu ratesse en zelfdiscipline vereist, doch die zich daarom voor dat doel ook uit stekend leende. Blijft niettemin de vraag of het heel veel zin heeft het Frans als voertaal in de EEG te hand haven, wanneer de diverse Europese volken het voorbeeld van de ministers en diplomaten toch niet willen of kunnen of moeven volgen. En het blijkt inderdaad steeds moeilijker de volken die laatste verplichting met kunstmatige middelen op te leggen. Niet alleen rond de groene tafels maar overal wordt het Frans in de wereld steeds verder door het Engels overschaduwd. Zelfs het „culturele” vriendschapsverdrag tussen Frankrijk en West-Duitsland heeft niet kunnen voorkomen, dat het Frans als schoolvak in dat land toch vrijwel van de les roosters geschrapt werd. En datzelfde verdrag heeft de Franse schooljeugd evenmin verleid liever Engels dan Duits te leren. Zo’n keuze of voorkeur is niet abstract, maar wordt in verreweg de meeste gevallen natuurlijk bepaald door de vraag: met welke taal kom ik het Voor de Russen, en dat geldt in nog sterkere mate voor de DDR, zou een dergelijke oplossing, en wel in de vorm van een garantie voor vrije toegang tot Berlijn, de erkenning van de Westduitse verantwoordelijkheid voor Berlijn en de onaantastbaarheid van Berlijn, een hoge prijs betekenen, waarop ze zoveel moge lijk willen afdingen. Op alle mogelijke ma nieren en het recente aanbod aan de Verenigde Staten voor een wederzijdse troepenvermindering in Europa is één van de manieren probeert Moskou het ter rein voor een Europese veiligheidsconfe- rentie vrij te maken zonder de volle Ber- lijn-prijs te moeten betalen. Want als die veiligheidsconferentie er eenmaal is, dan hebben de DDR en de Sovjet-Unie ook zonder tegenprestatie al bereikt wat ze willen: een feitelijke internationale erken ning van de DDR. Daarom stelt Brezjnev steeds opnieuw de oplossing van de Europese problematiek als een conglomeratie van details voor, om het westen, dat het ene probleem niet van het andere wil loskoppelen, de schuld voor de vertraging in de schoenen te kunnen schuiven. ALS ERUDIET en latinist slaat Geor ges Pompidou het Frans zeer hoog aan, maar ook in zijn kwaliteit van staatsman hecht hij hoge waarde aan zijn handhaving als „eerste werktaal in de EEG”. Generaal De Gaulle die naast het Latijn en het Grieks ook het Engels en Duits goed meester was, wei gerde in het diplomatieke overleg, ook in het buitenland, niettemin altijd stee vast één woord buiten zijn moedertaal te spreken. Behalve dan die paar vol zinnen in het Russisch, Pools, Spaans of Duits waarmee hij als spectaculaire regievondst zijn openbare redevoerin gen graag besloot. Maar die weigering paste dan ook helemaal in het gaullis tische wereldbeeld dat nu eenmaal door Frankrijk werd beheerst. Met zijn leer ling Pompidou liggen de stukken na tuurlijk even anders en het huidige staatshoofd is voldoende realist om toe te geven dat de werkelijkheid met die wensdroom gewoon niet meer strookt. Niettemin zit zijn hele geest in het op zich te nemen. Twintig jaar geleden heeft hij als jong journalist met geleend Een vals probleem dat bovendien door de feiten al goeddeels is achterhaald. Want de omstandigheid dat het Frans op het ogenblik officieus (nog) de eer ste werktaal is binnen de Euromarkt, weerhoudt Frankrijks eigen minister van Financiën Giscard d’Estaing toch niet zich van het Engels te bedienen, wanneer hij in Brussel een apartje met zijn Duitse collega Schiller heeft. Volgende week komen de voornaamste leden van de directie en de redactie van bijeen om zich over de terugkeer cent van de aandelen in "zijn persoonlijk bezit heeft, te beraden. Bij die eventuele terugkeer