Joegoslaaf over af scheids wedstrijd Velibor Vasovic Keizer wil en zal spelen Volgens Turks blad: ONASSIS WIL AJAX OMKOPEN bij Ajax uitgesteld tot na de finale IK WIL HIERNA NIETS MEER MET Financiële besognes - Suurbier en Cruyff - VOETBAL TE MAKEN HEBBEN” „Ajax’ winstkansen tachtig percent jax'i satin almayi w arnr K» kafasina koydu... gfii Pk l. i 13 fee DINSDAG 1 JUNI 1971 Op één lijn Geen Grieken Overwinmngspremie Krankzinnig U«a, kntgm Ajax taraliarlan 3 t W (Van onze sportredactie) t M.S. MARC SERNé EF VOETBAL. Ethiopië heeft de tweede wedstrijd tegen Zambia uit de eerste kwa- lificatieronde voor het Olympische voet baltoernooi met 1-0 gewonnen. Ethiopië dat in Addis Abeba Zambia met 6-3 ver sloeg, gaat over naar de tweede kwali- ficatieronde van de Afrikaanse zone. Onassis zou aldus Karagay van zins zijn Ajax om te kopen. Dezelfde streek zou Het feit dat de wedstrijd van morgen avond toch wel een bijzondere is blijkt ook uit het feit dat er de laatste dagen niet meer over geld is gesproken. Vasovic: „Wij hebben het bestuur een voorstel ge daan over de overwinningspremie. Dat is geaccepteerd. Hoeveel het is mag ik nu nog niet zeggen. Voor mij maakt dat geld niet zoveel uit. Deze wedstrijd is voor mij om andere redenen belangrijk. Als ik geen geld zou krijgen zou ik het voor deze keer gratis doen.” Het programma van de Amsterdammers heeft ook aan de vooravond van deze twee de finale van de Europa Cup-1 weinig wij zigingen ondergaan. Michels: „Wat lichte trainingen en veel lopen. Morgen worden dan met iedere speler de punten nog eens doorgesproken. Meer kun je moeilijk doen. Je kunt misschien stellen, dat Ajax nor maal gesproken deze wedstrijd moet gaan winnen, maar erg veel houvast heb je daar ook niet aan, omdat wij in het ver leden ook wel eens de boot in zijn gegaan terwijl wij dachten dat we tegen de situa tie zouden zijn opgewassen.” pa-cupfinale in alle hevigheid zullen los barsten. Nu zijn alle besognes even opzij geschoven, maar als de buit is binnenge haald, zal Ajax diep in de beurs moeten tasten om zijn huidige kerngroep te be houden. Suurbier: „Tegen die finale kijk ik niet zo erg op. Daarvoor heb ik zo lang zamerhand te veel meegemaakt. Een goed contract is belangrijker. Er moet gewon nen worden van Panathinaikos. Ik weet niet hoe Michels wil spelen, maar iedereen is bereid om morgen voor een goed resul taat te vechten. Dat is al een heel ding.” (Van onze sportredactie) LONDEN. Piet Keizer moet in het pittoreske kasteeltje in Seldon, waar Ajax zijn trainingskamp heeft opgeslagen, het nog allemaal kalm aan doen. De mogelijk heid dat hij morgenavond tegen Panathi naikos van de partij zal zijn, is echter zeer groot. Volgens Ajax’ clubarts dokter Ro- link en verzorger Salo Muller is het nau welijks een punt. Rolink: „Keizer krijgt enkele injecties en dan heeft hij nergens last van. Medisch is het verantwoord dat hij voetbalt. Het is ook belangrijk voor de therapie dat Keizer zelf ten koste van alles van de partij zal zijn. De blessure betert uitstekend.” anderhalve ton verdient ruim honderddui zend gulden naar de belasting moet bren gen. Misschien zou je belastingfaciliteiten moeten scheppen voor de spelers. Dat zij in zo’n geval wel vijftig mille verdienen maar dat de club in plaats van/ander- halve ton maar vijfenzeventigdduizend gulden in zo’n jongen hoeft te steken. Misschien moet je ook aan regeringssub- sidie gaan denken. Ik weet het niet. Het is geen eenvoudige problematiek, maar als het zo door gaat dan zie ik het duister in voor het betaalde voetbal.” de