The Go-between" van Losey kreeg de Gouden Palm Nog geen dividend uitbetaald EMS verwacht in dit jaar zonder verlies te werken w 1 I l 5' DUJABDIX tal GED. OUDE GRACHT 88-90 HAARLEM I Overwegingen rond de prijzen van Cannes Weer kunstmarkt anders dan andere constante kwaliteit in Bergen w I 6 VRIJDAG 28 MEI 1971 Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel Merkwaardige prijs Romantiek wint Frankrijks bijdrage Ed. Laurens Continental Geruchten W aarmaken Overneming 4000 M2 N.V. TELEFOON 0 23 - 31 38 40 K WENNEKER-ROOSENDAALJ nuJAndin ZIET ONZE ETALAGE CANNES Het eind van het film festival van Cannes is gekomen met de toekenning van de Gouden Palm voor „The Go-between”. Bij de onder scheidingen van de officiële jury .spe len altijd zoveel tactische over wegingen achter de schermen mee, dat daar bij voorbaat al zeer relati verend tegen aan kan worden ge keken, maar er blijven toch altijd ver rassingen mogelijk. De Gouden Palm voor „The Go-between” kwam niet onverwacht en omdat daarin ook mede het verdere oeuvre van regis seur Joseph Losey bekroond werd, kan men daar nog enigszins vrede mee hebben. Hetzelfde geldt voor de speciale prijs ter gelegenheid van 25 jaar festival die naar „Death in Venice” van Luchino Visconti is ge gaan, zoals ook te verwachten viel. „The Go-between” is de minst over tuigende film die Joseph Losey in jaren gemaakt heeft, maar wel beeld schoon en erg romantisch. De Franse critici, die hun eigen uitverkiezing lieten publiceren, waren echter una niem in hun oordeel dat dit de beste film was die op het festival vertoond is. En zo’n blikvernauwing is toch een veeg teken zoals het aan de andere kant hoopgevend is dat uitgerekend de Spaanse critici hun Prix Luis Bu- nuel toekenden aan „Het mysterie van het orgasme”. te sluiten. Het programma omvat bovendien stapels stalen-boeken om de bekleding te harmoniëren met I gordijnen en vloerbedekking. Hoekelement f. 65O.-> recht element f. 425,r Met de rechthoekige hoek- en eenzitsaanbouw- elementen van Musterrings programma 'Roma', geïnspireerd op de amerikaanse 'leefkuil', schept U onkonventionele, verrassend persoonlijke woonvormen die logisch en monumentaal op elke ruimte zijn aan WOONCENTRUM AFD. MEUBELSHOW o ■i® ''""„Ba a sss* •'w ADVERTENTIE AB VAN IEPEREN. ADVERTENTIE caballero BERGEN Voor het derde achtereen volgende jaar zal gedurende het hoogsei zoen van 15 juni tot en met 17 augustus 1971 iedere dinsdag van 14 tot 17 uur een door het Kunstenaarscentrum Bergen ge organiseerde kunstmarkt plaatsvinden. In de afgelopen jaren is deze markt zo wel in kultureel als in elk ander opzicht een groot succes gebleken. Tijdens de kunstmarkt zal er ook voor de vele jonge bezoekers gelegenheid zijn om via een „paint-in” hun artistieke kwali teiten te tonen, terwijl achtergrondmuziek, versieringen en allerlei attrakties het be zoek aan deze kunstmarkt zullen verle vendigen. Ook zullen er gelijktijdig in de kunstzaal en in de .galerij” achter deze zaal wisse lende exposities worden gehouden. DEN HAAG. De Exploitatie Maatschap pij Scheveningen, EMS NV, hoopt in 1971 „quitte te spelen”, en in 1972 een winstje te kunnen behalen. Commissaris W. C. Posthumus Meyjes zei dit donderdagmid dag in de jaarvergadering van de EMS in een verklaring die hij namens de gehele raad van commissarissen aflegde. Een van de aandeelhouders had speciaal aan deze commissaris gevraagd zijn mening en visie uiteen te zetten. De heer Posthumus Mey jes ziet omstreeks 1974/1975 de mogelijk heid ontstaan, zoals hij het uitdrukte, dat de EMS een redelijk rendement behaalt op het vaste vermogen en weer dividend gaat uitkeren. Hij voorspelde dit alles onder voorbehoud van overheidsmaatrege len, calamiteiten e.d., die het beleid van het bestuur kunnen doorkruisen. van duivenboden De prijs voor het beste debuut ging naar acteur Nino Manfredi die met „Per Grazia Ricevuta” door de ontvangen ge nade de funeste gevolgen van een katho lieke opvoeding liet