INFORMA TE UR NIETER G OPTIMISTISCH OVER KANS OP AKKOORD Risico van Pinksteren onderzoek Studenten protesteren Bankroof in Wolfheze CONSUMENTENBOND CONSTATEERT NA ENQUÊTE: Onzinnige bepalingen in huurcontracten fouten bij Predictor- Wandelen met NS NS-Vakantie- dagtochten f25 „Dagen na „Biologisch actief” kan astma veroorzaken beslissend” „Moeilijke weken op komst” R Wasmiddelen met enzymen O c Middel tegen olie PTT krijgt nieuw Man die broer doodschoot Record voor Confectiefabriek Maastunnel CHU-bestuur boos Brouwershavense Gat is dicht Kampeerboer in Meerkerk wint computercentrum in Veghel uitgebrand het pleit Boeten geëist tegen zestien rijksloodsen op H. Kikkert Gevangenen uit kliniek ontvlucht gearresteerd op water soms erger dan kwaal Bepaling standpunt over druggebruik Tunnel gaat oude Willemsbrug over de Maas vervangen 2 voordelig uit met NS i# ZATERDAG 29 MEI 1971 Z Biochemicus meent: Mij. voor Geneeskunst Vergunning verleend voordelig uit met NS wi de tij vt re Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. van elk station. Vraag de folder „Wandelen met NS” aan het station. 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. 8 Dagen treinen op de tienertoer voor voordelig uit met NS Buit f 20.000,- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Informateur prof. - - Steenkamp is niet bijster optimistisch l‘dlteitsverzekering voor zelfstandigen, meer over de mogelijkheden van een akkoord tussen de drie confessionele partijen en de VVD en DS ’70. Het gesprek daarover tussen hem en de vijf fractieleiders heeft nog niet tot overeenstemming geleid over de mate waarin uitbreiding van de collectieve voorzieningen en de sociale verzeke ringen mogelijk is. Desondanks heeft prof. Steenkamp er nog niet over ge dacht ermee op te houden. „De eerste dagen na Pinksteren zullen beslissend zijn”, zei hij gisteravond op een pers conferentie. ft. h Kit V t ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE voorzieningen (Van onze correspondent) sche huurverhogingsclausules bevatten. De heer Kikkert heeft in een interview in „Trouw” gezegd, dat de heren Van Hulst en Udink de consequenties moeten trekken uit de verkiezingsnederlaag van de CHU, en hun functies ter beschikking moeten stellen. LEIDSCHENDAM. In Leidschendam is de bouw begonnen van een nieuw com putercentrum voor PTT. Het zal worden gebruikt voor de salarisadministratie van ongeveer 67.000 PTT-employés, de tele- foonadministratie van ruim twee miljoen abonnees en de incasso-administratie van de Dienst Omroepbijdragen voor 3.8 mil joen geregistreerden. Het complex, dat zonder inrichting zes miljoen gulden kost, zal over ongeveer twee jaar gereed zijn. De computer-appa- ratuur zal worden gehuurd voor ongeveer vijf miljoen gulden per jaar. De negatieve uitslag zal haar in der- gelijke gevallen geruststellen. Wanneer achteraf zou blijken dat zij wel zwan ger is, zijn haar problemen veel gro ter geworden, ook wanneer zij om een abortus had willen vragen. ming over de mate, waarin uitbreiding van de collectieve voorzieningen en sociale verzekeringen mogelijk is, fundamenteel voor het welslagen van zijn opdracht. Voorkomen moet worden, dat de huur der wordt overvallen door opzegging van de huur op korte termijn. Het huurcontract mag geen automati- De toestand waarin de woning bij het begin van de huur verkeert, moet dui delijk vastliggen. De kosten van het project zijn geraamd op 270 miljoen. De technische voorberei ding is reeds zover, dat nog dit jaar met de bouw kan begonnen worden. De ver wachte bouwtijd is vijf jaar. De tunnel zal alleen voor autoverkeer geschikt zijn. Een tunnel voor fietsers en voetgangers en een spoorwegtunnel zijn naar de toekomst verschoven. ten heeft vrijdagmiddag in Amster dam gedemonstreerd tegen de Wet Veringa en het wetsontwerp Posthu mus voor de herstructurering van het hoger onderwijs. Met spandoeken trok de groep door het centrum van de hoofdstad. De demonstratie was georganiseerd door de Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam De huurder moet inspraak hebben bij de samenstelling van het pakket van bijzondere voorzieningen en inzage van de berekening van de kosten daarvan. VEGHEL. In