Eendjes warm gehouden met kruik Industrie bij buitenhaven overbodig Verlaten kuikens opgenomen in gezin in Driehuis Aanrijding in Langs sluizen en havens V elsertunnel MARITIEM JOURNAAL NEDERLAND Verborgen werkloosheid in Amsterdamse haven Met alcohol op achter stuur en tegen lichtmast ter mtroduktie •T 895,- VOORDELIG SLAPEN PANTALONS Scheepvaart Vereniging Noord meldt: Scooter reed zich klem tussen twee auto’s Telstar testte IN DE VISHAL nieuwe spelers Directeur vertrekt bij Van Hattum en Blankevoort 5 4 Sunart ribtapijt BURGERLIJKE STAND VELSEN TWEN-KELDER VRIJDAG 28 MEI 1971 Zorgwekkend Drie weken geëist (Van een medewerker) ƒ28.00 per meter TGVIS, waonrentrum stoutenbeek Hoogtepunt op elk feest: gebak van IJMUIDEN Maandag in de na middag is, in alle stilte, de Doggers- bank KW 75 uit de IJmuidense Ha- ringhaven weggesleept om te worden gesloopt. Het vaartuig heeft daar bij na zes jaren gelegen. De laatste her innering aan een serie stoomtrawlers, de Doggersbank was sinds 1952 motortrawler en is daarmede ver dwenen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Noord, de heer G. Vermeulen, heeft donderdagmorgen tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam toegegeven, dat er sprake is van een „verborgen werk loosheid” in de Amsterdamse haven. Er is de laatste tijd per dag gemiddeld voor tweehonderd man geen werk. Er zijn geen ontslagen gevallen, want de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven, die de volle lonen doorbetaalt aan degenen die niet werken, vindt het gevaarlijk havenarbeiders „af te voeren”, die men later weer nodig zou kunnen hebben bij een gewijzigde situatie. Enige reserve is wel normaal, maar de heer Vermeulen gaf als zijn mening dat het tekort aan werk nu te lang aanhoudt. „BRANDENBURG” alleen a.s. zaterdag 2 I l ADVERTENTIE PINKSTERAANBIEDING 1 ge- ADVERTENTIE Electrotechnische Bureau als Service en storingen binnen 24 uur. (Van een medewerker) ADVERTENTIE ADVERTENTIE WONINGINRICHTING heerlijk Telefoon 16479 in 5 pasteltinten; zeer geschikt voor slaap- en kinderkamer. 200 cm breed Lange Nieuwstraat 185 Noord- arcade - IJmuiden - Tel. 1 38 99 Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. het jonge kroost ontfermd en ze in zijn mandje meegenomen naar huis. Hij vond het voor de beestjes ’s nachts nog te koud in het water, want de eenden konden op eigen kracht niet uit de vijver komen. (Van een medewerker) Besommingen In IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 81 80.400, 144 3.950, 153 350, 171 5.790, 109 795, 177 800, VL 1 2.420, 115 3.410, 142 515, IJM 21 2.320, 23 1.370, 44 11.740, SCH 171 2.370, 11 8.380, TX 3 14.500, 4 10.580, 24 3.970, 25 6.480, WE 137 1.170, WK 1 9.470, 47 1.240, 148 5.830. De spanvissers: UK 17 en 249 2.020, 135 en 145 1.970, VD 9 1.510, 19 1.860, 25 1.865, 44 1.270, 75 1.080, 89 2.550, 115 2.270. OVERLEDEN: D. Klaij, 80 jr., weduwnaar van: G. Ven- nik; J. M. van Bodegom, 82 jr., weduwe van: F. M. van Vliet, Santpoort; A. C. Post, 89 jr., weduwe van: S. Bol, Driehuis; J. de Waard, 93 jr., weduwnaar van: F. Dubbeld, IJmuiden. ere ek- es- jp- vel lan 5k- die ran zal ge- osd een :rse che ur- rdt al nst •de, 974 de vijl ter lio net akt :an el ide gte 30- zee fiet za ten !en jen ur, Fa- eel BLANK BERKEN SLAAPKAMER, luxe uitvoering