H. Helmink 25 jaar bij belastingdienst RAAD HEEMSKERK Velsen wel in regionale onderwij sbeg eleidingsdienst Heemskerk wil zich afzetten IJMUIDEN KONING N.V Op rijdende trein springen Studie over gewestvorming tegen „Groot Amsterdam” IJeverwijks /Automobiel Bedrijf FORD VERKOOPCENTRUM HOUTPLEIN - HAARLEM AGGLOMERATIEPROBLEMEN Woonwagenkamp Vergadering onderbroken voor voetbal TELEFOON 15141' BLOEMSTRAAT 34 Noodsportvelden bij Assumburg Kritiek op beleid weer ter sprake Carillonbespeling 9 Uniek in prijs en klasse Nu bij uw Ford Dealer Uitkiezen en wegrijden VRIJDAG 28 MEI 1971 (Van een onzer verslaggeefsters) Grote buurman Studie SHOWROOM afdeling VERKOOP: Official ford Dealer SHOWROOM VECHTSTRAAT 2 IJMUIDEN TEL.: 11001 HEEMSKERK Bij de ingekomen stukken, die donderdagavond tijdens de openbare vergadering aan de Heemskerkse gemeenteraad werden voor gelegd, bevond zich „ter kennisneming” een door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland toegezonden concept-voorontwerp „Wet Gewest Groot- Amsterdam”. De IJmond valt niet binnen dat gewest en daarom werden de raadsleden in Heemskerk alleen maar uitgenodigd van het wetsontwerp kennis te nemen. De heer H. J. B o e r e van de KVP-fractie ontdekte daarbij evenwel een „addertje onder het gras”, want in de toelichting op dat wetsontwerp staan enige zinsneden, die in hun consequenties wel de gelijk de IJmondgemeenten raken. Blindedarm Onfatsoen K (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) handelen. heer deelde dat De Roozen voor het Noordzeekanaalgebied achtte hij mee, ADVERTENTIE Warande 85 (torenflat) - Beverwijk Telefoon: 02510-23686 *Adviesprijs (incl. BTW) af Fabriek Amsterdam sen waar de jubilaris thans al weer een aantal jaren fungeert als assistent A. op zichzelf een zinnige zaak en ook de in stelling van een haven- en industrieschap Geopend Maandag t/m vrijdag 8.3018 uur; 19.3021 uur; zaterdags van 1018 uur. TELEFOON 31 92 65 - 31 50 25 De heer Helmink begon zijn ambtelijke loopbaan als tijdelijk hulpcommies in het Noordlimburgse Well om in 1953, toen Be verwijk een zelfstandige post was hier als assistent zijn taken voort te zetten. In (V.V.D.) be- verenigingen weer (Van een onzer verslaggeefsters) HET CENTRALE N.V. HAARLEMSCHE AUTO CENTRALE VERKOOPPUNT VAN g.V. H.AX3.AM HEEMSKERK De raad der gemeente Heemskerk heeft donderdagavond duidelijk en eenstemmig de wens uitgesproken, dat de gemeente Velsen ook wordt betrokken bij de regionale onderwijsbegeleidingsdienst. Alle fracties drongen daar met min of meer klem op aan. In grote lijnen was men het eens met de discussienota en de informatienota die werden geproduceerd door de werkgroep, die de wenselijkheid en de mogelijkheid van een onderwijsbegeleidingsdienst ten behoeve van het openbaar en bijzonder onderwijs in de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk en Uitgeest heeft bestudeerd. meer door de praktische gang van zaken buiten schot is geraakt. Velsen zocht aan vankelijk geen contact met de noordkant, maar lonkte naar de zuidkant, naar de ISK-gemeenten. Toen dat niet doorging waren de besprekingen aan de noordkant al gevorderd en moest Velsen „op een rij dende trein springen”. De wethouder noemde nog énkele prak tische bezwaren die een samenwerking in de weg stonden, onder meer het feit, dat Velsen inzake deze dienst contact had ge zocht met de Stichting Geestelijke Volks gezondheid, waar men aan de noordkant FORD ESCORT vanaf f6.39CK BEVERWIJK. Het jaar 1946 blijkt voor het aantrekken van personeel bij ’s Rijks Financiën een goed jaar te zijn ge weest, want, nadat reeds verscheidene medewerkers aan de post douane en Ac cijnzen in Velsen dit jaar een zilveren jubileum als rijksambtenaar hebben ge vierd, was het donderdag de beurt aan de heer H. Helmink, assistent A uit Be verwijk, die een kwart eeuw in rijksdienst vol maakte. De jubileumviering geschiedde des mid dags in de tuinzaal van „Terpsichore” aan de Zeestraat in Beverwijk, waarvoor van ambtelijke zijde en uit het bedrijfs leven een goede belangstelling was. On der de bezoekers was ook de heer L. J. van Stralen, ontvanger van ’s Rijks be lastingen in