Veghel is vrijdagavond van de confectiefabriek van de firma B. Theunissen de produktie-afdeling uitge brand. De schade bedraagt anderhalf mil joen gulden. De oorzaak is onbekend. De dam, die een lengte heeft van 1000 meter en een breedte van 30 meter, zal begin juli „waterdicht” zijn. 1 i UTRECHT. B. en W. van Meerkerk hebben vrijdag besloten de landbouwer W. van den Berg, voorzitter van de Stich ting Vrije Recreatie, een vergunning te geven op grond van de plaatselijke kam- peerverordening. Dat betekent dat hij nu officieel kampeerders op zijn weilanden mag toelaten. De vergunning is van voor lopige aard (één jaar) en moet gecomple teerd worden door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, dat een ontheffing zal geven van de Landschapsverordening. Vereniging (ASVA). x r 1 5 1 1 m P; n< te te la ir d ti h la h d S' z V F I 8 t ei De te storten waarborgsom dient tot een redelijk bedrag beperkt te blijven, bijvoorbeeld tot één maand huur en er moet over dit bedrag rente worden ver goed. Het kantoor van het bedrijf kon worden behouden, maar zestig machines gingen verloren. Ook de expeditie-afdeling is in vlammen opgegaan WOLFHEZE. Twee mannen van on geveer 30 jaar met nylonkousen over het hoofd en bewapend met pistolen hebben vrijdagavond omstreeks negen uur een overval gepleegd op de Raiffeisenbank in Wolfheze. Hoever hij precies met zijn basispunten is gevorderd, wilde de informateur niet meedelen. Het gesprek daarover heeft vol gens hem nog slechts een globaal karak ter en bij overeenstemming moeten de punten nog nader worden geformuleerd en goedgekeurd. Zij onderzochten onlangs een vrouw met ernstige astmatische ziekteverschijnselen. Zij bleek de echtgenote te zijn van een voorman van een wasmiddelenfabriek. Hij droeg als bedrijfskleding een stofjas, die hij mee naar huis nam om door zijn vrouw te laten wassen met een „biologisch ac tief” wasmiddel. De vrouw reageerde sterk op inhalatie- en huidproeven en ook de man bleek allergisch te reageren. Volgens de beide medici hebben de huisvrouwen er recht op te weten dat her haalde inademing van enzymenhoudende wasmiddelen in poedervorm of als damp van het waswater kan leiden tot astma tische ziekteverschijnselen. De Amsterdamse arts C. J. Ruebsaam schrijft dat men met belangstelling kan uitzien naar de rapporten van het Waren- wetcollege en eventuele mededelingen van de Geneeskundige Inspectie van de Volks gezondheid over deze aangelegenheid. Duidelijk moet vastliggen welke onder houdsverplichtingen huurder en ver der hebben. AMSTERDAM. De officier van Jus titie bij de rechtbank in Amsterdam heeft vrijdagmiddag tegen 16 in Amster dam gestationeerde rqksloodsen boeten van 600, 400 en 300 gulden geëist. ROTTERDAM Het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Unie heeft ten scherpste zijn afkeuring uitgesproken over het optreden van de heer H. Kikkert, lid van de CHU-Tweede-Kamerfractie, wegens diens uitlatingen buiten de daar voor bestaande unie-organen over de unie- voorzitter, prof. dr. J. W. van Hulst, en de voorzitter van de CH-fractie, drs. B. J. Udink. „De verhuurder kan het huurcontract naar believen wijzigen”. „Verhuurder kan eenzijdig alle bedragen, direct of indirect verband houdendè met de verhuur van de flat, wijzigen”. „Verhuurder kan, zonder daarin de huurders te kennen, op hun kos- óver Dreigend met hun vuurwapens eisten de overvallers van de beheerder het aan wezige geld. Na een keer in de lucht te hebben geschoten, gingen zij er met onge veer f 20.000 vandoor in een auto, die la ter gestolen bleek te zijn. Een getuige had kans gezien het kentekennummer te noteren. In het bankkantoor waren alleen de beheerder en zijn vrouw aanwezig. Mogelijk, aldus dokter Ruebsaam, komt men tot de conclusie dat het aanbeveling verdient de fabrikanten van enzymatische wasmiddelen te verplichten het risico van het gebruik, vooral voor personen met al lergische verschijnselen, op de verpakking te vermelden. Sommige fabrikanten beve len de middelen speciaal aan voor de luierwas. Misschien moeten ze hiervoor juist worden afgeraden, aldus dr. Rueb saam. NIJMEGEN. Uit de Prof. Pompekli- niek in Nijmegen zijn vrijdagavond laat