Informatiecentrum vraagt bij Man Vrouw Maatschappij wil gemeenten subsidie aan rollenpatroon doorbreken G S VLAM ATTENT s [charmante! mode voora.s. Terrasvogels had heel wat moeite met UW moeders bij maminette ff De Groot prolongeerde damtitel betalen moet. Simpel toch? Ik kijk naar wat een wasmiddel doet. En.» wat ik er voor De Boer fel GEVESTIGD IN PEDAGOGISCHE ACADEMIE Gt ev van vc Een sieraad van blijvende noblesse O Pim v. d. Meent naar Gooiland Stewart snel In juni eerste kennismaking met centrum DWT 1 won KZC 1 c op Zandvoort l 4 CO. Vé Fé et bi r PARTTIME WERKGROEPEN bÖMDERDAG 27 MEI 1971 DOI Edelsyndicaat Nederland Sieraad-kreaties in moderne vormgeving 1 en van blijvende noblesse, daaruit zijn de kollekties van de Edelsyndicaat-juweliers samengesteld. Het zijn voortreffelijke vertalingen van uw eigen voorkeur. Deze hanger van 14 karaats gestruktureerd goud met 3 gekweekte natuurparels is daarvan weer een subliem bewijs, 165,— VI mete miss Nooi woei de I t v c X 1 l I lange nieuwstraat 415 ijmuiden I IN EEN WERELD van actiegroe pen, Dolle Mina’s, bazen in eigen buik, leeft een groep waarvan u de I naam al meermalen in de krante- kolommen heeft zien figureren: Man Vrouw Maatschappij. Een actiegroep die enkele jaren geleden een Haarlemse afdeling begon die I langzaam maar zeker groeit. Wei nig mensen weten echter wat er achter die simpele woordjes schuil gaat. Dobbelmaiiu als u gewoon, bijzonder goed wit en kleur wilt wassen... 6,15 Q)ovv€WUUV O «4 ADVERTENTIE (Van onze damredacteur) (Van onze softbalmedewerker) ADVERTENTIE Autorally. Als voorlopig laatste acti- ADVERTENTIE kerl met wil! bed mermeer zaterdagavond 29 mei de „Kriek- rit” over een afstand van ongeveer 45 ki ln Haarlem zijn een paar werkgroe pen in het leven geroepen met een deeltaak. Voor seksualiteit en abortus, onderwijs, kinderopvang, part-time- werkgelegenheid, en woonvoorzienin gen, en de opvang van nieuwe leden. Ondanks enkele ideologische verschil len werkt men sinds de actie „Op de vrouw af” heel plezierig samen met Dolle - Mina. Onderwijs is begonnen De gew jaai sch< ma: dee lent en T me het col opf •tr bri nei bij bij oo: mc kit sc. vr; ve sti ke de va do V X z 1 l 1 1 I i JuweHtr Marktplein 48 - Ijmuiden - 02550-12938 Lange Nieuwstraat 413 - Ijmuiden - 02550-16321 Aangesloten bij: Edelsyndicaat Nederland me van schoolradio- en tv-uitzendingen, de aanleg van een verzameling transparan ten voor overheidsprojector, en de opzet van een rekenlokaal, waarin demonstratie materiaal voor het rekenonderwijs op de basisschool een plaats zal krijgen. Er be staan plannen om in juni een tentoonstel ling van leermiddelen te organiseren en aldus een eerste kennismaking met het centrum op touw te zetten. vraag „Wat een derde van een De bouwkundige voorzieningen, de eer ste inrichting en de bibliotheektechnische werkzaamheden zullen geheel uit eigen middelen worden bekostigd, zo deelt het bestuur van de KPAB mede. Het cen trum is de voortzetting van de bestaande schoolbibliotheek. Sinds 1965 is het over verschillende lokalen verspreide boeken- In de eerste klasse zag K. de Jong zijn plannen gedwarsboomd door B. Agasi, die tot winst kwam en gelijktijdig de titel eerste klasse in de wacht sleepte. C. Moo- nen deelde de punten met G. Luiten en F. Janus forceerde remise tegen K. Nij- man. De eindstand eerste klasse luidt: 1. B. Agasi 8; 2 en 3 K. d. Jong en K. Nij- man elk 7; 4. C. Moonen 4; 5 en 6 F. Janus en G. Luiten elk 2. G. Ovaa van damclub Zandvoort ver overde de titel tweede klasse. Hij won van J. Luyten. P. Pippel versloeg D. Rhee en J. v. d. Does deelde de punten met W. de Vos. Eindrangschikking: 1. G. Ovaa 8; 2. P. Pippel 7; 3 en 4 J. v. d. Does en W. de Vos elk 5; 5. J. Luyten 4 en 6 D. Rhee 0. Het jeugdkampioenschap kwam in han den van W. Winter, die P. de Vries klopte. F. de Haas won van P. Visser en B. v. d. Heuvel van Th. Huysmans. De eindstand