Sportredacteur Montgomery van als het even meezit MET GIPS - RUUD KROL ACTIEF IN TRAININGSKAMP Griekse spelers blijven altijd even vriendelijk Gokkers rekenen op een afstraffing van Grieken I „Ajax moet Si. royaal over Panathinaikos heen lopen” het Engelse dagblad de „Sun”: gS Éla 17 5 I XXX X X X WOENSDAG 2 JUNI 1971 (Van onze sportredactie) Jack Taylor (Van onze sportredactie) Scheidsrechter beïnvloed lukte toen erg goed. Maar de plaats van een ausputzer is een heel bij zondere. Je moet wel invloed kun nen uitoefenen op de ploeg. Ik weet niet of je op 22-jarige leeftijd al zover bent. Het is namelijk een grote routinekwestie. In buitenland LONDEN Alhoewel het loop- gips er pas over drie weken af gaat, werkt ook Ruud Krol in het Ajax- trainingskamp in Selsdon nauwge zet het door Michels opgestelde programma (uitgezonderd de lichamelijke oefeningen) af. Mi chels heeft voor de voorbereiding van Ajax’ belangrijkste duel een uitzondering voor de vleugelver- dediger gemaakt. Normaal neemt hij geen spelers mee, die niet mee doen. Michels: „Ruud heeft bijna alle wedstrijden die tot dit hoogtepunt hebben geleid meegemaakt en ik vond het niet juist om hem voor deze finalewedstrijd niet normaal voor zover dat tenminste mo gelijk is mee te laten doen”. Hoewel Krol zich al lang bij de teleurstelling dat hij niet van de partij zal zijn heeft neergelegd, houdt hij zich derhalve zeer inten sief met de wedstrijd bezig. Hij stelt: „Ik ken het Griekse voetbal niet. Ik durf ook niet te stellen dat Ajax één-twee-drie gaat win nen. Tegen Feijenoord dacht ik ook aan een overwinning. Dat is anders uitgepakt”. Je noemde Ajax vooral in de beginfase tegen de Rotterdammers nerveus. Krol: „Ja, misschien heeft Ajax het wel voelen aankomen. Er is gedacht: dit is de grote kans om Feijenoord een stevige nederlaag toe te brengen, maar toen dat niet meteen lukte, is er wellicht iets van onzekerheid in Ajax’ spel ge slopen. Zo’n nederlaag kan wel licht heilzaam werken. Een feit is, dat de wedstrijd van Ajax tegen Feijenoord voor ons op een rot tijd stip is gevallen”. Vasovic vertrekt aan het eind van dit seizoen bij Ajax. Hij heeft jouw naam laten vallen als poten tiële opvolger. Krol: „Ik heb onder meer tegen MW weleens libero gespeeld. Dat is *W\AZWVVVV\AZVV\AZVX/VVVVVVVVVVVVVVVV\/VVX/VVVVVVVVVVVVVVVVVVXAnrVVVX/VVVV^A7VV\/Vn/VVVVWVVVVVVVVVVV' **AA/VVVVVVVVV\An/VVVVV>AA/VVVVl^/WVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\nAAnnfWVVVVV«AArVVVlArt/VVVWVMVVVVVVVVKnA/ MARC SERNé /VVVVVVWVVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVWVWWWVVVVVWVVVVVVWW^ voetbalboek door te bladeren. JOHN DRIESKENS ADVERTENTIE vwwwvwwwvwwvwwwwwvwwwMn^^ De „Evening Standard” komt vanavond voor de wedstrijd met een speciale editie uit, heb ik gehoord”. Als daar dan maar geen elftalfoto in staat met Söndergard, Van Duivenbode en Suurendonk, want ook dat kan in Engeland worden verwacht als het om niet-Engelse clubs gaat. Ruud Krol was op Wembley, maar anders dan hij enkele weken geleden gedroomd had en anders dan hij in dertijd op diezelfde mat aanwezig was, in oranjeshirt tegen het Engelse elftal. Montgomery was ook één van de weini ge Britse journalisten die de moeite nam om naar de persconferentie te komen, die Ajax op tweede pinksterdag hield. Toch heeft ook hij moeite om op de naam van Cruyff te komen. Als excuus kan mis schien gelden dat Cruyff niet in Mexico is geweest, maar het feit resteert dat Mont gomery Ajax alleen nog maar kan herin neren van de slechte exhibitie tegen Ar senal vorig jaar in Londen, toen het door de 3-0 nederlaag werd uitgeschakeld voor de strijd om de Runners up-cup. Toch is Montgomery verbaasd als wij llüllllllllllllllllllllllillllllllllllllinil De Griekse supporters gaan evenals hun Amsterdamse tegenvoeters dieper op het gevecht in. Hercules Amaras bijvoorbeeld studeert in Londen fysio-therapie. Hij is een oude bekende van de Griekse doelman Constantin: „Ik speelde met hem in het militaire elftal van Griekenland. Ik was niet zo bijzonder goede speler. Daarom ben ik later met voetballen gestopt om hier in Londen te gaan studeren.” Amaras, die het Nederlandse voetbal kent van televisie uitzendingen, gelooft niet in een Griekse overwinning. Dat zijn de gedachten van Amaras, zo