met sierlijstjes, bestaande uit: 3-deurs linnenkast, 2-persoons ledikant, 2 nacht kastjes, toilettafel met 3-delige spiegel. Compleet slechts Morgen bestellen. Het was in het jaar 1920, toen de Indu- strieele Mij. Hera te IJmuiden zes stoom trawlers bestelde en wel 2 bij D. Joh Boot te Alphen aan de Rijn, 2 bij de Scheepsbouwwerf De Dageraad te Wou- brugge toen nog de werf van de Wed. J. Boot geheten en 2 bij de Machinefabriek en Scheepswerf De Waal te Nijmegen. Van deze zes schepen zijn er drie aan het be gin van de jaren twintig in de visserij ge komen: de Caroline IJM. 72, Dolfijn IJM. 103 en Reiger IJM. 106. Het waren zoge noemde kustboten, elk 168 bruto reg. ton groot, 32,29 m lang en uitgerust met een stoommachine van 300 PK. Het drietal BEVERWIJK. Ir. F. van Hattum zal zijn functie van directeur van van Hat tum en Blankevoort Beheer nv neerleggen. Hij is 43 jaar aan het bedrijf verbonden geweest. Als de op 10 juni te houden jaarverga dering de voordracht om Ir. Van Hattum tot commissaris te benoemen volgt, zal hij worden belast met het voorzitterschap van de raad van commissarissen, zo deelt het bedrijf mede. IJMUIDEN. De motorkotter Antje KW.200 welke heeft toebehoord aan de Re derij Schaap, is enige weken geleden ver kocht aan de Rederij N. van Duyn en heeft de naam Herman KW 35 gekregen. „De wereldbevolking neemt sterk toe en daarmee het vervoer. Elke haven pro beert een deel van de koek te krijgen en een eis is daarbij dat men grote schepen kan ontvangen. De sluiting van het Suez- kanaal heeft de bouw van mammoetsche- pen enorm versneld. In het buitenland zit men in de havensteden bepaald niet stil. Het is voor Amsterdam nog niet te laat, maar wat de buitenhaven betreft moet men wel opschieten”, aldus de voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Noord. GEHUWD: P. Snel-A. Zwart, IJmuiden; A. H. Dei- man-A. Wanmaker, IJmuiden; P. Post-C. Peppinck, IJmuiden; J. C. Duivenvoorde- L. Dijkmans, Velsen-noord; A. Konlng-H. M. C. van der Kolk, IJmuiden, M. Wisselo- J. C. B. van der Laan, IJmuiden; J. Boon- stra-C. Klooster, Velsen-noord; A. van der Kooij-M. Prins, IJmuiden; J. B. Cinqual- bre-H. F. J. Postma, Amsterdam; C. de Niet-T. van Duijn, IJmuiden; A. C. Uijten- daal-P. T. Thijssen, Santpoort; K. Draais- ma-J. M. M. van Leeuwen, Velsen-noord; R. Boeren-E. de Bie, IJmuiden; C. P. Gans-J. Looijen, IJmuiden; H. M. Ruiten- F. Kamphuis, IJmuiden; D. Weidema-G. E. de Graaf, IJmuiden. De werving van Spanjaarden is al ruime tijd stop gezet, evenals de werving van pendelaars. Wel poogt men de school voor havenarbeiders bezet te houden, om dat het werken in de haven steeds meer vakbekwaamheid gaat eisen. De sjouwer man is volgens de heer Vermeulen verle den tijd. De aanleg van een buitenhaven bij IJ muiden achtte de heer Vermeulen goed koop in vergelijking met andere voorzie- Zorgwekkend vond de heer Vermeulen het, dat de bedrijvigheid in het algemeen wat afneemt, hetgeen men al weerspie geld ziet in het stukgoederenvervoer, ter wijl in deze arbeidsintensieve sector de hoge (loon)lasten zwaar wegen. Dat de Koninklijke Nederlandse Lloyd weer lijndiensten op Indonesië gaat on derhouden en Amsterdam als aanloopha- ven heeft opgenomen, achtte de heer Ver meulen een verheugende ontwikkeling. Scheepsexploitatie Mij. De