Optreden tegen piratenzenders BOUW NIEUWE BRUG VORDERT BESLUIT VAN KABINET NIET EENSTEMMIG? Geen kabinet dat alleen Steun aan „gewetensgevangenen kost veel mco n maar gaat bezuinigen Kritiek op wetsontwerp rechtelijke organisatie FORD-VERKOOPCENTRUM Militaire colonnes Redactie Vrije Volk tegen fusie met Ex-minister Hofstra van Financiën: Kinderen vinden MAN SCHIET Confessionele fracties: BROER DOOD AMNESTY INTERNATIONAL BESTAAT TIEN JAAR taboe tijdens zomerweekends Lekker, op weg naar de Pinksterblommen Sijthoff concern handgranaten Directeur van Amstelstad in vrijheid STETSON TWEEDPETTEN SUÈDE PETTEN TERLENKA PETTEN VRIJDAG 28 MEI 1971 V 2 99 FAMILIE iW y NEUTRAAL nietvergeten... Fricoeten Prinses Margriet en echtgenoot in Perzië Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 .4»» A 1 (Vervolg van pagina 1) Politici tevreden ra ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE SPECIAALHUIS REGENKLEDING KRUISWEG 12 HAARLEM Oo Cam' zeld terse sche moes gen tisch delij alles die kent tersi uitn hopi kra< fttw De anti-revolutionaire fractieleider mr. Biesheuvel, die gelooft dat er eind volgen de week een akkoord met V.V.D. en DS’70 inzit, kreeg de opdracht om „behoedzaam en met de nodige reserves” verder te gaan. K.V.P.-fractieleider dr. Veringa en C.H.- fractieleider drs. Udink werd op het hart gedrukt zoveel mogelijk vast te houden aan de prioriteiten uit de eigen programma’s, waaronder de woningbouw, de ontwikke lingshulp, het regionale beleid, de maat regelen voor de werkende jeugd, het la ger onderwijs en de kleine zelfstandigen. Voor de K.V.P. is de defensie geen prio riteit, voor de beide andere confessionele partijen is zij dat wél. Eerder werd besloten de maximum toe- gestane snelheid van enkele typen militaire voertuigen te verhogen, waardoor reeds de kans op vertragingen en filevorming ver minderde. AmsterdamHoevelakenApeldoorn, UtrechtHoevelaken, Amsterdam UtrechtVianenDen Bosch/Breda, Rot terdamBredaTilburg, Den Haag/Rot- terdamUtrechtArnhemBergh (grens) en EindhovenWeert. Het verplaatsingsverbod gedurende de weekeinden voor militair verkeer strekt zich uit van vrijdagmiddag 3 uur tot maan dagochtend 10 uur (voor de pinksterdagen tot dinsdagochtend 10 uur). Het verbod is van toepassing op de volgende rijkswegen: Alleen indien de militaire noodzaak dit vergt kan de inspecteur van vervoerswe zen ontheffing van dit verbod verlenen. Gebleken is, dat de stapels post die ver stuurd worden naar de gevangenen, van wie Amnesty International de adressen bekendmaakt, hun effect nooit missen, bij wie ze ook terechtkomen. Het zijn alleen groeten, die door de deelnemers aan de kaartacties kunnen worden verstuurd en geen politieke meningen of beschuldigin gen aan het adres van de desbetreffende regering. Want dat kan averechts voor de gevangenen werken. Het begon in 1961 met een artikel van afgezocht op een niet ontplofte bom, die 1Lte wereldoorlog in het water *7 1 1 1 1 VI ZX 1 O 1 1\ T zj «.i- in de laatste 2 zou zijn beland. Men vond niets. „De gedachte, dat voor alle rechterlijke functies dezelfde eisen van benoembaar heid moeten gelden lijkt niet meer in over eenstemming met de huidige situatie,” zei prof. Hofstra. „Het recht is zo omvang rijk geworden, dat een integrale kennis daarvan aan niemand meer is gegeven.” Het wetsontwerp bevat ook wijzigingen, die het nijpende personeelsprobleem bij de rechterlijke macht moeten oplossen. Men verwacht, dat van 1969 tot 1975 in totaal ongeveer 150 rechters moeten worden be noemd, maar dat binnen de rechterlijke macht maar circa 60 kandidaten zijn. Er moeten dus meer buitenstaanders worden aangetrokken. Of minister Polak