J. Kranenburg heide Mr. F paal PEN-uitbreiding eerste Beverwijk houdt internationar gitaarf estival T oernooi Scheepvaartvereniging wil IJmond snelle regeringsbeslissing Handbaltoernooi in Velsen-Noord Gebrek aan leiding voor Speldorado-vakantieweek Gedacht aan eventuele tweede Velsertunnel voor SAMENVOEGING IJMONDGEMEENTEN OP BEIDE PINKSTERDAGEN Opgaven vandaag en morgen bij buurthuizen Feest van 2 t/m 6 augustus lagere schooljeugd Strauss verwacht 6 opwaardering van D-mark „Speelstraten” gevraagd in Beverwijk (bon I I I I I 5 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 27 MEI 1971 COMMISSARIS DER KONINGIN ALS HEIER van IN PINKSTERWEEKEINDE Tweede pinksterdag Kort IJmondnieuws Greep (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD - In een twaalf meter diepe bouwput heeft de com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg woensdagmiddag op het terrein van de PEN-centrale de eerste paal ge- BEVERWIJK Van 29 mei tot 1 juni zal de Stedelijke Muziekschool te Beverwijk een ontmoetingscentrum zijn voor gitaristen. Evenals verleden jaar zal daar een internationaal gi- taarfestival worden gehouden, waar toe de vereniging van gitaristen voor Nederland en België „Constantijn Huygens” wederom het initiatief ge nomen heeft. Ook voor de organi satie van dit festival, waarvoor deel nemers uit Nederland, België, Duits land en Denemarken verwacht wor den, zal de vereniging, gerepresen teerd hiervoor door de gitaarleraren Dick Visser, Luc Nijenhuis, Theo Krumeich en Jacques Gramberg, zorg dragen. heid voor de bouw van de nieuwe produktie-eenheid, waarover wij de zer dagen uitvoerig berichtten. Daar mee werd tevens een mijlpaal bereikt in de groei van het PEN. Mr. Kranen burg noemde in zijn toespraak deze mijlpaal echter een heipaal, herinne rend aan zijn even tevoren verrichte daad. Het betrof hier de eerste van een serie van 55 heipalen, nodig om de zware machinekamer van de nieuwe eenheid te dragen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De Scheepvaartvereniging Noord acht het van het grootste belang, dat de regering snel een positieve beslissing neemt inzake de samen voeging van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk en men brengt dit in verband met de eventuele aanleg van een buitenhaven en de ont wikkelingen in het Noordzeekanaalgebied. Op regionaal niveau dient er naar de mening van de Scheepvaartvereniging een krachtig bestuurs- en beheersapparaat in het leven te worden geroepen. LVl Bs ir Iw (Van onze correspondent) NAAM ADRES TE Daarna kpnt u mij noteren als Doorhalen wat niet verlangd wordt. HEEMSKERK Van maandag 2 tot en met vrijdag 6 augustus wordt in Heems kerk weer de jaarlijkse Speldorado gehouden, een feest voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Bij alle buurthuizen kunnen de jongens, en meisjes, die aan Speldorado willen deelnemen, zich vandaag (donderdag) en morgen opgeven. Het inschrijfgeld bedraagt f 8, voor welk bedrag men naar hartelust kan spelen. De vakantieweek kent dit jaar een iets gewijzigde opzet in vergelijking met vorig jaar, toen alle leerlingen van de lagere school gezamenlijk werden vermaakt. Dit maal is de gemeente in vijf wijken ver deeld (De Maer, Assumburg 1 en 2, Poe lenburg - Oosterzij, Kerkheek en omgeving en het duingebied), waarin per wijk vijf kubieke meter zand vrij gekomen. Dit is benut om er de kolenopslag mee vol te storten welke zoals bekend wordt ver kleind. Op die plaats komt dan het centra le dienstgebouw. Na een woord van dank aan alle instan ties, die de bouw mogelijk hebben ge maakt en na evenals mr. Kranenburg gedaan had de beste wensen te hebben uitgesproken ten aanzien van de bouw werkzaamheden, werd het officiële gedeel te besloten. Maandagmorgen om tien uur wordt dit sportgebeuren ingezet, waarbij op dertien handbalvelden ongeveer tweehonderd wed strijden zullen worden gespeeld, uiteraard niet van de tijdsduur van offiële competi tiewedstrijden. In dat geval zouden zeker twee volle dagen nodig zijn om tot een eindresultaat te kunnen komen. In totaal zullen na afloop niet minder dan tweeëndertig poulewinnaars bekend zijn. De wedstrijden kunnen waarschijnlijk maandagmiddag omstreeks vijf uur wor den beëindigd. maandabonnee f 6.