maar een supporter uit een geheel leger van Grieken, die niet alleen vanuit Grie kenland naar Londen reisden. Zij kwamen vanuit geheel Europa, vanuit Afrika en zelfs uit Amerika. Hun „Pao, Pao”, de yell van Panathinaikos thuis in het Picco- lo-stadion, zal tegen het „Ajax-Ajax” van de Amsterdamse fans opwegen. Achterspeler Tomaras van Panathi naikos bekijkt met zijn vrouw Maria (want de echtgenotes van de Grieken vertoeven ook al geruime tijd in Lon den) een door zijn collega Constantin genomen foto. Montgomery: „Je moet niet vergeten dat Panathinaikos Everton heeft uitgeschakeld en dat Ajax hier niet helemaal onbekend is. Men herinnert zich Liverpool en Arse nal nog. Op grond van Evertons nederlaag hopen en rekenen de gokkers op een fik se afstraffing voor Panathinaikos. Volgens mij gebeurt dat ook wel. Ik heb Panathi naikos tegen Everton hier en in Athene in actie gezien, maar volgens mij moet Ajax als het even meeloopt met ruime cijfers over Panathinaikos heenlopen.” Hoe weinig belangstelling er echter voor Wederom hebben wij uit betrouwbare bron vernomen dat de bekende Europacup- fluiter Juan Medina, 288 Velasques sigaren zou hebben ontvangen. Zal de uitstekende kwaliteit van Velasques, de bijzondere geur en het aroma deze scheids rechter beïnvloeden? Gaat hij mentaal gesterkt door een vorstelijke Velasques sigaar de beste wedstrijd van z'n leven fluiten of Vanavond zal héél voetbal- minnend Nederland het weten. Het enige dagblad dat nog vrij gunstig afsteekt tegenover de rest van de Britse periodieken is de „Sun”. Maar de sportre dactie van deze krant wordt voornamelijk gerund door voetbalexpert Alex Montgo mery aan wiens oordeel grote waarde wordt gehecht door de flegmatieke Brit ten. Montgomery leeft nog steeds in on min met de Britse bondscoach, omdat hij de euvele moed had om Sir Alf Ramsey een verkeerde tactiek in de wedstrijd van Engeland tegen West-Duitsland in Mexico in de schoenen te schuiven, whardoor En geland vroegtijdig werd geëlimineerd. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN (Van onze sportredactie) LONDEN. Nog enkele uren in een ongeïnteresseerd Londen, dat niet koud of warm wordt van de 70.000 supporters bin nen zijn muren, en dan is bekend wie de belangrijkste Europese cup heeft gewon nen. Ajax of Panathinaikos. De tegenstan ders hebben hun posities al ingenomen, rondom hen wordt het decor gebouwd, door Amsterdammers met hun rood-witte hoeden met opschriften als „The Michels- boys” en door donkerbruin gebrande Grie ken met veel te kleine zwarte imitatie- bolhoedjes. Literaard worden de stellin gen nog eens geïnspecteerd, bijvoorbeeld door verslaggevers van radio en televisie, die voor vanavond voor de match een laat ste lekkere uitspraak van Puskas willen hebben, of een zangerig-Griekse zin van uitblinker Domazos. De Griekse hoofdrol spelers laten zich met veel geduld gebrui ken. Ze geven op de meest onbenullige vragen antwoord. hem vertellen dat wij de belangstelling van Engelse kant maar matig vinden. Montgomery: „Er is voor deze Europese cup-finale van Engelse kant veel meer be langstelling dan die van zes jaar geleden tussen AC Milan en Benfica die ook in Londen werd gespeeld. Misschien komt dat ook wel, omdat men zich Ajax nog vaag kan herinneren van de strijd tegen Arsenal. Dat het stadion is uitverkocht, ligt voornamelijk aan de grote aantallen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllliillllllin -y Montgomery: „Dat gebeurt altijd in deze tijd van het jaar. De club krijgt daardoor nog wat extra-inkomen en voor de spelers is het een aardig tripje, omdat het werk uit gemakkelijke tegenstanders bestaat.” Merkt Montgomery tenslotte nog op: „Ach de belangstelling valt toch wel mee. deze strijd is, illustreert ook nog eens een barkeeper in een pub in Soho die hoogst verwonderd informeert als wij hem ver tellen ddt er vandaag een Nederlandse supportersinvasie is aangeland, „waarom eigenlijk?” Een ander punt is dat Ajax ook van de zijde van de Britse collega’s op weinig in teresse kan rekenen. Bijna alle voetballers van naam vertoeven momenteel in het buitenland. Arsenal maakt momenteel een tournee naar Trinidad, Tottenham ver blijft drie weken in Japan, Westham Uni ted speelt gallery-wedstrijden in Spanje en Europa-cup-H-houder