Beverwijk. jaren met De heer toe op de opmerken, van In zijn dankwoord herinnerde de jubila ris aan zijn eerste kennismaking met de douanedienst in 1946, waarbij hij in een door de oorlogshandelingen min of meer verwoest kosthuis moest verblijven, waar men de sterren door het dak kon zien. Hij hield het desondanks hier acht jaar uit, om na die tijd toch veel beter te wor den gehuisvest in Beverwijk waar hij zich met vrouw en zoon volkomen thuis- voelt. Voor de heer Helmink en de zijnen gaf een groot aantal bloemstukken en ge schenken van de „klanten” uit het be drijfsleven, die hem ook zeer waarderen, nog meer cachet aan deze zilveren jubi leumviering die aan de Munnikenweg werd voortgezet. VELSEN. Programma van de beiaard- bespeling te geven door Hein de Ligt op zaterdag 29 mei 1971 van 16.0017.00 uur, op het carillon van de stadhuistoren in Velsen: 1. Prelude, Leen ’t Hart; 2a. Onder de linde groene (3 variaties) en b. De france courant (3 variaties), Jhr. Jac. van Eijck; 3. Variaties over: „Heer Jezus heeft een hofke”, Romke de Waard; 4a. Hier is onze fiere pinksterblom en b. Luilak, 2 Nederlandse liedjes; 5. Improvisatie, H. de Ligt; 6. Thema met 13 variaties, Willem Vogel; 7. Rhythmendans, Staf Nees; 8a. Greensleeves, b. Auld lang syne, c. Golden Slumbers, 3 Engelse liedjes; 9. Fantasia, H. de Ligt. HEEMSKERK. Met instemming van alle raadsleden werd de raadsvergadering bijna een uur geschorst om de leden van de Heemskerkse raad in de gelegenheid te stellen de tweede helft van de voetbal wedstrijd Ajax-Feijenoord op het televisie scherm te volgen. In „De Vrijburcht” was speciaal voor deze gelegenheid een TV- toestel geplaatst. Na de overwinning van de Rotterdam mers vervolgde men de behandeling van de agendapunten, maar mede als gevolg van de onderbreking was men daar ’s nachts om half één nog niet klaar mee. De burgemeester stelde daarom voor, de be handeling van de middenstandsnota maar uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer A. Fraterman, hoofdverifica teur van de post Velsen, kon volledig de mening van de inspecteur onderschrijven om vervolgens met afwijking van het ge bruik de „stamlijst” als leidraad te ne men. Hij noemde de heer Helmink daar bij een van de beste ambtenaren van de post, die zowel in de dienstuitvoering als tegenover collega’s en vooral ook ten aan zien van de „klanten” een prima vent is, die nimmer aanleiding heeft gevonden om als rasechte Hollander te „kankeren”. Ook kwalificeerde hij de jubilaris als een voor treffelijk „dienstverlener”, altijd vriende lijk en behulpzaam, van wie alleen maar goede dingen kunnen worden gezegd. Dit alles was aanleiding om de heer Helmink namens de post een fraaie werphengel met molen aan te bieden als aandenken aan deze dag en om van zijn dienstbaarheid te kunnen relaxen in het vertrouwen, dat de jubilaris de komende vijftien jaar on der dezelfde geaardheid zijn dienstverle nend werk zou mogen voortzetten. Door een bloemenhulde deelde ook mevrouw Helmink in de hartelijke huldiging. van belang, maar daarbij zouden de eco nomische belangen niet zo eenzijdig op de voorgrond moeten staan. De K.V.P. - fractieleider drong er op aan te onder zoeken hoe Heemskerk eventueel zou kunnen worden ingepast in de gewestvor ming. De heer P. V o s van de prot. christe lijke fractie bleek zich eveneens zorgen te hebben gemaakt over het wetsontwerp „Groot-Amsterdam”, dat nu slechts als „ingekomen stuk” ter tafel lag. persé tegen was, omdat men dat bepaald niet de aangewezen instantie vond om er een onderwijsbegeleidingsdienst mee op te zetten. De heer Van Herpen gaf als zijn persoon lijke mening, dat de standpunten in Vel sen en aan de noordkant nu niet zo ver meer uit elkaar liggen, maar dat Velsen min of meer „achter” is geraakt en dat zou op dit moment „vertragend” kunnen werken op de voortgang aan de noord kant. Daarom zou men daar nu hebben gezegd: „Laten we hier maar vast begin nen, dan kunnen we altijd nog zien of Vel sen misschien later kan inschakelen. Men wijst Velsen dus niet uitdrukkelijk af en is er ook al overleg gaande. De wethouder zegde toe, dat hij de uit drukkelijke wens van de Heemskerkse