de rechterlijke macht inderdaad voor buitenstaanders aantrekke lijker maakt, is op de hoorzitting sterk betwijfeld. „Lapmiddelen”, zo noemde mr. J. G. L. Reuder, president van de Rot terdamse rechtbank het voorstel. Het ontwerp voorziet in een nieuwe func tie bij de rechtbanken en de administra tieve gerechten, de gerechtsauditeur. Dit om te ondervangen, dat een advocaat, die rechter wil worden enige tijd als rechter- plaatsvervanger moet optreden, zonder ze- In 1957 is een regeling van kracht ge worden, die toestaat dat belastingjuristen en kandidaat-notarissen wel raadsheer in de belastingkamer kunnen worden. Vol gens het voorstel van minister Polak zul len zij die na maart 1972 deze studierich tingen voltooien niet meer zonder meer tot rechter benoembaar zijn. Prof. Hofstra noemde het voorstel in de huidige vorm onaanvaardbaar. Hij vond voor zijn mening bijval van de wetenschap pelijke staven in het belastingrecht aan de Nederlandse universiteiten, van de vereni ging van inspecteurs van de rijksbelastin- gen en de broederschap der kandidaat- notarissen. Bij die d litair Azië mislv langz slang dove: E v c D al i slui nali mie mei mal lijk ied zen 2 tijc het mi gel lig int va ka de wt zij ce Hl' tv st: ri' le bi P’ ei n DEN HAAG. „De enige werkelijke deskundigen, namelijk de fiscaal juristen, kunnen in de toekomst niet in de belas- tingrechtspraak worden benoemd, maar wel de „gewone” juristen die daartoe qua opleiding de kennis ten enenmale missen.” Dit heeft prof. mr. H. J. Hofstra, oud- minister van Financiën en hoogleraar be lastingrecht in Leiden, donderdag gezegd tijdens een hoorzitting van de vaste com missie voor Justitie. Hij oefende scherpe kritiek op het wetsvoorstel van minister Polak van Justitie, dat enkele veranderin gen wil brengen in de rechtelijke organi satie. Filevorming kan enerzijds worden bestre den door het verkeersaanbod te be perken en anderzijds door die categorieën van weggebruikers te weren, die filevor ming in de hand werken. De achtergrond van de maatregel van minister Den Toom is de toenemende ver keersintensiteit op de autowegen in de va kantieperiode. Vooral in de weekeinden is, zoals bekend „de kans op filevorming en daarmee op verkeersopstoppingen groot. Bovendien stijgt de kans op onge vallen door bijvoorbeeld kettingbotsingen. DEN HAAG. Minister Den Toom van Defensie heeft voor de periode van 28 mei tot 14 september 1971 gedurende de week einden voor een aantal wegen een alge meen rijverbod ingesteld voor militaire co lonnes (10 voertuigen of meer) en militai re voertuigen van bijzondere afmetingen. De bewindsman komt met deze regeling tegemoet aan het verzoek van minister Bakker van Verkeer en Waterstaat om bij te dragen aan de vermindering van het verkeersaanbod tijdens de vakantiedrukte. De HVV-redactie is bevreesd voor ver lies van de eigen identiteit van Het Vrije Volk als dit zou worden samengevoegd met het Rotterdams Nieuwsblad, een uitgave van Sijthoff. De Sijthoff-directie is, zo neemt de HW-redactie aan, gekant tegen de linkse signatuur van het dagblad. Een mogelijk samengaan met het Rotterdams Nieuwsblad zou de nieuwe combinatie een monopoliepositie in de Rijnmond bezorgen. Het Vrije Volk heeft nu reeds 41 percent van deze markt. (Van onze correspondent) UTRECHT. De redactie van Het Vrije Volk heeft de directie en de eigenaren van de Arbeiderspers unaniem laten weten niet akkoord te gaan met een fusie, als daarbij de identiteit van het landelijke dagblad in gevaar komt. De redactie kwam op ver zoek van de redactiecommissie gisteren bijeen, nadat bekend was geworden dat fusiebesprekingen met onder andere het Sijthoff-concern in