Marezaten die nauw verbonden was met de Hera. De naam van de Caroline IJM. 72 werd in 1930 gewijzigd in Condor IJM. 72. Gravenhage IJM.26, die heeft toebehoord aan de N.V. Rederij v.h. Frank Vrolijk te Scheveningen en onlangs werd aange kocht door de N.V. Rederij Scheveningen is verdoopt in Albatros SCH.97. Het schip heeft te Amsterdam een dokbeurt onder gaan, vertrok de vorige week naar Sche veningen en is van daar uit maandag ter haringvisserij uitgevaren. De rederij M. den Duik en B. van Leeu wen te Scheveningen heeft haar in 1963 gebouwde motortrawler Simon SCH.323 verkocht naar Denemarken. De rederij heeft daarvoor in de plaats de Frank Vro lijk SCH.64 aangekocht die korte tijd ge varen heeft voor Cornells Vrolijk’s Visse rij Mij. te IJmuiden en dit schip, dat in 1958 is gebouwd, de naam Simon SCH.323 gegeven. De Rederij Den Dulk-Van Leeu wen is tevens in het bezit gekomen van de motortrawler Trijntje Allegonda SCH. 101, ex Johanna Maria SCH.101, die nu de naam Poolster SCH.56 heeft gekregen. De Hochseefischerei Kiel heeft haar vloot verhuurd aan de Nordsee Deutsche Hochseefischerei te Cuxhaven waarvan er 2 van de 14 schepen niet zullen overgaan omdat die voor de sloop zijn verkocht, na melijk de stoomtrawler Wiking SK 123, bouwjaar 1955, groot 643 ton en de motor- trawler Holtenau SK 119, welke in 1954 is gebouwd en 632 ton meet. HAARLEM. Het gebeurde in de nacht van de zevende januari. De Zee straat in Beverwijk was kurkdroog, aan de kant van de weg lag hier en daar wat ijs. Een auto vloog uit de bocht: tegen een lichtmast, de man naast de bestuurder liep een gebroken rib op. Voeg daarbij enkele glazen bier die de bestuurder, een 40-jarige hotelhouder uit Beverwijk had genuttigd, en de feiten waarvoor hij gisteren voor de Haarlemse rechtbank moest verschijnen zijn compleet: het door zijn schuld toe brengen van (zwaar) lichamelijk letsel aan de mede-inzittende, en dat terwijl hij reed onder invloed van alcoholische drank. VAN ZES TOT ZESTIEN VELSEN-NOORD. Op het kruispunt Velsertraverse-Wijkerstraatweg ontstond donderdag een ernstige aanrijding. Voor het stoplicht wachtten in de daarvoor be stemde vakken twee personenauto’s en toen het licht op groen sprong, probeerde een 62-jarige Beverwijkse bankwerker op een scooter tussen de twee optrekkende voertuigen door te rijden. De man reed zich daarbij klem en botste vervolgens eerst tegen de linkse en daarna tegen de rechtse wagen, waarbij hij gewond werd aan het hoofd en de benen. De bank werker is opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. ;4 Elke morgen laat de heer C. de Niet „zijn” eendjes weer zwemmen in de vijver op het landgoed Beeckesteyn, daarbij trouw geassisteerd door zijn honden. Het inzetje laat zien hoe de eendjes bij een warme kruik de nacht doorbrengen. ningen, die het Amsterdam mogelijk zou den kunnen maken zijn positie te handha ven en te verbeteren. De voorzitter van de Scheepvaart Vere niging Noord vond industrievestiging bij de buitenhaven een overbodige zaak, om dat er voldoende industriegebied langs het Noordzeekanaal beschikbaar is en komt. De buitenhaven zou alleen van belang zijn voor de ontvangst van diepstekende sche pen en snel varende ferryschepen. De heer Vermeulen verweet de gemeen te Amsterdam geen laksheid wat betreft de trage