Griekse reder, zo zegt Ilhan, met Rode Ster hebben uitgehaald. De Joegoslavische kampioen, de tegenstander van Panathi naikos in de halve finale, werd nog al tijd volgens de lezing van KaraQcay, die het weer heeft gelezen in een Joegoslavische krant benaderd door een vertegenwoor diger van Onassis. De Joegoslavische krant zou zelfs een foto hebben gepubliceerd waarop elf dankbare Joegoslaven elf keu- rig-witte enveloppes accepteren van elf hupse Griekse schonen. Ajax, aldus Ka- ragay staat iets dergelijks te wachten. Op Wembley (dat staat voor hem als een paal boven water) zal Vasco met de Europa-cup in zijn handen de eer touche ren voor meer dan tien jaar internatio naal voetbal. Het is een afrekening die veel overeenkomst vertoont met 1969 toen AC Milan speels en met de zekerheid van een computer over Ajax heen rolde. Ook met 1958 toen voor Vasovic de weg naar de begeerde bokaal voor het eerst werd afgesloten door het in die jaren niet te evenaren Real Madrid dat zich in de finale tegen Partizan Belgrado (2-1) als sterkste ontpopte. Dit is niet het Engelse landschap, waarin Ajax wandelt, maar het Am sterdamse Bos, vlak voordat men naar Londen vertrok. Michels gaat zijn mannen Suurendonk, Vasovic, Mühren, Swart en Keizer vooraf. Toch wordt het voor de clubs een steeds moeilijker zaak om op de extravagante eisen van hun spelers in te gaan. Vasovic: „Ja, dat vind ik ook. Je snijdt daar een erg belangrijk punt aan, want de hele situatie in het betaalde voetbal is zoals hij nu is, volkomen belachelijk. Dat kan ook niet lang meer goed. Middelma tige spelers spiegelen zich, een recht wat je ze moeilijk kunt ontnemen, aan ster ren en vragen krankzinnige bedragen. Het vereist steeds grotere investeringen. Moet je het de spelers kwalijk nemen? Het is op zich ook te gek dat een voetballer die Een feit is dat Vasovic meer naar de finale heeft toegeleefd dan wie ook bij Ajax. Het heeft zich onder meer gema nifesteerd in het beste seizoen van Vasovic bij Ajax tot nu toe. Het was Vasovic die in de wedstrijden tegen Celtic en Atletico Madrid geroutineerde scheidsrechters als Lobello en Sbardella om de tuin leidde. Beide heren waren niet bereid om tegen die „vriendelijke Joegoslaaf”, die in bik kelharde duels ook wel eens over de schreef ging, te fluiten. Het was Vasovic die door Celtic-coach Jock Stein op één lijn werd gesteld met natuurtalenten als Cruyff en Keizer. Het was ook Vasovic die met zijn routine potentiële voetbal- vedetten als Neeskens en later Horst Blankenburg (zijn mogelijke opvolger )zo goed opving dat het mede daardoor moge lijk werd dat zij zo snel naar de Ajax- top konden doorstoten. Het zal tevens Vasovic zijn die als Ajax nog hoger wil grijpen (na de Europa-cup volgt de we reldbeker, alhoewel men er bij Ajax, na de veldslag FeijenoordEstudiantes, nog lang niet over eens is of daar wel aan mee moet worden gedaan) in die defensie node Daarna beweert Suurbier nog steeds aan het einde van dit seizoen eventueel Ajax te kunnen verlaten, terwijl Jaap van Praag met dezelfde zelfverzekerdheid weet te stellen dat Ajax’ illustere defensieve kracht nog tot aan het einde van het vol gend seizoen onder contract staat. Maar het is niet alleen Wim Suurbier. Ook Jo han Cruyff vermeldde terloops, ondanks de eer die het winnen van een Europa- cupfinale voor hem toch wel betekent: „Nee, mijn contract met Ajax is nog lang niet rond. Er zijn tenslotte nog drie lan den (de namen noemde hij niet) waar ik desnoods nog naar toe kan.” Het Ajax-imago heeft woensdagavond in het Olympisch