de Al twintig lijken m Brosio wordt wellicht NAVO-contactman bij Warschau-pact landen Witte Paters Vierde ronde SALT Wenen besloten in Weer botsing tussen twee treinen in Duitsland Bevolking van Filicudi uit moeten uit Mozambique vertrekken Partijcongres tevreden over Husak protest weg achtergrond Cruises vanaf Amsterdam naar het Zuiden. RUSSISCHE BEDOELINGEN PEILEN OVER TROEPENVERMINDERINGEN i OP 8 JULI HERVATTING Coalitie tussen SPD en FDP DDR laat twee veroordeelde Acteur Jean Vilar overleden Westduitsers vrij Koningin Elizabeth met de dood bedreigd in Hamburg uiteengevallen Door het „Z/M >t Na komst Maffia-leiders Vijftien gewonden Vliegveld op Bonaire (Van onze redactrice in Wenen) Kadar WENEN De dogmatische lijn, die de laatste twee jaar onder partij leider Husak in Tsjecho-Slowakije steeds duidelijker tot uiting is ge komen, is op het veertiende partijcongres in Praag dat vandaag wordt afgesloten voor honderd percent bevestigd. De 1.195 gedelegeerden, die tezamen de hoogste partijinstantie vormen, hebben Husaks verantwoor ding over zijn beleid evenals het concept voor het nieuwe vijfjarenplan (1971-1976) goedgekeurd. In de economie wordt weer meer nadruk op centralisering gelegd. Iedere aanpassing van de produktie aan de vrije markt wordt afgeschaft. Het „plan” staat in het nieuwe concept geheel centraal. Uit het centrale comité, dat op dit congres nieuw wordt ge kozen, worden naar alle waarschijnlijkheid alle liberale elementen ver wijderd, terwijl de dogmatische vleugel zijn invloed voelbaar heeft kunnen versterken. VAN MASSAMOORD VERDACHTE KOPPELBAAS BLIJFT ONTKENNEN t. Minder gebruikelijke manier om uw vakantie door te brengen: maak een P O cruise (vanaf f. 1040,-1 naar de zon en vreemde beschavingen. Op 26 juni vanaf Amsterdam o.a. naar Casablanca,Teneriffe, Madeira, Lissabon en Vigo. Op 29 juli vanaf Amsterdam o.a. naar Lissabon, Casablanca, Lanzarote en Madeira. Op 12 augustus vanaf Amsterdam o.a. naar Malta,Venetië, Kotor, Athene, Barcelona,Tanger en Vigo. Vanuit de diverse havens kunt u bovendien ettelijke excursies landinwaarts maken. Informeer bij uw reisagent of schrijf rechtstreeks: P&O, postbus 1917, Amsterdam En vraag dan meteen -v inlichtingen omtrent B I m de vele cruises I vanuit Southampton. 11/0 f O Op bevel van Portugal °o> QO ZATERDAG 29 MEI 1971 z wil le kunnen it h ADVERTENTIE [oi 0 /VVVVVVVWVVVWVAA/VVVtAAAA/VVVVVVVVVVVVAA/VVVVWVVV^ GUSTAV HUSAK ais een kunnen le )r WENEN. (Reuter/AFP) De Verenig de Staten en de Sovjet-Unie hebben giste ren in Wenen de vierde ronde van de Salt- besprekingen beëindigd. Op 8 juli zullen ze in Helsinki aan de vijfde beginnen. kou op het Sowaakse partijcongres had verklaard: _,,Ik sta geheel achter het concept van kameraad Dubcek. Ik was er bij toen dat concept werd ontwor pen. Ik zal Dubcek volledig steunen ik sta en val met hem”. Waarnemers in Wenen geloven dat de overeenstemming tussen de grote twee om zich voorlopig te concentreren op de be perking van de defensieve raketten mo- gelijk tot een verdrag zal leiden op grond waarvan Moskou een scherm van 100 anti- raketten rond de Russische hoofdstad kan aanleggen. De Verenigde Staten zullen dan waarschijnlijk zo’n 100 ABM-raketten in stalleren rond de Minuteman-raketten (of fensieve) in het midden of het noorden van het land. zusterpartijen maar ook Joego-Slavië en Roemenië hebben alleen een tweede garnituur gestuurd. Zelefs de Hongaarse partijleider Kadar is van de officiële versie afgeweken door in zijn rede te verklaren, dat Tsjecho-Slowakije het in de zomer van 1968 intern best zelf had kunnen klaarspelen