— kwartaalabonnee f 17.50 r (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Velsen-Noord staat maandag, tweede pinksterdag, weer een groot sportevenement te wachten met het traditionele pinkstertoernooi van de hand balvereniging „IJmond”, waar niet min der dan tweeëntwintig verenigingen met gezamenlijk meer dan honderddertig teams aan zullen deelnemen. FRANKFORT. ’«'ranz-Josef Strauss, oud-minister van Financiën verwacht, dat de mark zal worden opgewaardeerd met 5 a 6 percent, in weerwil van hetgeen de Westduitse regering eerder deze maand in Brussel had laten weten, namelijk, dat de mark zou gaan „zweven” om dan naar de oude koers terug te keren. Met dit rapport acht men aangetoond, dat Nederland dankzij de unieke ligging aan de Noordzee, optimaal gebruik dient te maken van de mogelijkheden om een zo groot mogelijke greep op de interna tionale vervoerstromen te blijven behou den. „Lading zal afvloeien naar buiten landse havens indien daartoe geen inves teringen worden gedaan”, aldus het jaar verslag van de Scheepvaartvereniging, waarin voorts in dit- verband wordt be toogd dat bij elke verandering in het Noordzeekanaalgebied vele overheden en IJMOND. Nu de handbalcompetitie ten einde is richt de belangstelling zich op allerlei toernooien en een daarvan is het internationale zeven-handbaltoernooi, dat de handbalvereniging IJmond uit Be verwijk op 2e Pinksterdag organiseert op haar velden te Velsen-Noord. Aan dit toer nooi, dat op 13 velden verspeeld wordt, nemen maar liefst 22 verenigingen deel met 132 teams die 199 wedstrijden spelen. Uit Duitsland komen het sterke Oberesch- back, Niedersaksen uit Hannover en LHC uit Lüdenscheid. De Nederlandse deelne mers zijn Achilles, Amstel Zwaluwen, Athene, AVA, de Blinkert, DW, Excel sior ’53, Foreholte, GSV, Halfweg, Hoofd dorp, KIC, Odin, Rapiditas, TYBB, WW, IJmond, Wijk aan Zee en Zandvoortmeeu- wen. Bij de heren zijn twee hoofdpoules. In poule A zijn ondergebracht Achilles, de Blinkert, Obereschbach en IJmond, ter wijl in poule B uitkomen LHC, Oberesch bach 2, Odin en Rapiditas. Bij de dames spelen in poule A de ploegen Athene, de Blinkert en KIC, terwijl in poule B Fore holte, Odin en IJmond om de eer strijden. Het toernooi op „Koningsveld” begint om 10 uur, terwijl de prijsuitreiking om ca. 5 uur zal plaatsvinden. gen op de arbeidsmarkt voordoen”, aldus nog steeds het jaarverslag, dat vervolgt met: „Op regionaal niveau dient een krachtig bestuurs- en beheersapparaat in het leven te worden geroepen. In dat ka der is het van het grootste belang dat de regering snel een beslissing neemt inzake de samenvoeging van de IJmondgemeen- ten. Slechts met goed georganiseerde be- stuurseenheden, welke dankzij hun grote re omvang ook de vereiste deskundigheid kunnen waarborgen, wordt meer zeker heid verkregen, dat de ontwikkeling van de regio evenwichtiger zal zijn en ook op meer adequate wijze met de belangen en wensen van alle bevolkingsgroepen reke ning wordt gehouden. De besluitvaardig heid is hier ook in hoge mate mee ge diend”. Een overzicht van de enorme twaalf meter diepe bouwput op het terrein van de PEN-centrale in Velsen, te midden waarvan zich de hei-instal- latie bevindt. instanties zijn betrokken. Snelheid in de besluitvorming acht men echter gebo den, omdat ook elders in Europa plannen in ontwikkeling