Treinenloop weer normaal op baanvak bij Duivendrecht SINDS „HARMELEN” ERGSTE TREINRAMP Veel doden op de weg tijdens Dr. Hatta niet pinksterweekein de Vast werk! Tien miljoen schade door brand bij Philips Na wetswijziging (alleen op doktersrecept): Aantal geslaagde zelfmoordpogingen met slaap- kalmeringsmiddelen is verdubbeld en Beveiliging sluit de kans op menselijk falen vrijwel uit aangekomen Fa. B. ENGELENBERG HOOGOVENS IJMUIDEN SIHSWfWSJI BOt Stenen door ruiten van sexboetiek Actie tegen Gulf in Maassluis Aanvaring het waarschijnlijkst irJ MM few DINSDAG 1 JUNI 1971 2 Menselijk jalen Beveiliging NS kreeg namen niet GROSSIER FABLON PLASTICS Ondergang „Merlijn” Lucht verduisterd op eerste pinksterdag Informateur bracht koningin tussentijds rapport uit Produktie kleuren-tv tijdelijk in buitenland Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510-94000). OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN bieden ADVERTENTIE toen hij Het 8-jarige meisje C. van Laarhoven ADVERTENTIE <i Ook de brandweer hielp mee bij het af voeren van de gewonden. Het proefschrift zelf heeft een ander on derwerp namelijk „Botafwijkingen bij pa tiënten met verminderde nierfunctie’Dr. Duursma heeft, nadat vorig jaar zomer de wetswijziging van kracht werd waardoor slaapmiddelen alleen nog maar op een re cept van de dokter verkrijgbaar zijn, het aantal meldingen van zelfmoordpogingen van het reanimatiecentrum van het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht en van het Nationaal Vergiftigings- en Informatiecen trum bijgehouden. ingebouwd die ervoor zorgt dat ingeval van storing de lichten op rood springen. Zou een seinlicht helemaal niet meer wer ken, doordat bijvoorbeeld alle kabels stuk zijn, dan moet de machinist dat opvatten als een brandend rood licht. Een machinist zou een rood sein kunnen voorbijrijden doordat hij onwel is gewor den. In elke cabine is een zogenoemde dodemansknop ingebouwd, welke de ma chinist ingedrukt moet houden tijdens de rit. Laat hij los, dan gaan de remmen werken tot de trein stilstaat. Op een persconferentie vertelde hij, dat bij deze centra in 1969 in totaal 240 zelf moordpogingen werden geregistreerd. Het aantal voor de periode vanaf juni 1970 (toen de wet werd veranderd) tot op dit moment is al 501. Dr. Duursma vreest, dat het aantal ge slaagde zelfmoordpogingen een stijgende lijn zal blijven vertonen. Hij hoopt, dat de In Heerde zijn vrijdagavond de 36-jarige mevrouw H. Bisschop en haar vijfjarig dochtertje uit Apeldoorn omgekomen toen de door haar man bestuurde auto werd geramd door een slippende vrachtauto. artsen de barbitalen zoveel mogelijk in ere zullen herstellen in die gevallen, waarin best met een „gewoon” slaapmiddeltje kan worden volstaan. Zaterdagavond is de 22-jarige W. Texier in Stadskanaal het Musselkanaal ingere den na met zijn auto uit een bocht gevlo gen te zijn. Hij is verdronken. Doordat haar vader met zijn auto voor uit reed in plaats van achteruit is de 2*/z jarige oude Ingrid Woerkum in Eersel tus sen de voorzijde van de auto en een muur bekneld geraakt. Het kind overleed kort na het ongeluk. MAASSLUIS Het centraal actiecomité Rijnmond, afdeling Maassluis, heeft op Eerste Pinksterdag in een spoedeisende vergadering besloten onmiddelljjke stop zetting te eisen van de ethyleenfabriek van Gulf op Rozenburg. „De vlam” was op die dag zeker twintig meter hoog, de hemel werd door enorme roetwolken, die door de lucht kolkten, verduisterd. LEIDEN Van de sexboetiek aan de Haven in Leiden zijn zaterdagavond d* ruiten met stenen ingegooid. Op de stenen viel te lezen: „Houdt uw stad rein”. Van de dader ontbreekt elk spoor. DEN HAAG Koningin Juliana heeft zaterdagmiddag op paleis Soestdijk de in formateur, prof. P. A. J. M. Steenkamp ontvangen voor het uitbrengen van tus sentijds rapport. Man van dak gestort. De 62-jarige lood gieter H. Niehuis is zaterdagmiddag in zijn woonplaats van het dak van de rijks-HBS