Chelsea is op be zoek in Portugal. „Meneer Puskas, hoeveel kans geeft u Panathinaikos?” „Nou meneer voor de wedstrijd fifty-fifty, na de match weet ik het nog niet.” „Meneer Puskas, welke Ne derlandse speler vindt u het beste?” „Cruijff heeft de grootste naam, of hij de beste voetballer is weet ik niet. Ajax heeft Keizer ook nog.” „Meneer Puskas, wat eet uw elftal?” „Vlees, vis, groente en wat het hotel ons voorzet.” De Grieken tonen veel meer gevoel voor de rol van de publiciteitsmedia, dan de stoïcijn Rinus Michels. De Ajax-trainer maakte de Grieken bijzonder boos door hun journalisten niet meer te woord te willen staan. Even dreigde zelfs een der gelijke boycot, van Griekse zijde, maar gis teren was in hun kamp alles weer verge ten en vergeven. En vertelde Domazos nog eens van zijn vrouw die een bekend zan geres is in Griekenland. En Puskas nog eens over zijn vele herinneringen aan Wembley. keepen, maar ook plotseling kan falen. De reactiesnelheid van Constantin is enorm, het kan zijn omdat hij basketbal heeft gespeeld.” LONDEN De belangstelling van Engelse zijde voor AjaxPanathinai kos is zo summier dat je je kunt afvragen of je wel in de stad bent aange land waar vanavond niets minder dan de finale om de Europa-cup I wordt gespeeld. De voor Nederlandse begrippen ongekende aantallen supporters die de overtocht hebben gemaakt zinken met uitzondering van specifieke trefpunten als Trafalgar Square en Picadilly Circus volkomen weg in de metropool die Londen heet en die met zijn voorsteden zo’n vjjf miljoen inwoners omvat. Nu moet worden gezegd dat ook de Britse dagbladen nauwelijks de moeite nemen om een „sfeertje” rond dit on-Britse gebeuren te creëren. Het is juni en dat betekent dat het cricketseizoen in Engeland is begonnen en naast ellenlange lijsten over standen en uitslagen wordt de rest van de sportkolommen gevuld met hazewindhondenrennen en paarden races. De regels die aan AjaxPanathinaikos worden gewijd, zijn op de vingers van één hand te tellen. Hoewel Montgomery dus wel andacht aan Ajax heeft besteed, is hij toch wel zo Engels om het accent van zijn verhaal op zijn landgenoot Jack Taylor, de man die vanavond als scheidsrechter fungeert, te leggen. Montgomery: „Dat komt voorna melijk door Michels, die mij heeft ver teld dat hij erg gelukkig is met Taylor om dat dat een scheidsrechter is die bij even tueel hard spel van de Grieken de zaak goed in de hand kan houden.” Als men zo weinig van Ajax weet hoe komt het dan dat de club bij de Britse bookmakers zo favoriet is? „Ajax zal waarschijnlijk winnen, het Nederlandse voetbal is nu eenmaal ster ker dan het Griekse, maar Panathinaikos kan natuurlijk wel voor een verrassing zorgen. Vergeet niet dat Vic Buckingham (tot deze week trainer van Barcelona, red.) Panathinaikos volledig heeft ingelicht over Ajax. Hij trainde in Griekenland in 1969 Ethnikos. Constantin, die ik gisteren ont moette, zei mij dat Buckingham Panathi naikos vooral heeft verteld over de moge lijkheden van Cruijff, van wie hij hele maal gek is”. Volgens Amaras denkt Con stantin dat Puskas voor de wedstrijd tegen Ajax de voorkeur zou geven aan zijn an dere doelman Ikonomopoulos. „Constantin heeft als nadeel dat hij niet zo ervaren is als Ikonomopoulos. „Iko” is een veelvoudig international. Hij denkt dat Puskas wel degelijk Constantin zal kiezen, hij is niet zo wisselvallig als Ikonomopou los, die fabelachtige wedstrijden kan Scheidsrechter Jack Taylor, die vanaf zijn achttiende jaar scheidsrechter is en vorig jaar bij de wereldkampioenschappen de enige Engelse arbtiter was, vreest geen moeilijkheden in de finale van vanavond. De veertigjarige Brit is aange wezen, nadat zijn collega Finney door blessures, opgelopen bij een botsing, het had moeten laten afweten. supporters uit Nederland en Griekenland, maar ook aan de enorme Griekse aantal len gastarbeiders die in Londen werkzaam zijn. Vooral in de scheepvaart werken ont zettend veel Grieken. Zij bekleden in die branche van loswerkman tot scheeps makelaar voor zowel Griekse als Brit se rederijen ontzettend veel posten”. Johan Cruyff nam er gistermiddag bij een verkenning op Wembley even zijn gemak van. Er was tijd om een Europa-cup- M FF i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17