stadion in Amsterdam in de wedstrijd tegen Feijenoorde en flin ke deuk opgelopen. Hoe is de klap opge vangen? Vasovic: „Die wedstrijd tegen Feijenoord dat verdiend heeft gewon nen moeten wij nu maar vergeten. Niemand van de jongens denkt daar mo menteel nog aan. Dat is ook goed, want die finale is veel belangrijker.” En dan ongekend fel: „Ik heb het er al eens megr over gehad maar het is een waardeloze toestand. Wij hebben niet alleen tegen NAC of Feijenoord gevoetbald maar te gen het gehele betaalde voetbal en met name tegen de KNVB. Dat programma van ons is veel te zwaar geweest. Als je dat vergelijkt met die Grieken die hier al tien dagen rustig rondwandelen dan irriteert dat toch wel even. Het winnen Een merkwaardig punt was dat aan het stereotiepe praatje aan de ^vooravond van een Europac-upwedstrijd geen Griekse journalisten mochten deelnemen. Michels: „Ik heb niemand verboden om hier te ko men. Maar die Grieken schrijven maar wat. Vanmiddag komt er een Griekse jour nalist naar me toe en zegt: meneer Michels waarom doet u zo denigrerend over Pa- nath'inaikos en zegt u in een Griekse krant dat het een tweederangs clubje is. Voor ons is het een nationale eer dat wij in de finale van de Europa-cup zitten. Ik heb toen alleen maar gezegd, dat wanneer er zulke onzin wordt uitgekraamd in Griekse kranten, het weinig zin heeft voor de Griekse pers om hier nog naar toe te ko men.” Als Michels vervolgens beweert, dat iedere Ajacied zich bewust is van de enor me belangen, die er morgenavond in het Wembley stadion op het spel staan, krijgt hij als eerste gelijk van onruststoker (op het financiële front) nummer één bij Ajax, Wim Suurbier. De snelle vleugel- verdediger legt uit: „Ajax moet hier wel winnen, want anders gaat het af als een gieter. Daar zijn ook de jongens wel van doordrongen. Je kunt wel stellen dat Ajax nog altijd de strijd om Europa-cup II ach ter de hand heeft, maar dat is voor Ajax maar een surrogaat. Ajax moet Europa cup I spelen, anders kan het het financieel niet meer bolwerken.” Een uitspraak die nog eens de latente onrust en ook wel onvrede die er momen teel bij Ajax heerst, manifesteert. Het is duidelijk dat de financiële eisen met als exponent de contracten van Suurbier en Cruyff na het behalen van de Euro- (Van onze sportredactie) LONDEN Karakter is een van de meest bewonderenswaardige eigen schappen die Velibor Vasovic toekent aan Ajax’ veelgeprezen coach Rinus Michels. Wellicht vormt dat ook een van de redenen dat er tussen de door gaans zo stoïcijnse Michels en de 31-jarige Ajax-libero zo’n uitstekende ver standhouding bestaat, want ook met Vasco valt niet te „schipperen”. Toen de Joegoslaaf aan het begin van dit seizoen te kennen gaf dat dit zijn laatste jaar zou worden was dat een opmerking die in Ajax-kringen al snel terzijde werd geschoven. Ten onrechte. Want ook nadat de successen van de club uit de Meer zich in steeds sneller tempo op volgden hield Vasovic voet bij stuk. AjaxPanathinaikos vormt daarom om meer dan één reden de af- scheidswedstrijd van Velibor Vasovic. Met een goede organisatie zou volgens Vasovic al een hoop kunnen worden on dervangen. „Alle clubs moeten een mana ger krijgen. Een vent die 24 uur per dag met de club bezig is. Michels zou voor Ajax zo’n man kunnen zijn. Alles wat wij met Ajax hebben bereikt is voor meer dan de helft zijn werk. Hij is een groot psycholoog. Daarom zijn wij nu ook in staat om zo’n mentale klap als die neder laag tegen Feijenoord te verwerken. Wij zijn ook mentaal sterk gegroeid. Laat Pa nathinaikos