zijn en om die snelheid te bevorderen worden in het jaarverslag de volgende aanbevelingen gedaan. noodzaak van het heien. Aanleiding daar toe vormde zo onthulde PEN-directeur ir. F. H. M. van Eyndhoven „de moge lijkheid, dat vlak nabij deze plaats de tweede Velsertunnel gebouwd wordt. Op gemeentelijk, maar ook op provinciaal en rijksniveau is daarover geconfereerd”. Zoals gebruikelijk worden ook nu weer verscheidene buitenlandse verenigingen verwacht, ditmaal speciaal uit West-Duits- land, met onder meer de in de hoogste klas van de Duitse handbalbond, de Ober- liga, ingeschreven, spelende club Obersch- bach en voorts Niedersachsen uit Hann over en LHC uit Ludenscheid, alle met herenteams. Uit eigen land nemen deel Foreholte uit Voorhout, WW uit Wervershoof, Achilles uit Utrecht en Athene uit Den Haag. In de sterkste poules zijn onder andere ingedeeld Blinkert (Haarlem), KIC (Vel sen-Noord) en Athene (Den Haag), die in de dames wedstrijden spelen om de eerste plaats in deze poule. Foreholte (Voorhout) ODIN (Heemskerk) en IJmond maken in de andere poule uit wie de sterkste is, Over de plaats van de uitbreiding der centrale op het terrein van het PEN is uitvoerig gediscussieerd. Zo ook over de waarna de respectievelijke winnaars van de poule de eerste plaats gaan betwisten en de nummers twee zullen kampen om de derde en vierde plaats in het algemeen klassement. Voor de heren in IA bestaat de eerste poule uit de teams van Obersch- bach (Duitsland), Achilles (Utrecht), De Blinkert (Haarlem) en IJmond, van wie de eerstgeplaatste tevens poulewinnaar wordt. De poul IB brengt tegenover elkaar Oberschbach 2, Rapiditas (Haarlem), LHC uit Lüdenscheid en ODIN (Heems kerk). De plechtigheid van het heien, in bijzijn van een select gezelschap genodigden, waaronder burgemeester W. M. B. Bos man van Velsen en de Velser wethouders C. Ockeloen en J. de Boer duurde slechts kort. Daarna begaven allen zich naar de plaats van samenkomst, de kantine, waar allereerst het woord werd gevoerd door de commissaris der koningin. Mr. F. J. Kranenburg verklaarde in fei te niet gekomen te zijn om te praten, doch om te werken. Nu het werk verricht was, wilde hij niettemin niet nalaten even stil te staan bij de betekenis van dit ogenblik. Het heien van deze paal onderstreept, dat het PEN een groeiend bedrijf is. Een be drijf overigens, dat ook de verplichting heeft te groeien, waardoor men als het ware steeds met een bouwobject bezig moet zijn. De samenwerking met a ndere landen, ook op het gebied van de energielevering, maakt, dat een deel van de in Velsen leverde elektriciteit aan Duitsland ver strekt zal worden, daar men toch een over-capaciteit krijgt. Voorts komt er en kabel naar de centrale in Diemen, waar door deze centrales nooit op zichzelf zul len staan. Tevens attendeerde mr. Kranenburg op de betekenis van het stoken der centrale met Hoogoven- en aardgas. De PEN-directeur ir. F. H.M. van Eynd hoven verklaarde vervolgens, dat de nieu we eenheid een capaciteit zal krijgen van 460 megawatt, groter dan de centrale in Diemen met haar 386 megawatt. Bij het graven van de enorme bouwput is 42.000 groepen van 20 kinderen worden gevormd. De groepen krijgen voor de gehele week vaste leiders aangewezen, zodat de kinde ren iedere dag opnieuw dezelfde jongens en meisjes zien, waarmee men gaat spe len. De gezamenlijke Heemskerkse buurt- en clubhuizen, die in overleg met de Ge meenschapsraad, Speldorado organiseren, hebben er nog over gedacht om ditmaal ook de kleuters in de speelweek onder te brengen. Echter, omdat dit jaar de opzet verschilt met die in vroeger jaren en men eerst nog even aan de nieuwe organisatie vorm moet wennen, heeft men dit plan la ten varen. Mogelijk, dat volgend jaar de kleuters wel in Speldorado kunnen worden