jeugdklasse luidt: 1. W. Winter 9; 2. F. de Haas 7; 3 en 4 B. v. d. Heuvel en P. de Vries elk 5; 5. P. Visser 4 en 6. Th. Huys mans 0. De nummers 1 en 2 plaatsten zich voor de finale om het provinciaal jeugd kampioenschap. HAARLEM Na eerst zijn concurrent Th. v. Wort te hebben teruggewezen is H. de Groot, titelhouder, er in geslaagd J. Bierman, die hem bedreigde, in de slui tingsronde te kloppen. In een fraaie po- sitieparty kwam De Groot tot schjjfwinst, welke hem in staat stelde de zege binnen te halen en de titel te prolongeren. Th. Tielrooy werkte zich op naar de tweede plaats op de ranglijst via een sterk ge speelde partij tegen H. v. d. Vossen. G. v. d. Eem zegevierde over T. Postma. De ont moeting Donselaar-v. Wort moest in ver band met examen worden uitgesteld. Bij winst door Th. v. Wort zal een beslissings- partjj om de tweede plaats noodzakelijk zijn. De eindstand hoofdklasse luidt: 1. H. de Groot 11; 2. Th. Tielrooy 10; 3. J. Bierman 9; 4. Th. v. Wort 8 met nog 1 partij te spelen; 5. B. Donselaar 6 met nog 1 partij te spelen; 6. G. v. d. Eem 5; 7. II. v. d. Vossen 3; 8. T. Postma 2. De nummers 1 en 2 plaatsen zich voor het kampioenschap van Noord-Holland. HAARLEM. Het Utrechtse UW heeft het woensdagavond het ongeslagen Terras vogels op eigen terrein in de inhaalwed strijd voor de softbal-competitie bijzonder lastig gemaakt. Hoewel Terrasvogels uit eindelijk met 11-3 van de Utrechtse for matie won, duurde het tot aan de zesde inning alvorens de ploeg van coach Teun van der Berg er in slaagde duidelijk af stand te nemen. Van der Meent, die betaald voetbal speelde bij Scheveningen-Holland Sport (onder Dellow), DOS en NEC. is 33 jaar. Hij trainde onder meer DWV Rodenburg en Huizen, waarmee hij twee keer afde- lingskampioen en eenmaal landskampioen in het zaterdagvoetbal werd. Het laatst was hij werkzaam bij PEC, dat hem na anderhalf jaar dienst, in november vorig jaar, op non-actief stelde en Zalai als zijn opvolger benoemde. ZANDVOORT. Jackie Stewart heeft gisterochtend op het circuit van Zand voort een gemiddelde gedraaid dat alleen is overtroffen door de vorig jaar op Mon za verongelukte Jochen Rindt. Stewart stuurde zijn Tyrell-Ford in 1.18.2 over de 4193 meter lange baan, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 193,2 kilometer per uur. Dat is een tijd die beneden het officiële wedstrijdrecord ligt, dat sedert vorig jaar op naam van de Belgische Ferrari-rijder Jackie Ickx staat, die een snelste ronde van 1.19.2 reed (gem. 190,5 km per uur). Tijdens de training in 1969 was Rindt nog sneller geweest. Hij kwam toen tot 1.18.5. Enkele weken daarvoor had de Oostenrijker, tijdens een officieu ze training, met zijn Lotus 72 met 1.17.9 de snelste tijd gedraaid die ooit op het circuit van Zandvoort is gerealiseerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Katholieke Peda gogische Academie heeft bij het gemeen tebestuur een verzoek ingediend subsidie te verlenen in de exploitatiekosten, met name in de personeelskosten, van het in formatie- en documentatiecentrum voor onderwijs. Het centrum zal met ingang van het nieuwe schooljaar opengesteld worden voor allen, die bij het onderwijs in de regio betrokken zijn. De personeelskosten wordt door het be stuur op ongeveer 19.000 geschat. De subsidie wordt gevraagd voor 1972 en vol gende jaren, met dien verstande, dat de gemeentelijke bijdrage kan worden ver minderd, c.q. kan vervallen, naarmate de rechtstreekse subsidiëring uit de rijkskas ten behoeve van het bibliotheekpersoneel in de toekomst zal plaatsvinden. Een ge lijke subsidieaanvraag is ingediend bij hij college van B. en W. van Heemskerk. door een open raam, een opening of rooster in de muur of deur; ook bij ge bruik van een ventilator is toevoer van verse lucht een eis. 2. Afvoer van verbrandingsgassen. De gebruikte lucht waarin de verbran- dingsprodukten voorkomen moet weg, via afvoeropeningen in de muur, roos ters, afvoerkanalen (verplicht bij grote geisers) en via de schoorsteen. Stop dus nooit openingen in muren of deuren dicht en houd de schoorsteen open door hem eens per jaar te laten vegen. 