drie gevangenen gevlucht die ter beschik king waren gesteld van de regering. De ontvluchten zijn 22, 26 en 35 jaar. Zij wa ren veroordeeld tot respectievelijk drie maanden, een jaar en zes maanden gevan genisstraf en tb.r. De heer Van den Berg heeft thans elf tenten en caravans op zijn grond staan. Hij werd in het begin van dit jaar wegens overtreding van de plaatselijke kampeer- verordening veroordeeld en vroeg daarna bij gemeente en provincie vergunningen aan. Hij plantte onder meer 500 boompjes om de kampeerplaats aan het gezicht van af de weg te onttrekken. Het gemeente bestuur meent dat het beter is op beschei den schaal het kamperen bij de boer vol gens de richtlijnen van de Nederlandse Kampeerraad toe te laten dan dat de boomgaarden met forse rooipremies ge rooid zouden moeten worden. De huurder moet desgewenst verbete ringen aan de woning kunnen aanbren gen zonder dat de verhuurder hem daarvan kan weerhouden. „Het spijt mij dat ik nog niet verder ben, maar de heren willen over alle pun ten diepgaand praten,” aldus de informa teur. Het gaat volgens hem trouwens ook om zulke grote problemen dat je er niet in een paar vergaderingen doorheen bent. „Ik verlang naar de dag dat ik weer naar Eindhoven kan gaan, maar ik zie het voor lopig nog niet gebeuren,” zei hij. Twee de Pinksterdag gaat prof. Steenkamp „met zichzelf praten,” omdat op die dag „zijn reformatorische vrienden niet beschikbaar zijn.” De rest van de week is gereser veerd voor overleg met de vijf fractielei ders. Alleen de donderdag is vrijgehouden voor fractieberaad. Prof. Steenkamp noemde overeenstem- De huurtermijn moet nie.t te lang zijn, want dan kan tussentijds opzeggen moeilijkheden opleveren. (Van onze correspondent) DRIEBERGEN. De politie van Zeist heeft vrijdagmiddag de Driebergse woon wagenbewoner gearresteerd die donder dagavond in het woonwagenkamp zjjn 35- jarige broer doodschoot en zjjn schoon zuster levensgevaarlijk verwondde. Hij is gewillig meegegaan. De politie kon hem aanhouden, nadat de ouders van zijn vriendin hadden door gegeven dat zij in haar auto was thuisge komen. Zij verklaarde haar vriend te heb ben achtergelaten in de bouwval van de voormalige brouwerij bij het Zeister slot. Daar werd hij inderdaad aangetroffen. Hij zei zijn pistool in het bos te hebben weggegooid. De vrouw van zijn broer is inmiddels buiten levensgevaar. Hij liet blijken dat hij heeft voorgesteld het overheidsbudget kritisch door te lich ten om ruimte te maken voor nieuwe ta ken en door een afbouw van de kinder bijslag en een invoering van een eigen ri sico in de ziekenfondsverzekering moge lijkheden te scheppen voor een verhoging van de AOW en invoering van een inva- De dam is gevormd door het storten van betonblokken door middel van gon dels, die langs een kabelbaan lopen. Sedert het begin van het storten op 22 maart hebben de gondels 149.450 blokken van twee en een halve ton elk laten vallen. Bovendien zijn 50.000 blokken per schip aangevoerd en gestort. Olievelden verdwijnen zelf op het wa ter. Afhankelijk van bepaalde omstandig heden kan dit echter vele maanden duren. Dr. Hueck acht het begrijpelijk, dat men naar een bestrijdingsmiddel grijpt als er grote commerciële belangen op het spel staan (visserij, kusttoerisme en dergelij ke). Als dat niet het geval is' kan men volgens hem de olievlek beter ongemoeid laten. DEN HAAG. De verhuurder heeft al les te vertellen, de huurder niets. Zelfs komt het voor, dat de verhuurder in zijn huurcontract dusdanige bepalingen op neemt, dat zyn bemoeienissen zich zelfs uit strekken tot het privéleven van de huur der. Dat zjjn enkele conclusies van de Con sumentenbond na een enquete onder huur ders van flats. Uit de enquête bleek over duidelijk dat meer dan de helft van de huurders zich bij voorbaat heeft verbon den tot het betalen van forse jaarlijkse huurverhogingen. De consumentenbond geeft een aantal belangrijke punten aan, die uit de huurcontracten zouden moeten verdwijnen. Het huurcontract mag geen onnodige belastende bepalingen bevatten over het gebruik van de woning. AMSTERDAM. Sedert enkele jaren worden ook in ons land aan vele wasmid delen bepaalde enzymen toegevoegd, waar aan