betrokken. Voorts speelde in deze beslissing het magere aanbod van leiders en leidsters een belangrijke rol. Ondanks pogingen van de organisatoren om mensen aan te trekken, die de leiding van een groep kinderen op zich willen ne men, blijkt, dat de personen, die hiervoor in aanmerking komen, naar andere, en grotere steden trekken om daar de vakan- tiespeel weken te leiden. Speldorado betaalt aan een leider of leidster 40 zakgeld per week, terwijl in de grote steden vaak 250 per week voor een leider kan wor den uitgetrokken. En dat bedrag is voor ons niet op te brengen, aldus de organi satoren. Desondanks hoopt men straks met voldoende leiders en leidsters (er zijn er 50 in totaal nodig) met de feestweek te beginnen. Het programma speelt zich voor namelijk af in en rond het buurthuis in een wijk. Van de scholen en de gemeente is er toestemming binnengekomen om, bij slecht weer gebruik te maken van de gymnastieklokalen. In het programma van Speldorado zijn onder meer opgeno men een afsluitingsfeest op vrijdagmiddag in de Prinsenhal, een fietsenrally, een wandeltocht, een etalagespeurtocht, een visconcours en een Olympisch feest, be staande uit sport en spel. In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant, Antwoordnummer 47 - IJmuider „Op het gebied van milieuhygiëne, van ruimtelijke ordening en van aanpassing van de natte en droge infrastructuur moet op korte termijn een nauwe samen werking tussen de betrokken gemeenten tot stand worden gebracht. Ook met be trekking tot vestigingseisen zal een uni form beleid moeten worden gevormd en gevoerd. Gezien de noodzaak van coördi natie op nationaal niveau moeten wij ons ook uitspreken voor het tot stand komen van een interdepartementale Rijksdienst, waarin alle betrokken ministeries zijn vertegenwoordigd en welke in overleg met de havenbeheerders komt tot het be palen van het nationale zeehavenbeleid. waarvan de uitwerking en toepassing aan de regio worden overgelaten. Op deze wijze immers kunnen enerzijds o verin - vesteringen worden voorkomen en kan anderzijds worden bevorderd, dat indus triële en transportactiviteiten zich binnen ons land evenwichtig ontwikkelen. Een dergelijk beleid zal er mede voor waken, dat zich minder dan voorheen spannin- Tot hoofd van het bureau personeels beheer van de gemeente Velsen, dat is gevestigd in het stadhuis, is per 1 juni a.s. benoemd, de heer C. T. Tielenburg. De heer Tielenburg is hier reeds sinds au gustus 1962 werkzam: aanvankelijk als medewerker op het bureau personeelsbe heer, later sinds februari 1968 als waarnemend chef van de 5e afdeling (so ciale- en personeelszaken) van de gemeen tesecretarie. Sinds september vorig jaar, toen de heer J. H. J. Colijn werd benoemd tot personeelschef bij het Koninklijk Huis, werd de functie van hoofd van het bureau personeelsbeheer reeds door de nu be noemde functionaris waargenomen. De heer Tielenburg (44), die werd opge leid tot maatschappelijk werker, was ook voor hij naar Velsen kwam als zodanig werkzaam, het laatste in Vlaardingen. past op folk-, pop- en jazzmuziek ter sprake komen, evenals het groepsonder- wijs. De theoretische beschouwingen zullen worden afgewisseld met muziekuitvoe ringen, waarbij óf de gitaar alleen aan het woord is óf voor ensemblespel inge schakeld wordt. Zo zullen Dimitri Fampas, Evangelos en Lisa Assimakopoulos recitals geven en zullen de festival-deelnemers en an dere belangstellende gitaar-muziekvrien- den kunnen luisteren naar uitvoeringen van het Flagy-trio (fluit, altviool en gi taar), naar de zang van een door gita ren begeleid koor onder leiding van An dré Kaart, naar vertolkingen van jonge buitenlandse solisten en van een kamer- muziek-ensemble, dat composities voor gitaar met strijkkwartet van Luigi Boc cherini zal spelen. In