Vergroting van de werkelijkheid Regeling laat op zich wachten Chaos met kortingsregelingen VOORPROEF villen meer Belgische Verbruikersunie voert actie tegen hoofdpijnpoeders Hoe is het ontstaan Gewone W.A.-polis dekt lang niet alles LAAT UW CARAVAN GOED VERZEKEREN klein geld Zijn leven hing aan een stalen draad NOOY „Fenacetine leidt tot ernstig nierletsel” MODEPRUIKJES 19 VRIJDAG 28 MEI 1971 18 „VALS” REGELING Alarmtoestand „NIEUW” Lakoniek Colportage Geen cent Verrassing Variaties vanaf59,"“ vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 Dit woord: TOOGDAG Dit woord: LOEF en LIJ e l nog kan bijhouden. het loefzijde steekt De i t Wij hebben er eens een aantal geno teerd, in de loop van de maand april: is wel een zeer knappe prijsbewuste consument, die de prijsbewegingen dan lijzijde. Het en negentien in de tafelzuren, tien in de vleeswaren, dertien in de schoonmaakar tikelen en wasmiddelen, twee in de plan- tenartikelen. Er zijn ook cara van-verzekeringen die de eigen schade dekken, en die zelfs een deel aan vakantiekosten vergoeden als landen het verbruik ervan zonder dok tersadvies hebben verboden. Het verbruik in België wordt op jaar lijks tien miljoen eenheden (pakjes) ge- Op het ogenblik, aldus het blad, ver keert het medisch korps in België in alarmtoestand over de gevaren van fena- cetine. Heel wat drama’s had men even wel kunnen voorkomen als datgene wat verscheidene specialisten al jaren wisten, systematisch was doorgegeven door onaf hankelijke bronnen. polis, zonder dat het echtpaar daarvan een kopie kreeg. Kort daarna bleek ineens dat zij dub bel moesten betalen. De oude polis was gewoon blijven bestaan, en de colporteur had hen weer een nieuwe erbij laten af sluiten. Weer een voor vijftien jaar. Zij konden er niet meer onder uit: getekend was getekend. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Naast hun grote zorgen over het grote geld hebben de Westduitsers al enige tyd hun problemen met het kleine. Er is te weinig kleingeld. Dat de Centrale Bundesbank vorig jaar de capaciteit van de vier munt-persen in de bondsrepubliek zover heeft vergroot, dat meer dan een miljard nieuwe mun ten per jaar kan worden geproduceerd, heeft dit probleem niet opgelost. I WMWWIMAAAfMVViAMVIAAfWWWWWMWWUWVWWMWVWVVWMimM Westduitsers ADVERTENTIE Close-up van een gewone rode mier, maar dan 250 maal vergroot. Deze opname, door middel van een elek tronische microscoop verkregen, werd gemaakt in een computerlaborato- rium in Phoenix, Arizona. Eind 1969 heeft de regering aan de So- ciaal-Economische Raad gevraagd om een advies over de manier waarop er enige orde zou kunnen worden geschapen in de kortingen-chaos. De regering stelde een re geling voor, waarbij de prijs van een arti kel vier weken zou moeten zijn gehand haafd, wilde men daarna kunnen spreken Een glazenwasser in Los Angeles moest zich vijftien minuten in deze benarde positie vastklampen aan een staaldraad nadat het platform onder hem wegschoot. Men kon de man redden door hem door een raam naar binnen te trekken. Nu, weer vijf jaar later, waren zij de ergernis en de hoge kosten beu. Zij vroe gen bij de spaarkas om afkoop van bei de polissen. Dat wil zeggen, zij wilden hun bij elkaar betaalde inleg van 1.586 terug. Dan maar zonder premie, dus met renteverlies. De spaarkas had echter nog een verrassing voor hen. Zij moesten nog kosten betalen: 9% van de totaalbe dragen van elke inleg (tweemaal voor twee personen op de twee polissen) Zo doende werd er nog eens f 388,80 inge houden. Ga vooral met colporteurs van spaarkassen in zee (Van onze redactie economie) HAARLEM. We zyn nu al zover dat een bepaald merk tandpasta op de radio reclame maakt met de slagzin: „wij heb ben altyd wel een korting-aanbieding Je vraagt je af wat dan die korting eigen lijk te betekenen heeft, want er moet toch ooit eens een beginprijs zyn, waarmee je de verlaagde pry's kunt vergelijken, om te zien of je voordeel hebt en hoeveel dat is. Er komt heel wat aan „kortingen”, „tjjde- lyke