een vergevorderd sta dium zjjn gekomen. Een ander cijfer: tussen 1961 en 1970 zijn van de 6000 „geadopteerde” gevange nen ruim 2200 vrijgekomen. Vele anderen kregen verlichting van straf of een betere LEIDEN. Spelende kinderen hebben in de in aanbouw zijnde Leidse Merenwijk een vermoedelijk uit de Tweede Wereld oorlog daterende Duitse handgranaat ge vonden. Een kort onderzoek van de politie leverde daarna nog vier van deze projec tielen op. (Van onze parlementsredactie) Het bouwterrein is thans afgezet. De Mijnopruimingsdienst is gevraagd om na te gaan of er nog meer handgranaten kun nen liggen. Het oorlogstuig is naar alle waarschijnlijkheid in de Merenwijk te rechtgekomen met het zand, dat voor de opspuiting uit de Leidse Trekvliet is ge haald. Deze vaart heeft de mijnoprui mingsdienst enkele maanden geleden nog De fusiebesprekingen hebben bij de re dacteuren van Het Vrije Volk onrust ver oorzaakt, vooral nu Sijthoff als de meest waarschijnlijke fusiepartner is overgeble ven. De besprekingen met de Parool/ Volkskrant-combinatie, die al vijf jaar du ren, zijn tot dusver op niets uitgelopen. DEN HAAG. Nederland zal het laat ste Europese land zijn dat het Verdrag van Straatsburg, dat optreden tegen pira tenzenders mogelijk maakt, ratificeert. Premier De Jong is niet ingegaan op de vraag of het kabinetsbesluit eenstemmig was. Politiek Den Haag meent echter nog steeds, dat met name de ondertekenaars van het wetsontwerp, de ministers Luns en Polak tegenstanders zijn van het kabi netsbesluit. Volgens de premier heeft het kabinet zich niet beziggehouden met de vraag of het verdwijnen van de piraten zenders wellicht gecompenseerd moet wor den door uitbreiding van de zendtijd van Hilversum 3. Een andere kant van het werk van de adoptiegroepen is het contact met en het ondersteunen van de familieleden van de gevangenen. Het gevoel dat zij niet wor den vergeten kan voor hen een belangrij ke steun zijn. In vrijwel alle gevallen is de gevangene kostwinner. Zoveel moge lijk proberen de adoptiegroepen dan ook te helpen met het sturen van geld, kleren en andere benodigdheden naar de familie leden van de gevangenen. De gevangenen ontvangen zelf ook, als het hun is toege staan pakjes. Het werk van Amnesty International heeft altijd één beperking gehad: de ge vangene mag geen geweld hebben ge bruikt. Mensen die bomaanslagen hebben gepleegd, of op andere wijze gewelddadige acties hebben gevoerd, kunnen niet reke nen op de hulp van Amnesty International. Hierover is de laatste tijd binnen de orga nisatie veel gediscussieerd. De heer Brink man: „Dat wij gevangenen, die geweld hebben gebruikt, niet helpen, is uitsluitend een praktisch punt. Waar het ons om gaat is om zoveel mogelijk gewetensgevange nen vrij te krijgen. Dat doen wij op basis van de universele verklaring van de rech ten van de mens. Op die gronden is het onmogelijk gevangenen vrij te krijgen die geweld hebben gebruikt.” John de Mol, directeur van Radio Nord- see Internationaal, vindt dat nadat de kruitdamp rondom de bomaanslag op de Mebo II is opgetrokken, de regering veel te gemakkelijk een stok heeft gevonden om er een hond mee te slaan. „Daarbij wordt niet gekeken, wie die hond is. Het is verschrikkelijk jammer en teleurstel lend, dat Radio Nordsee een aanslag van de concurrent te boven is gekomen om daarna misschien aan een andere aanslag van de regering te sneuvelen.” Eén van de beginselen van Amnesty International is, dat het politiek en reli gieus neutraal is. De hulp die Amnesty geeft is strikt onpartijdig. Wat de inhoud van de overtuiging van de gevangenen ook is en in welk land zij ook worden vast- Voor de V.V.D. is de vorm, waarin de regering de beslissing heeft gegoten, vol ledig acceptabel. De V.V.D. zou het onjuist vinden, als een demissionair kabinet een dergelijk wetsontwerp na de voorberei ding ook nog zou verdedigen. De P.v.d.A.