raad om Velsen bij de regionale dienst te be trekken zal doorspelen naar de werkgroep die gevraagd heeft om de mening van de raad over de nota’s en die uit alle reac ties daarop van velerlei zijden tenslotte met voorstellen zal komen, die dan door de raadsleden opnieuw kunnen worden be keken. Heemskerk, Beverwijk, Velsen, Castri cum en Uitgeest zich na een gesprek in Haarlem bereid hebben verklaard met de zogenoemde ISK-gemeenten (de interge meentelijk samenwerkende Kennemer ge meenten) te praten over de vorming van een agglomeratie. De heer W. H. P. Bleeksma, inspec teur der douane en accijnzen in Haarlem, herinnerde aan het onlangs gehouden con gres van werkgevers, waarbij werd opge merkt, dat een jubilaris aan enig bedrijf hoffelijk wordt ingehaald en dan mag plaats nemen in de versierde directie- stoel, dan volgt een opsomming van goede verdiensten over de afgelopen dan uitgesproken waardering. Bleeksma paste een en ander jubilaris, maar mocht daarbij dat een dergelijk onthaal ten aanzien de heer Helmink allerminst een holle fra se was en hij dus met grote erkentelijk heid kon gewagen van de werkelijk goede inzet, plichtsbetrachting en verdiensten van de jubilaris. Met hartelijke dank voor de uitstekende plichtsbetrachting over handigde de inspecteur de gebruikelijke gratificatie namens het Ministerie van Fi nanciën, de zogenoemde „blauwe wimpel” nu echter gevat in een gewoon wit cou vert. Tegenover zo’n grote agglomeatie als Groot-Amsterdam zou men als tegenhan ger eveneens een grote agglomeratie moeten plaatsen, groter dan alleen Ken- nemerland en de IJmond, omdat bijvoor beeld een gewestelijk probleem als de woningbouw en de noodzakelijke „over loop” naar het noorden om een geweste lijke oplossing vragen. Er zouden volgens de heer Roozen legio problemen zijn die intergemeentelijk moeten worden beke ken. Hij vroeg zich af of een eventueel te vormen agglomeratie naast de ISK-ge- meenten niet alleen de IJmond, maar ook Castricum, Uitgeest, Heerhugowaard en misschien wel het gebied tot Schoorl zou moeten omvatten. Los daarvan zou er een haven- en industrieschap voor het Noordzeekanaalgebied tot stand moeten komen. Volgens de heer Boerée zou in die toe lichting duidelijk vooruit worden gelopen op de samenvoeging van die gemeenten, terwijl er van regeringswege nog geen beslissing is genomen. De buitenhaven bij IJmuiden wordt in die toelichting „Amsterdamse haven” genoemd. De heer Boerée had nog een aantal kri tische opmerkingen en hij vroeg zich af of het gewest „Groot Amsterdam” ge creëerd wordt ten behoeve van Amster dam of ten behoeve van de bevolking in het totale gebied van het gewest, dat niet minder dan negenentwintig gemeenten en dertig percent van de totale oppervlakte van Noord-Holland omvat. De heer Boe rée maakte zich nogal ongerust over het wetsontwerp, want naar zijn mening blijft er als dit gewestelijk bestuur tot stand komt voor de betrokken gemeenten niet veel meer te doen over dan „tuin tjes aanharken, papier prikken en belas ting betalen”. De heer Roozen zag de toekomst in dit verband met vreugde tegemoet. „Heems kerk heeft al zo lang gezegd, dat er in grote verbanden moet worden samenge werkt, maar er zal een deskundig rap port moeten komen over de wijze waar op dat kan worden gerealiseerd”, aldus zijn conclusie. HEEMSKERK. Het regionale woon wagenkamp en het woonwagenkamp in Velsen zijn weer uitvoerig ter sprake ge komen tijdens de donderdagavond gehou den openbare vergadering van de raad Heemskerk. Mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar (VVD) wilde weten welke voorzieningen er in Velsen moeten worden getroffen als het woonwagenkamp daar ten dele gehand haafd blijft, omdat het regionale kamp veel te klein is. In Velsen is de accommo datie slecht, omdat men het kamp dacht op te heffen. Wethouder mr. drs. H. G. van Beek (KVP) stelde vast, dat er nog geen officieel besluit is genomen om het kamp in Velsen te handhaven. Pas als dat op tafel ligt zou men kunnen gaan bezien welke voorzie ningen sanitaire in de eerste plaats daar moeten worden getroffen. Die werkgroep is van mening, dat het werkterrein van de dienst voorshands