PIETKLERKXïlv. DE STERRENHEMEL IN JUNI O Verzamel echte schelpen Ey Tank bij Shell. l P' P- P- r Puzzel van de week P- SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN ■UITNODIGING... ■- P- Pinkster-M eubel-Expositie Uw Koninkrijk" I' n n .1 i Man na val ernstig gewond (Z? 11 4? 'O VRIJDAG 28 MEI 1971 Koopavond Vogels en katten Fluoridering 1 Fluoridering 2 n no Hoogovens of 2 liter Shellina Premix krijgt u er één. Bovendien heeft Shell een fraai uitgevoerd schelpenboekje voor u. Samen met een handige verzameidoos voor uw schelpen voor slechts 75 cent APELDOORN Hoofdstraat 166 to VRIJE TOEGANG Alle gewenste inlichtingen WAALWIJK MAASTRICHT Sint-Jacobstraat 4 GORINCHEM Westwagenstraat82 3 Puzzelprijswinnaars V^°OAr Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen ais nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en subtropische zeeën. En geeft ze u gratis. Bij 20 liter benzine i aan alle mensen die plannen hebben om het interieur van hun huis te verfraaien. I A ^JÊCÜPBCA ■o x N 4 Q POOLSTER y 53T" S3 ■Bpl- H. BLOEMZAAD, Haarlem. P. VAN GELDER, Zandvoort. ADVERTENTIE T 4 2 4 18 Tr 34 I.-’ 135 155 C. P. ENGEL, tandarts PUZZEL NUMMER 22 Dr. H. DE JAGER, patholoog-anatoom OPLOSSING PUZZEL NUMMER 21: J. WALDMAN, bacterioloog Maan: op F. KOOP, IJmuiden. ADVERTENTIE o eerste kwartier volle maan laatste kwartier nieuwe maan eerste kwartier 1.42 1.04 2.24 Zou het nu niet een kleine moeite voor de mensen zijn, om hun katten meer in huis te houden, vooral in de vroege och tend, vallen er veel vogels ten prooi aan deze dieren. Jonge vogels en moeders die voedsel zoeken, gaan dagelijks bij hon derden in het voorjaar er aan door de jachtlust van deze katten. Er vallen al zo veel vogels ten offer aan het snelver keer, dat al haast niet meer voor een mens snelheid matigt, laat staan voor de dieren, die niet beter weten dan hun na tuurinstinct te volgen en voedsel zoeken. De bewering, dat het gebruik van gefluo rideerd drinkwater een toename van het aantal schimmelinfecties zou geven is qua- si-wetenschappelijke onzin. We vinden het onjuist, dat over een goede maatregel als de fluoridering van drinkwater onrust ge zaaid wordt. Dr. J. HOVINGA, specialist mondheel- kunde. Wie geeft haar het recht te beslissen over de vrije tijd, die velen studerend, sportend etc. doorbrengen. Dat het hoog tijd wordt Prijswinnaars puzzel 21: ƒ10: H. de Koek, Maasstraat 123, IJmuiden; 7.50: G. W. Zijlmans, Da Costalaan 6, Driehuis; ƒ5: Mevr. N. Vonk, De Visserstraat 3, Heemskerk; 10: Mevr L. v. d. Splinter, Begijnhof 33, Haarlem; ƒ7.50: H. Harms, Brederodestraat 67, Zantvoort; ƒ5: W. H. ter Horst, Hospeslaan 39, Overveen. VELSEN-NOORD. Donderdag viel een 26-jarige Haarlemmer in de Pen-cen- trale in Velsen-Noord van een trap, terwijl hij een fles in zijn hand had. De man liep daarbij een slagaderlijke bloeding in de rechterarm op en werd voor behandeling opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. Grotestraat 299 neeskunde, de Maatschappij van Tandheel kunde, de ziekenfondsen, de directeuren van de GGD’s, o.a. zijn het eens over de waarde van de fluoridering van het drink water. De door u geraadpleegde deskundi gen, die ieder uit hun eigen specialisme hun mening in Uw krant geven zijn niet deskundig en geen specialist. We willen dit aantonen aan de hand van enkele uitspra