zich daarom niet op die ne derlaag blind staren. Of liever wel eigen lijk. Dat zal de zaak hoewel wij die Grieken (trouwens wat is dat eigenlijk als je een club ontmoet die in de finale zit) beslist niet onderschatten er alleen maar eenvoudiger op maken.” Salo Muller: „Keizer heeft een bloeduit storting, dus wat dat betreft moet het kun nen. Als de spier van zijn hiel gekneusd zou zijn, dan zou hij onmogelijk kunnen voetballen, maar dat is niet het geval. De blessure wordt behandeld met paraffine en ultrastralen, waarbij supergevoelige stroomgolven subtiel op de gewonde plek inwerken. Volgens mij speelt Piet gewoon mee.” .ONASSIS zal worden gemist. Het stuk evenwicht dat Vasovic vooral dit seizoen vertegenwoor digde zal moeilijk zijn te compenseren. Het is een voor de Amsterdammers be- treurenswaardige beslissing waar geen speld meer tussen te krijgen is en waar over Vasovic aan de vooravond van zijn belangrijkste wedstrijd van zijn voetbal carrière bedenkt: „Ik ben geen bankspe- ler. Ik ben nu 31 jaar en hoewel ik mis schien nog best een paar seizoenen mee kan maakt alleen de mogelijkheid dat ik voortijdig op de reservebank zou eindigen mij al nerveus. Dan is voor mij in één klap mijn voetbalcarrière verpest. Ik ben hier gekomen als Joegoslavië’s voetballer van het jaar. Nu wil ik terugkeren naar Joegoslavië. Als eerste voetballer met de Europa-cup. Dat is mijn ideaal. En daar voor ben ik bereid om morgenavond fa natieker te knokken dan ooit. Als wij van Panathinaikos verliezen is voor mij per soonlijk alles voor niets geweest. Alle ont beringen. Alle idealen ook. Ik wil als idool eindigen. Reken er daarom op dat wij die cup zullen pakken. Daar zal geen Griek iets aan kunnen veranderen.” Maar daarna? „Jij staat er geloof ik ook een beetje vreemd van te kijken hè? Daarna is het afgelopen. Ik vat in Joego slavië mijn rechtenstudie weer op. Ik wil binnen een jaar promoveren en advocaat worden. Ik wil niets meer met hét voet ballen te maken hebben. Ik zal eindigen als een ster. Natuurlijk zal ik nog wel een paar keer per jaar terugkomen naar Ne derland. Mijn vrouw en ik hebben hier werkelijk een erg fijna tijd gehad. Ik drijf in Amsterdam met een landgenoot een restaurant zodat ik ook zakelijk nog ban den met Nederland houd. Nederland heeft een te grote plaats in mijn bestaan ihge- nomen dat ik ook dat zomaar aan de kant zou kunnen zetten. De mensen bevallen mij hier over het algemeen uitstekend. Men is erg tolerant. Dat vind ik zeer belangrijk.” Hnllanda'da Wm Velibor Vasovic: terug als een idool van de Europa-cup is ook uit prestige overwegingen voor de KNVB een belang rijke zaak. De bond had ons meer tege moet moeten en ook kunnen komen. Dat beleid dat is gevoerd lijkt helemaal ner gens op. Het fabeltje dat een profforma- tie als Ajax best twee wedstrijden per week kan spelen kun je beter direct maar vergeten. Dat is onzin. De wedstrijd tegen Feijenoord heeft dat nog eens haarscherp aangetoond. In de tweede helft speelde wel degelijk de vermoeidheid bij ons een woordje mee. Laat het de KNVB een goe de leer zijn voor een volgende keer. Om nu nog op die mensen uit Den Haag te schelden heeft geen zin meer. Misschien dat ik het ook wel vergeet als wij morgen die Europa-cup hebben gewonnen.” Dat zou hij eens tegen Suurbier moeten zeggen. Vasovic in zijn voortreffelijk im- provisatie-Nederlands: „Ja, Willem is één van de spelers die uitsluitend voor de poen voetbalt. Ik kan hem dat niet kwa lijk nemen. Bij Ajax lopen veel jonge spelers rond. Van een andere generatie dan de mijne. Wij