de nieuwe sporthal van Beverwijk die zaterdagmorgen, 29 mei om 10 uur door prins Bernhard geopend zal wor den, musiceren zondagmiddag vanaf 13 uur tien tot twintig gitaar-ensembles bij een wedstrijd, waarbij gestreden zal worden om de Ida Presti-wisselbeker. Verleden jaar werd deze trofee behaald door een septet uit Venlo. De vereniging „Constantijn Huijgens” zal ook betrokken worden bij de opening van de Sporthal, want namens haar zal Dimitri Fampas ingeschakeld worden met en kort recital bij de manifestaties die ter gelegenheid van dit feestelijk eve nement gegeven zullen worden. Met het Beverwijkse festival, het twee de van internationale allure, ontplooit „Constantijn Huijgens” wederom een acti viteit van grote betekenis. Het zal onge twijfeld beantwoorden aan het doel, dat de vereniging zich gesteld heeft: het pro pageren van het gitaarspel naar klassiek; voorbeeld en in zijn edelste vorm. P. ZWAANSWIJK. Er is een omvangrijk programma: concerten en veel aandacht aan het pae- dagogisch-didactische element van de gitaarspelbeoefening. Zo zal de beroemde Griekse gitarist Dimitri Fampas een interpretatiecur sus geven, waarbij onder andere ook ei gentijdse Griekse muziek betrokken zal worden. Dick Visser zal spreken over de problemen, die zich voordoen bij het componeren van muziek voor gitaar, Humberto Paillo zal een verhandeling houden over het genre Flamenco” in het gitaaronderwijs. Twee landgenoten van Dimitri Fampas: de gitaristen Evangelos en Lisa Assimakopoulos, die een gitaar-duo vormen, zullen een cur sus over het duo-spel geven en de toon kunstenaar Martin Kloos uit Haarlem zal een lezing houden over methodiek en paedagogie. Tijdens een conferentie van gitaarle raren zal gesproken worden over ver schillende problemen, ook „eigentijd se”, die zich bij het gitaaronderwijs voordoen. Zij behelzen bijvoorbeeld de aankoop van een gitaar, het zogenaam de „intavoleren”, dit is het transforme ren, ook in de notatie, van een oorspron kelijk niet voor gitaar geschreven stuk in een verantwoorde gitaar-compositie. Ook gullen tijdens deze specialisten-con- ferentie de principes van Tarrega toege- BEVERWIJK. Het P.P.R.-raadslid mevrouw T.G. van Oostveen-Van Meegen heeft zich in een brief, gericht aan het college van burgemeester en wethouders, opgeworpen voor het instellen van „speel straten” voor de zeer jonge jeugd. De briefschrijfster verontrust door het toe nemend aantal verkeersongelukken, waar bij kleuters betrokken zijn informeert bij het college of dit niet met haar van oordeel is, dat van overheidswege al het mogelijke gedaan moet worden om de kleuters en de iets oudere kinderen te be schermen tegen het toenemend verkeer. Zij vraagt het college of dit bereid is in Be verwijk een aantal van dergelijke speel straten aan te wijzen. Voor de nieuwe wij ken gaan haar gedachten daarbij uit naar de betegelde straten. Verschillende daar van zouden voor het door haar gestelde doel zeer geschikt zijn zo meent zij. Mr. F. J. Kranenburg, commissaris der koningin in deze provincie, ge stoken in wit werkpak, bezig met het heien van de eerste paal voor de nieuwe produktie-eenheid van de PEN-centrale. In het thans verschenen jaarverslag van de Scheepvaartvereniging Noord wordt wederom gesteld, dat Amsterdam zich slechts als all-round zeehaven in Ne derland naast Europoort zou kunnen handhaven, wanneer er in IJmuiden een buitenhaven ter beschikking komt. Men acht deze uitspraak bewezen en ook met feiten gestaafd door het zogenoemde In- bucon-rapport over het Noordzeekanaal gebied, dat een internationaal adviesbu reau in opdracht van de gemeente Am sterdam, de Kamer van Koophandel in Amsterdam en de Scheepvaartvereniging Noord samenstelde. rwiniiliimr I" I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5