ken, die zij deden. Het is niet juist zoals mevrouw Gevers zegt, dat er weinig of geen (toch een van beiden?) onderzoek is gedaan op medisch gebied. Uitvoerige do cumentatie vindt men in bovengenoemde publicatie. Vergelijking met de pil een kunstmatig hormoon, DDT of Softenon is misleidend. Fluoride is een stof, die overal in het milieu en ook in het men selijk lichaam voorkomt. De beschreven allergie (het woord is hier overigens door mevrouw Gevers verkeerd gebruikt) bij kinderen werd gezien bij toediening van tabletten. Bij de gebruikte concentratie van het fluoride in drinkwater zijn geen botaf wijkingen beschreven. De suggestie, dat fluoridering schade zou berokkenen aan dialysepatiënten berust nergens op. MERCURIUS, de planeet die altijd in de nabijheid van de zon staat en daardoor slechts zelden goed is te zien, zal ook in juni niet waarneembaar zijn. Op 21 juni bevindt Mercurius zich in bovenconjunctie, wat wil zeggen, dat de zon zich tussen de aarde en de planeet bevindt. Venus blijft even slecht zichtbaar als in mei. Wil men haar zien, dan moet men met een verekijker de oostelijke horizon afzoeken tijdens de ochtendschemering. Venus zal slechts met moeite kunnen gezien worden. De planeet Mars is ’s morgens zichtbaar in het zuidoos ten. Ze bevindt zich in het sterrenbeeld Steenbok. Mars nadert de aarde en wordt dus helderder, ze is gemakkelijk te herkennen aan haar rustig en felrood „licht”. De opvallendste planeet aan de avondhemel is Jupiter. Deze planeet, de grootste van het zonnestelsel is de hele avond en tot laat in de nacht zichtbaar. De planeet be vindt zich in het sterrenbeeld Weegschaal. Jupiter schijnt helder wit. Saturnus, de verste van de met het blote oog waar neembare planeten, wordt in de tweede helft van de maand ’s morgens in het oosten weer zichtbaar. Op 11 en 12 juni staat ze dicht bij de veel heldere Venus. Öp 7 juni om 18 uur staat de maan in conjunctie (sa menstand) met Jupiter. Op 13 juni komt de aardwachter in de nabijheid van Mars. Op 20 juni staat de maansikkel bij Saturnus, op 21 juni bij Venus. De zomer begint op het Noordelijk halfrond op 22 juni om 02.20 uur. Op dat ogenblik bereikt de zon haar noor delijkste punt aan de hemel. De dagen duren het langst, de nachten het kortst. EFEMERIDEN: Van 31 mei tot 22 juni lengen de dagen met 26 minuten, van 22 tot 30 juni korten ze met 3 minu ten. 140 ^LANG De artikelenserie onder de tiel „Fluori dering? Misschien! maar dan niet in het drinkwater” verschenen in Uw blad van 15 mei 1971 dwingt tot enig commentaar. U stelt, dat de meningen van de experts hierover uiteenlopen. Dit is niet juist. De experts menen, dat fluoridering van drink water het meest geschikte middel is om de cariës te voorkomen. Deze meningen van de experts worden uitvoerig gedocu menteerd in „Fluorides and human health”, een uitgave van de Wereldgezond- heidsraad, tot stand gekomen door 93 spe cialisten uit de gehele wereld. Ook de Ge zondheidsraad, de Maatschappij van Ge- Horizontaal: 1. Frans onbepaald voor naamwoord; 3. op de wijze van; 6. hoef dier; 8. bestaat; 10. fris; 11. Italiaans dich ter; 14. regel; 15. oosterse titel; 17. sterke drank 19. verfrissing; 21. Nederlands ei land; 23. hoofddeksel; 25. familielid; 27. meisjesnaam; 28. krantenjongen; 30. kust strook; 33. deel van een wedstrijd; 35. plaaggeest; 36. schatten; 39. Nederlandse Televisie Stichting (afk.); 40. bevestiging; 41. houten gebouw; 42. bond; 43. spil; 44. aanhaling; 46. van node; 48. vogel; 50. jon gensnaam 52. raadsel; 55. netto (afk.); 56. water in Utrecht; 58. uitroep; 59. voor; 61. land in Europa; 64. gedicht; 66. gereed schap; 67. oevergewas; 69. plaats in Italië; 70. spook; 72. vloeistof; 74. Engels voor zetsel; 75. herkauwer; 76. berg; 77. per soonlijk voornaamwoord. 