aanbiedingen” en „voordeel-acties” van de fabrikanten op de consument af. Bovendien zitten er in de korting-grage sectoren voortdurend „nieuwe artikelen” in de assortimenten, waarmee de fabri- kanten telkens weer de aandacht van het publiek trachten op te frissen. Met vaak ook weer „introductieprijzen”. Fenacetine is een krachtig pijnstillend middel, dat goed wordt verdragen door het spijsverteringsstelsel en dat uitste kende resultaten oplevert in de strijd te gen soms hardnekkige pijn. Het produkt heeft eveneens een opmerkelijke werking in geval van koorts. Het is dus, zo schrijft „Test-aankoop”, een goed geneesmiddel waarvan het regelmatig en langdurig ge bruik nochtans gevaarlijk is. „Test-aankoop” wil echter niet de fe nacetine veroordelen, maar wel „de com merciële exploitatie ervan die tot over dadig gebruik aanspoort.” Het is namelijk wetenschappelijk be wezen dat een te groot verbruik van fe nacetine ernstig nierletsel ten gevolge kan hebben. Dat feit is algemeen bekend en het gevolg is geweest dat verscheidene Bovendien is voor de Engelse rechter intussen het lang niet zo zeldzame pro bleem aan de orde gekomen, dat „voordeel- aanbiedingen” wel eens helemaal niet in voorraad blijken te zijn, maar wel een duurdere soort Ook is de vraag gerezen, wie nu moet bewijzen dat er vier weken lang al of geen hogere prijs heeft gegolden: die fabrikant of winkelier, of degeen die een klacht in dient wegens „valse korting”. Hopelijk vindt men in Nederland een waterdichte regeling, want het is toch wel belangrijk dat in een tijd van schrikba rende duurtestijging er duidelijkheid is in de prijzen. ren. De lezer wilde vorig jaar met de ca ravan naar Oostenrijk. Hij wilde er wel graag van tevoren zeker van zijn dat hij daar op een goede camping een plaats zou een hij via een bemiddelingsbureautje dat in kunnen krijgen, en reserveerde op „geselecteerde camping.” Dat deed .1- - i--4.:- J„4. :n een kampeerblad adverteerde. Voor vijf endertig gulden reserveringskosten werd hij geholpen. Maar wat heet „geholpen” Bij aankomst op de Oostenrijkse cam ping was daar geen plaats. Enkele plek jes bleken wel gereserveerd te zijn, maar voor anderen. Men mocht er na veel moeite op een plekje staan, waar al het regenwater heen liep. De beloofde ver lichting was er niet, en sanitair ook nau welijks. Na terugkeer in Nederland protesteerde men vergeefs bij het reserveringsbureau- tje. Daar hield men zich van den domme en de gedupeerden kregen zelfs geen cent terug. Moraal: u kunt er weinig tegen begin nen, als kleine zwendelaartjes geld uit uw vakantie proberen te slaan. Maar zorg in elk geval dat u van alles wat van korting. Zodat de consument zou kun nen weten hoeveel de dingen tevoren had den gekost. En zodat er tenminste ook werkelijk sprake zou zijn van korting. De Sociaal-Economische Raad is nog steeds niet met een advies op de proppen gekomen. Men kan daar blijkbaar niet zo vlug uit de problemen komen. Hopelijk studeert de raad al die tijd op een werke lijk waterdichte regeling. Het is namelijk bekend dat een soortgelijk voorschrift dat in Engeland van kracht is, nogal gemak kelijk kan worden ontdoken. En wel op de meest gangbare manier, dat winkelbedrijven in een of een paar van hun filialen zolang vier weken een hogere prijs handhaven, waarna voor het hele concern kan worden gesproken van „kor ting.” Het vindt het een schandaal dat de me dicijnen die het produkt bevatten vrij kunnen worden verkocht en eveneens dat van de tien firma’s, die in België poeders ermee in de handel brengen, slechts twee op de verpakking vermeldde dat gebruik van hoge doses zonder medisch advies schadelijk is. Tegen twee merken die bui tengewoon veel reclame maken, tot op de truien van wielrenners toe, richt „Test aankoop” zich in het bijzonder. HAARLEM Vakantie of met week end met de caravan achter de auto? Pas dan op dat u goed verzekerd bent en dat u niet alleen maar denkt dat het zo is. In het huisorgaan van een verze keringsmaatschappij lezen wij dat men voor nog wel wat risico’s zelf kan op draaien, als men daar geen erg in heeft. Caravans kunnen voor W.A. netjes mee verzekerd zijn met de auto. Maar is men altijd gedekt als er iets gebeurt? Nee. Als de caravan is losgemaakt en hij slaat aan het rollen en richt schade aan, dan dekt de W.A.