deze wasmiddelen heg predikaat „bio logisch actief” ontlenen. Herhaalde inade ming van dergelijke enzymen kan ernsti ge astmatische verschijnselen veroorza ken. Dat verklaren de internist dr. J. II. Djjkman en de arts-baeterioloog dr. J. G. A. Borghans uit Nijmegen in het Neder lands Tijdschrift voor de Geneeskunde. Prof. Steenkamp zei gisteravond over zijn opdracht, dat hij inmiddels, „het heu velland van Limburg door is, maar het Zwarte Woud en de Alpen nog moet pas seren.” Wat de fractieleiders donderdag uit hun fracties hebben meegebracht, noemde hij „niet negatief,” maar wel liet hij weten dat er een paar moeilijke we ken voor de boeg staan. Prof. Steenkamp stuurt aan op een midi-akkoord over een aantal controversiële basispunten, die de fractieleiders zelf hebben ingebracht, maar die nog lang niet allemaal zijn doorge sproken. De loodsen waren betrokken bij de zo genoemde loodsenaffaire en kregen des tijds met een groot aantal Amsterdamse en IJmuidense collega’s een proces-ver- baal, omdat zij tussen 1961 en 1966 steek penningen zouden hebben aangenomen om kapiteins van zeeschepen te adviseren meer sleepboten te gebruiken dan nodig was. Op 11 juni doet de rechtbank uitspraak. Dan is er ook de bemoeienis met het privéleven: „Van 8.00 tot 18.00 uur kan dagelijks iemand komen controleren of aan de bepalingen van het huurcontract wordt voldaan”. „Als het gezin meer dan 30 da gen afwezig is, geldt dit als ontijdige ver lating”. „Het is verboden om personen, die niet' tot het gezin behoren, langer dan 14 etmalen te huisvesten”. De Consumentenbond constateerde, dat bij de verhuurder gedeponeerde ROTTERDAM. De bestrijding van olievelden op zee gebeurt niet altijd juist. Dikwijls is het middel erger dan de kwaal. Het is daarom in vele gevallen be ter de olievlekken ongemoeid te laten. Dit schrijft dr. H. J Hueck, hoofd van de af deling biologie van het Centraal Labora torium TNO in Delft, in het Chemisch Weekblad. „Na de eerste aanloopmoeilykheden van enkele jaren geleden zijn fabrikanten er toe overgegaan de enzymen zodanig stofvrij in te kapselen, dat zowel in de be drijven als ook bij het gebruik door de huisvrouw elke vrees voor nadelige gevol gen ongegrond is”, aldus de verklaring van de fabrikanten. ROTTERDAM Vrijdagavond om half twaalf is de honderdduizendste passant van die dag door de Maastunnel in Rotterdam gegaan. Dit is een record in het ruim dertigjarig bestaan van de I tunnel, waar gemiddeld ongeveer 40.000 vervoermiddelen per dag doorheengaan. De grote drukte was het gevolg van de vrijdagse Rotterdamse koopavond en het begin van het pinksterweekeinde. De honderdduizendste passant kreeg van de politie een parkeerwekker. MVWWVIHnMHMMfVWVWWWWVWWWWWWWWWn Voor wie nooit een nauwkeurig la boratoriumonderzoek heeft verricht, is het de vraag of de betrouwbaarheid van deze doe-het-zelf-methode wel vol doende zal zijn. In ons land, waar de „vrouw-over-tijd” altijd een arts of een gynaecoloog kan raadplegen, lijkt een dergelijk eigen onderzoek nauwelijks noodzakelijk. Bovendien kost het urine- onderzoek op zwangerschap langs de medische weg, waarbij de mdicus dit zelf verricht of door een laborante laat doen, niet veel meer dan de aanschaf- fing van een „Predictor”-set. En dan I is de kans op een foutieve bepaling en dus kans op een onjuiste beoordeling praktisch nihil. Het uitvoeren van de zeer gevoelige test en het aflezen Van de uitslag kun nen in handen van een onervarene ge makkelijk tot fouten leiden. En dan is deze uitkomst eerder negatief dan po sitief. Een duidelijke positieve uit komst is meestal een betrouwbare aan wijzing dat er zwangerschap bestaat, hoewel er ook bepaalde aandoeningen voorkomen met een positieve zwan gerschapstest zonder dat er zwanger schap bestaat. Door fouten kan de aan wijzing negatief zijn, hoewel er in fei te wel zwangerschap bestaat. Immers, I in vele gevallen zal deze test gedaan worden bij een mogelijk ongewenste zwangerschap, door een meisje of een vrouw die negen dagen of langer over tijd is. (Van onze medische medewerker) HAARLEM. De „Predictor”, de zwangerschapstest die een vrouw zelf kan uitvoeren, stelt haar in staat in een zeer vroeg stadium vast