en dat de buiten landse imperialisten het enige werke lijke gevaar hadden gevormd. i I ir h k n n ig it ig ie m 1- ig n n n t a i. i r 1 n SÈTE (AFP). De bekende Franse acteur en toneeldirecteur Jean Vilar is vrij dagochtend onverwachts in zijn woning in de Zuidfranse stad Sète overleden. Hij was 59 jaar. Jean Louis Come Vilar was de oprichter van het Théatre National Populaire, waar van hij verscheidene jaren directeur is geweest. Hij was ook de initiatiefnemer van het toneelfestival van Avignon. Vilar heeft voorts talrijke belangrijke toneel rollen gespeeld, terwijl hij daarnaast ook vaak als regisseur optrad. die vermoedelijk met een kapmes zijn toe gebracht. De zaak kwam aan het licht toen begin deze week de eigenaar van de boomgaard een plek zag waar pas gegraven was. Toen hij een laag aarde verwijderde vond hij een lijk, „Bij het politie-onderzoek dat toen volgde stuitte men pp steeds meer gra ven. Gravend in het verleden van Corna is men tot de ontdekking gekomen dat hij in 1956 drie maanden in een psychiatrische inrichting is verpleegd, nadat twee artsen schizofrenie bij hem hadden vastgesteld. Volgens zijn broer was hij geheel in de war geraakt bij een rampzalige overstro ming die zich in 1955 voordeed in Mexico, waar de familie van Corona toen woonde. BRUSSEL De Europese Commissie in Brussel heeft besloten om 4.175.000 Antil liaanse guldens ter beschikking te stellen aan de Nederlandse Antillen voor de bouw van een vliegveld op Bonaire met een ver keerstoren, een bergplaats voor brandbe- strijdingsmaterieel en een parkeerruimte voor DC-9 toestellen. Het bedrag komt ten laste van het derde Europees Ontwikke lingsfonds. Het is de derde keer dat door een dergelijke financiering het toerisme op Bonaire bevorderd wordt. Het laatste deel van de besprekingen in Wenen, zo blijkt uit een gezamelijk com muniqué is een uitwisseling geweest van meningen en standpunten over zaken die een direct gevolg waren van de overeen stemming die de regeringen van beide landen op 20 mei bereikten over de toe komstige ontwikkeling van de onderhan- delingen. Zoals bekend verklaarden op die dag president Nixon en het Kremlin te zelfdertijd dat beide partijen het eens wa ren geworden om dit jaar tot een regeling te komen over de beperking van defensie ve raketten en daarna een oplossing te gaan zoeken voor de offensieve raketten. BROSIO, die na het aflopen van zijn ambtstermijn als secretaris-generaal van de NAVO nog dit jaar zijn handen vrij zal hebben, zou volgens de voorstellen de reeds bestaande bilaterale contacten met Moskou en andere Oosteuropese hoofdste den door persoonlijke bezoeken soort bijzonder gevolmachtigde verlevendigen en uitbreiden. Maar het centrale onderwerp op deze partijdag heeft de invasie van de vijf partners van het Warschau-pact in augustus ’68 gevormd. Opnieuw hebben zowel president Svoboda als partijlei der Husak de interventie geprezen als de enige mogelijkheid om het land „uit de klauwen van de contrarevolutie” te redden. Nog geen drie jaar geleden had Svoboda in Moskou met zelfmoord ge dreigd om het leven van de gearres teerde en gefolterde Alexander Dubcek te redden. Ook Husak was kennelijk vergeten, dat hij eind augustus 1968 de invasie „een tragisch misverstand” had genoemd en na zijn terugkeer uit Mos- Maar Husak zelf heeft aan zijn volg zaamheid op deze partijdag geen enkele twijfel laten bestaan en daarmee zijn positie vermoedelijk voor lange tijd kunnen consolideren. Onder hem heeft de partij zich tot een gesloten dogma tische beweging ontwikkeld. Hij heeft meer dan 300.000 liberale leden uit de