gestort en overleden. In Leiden is op de avond van de eerste pinksterdag de 25-jarige P. Lens door een auto doodgereden. De automobilist is na het ongeluk doorgereden. Tussen Hilversum en Baarn is gister avond de 16-jarige bromfietser G. W. Mo lenaar uit Baam op een particuliere over weg door een trein angereden. Hij was op slag dood. UTRECHT. „Nadat slaapmiddelen al leen nog op doktersvoorschrift beschikbaar zijn gesteld, is het aantal geslaagde zelf moordpogingen met slaap- en kalmerings middelen groter geworden”. Dit is een van de stellingen bij het proefschrift waar op de heer S. A. Duursma vandaag in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Zaterdagmiddag is de 21-jarige A. van Leersum uit Haarlem op de Afsluitdijk, toen hij overstak, tegen een auto opgelo pen. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis in Almaar overgebracht, waar hij later overleed. in Breda is overleden na een ongeluk zondagmiddag op de weg BredaDor drecht. Het meisje zat met haar ouders en haar vierjarig broertje in een auto. Vermoedelijk door een klapband is de auto omgeslagen. Het meisje werd eruit geslingerd en dodelijk gewond. In de nacht van zaterdag op zondag is de 16-jarige C. F. Endissa uit een Arribon- nezenwoonoord in Vught op het verkeers plein Deil dodelijk gewond. Hij zat in een auto, die vermoedelijk door te hoge snel heid uit de bocht vloog. (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM De enorme ravage, ontstaan door de treinbotsing bij Duivendrecht, was maandagmiddag voor een groot deel opgeruimd. De ver woeste achterste wagon van de internationale trein was met kraanwagens aan de voet van de spoordijk neergelegd. De locomotief werd later op de dag in de rails gezet. De vijf rijtuigen van de trein uit Maastricht waren, op enkele gebroken ruiten, intact gebleven. Volgens de Nederlandse Spoor wegen bedraagt de materiële schade meer dan een half miljoen gulden. De 29-jarige J. van Diggele uit Rijns- burgreed vrijdag op de rijksweg Breda- Rotterdam bij Prinsenbeek met een be stelauto tegen een geparkeerde truck met oplegger. Hij was op slag dood. In Bakel is zaterdagavond de 24-jarige C. G. A. van Wetten uit Deurne met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. In augustus 1964 kwamen bij Wester- voort vijf mensen om en werden er vijftig gewond. In augustus 1967 kwamen bij Beesd twee mensen om het leven en wer den zeven gewond bij een treinbotsing. Bij Weesp kwamen in 1918 bij een trein ongeluk 41 mensen om en werden er 42 gewond. In 1954 vonden bij Eist zes men sen de dood en werden er elf gewond. Bij Woerden kwamen bij een ongeluk met een trein met Engelse militairen vier van hen om het leven. De „Eilenau” is gisteren in Plymouth aangekomen. Het fregat „Van Nes”, uit gerust met een helikopter, heeft nog tot zondagavond gezocht naar mogelijke over levenden van de „Merlijn”. Geborgen is slechts het ongebruikte, maar wel opgeblazen reddingsvlet van de „Merlijn” Als oorzaak van het vergaan van het jacht wordt een aanvaring het waarschijnlijkst geacht. Alle opvarenden van het zeilschip waren ervaren zeezeilers. De heer Kaars Sijpe- steijn had de toch meermalen gemaakt. Een tijdlang bestond de vrees dat ook zijn 18-jarige zoon Ernst zich op de „Merlijn” bevond. Later bleek dat hij met een an der Nederlands jacht, de „Sagitta”, naar Nederland terugging. De 4-jarige O. H. Kammel uit Wupper tal (Duitsland) is zaterdag op een duin weg op Texel door een auto aangereden en kort daarna overleden. Bij het oversteken van een kruispunt in Best is zondag de 35-jarige Turkse gast arbeider Ahmet Ince door een auto aan gereden. Hij werd dodelijk gewond. Zondagmiddag is op de rijksweg Arn hemNijmegen de 25-jarige J. J. M. ten Boer en de acht maanden oude Anita Pie tersen, beiden uit Nijmegen, om het leven gekomen toen de heer De Boer met zijn auto tegen een boom botste. De 4-jarige Roelant Baggerman uit Via- nen is eerste pinksterdag