Daders wilden naar buitenland Burgemeester Sallen pleegt ONTVOERING GEZIN IN zelfmoord W eekeinck rampen ISTANBOEL MISLUKTE Drie doden bij Audie Murphy schietpartij omgekomen Zeven zwarte Nieuwe gevechten in Jordanië Mariner-9 op weg naar Mars agenten in VS ontslagen Berusting, geen instemming Britse consul in Rosario vrijgelaten VA rr )AG Ky kandidaat voor presidentschap Zuid-Vietnam TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN AMERIKAANSE RUIMTESONDE OVER HALF JAAR IN BAAN ROND RODE PLANEET Pakistan heft voor een deel Grote juwelenroof in centrum Parijs Weinig Noord- vietnamese Hevig gevecht in Zuid-Vietnam vnsuur op Graf gevonden van Scythische koningin Samenzwering op Madagascar gevangenen willen terug 3 F U bóft als u van vis houdt GESTOOFDE J ■H DINSDAG 1 JUNI 1971 Frans rampdorp A Vuurgevecht Belegering Meegedaan aan protest tegen discriminatie Amerikaanse filmster en oorlogsheld KAAP KENNEDY (AFP) Het ruimtevoertuig Mariner-9 is zondag nacht van Kaap Kennedy gelanceerd. Het moet over zes maanden in een baan om Mars komen om allerlei waarnemingen te verrichten. Zaterdag is de lancering wegens technische moeilijkheden uitgesteld. De Mariner-9 zal ongeveer dezelfde weg volgen als de twee Russische ruimtevoertuigen Mars-2 en Mars-3, die respectievelijk op 20 en 28 mei zijn gelanceerd. Eisen van ontvoerders ingewilligd CO iï VIS MET PAPRIKA Vis houdt fit - r, n V a. n J 1 Het leger weigerde op deze eis in te gaan en volstond met een hermetische af sluiting van de betrokken wijk, hierbij gesteund door een woedende menigte. De aspirant-ontvoerders kregen te verstaan, dat zij aan deze menige zouden worden overgegeven, als het kind iets zou over komen. Ook Sibels vader liet weten, dat hij eigenhandig de twee mannen zou do den, als zij zijn dochter zouden vermoor den. (Vervolg van pagina 1) Het angstige avontuur voor Sibel was zondagochtend begonnen. Er werd toen een poging tot ontvoering gedaan tegen het gezin van de Turkse ma joor Dineer Erkan. Toen dat mislukte, namen twee van de daders Sibel, een dochter van Erkan, als gijzelaarster mee. Ze verklaarden bereid te zijn het kind in vrijheid te stellen als zij paspoorten zouden krijgen en een vrij geleide naar het buitenland. De ontvoerders van het meisje zijn vermoede lijk ook betrokken geweest bij de moord op de Israëlische consul-generaal in Istanboel, vorige week. Hij wilde hier niet verder op ingaan. „Over een paar dagen hoort u meer”, zo zei hij tegen de journalisten. De presi dentsverkiezingen worden in oktober ge houden. PARIJS (Reuter/DPA) Uit een juwe- lierswinkel op de Boulevard Madeleine in het centrum van Parijs zijn zondagnacht juwelen gestolen ter waarde van 650.000 gulden. De dieven zijn via de kelderdeur in de winkel gekomen. De Scythen leefden in de steppen tussen de Kaukasus en de Donau. Zij waren een herdersvolk en hun beschaving zou van de Grieken afkomstig zi'n geweest. De Mariner-9 heeft onder meer twee televisiecamera’s aan boord. De geleerden hopen door het in kaart brengen van het oppervlak van Mars een goede plaats te vinden voor de landing van een „Viking”- Het wrak van het privé-vliegtuig dat in de beboste heuvels van Virginia werd gevonden. Ook betichten de Palestijnen de Jordaan se autoriteiten van militaire acties tegen een vluchtelingenkamp in de hoofdstad Amman, waar een monument voor de „on bekende opstandeling” zou zijn opgeblazen. In een verklaring voor radio-Amman werd gezegd, dat de Palestijnen de laatste dagen in de omgeving van hun kampen burgers hebben ontvoerd en mijnen gelegd. Hun bedoeling zou zijn een tegenactie van het leger uit te lokken om dan buiten Jor danië een „Palestijnse regering in balling schap” te vormen. De Palestijnen berichtten op hun beurt, dat het Jordaanse leger met kanonnen, mortieren en machinegeweren commando- stellingen in de buurt van Sakeb en Sjeras in het noorden had beschoten. In het kamp Wahadat in Amman zijn volgens hen gis teren twee Palestijnse vluchtelingen omge komen