-polis dat al helemaal niet. Maar ook tegenover de schade die een onderweg per ongeluk losgeraakte caravan kan aanrichten, als hij eenmaal buiten het verkeer is beland, is men niet gedekt. Daarvoor moet men er nog een particuliere W.A.-verzekering bij hebben. schat. Drie maatregelen stelt het blad voor: de vrije verkoop niet langer toela ten, de reclame indijken en zorgen dat de geneesheren in de toekomst objectieve informatie krijgen, zodat zij het publiek kunnen waarschuwen. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Er hangt ons weer een „softenonzaak” boven het hoofd. Aldus citeert „Test-aankoop”, het maandblad van de Belgische Verbruikersunie, één van haar leden, een apotheker. Het blad dat enige tijd geleden in het nieuws kwam toen het berichtte hoe vervuild het zee water voor de Belgische en Nederlandse kust was en dat er prat op gaat in de veertien jaar van zijn bestaan nog nooit een proces wegens verkeerde voorlichting te hebben verloren, heeft het deze maant over hetgeen het noemt: het schandaal van de „fenacetine”. maar met accommodatiebeloften en re serveringen te maken heeft, schriftelijke bewijsstukken krijgt. In dezelfde maand april, waarin wij wat kortingen noteerden, hebben wij ook eens in de kruideniersprijslijsten gekeken naar wat daarin als „nieuwe artikelen” werd gepresenteerd. Een heel ander verhaal. Niet over va kantie, wel over zwendel. De belevenis kostte een lezer 388,80. Zes jaar gele den liet hij er zich door een gladde col porteur van een spaarkas toe brengen zijn handtekening te zetten onder een spaarpolis met een looptijd van vijftien jaar. Hij nam die ook voor zijn verloof de, dat wil zeggen dat er in die vijftien jaar tijd tweemaal 1.080 moest worden ingelegd. Daaruit zou een onbekende, maar door de colporteur als zeer profij telijk voorgespiegelde rente voortvloeien. Een gokje op lange termijn, dus. De meerderheid van deze toevallige ver zameling artikelen zit in de assortimenten waarin altijd wel kortings-acties zijn. Het Dit waren ze: vijf „nieuwe” in de sector biscuits en taartbodems, veertien bij de diepvries, zes in het dierenvoedsel, zes in de limonades, negentien in het bakmeel, vier in de melkprodukten, drie in rijst soorten, drie en dertig in het snoepgoed, Is er bijvoorbeeld iets gestolen, dan wordt dat alleen maar vergoed als bij inbraak de caravan is beschadigd. Maar is er iets gestolen door een insluiper, die zo naar binnen kon glippen, dan keert de verzekering niets uit. Dit zijn maar een paar voorbeelden van ongetwijfeld bij velen onbekende verze- keringsvoorwaarden. Daarom: Kijk de polis nog eens goed na, voordat u er op uittrekt, en vraag uw verzekeringsman hoe het met eventuele twijfelpunten zit. Nog weer eens een klacht van een le zer op grond van een vakantie-ervaring. Ter lering en waarschuwing voor ande- De kleingeldnood is veroorzaakt door de explosieve ontwikkeling van auto maten (van sigaretten tot nylonkousen), van muntrtelefoons, parkeermeters, automatische munt-terugbetalers in winkels, enz. Voor de hand ligt dat vooral het tekort aan Groschen (dub beltjes) groot is dat Duitse parkeer meters vaak ook op Nederlandse stui vers reageren, behoeft niet verder te worden verteld. Er is al eens een poging gedaan de winkeliers en de warenhuizen ertoe over te halen met afgeronde prijzen te werken (dus 2 mark inplaats van de misleidende 1,98). Het heeft niet mogen baten. Een groot warenhuis in dit land heeft per dag ongeveer 250 mark aan een- en twee-pfennigmunten extra no dig. Het drukken van meer Pfennige zou de Bundesbank graag vermijden, om dat de produktie van die kleinste munt duurder is dan de waarde van het geld. Vooral dat kleine kopergeld verdwijnt massaal in