te stellen of zij al dan niet in verwachting is. De daarbij gebruikte stoffen zijn dezelfde als artsen en laboratoria reeds vele ja ren voor een dergelijk onderzoek ge bruiken. De informateur zal vandaag zijn gesprek met de vijf fractieleiders voortzetten en vanmiddag in paleis Soestdijk de koningin van zijn vorderingen op de hoogte stel len. Voordat hij vanmorgen met de vijf fractieleiders vergaderde, ontving hij in al le vroegte minister Den Toom om over de defensie te praten. Gisteren had hij nog ontmoetingen met de gevolmachtigde mi nisters van Suriname en de Nederlandse Antillen, waarbij ondermeer is gesproken over de vraag of de beide rijksdelen on afhankelijk moeten worden. De Nederlandse Vereniging van Zeepfa brikanten zegt in een verklaring dat haar geen nadelige gevolgen bekend zijn, noch in Nederland, noch elders bij het gebruik van enzymatische wasmiddelen. Door vernietigingsmiddelen wordt het water dikwijls in nog ernstiger mate ver vuild dan wanneer de olie was blijven drijven Een frappant voorbeeld noemt dr. Hueck de vergelijking tussen gedeelten met en zonder detergentenbehandeling van de zuidkust van Engeland na de ramp met de „Torrey Canyon”. Na enkele maanden vertoonden de niet behandelde kustgedeel- ten een veel schoner beeld dan de behan delde. AMSTERDAM. De Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft een commissie In gesteld ter bestudering van het drugge bruik. De commissie kreeg onder meer als vragen voorgelegd of het bij de hui dige stand van kennis inzake drugs mo- geljjk en verantwoord is dat het hoofd bestuur een bepaald standpunt inneemt met betrekking tot deze middelen en zo ja, hoe dit standpunt dan naar de mening van de commissie zou moeten of kunnen luiden. waarborgsommen vrijwel nooit rente wordt vergoed. Zeer gangbaar is het sy steem van vooruitbetaling op de service- en verwarmingskosten zonder definitieve afrekening. En de centrale verwarming en de service laten vaak veel te wensen. Volgens de Consumentenbond moeten in de huurcontracten onderstaande bepalin gen worden opgenomen: De huurder moet vóór de ingangsda tum van het contract precies weten op welke voorwaarden hij huurt. Het contact met de huisarts, nadat de test thuis werd gedaan, zal voor de medicus weinig verschil maken. Hij zal toch een eigen oordeel willen ge ven en niet zonder meer afgaan op de bevindingen van een leek bij een be langrijke aangelegenheid als een al dan niet bestaande zwangerschap. ten gemeenschappelijke aanbrengen”. Dit zijn enkele van de veel onzinnige be palingen in huurcontracten, die door huur ders van flats zijn geaccepteerd onder druk van de woningnood, aldus de in de Con sumentenbond gepubliceerde uitslag van de enquête. De Consumentenbond vond er nog meer. „De centrale verwarming zal slechts wor den gestookt van 7.00 tot 24.00 uur”. „Het is verboden om losgeplaatste kasten te verplaatsen”. „Er mogen geen bloembak ken buiten tegen de gevel worden gezet”. De commissie heeft een beperking ge maakt door de term drugs te vervangen door cannabisderivaten, omdat naar haar inzicht het gehele drugprobleem te om vangrijk is om tot een standpunt te kun nen komen. „Medisch Contact”, waarin dit wordt meegedeeld, is deze week geheel gewijd aan drugs. Een aantal terzake deskundi gen heeft vragen over het drugprobleem beantwoord. Verschillende medewerkers aan dit nummer leggen er de nadruk op, dat bij het het bepalen van de risicofactor van druggebruik eerder moet worden ge keken naar het gebruik dan naar de drugs: „Het zou beter zijn onderscheide- lijk te spreken van,.soff use” en „hard use” dan van soft en hard drugs”. OUDDORP. Vrijdagmiddag hebben de burgemeesters van Ouddorp op het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee en van Midden-Schouwen op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland de laatste be tonblokken gestort op de dam in het Brouwershavense Gat. ROTTERDAM B. en W. van Rotter dam hebben thans de gemeenteraad een plan voorgelegd tot de bouw van de Wil- lemstunnel, ter vervanging van de bijna honderd jaar oude Willemsbrug over de Maas. Het plan was al vele jaren in be raad.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2