RECORD BEZOEK Vijf doden, 31 gewonden bij Duivendrecht OORZAAK TREINRAMP NOG ONBEKEND Golda Meir sprak met Russische politici Agent ffezvond bij vechtpartij op Meerplein Rustige start luchtbrug naar Londen Ontslagen in top Turkse oolitie t^RES Turks meisje door politie bevrijd ARAL SUPER Ruim 760.000 buitenlanders Deserteur moet Velsertunnel AGENDA pagina 8 met Pinksteren in Hardinxveld HET WEER in auto-smeerkuil Zweede pers maakt melding van geheime ontmoeting Uitspraak in zaak fatale narcose Zwembad gekraakt op topcapaciteit terug naar VS aangehouden Overleden na brand Verder in de krant SAUCIJZEN 1.98 SLAGER JUNI 1971 DINSDAG 1 61e JAARGANG NUMMER 175 HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN Het woord is aan... Bijna dertig doden 4, 22 Luidsprekers I BON Zonnig 500 GRAM kilometers besparing COMMANDEUR N.V. Magere VARKENSLAPPEN 500 gram 3.98 KEURSLAGER URM PLEIN 1945 53 IJmuiden.'x Tel. 11016 2 3 3 5 7, 11 7 8 8 8 9 9 11 Zie bijlage Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Tijdens „vreugdevuur” Bandopnamen vernietigd in Cairo Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. I in het verkeer ƒ7 M' Lf. W -dk F jt;. n -j IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redacteur in Scandinavië) de- 4DVF.RTENT1 ES Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur Binnenlands nieuws Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws K unst Radio en tv Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s (Zie ook pagina 3.) Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Wie mocht denken, dat voor de Europa- cupfinale al dagenlang geen kaartjes meer te krijgen zijn, is er naast. Vanochtend werden ze in ons land nog druk aangebo den, o.a. door het reisbureau Benelux Tra vel Service en door de echtgenote van Ajax’ rechtsbuiten Sjaak Swart, die vijftig zitplaatsen kwijt wilde. STOCKHOLM Berichten in de Zweed se pers maakten vanochtend melding van een geheime ontmoeting tussen premier Golda Meir van Israel en enkele Russi sche politici in Finland. AMSTERDAM Twee Duitssprekende jongemannen van omstreeks 20 jaar heb ben zondagmiddag een Duitser in de Wi bautstraat in Amsterdam, onder bedrei ging van vuurwapens, zijn auto afgeno men In de wagen (een bruine Ford Mustang). Een inwoner van Duivendrecht, die het ongeluk zag geburen, sloeg telefonisch alarm. Tientallen ambulance-auto’s reden terstond naar de plaats van de ramp. In de stad hielden politiemannen drukke krui singen vrij voor ziekenauto’s. Brandweerlieden, ook met tientallen wa- BEVERWIJK. In de nacht van zon dag op maandag is een politieagent ge wond geraakt tijdens een massale vecht partij op het Meerplein tussen 20 a 25 bewoners van het woonwagenkamp. Toen een andere collega zijn dienstpistool trok was de vechtpartij snel beëindigd en vlucht ten de kampbewoners in hun auto’s. (Van een 'onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens het pinkster-week- end is ook in de IJmond bijzonder veel verkeer op de weg geweest. Dat daarbij geen ernstige ongelukken zijn voorgevallen noemde de Velsense politie dinsdagmorgen een gelukkig feit. Beverwijk - IJmuiden Castricurr Probeer G. B. S h a w De telefoon komt je privéleven binnen met de tact en het fijne ge voel voor het juiste moment van een dolgeworden neushoorn. HARDINXVELD Op de Eerste Pink sterdag is het zwembad „De Duikelaar” in Hardinxveld opnieuw gekraak! door een dertigtal jongeren Een lid van het actie comité dat ijvert voor openstelling van het zwembad op zondag, was aanwezig om toe te zien dat er niets werd vernield SCHIPHOL. De luchtbrug naar Lon den voor de Europa-cupfinale in Wembley is vanochtend kalm geopend. Een tiental afgeladen vluchten maakte voor Schiphol dat juist de Pinksterdrukte achter de rug had, weinig uit. Toch veroorzaakte een vergissing nog enige vertraging: laconiek meldde de gezagvoerder van een der Brit se chartertoestellen op het moment van vertrek, dat hij dit liever wilde uitstellen aangezien hij de verkeerde passagiers aan boord had. Een wisseling van uitgangen op het laatste moment bleek de oorzaak te zijn. Over de oorzaak staat nog niets vast. Na het ongeluk