kinderspaarpotten en munt verzamelingen. Lonend is de vergrote produktie van Groschen. Reemtsma, si garettenfabrikant, moet bijvoorbeeld jaarlijks voor 35 miljoen mark aan Groschen inslaan om over wisselgeld in zijn automaten te beschikken. De invloed van de automatenbezitters is ook op een andere manier merkbaar. West-Duitsland bezit een-, twee-, vijf-, tien- en vijftig-pfennigmunten. Het grote hiaat tussen de tien en de vijftig is voor de grote kleingeldgebruikers, verlegen om passend wisselgeld, aan leiding een nieuwe munt te verlangen: het kwartje. Toen de verloofden na een jaar gingen trouwen, wilden zij de polis veranderen. De colporteur kwam weer snel opdraven en er werd door zijn slachtoffer een handtekening gezet onder een gewijzigde In 1967 hebben Belgische artsen stap pen gedaan bij de commissie voor de con trole van geneesmiddelen. Het gevolg is geweest dat alle verpakkingen de ver plichte mededeling moeten dragen: niet langer dan tien dagen gebruiken zonder doktersadvies. „Lakonische tekst”, zo schrijft „Test-aankoop”, „in bijna on zichtbare lettertjes die niets zeggen over het werkelijke gevaar en die de eventuele verslaving van de zieke ongestoord laat. Geen gevaar dus voor de zakencijfers!” de caravan total loss is. Daar zitten ook inventarisverzekeringen bij. Die geven wel altijd een uitkering bij brand, bliksemin slag, ontploffing of kortsluiting. Maar in andere gevallen wordt er alleen maar schade aan de inventaris vergoed, als door dezelfde oorzaak tegelijkertijd ook de ca ravan is beschadigd. Chif-o-net schoonmaakdoekje voor 1,39 d.w.z. met 20 cent korting. Geldron gesneden koek van Peijnen- burg, van 1.05 voor 0,98. Eubisfa mokkagebak, van 1,45 voor 1,38. Elke tweede fles Sisis sinas van 0,85 voor 0,69. Swift twee-in-een voordeelpak was middel van 7,70 voor 6,95. Flensjes mix van Honig voor 0,98, d.w.z. met 17 cent korting. Raak sinas van 85 voor 79 cent. Luycks slasaus voor 1,44 d.w.z. 15 cent korting. Kwatta-repen van 30 cent per stuk voor vier voor een gulden. Groko diepvries nasi goreng van 2,75 voor 2,50. Dit is een merkwaardig woord. De oorspronkelijke betekenis is namelijk: de officieel vastgestelde dag waarop een koopman zijn waren uitstalde of tentoonstelde. Het oude Werkwoord to gen betekende hetzelfde als tonen, la ten zien. Maar in 1929 heeft de Anti revolutionaire Jongeren Actie bij haar oprichting besloten jaarlijks een lande lijke vergadering te beleggen en daar aan de naam toogdag te geven. Men bracht het woord toen in verband met de verleden tijd van het werkwoord tijgen die toog luidt. Tijgen betekent: trekken, zich op weg begeven en nu gaf men er de betekenis aan: geza menlijk opmarcheren om te getuigen van een ideaal. Sindsdien gebruiken al lerlei kerkelijke organisaties toogdag voor: landelijke bijeenkomst. Loef is een verkorting van loefzij de, Duits Luvseite, Engels luff. Ook in Scandinavische talen komt het woord voor. Al deze vormen zijn aan het Nederlands ontleend. De loefzijde van een schip was de zijde waar zich een riem, de loef, bevond die aan de naar de wind gekeerde zijde van het schip werd gebruikt om samen met het roer de koersverandering te be werkstelligen. Er zijn echter beschrij vingen waaruit schijnt te volgen dat die steunriem zich aan de voorzijde van het vaartuig bevond en de verkla ring is dus onzeker. De tegenover liggende zijde is de l"“;jJ~ woord lij hangt samen met luw met lauw en betekent: beschut tegen de wind. hoogst boven het water uit, de lijzijde of lage kant ligt het diepst. Fles Inskill wasverzachter van Loda Dobbelmann, van 1,98 voor 1,89. Korting van 20 cent op een pak Ech- falon plus van 1,25. Drie Veronica-pantynylons in toilet- tasje, van 7,35 voor 5,95. Driekwart literblikken Unox kippe-, tomaten-, en groentesoep, met 15 cent korting. Blikken met Frankfurters van Unox, van 1,59 voor 1,44. Enka-huishoudzeem voor 3,70, d.w.z. met 15 cent korting. Vijf kipkroketten van Friki, van 0,89 voor 0,79.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19