als direc teur van „l’Express” schijnen ook politie ke belangen een hartig woordje mee te spreken. Indertijd was „l’Express” het voornaamste orgaan van de linkse oppo sitie en met name nog de spreekbuis van de ex-premier Pierre Mendès-France. La ter toen de lezerskring zich steeds verder en sneller uitbreidde, evolueerde Servan- Schreiber zelf politiek gesproken meer naar het centrum. En ander week blad, Nouvel Observateur”, nam de vroe gere militante functie van „l’Express” over. In Parijse perskringen verluidde giste ren dat vorige maand Servan-Schreiber een aanbod heeft ontvangen zijn aande len voor de lieve som van ruim 40 mil joen gulden te verkopen. Het aanbod werd door Servan-Schreiber niettemin van de hand gewezen. Volgens insiders werd dat aanbod uit naam van de rege- rings- of de gaullistische partij gedaan. Servan-Schreiber heeft zelf verklaard dat men hem bij „l’Express” de laatste tijd al systematisch buiten de deur heeft proberen te houden. Zeker is dat de poli tieke lijn van „l’Express” sinds enkele maanden veel vriendelijker en coulanter tegenover de Franse regering is gewor den. In de afgelopen dagen is een groot aantal raadsels ontstaan over de operatie- tactiek, waarmee Van Gelder Papier het bedrijf op de been wil houden. Die raad sels hebben de vakbeweging in een agressieve stemming gebracht. Het aantal onduidelijke, onvolledige en elkaar tegen sprekende verklaringen van de laatste tijd geeft een chaotisch beeld van een bestuursbeleid, waarin voor verhelderen de personeelsinformatie amper plaats is. In het bedrijfsblad heeft de raad van bestuur bij herhaling verklaringen ten beste gegeven, waarin de werknemers werd voorgehouden hoe het papiercon cern zich met redelijke overlevingskan sen zou kunnen wapenen tegen de inter nationale concurrentieslag op de papier- markt. Drs. A. Habbema van de raad van be stuur schreef in het speciale „fusiebij- voegsel” van de personeelskrant in april: „Er was verwarring bij vele Van Gelder- medewerkers, toen men vernam dat de kleinere Koninklijke Nederlandse Papier fabriek Maastricht de grote Van Gelder Papier ging overnemen. Maar dat was nu eenmaal de enige manier, financieel gezien, om deze samenwerking tot stand te brengen. Een samenwerking die én door de regering én door de vakbonden wordt toegejuicht en die ertoe moet lei den dat er een onafhankelijke Neder landse papierindustrie blijft bestaan, ge flankeerd door twee sterke overzeese con cerns, het Canadese Macmillan Bloedel (verbonden met de KNP) en het Ameri kaanse Crown Zellerbach (verbonden met Van Gelder)”. Die veelgeprezen fusie is niet doorge gaan, ofschoon zo’n samengaan was ge karakteriseerd als „de enige redding” voor Van Gelder. Hoe wil het papier concern het dan nu redden? Is er een mogelijkheid dat de Amerikaanse relatie verder wordt uitgebreid? De vakbonden weten het niet. Ze zeggen al jarenlang alleen maar de problemen bij Van Gel der mee te hebben opgeknapt, zonder ooit vooraf behoorlijk te zijn ingelicht over de bedoeling en de achtergronden van personeelsmaatregelen. Want het is niet de eerste keer dat Van Gelder met massa ontslagen in het nieuws komt. Enkele jaren geleden verdwenen er ook zo’n 1500 mensen. Intussen speelt zich een bedenkelijke frontvorming af tussen de directie van Van Gelder en de vakbeweging. Daaruit blijkt duidelijk dat het wantrouwen over en weer eerder toe- dan afneemt. De bonden verdenken de raad van bestuur van dubbelhartigheid en opzettelijke mis leiding. Het bestuur verwijt de bonden vertrouwelijke informatie te hebben vrij gegeven. Beide partijen hebben ieder op hun beurt weer een regen van tegenargu menten op de