partij verwijderd. Tegen twee vooraan staande hervormers generaal Prch- lik en de televisiecommentator Skuti- na en tegen vijftien jonge trotskisten zijn zware vonnissen uitgesproken. Zelfs de autonomie van Slowakije heeft deze vroeger zo vurige Slowaak op wens van Moskou ten dele weer onge daan gemaakt. Daarmee heeft Husak zijn schuld betaald. De vroegere hervormer heeft zich op dit congres ontpopt als een zui ver opportunistisch opererend politicus, die zijn opvattingen en programma’s zonder ook maar met de ogen te knip peren aan de momentele situatie kan aanpassen. Toch beschouwt de bevol king hem nog steeds als het gunstigste alternatief, hoezeer ze Gurtav Husak ook haat. YUBA CITY (Reuter-DPA). Whiteaker, de sheriff van de Californische plaats Yuba City, heeft gisteren bevestigd dat tot dusver twintig lijken zijn opgegra ven in de perziken- en pruimenboomgaard van de Sullivan-farm. De politie is daar nog steeds bezig met graafmachines de grond om te werken, op zoek naar meer slachtoffers in dit grootste massagraf uit de Amerikaanse criminele geschiedenis. Naar men in regeringskringen in Lon den meent, moeten de motieven van het Russische „signaal van Tiflis” (toespraak van Breznjev) nog duidelijker worden uiteengezet voordat men er zeker van kan zijn dat daarmee geen onrust wordt ge zaaid onder de NAVO-partners. Zonder twijfel, zo meent men in Londen, zal de NAVO op het Russische gebaar in een of andere vorm reageren. Theo van Asten, heeft onlangs besloten voor 1 juli alle Witte Paters uit Mozam bique terug te roepen als protest tegen de dienstbaarheid van de kerk in Portugal aan de gevestigde orde. Een van zijn hoofdtaken zou zijn het peilen van de voorwaarden voor besprekingen over vermindering van de troepen in Europa. Tot de voorstanders van deze voorstellen behoort blijkbaar ook de Britse regering. LONDEN (DPA). Secretaris-generaal Manlio Brosio wordt mogelijker wijs bijzonder gevolmachtigde van de NAVO voor de contacten met de lan den van het Warschau-pact. Goed ingelichte zegslieden in Londen beves tigden gisteren dat een voorstel dienaangaande door enkele regeringen naar voren is gebracht bij de voorbereidingen voor de komende NAVO-confe- rentie in Lissabon. De afwijzende houding van een aan tal andere communistische partijen wat betreft de invasie blijkt nog steeds een frontvorming in de hand te werken. De Engelsen hebben het congres om die reden geboycot, de andere Westerse De liberalen hebben de afgelopen we ken Thape gebrandmerkt als een der hoofdschuldigen van de „even gevaarlijke als primitieve” universitaire politiek van de SPD, die geleid heeft tot „marxistisch- leninistische tendensen” aan de nieuwe stedelijke universiteit. De benoeming van de links-georiënteerde prof. Gottschalch uit West-Berlijn aan die universiteit was voor de Vrije Democraten de druppel die de emmer deed overlopen. Ondanks president Nixons enthousiaste onthulling van een doorbraak bij de onder- handelingen gaf Moskou slechts een mini male publiciteit aan de aankondiging.' Dit gaf aanleiding tot speculaties dat de Rus sen veel minder hoopvol over het berei ken van een regeling voor de defensieve raketten. De Salt-bijeenkomSt in Wenen heeft ge duurd van 15 maart tot 28 mei. Men neemt aan dat na de vijfde ronde in Hel sinki de bijeenkomst zo tegen de winter weer in Wenen zal terugkeren. BONN (DPA) De DDR heeft gisteren onverwacht twee Westduitse zakenlieden vrijgelaten, die in maart van dit jaar tot respectievelijk levenslang en dertien jaar gevangenisstraf waren veroordeeld wegens economische sabotage. Friedrich Seeberger en Helmut