zien. Een erg aardige en voor Italië waarschijnlijk ook wel dap pere film, vol verrassende kleine trekjes, maar toch met minder dan de helft van de portee van Jack Nicholsons eerste ling „Drive, he said”. Love Story blijkt niet alleen maar een stunt van slimme publieks-manipuleerders te zijn, maar de eerste duidelijke mani festatie van een nieuwe hang naar roman tiek en sentiment. Dat kwam in Cannes weliswaar in een gering aantal films voor, maar dat bleken net wel de films te zijn die bij belangrijke delen van de pers en de jury’s de hoogste ogen hebben gegooid. Enkele jaren geleden zou de Hongaarse film „Liefde” van Karoly Makk waar schijnlijk zijn weggehoond, nu werd deze geschiedenis over een oud moedertje dat niet mag weten dat haar zoon in de ge vangenis zit, zeer hoog gewaardeerd en kreeg de OCIC-prijs. Alan Bates (Ted Burgess) met Julie Christie (Marian) in een scène uit „The Go-between”, geregisseerd door Joseph Losey. Als de EMS dan weer zo ver is, dat zij „weer een veertje van de mond kan bla zen”, dan zal het, aldus de heer Postumus Meyjes, niet zo moeilijk zijn om geld te lenen voor nieuwe objecten. De problemen, waarvoor het EMS-bestuur staat, zijn nog niet volledig opgelost. Deze problemen zijn vooral van financiële aard. Het beleid is er op gericht de rentabiliteit te herstellen. Dat kan in de gedachtengang van het be stuur alléén geschieden door consolidatie en het afstoten van onrendabele activitei ten, waarmee dus zal worden voortgegaan. Makavejev ging voor zijn film uit van de theorieën van de seksuoloog-socioloog- therapeut Wilhelm Reich, schrijver van „Die Funktion des Orgasmus”, hoewel deze in feite alleen maar gememoreerd wordt in hoepla-achtige interviewtjes met zijn vroegere buren, kapper en kruidenier. Reichs opvatting dat psychische (en so ciale) problemen zich het beste laten op lossen door de vrijmaking van het lichaam speelt echter wel door de hele film heen. Oud-minister dr. G. Veldkamp, waarne mend voorzitter van de raad van commis sarissen, die de vergadering leidde, legde een verklaring af over de verhouding van de EMS met de gemeente Den Haag. Na mens de eenstemmige raad van commis sarissen en de directie kon hij zeggen, dat de EMS niets liever ziet dan een terugkeer tot herstel van de normale betrekkingen. Maar de gemeente moet wél begrijpen, dat de EMS dit herstel van de normale betrek kingen niet wil bereiken door het prijs geven van haar essentiële rechten. In het uiterste geval zal de EMS niets anders te doen staan, dan te trachten haar rechten waar te maken. Van haar kant is de EMS niet van plan onredelijke eisen te stellen. De heer R. Zwolsman verklaarde in antwoord op vragen van aandeelhouders dat de directie in nauwe samenwerking met de raad van commissarissen bezig is haar beleid voor de komende jaren uit te stippelen. Ondanks de verhoging van de toegangsprijs van de Scheveningse pier van ƒ1,- tot 2,-, die nu is goedgekeurd door het ministerie van economische zaken, verwacht de heer Zwolsman niet, dat het bezoekersaantal dit jaar achter zal blijven bij dat van het vorige jaar, toen de pier door ruim 575.000 mensen werd bewan deld. Tot een redelijk gesprek over fusie of overneming van de EMS is het bestuur zoals zo vaak al gezegd is, nog steeds be reid, zei de heer Zwolsman verder in antwoord op een suggestie van een aan deelhouder naar een overnemingkandidaat te zoeken, bijvoorbeeld in de brouwerij- wereld. De 317 aandeelhouders, die waren opge komen, konden voorts nog vernemen, dat de EMS tussen de 2000 en 2500 personeels leden heeft. Van de 317 aandeelhouders stemden 18 tegen goedkeuring van de jaarstukken. Tesamen hadden zij 1106 stemmen. Vertegenwoordigd waren in to taal 206701 stemmen. scène bevat die in de geschiedenis van de cinema nog niet eerder is getoond. Overigens lijkt de grote tijd van de film- sex naar zijn einde te lopen. De films waren er nog wel, maar de belangstelling ervoor was in vergelijking tot vorig jaar tot' minder