bleek het seinenstelsel langs de lijn UtrechtAmsterdam nor maal te functioneren. Onderzocht wordt of er mogelijk een defect is geweest. De machinist, die 49 jaar is, reed al iets meer dan 25 jaar bij de spoorwegen. Het ongeluk gebeurde op de avond van eerste pinksterdag toen een Intercity- trein uit Maastricht met een snelheid van 115 kilometer per uur achterop een trein uit Genua inreed die voor een onveilig sein stond te wachten. De locomotief hoorde zich in het laatste rijtuig van de Italiaanse trein, dat voor het grootste deel over de locomotief heen- schoof. Deze foto werd kort na het trein ongeluk gemaakt. Brancards staan klaar voor het vervoer van de tal rijke gewonden. Een aantal bandjes, waarop telefoonge sprekken te beluisteren zijn van gear resteerde personen, werd echter ten be hoeve van het onderzoek bewaard, aldus een officiële mededeling in Cairo. Op de binnenplaats van het Ministerie van Binnenlandse Zaken werd met de band jes een „vreugdevuur” aangericht, zoals het Egyptische persbureau het betitelde Sadat wierp er zelf ook een aantal in de vlammen. „Verbrand ze, verbrand ze”, rie pen de toeschouwers, onder wie de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. Mam- doeh Salem. DEN HAAG. Een Amerikaanse serteur, Ralph Waver, die in Nederland verblijft, is vandaag gearresteerd om aan de Amerikaanse militaire autoriteiten te worden overgeleverd. Het ministerie van Justitie heeft dat meegedeeld. De politie van Velsen heeft geen noe- menswaardige moeilijkheden ondervonden bij het regelen en het begeleiden van het verkeer. Wel hadden de agenten hun han den vol aan het verkeer door de Velser tunnel, die vrijdag, zaterdag en zondag el ke dag rond de 41.000 voertuigen verwerk te en tweede pinksterdag haar topcapaci teit bereikte, toen 56.850 wagens door de tunnel reden BONN. De raad van deskundigen van de Westduitse regering, ook wel de „vijf wijzen” genoemd, heeft zich uitgesproken voor een „matige maar gestadige” stijging van de DM-koers. Tn een dinsdag gepubli ceerd rapport staat dat de raad in meer derheid voor een revaluatie van ongeveer 5 percent per jaar is. TEN BOER. -(Gr.) In het Rode Kruis- ziekenhus in Beverwijk is overleden de 30-jarige W. J. Gremmers uit Lellens (ge meente Ten Boer). Zaterdagmorgen had hij ernstige brandwonden en longbescha- digingen opgelopen, toen er brand uitbrak in de smeerkuil onder zijn auto, die hij bezig was te repareren. Hij werd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen, maar maandag werd hij voor HAARLEM Het Amsterdamse gerechtshof heeft vandaag nog geen uit spraak gedaan in de zaak van een 62-jari ge anesthesist uit Heemstede. Deze was in juli 1968 in het St. Elisa beths cGroote Gasthuis in Haarlem ver antwoordelijk voor een narcose bij een operatie, waarbij ten gevolge van een fout in de gastoediening een 35-jarige losarbei der overleed. Het hof hield de zaak aan tot vrijdagmiddag 18 juni om als getuige- deskundige prof. dr. J F. Crul. anethesist en hoogleraar in de anesthesiologie aan de katholieke universiteit in Nijmegen te ho ren. De hoogleraar is ook reeds in het vooronderzoek gehoord. Het verkeer op de grote wegen is zeer Intensief geweest. Vrijdagmiddag was er al een hoogtepunt in de drukte. Zaterdag is het nogal meegevallen. De drukte was betrekkelijk vroeg afgelopen. Files behoor den ’s middags om half één al tot het ver leden. Eerste pinksterdag was het ook druk, maar het heeft de rijkspolitie geen proble men opgeleverd. Tweede pinksterdag was het in de ochtend ook overzichtelijk. Om streeks kwart over vijf begon het weer druk te worden. Op dat tijdstip was er op de Zeelandroute een file van tien kilome ter en bij de brug over het Haringvliet een file van negen kilometer. Om half elf maandagavond waren er nog files op de Afsluitdijk en de weg Hoevelaken-Amster dam. Bijna dertig mensen bij bij verkeerson gelukken om het leven gekomen. (Zie verder pagina 2) De meeste buitenlanders kwamen uit Duitsland, Frankrijk en België. Er kwa men bovendien relatief veel buiten onze grenzen werkende buitenlandse gastarbei ders naar Nederland. OnvaUend groot was het aantal Griekse