industrievestiging in het Noord- zeekanaalgebied. Dat het met die indu strievestiging niet zo vlot verloopt weet de heer Vermeulen vooral aan het zoge noemde Progil-effect, dat naar zijn me ning zeer ten nadele van Amsterdam werkt en onder meer aan het feit, dat Rotterdam dankzij de vele geregelde scheepvaartlijnen toch voorkeur geniet. Merkwaardig noemde de heer Vermeu len het, dat Antwerpen zo blijkt te trek ken, terwijl naar zijn mening de Wester- schelde de moeilijkst te bevaren rivier in de wereld is. „Maar het is niet bekend, wat het Antwerpen waard is om indu strieën aan te trekken, terwijl we wel we ten, dat het budget van Amsterdam niet zodanig is, dat men de gegadigde indu strieën veel kan bieden.” „Hoe verklaart u dat nou?” vroeg de president mr. Vink. De verdachte: „Ik moest uitwijken voor een auto die naar rechst afsloeg, ging toen naar links, en slipte in de bocht over ijs dat er lag.” Hij zou 5 a 6 colaglazen bier gedronken heb ben. De caféhouder had verteld dat het er tien geweest waren. Verdachte: „We waren aan het knobelen en dan geef je een rond je als je verliest”. De president vroeg hem of hij niets van de alcohol had gemerkt, het promillage was toch altijd nog 1,05 geweest. Maar de hotelhouder zei niets ge voeld te hebben, „anders stapte ik echt niet in m’n auto”. Een politieman kwam de rechtbank ver tellen dat er inderdaad hier en daar ijs langs de wegrand had gelegen, maar legde er de nadruk op dat dat maar heel weinig was geweest, alleen in de goot. De officier van justitie meende dat het ten laste gelegde beslist bewezen was. Hij vond dat de verdachte „zonodig moest in halen”. Zei over het alcoholgebruik: „Mijn ervaring is dat steeds meer mensen op colaglaasjes bier overgaan. Maar dat kan óók oplopen.” Met een terugblik op het verleden van de hotelhouder een ver oordeling in ’64 voor rijden onder in vloed vroeg hij drie weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. Stomps, pleitte voor vrijspraak. Hij meende, afgaande op het doktersrapport, dat de gedragingen van zijn cliënt na de aanrijding heel normaal waren, en beslist niet op overmatig alco holgebruik wezen: evenwicht, lopen, spraak etc. waren goed. Hij vond dat het ongeluk was ontstaan uit normale handelingen, die ook zonder alcoholgebruik verricht zouden zijn. Er was volgens hem ook geen sprake van het subsidiair ten laste gelegde „on voorzichtig rijden, de verkeersveiligheid in gevaar brengend”. De man kan volgens hem niet weten dat er kans op slippen langs de kant was. Uitspraak 10 juni. ONDERTROUWD: R. C. Broek, IJmuiden, en G. W. M. Tromp, IJmuiden; T. C. Weenings, Velsen- noord, en A. A. E. Duineveld, Velsen- noord; P. Donkersloot, IJmuiden, en M. J. van der Zwet Slotenmaker, IJmuiden; N. M. van der Does, IJmuiden, en G. C. Kroo- ne, IJmuiden; H. M. Eckersley, IJmuiden, en N. Bus, IJmuiden; F. Keirsgieter, IJ muiden, en M. E. Hoekstra, Amsterdam; -- - - - - P. Majoor, Beverwijk, en C. J. van Baarsel, werd in 1926^ o ver genomen^ door de n.y. IJmuiden; T. de Doodt, IJmuiden, en J. G. C. van Duijn, IJmuiden; J. Kalkhoff, IJ muiden, en M. Prins, IJmuiden; H. Lam- beck, Driehuis, en I. de Boer, IJmuiden. De drie trawlers hebben tot 1951 tot de IJmuidense trawlervloot behoord. Zij wa ren geregeld in de vaart. Alleen de tweede