en drie gewond, toen Jordaanse mi litairen een einde wilden maken aan een betoging uit protest tegen de vernieling RAWALPINDI (AFP) De Pakistaanse regering heeft gisteren besloten de censuur op te heffen voor zover deze de bericht geving naar het buitenland betreft. Voor de binnenlandse pers blijft de censuur ge handhaafd. De algemene censuur werd op 26 maart ingesteld in verband met de militaire ope raties in Oost-Pakistan. Bij het ongeluk eerder deze maand kwam een groot aantal van de 70 gasten in de zeven meter diepe put terecht. Tot de slachtoffers behoorden de grootmoeder van de bruid en een jonge vrouw die pas enkele weken getrouwd was. van het gedenkteken voor de „onbekende opstandeling”. Amerikaanse Zuidvietnamese functiona rissen geloven dat de gevangenen, die bij een zijn gebracht in een kamp bij de Zuid vietnamese hoofdstad, handelen op instruc tie van de Vietcong. Allen worden als lo yale communisten beschouwd. MOSKOU. (Reuter) Tass meldt dat Russische archeologen bij de stad Dnje- propetrovsk in de Oekraïne het graf heb ben gevonden van een Scynthische konin-, gin uit de vierde eeuw voor Christus. AMMAN-BEIROET (DPA-AFP). Uit Jordanië komen tegenstrijdige berichten over nieuwe gevechten tussen het Jordaan se leger en eenheden van het Palestijnse verzet. Terwijl van officiële zijde in Am man de Palestijnen worden beschuldigd van „provocaties” maken Palestijnse com mando’s melding van aanvallen op hun stellingen in het noorden van Jordanië, waarbij het leger van artillerie gebruik zou maken. Zondagochtend vroeg kwamen drie ge wapende mannen en een vrouw bij het flatgebouw in de voorstad Maltepe, waar majoor Erkan woont. Toen nachtwakers hen wilden aanhouden, ontstond een vuur gevecht waarbij een nachtwaker werd ge wond. Van de vier overvallers namen een man en een vrouw de vlucht. De andere twee mannen Nahir Seyhan en Hu- seyin Cehavir drongen de woning van majoor Erkan binnen. De officier was zelf niet thuis, maar wel mevrouw Sevan Er kan, haar dochter Sibel en haar tienjarig zoontje Tanar. Na enige uren werden me vrouw Erkan en Tanar vrijgelaten. Sibel werd als gijzelaarster vastgehouden. COLUMBUS (Reuter). Zeven neger- politie-agenten in Columbus, in de zuidelij ke Amerikaanse staat Georgia, zijn ont slagen omdat ze deel hebben genomen aan een protest tegen discriminatie, dat vol gens hun meerderen te ver ging. BAYEUX (Reuter) René Auvray, de burgemeester van het Franse plaatsje Sal len waar op 15 mei dertien bruiloftsgasten om het leven kwamen toen zij door de vloer zakten en in een put terechtkwamen, heeft gisteren zelfmoord gepleegd, zo heeft de politie meegedeeld. De 54-jarige Auvray was vader van twee kinderen. President Tsiranana onthulde de naam van deze mogendheid niet. Hij zei alleen dat dit land, ondanks zijn enorm econo misch potentieel, tot dusver niets had ge daan om de ontwikkeling in Malagasië te bevorderen. De regering, aldus de presi dent, bezit onweerlegbare bewijzen voor de inmenging van de ambassade in de binnenlandse gelegenheden van Malagasië. Evenals bij de ontvoering van Elrom wilden de Turkse autoriteiten niet ingaan op de eisen van de ontvoerders. Behalve enige honderden militairen, werden tal rijke politiemannen en brandweerlieden Inmiddels had het militair gezag, dat in Istanboel en tien andere provincies op grond van de staat van beleg de macht in handen heeft, talrijke militaire eenhe den naar Maltepe gestuurd. In een tas die de aspirant-ontvoerders bij het gevecht voor het flatgebouw hadden laten vallen, bleken namelijk de identiteitspapieren en andere bezittingen van de vermoorde consul-generaal Elrom te zitten. Ook zat er een stengun in de tas. In de officiële verklaring voor de Jor daanse radio werden niet met name ge noemde Egyptische en Libanese bladen verweten, dat zij klakkeloos de berichen van Palestijnse zijde over aanvallen op de commando’s hadden overgenomen. Ook de Britse en de Israëlische radio zouden zich hieraan schuldig hebben