in dat dorp om het leven gekomen, toen een bromfietser zijn vader, bij wie hij achterop de fiets zat, geen voorrang verleende en aanreed. De 73-jarige J. Rouw uit Ter Apel is zondag overleden aan verwondingen, die hij zaterdag had opgelopen doordat hij in zijn woonplaats op de fiets de weg wilde oversteken zonder een auto voorrang te verlenen. Niet alleen het aantal zelfmoordpogin gen met niet-barbitalen en kalmeringsmid delen (psycho-farmaca) is verdubbeld, ook het aantal gevallen met dodelijke afloop in deze categorie. Voor patiënten die te veel soneryl geslikt hebben is vaak een adequate behandeling mogelijk. In de eer ste plaats ligt de fatale dosis veel hoger dan bij de andere middelen, in de tweede plaats kunnen ze door toediening van gro te hoeveelheden vocht snel via de nieren uit het lichaam worden gespoeld. De niet- barbitalen en de andere middelen worden echter op een andere manier in het li chaam opgenomen (onder meer via de le ver) en zij veroorzaken dan ook veel lang duriger en moeilijker te bestrijden vergif tigingsverschijnselen. Zaterdagavond is de 16-jarige bromfiet ser L. Witte op Texel op een groepje voet gangers ingereden. De jongen viel en liep dodelijke kwetsuren op. Nu mensen met nierziekten in leven kunnen worden gehouden dank zij inscha keling van de kunstnier, worden de artsen ook steeds meer geconfronteerd met een bijverschijnsel van *t onvoldoende functio neren van de nieren: botafwijkingen die, als niet wordt ingegrepen, op langere duur algehele invaliditeit tot gevolg kunnen hebben. De heer Duursma, als arts ver bonden aan de kliniek voor inwendige ge neeskunde van het academisch ziekenhuis in Utrecht, heeft een onderzoek ingesteld naar door nierziekten veroorzaakte afwij kingen in de samenstelling van het bloed en naar de invloed daarvan op het skelet van de patiënten. Het proefschrift zelf behandelt de resultaten van dit onderzoek. Dat het aantal pogingen verdubbelde, heeft volgens dr. Duursma maatschappe lijke oorzaken. Een andere kwestie is ech ter, dat ook het aantal pogingen met do delijke afloop zeer sterk steeg. Dat wijt hij aan de middelen die de artsen voor schrijven. Vroeger haalden de mensen zelf gewone slaapmiddelen (barbitalen) als so neryl bij de apotheek. Als die middelen niet hielpen gingen ze naar de dokter, die dan een recept voorschreef voor niet-bar bitalen of kalmeringsmiddelen. De artsen schijnen daarmee door te gaan, zodat nu minder soneryl wordt geslikt dan voor de wetswijziging. Het actiecomité heeft zich de laatste da- en tegen de vervuiling) uit Maassluis zal een brief hierover sturen aan de directie van de Gulf-raffinaderijen, het gemeente bestuur van Rotterdam en het bestuur van Rijnmond. Het actiecomité heeft zich del aatste da gen en ook op eerste pinksterdag tot de Gulf gewend. Van de kant van de onder neming werd helemaal niet op vragen gereageerd. De eis van het actiecomité is mede ge baseerd op het feit, dat binnen één week bij de Gulf-raffinadetrij op Rozenburg zich twee ernstige bedrijfsstoringen hebben voorgedaan. De beveiliging van de Nederlandse spoorwegtrajecten en de treinen is goed en de voorschriften op dit gebied worden zo nauwkeurig nageleefd dat de Neder landse Spoorwegen tot de veiligste ter wereld horen. Toch kunnen zowel appara tuur als mensen falen. Sinds 1962 streven de NS dan ook naar een extra beveili- gingsmethode, die de kans op menselijk falen nagenoeg uitsluit. De miljoenen gul dens die met dit systeem automatische treinbeïnvloeding (ATB) zjn gemoeid, hebben de NS ervan moeten weerhouden meer trajecten hiermee in te richten. ATB wordt thans alleen toegepast op de trajec ten Amsterdam-Amersfoort en Utrecht- Hilversum. De overige trajecten in ons land zijn beveiligd door een blokstelsel met sein lichten, waaruit de machinist de situatie in het blok vóór hem kan opmaken. Technische apparatuur kan falen. Wat de seinlichten betreft, is een veiligheid Gisteravond is