3. Onderhoud. Het kooktoestel kunt u zelf onderhouden; gebruik daarbij geen wasmiddelen of andere chemische middelen! Verstopte branders doorprik ken met houten prikkers; komt de vlam er dan nog niet regelmatig uit, dan is het tijd de hulp van een vakman, het plaatselijk energiebedrijf of een erkend installateur in te roepen. Vraag advies aan de vakman! Voor het onderhoud van uw geiser, kachel, en centrale verwarmingsketel hebt u hem altijd nodig. Deze apparaten heb ben één keer in de één of anderhalf jaar een onderhoudsbeurt nodig Hier bij wordt ook de afstelling van het ap paraat gecontroleerd. Meestal kan men hiervoor een abonnement nemen bij een erkend installateur. Vlam attent voor uw leefwarmte! Door samenwerking met het informatie- en documentatiecentrum „Spaarnberg” te Santpoort zal een efficiënt leenverkeer met de grote bibliotheken in het land wor den gewaarborgd. Na 1 september zal voorts gewerkt gaan worden aan de opna- Wat niet helemaal juist is. Omkijken, al is het maar eventjes, blijft nodig, ook bij aardgas. Er zijn een paar pun ten ten aanzien van gebruik en onder houd waar op gelet moet worden. Om de consument een geheugensteuntje te bieden is een folder ontworpen door de NV Ned. Gasunie en het VEG-gasinsti- tuut met medewerking van het Veilig heids instituut in Amsterdam Naam van de actie: „Vlam attent”. Periodiek zullen de consumenten deze folders toe gezonden krijgen, fleurige papieren die een plaatsje aan de muur waard zijn. Hierbij alvast wat tips. De belang rijkste punten voor goed gasgebruik zijn: 1. Voldoende toevoer van verse lucht tijdens het gebruik. Zorg ervoor dat in het vertrek waar het gasapparaat brandt frisse lucht binnen kan komen, MVWMMWVVWMMAAAMAfMVMWVWWWVVtAAMAM.Haar journaalVIAAAAAMAANWWVWWWIAMWW«AMWVWIMMIM| Geref. Kerken. Beroepen te Hooge- zand-Sappemeer T. W. Penning te Zoeter- meer. Aangenomen naar Herwijnen C. van Ommen te Werkendam. Verder zijn voor de Competitie KNZB gespeeld: Ijsselmeer 1—HHC 1 8—1, VZV 1 —die Haghel 2—1, VZV 2—DWT 3 7—0. (Van onze waterpolomedewerker) HAARLEM. In de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem kreeg DTW 1, voor de competitie KNZB de ploeg van de Kennemer Zwemclub KZC op bezoek. Na een spannend duel wonnen de Haar lemmers met 43. Voor de reserve eerste klasse dames KNZB kregen de reserve dames van DWT het Utrechtse Zwemlust2 op bezoek. Het won met 73. Beide werpsters hadden het in deze wed strijd niet gemakkelijk, daar de slag- ploegen in dit treffen goed op dreef waren. Vooral het optreden van Marian de Haas aan Utrechtse zijde was imponerend. Open de zij in de tweede inning met een da verende driehonkslag, zonder overigens tot scoren te komen, in de vierde inning her haalde zij deze prestatie met Joke van Reenen op de honken. Geheel tegen alle verwachtingen in stond Terrasvogels toen voor de taak een achterstand weg te wer ken. Een daverende homerun van Rietje Slees wijk in de vierde innig werd het keerpunt in de wedstrijd. Een inning later sloegen de Birds opnieuw toe, toen een vrije loop voor Wil Janssen gevolgd werd door hits van Ria Duyn en Ludy van Mou- rik. Deze 4-1 achterstand ontmoedigde UW geenszins en met M. Brevet op de honken sloeg Marian de Haas haar derde driehonk slag. Een fout van Rietje Sleeswijk bracht bij 4-3 de spanning weer geheel terug. Het antwoord van Terrasvogels was ech ter overduidelijk. Rietje Sleeswijk begon in de gelijkma kende zesde inning met een honkslag en kon scoren toen Elly Zweers een homerun ssoeg. Wel sneuvelde Henneke van der Werf doch Wil Janssen en Ellen Baartse bereikten de honken. Met volle honken was Aardgas is in de Nederlandse huis houdingen de meest gebruikte brand stof. Door omschakeling van „stads” op „aard” is de apparatuur over het alge meen nog betrekkeljjk nieuw, storingen hebben zich nog maar weinig voorge daan. Doordat aardgas bovendien ge makkelijk in het gebruik ligt krijgt de consument gauw het gevoel dat er verder niet naar omgekeken hoeft te worden. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Oud-PEC-trainer I’im van der Meent zal de opvolger worden van de per 1 april wegens zakelijke rede nen ontslagen Gooiland-trainer Dellow. De Zwollenaar zal morgen het contract met de Hilversumse tweede divisieploeg tekenen. Het centrum zal bestaan uit twee za len: de bibliotheek en de lees- en studie zaal. In de bibliotheekruimte worden on dergebracht: naslagwerken, opinie- en dagbladen, de havoschoolbibliotheek en vaktijdschriften, de documentatie, de leer middelenbibliotheek, de modelschoolbiblio- theek en de diatheek. houdt zich bezig met de willen wij eigenlijk?” en verdiept zich in de organisatie bezit van de academie bijeengebracht, voorlopig gecatalogiseerd, uitgebreid en in 1969 onder gebracht in een grote zaal van het toenmalige internaat. Om een professionele opzet te verkrijgen is contact opgenomen met de Verenigde Openbare Bibliotheek te Beverwijk— Heemskerk en de Provinciale Bibliotheek Centrale te Haarlem. Het overleg met de ze centrale heeft uiteindelijk geleid tot de gedachte, dat de academiebibliotheek zou moeten worden omgebouwd tot een infor matie- en documentatiecentrum voor al len, die bij het basis-onderwijs betrok ken zijn: onderwijzers, a.s. onderwijzers, besturen en ouders. de tik van Ria Duyn daarna goed voor twee runs, terwijl Ludy van Mourik met een homerun de zaak definitief afrondde. Via deze 11-3 zege behield Terrasvogels het ongeslagen record. HHC blijft echter volgen en deklasseer- de in Den Haag Celeritas door met 20-1 te zegevieren. Via een achttiental honk- slagen, waaronder een homerun van Ma rijke Bouman werd iedere inning ge scoord. Op ondubbelzinnige wijze werd aangetoond hoe groot het verschil tussen de topploegen en staartploegen op dit ogenblik is. Het programma voor komend weekeind begint vrijdagavond met het treffen tussen HCK en De Pinquins. Bij HCK heeft coach Dries de Zwaan thans definitief besloten te stoppen. Het wegvallen van een groot deel van het eerste negental, vlak voor de competitie, het ontbreken van de nood zakelijke aanvulling en de beperkte moge lijkheden waren voor de Zwaan de aan leiding tot het nemen van deze beslissing, nadat HCK onder zijn leiding met succes in de afgelopen drie jaar het degradatie spook had kunnen afwenden. Zijn taak zal voorlopig overgenomen worden door eer ste negentalspeler Ronald Overmeer. Van groot belang is het duel tussen HHC en Onze Gezellen zaterdagmiddag om twee uur in het Noorder Sportpark. Een botsing tussen het aanstormende nog jeugdige en ongeslagen talent van Onze Gezellen en de rust en de routine van de Reds. Zondag lijkt EDO op eigen terrein kansloos tegen Terrasvogels (aanvang 10.30 uur). Tweede pinksterdag moet UW van Celeritas kunnen winnen, terwijl DSS thuis favoriet is tegen Bloemendaal (11.30 uur). Op 1 juni tenslotte spelen EDO en HCK de belangrijke inhaalwedstrijd op hef Noorder-Sportpark tegen elkaar. Aanvang van deze wedstrijd 19.00 uur. met een enquête op negen verschillen de basisscholen, om te onderzoeken hoe leerkrachten en ouders staan te genover MVM-ideeën. „Seksualiteit” wil trachten voorlich tingsavonden te houden voor scholen, eventueel in samenwerking met de NVSH. Er is gebleken dat op dertien van de dertig middelbare scholen aan dacht aan dit onderwerp wordt ge schonken. Men werkt aan een grote voorlichtingsavond in september. „Wonen” is een zeer actieve werk groep. Een aantal mensen met proble men op het gebied van gemeenschap pelijke woonvoorzieningen heeft con tact gezocht met MVM en gezamen lijk werken zij verder, in drie groepen met ieder een eigen taak. Eén groep onderzoekt