Ruimte voor audiovisuele begeleiding Honderden voetafdrukken op grasvelden gewalst Streven naar grasvelden die meer kunnen hebben Op Papendal wordt mechanisch gevoetbald door deskundigen -1 4 J J 21 Efficient J 4 mi f- ZATERDAG 29 MEI 1971 Erbij Tal van taken Delden op voorgrond pornografie werden beschouwd, maar zeker niet zo waren bedoeld”. Onderbreking r wis Wanneer de heer J. E. van der Dussen, hoofd van de NSF-afdeling film en fotoproduktie, zijn zin zou krijgen, dan werd bij het ontwerpen van sportaccommodaties met ingang van vandaag rekening gehouden met voldoende ruimte voor audiovisuele begeleiding. Hiervoor voert hij steek houdende argumenten aan. We noemen er enkele: „In de zwembaden wordt bij het lessen en ook bij de training zeker 40 a 50 percent van de tijd verkletst. Als je in het water ligt versta je de instructeur of de trainer vaak heel slecht. Bovendien begrijp je vaak niet wat hij bedoelt omdat je je eigen bewegingen niet ziet”. „Bij bijvoorbeeld turnen in de sporthal, maar ook bij andere takken van sport zien we hetzelfde, veel kostbare tijd wordt omgezet in woor den. Verloren tijd omdat het anders kan”. „Denk ook aan het gymnastiekonderwijs, waar veel tijd beter benut zou kunnen worden, wanneer de leerlingen al voor de les via de video recorder getoond wordt, wat er van hen tijdens die les wordt ver wacht”. „Dan op een geheel ander vlak de mogelijkheid om via de beelden van een videorecorder vergaderingen meer inhoud te geven. Vergaderingen over bijvoorbeeld de vraag: Hoe breng je de ideeën van de Nota Sport ’70 over? Je kunt tijdens zo’n vergadering lang en breed praten naar aanleiding van de gedrukte tekst. Goede beelden maken veel nodeloos gepraat overbodig en bovendien de situatie veel duidelijker”. Ja, steek houdende argumenten, die en we laten de heer Van der Dussen weer aan het woord „al door de Egyptenaren, de oude Grieken en later ook in de middeleeuwen werden gehanteerd. In de oude Egyptische graftempels werden series tekeningen aangetroffen, die worstelaars in veel verschillende standen voorstelden. Zonder meer een visueel middel dat we later terugvinden op prenten met schermers. Of in boe ken, zoals in de Japanse en Chinese huwelijksboeken, die hier als Dit is de noppen-imitator van Papendal. Met deze wals waarop voetbalnoppen zijn aangebracht, tracht men op het sportcentrum de realiteit zo dicht mogelijk te benaderen. In plaats van honderden voetballers een paar keer per week in te schakelen om de proeftuintjes te lijf te gaan wordt de wals gebruikt. J j j J k .4 j i de leverde werken, op Papendal nog het proefla- boratorium, waar jaarlijks honderden monsters onderzocht worden. „Een bijzonder belangrijke zaak. Ons land heeft naar schatting een tekort van 2500 velden. Op deze wijze is dat tekort terug te dringen, al blijft natuurlijk de aanleg van nieuwe velden noodzakelijk. Vele zaken komen hierbij aan de orde: „Ik noem er een paar: de grasrassen, die bij het inzaaien gebruikt dienen te worden, de onderlaag van de velden, de bemesting, natuurlijk het onderhoud, enzovoorts”. Dat er inderdaad veel advies wordt gevraagd blijkt elke keer uit de jaarver slagen van de NSF. In ’65 waren er al bijna ÖOOO adviesaanvragen, nu ligt dat aantal al boven de 3500. Zo hebben we bij de bouw van de academie voor lichamelijke opvoeding in Amsterdam de gehele audio-visuele ruimte mogen adviseren. En dan na tuurlijk Papendal zelf, waar we veel met visuele middelen als de video recorder werken. Daarbij kunnen we op verschillende hoogte filmen. Op de begane grond dus, vanuit de luiken In de zijwand en ook vanuit het plafond, waarin zich ook luiken bevinden, die, wanneer we niet filmen, als lichtorna- menten dienst doen.” Tal van proeven, die jaren in beslag nemen, helpen ons daarbij. Dan kunnen we gaan adviseren aan de verschillen de overheden, de sportbonden, de sport verenigingen. De resultaten van alle on derzoeken worden ook gepubliceerd. „Verschillende mogelijkheden dus, en dat is belangrijk. Niet zozeer voor het vastleggen van de techniek van spelers en speelsters. Dat kun je ’t best vanaf heuphoogte filmen. Maar wil je de tak- tische concepten filmen, dan ben je aan gewezen op de luiken in het plafond. Bij de sporthal is een instructielokaal, waar de videobanden afgedraaid kun nen worden.” De heer Van der Horst vertelt graag over het werk van de slechts zelden op de vóórgrond tredende afdeling sportaccommodaties van de NSF, die op Papendal voor het proefstation vijf hectare tot haar beschikking heeft. Bo vendien is er voor de afdeling sportac commodatie waar in totaal veelal el ders gestationeerd zestien personen „Het is nu wel duidelijk en nu kom ik terug op hetgeen ik in het begin heb opgesomd dat het toepassen van bijvoorbeeld de video-recorder (slechts één van de vele visuele mid delen) in de sportwereld ’n heel nuttige zaak is. De visuele middelen vergroten de efficiency van de sportaccommoda ties.” „Op tal van gebieden is de afdeling actief. Eigenlijk al sinds kort na de tweede wereldoorlog. Het NOC had na melijk ook een afdeling sportaccommo datie, die naar de NSF verhuisde, toen de NSF in ’59 opgericht werd, waarna het NOC zich uitsluitend aan de Olym pische taak kon gaan wijden. Dank zij de steun van de sporttoto kon ook de afdeling zich meer ontplooien. Zeker, toen we in ’65 als eerste bewoners ruimte kregen op Papendal”. En dit gedurende het seizoen, waarin er overal wordt gevoetbald. Ik schat zo’n kleine dertig keer per jaar dus, natuurlijk speelt de intensiteit van de betreding hierbij een belangrijke rol. Het aantal keren dus, dat de machine op zo’n maandag over het gras walst, loeten de situatie, zoals die zich Gedurende vijf jaar werden negen sportvelden, aangelegd op verschillen de gronden, nauwkeurig vanaf de aan leg gevolgd. Een systematisch onder zoek dus, waaruit onder andere bleek welke grassen wel en welke niet in een sportveld thuishoren. „Gezamenlijk heb ben we ook diverse grassoorten dood verklaard”, aldus de heer Van der Horst. gesloten sportveldenonderzoek van NSF, de KNVB en de Koninklijke Ne derlandse Heide Maatschappij. Het sportveldenonderzoek veel meer op. Bijvoorbeeld de conclu sie, dat de bespelingsintensiteit van een veld van vier naar vijf wedstrijden per week kan worden opgevoerd, wanneer bij het jaarlijkse onderhoud de resul taten van de moderne onderzoekingen worden toegepast. „Het is op Papendal regel, dat wij op verzoek van de bonden of de bondtrai- ners met onze video-apparatuur in ac tie komen. We hebben nu twee recor ders, waarbij er nog twee komen. Een groot voordeel, dat ook al weer tijdbe sparend werkt, is, dat de video-banden onmiddellijk afspeelbaar zijn”, aldus de heer Van der Dussen, die wat Papen dal betreft, grote plannen heeft. „Nederland staat al hoog genoteerd op het gebied van visuele middelen. Papendal moet in dit verband een we reldnaam krijgen. Daar vecht ik voor, zoals ik er ook voor knok deze midde len, die een enorme toekomst hebben, ingang te doen vinden in de Nederland se sportwereld. En echt niet alleen voor de topsport. Het is ook een prachtige begeleiding voor bijvoorbeeld de re creatiesport, bij de opleiding van kader voor de medische begeleiding.” „Papendal moet op dit gebied een soort laboratorium worden, waar nieu we ontwikkelingen op de voet gevolgd moeten worden zelf volg ik daarom intensief de ruimtevaart waar ook veel research moet worden gedaan. Ja, in samenwerking met de industrie”. De heer Van der Dussen, die als free-lancfe filmer zeven jaar geleden bij de NSF in dienst kwam, heeft concrete plan nen voor Papendal. „Wij zouden graag de beschikking hebben over een mobiele studio, waar bij je met je camera zo’n twaalf me ter de lucht ingaat. De buitenlucht dus, waardoor je ook de buitensporten kunt opnemen. Zoals je we hebben hier mee in Wageningen geëxperimenteerd ook zwemmers en zwemsters via een zogenaamde loopkat van bovenaf kunt filmen.” grasveld in de eerste plaats bestand zijn tegen kort maaien en be treding. Voor dat laatste kunnen we echter moeilijk telkens een voetbal elftal laten opdraven. Voor een goed testprogramma is een intensieve betreding echter noodzakelijk en daarvoor