de 47-jarige F. Vonk uit Amsterdam bij Broek in Waterland met een auto met vier iniittenden een sloot in gereden. De heer Vonk verloor bij dit on geluk het leven. De overige inzittenden werden licht gewond. In Tubbergen is maandagavond een bromfietser bij het urtwijken naar links om een fietspad op te rijden, aangereden door een achteropkomende personenauto. De duopassagier van de bromfietser, de 14- jarige Klaas Harke uit Staphorst, was op slag dood. De bromfietsbestuurder werd ernstig gewond. In Amsterdam is zaterdagavond de 9- jarige Stefan Meyer op een zebrapad door een auto, bestuurd door een 23-jarige lood gieter die onder invloed van sterke drank verkeerde, aangereden. Het kind werd twintig meter meegesleurd en overleed enkele ogenblikken later. SCHIPHOL. (ANP) Dr. Mohammed Hatta, van wie is gemeld dat hij zondag naar Nederland zou vertrekken, is nog niet in Nederland aangekomen. Gister ochtend bleek hij niet in het vliegtuig te zitten dat zondagmiddag uit Djakarta naar Schiphol was vertrokken. Vermoed wordt nu dat hij pas morgen zal arriveren. Dr. Hatta zou officieel voor een medi sche behandeling naar Nederland komen. De mededeling van zijn vertrek werd ech ter gedaan door de echtgenote van presi dent Soehartd, drie dagen nadat dr. Hatta zijn steun had toegezegd aan een comité voor de verdediging van de democratische rechten. Voorts zou de hele reis door de regering bekostigd worden. Mohammed Hatta is de tweede voor aanstaande Indonesiër die het land verlaat tijdens de campagne voor de algemene verkiezingen die op 3 juli worden gehou den. Begin deze maand is de oude moham medaanse leider Tengkoe Mohammed Daoed Boeroeeh naar het buitenland ver trokken. Omstreeks vijf uurmaan dagmiddag was het baanvak in beide richtingen weer be schikbaar voor de normale treinenloop. Wel moesten de treinen snelheid minde ren, omdat er een nieuw stuk rails op de plaats van het ongeluk was ingezet. Het naastliggende spoor was vrijwel niet beschadigd. Van dit spoort konden enkele treinen maandagochtend reeds gebruik maken. In Nieuw-Milligen zij nzgistera vond bij een autobotsing, die ontstond doordat een uit een zijweg komende auto geen voorrang verleende, de 66-jarige L. Sipsma uit Apel doorn en de 52-jarige M. Schakel-Goud- beek om het leven gekomen. De leiding van de Nederlandse Spoor wegen is verbaasd over het feit dat de rijkspolitiecommandant de namen van de slachtoffers van het spoorwegongeluk heeft vrijgegeven. De spoorwegen kregen van de politie geen opgave van de namen. Het is steeds gebruikelijk geweest dat de spoorwegen voor publicatie van de na men zorgdroegen. NS-voorlichtingsman drs. H. Wissink: „Wij hebben die namen voor onszelf ook nodig. Wij moeten weten wie zijn overleden, waar zij zullen wor den begraven, of prijs wordt gesteld op een vertegenwoordiging van de NS bij de begrafenis. De gewonden willen wij toch altijd graag een bloemetje sturen en hun relaties eventueel in kennis stellen van het gebeurde. De spoorwegen zullen de kosten van de begrafenis van de omgekomenen dragen. Dat is altijd het geval geweest. (Vervolg van pagina 1) HAARLEM. Het verkeer vóór en tij dens de Pinksterdagen heeft zeer veel slachtoffers geëist. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 In Leens is in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jarige J. Wieringa uit Wehe met een auto tegen een boom ge botst. In een ziekenhuis in Groningen is de jongeman overleden. Bij het oversteken is de 12-jarige E. A. van Tiel in Zoetermeer zaterdag door een auto aangereden en later aan zijn verwon dingen bezweken. Er is sprake van menselijk falen als een machinist door fel zonlicht verblind, een sein niet opmerkt, zoals bij het spoorweg ongeluk bij Harmelen in 1962, met 93 do den en ruim honderdvijftig gewonden doordat een trein door rood licht was ge reden. Spoorwegrij tuigen bieden voldoende weerstand voor het doel waarvoor zij zijn gemaakt. Het is echter