-omroepdeskundige drs. J. J. Voogd vond de kabinetsbeslissing juist. „Maar als dit kabinet de zaak voorbereidt, dan moet het deze ook maar verdedigen”, vond hij. De heer Voogd verwachtte stel lig dat Hilversum 3 bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer ter sprake zou komen. ,Mijn motie van de begrotingsbehandeling voor zendtijd- uitbreiding van Hilversum 3 ligt er nog steeds. Die is aangehouden, maar kan al tijd weer ter tafel worden gebracht”, zei hij. Ook het K.V.P.-Tweede-Kamerlid dr. Th. E. E. van Schaik zag uitbreiding van de zendtijd van Hilversum 3 in het verschiet. Hij verheelde niet, dat hij persoonlijk de aanpak van het kabinet „wat merkwaar dig” vindt. Het is volgens mij een duide lijk compromis, dat in de ministerraad is bereikt tussen voor- en tegenstanders van aanpak door een demissionair kabinet”, aldus dr. Van Schaik. De heer De Mol vindt de maatregel van het kabinet zo gemakkelijk omdat er geen alternatief is gesteld. „Ik ben bang, dat als de piratenzenders weg zijn, de slaap geluid j es van de Hilversumse omroepen in regelrecht gesnurk zullen ontaarden, want er zijn dan geen concurrenten meer. De luisterrapporten hebben uitgewezen, dat er miljoenen Nederlanders zijn, die naar de piratenzenders luisteren. Aan die miljoenen Nederlanders hebben wij ver plichtingen veel meer nog dan aan de be drijven, van wie wij reclame-opdrachten krijgen. Radio Nordsee is het hulpeloze slachtoffer van de recente ontwikkelin gen.” Voor de A.R.P. zijn behalve de defensie en ontwikkelingshulp ook het omroepbe stel en de abortus belangrijke punten. Over de abortus zei mr. Biesheuvel: „Daar over valt met ons niet te schipperen.” De ideeën van de V.V.D. over de omroep (de liberalen willen een BBC-structuur) wijst de A.R.P. af. Volgens mr. Biesheuvel heeft de NOS al te veel zendtijd in ver houding tot de afzonderlijke omroepvere nigingen. Mr. Biesheuvel noemde de be vriezing van de kinderbijslag voor het eer ste en het tweede kind een mogelijk al ternatief voor andere taken in de sociale verzekeringssector waarmee veel geld is gemoeid. Met een geleidelijke afbraak van deze kinderbijslagen zijn volgens hem uit eindelijk enkele, honderden miljoenen te „verdienen.” De constructie van de nieuwe ver- keersbrug over het Amsterdam- Rijnkanaal vordert gestaag. Als alles naar wens gaat zal de noordelijke rij baan in oktober in gebruik worden genomen. Momenteel moet de oude vertrouwde „kilometersbrug” (op de achtergrond) het verkeersgeweld ver werken. Elke adoptiegroep in Nederland zijn er 42 neemt de zorg op zich voor drie politieke gevangenen: één in een Westers land, één in een communistisch land en één in een land in „de derde wereld”. Op deze manier wil Amnesty International alle schijn vermijden dat het bepaalde politieke of religieuze voorkeuren zou hebben. In alle drie fracties is gisteren de moge lijkheid van intrekking van de loonmaat regel besproken. De fractie van de K.V.P. bleek zich overigens bewust van de moei lijke economische situatie en is daarom bereid zaken, die veel geld gaan kosten, over de komende kabinetsperiode uit te smeren. De antirevolutionaire fractie ker te zijn van zijn benoeming tot rech ter. Over het idee van gerechtsauditeur vie len ook kritische opmerkingen te horen. De rechterlijke ambtenaren in opleiding („raio’s”), voor wie het ambt een aan- vangsfunctie zou worden nadat zij hun zesjarige opleiding hebben voltooid, wijzen het