beschuldigingen. Bij Van Gelder is het personeel steeds geconfron teerd met beslissingen, waaraan het part noch deel heeft gehad. Dat is een toe stand, die strijdig is met de geest van de nieuwste wetgeving. Maar hoezeer daarte gen ook wordt geageerd, Van Gelder blijft zwijgen. Het bestuur doet intussen wel druk zijn best om de zaken voor te stellen, alsof niet de KNP maar Van Gelder niet in een fusie heeft bewilligd. In feite wilde de KNP niet op de basis, die Van Gelder voorstelde. En voor de KNP zou die dreiging actueel zijn geworden. In feite had het kleinste bedrijf in dit geval het laatste woord. En dat kwam hier op neer, dat het niet van plan was enig risico bij overname te dragen. Op grond daarvan stelde de KNP een zo drastische sanering bij Van Gelder voor, dat het bestuur van dit concern vreesde alle zeggenschap te zullen verliezen. Het werd dus geen fusie. In het communiqué werd de werkelijke reden van de mislukking niet genoemd. Die zou kunnen blijken uit de herstruc- tureringsrapporten, die de vakbeweging thans bij eis in kort geding ter inzage wil hebben. Alléén zei een woordvoerder ter verduidelijking van de officiële tekst, dat het „niet onmogelijk” zou zijn, dat Van Gelder in een later stadium weer nfvinnfvinrinHfiHnr mrrhiwirrrrrrwrrwrr» IfVVWWVVVVVVWWVVVVWWVtRfVVVVVVVWVWWVVWVWVVVV’ WENEN De rede van de Rus sische partijleider Brezjnev in Praag vormde gisteren het hoogtepunt van het veertiende partijcongres in Tsjecho-Slowakije. In tegenstelling tot de verwachtingen duurde zijn toe spraak niet langer dan drie kwartier. In de belangrijkste passages, namelijk die betreffende de buitenlandse poli tiek, sprak Brezjnev zijn teleurstel ling uit over het uitblijven van een ratificatie van de verdragen met Bonn, over de vertraging bij de voor bereidingen voor een Europese veilig heidsconferentie en over de stagnatie in de gesprekken tussen de Bonds republiek en Tsjecho-Slowakije. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het bekende Franse Ka merlid Jean-Jacques Servan-Schreiber, die enkele maanden geleden als secreta- ris-generaal door de Radicale Partij op een zijspoor werd gerangeerd, schijnt nu aanstalten te maken opnieuw de leiding bijeen om zich over de terugkeer van Servan-Schreiber, die nog altijd 40 per- In reactie op het racisme van de blan ken is zwart racisme ontstaan, aldus dr. Eisenhower. „Op het ogenblik worden zo wel door extreem rechts als door extreem links wapenvoorraden aangelegd. Als er moeilijkheden uitbreken, wordt het een grote verwoesting”, waarschuwde hij. Sinds Eisenhowers commissie anderhalf jaar geleden verslag heeft uitgebracht aan president Nixon, is er „niets van overheids wege gebeurd om de oorzaken van ge weldpleging weg te nemen”. der NAVO in het Beierse Mittenwald om in een rede te verklaren dat nieuwe voor nemens niet als excuus zouden mogen die nen om de onderhandelingen over Berlijn met verminderde intensiteit te voeren. Brandt herhaalde dit in nauwelijks andere bewoordingen gisteren op het Congres der Socialistische Internationale in Helsinki. Regeringswoordvoeder Ahlers verklaarde gisteren: „De Westduitse regering gaat er van uit dat onderhandelingen over het re duceren van de troepen in beide kampen en tussen beide kampen zeer zorgvuldig moeten worden voorbereid. Alleen dat al zal een tamelijk lange tijd vergen. Minis ter van Buitenlandse Zaken Scheel zal dan ook op 3 en 4 juni in Lissabon de me dewerking aan zulke ontwikkelingen niet afhankelijk stellen van andere kwesties die in het streven naar ontspanning aan de orde zijn (Berlijn en de Europese vei ligheidsconferentie) ja.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3