wereldoorlog bracht verandering. Nadat de Dolfijn op 3 mei onder schipper P. Wijker van IJmuiden ter visserij was vertrokken week het schip op 10 mei 1940 uit naar Engeland. Aldaar kwam het als mijnen veger in dienst van de Britse Marine on der de naam Goeree FY. 1761 en dat duur de tot het einde van de oorlog. Daarna kwam het schip weer als Dolfijn IJM. 103 terug en kon weer aan de visserij deel nemen. De Condor en de Reiger konden in de meidagen van 1940 niet naar Enge land uitwijken en vielen al gauw in handen van de bezetter. In 1945 kwamen ze weer terug en na de noodzakelijke verbouwing konden zij wederom aan de visserij deelnemen. De Condor, Dolfijn en Reiger zijn in 1951 voor de sloop verkocht. De andere drie van dit type werden aan het begin van de jaren twintig af ge bouwd als loodsboot en werden te Delf zijl gestationeerd als Loodsboot No. 20, 21 en 22. Toen de tweede wereldoorlog het Loodswezen de nummers verving door na men is het drietal in dienst gekomen als Spica, Wega en Triton, maar aan het begin van de jaren Vijftig werden zij van de sterkte afgevoerd. De Spica kreeg een bijzondere bestemming en werd korps schip van het Zeekadetkorps Schiedam zo als IJmuiden, wat het zeekadetkorps be treft, de Canopus kreeg. De Triton is toen weer bij de visserij terecht gekomen en kwam als motortraw- ler Doggersbank KW. 75 op 15 september september onder schipper C. Guijt ter vis serij. Het schip had toen een bruto inhoud van 165 reg. ton bij een lengte van 32.37 m, breedte 6,34 m en een holte van 3,38 m. In de machinekamer stond als hoofdmotor een 300 PK Deutz. De heer C. de Niet van de P. C. Hooftlaan 26 in Driehuis ontdekte een dag of veertien geleden in de vijver van het landgoed Beeckesteyn vijf piepkleine een- dekuikens, die totaal verlaten schenen te zijn door hun moeder. De heer De Niet nam het zekere voor het onzekere, ging 's avonds nog eens kijken en bracht al vast een mandje mee. Die avond bleek weer dat de eendjes nog steeds moeder ziel alleen in de vijver rond zwommen en toen heeft de heer De Niet zich maar over De motortrawler Doggersbank KW75 welke van juli 1965 af opgelegd is ge weest in de Haringhaven, is voor de sloop verkocht en per sleepboot uit IJmuiden vertrokken. De motorkotter Deus Gubernator UK. 116 is aangekocht door W.Schaap te IJmuiden en inmiddels in de vaart ge bracht onder de naam Corrie IJM.35. Het vaartuig meet 48 ton, werd in 1946 ge bouwd en heeft een 100 pk Bronsmotor. De voor de boomkorvisserij ingerichte motortrawler Onderneming I SCH.261 is door Cornells Vrolijk’s Visserij Mij. naar Texel verkocht en is intussen aldaar als TX.18 ingeschreven. De motortrawler Ge- rardina SCH. 8 van de N.V. Verre Visse rij Mij. te Scheveningen is in IJmuiden aangekomen voor het ondergaan van eni ge reparaties. Het schip is voor de uit oefening van de boomkorvisserij ingericht en verkocht aan de rederij De Boer Dekker te Den Helder en zal de naam Cornells HD84 krijgen. De motortrawler Vertrouwen SCH.73, ex Later is het schip van eigenaar veran derd maar de naam Rederij Doggersbank bleef gehandhaafd. Tot in de zomer van 1965 is het schip in de vaart gebleven en werd toen opgelegd. Na van juli 1965 af in de Haringhaven te hebben gelegen is er nu een einde gekomen aan het bestaan van deze vroegere loodsboot die