Mark toch revalueren VERDOVENDE MIDDELEN Heroïek heroïne en PROBLEEM IN VIETNAM PER TOPLESS NAAR RECHTBANK Boekarest eist van Oostenrijk uitlevering VS gebruiken Roemeense vliegtuigkapers aerosol-bom geven zich in Wenen over in Vietnam Van Gelder Proces tegen deken van Opnieuw valse bommelding in Australië Morgen start Mariner-9 VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Johannesburg uitgesteld Bobby Seale vrij gelaten Einde der piraten Congresrapport: „Alarmerend aantal verslaafde Amerikaanse militairen” Lissabon over Generaal Moczar weer in het Brezjnevs voorstel openbaar gezien Winst voor Labour NAVO-beraad in Zweden breidt hulp aan Indochinese bevrijdings bewegingen uit 2 VRIJDAG 28 MEI 1971 Economen adviseren: Opkopen NA VO-rapport Borgsom: 100.000 gulden Naast partijchej Gierek „Brandt sneller dan napalm” SLAKKEN ETEN Restaurant ROYAL” .'Ml t- >r n e e (Van onze redactrice in Wenen) i (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE r i Bij alle tegenslagen en teleurstellingen die de uitdragers van de Amerikaanse mi litaire en politieke macht in Zuidoost- Azië te slikken hebben gekregen in hun mislukte oorlog in Indochina, komt nu langzamerhand, kruipend als een giftige slang, de ondermijnende invloed van ver dovende middelen het leger binnen. Vennootschapssecretaris Olgers van Van Gelder zei dat ondanks de houding van de vakbonden de deur vandaag en morgen toch openstaat. „Wij houden ons aan de afgesproken procedure. Die luidde: van daag en morgen gedeeltelijke opening van zaken aan de vakbonden en dinsdag in- In een verslag van een conferentie van militante partijleden, die in Olsztin wordt gehouden, werd de generaal lid van het politieke bureau en secretaris van het cen trale comité genoemd. SAIGON (AP). De Verenigde Staten hebben een nieuw soort bom in Indo-China in gebruik genomen. Deze bom, de „Aero sol-bom”, verspreidt een dichte explosieve mist, die door een ontstekingsmechanisme tot ontploffing wordt gebracht. a s r e WARCHAU (AFP). De Poolse generaal Moczar, van wie onlangs was verondersteld dat hij in ongenade zou zijn gevallen, is weer in het openbaar verschenen, naast partijleider Edward Gierek. Wij willen helemaal geen voorkeur of afkeuring uitspreken over de plannen. Het gaat ons uitsluitend om het belang van die 7000 mensen.” KAAP KENNEDY (Reuter). Het Ame rikaanse ruimtevaartbureau NASA heeft het sein op groen gezet voor de lancering van de Mariner-9 naar Mars. De start is vastgesteld op morgenavond 23.21 uur. i i e If ir 1- in in at ir i- i, e is n is n. ig Soms worden volgens het rapport zelfs Amerikaanse vliegtuigen en Amerikaan se diplomatieke posten gebruikt om opi um en heroïne naar Saigon te smokkelen. In het rapport wordt voorts de aanbeve ling gedaan dat de president persoonlijk de leiding op zich neemt van de bestrij ding van de handel in verdovende midde len. „Als dit streven mocht falen,” aldus het rapport, „dan is de enige oplossing het Amerikaanse militaire personeel uit Zuidoost-Azië terug te trekken.” Al die tijd hebben we geen gebruik ge maakt van de SER-fusiecode om de ver trouwensrelatie plezierig te houden. Toen wij erachter kwamen dat er in februari al een rapport lag, waarvan wij niets wisten, voelden we ons bedrogen. We wer ken al vijf jaar mee aan saneringsplannen bij Van Gelder, en willen nu wel eens precies weten waar we aan toe zijn. Dat moet nu maar eens veranderen. Een ander Amerikaans rapport meldt dat de verslaafdheid aan verdovende mid delen een regelrechte bedreiging betekent voor de Amerikaanse samenleving. Vol gens officiële cijfers zijn er 200.000 tot 250.000 personen verslaafd aan heroïne, maar volgens de ambtenaren van het mi nisterie van Volksgezondheid bedraagt hun aantal zeker 600.000. ten worden verleend om tarwe of andere gewassen te zaaien die hun evenveel geld opbrengen dan opium. Volgens cijfers uit dit rapport is de opiumproduktie in de wereld ongeveer 2000 ton. De normale be hoefte zou 800 ton bedragen. Er verdwijnt dus 1200 ton in de smokkelhandel. Hoewel het niet mogelijk is uitvoerig commentaar te krijgen op een officieel nog geheim rapport, wordt van de kant van het ministerie van Economische Za ken en financiën in Bonn gezegd dat de regering