voorstel van minister Polak af. „Het valt te verwachten dat de gerechtsauditeur in de toekomst zal functioneren, hetzij vrij wel uitsluitend als rechter- plaatsvervan ger, als hij tevens tot rechter- plaatsver vanger is benoemd, hetzij als subsituut- griffier als hij niet tevens tot rechter- plaatsvervanger is aangesteld. In beide ge vallen wordt geen werkelijk nieuwe func tie doch slechts een nieuwe naam voor een oud beestje ingevoerd,” aldus de vere niging voor raio’s. Zij willen als aanvangs- functie bij de rechterlijke macht die van rechter-plaatsvervanger. In commentaren op het kabinetsbesluit noemen de grote omroepverenigingen de beslissing logisch en begrijpelijk. NCRV- secretaris G. A. Kieft zou het vacuüm, dat ontstaat na het verdwijnen van de piraten, op willen vullen. „Er is behoefte aan uit zendingen, zoals Veronica en Nordsee die verzorgen. Vandaar de NCRV het creëren van een vierde radionet bepleit. Hilversum 3 zou moeten worden uitgebouwd tot een volwaardige zender, maar zou met de zen ders 1 en 2 de steeds meer in zendtijdge- brek rakende omroepverenigingen uit de knel moeten halen”, aldus de heer Kieft. AMSTERDAM Vandaag bestaat Amnesty International tien jaar. Tien jaar lang proberen de leden van Amnesty In ternational gevangenen vrij te krijgen die om hun politieke of godsdienstige over tuiging welke die ook is vastzitten. Het Humanistisch Verbond heeft het af gelopen weekeinde Amnesty International de Dr. J. P. van Praag-prijs toegekend. Zoals bekend is, stuurt de organisatie poli tieke gevangenen kaarten en brieven. Deze acties zijn slechts een onderdeel van het werk. Het is echter een belang rijk onderdeel, want kaarten en brieven met groeten uit welk land ook, betekenen voor de gevangenen een grote morele steun. En als de kaarten de gevangenen niet bereiken omdat de autoriteiten dat niet toestaan, dan bereiken ze die autori teiten wel, of de gevangenisdirecteuren. Zo worden deze er voortdurend aan her innerd dat er mensen vanwege hun over tuiging in hun land gevangen zitten. toonde vooral zorg over wat mr. Biesheu vel noemde: het inpassen van het finan ciële matigingsprogramma in de brede maatschappelijke behoeften. De fractie maande hem vooral op dit punt tot be hoedzame onderhandelingen. ^'W?*** - 'Vi; de Londense advocaat Peter Benenson in „The Observer”. Hij wees hierin op de duizenden vrouwen en mannen die in de gevangenis zitten om hun politieke of godsdienstige overtuiging. Hij zette, ge steund door een groep Londense juristen, uitgevers, academici en schrijvers, een campagne in die als een korte tijdelijke actie was bedoeld. De gedachte, die achter de campagne zat, was echter tè belangrijk en de gevangenismuren bleken te sterk om het daarbij te laten. Amnesty Interna tional, een permanente organisatie met het hoofdkwartier in Londen, werd opgericht. Amnesty International groeide snel. Er zijn nu ruim 18.000 leden en nationale af delingen in 29 landen. Die afdelingen zijn weer onderverdeeld in 900 adoptiegroepen. gehouden, iedereen die „gewetensgevange- ne” is, komt voor de steun van Amnesty International in aanmerking. Door de Ver enigde Naties is Amnesty International erkend als een organisatie die niet aan een regering of politiek systeem is gebon den. Een vertegenwoordiger van Amnesty International heeft zitting in de Verenigde Naties. Uitgangspunt bij haar werk is de universele verklaring van de rechten van de mens, zoals de VN die in 1948 hebben vastgelegd. Vele naties handelen in strijd daarmee, hetgeen moet blijken uit het grote aantal mensen dat om zijn overtui gingen gevangen zit. Minstens 250.000 mensen en daar is China niet bij geteld