speelden nog voor het spel en de eer. Pas later kwam het geld zo centraal te staan. Bij spelers van mijn leeftijd ligt dat daarom even anders. Daar speelt ook nog het hobby-element, de ro mantiek een beetje mee. Spelers van mijn generatie zijn vaak ook sneller tevreden. Zij zijn als het ware van de crisistijd van het voetbal nu in een welvaartssitua- tie terechtgekomen. De jongere generatie is dat niet. Die is ook veeleisender. Be grijpelijk omdat je momenteel als full- prof nergens anders meer tijd voor hebt dan voor voetbal. Je moet het bovendien in een betrekkelijk korte periode verdie nen. Wat moet je als je door een blessure van de ene dag op de ander nooit meer kunt spelen en je hebt niets om op terug te vallen. Ik heb dan toevallig nog die rechtentoestand maar de meeste jongens zijn daar door allerlei omstandigheden nooit aan toe gekomen. Het voetballen heeft alles van hun tijd gevergd.” (Van onze sportredactie) LONDEN. De Europa-cupfinale trekt ook buiten Europa de aandacht. In Lon den zijn bijvoorbeeld drie Turkse ver slaggevers, die hun lezers bezighouden met de wonderlijkste geschiedenissen. Zo getuigde de correspondent Nederland van het dagblad Hürriyet, Ilhan Kara^au van een enorm omkopingsschandaal. De enige die het enthousiasme een beetje temperde, was Michels zelf. „Ik weet het nog niet. Vanmorgen kon Keizer niet aan de training meedoen. Kan hij morgen nog niet volop meeoefenen, dan wordt de kans dat hij meedoet, minder dan vijftig percent.” Keizer zelf echter: „Ik wil en zal spelen. Het gaat al een stuk beter ook. Alleen als ik op de voet sta, dan krijg ik nog een pijnscheut. Ik heb echter goede verwachting dat het in orde komt, omdat de pijn bij het lopen snel minder is geworden.” Vertelde Rolink nog: „Een heel vervelende blessure. Piet denkt dat hij een trap heeft gekregen van Lase- roms. Dat kan volgens mij ook niet an ders, want anders krijg je zo’n verwonding niet. Trouwens, ook de foto’s van dat spel moment en de filmbeelden hebben dat ook al duidelijk aangetoond, dacht ik.” ,vmn 14 LONDEN. Als Rinus Michels mor genochtend in het Parkhotel in Seldon (ongeveer dertig mijl buiten Londen) tij dens een laatste bespreking met zijn spe lers voor de kapitale strijd tegen Pana thinaikos zijn definitieve strategie ont vouwt, zullen zijn tactische ingevingen voor een niet onaanzienlijk deel mede zijn bepaald op grond van recente filmbeelden van het wonderbaarlijke duel in Athene tussen Panathinaikos en het als overwin naar gedoodverfde „Rode Ster”. De NOS heeft via de Joegoslavische televisie de film speciaal voor Michels opgevraagd waarna Michels vrijdagmiddag nog eens ten overvloede heeft kunnen constateren wat voor merkwaardige strijd het daar is geweest. Michels: „Hoewel de film van een betrekkelijk slechte kwaliteit was, heb ben de beelden toch nog eens scherp aan getoond hoe gevaarlijk Panathinaikos kan zijn. De grootste verrassing was dat het een regelmatige overwinning is geworden. Het zijn net mieren. Ze blijven maar lopen en komen. Het mag dan technisch mis schien allemaal iets minder zijn, maar daar staat dan wel het een en ander te genover.” Morgenavond, als Vasovic zijn derde Europa-cup I-finale speelt, zal het volgens hem anders zijn. Nu is Ajax de favoriet. Is het het droombeeld van een superprof, de zin voor realiteit of misschien beide als Vasovic tot de rijkelijk optimistische conclusie komt: „Woensdag gaat Ajax de Europa-cup winnen. Daar ben ik voor tachtig percent zeker van.” S''

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13