1 juni om op 9 juni om op 16 juni om op 22 juni om 22.57 op 30 juni om 19.11 Als werknemer wil ik reageren op wat mevrouw J. W. Aarts-Corstens over de koopavond heeft geschreven. De argumen ten van mevrouw Aarts vind ik zeer zwak. tijdstippen aangegeven. De getallen duiden de dag van de maand aan. Ook de positie van Jupiter (J) is aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippel de lijn is de ecliptica (dierenriem of zodi ak) de zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabij heid van deze <ijn. De gemeenteraad staat voor een beslis sing waarbij op ieder raadslid een meer dan gewone verantwoordelijkheid rust. De vraag moet gesteld worden of de raads leden werkelijk een verantwoorde basis hebben als zij zich op „deskundigen” be roepen. Hierbij een klein voorbeeld ter herinnering: In 1945 hebben medisch des kundigen, professoren en doctoren, volgens wetenschappelijke methoden bewezen dat DDT ongevaarlijk is. Kort geleden wer den er in Californië plakkaten opgehangen waarop een jonge vrouw af geheeld stond; voor haar borst een bord met het op schrift: „Deze melkbron naar mogelijk heid te vermijden!” In de moedermelk van Californische vrouwen werd zeven maal meer DDT gevonden dan voor koe melk was toegestaan. (Prof. M. Thürkauf, Basel, in „Techn. Rundschau”). Klaar blijkelijk wisten die deskundigen van toen over de gevolgen van DDT geen greintje meer dan de gewone man. Maar zij wa ren getituleerd; hun woorden hadden ge zag en maakten indruk. Heden staan we met de fluoridering voor een soortgelijk geval. Wie ook nu zijn mening laat bepa len door de in dit geval niets zeggende autoriteit van deskundigen, schuift eigen verantwoordelijkheid af op „de weten schap” en bevestigt daarmee slechts zijn eigen onverantwoordelijkheid. Meer dan de mening van deskundigen weegt de eer bied en dankbaarheid die ieder mens leek of niet hebben kan als hij zich be wust wordt van de weldaad dat de natuur Over de bacterieremming, die drs. Grim bergen noemt, is het volgende te zeg gen. De voorgestelde concentratie van fluo ride in het drinkwater en de concentratie die bereikt wordt in het menselijk lichaam na gebruik van gefluorideerd drinkwater is te enenmale onvoldoende om bacteriën in hun groei te remmen, laat staan te do den. Hetzelfde geldt voor de concentratie in het oppervlaktewater en het rioolwater na fluoridering van het drinkwater. Het is een sprookje, dat gefluorideerd drink water een verstoring van de bacteriële flo ra in en buiten de mens zou veroorzaken. AMSTERDAM Weteringschans 165 Verticaal: 1. in orde; 2. rekening; 3. sprookjesfiguur; 4. jongensnaam; 5. voor zetsel: 6. plaats in Zwitserland; 7. beroep; 8. begrip; 9. selenium (afk.); 12. het zij zo; 13. wat gesproken wordt; 16. hemellichaam; 18. gewoonterecht (Ind.); 19. zangstem; 20. meisjesnaam; 22. grondsoort; 23. vorm van foppen; 24. groot water; 26. vogel; 29. vo gel; 31. voormalig