vasthoudt aan de in Brussel ge dane belofte, namelijk dat aan het eind» van de huidige periode met vrije wissel koersen zal worden teruggekeerd tot de oude pariteit. door de zogenaamde bondgenoten worden gebruikt. Het verdovende middel, vooral heroïne, is eeuwenlang een belangrijke bron van inkomsten in die landen geweest. Het is nog een handelsartikel en exportmiddel, dat sterker doordringt in de rangen van het Amerikaanse expeditieleger naarmate dat leger te lang in deze landen verblijft De heroïne heeft de heroïek vervangen, die Amerikaanse soldaten moesten opbren gen ter verdediging van „vrijheid en de mocratie”. De uitzichtloze, smerige, tragi sche wereld waarin deze Amerikaanse jongens verplichte helden moesten zijn, heeft de mentaliteit geschikt gemaakt voor de verdoving. De ellende van het eigen lot en dat der omgeving, jaren en jaren in werkend op jonge mensen die zich van het leven heel iets anders hadden voorgesteld, doet hen als vanzelf grijpen naar het tij delijke genot en de kortstondige vlucht in de narcotica. Misschien is dit de laatste, beslissende klap die het Aziatische avon tuur voor de Amerikanen in petto had. Joachim Driessen, hoofdredacteur van een groot aantal Duitse sexbladen, moest gisteren in Hamburg voor een rechtbank verschijnen op beschuldi ging van het verspreiden van porno grafie. Hij werd door een aantal meisjes in topless met een draagstoel naar het gerechtsgebouw vervoerd. WENEN „We willen in vrijheid leven”. Met dat argument gaven de zes Roemeen se vliegtuigkapers vijf mannen en één vrouw de reden van hun daad, toen ze na drie dramatische uren onderhandelen de Iljoesjin-14 op het Oostenrijkse vliegveld Schwechat gistermiddag verlieten. Het vliegtuig, dat alleen voor het binnenlandse ver keer van de Roemeense luchtvaartmaatschappij is bestemd, had die middag met vijf tien passagiers en vier personeelsleden aan boord van Oradea naar Boekarest zullen vliegen. kaanse soldaten dat in de loop der jaren in Vietnam is geweest er zeker 250.000 ver dovende middelen heeft gebruikt of eraan verslaafd is geraakt. In 1970 werd onge veer elf ton heroïne de Verenigde Staten binnengesmokkeld tegen 2,5 en 3 ton in 1969. slechts één percent daarvan kon in beslag genomen worden. t Het verslag van Rodino meldt verder dat slechts 8000 verslaafden in de VS (nauwelijks vier percent van het officiële totaal) een ontwenningskuur volgen. JOHANNESBURG. (Reuter) Het pro ces tegen de anglicaanse deken van Jo hannesburg Gonvilie French-Beytagh is op nieuw voor een maand uitgesteld. De de ken is weer tot 30 juni op borgtocht vrij gelaten. CHICAGO (Reuter) De leider van de Zwarte-Panterbeweging, Bobby Seale, is tegen betaling van bjjna 100.000 gulden borgtocht vrijgelaten. Seale is in beroep tegen zijn veroorde ling tot vier jaar gevangenisstraf wegens belediging van de rechtbank. Hij was dins dag, evenals Erica Huggins, een vrouwelijk lid van de beweging, ontslagen van rechts vervolging in het proces, waarin zij te rechtstonden op beschuldiging van moord. SYDNEY. (AP) Terwijl de klopjacht In Australië voortduurt om de daders te vinden die de luchtvaartmaatschappij „Qantas” een half miljoen Australische dollars afgeperst hebben, werd op een Australisch vliegveld een nieuwe waar schuwing voor een bom ontvangen. Het vliegveld Perth ontving een tele foontje dat een bom geplaatst was aan boord van een Boeing-727 die met 77 pas sagiers naar Adelaide onderweg was. De man noemde zich ook „meneer Brown”, de naam die gebruikt werd om Qantas op te lichten. Zijn stem klonk echter als die van een tiener. In Adelaide werden noodvoorzieningen getroffen. De passagiers aan boord van het toestel werden van de waarschuwing op de hoogte gesteld. Het toestel landde veilig en het vliegtuig en de bagage werden doorzocht. Er werd geen bom gevonden. Een ander belangrijk agendapunt van Lissabon is de situatie in het Middellandse Zeegebied, een onderwerp dat ook al sinds enkele jaren wordt besproken. Tenslotte zal de ministerraad een nieu we secretaris-generaal kiezen, een post waarvoor, zoals bekend, minister Luns de enige kandidaat is. De huidige secretaris generaal, Manlio Brosio, zal aankondigen dat hij zijn functie wil neerleggen, maar het is nog