onmogelijk een rijtuig te construeren dat de klap van een 230 ton wegende aanstormende trein kan weerstaan. Bij het ongeluk bij Duivendrecht werd een Italiaans rijtuig van Westduitse ma kelij volkomen verpletter. Spoorwagons die in internationale treinen rijden, moe ten voldoen aan alle normen die de af zonderlijke spoorwegmaatschappijen stel len. Het rijtuig dat eerste pinksterdag is vernield voldeed aan de normen die de Nederlandse Spoorwegen stellen. EINDHOVEN Enige tientallen Phf- lipswerknemers zullen tijdeljjk van Eind hoven naar vestigingen in Spanje en West- Duitsland worden overgeplaatst om daar de zaterdag door een brand getroffen pro duktie van beeldbuizen voor kleuren-tv- ontvangers voort te zetten. Tot die maat regel heeft de Philipsdirectie besloten om dat herstel van de door de brand aange richte schade zeker twee maanden zal vergen. Met de herbouw van het verwoes te gedeelte van het Strüpcomplex in Eind hoven en de plaatsing van nieuwe machi nes zal ongeveer tien miljoen gulden zijn gemoeid. De brand in het Strijpcomplex in Eind hoven, brak zaterdagmorgen even voor elf uur uit. Kortsluiting is vermoedelijk de oorzaak ervan geweest. De bedrijfs brandweer van Philips tastte het vuur meteen met veel materieel aan, maar moest al spoedig hulp vragen aan de brandweer van Eindhoven. In ruim drie uur tijd was men de brand de baas. Het nablussingswerk nam nog bijna een et maal in beslag. De brand en vooral de enorme rookkolom boven de fabriek trok duizenden kijkers. Het verkeer in dat ge deelte van Eindhoven werd door de brand ernstig gestagneerd. Van het Strijpcomplex van Philips werd een bebouwd gedeelte van ongeveer 2000 vierkante meter geheel verwoest. In het verwoeste fabrieksgedeelte werden de kleurenschermen in de beeldbuizen van kleurenontvangers aangebracht. De direc tie van Philips hoopt aan de vraag naar zulke ontvangers volledig te kunnen blij ven voldoen door terwijl de produktie in het buitenland op gang wordt gebracht te putten uit de voorraden. Ook een proeffabriek van Philips zal bij de produk tie van kleurenbeeldbuizen worden inge schakeld. In een ziekenhuis te Groningen is zon- davond de 45-jarige mevrouw L. Hoving- Elemans uit Vlagtwedde overleden aan de zondagavond bij een autobotsing in Wach- tum (gem. Dalen) opgelopen kwetsuren. Bij Oosterhout is maandagochtend de 26-jarige B. Pennink uit Nijmegen met zijn bromfiets in een sloot gereden. Korte tijd later is hij overleden. De 34-jarige H. Veltmans uit Roggel (L) is zondagnacht bij Maaseik in België om het leven gekomen bij een autobotsing tussen zijn personenauto en een hem te gemoetkomende auto. Ook de bestuurder van de andere personenauto, de 19-jari- ge Belg Erwin Raymakers, kwam om het leven. De 72-jarige P. S. uit Alphen aan de Rijn is zondag op een kruispunt bij Ter- neuzen omgekomen toen hij met zijn atuo geen voorrang verleende en werd aange reden. Op de Kerkbrink in Zuidlaren is zater dagmorgen de 20-jarige A. Wortelboer uit Sappemeer op de weg Bergen op Zoom- Roosendaal omgekomen toen hij mee reed in een auto die moest uitwijken voor een tegenligger en daardoor tegen een boom botste. Sedert de spoorwegramp bij Harmelen, die in 1962 niet minder dan 93 doden en 151 gewonden kostte, is het ongeluk van eerste pinksterdag het ergste in ons land. VLISSINGEN. De drie opvarenden Van het Nederlandse jacht „Merljjn”, van wie de lichamen zjjn geborgen, zijn de eigenaar van het schip, de 54-jarige heer C. H. Kaars Stfpestetfn uit Krommenie, de 50-jarige F. A. A. Daamen uit Gendringen en de 51-jarige D. M. Edwaerds uit het En gelse South Godstone in het graafschap Surrey. Vermist worden de 38-jarige J. Stuurman uit Krommenie en de 50-jarige A. Vis uit De Steeg alsmede een onbekend bemanningslid van de „Eilenau”, het Duit se vrachtschip, dat de drie lichamen uit zee heeft opgehaald. Een matroos is daarbjj overboord geslagen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2