Russisch heerser; 32. Ne derlander; 33. enkele; 34. gezang; 37. transportonderneming (afk.); 38. bijbelse naam; 45. van het jaar (Lat.); 47. part; 49. handelsterm; 50. kostbare stof; 51. meu belstuk; 53. slecht, moeilijk; 54. vlakte maat; 56. nauwe; 57. muziekstuk; 60. meet kundige figuur; 62. meisjesnaam; 63. meis jesnaam; 65. deel van de hand; 66. deel van een boom; 68. deel van een berg; 69. familielid; 71. getij; 73. water in Fries land. ^^37 38 T De tekenaar, die twee jaar van de prosti- tu geld kreeg, drukte tijdens een ruzie twee op een gaskacheltje heet gemaakte vorken op haar bovenbenen. /<y Laat men de katten in het voorjaar vast houden. De vogels worden al genoeg uit geroeid door wilde katten, kraaien, bestrij dingsmiddelen tegen insecten enz. MEVROUW SMIT, Bloemendaal. AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft donderdag een 29-jarige tekenaar wegens mishandeling van een prostituee, souteneurschap en verboden vuurwapenbezit veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, plus twaalf dagen hechtenis en een jaar rjjkswerkinrichting. Natuurlijk kunnen de winkels zaterdags na 12 uur sluiten, wannefer kan dan het personeel kopen? Maar wéér een avond er bij? Wie is nu zo egoïstisch? ons „WATER” gegeven heeft. Niet ge noeg dat het door de techniek al lang aan getast is, zal het nu door ons lichaam en onze gezondheid eventueel te misbrui ken tot winstgevend object gemaakt worden. Want dat de zogenaamde weldaad van fluoridering de verbruiker geld gaat kosten is duidelijk. Wie er in werkelijk heid economisch in geïnteresseerd is, blijft natuurlijk grotendeels buiten het ge zichtsveld en buiten de greep van de ver bruikers. Zij hebben de taak tegen wil en dank hun lichaam en eventueel hun ge zondheid disponibel te stellen vanwege de tandjes! De „weldaad van fluoridering” doet denken aan economische dictatuur achter het masker van een politieke de mocratie. Hopelijk weert de gemeenteraad zich. De „Hoogovens” zijn al weer enige tijd bezig met een advertencampagne met als inhoud mooie verhaaltjes waarvan de strekking is dat de zogenaamde midden stand van de IJmond maar heel blij moet zijn met de „Hoogovens”, omdat daar de duizenden „Hoogovens”-werknemers hun lonen weer uitgéven. Hiermee wordt ge suggereerd dat de middenstanders bestaan bij de gratie van de „Hoogovens”. Dit is natuurlijk grote onzin. De „Hoogovens” maken staal en dat wordt door ons alle maal gebruikt en betaald. De „Hoogovens” bestaan bij de gratie van de gebruikers en betalers van hun produkten en niet an dersom. De „Hoogovens” zijn in staat om dergelijke lappen van advertenties te plaatsen. Maar hoeveel worden hierdoor hun produkten onnodig duurder? Klaar blijkelijk zijn de „Hoogovens” er op uit om hun aanzien, dat in stank, lawaai en giftige gaswolken gehuld is, te verbeteren zodat de bevolking van de IJmond de luchtverontreining, veroorzaakt door de „Hoogovens”, makkelijker zal aanvaar den of naar de achtergrond zal verschui ven. Dat noem ik een welbewuste poging tot misleiding van de zijde van „Hoog- vens”. jwASooS Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. Een expositie, waaraan U werkelijk Uw hart kunt öphalen^ een feeste lijke presentatie van hoogstaand internationaal meubelvakmanschap. Nog nimmer werd zo’n exclusieve sortering tezamengebracht, waarbij unieke, kostbare