niet bekend wanneer zijn op volger zijn taak zal overnemen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Een commissie van West- duitse economen, die in de volksmond de naam „de vijf wijzen” heeft gekregen, 1* in meerderheid voorstander van een re valuatie van de mark. De zogeheten „raad van deskundigen ter goedkeuring van de totale economische ontwikkeling in de bondsrepubliek” publiceert volgende week dinsdag een omvangrijk rapport over de huidige conjuncturele situatie. Dat zijn gegevens die voorkomen in een rapport van de Amerikaanse democrati sche afgevaardigde Peter W. Rodino, dat hij heeft samengesteld voor de Weten schappelijke en Technische Commissie van de NAVO-jassemblee. De Amerikaan stelt in zijn rapport dat iedere week in New York twintig perso nen sterven na het innemen van een te grote dosis verdovende middelen. Tien van hen zijn jonger dan 23 jaar en vijf jonger dan 19 jaar. De statistieken zou den uitwijzen dat 50 percent van de over vallen op straat gepleegd wordt door men sen die geld nodig hebben om verdovende middelen te kopen. In de grote steden zou dit percentage zelfs op 75 liggen. Misda den en sociale problemen, die het gevolg zijn van het gebruik van drugs, kosten de Verenigde Staten jaarlijks acht miljard dollar. De bedragen die verslaafden per dag uitgeven om heroïne te verkrijgen variëren van 50 tot 150 dollar. Artsen in de Verenigde Staten zijn er van overtuigd dat op het miljoen Ameri- Het voornaamste punt is nu al uitgelekt. Vier van de vijf raadsleden blijken van oordeel te zijn dat het stabiliseringspro- gramrna van de regering in Bonn alleen geloofwaardig kan zijn „als men de ver wachtingen ondersteunt die zich richten op een duurzame waardevermeerdering van de Duitse mark, of die ontwikkeling in ie der geval niets in de weg legt.” De vijfde econoom is van oordeel dat de regering on middellijk moet terugkeren tot de vaste wisselkoers. Een suggestie, die Bonn in het rapport zou zijn gedaan, is dat wordt overwogen een revaluatie stap voor stap (per jaar) te laten geschieden. Daarbij zou worden gedacht aan een eerste stap van 3 percent, waarmee de Westduitsers zich enigszins zouden kunnen afzetten tegen de interna tionale inflationaire trend. DEN HAAG (ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien NAVO- landen, die volgende week in Lissabon bij eenkomen voor de gebruikelijke voorjaars- zitting, zullen zich onder andere beraden over de situatie die is ontstaan nadat de Russische partijleider Leonid Brezjnev zich bereid heeft verklaard over vermin dering van de troepensterkte in Centraal- Europa te spreken. In Den Haag wijst men er op dat de westelijke landen in feite sinds de confe rentie van Reykjavik, in 1968, besprekin gen over een wederzijdse en evenwichtige (Van onze redacteur in Scandinavië) STOCKHOLM. De Zweedse regering is van plan de humanitaire hulp aan de Indo-chinese bevrijdingsbewegingen uit te breiden. Dit verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken Torsten Nilsson gisteren in antwoord op een vraag van een parlementslid. Het Zweedse hulppro gramma gaat dan behalve het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront en Noord-Viet- nam ook de FUNK (Front Unie Nationa le de Kampucheas), prins Sihanouk’s nationale eenheidsfront in Cambodja en de Pathet Lao in Laos omvatten. Nederland niet zozeer behoefte aan illega le zenders danwel aan populaire muziek- uitzendingen bestaat. Als Hilversum III de formule van Radio Veronica, „het sta tion waar muziek in zit” maar waar steeds minder muziek in zal komen te zitten, kan overnemen en dienstbaar maken aan wat een groot publiek van zo’n station ver wacht, dan zal het zeemansgraf van Vero nica niet lang worden betreurd. Of mis schien moet Hilversum IV uit de grond worden gestampt. De procedure die het kabinet-De Jong heeft uitgedacht om wel het initiatief, maar niet de uitvoering van het vonnis voor eigen rekening te nemen, komt erop neer dat het wetsontwerp door de nieuwe regering zal worden verdedigd, nadat het door de oude regering werd ingediend. Oradea is de meest westelijk gelegen stad in Roemenië vlak aan de Hongaarse grens. Al voor de start hadden de kapers onder dreiging met geweld het personeel onder