be perkt moet blijven tot deze gemeenten, dus zonder Velsen. Tijdens de raadsvergadering is er zeer uitvoerig over die onderwijsbegeleidings dienst gesproken, want het is- een tame lijk nieuwe materie, waarmee in Neder land nog nauwelijks ervaring is opgedaan. Mevrouw J. H. Vervelde (V.V.D.) wilde ook graag de brugklassen in de onder wijsbegeleidingsdienst betrekken en de heer M. J. de Groot (P.v.d.A.) pleitte voor een vertegenwoordiging van ouders en docenten in het stichtingsbestuur. Dit raadslid achtte het opzetten van deze dienst zonder Velsen een kwestie van „po litiek onfatsoen”, omdat Velsen daarmee „tussen de wal en het schip” zou vallen, omdat deze gemeente zich ook niet tot de andere zijde zou kunnen wenden, waar Haarlem al een eigen begeleidingsdienst heeft opgezet waarin Velsen ook niet meer kan participeren. Dit raadslid achtte ook uit financiële overwegingen de deelname van Velsen belangrijk, omdat het om een zeer kostbare dienst gaat. De Pedadogische Academie in Beverwijk wil een documentatiecentrum inrichten, maar de heer De Groot gaf er de voor keur aan, dat een documentatiecentrum binnen het kader van de onderwijsbege leidingsdienst wordt gebracht, omdat er anders gemakkelijk doublures kunnen ont staan. De Heemskerkse wethouder van onder wijs, de heer A. F. M. van Herpen (K.V.P) legde uit, dat de gemeente Velsen min of „Ons woongebied komt als een blinde darm aan dit grote gewest te hangen” aldus de K.V.P.-woordvoerder, die tijdens deze vergadering steeds ook sprak na mens de fractie-Verhoeven, nadat hij bij de aanvang een verklaring had afgelegd, dat er tussen het raadslid J. C. Verhoe ven en de K.V.P.-fractie weer overeen stemming is bereikt. a De heer Boerée vond gewestvorming „rijp” is om deze zaak uitputtend Fe be- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse raad ging donderdagavond akkoord met het voorstel van B. en W. om drie speelvel den en een oefenveldje aan te leggen op een perceel welland aan de Tolweg en hiervoor een krediet van 50.000 beschik baar te stellen. Dit is bedoeld als een noodoplossing om in het grote tekort aan sportvelden te voorzien. De heer J. S. Duijn (K.V.P.) verklaarde „uit nood” met het voorstel akkoord te willen gaan. Hij drong er op aan de en tree zo te situeren, dat de velden zonder gevaar kunnen worden betreden en tevens verzocht hij voor parkeergelegenheid te zorgen. Mevrouw J. H. Vervelde treurde, dat de betrokken door tijdelijke oplossingen steeds voor onzekerheden staan. Mr. P. Heidinga (P.v.d.A.) gaf als zijn mening, dat het beleid van de gemeente op sportgebied heeft gefaald. Het deed hem denken aan „paniekvoetbal.” Wethouder mr. drs. H. G. van Beek (K.V.P.) schetste nog eens alle moeilijk heden waarvoor men zich bij de aanleg van sportvelden geplaatst ziet en hij toon de zich niet pessimistisch ten aanzien van de toekomst, al is men achterop geraakt. De wethouder kondigde een nota aan wat betreft de mogelijkheden bij Assum burg en bij de Vlotterweg. Aan de Oos- terstreng hoopt het gemeentebestuur in 1972 mogelijkheden te scheppen voor honk bal. „Het college van B. en W. kan zeggen, dat dit wetsontwerp ons in feite niet raakt, maar we moeten wel zeer attent zijn op de ontwikkelingen met betrekking tot de gewestvorming en op zo’n grote buurman als „Groot Amsterdam”, waar toe ook de Zuid-Kennemer gemeenten be horen. De besluiteloosheid in Den Haag kan gevaarlijk worden voor onze zelf standigheid”, zo besloot de heer Vos zijn betoog, na nog te hebben vastgesteld, dat Heemskerk één van de eerste gemeenten over de grens van „Groot-Amsterdam” is en na te hebben gevraagd of B. en W. al hebben overwogen bezwaren tegen het onderhavige wetsontwerp en de toelich ting daarop kenbaar te maken. De heer M. J. de Groot (P.v.d.A.) vond het wetsontwerp Groot-Amsterdam geen zaak om „even tussen neus en lip pen door” te behandelen. Dit raadslid vroeg B. en W. om een informatieve no ta. Wethouder H. J. M. Roozen (K.V.P.) stelde vast, dat ook het college van B. en W. nog niet gereed, nog niet 1959 kwam Beverwijk onder de post Vel- (Van onze correspondent)

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9