toeristen, merendeels supporters op donrre’s naar Londen voor de voetbalwedstrijd PanathinaikosAiax. morgen. Vrij grote spreiding was van het buitenlandse bezoek over grote delen van het land. De grootste drukte bleef echter geconcentreerd op de toeristencentra in het westen, vooral op strand en duinen. Vrij zonnig en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Minimum- temneraturen ongeveer 11 gra den, maximumtemperaturen morgen rond 23 graden. De rijkspolitie heeft tegen tien personen proces-verbaal opgemaakt. Daarna bleven twee man van de rijkspolitie achter om verdere kraakacties te voorkomen. Dat ge lukte hen niet want op een gegeven mo ment sprongen tien jongelui, die- zich ach ter een heg hadden verscholen tegelijk in het water Ze werden uit het bad verwij derd. na opnieuw bekeurd te zijn Het actiecomité zal op zondag 6 juni een grootscheepse kraakactie gaan houden waarvoor officiële nersonen. onder wie en- spoormannen werd weggehaald, hielp hij bij reddingswerk. De machinist van de internationale trein zag het ongeluk ook aankomen. Hij was, zoals gebruikelijk is, uitgestapt om via de telefoon van het Amstel-station te verne men wat de oorzaak van het rode licht was. Hij wilde juist weer op de locomo tief stappen, toen hij de Intercity op zijn trein zag inrijden. (Zie verder parina 2). CAIRO (AFP). Op last van de Egyp tische president Sadat en in zijn aanwe zigheid is gisteren in Cairo een grote par tij bandopnamen vernietigd, die na de ont dekking van een complot tegen zijn be wind bij de afluistercentrale van het Egyp tische ministerie van Binnenlandse Zaken was aangetroffen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Volgens de rijkspolitie staat het thans vast, dat het treinongeluk bij Duivendrecht aan vijf passagiers het leven heeft gekost. Vier slachtoffers zijn geïdentificeerd. Zij zijn de 18-jarige Amerikaanse studente Maureen L. Priddy uit Bell Air in Maryland, de 21-jarige Neder landse typiste T. Scheffer uit Lelystad, haar in Nederland wonende Luxem burgse verloofde P. F. Bissen. 23 jaar, en de 18-jarige Amerikaanse student Melvin Ed Thomas uit Texas In Amsterdamse ziekenhuizen liggen 31 ge wonden, bij wie tien buitenlanders, merendeels Amerikanen. gens uitgerukt, blusten een brandje dat in het vermorzelde rijtuig was ontstaan. Red dingsploegen konden bekneld geraakte pas sagiers bevrijden. Uit de wrakstukken werden ook vijf doden geborgen. De machinist van de Intercity-trein heeft de ramp overleefd. Hij werd licht gewond Toen hij de botsing zag aankomen, rende hij zijn cabine uit. Door het loslaten van de zogenoemde dodemansknop sloegen ook meteen de remmen aan, hetgeen overigens weinig effect meer had De machinist ging in het gangetje achter de cabine zitten. De cabine werd overigens nauwelijks inge drukt Voordat de machinist door andere ISTANBOEL (AFP). De twee Turken die vermoedeiyk betrokken waren bij de moord op de Israëlische consul-generaal. Ephaim Elrom, en die een 14-jarig meisje in een huis in Istanboel als gijzelaarster vasthielden, zijn na een gevecht met leden van de ordetroepen, zwaar gewond gevan gen genomen. Het meisje, Sibel Erkan, is bevrijd. Zij maakt het goed. Een van de twee Turken, Mahir Cayan, is op weg naar het ziekenhuis overleden. De tweede, Hu- seyin Cavahir. verkeert in levensgevaar. Leden van de ordetroepen waren met kogelvrije vesten het huis binnengedron gen. Na een korte vuurwisseling lukte het hen, de beide mannen, Mahir Canay en Hoeseyin Cavahir, buiten gevecht te stel len. (Zie verder pagina 3) In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJmuider De vechtpartij was ontstaan nabij de Bloksteeg. De mannen gingen elkaar met ijzeren stangen en autokrikken te lijf. Drie agenten probeerden de vechtenden te scheiden en moesten hierbij zelfs van de wapenstok gebruik maken. Een agent raakte gewond en liep een bloedende hoofd wond op. De uniformen van de agenten werden flink vernield en bevuild. De po litie stelt een onderzoek in naar de identi teit van de vechtenden. De beslissing is genomen na een Ame rikaans verzoek, waarbij werd gewezen op de verplichtingen die voor Nederland