hun controle gesteld. De piloot was toen nog niet aan boord en zo werd de tweede piloot gedwongen koers naar We nen te nemen. In zijn opwinding vergiste de man zich in de hoogte en liet het toe stel bij de landing veel te hard op het vliegveld neerkomen, zodat een van de wielen doorzakte en de boeg werd bescha digd. Het bleek dan ook niet mogelijk om naar München door te vliegen zoals de luchtpiraten eerst hadden geëist. Om de startbaan niet te blokkeren werd het toe stel met behulp van een kraan naar het eind van het vliegveld gebracht. Daar be gonnen terwijl de machine door vijftig gewapende politiemannen werd omsingeld door het raampje van de pilotencabine langdurige onderhandelingen tussen de vrouwelijke kaper en een Roemeens- sprekende officier van justitie, die in al lerijl uit Wenen was gealarmeerd. Deze wees het zestal op de juridische consequenties van hun daad, waarvan ze evenwel al geheel op de hoogte bleken te zijn. Nadat hun was duidelijk gemaakt, dat het er in München niet veel beter voor ze uit zou zien dan in Wenen, beslo ten ze tenslotte zich over te geven. De overige passagiers en het vliegper- soneel, die geen van allen gewond ble ken te zijn, konden het vliegtuig na drie uur verlaten. De zes Roemenen hebben on middellijk politiek asiel aangevraagd. Op het vliegveld van Oradea moet er overig ens een schietpartij zijn geweest. Het hoofd van de Oostenrijkse veiligheids- Oorlogvoeren in landen als Vietnam, Cambodja, Laos en Thailand gaat verge zeld met specifieke problemen, die in wes terse landen niet aan de orde zijn. Tropi sche ziekten, jungle-guerilla, temperatuur, moessons, karakter en incasseringsvermo gen van inlanders, mentaliteit van Azia tische autoriteiten, corruptie, ondoorgron delijkheid van volksaard en tradities, dat alles vormt een mengelmoes van factoren die stuk voor stuk onverwachte en onbe kende consequenties hebben voor de wes terse legermacht. Technisch volmaakte uitrustingen en bewapeningen schieten hopeloos tekort tegen deze mysterieuze krachten, die zowel door de vijand als Demissionair premier De Jong mag dan al met klem betogen dat het kabinetsbe sluit om bekrachtiging van de internatio nale strafbaarheid van piratenzenders on middellijk aan de orde te stellen, niets met de bomaanslag op Radio Nordsee te maken heeft het is voor iedereen duide lijk dat deze gewelddaad van Veronica iedere tolerantie ten opzichte van illegale zendschepen heeft weggenomen. Zelfs de V.V.D., die Radio Veronica al tijd de hand boven het onwettige hoofd heeft gehouden omdat deze reclame- en muziekzender in een behoefte voorzag, is gebelgd geraakt en in een van haar gevoe ligste zijden gekwetst. Men vindt dat de intrede van het brute geweld in deze tak van commercie onmogelijk door de beugel kan en mét de piratenzenders uit de Ne derlandse samenleving moet worden ge weerd. Binnen enkele maanden zal het vonnis zijn geveld. Het is een enigszins gecompli ceerde procedure, waarmee de piraten moeten worden verbannen, maar onge twijfeld een effectieve. Iedereen wordt strafbaar die handlangersdiensten ver richt, in welke vorm deze ook worden ge leverd. Zo worden zowel de inkomsten bronnen als de personeelsvoorziening der piratenzenders afgesneden en dan blijft er weinig anders over dan een haven bin nen te lopen en de zaak te liquideren. Natuurlijk komt Hilversum III (en zelfs Hilversum IV) door deze gang van zaken weer volop onder de aandacht en in dis cussie. Iedereen is het erover eens dat in De Roemeense ambassade heeft inmid- deels van de Oostenrijkse regering geëist dat de vliegtuigkapers aan Roemenië wor den uitgeleverd. Voorheen is drie keer een vliegtuig uit Oost-Europa naar Wenen ont voerd, één keer uit Polen en twee keer uit Tsjecho-Slowakije. Het nieuwe wapen wordt zeer doeltref fend geacht „voor het vrijmaken van lan- dingszones van mijnen en tijdbommen, maar wordt ook gebruikt om bunkers en ondergrondse versterkingen te vernietigen.” De Amerikaanse legerleiding wilde niet bekendmaken wat voor soort brandstof in de nieuwe bom gebruikt wordt. Volgens deskundigen „brandt de bom sneller dan napalm”. Het oorlogstuig kan vervoerd worden door helikopters en lich te gevechtsvliegtuigen. Volgens de openbare aanklager