gemaakt. TANANARIVE. (AFP en Reuter) President Philibert Tsiranana van Mala gasië heeft gisteren in een rede in Man- diriandrano in Oost-Madagascar enkele inwoners van Madagascar en de ambassa de in Tananarive van een buitenlandse mogendheid met „een enorm economisch potentieel” beschuldigd van samenzwering tegen de regering van Malagasië. Vertegenwoordigers van het Internatio nale Rode Kruis hebben alle gevangenen over hun wens tot repatriëring onder vraagd. Zuid-Vietnam nad 29 april de vrij lating voorgesteld, die door Noord-Viet- nam werd geaccepteerd De overdracht zou vrijdag in volle zee plaatsvinden. De Ame rikaanse ambassade zag hierin een moge lijke stap naar de vrijlating van Amer- kaansv krijgsgevangenen in Noord-Viet nam. aangenomen, een uiterst gering deel van de Tsjechoslowaakse bevolking. Al is de partij dan in naam herenigd achter Hu- sak, het land is dat zeker niet. Husak zelf heeft op het congres toegegeven dat „op het gebied van de politieke en ideologische vorming van de werkende klasse” nog een enorme taak wacht. Met andere woorden, dé arbeiders zijn de Russen nog steeds niet dankbaar voor de invasie en gedra gen zich nog niet zoals zij volgens het nieuwe bewind zouden moeten doen. Het huidige bewind hoopt dat de wonden ge leidelijk aan zullen helen en dat er in de toekomst weer een gesprek mogelijk zal worden tussen het volk en zijn heersers. Het congres van de vorige week heeft daartoe op geen enkele wijze bijgedragen. De Tsjechen blijven in meerderheid hqpen op bevrijding, op een nieuwe lente. ROSARIO. (AFP en EFE) Stanley Sylvester, de Britse consul in de Argen tijnse stad Rosario die zeven dagen gele den werd ontvoerd door leden van het trotzkistische „Revolutionaire Volksleger”, is in vrijheid gesteld. Sylvester zei tegen journalisten dat hij door zijn ontvoerders goed behandeld is en dat zijn gezondheidstoestand uitstekend is. Hij wilde verder niets zeggen omdat hij erg moe was en eerst wilde gaan rusten De 58-jarige Sylvester is directeur van de vleesconservenfabriek Swift. In ruil voor de vrijlating van Sylvester hadden zijn ontvoerders onder meer van de fa briek geëist dat zij levensmiddelen en de kens ter waarde van rond 225.000 gulden uitdeelde onder de armen van Rosario en het fabriekspersoneel. Deze eis is inge willigd. Ky had eerder op een receptie verklaard dat het nu te laat is voor een militaire overwinning in Vietnam. De Amerikanen waren bezig zich terug te trekken en de publieke opinie was tegen voortzetting van de strijd. Volgens de Zuidvietnamese vice-president was een overwinning „op het slagveld” jaren geleden mogelijk ge weest als de Amerikanen zijn raad hadden opgevolgd en de vijand in Noord-Vietnam zelf hadden aangevallen. SAIGON. (Reuter) Zuidvietnamese troepen hebben zondag in een tien uur durend gevecht in de noordelijke provin cie Kwang Nam 154 Noordvietnamezen gedood, aldus een mededeling van het Zuidvietnamese opperbevel in Saigon, dat eraan toevoegt dat vier Zuidvietnamezen werden gedood en zestien gewond. Het was het hevigste gevecht in het gebied sinds weken. SAIGON. (Reuter) Vice-president Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft zondag op een persconferentie in Saigon meegedeeld dat hij zich kandidaat zal la ten stellen voor het presidentschap van Zuid-Vietnam. met ladderwagens om het flatgebouw sa mengetrokken. De belegeraars beperkten zich ertoe de woning van de majoor in het oog te houden. Men zag Seyhan en Cehavir zenuwachtig rondlopen terwijl het meisje vastgebonden in een stoel zat. SAIGON (Reuter). Slechts dertien in valide of zieke Noordvietnamese krijgsge vangenen op de 660 die door Zuid-Viet- nar zouden worder vrijgelaten, willen naar Noord-Vietnam worden gerepatrieerd, zo is uit goed ingelichte bron in Saigon vernomen. Terecht heeft de treinramp bij Amster dam ontsteltenis en verslagenheid gewekt. Omdat de Nederlandse Spoorwegen zo zel den dergelijke calamiteiten beleven, komt de klap hard aan. Toch moet men zich realiseren dat dit