voortvloeien uit het NAVO-statusverdrag. Een verzoek van Ralnh Waver tot her ziening van de afwiizing in februari van zijn verzoek om een verhit if «vergunning is nog hangende. De Adviescommissie Vreemdelingenzaken, aan wie het verzoek om herziening in handen was gesteld beeft nog geen advies uitgebracht. Tn afwach ting van de uitslag mocht Ralph Waver in Nederland blijven. De Haarlemse officier van Justitie,, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. die op verzoek van de minister het bevel tot aan houding gaf. deelde mee. dat Ralph Waver inmiddels zich erop heeft beroepen dat hij niet aan de rechtsmacht van de Ver enigde Staten is onderworpen. De rechter commissaris zal dit nu onderzoeken. Vol- gens de Goedkeuringswet van het NAVO- statusverdrag moet Waver op vrije voeten worden gesteld als na vier dagen niet afwijzend op ziin verweer is beschikt. ISTANBOEL. (Reuter) De hoofd- commissaris van politie in Istanboel, Moe- zaffer Caglar, is gisteren met vier andere hoge politiefunctionarissen van zijn post ontheven, zo heeft de Turkse minister van Binnenlandse Zaken, Hamdi Omerogloe. bekendgemaakt. Hij zei dat Caglar schuldig was bevon den aan „grove onachtzaamheid bij de uitvoering van zijn taak”. De andere’ ontslagen betreffen een af delingshoofd van de politie in Istanboel, twee plaatsvervangende afdelingshoofden en een politie-officier, wiens functie niet werd genoemd. De betrokkenen zijn overgeplaatst naar het hoofdkwartier van de veiligheidsdienst in Ankara, waar verder over hun toe komst zal worden beslist. Toen de huidige regering onder premier Nihat Erim in maart aan het bewind kwam, werd in goed ingelichte kring ver nomen dat overwogen werd de politie hoofden van Ankara, Istanboel en Izmh te vervangen door „jongere en meer ener gieke mannen”. Begin mei waren al twee hoge politiefunctionarissen in Istanboel ontslagen. (Van onze correspondenten) DEN HAAG In het pinkster- weekeinde heeft een record-aantal buitenlandse toeristen een bezoek aan ons land gebracht: ruim 760.000. Het Nationaal Bureau van Toerisme is tot deze schatting gekomen aan de hand van steekproeven bij zestien grensdoorlaatposten. Het vorige record, pinksterweekeinde 1970. was 735.000 buitenlanders. Tijdens de af gelopen paasdagen waren er overi gens nog meer, namelijk ruim 900.000 buitenlanders in ons land. Mevrouw Meir, die momenteel een vier daags bezoek aan Zweden brengt, was reeds eerder in Finland tiidens de socia listische internationale vorige week. Vol gens tot dusverre niet officieel bevestig de berichten vloog mevrouw Meir zater dagavond vanuit Stockholm terug naar Finland met een chartertoestel van de SAS. Officieel is bevestigd dat de reis is uit gevoerd naar een onbekend vliegveld in Lapland met vertrek zeven uur zaterdag avond. Tn plaats daarvan, zo bericht men nu, vloov mevrouw Meir naar Rovaniemi in het Finse Lapland. Daar had gister middag de ontmoeting plaats tussen me vrouw Meir en twee Russische nolitici in een zomerhuis op dertig kilometer buiten Rovaniemi. De Zweedse agenten die voor haar be waking zorgden, kregen on het vliegveld bij Stockholm te horen dat ze niet mee hoefden te vliegen. Htm hotelkamers in Rovaniemi werden toen afgebeld. De ge heimhouding rond deze reis was vriiwel volledig. Slechts vier mensen in de bin nenlandse veiligheidsdienst waren op de hoogte. Arieh Eliav, secretaris-generaal van de Israëlische Partii van de Arbeid heeft in middels wel bevestigd dat hij mevrouw Meir naar Rovaniemi heeft vergezeld. Hii vestigde tiidens de socialistische interna tionale in Helsinki de aandacht op de si tuatie van de joden in de Sovjet-Unie en verklaarde toen ondermeer dat er Israel veel aan gelegen is de diplomatieke ban den met de Sovjet-Unie te herstellen. i yr S-Jjj. r 1 I Md NAAM ADRES TE O Doorhalen wat niet verlangd wordt maandabonnee f 6.— •H- kwartaalabonnee f 17 50 naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Bever wijk. Daar is hij later overleden. kele Kamerleden, zullen worden uitgeno digd. Daarna kunt u mij noteren als Japanse sculpturen ter waarde van 10.000.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1