Arff wa ren ruim twee jaar geleden gearresteerd toen zij de Leipziger Messe bezochten. De rechtbank van Halle veroordeelde hen tot zware straffen wegens levering van on deugdelijk materiaal aan Oostduitse on dernemingen, maar het opperste gerechts hof van de DDR verklaarde dp vonnissen nietig en gelastte een herziening van het proces. Het ministerie voor betrekkingen tussen de beide Duitslanden in Bonn deel de gisteren mee dat de twee zakenlieden naar de Bondsrepubliek waren terugge keerd. De Westduitse regering heeft na de bekendmaking van de vonnissen voor de twee mannen bemiddeld. LONDEN. (Reuter) Uitgebreide vei ligheidsmaatregelen heeft de Engelse po litie gisteren bij een bezoek van koningin Elizabeth aan het graafschap Suffolk ge nomen, nadat iemand die zei het onder grondse Ierse Republikeinse Leger (IRA) te vertegenwoordigen, een moordaanslag op de vorstin had aangekondigd. Het be zoek verliep ongestoord, en de koningin vloog aan het eind van de middag van het vliegveld Stansted naar Londen terug nadat ze in Wixoe een bevloeiingsproject in bedrijf had gesteld'. Het dreigement was afkomstig van een man die het kantoor van de „Cambridge Evening News” .opbelde en zei: „Dit tele foontje komt van het IRA, en zij willen meedelen dat er vanmiddag tussen Wixoe en Stansted een poging zal worden gedaan de koningin te vermoorden uit wraak voor de gruweldaden van Britse troepen in Bel fast.” De krant waarschuwde onmiddel lijk de plaatselijke politie die extra man schappen uitstuurde voor een snelle ver kenning van de landwegen tussen Wixoe en het vliegveld. WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft het congres gevraagd eraan mee te werken dat een einde wordt gemaakt aan de invoer van gestolen kunstschatten. In een brief aan het congres zegt het ministerie, dat de hoge prijzen die in de Verenigde Staten en Europa voor deze kunstschatten worden betaald een aan moediging tot diefstal zijn. Doordat de slachtoffers, mannen in de leeftijd tussen veertig en zestig jaar, bij na niet te identificeren zijn ze hebben vaak zware verwondingen in het gelaat en geen papieren ontvangt het bureau van de sherif sinds enkele dagen een stroom van gegevens over vermiste personen uit het gehele land. De slachtoffers zijn waar schijnlijk rondtrekkende landarbeiders, die meestal door koppelbazen aan boeren wor den verhuurd. De woensdag gearresteerde verdachte, de 37-jarige Juan Corona, is zo’n koppel baas. Hij voorzag de fruittelers in de buurt van Mexicaanse arbeiders. De man houdt nog steeds vol niets met de moor den uitstaande te hebben. Sheriff Whïtea- ker zegt echter geen andere verdachten te hebben. Tegen Corona, vader van vier kin deren en volgens degenen die hem ken nen een vriendelijke en rustige man, rees verdenking op grond van de verklaring van een getuige. Deze had in de perso- neelsbus van Corona een arbeider zien stappen die sindsdien spoorloos is verdwe nen. Geruchten dat de politie een platte grond van het massagraf in handen had, zijn door de sherif tegengesproken. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de moordenaar zijn gruwelijke activiteit omstreeks 1 april is begonnen. Alle lijken vertonen wonden in borst, gelaat en nek, nische plaats Yuba City graven in de buurt van. de rivier de Feather op zoek naar meer lijken. Tien man zijn onafgebroken bezig met graven. BREMEN. (DPA) Het lot van de al 24 jaar bestaande coalitie van sociaalde mocraten en liberalen in de Westduitse deelstaat Bremen is na twee weken touw trekken bezegeld. Een buitengewoon SPD- congres verwierp gisteravond de eis van de FDP inzake het aftreden van de plaat selijke minister van Onderwijs Mortiz Thape, en sprak zijn vertrouwen in hem uit. De generaal-overste van de orde, pater LISSABON. (Reuter en AFP) De missionarissen van de Orde der Witte Paters moeten Portugees Mozambique bin nen 48 uur verlaten. Het gaat om 38 pa ters en tien broeders van elf nationalitei ten. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Rui Patricio, zei gisteren In een toelichting op het regeringsbesluit dat de betrokken geestelijken systema tisch de uitrusting en het meubilair van hun missieposten hadden vernield. „Ik laat deze handelingen aan het oordeel van het christelijk geweten over”, zei hij. Patricio zei verder, dat het geschil met de Witte Paters, een in 1869 door de Fran sen gestichte orde die sinds 1946 in Mo zambique werkt, is begonnen nadat twee van hen zich met wat hij noemde .anti- Portugese activiteiten gingen bezighouden. De een had de bevolking aangespoord zich aan te sluiten bij Frelimo, de nationalis tische guerrillabeweging in Mozambique, de ander had zich beledigend over Portu gal uitgelaten. De Portugese autoriteiten wezen aan vankelijk alleen deze twee paters uit, maar na besprekingen met het regionale hoofd van de orde, pater Ceasar Bertulli, werd het uitwijzingsbevel tot alle in Mo zambique werkende leden van de orde uitgebreid. ESSEN. (DPA) Na het rampzalige spoorwegongeluk in Noordrijnland-West- falen, waarbij donderdagavond 45 doden vielep, heeft zich gistermiddag in West- Duitsland opnieuw een treinongeluk voor gedaan. Bij een botsing tussen twee personen treinen op een enkelspoor tussen Essen en Bottrop vielen vijftien gewonden. De toestand van twee van hen is ernstig. Het ongeluk gebeurde doordat een trein stel een enkelspoor opreed zonder op het passeren van een uit de tegenovergestelde richting komende trein te wachten. De gevolgen waren voor de inzittenden van beide treinen niet zo rampzalig als bij het ongeluk van de vorige dag, door dat beide treinen met geringe snelheid op elkaar inreden. Filicudi is door de gerechtelijke autori teiten van Sicilië tijdelijk in een ballings oord herschapen voor Mafialeiders die men „uit de weg” wil hebben tijdens het onderzoek naar de moord op Palermo’s officier van justitie Pietro Scaglione. Het eiland is vroeger al een gevangeniskolonie geweest en de bewoners zeggen dat hun inspanningen om er een toeristenoord van te maken nu worden getorpedeerd. Ze hebben protestbijeenkomsten gehouden, barricaden opgericht en geweigerd een on derkomen beschikbaar te stellen voor de onwelkome gasten. De Mafialeiders, die woensdag per boot arriveerden, moesten met hun bewakers noodgedwongen hun intrek nemen in een in aanbouw zijnd hotel, waar zij het zonder water, verwar ming of sanitaire voorzieningen moesten stellen. Een prominente Mafialeider, Gia como Coppola, een neef van de Ameri kaanse bendeleider Frank Coppola, zei gisteren: „We vinden het heel vervelend. Het spijt ons dat deze mensen door ons in deze situatie zijn komen te verkeren, ook al is dat indirect.” FILICUDI (Reuter) Bijna alle 270 bewoners van het eilandje Filicudi bij Si cilië zijn gisteren uit protest tegen de komst van vijftien verbannen Mafialei ders weggevaren naar het naburige Lipari. Aleen hoogbejaarden en zieken bleven achter, plus enkele mensen om ze te ver zorgen. Het eilandcomité heeft meege deeld dat de anderen niet zullen terugke ren voor de ballingen zijn weggehaald. De sociaal-democraten bezetten in het deelstaatparlement 50 van de 100 zetels, de liberalen hebben er negen. ft»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3