dan de helft gedraaid. De films zijn bovendien voorbijgestreefd door andere, die niet in de eerste plaats een prikkelend effect beogen. Voor velen is weliswaar: „Het mysterie van het orgas me” van de Joegoslaaf Dusan Makaevejev de film van Cannes, al werd hij ook bui ten het festival om vertoond. Trumbo voor „Johnny get his gun”, een man en een film die echt wel een prijs verdienen, maar dan uitgerekend niet voor de regie. En bij de prijzen voor de beste acteur en actrice is minder gelet op de feitelijke spelprestaties als op het troost- prijsjes geven aan films die op een andere manier niet in de prijzen zijn gevallen. Zoals „Sacco en Vanzetti” toch nog een aai kreeg in de bekroning van Ricardo Cucciola die voor Sacco speelde, hoewel zowel Thommy Berggren (Joe Hill) als John McEnery (in „Le Bateau sur l’Her- be) opmerkelijker spel lieten zien. Zo kan Kitty Winn, onderscheiden voor haar rol als de geliefde van een heroïnespuiter in „Panic in Needlepark”, een kwalijke film van mode-fotograaf Jerry Schatzberg, niet in de schaduw staan van Lea Massari (de moeder in „Le Souffle au Coeur”) en FranQoi.se Fabian („Raphael ou le Dé- bauche). Dat laatste is eigenlijk nog het meest onverwachte, want de jury heeft hiermee de kans genegeerd om althans een Franse film een prijsje te geven, een prijsje dat wat de dames zelf betreft nog verdiend zou zijn ook. Terug naar het officiële festival. Frank rijk leverde een weinig glorieuze bijdrage aan zijn toch al niet zo opmerkelijke selectie met „Les Mariés de l’An 11” een historische avonturencomedie van Jean-Paul Rappenau. Jean-Paul Belmon do en Marlène Jobert rennen de hele film door om zich te laten scheiden, want dat is door de revolutie net mogelijk ge worden. Veel moeizame toestanden en een sporadische leuke vondst. Na Bo Wider- berg met „Joe Hill’ kwam ook de Ita liaanse regisseur Giuliano Montaldo met een film over twee anarchistische verte genwoordigers van het buitenlands subpro- letariaat in Amerika anno 1920, die op een vage beschuldiging van roofmoord ter dood worden veroordeeld: Sacco en Vanzetti. Anders dan Widerberg heeft Montaldo de historie niet aangegrepen om een eigen maatschappelijke en levensvisie neer te zetten, maar hij verschuilt zich achter de feiten. Dat geeft zijn films iets gemak zuchtigs wat me niet bevalt, maar hij is eerlijk en bekwaam gemaakt met twee overtuigende hoofdrollen van Riccarod Cucciola en Gian Maria Volonte. Geen onvriendelijk woord verder over dit festival, dat binnen haar eigen paleis gemiddeld een zeer hoog niveau aan films bood en daarnaast het alibi verschafte aan allerhande andere manifestaties waar uit eens te meer bleek dat de cinema nog altijd leeft. De prijs van de jury is altijd al een merkwaardige instelling, want tenslotte vergeeft de jury ook de Gouden Palm. De verwarring is dit jaar nog groter ge maakt door de toekenning van twee prij zen, aan Widerberg voor zijn „Joe Hill’ (terecht) en aan Karoly Makk voor „Leif- de” (Szerelem), wat niet meer is dan een vriendelijke geste jegens een vriendelijke film. De prijs voor de beste regie moest ook gedeeld worden, door Milos Forman voor zijn „Taking Off”, en door Dalton Naarmate het festival zich naar zijn einde spoedde, werd de gewetensvolle jour nalist gegrepen door een steeds oplopende graad van paniek. Er zijn hier dagelijks meer dan dertig verschillende films ver toond en menselijkerwijs is het niet moge lijk om er daar maximaal zes van te zien en te verwerken. Deze selectie gebeurt niet helemaal willekeurig, maar toch zal iedereen geleidelijk aan het gevoel krij gen dat het belangrijkste cine-gebeuren zich buiten hem om afspeelt. Hij wordt dan bestookt met geruchten dat de Chi leense film met de onuitspreekbare titel, die slechts eenmaal in een achterafbios- coop werd vertoond, de openbaring van het jaar is en dat de 48ste tot en met de 52ste minuut van een Noorse film een r =35% iLC.,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17