pinksterweekeinde, naast de zes doden van de treinbotsing, bijna dertig doden op de weg heeft opgeleverd. De wekelijkse verkeersramp op de weg trekt steeds minder de aandacht, waar schijnlijk door een proces van gewenning. Dat is een des te gevaarlijker ontwikke ling, omdat men bij de doorgewinterde „autoliefhebbers” de blinde vlek voor het riskante verkeer steeds groter ziet wor den. Sommigen weigeren zelfs toe te ge ven dat het dodelijke gevaar van het auto verkeer bestaat. Zij worden geïrriteerd als men het signaleert en blijven betogen dat de auto ook bij de steeds nijpender wordende verkeersomstandigheden een bron van vreugde en ontspanning vormt. Waarom die verslagenheid over zes do den in een trein en die onbewogenheid bij de wekelijkse dozijnen doden op de weg? Een gebrek aan realiteitsbesef, dat ramp- storing in het elektronisch systeem. Die strop kostte de Verenigde Staten 77 mil joen dollar, afgezien nog van het verlies van de verwachte wetenschappelijke re sultaten. Door de huidige geslaagde lan cering heeft Amerika toch nog gebruik kunnen maken van het „Marsvenster- 1971”. Pas in 1973 doet zich weer een gunstige gelegenheid voor een lancering naar Mars voor. ATLANTA, Georgia (Reuter). De Amerikaanse filmster en oorlogsheld Audie Murphy is tijdens het Pinksterweekend bij een vliegtuigongeluk omgekomen. Hij was vrijdag met vijf anderen als vermist opge geven. Hun toestel is neergestort op een beboste heuvel in Virginia. Reddingsploe gen hebben de lijken van zes mensen ge vonden. Murphy, de meest gedecoreerde Ameri kaanse soldaat uit de tweede wereldoorlog, is 46 jaar geworden. Hij kreeg voor zijn activiteiten in de tweede wereldoorlog 24 medailles. Hij kreeg in totaal 240 gedode of gevangen genomen Duitsers „op zijn naam.” Als filmster werd hij vooral be kend in „Terug uit de hel,” het verhaal van zijn oorlogsbelevenissen. Verder heeft hij talloze rollen gespeeld in wildwest films. Volgens het hoofd voor de openbare vei ligheid, Joseph Sargis, hebben de zeven gisteren de Amerikaanse vlag van hun uni form gescheurd toen ze rond het hoofd bureau van politie demonstreerden tegen de arrestatie vap hun collega Brooks. Brooks wordt beschuldigd van „minach ting van de rechtbank” omdat hij niet was komen getuigen in een rechtszaak. Hij wordt ook beschuldigd van verzet tegen arrestatie en wanordelijk gedrag. De ont slagen politiemannen zijn allen lid van de Afro-Amerikaanse vereniging van politie agenten, die is opgericht om discrimina tie van negers door hun meerderen tegen te gaan. De voorzitter van de vereniging, Robert Leonard, behoort ook tot de ont slagenen. De koningin droeg een gouden kroon die voor een deel gaaf is gebleven. Voorts droeg zij een halssnoer met afbeeldingen van leeuwen. Aan haar vingers had zij 11 ringen en haar „pantoffels” waren rijk versierd met borduurwerk. In het graf zijn ook de stoffelijke resten gevonden van een jongetje van ongeveer drie jaar dat vermoedelijk de troonopvolger was. Zijn lijkje was gehuld in prachtige ge waden. Aan de sommatie zich over te geven, gaven de mannen geen gehoor. Zij vroegen om voedsel voor hun gevangene en om kran ten. Het laatste verzoek werd niet inge willigd. Wel werden enige voedselpaket- ten door een raam naar binnen gegooid. In Ankara bood een 55-jarige gepensio neerde majoor, Ismail Tuncay, aan de plaats van het meisje als gijzelaar in te nemen. Van de militaire autoriteiten kwam geen reactie op dit aanbod. 