als stoom- (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Steeds meer lezers ge ven bij de IJmuider Courant nieuwtjes af over bijzondere voorvallen met dieren en daardoor kan het voorkomen, dat er na de berichten afgelopen woensdag over een vogelnestje in een oude broek en twee kleine haasjes die gevoed wer den door een kat, nu een artikeltje ver schijnt over vijf jonge eendjes. VELSEN. In het sportpark Schoo- nenberg heeft Telstar gisteravond voor zo’n 150 kijkers een aantal nieuwe spe lers getest in een oefenduel met tweede divisieclub EDO. Dit treffen eindigde in een 1-1 gelijkspel. Aanvankelijk begon Telstar met een heel nieuw elftal aan de strijd, maar na tien minuten spelen werd Joop de Jong als enige van de vaste kern het veld in gestuurd. Tien minuten voor de rust nam EDO door Herman Kamoen een 0-1 voor sprong. Keeper Schuemer (ZVV) was kansloos. Nauwelijks tien minuten na de hervatting wist Meijer (Eland) het even wicht te herstellen: 1-1. Deze stand on derging geen wijziging meer. Van dit oe fenduel zijn een vijftal spelers overgeble ven, waarmee Telstar door wil gaan. Er zal dan ook voordat de overschrijvings- periode afgesloten wordt, nog een oefen wedstrijd worden gearrangeerd. De vporzitter bevestigde, dat het con tainervervoer minder economisch blijkt te zijn dan aanvankelijk was verwacht. Er zou duidelijk sprake zijn van een over- tonnage. Op langere termijn bezien was de heer Vermeulen niet pessimistisch ten aanzien van de ontwikkeling van de scheepvaart in het algemeen. BEVALLEN: A. C. Vrijhoef-Roth, d., IJmuiden; N. G. L. Kosters-van Rijswijk, z., Santpoort; J. C. M. Glas-Hijne, z„ IJmuiden; J. van Me ningen-Waal, d., Santpoort. Zo zitten de eendjes nu elke nacht in Driehuis in een doos met een warme kruik om het gemis aan natuurlijke moeder- warmte een klein beetje te compenseren, 's Morgens vroeg worden de eendjes weer losgelaten in de vijver. Het is voor de heer De Niet elke avond weer een ver rassing, als hij de beestjes weer bij Beeckesteyn gaat ophalen, of ze er nog zijn. -- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de oostbuis van de Vel- sertunnel vond donderdag een aanrijding plaats op het moment dat een vrachtwa gen een truck met oplegger passeerde. Volgens het politierapport naderde met grote snelheid een personenauto, bestuurd door een 20-jarige Beverwijker, die pardoes tegen de achterzijde van de vrachtauto op de linker rijbaan reed. De personen auto schoof daarna tegen de kant van de tunnel en werd geheel vernield. De be stuurder werd met een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd en de knieën opgenomen in het Zeeweg Zieken huis. (Van een onzer verslaggevers) „Het zijn tenslotte wilde eenden,” zegt hij. „En daarmee kan van alles gebeuren. Ik kan ze wel tam maken, maar we ge ven ze heel weinig voer en we raken ze zo weinig mogelijk aan, omdat het de bedoeling is dat ze weer heel snel vrij en zelfstandig zijn.” uitlopende pijp, maten 28 t.m. 32 Vlug bij wezen I 4 ft AA voor 13.30 .vtv.v. mmm Brëestraat 74-84-Beverwijk.Telefoon (02510)2 51 41 EUROPA MEUBEL IJMUIDEN - Marktplein 29 Altijd volop parkeerruimte trawler was opgezet en nog op latere leef tijd dienst heeft gedaan als motortrawler. ARIE VAN DER VEER

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5