hebben we de beschikking over een zogenaamde betredingsmachine. Inmiddels werken we al met een nieuwe uitgave. Eerst was er een wals, voorzien van vier stalen banden Op die banden in totaal twaalf imitatievoetbalschoenen, die wanneer de trekker zich in beweging zette, voor afdrukken zorgden”. „Nu hebben we de beschikking over een meer moderne uitgave. De noppen groter in getal bevinden zich nu op de wals zelf en daarmee rijdt een medewerker elke maandag over de proefveldjes”. Op Papendal wordt ook gevoetbald. Ir. J. P. van der Horst, mede werker aan de afdeling sportaccommodaties van de NSF, wijst op de afdrukken van noppen, zoals die zich onder voetbalschoenen bevinden. De tientallen als een lappendeken aan elkaar geregen proefveldjes zijn ermee bezaaid. Afdrukken, die op sommige veldjes weinig van het gras hebben overgelaten, zeker daar, waar het gras tot op een centimeter is gemaaid. In andere vakken lijkt het voetbalduel nauwelijks vernielende sporen te hebben achtergelaten. „Voor recreatieve doeleinden moet een Van der Horst: „Vanzelfsprekend héb ben deze adviezen betrekking op meer zaken dan alleen de grasvelden. Denk aan de adviezen voor binnensport-ac- commodaties, en de adviezen voor gras loze oppervlakken (ir. J. Th. Moorman is momenteel bezig met een fundamen teel onderzoek) de halfverharde topla gen, de kunststofoplagen. Een kunststof- oplaag, zoals die ligt op de atletiekbaan op Papendal, het proefstation van de NSF beoordeelde de kwaliteit van on der andere Rekoran en Tartan”. Met de komst van de camera’s werd het allemaal nog duidelijker. Eerst was het noodzakelijk om de bewegingen van bijvoorbeeld een sportman via een groot aantal met elkaar verbonden ca mera’s te registreren. Veertien of vijf tien camera’s op één rij, maar nu kunnen we met één camera die beel den vastleggen op een band, die dan voor het beeldscherm afgedraaid kan worden. Het beeld kan ook nog stilge zet worden, terwijl het bovendien mo gelijk is twee beelden naast elkaar te projecteren. op ZO 1 We Ai op de voetbalvelden voordoet, natuur lijk zo dicht mogelijk benaderen”, zegt ir. Van der Horst, de met zijn col lega’s moest ondervinden, dat een iden tieke situatie niet helemaal is na te bootsen. „Ja, je mist bijvoorbeeld de glidings, maar over het algemeen ko men we heel dicht bij de praktijk”. „Helemaal nieuw is deze wijze van tes ten overigens niet. Het instituut voor akker- en weidebouw maakt gebruik van een machine, die geïmiteerde koei enpoten heeft”. „Ja, ik zei het al, op tal van gebie den zijn we actief. Er wordt geëxperi menteerd, het laboratorium neemt proe ven, we verrichten gerichte onder zoeken, en dit alles om op het gebied van sportaccommodaties en dan in in de ruimste zin van het woord te komen tot de meeste ideale situaties. Dus bijvoorbeeld grasvelden, die straks wellicht veelvuldiger bespeeld kunnen worden dan nu het geval is”, aldus de heer Van der Horst, die onder an dere meewerkte aan het vorig jaar af- „Zet eerst de groep in de bij het zwembassin, het speelveld gelegen in- structiekamer. Inmiddels kan de twee de groep dan van de sportruimte ge bruik maken, terwijl de eerste groep de instructies via het scherm in zich opneemt. Alle bewegingen kunnen geanaliseerd worden, hetgeen voor met name de topsport van groot belang is.” De heer Van der Dussen moet ech ter constateren, dat de sportwereld nog steeds een afwachtende houding aan neemt. „Natuurlijk is het niet goedkoop maar je moet beseffen, dat je veel tijd kunt winnen, en dat je instructie ook kwalitatief beter wordt. In de industrie hebben ze dat al lang ontdekt. De Ame rikanen gaven in de tweede wereldoor log de grote stoot, toen ze in een korte tijd via instructiemateriaal een groot leger moesten opleiden. Nu worden de Visuele middelen bij alle legers ge bruikt, en ook in alle grote industrieën’ Tot nu toe „hapt” de Nederlandse sportwereld nog niet. Toch heeft de heer Van der Dussen die assistentie heeft van de heer Somerwil en juffrouw Van den Berg enkele successen kunnen boeken. F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21