zal dit de laatst keer zijn dat tot voorlopige vrij lating onder borgstelling wordt overge gaan. Tot op dit moment wordt de deken, die bekend staat als een fel tegenstander van apartheid, beschuldigd van het onderhou den van contacten met de verboden com munistische partij en het eveneens verbo den Afrikaans Nationaal Congres, alsmede het bezitten van pamfletten van verboden organisaties. De 59-jarige deken werd voor de eerste keer op 20 januari gearresteerd en acht Ook het Amerikaanse parlementslid Bertram Podell, heeft over deze kwestie een rapport opgesteld waarin staat dat er een volledig nieuw programma moet ko men voor de strijd tegen de heroïne. Hij stelt voor dat erkende medische centra en ziekenhuizen gratis heroïne ver strekken aan verslaafden wier opneming in een kliniek door een psychiater wordt aanbevolen. Dat voorkomt dat de ver slaafden zelf in het bezit komen van he roïne omdat ze in het ziekenhuis worden ingespoten. Dat kan de smokkel en zwar te handel weer tegen gaan. Podell oppert tevens het denkbeeld dat een consortium van NAVO-landen de in de wereld aangeboden heroïne tegen marktprijs zou opkopen. Aan papaverte- lers zou een rechtstreekse toelage moe- LONDEN (Reuter, AFP) De Labour- partjj heeft bjj de tussentijdse verkiezin gen die gisteren in Engeland zijn gehou den, de traditioneel Conservatieve zetel in Bromsgrove (Worcester) veroverd. Voorts behield zjj de zetels in Itchen, in het ge bied van Southampton, en die in het noordelijke Goole. Als gevolg van deze uitslagen beschikt Labour nu in het parlement over 287 ze tels en de Conservatieve partij over 327 zetels. De aan Noord-Vietnam te verstrekken hulp zal voornamelijk bestaan uit medi- troepenvermindering hebben voorgesteld, cijnen en medische apparatuur, zo ver klaarde minister Nilsson. De Zweedse re gering zal in de eerste fase van dit hulp programma 2,1 miljoen gulden voor deze doeleinden beschikbaar stellen. Over de hulp aan de noodlijdende bur gerbevolking in Laos en Cambodja ver klaarde de minister dat via het Interna tionale Rode Kruis voorbereidingen hier voor worden getroffen. De vooruitzichten om via deze kanalen bijvoorbeeld hulp aan de FUNK te verstrekken, noemde hij goed. Gezien de stemming in de Kamer over deze aangelegenheid zou er geen enkel bezwaar tegen zijn geweest dat de demis sionaire regering ook de verdediging en de uitvoering van het wetsontwerp zou hebben doorgezet, want het komt slechts neer op de bekrachtiging van het Verdrag van Straatsburg, dat al in kannen en krui ken is. Maar de oude regering heeft ken nelijk niet nog meer complicaties voor de kabinetsinformateur Steenkamp wil len aandragen, omdat de gevolgen van deze kwestie de discussie over de Omroep wet en het kijkgeld zullen doen ontbran den en daardoor een belangrijke politieke twistappel voortijdig actueel zouden ma ken. VWt/VWVyyVVVVVVVVVVVSAA/WVVVV\AAAAAAAAAA/VVVVVVVVVWV^ l/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVWV\AAAfVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV» In dit rapport, dat werd opgesteld door de republikeinse senator Robert Steele die begin dit jaar een reis door Zuidoost Azië heeft gemaakt, wordt gezegd, dat vele hoge Laotiaanse, Thailandse en Viet namese functionarissen belangen hebben in de verkoop van verdovende middelen aan Amerikaanse militairen. WASHINGTON (ANP en AP) In een rapport voor de commissie van Buitenlandse Zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden is de aanbeveling gedaan om alle Ame rikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken tenzij een einde wordt ge maakt aan de handel in verdovende middelen in Zuidoost-Azië en het alarmerend grote aantal aan heroïne verslaafde Amerikaanse militairen kan worden verminderd. dienst, Peterlunger, verklaarde op een persconferentie dat de Iljoesjin verschei dene kogelgaten in de romp heeft. Ook het landingsgestel was door kogels beschadigd. Bij hun arestatie hadden de kapers twee dubbelloops jachtgeweren en verscheide ne pistolen bij zich. Alle overige inzitten den van het toestel zijn Roemenen. Zij hebben te kennen gegeven naar hun land te willen terugkeren. kt wacht.” tocht werd vrijgelaten.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3