en inventariseert de be- bestaande woonvormen, een tweede -- lometer. De start heeft om 20.00 uur plaats viteit houdt de autosportclub Haarlem- bij De Inktpot aan de Prins Bernhard- straat in Hoofddorp, waar de autosporters vanaf 19.30 uur kunnen inschrijven. en ander. De mensen in de groep Part-time werkgelegenheid beperken zich voorlo pig nog tot voorbereidend werk en on derzoek. Bedoeling is naar de moge lijkheden voor part-timewerk voor de getrouwde vrouw te zoeken en daar voor moet contact gelegd worder met arbeidsbureau’s en bedrijven „Kinderopvang.” Dit loopt van de overblijfge’egenheid tussen de middag (via Broodje Mee hier en daar al ge lukt), tot de crèche. MVM tekent hier bij aan dat er op het ogenblik we] vele speelzaaltjes met lange wachtlijs ten uit de grond schieten, maar dat die uitgaan van het kind, de peuter Ze draaien vaak korte ochtenden, van 9 tot 12, geven de peuter een sociaal contact” met zijn leeftijdsgenootjes Anders is dat met broodnodige halve- dagcrèches. Deze zijn er in de eerste plaats om de werkende vrouw moge lijkheden te geven, met uiteraard ook alle aandacht voor het kind vooral ook in de werktijden (bijvoorbeeld van 8 tot 1). De werkgroep heeft nog niets concreets verricht. Ze wil eerst onder zoeken hoe de behoefte ligt, én met de werkgroep „part-time” zal ze moeten nagaan hoe de gelegenheid tot part time werken is. Bij MVM-ers en buitenstaanders be staat het verlangen uitvoerig over een en ander van gedachten te wisselen Dat is wel gebleken op informatieve avonden. Daarom wordt al gedacht in de richting van een MVM-café, een praathoek op een vaste avond in de Waag het zijn allemaal nog vage plannen die men in september nader van de grond wil hebben. Geïnteresseerden kunnen terecht bi. Ank Voskuil-Wilmink, Mauritslaan 62 Hillegom tel. 02520-15154, of in de Bartholomeuslaan 10, Haarlem, telefoon 240276. April 1970. Op het Binnenhof demonstreren ongeveer honderd Amsterdamse vrouwen, Dolle Mi na’s, Man Vrouw Maatschappij en de actiegroep van de Nederlandse Vrouwenbond met spandoeken en kinderen tegen de hoge crèche- prijzen. Man: „hoort” de kost te verdienen, I daarnaast nog liefst functies in het cultureel leven en/of politiek leven te bekleden. Heeft hij een baan in de ver- I zorgende sector dan wordt hij „ver- I dacht” gevonden, wil hij part-time I werken dan wordt hij niet serieus ge nomen. Vrouw: gaat trouwen met de man met „de goeie baan,” moet haar echtgenoot stimuleren en opjagen om zijn (en haar) begeerde status te be- reiken. Zodat ze geen identiteit meer heeft, en bepaald wordt door de posi tie van haar man, niet door haar ei gen positie en bekwaamheden. Als zij wil gaan werken stuit ze meteen op het probleem van het tekort aan op vangmogelijkheden voor de kinderen. Maatschappij: legt man en vrouw dit starre rollenpatroon op. Zo ziet Man Vrouw Maatschappij, MVM in de wandeling, het bestaan. Zij wil echter dat iedereen, man en vrouw zijn eigen leven in kén richten zoals hij of zij dat wil. Niet dat de rol len moeten worden omgedraaid: man als huishouder of vrouw tot kostwin ner bepaald niet, het gaat erom het rollenpatroon te doorbreken. Door om standigheden te scheppen die iedereen de kans geven zijn eigen talenten te ontplooien, en door de taboes die dit beletten weg te nemen. Het huwelijk wordt dan, volgens MVM, hetzelfde voor een vrouw als voor een man, een feit dat de persoonlijke omstandighe den structureert. Men kan gewaar deerd worden naar zijn functie. Er is wel het een en ander nodig om dit te bereiken: hervorming van het onderwijs, inrichten van speel plaatsen en crèches, gelijktrekking van de schooltijden in alle gemeenten, overblijfgelegenheid op scholen. Soepel er werktijd,'dus contacten met het be- drij f sleven. Gemeenschapsvoorzienin gen in de woonwijken, enzovoorts, en zovoorts. 1 nuw-ènkleor^ktef g - i m

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4