zitten voorname lijk om hun ideeën in gevangenissen. Is, gezien dit grote aantal, het werk van Am nesty International geen druppel op een gloeiende plaat? Piet Brinkman, van het algemeen secretariaat van de Nederlandse afdeling dat in Amsterdam is gevestigd, zegt hierover: „Het resultaat van ons werk is moeilijk vast te stellen. Je kunt nooit precies nagaan wat onze invloed is ge weest, als iemand wordt vrijgelaten voor dat zijn straf officieel is afgelopen. Maar we kunnen wel vaststellen dat 25 percent van de gevangenen, die in de kaartacties zijn op genomen gemiddeld een half jaar voor de datum van het officiële einde van de straf is vrijgelaten.” behandeling. „Geadopteerde” gevangenen worden zij genoemd, met wiens lot de adoptiegroepen zich bezighouden. DEN HAAG. De drie confessionele fracties hebben donderdag hun voorzitters gemachtigd de besprekingen met informa teur prof. Steenkamp over een regerings programma voort te zetten. De drie frac tieleiders hebben echter wel te verstaan gekregen dat zij de volgende week dins dag, als de fracties opnieuw van de vorde ringen van het gisteren voortgezette ge- gesprek op de hoogte worden gebracht, niet met lege handen behoeven terug te keren. De fracties voelen niets voor steun aan een kabinet dat alleen maar bezuinigt, maar willen ook nog wel iets van hun ei gen ambitieuze programma’s verwezen lijkt zien. TEHERAN. Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven zijn gisteren door de sjah van Perzië en keizerin Farah ont vangen. De prinses en haar echtgenoot hebben twee dagen doorgebracht in Asfahan en Shiraz in het midden en zui den van Iran. Zij zijn van plan het dorp Ostad in Khorassan te bezoeken dat na de aardbeving van 1968 met Nederlandse hulp werd herbouwd. DRIEBERGEN. Tijdens een woorden wisseling in het woonwagenkamp in Drie bergen is donderdagavond omstreeks half zeven de 35-jarige K. L. Zwakhoven door zjjn 20-jarige broer met een pistool dood geschoten. De echtgenote van het slachtoffer, die ook bij de twist aanwezig was, werd te vens geraakt en werd zeer ernstig ge wond. De dader is nog voortvluchtig. AMSTERDAM. De medio februari, verdacht van oplichting, 54-jarige gear resteerde eigenaar van het Amsterdamse woningbemiddelingsbureau Amstelstad is in vrijheid gesteld. Het vooronderzoek in zijn zaak is praktisch geëindigd en er is geen reden meer om hem langer in voor lopige hechtenis te houden, zo deelde de officier van Justitie mede. Hij werd des tijds tezamen met de 40-jarige eigenaar van het woningbemiddelingsbureau „De Woningcentrale” gearresteerd. Beiden wer den verdacht van oplichting van woning zoekenden. De Amstelstad-directeur had voordien met de 40-jarige het bureau „Biesbosch” geëxploiteerd, dat enkele maanden voor hun arrestatie was opge heven. In maart verzocht de zoon van de Am stelstad-directeur de minister van Justitie te bevorderen dat zijn vader, die volgens hem geen strafbare feiten heeft gepleegd, in vrijheid zou worden gesteld. De arresta tie van beide heren was een gevolg van een gerechtelijk onderzoek, dat werd in gesteld na de actie van het Amsterdamse gemeenteraads- en Tweede-Kamerlid, drs. Ed van Thijn (P.v.d.A.), die klachten over malafide woningbureaus in Amsterdam had verzameld. „Een in te stellen Hilversum 4 zou pro gramma’s moeten brengen, zoals Veronica en Nordsee deden, uiteraard geen commer ciële zender, maar wel een met reclame boodschappen, die anders van opzet moe ten zijn dan voor de andere drie zenders. Hilversum 4 moet geen aparte instelling worden, maar binnen de totaliteit van de Nederlandse omroep tot stand komen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2