stijlvoorbeelden en de allernieuwste functionele interieur* j kunst U een volkomen beeld geven van de mogelijkheden van vandaag. En dit alles in prijzen die U aangenaam zullen verrassen. Hartelijk welkom O_i IO De conclusie van de heer Van Zalinge, bioloog, dat fluoride niet in het lichaam en niet in aarde en water thuishoort, al thans niet in de massale hoeveelheid die fluorideringsdoordrijvers wensen, is klinklare onzin. Zoals gezegd, komt fluo ride overal voor, alleen in drinkwater wordt de concentratie verhoogd van 0.1- 0.3 mgr. per liter tot 1 mgr. per liter. Hierdoor wordt cariës voorkomen. Het ge bruik van de term milieuverontreiniging is onjuist omdat de kwaliteit van het milieu er in geen enkel opzicht door ver andert. De stijging van het fluoride in het milieu is zo gering, dat het niet aange toond kan worden. Wanneer de heer Moo- lenburgh, arts, schrijft, dat het ontoelaat baar is weinigen te offeren tot welzijn der massa, dan maakt hij zich schuldig aan ontoelaatbare misleiding van de bevolking. Hij kon weten, dat de publicatie over de mongoloïde idioten onjuist was. Een reeds eerder gedane mededeling door de heer Moolenburgh, dat fluoridering kanker zou verwekken is niet juist. Fluoridering geeft geen kanker. In deze rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege zonden: voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. fDus geen pseudo niem of initialenj. De brief moet gestekt zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. De redactie behoudt zich bet recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. en MAANDAG 31 MEI (Tweede Pinksterdag) Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 juni om 22 uur. Voor de vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor la tere tijdstippen in tegenovergestelde rich ting. De plaats van de maan is voor enkele s wW A Gratis echte schelpen uit de wereldzeeën Horizontaal: 1. tij; 2. mei; 5. ges; 8. a.v.; 10. ne; 11. tandpasta: 14. af; 16. slag; 18. teint; 21. erts; 23. alg; 24. arts; 25. K.R.O.; 26. aal; 27. eed; 28. oei; 30. M.T.S.; 32. Els; 34. Epe; 36. saai; 40. elan; 42. bedekking; 43. paté; 45. ende; 48. s.r.i.; 50. big; 52. blij; 53. U.S.A.; 55. nee; 56. rio; 57. vel; 59. tam; 61. ere; 63. eden; 65. Peru; 68. Arie; 70. ar; 71. wijkzuster; 74. gr.: 75. kg.; 76. koe; 77. tol; 78. te. Verticaal: 1. teler; 2. ma; 3. ent; 4. ideale; 5. Ganges; 6. Est; 7. st.; 9. valse; 10. N.S.; 11. t.g.t.; 12. pil; 13. aar; 15. fa; 17. aroma; 20. stoel; 22. sas; 24. ade; 25. kas; 29. ion; 31. Tiber; 33. lakei; 35. pegel; 37. ara; 38. ode; 39. lip; 41. and; 43. peu; 44. tsaar; 46. nijver; 47. eel; 49. Inn; 50. Beerze; 51. grenst; 52. boe; 54. sterk; 58. enige; 60. ruw; 62. reu; 64. dar; 65. pa; 66. ako; 67. a.t.o.; 69. er; 72. ijk; 73. el. voor een koopavond vind ik onzin. De meeste mensen hebben een vrije dag op zaterdag, waarop zij hun inkopen kunnen doen. Laat men dan vroeg opstaan. Dan is het niet druk. Zijn de kinderen te klein om mee te nemen, dan kan men ze als goede moeder ook op een koopavond niet alleen laten. Het wassen van de Heilige Koe (de auto) kan ook 's avonds gebeu ren. Als al het publiek ’s avonds wil ko pen kan men weer niet parkeren. Laat men de bus of de fiets nemen. Dit bevor dert de zuivere lucht in de binnenstad.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11