1 Het is alleszins begrijpelijk dat de ge delegeerden op het zaterdag geëindigde Tsjechoslowaakse partijcongres de Russen hun dankbaarheid hebben betoond voor de invasie en de bezetting van hun land in augustus 1968. Zonder het Russische ingrijpen zouden zij immers niet de functies in de partij hebben kunnen veroveren die zij nu be kleden. Ze zouden ongetwijfeld door het liberale bewind van Alexander Dubcek zijn vervangen. Sommigen van hen schij nen oprecht te geloven dat de Russische opvatting van het „socialisme” zuiverder is dan die van Dubcek. Anderen vinden gewoon dat het beter is aan de macht te blijven dan te vzorden weggestuurd. Dit neemt niet weg dat zij met hun meningen slechts een deel van de partij vertegen woordigen en, naar veilig kan worden VU\An/V\AAAA/VVVV\/\A/\AAnA/VVVVV\A/VVV\A/VVVVVVVV\AAAA/VVVVVVVVVVVV\/VVVVVVVVVVVVVVVVVVV\A/VVVVVVV Bij een vechtpartij tussen de Turkse politie en „terroristen” in het dorpje Adiyatnan zijn zondagavond drie leden van „Dev Gene”, een organisatie van jon ge Turkse revolutionairen, doodgeschoten. Volgens de Turkse radio hadden de dorpsbewoners de politie gewaarschuwd in verband met het optreden van de „ter roristen” in dit gebied. Volgens een woordvoerder van het „Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina” in Beiroet duurde de beschieting van commandoposities in Noord-Jordanië gis teravond nog voort. In Amman werd na afloop van een kabinetsvergadering offi cieel meegedeeld, dat „de binnenlandse toestand in Jordanië bevredigend is”. (4 personen) 4 in dobbelsteentjes gesneden uien, 250 gr in vieren gesneden tomaten, 1 of 2 in i schijven gesneden, ontpitte k paprika’s in boter of olie in een j f vuurvaste kom half gaar stoven. J De gezouten visfilets van kabel- jauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka- mentpapier en ca. 20 minuten in een hete oven gaar laten worden. i Met tomatenketchup bedruipen 4 en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor .Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. De Mariner-9 is een bolvormig ruimte vaartuig voorzien van vier spriëten met zonnecellen. Hij zal een afstand van tegen de 500 miljoen kilometer moeten afleggen om bij Mars te komen. Amerikaanse deskundigen achten het mogelijk dat de twee Russische sondes die eveneens naar de planeet op weg zijn, een zachte landing zullen uitvoeren of een karretje zullen afzetten zoals de „Loe- nochod* die al verscheidene maanden op de maan opereert. De vlucht van de Mariner is de veer tiende die Mars tot doel heeft. Hiervan nam Amerika er zes voor zijn rekening Drie eerdere Mariners zijn een succes gebleken. In totaal zijn 36 planetaire vluchten gemaatk. De Mariner-9, die zich zonder moeilijk heden enige minuten na de lancering los maakte van de Atlas-Centaur-raket, zou aanvankelijk een gemeenschappelijke-taak hebben uitgevoerd samen met de Mari- ner-8, maar deze stortte op 8 mei in de Atlantische Oceaan als gevolg van een Tijdens de eerste drie maanden als sa telliet van Mars zal de Mariner-9 6500 foto’s maken van de oppervlakte van de rode planeet. De geleerden hopen, dat de Mariner-9 minstens een jaar om Mars zal blijven draaien. Dan zal 90 percent van de oppervlakte in kaart kunnen worden gebracht. zalig kan zijn omdat het de totstandko ming van veiligheidsmaatregelen ver traagt. Zoals de situatie nu is, vormt de auto een ernstig gevaar voor het milieu. Opvallend veel kinderen kwamen dit weekeinde om het leven. Als er in Ne derland per jaar enkele duizenden doden vielen door treinongelukken, zou men te recht ach en wee roepen over het gebrek aan veiligheid bij de Spoorwegen. Er zou dan ook inderdaad iets mis zijn tussen de trein en het milieu. Het aantal doden op de weg stijgt jaarlijks onrustbarend, maar het baart niet voldoende onrust omdat men het gevaar verdringt. Wie zijn stem verheft, wordt beschuldigd van conserva tisme, anti-kapitalisme, of op zijn minst onnozelheid. Het zijn weliswaar de extre misten die dat doen, maar in de wereld van de auto zijn die zeer talrijk. Zij weigeren in te zien dat hun „bron van vreugde en ontspanning” een steeds ruimer vloeiende bron van ontzaglijk leed is geworden, waarvan de bestrijding nog steeds lijdt aan onwetenschappelijke, effectloze zwakte. ruimtevaartuig in 1976. De NASA beoogt verder door middel van de Mariner gege vens te verzamelen over het eventuele bestaan van primitieve levensvormen, over de temperatuur, atmosfeer en het zwaartekrachtveld van Mars.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3