Bestelde zitplaatsen blijken ineens veranderd te zijn in staanplaatsen uit protest DE PET DIE IEDERE AJAX-FAN HEEFT WERKT VERBROEDEREND Met charter naar Londen F antastische Castenmiller opvolger Janse Zwarte kousen geef een PONTIAC Fedor den Hertog weer in Britse leiderstrui beloningen EM....GEEN IDEE T elstar-Excelsior Gevraagd aan Ajax: A fax favoriet Sunday Times 18 65 jaar V.V.’ Hercules’ EXAMEN DIPLOMA EXAMEN DIPLOMA EXAMEN PONTIAC IJD - JUISTE fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren 19 WOENSDAG 2 JUNI 1971 -fr Verbroederend De Pleuris O Lou Braakman F t'w A ik si H ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) JAC. HEIJER 16 sept. 1906 3e klas K.N.V.B. De Ajax-fans lachen beduusd terug, nog niet wetend wat ze zich hier kunnen ver oorloven. Een bus vol lijkt te weinig te zijn om deel te hebben aan de zo begeerde massahysterie. Een kleine poging -daartoe ondernam men gistermorgen op het vlieg veld Zestienhoven, het Weesp onder de Driehonderd meter voor de streep sprint te Duchemin weg, maar de Fransman ver- 100% waterdicht Uurwerk verend opgehangen in een solide roestvrij stalen kast- De beste bescherming van de juiste tijd Edelstaal 198 - de om i vyywVWMVWWVWVVVVWWVVWWWWWWVVW 1 AMSTERDAM De Griekenfand-werk- groep Amsterdam en nog een aantal per sonen hebben in een open brief aan het Ajax-bestuur gevraagd ter gelegenheid van de Europa-cupfinale tegen het Griekse Pa- nathinaikos openlijk blijk te geven van zijn democratische gevoelens, van zjjn afkeuring van onderdrukking en geweld in Grieken land. Dit kan, aldus de briefschrijvers, door de spelers te laten spelen met een zwarte band om de arm of bijv, door het dragen van zwarte kousen: „Wjj geloven dat het sportieve genoegen niet heeft te lijden onder een dergelijke „stille” demonstratie”. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Woensdag. In tegen stelling tot andersluidende berichten heeft Londen wel degelijk rekening gehouden met het continentale tref fen AjaxPanathinaikos. Men schijnt er dinsdag een vrije dag voor genomen te hebben, een zogenaamde Bank Holiday. Men zegt wel dat het we gens Pinksteren is, maar een Ajax- Nukkig zingt de oude man een zelf ge maakt lied dat hij maar niet rijmend krijgt en dat bovendien alles mist om een aanhanger houdt men niet voor de gek. Londen ligt plat op de rug op de zonnige grasvelden in de riante par ken. Vanuit de stadsbussen en de kan- toorramen hier en daar schijnt toch nog gewerkt te worden wuiven schooljongens en typistes onze bus vol rood-wit-gepette Ajax-fans toe. Bemoedigend naar het schijnt, hoe wel de schooljongens onder het uit roepen van „Chelsea, Chelsea” als obsceen te interpreteren gebaren maken. De wedstrijd is volgens de briefschrijvers niet alleen een sportgebeuren. Ook poli tieke belangen staan op het spel. Het hui dige Griekse regime tracht misbruik te maken van Panathinaikos om zijn prestige in het buitenland te verbeteren. In de brief wordt gewezen op de onmenselijke toestan den in de Griekse gevangenissen waar honderden mensen om hun democratische idealen gevangen zitten uit protest tegen het feit dat de Griekse democratie door middel van tanks en geweren om zeep is geholpen. „Graag zouden wij uw reactie op deze open brief voor woensdag 2 juni tegemoet zien”, aldus de open brief, waarin tot slot Ajax van harte de Europa-cup wordt toe gewenst. SOUTH SHIELDS. Feder den Hertog heeft gisteren in de tweede etappe van de Ronde van Groot-Brittannië ploeggenoot Popke Oosterhof verdrongen van de leiding in het algemeen klassement. Den Hertog vormde met de Zwitser Hubschmidt, de Tsjech Hrazdira en de Fransman Duche min het kwartet, dat reeds na 61 km uit het peloton ontsnapte. Eendrachtig samen werkend bouwden de vier op het heuvel achtige parcours een voorsprong op die dertig kilometer voor de finish zelfs 2 mi nuten en 52 seconden bedroeg. Het poloton kwam onder de druk van de Engelsen nog wel dichterbij, maar bij de finish bedroeg het verschil toch nog bijna anderhalve minuut. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Joop Castenmiller wordt de opvolger van Bob Jansen bij Ex celsior. Castenmiller trainde dit seizoen Hermes DVS uit Schiedam. Hij begint op 1 juli bij de Rotterdammers. internationale luchthavens. Ook daar van daan vertrokken de charters, want Ajax vindt zijn aanhangers niet alleen in de hoofdstad. Brabanders, Zeeuwen, Hage naars, twee Hollanders die ’s morgens om vier uur uit München vertrokken zijn en zelfs een enkele Rotterdammer zit er on der. Dit in tegenstelling tot hetgeen de Rotterdamse taxichauffeur (een sfeerver- haal zonder een taxichauffeur is geen sfeerverhaal) verwachtte: „Geen enkele Rotterdammer is zo gek om naar Londen te vliegen voor Ajax”. De Rotterdammer in ons vliegtuig bleek dan ook in Amster dam geboren te zijn. MOTORSPORT. De Fin Mikkola heeft in Stekene een internationale motorcross voor 500 cc-motoren gewonnen. Mikkola eindigde zowel in de eerste als tweede manche op de eerste plaats. Pierre Kars- makers eindigde op de zesde plaats in het klassement. AUTOSPORT. De Zweed Ove Anderson heeft met een Alpine Renault de inter nationale Acropolisrallye gewonnen. De Fransman Nicolas werd eveneens met een Alpine Renault, tweede en de Fin Lampi- nen met een Lancia Fulvia derde. Een aantrekkelijk model, van vroeger-van nu-van straks. Doublé of chroom 79.50 meezinger te worden: „We gane met z’n alle naar Londe toe”, probeert dan „Ajax wint d’Europa-cup”. Iemand roept: „Ajax wint de wereldcup”. „Nee”, roept de oude, „die blijft voor Feijenoord”. Hij wordt niet gelyncht. Als niemand bijvalt in zijn zang, wenst hij iedereen de pleuris en wordt nog narriger. Tegen een, man, die in plaats van een Ajax-pet een töupet op heeft, zegt hij: „Ik ken je niet, maar ouwe jongens onder mekaar. Heb je een pruik op? Ja, je hebt een pruik op.” De toupet verschiet van kleur. Enige „opgeschoten jongelui” proberen de toeters uit, maar alleen dan wanneer de stoet intussen is het zover, het vlieg tuig staat voor zich in beweging zet. Tijdens de vlucht valt niets voor, dan alleen de mededeling van de juffrouw van het reisbureau, dat niemand de bestelde zitplaatsen in het Wembleystadion heeft gekregen en dat iedereen moet staan. „Wij staan er ook, hoor”, zegt zij schalks, „lek ker gezellig”. En dat is zo aardig dat nie mand het waagt om te protesteren. Op het vliegveld Gatwick houden lie den met megafoons de kudde bijeen. Te veel megafoons voor te weinig mensen. Enige Westlanders zorgen voor een won derbare komkommervermenigvuldiging. Ook de' in de tax free-shop gekochte whiskey gaat van hand tot hand. „Daar wordt je bloed dun van”, meent er een in de kennelijke hoop dat hij vanavond zijn bloed geheel en al vervangen heeft voor alcohol. Wij worden over drie bussen verdeeld. De reisleider verbiedt het toeteren en deelt ons mee, dat we vrij zijn in ons doen en laten. Wat heerlijk, dat iemand ons dat nog even zegt. Wèl waarschuwt hij voor het oversteken in het linkse verkeer en verzoekt om de nodige discipline na af loop van de wedstrijd. „Engeland blijft een raar eiland”, zegt hij, „als u het vlieg tuig mist is het een verschrikkelijk eind zwemmen.” Men begrijpt dit en traint zich alvast in een gedisciplineerde stilte. Het jeugdig volkje berust mokkend in de stil te, een enkele oprisping van zanglust daargelaten. Bij het zien van de eerste dubbeldekker roepen zij„Stanley”. En imiteren Olive. Als de stilte het diepte punt bereikt, begint het jongerenkoor veelzeggend aan het befaamde lied „We shall overcome”. De vraag is, of ze daar Ajax mee bedoelen. Jü speelde de overwinning doordat hij kort voor de streep omkeek naar zijn tegen standers. De Zwitser Hubschmidt schoot binnendoor en versloeg Duchemin op de lijn. Den Hertog werd derde. In het algemeen ploegenklassement leidt Nederland met ruim een halve minuut voorsprong op Frankrijk. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Hubschmidt (Zwits) 3.46,29 2. Duchemin (Fr) z.t., 3. Den Hertog z.t., 4. Hrazdira (Tsj-Sl) z.t., 5. Prachl (Tsj-Sl) 3.47,55, 6. Hava (Tsj)-Sl) z.t., 7. Moore (GB) 3.47,57, 24. Oosterhof 3.48,20, 34. Koeken 3.59,52, 35. Van Katwijk 3.59,53, 39. Jansen 3.59,56. Het algemeen klassement: 1. Den Hertog 7.15,32, 2. Hubschmidt 7.15,58, 3. Duchemin 7.16,23, 4. Hrazdira 7.16,43, 5. Oosterhof 7.17, 6. Edwards (GB) 7.17,47, 7. Gaverts- son (Zwe) 7.17,52, 8. Aling 7.17,58, 9. Prachl 7.18,04,10. Gaffajoli (Fr) z.t (Van onze sportredactie) LONDEN. De Britse Sunday Times geeft Ajax verreweg de meeste kans om als overwinnaar uit de Europa-cup finale te stappen. „De Nederlandse kampioenen starten”, schrijft het blad, „als duidelijke favorieten, hoewel de Griekse semi-profs nog steeds geloven dat alles mogelijk is na de uitschakeling van Everton en de sensationele zege op Rode Ster Belgrado. Ajax heeft echter drie troeven: Cruyff, de „beste middenvoor van Europa”, Keizer, een „match-winner zonder weerga als hij zijn dag heeft” en in het hart van de de fensie de 31-jarige Vasovic. Verder ver trouwen de Amsterdammers op hun nieu we middenrif, dat „jonger en beter” is dan het trio dat twee jaar geleden tegen AC Milan bezweek. Honderd fans druppelen een uur voor vertrek op Zestienhoven binnen. Voor de ingang hebben ze een petje gekocht, een toeter of een vaandel. Vaantjes vinden vooralsnog geen aftrek, wellicht is dat iets meer voor de dagjesmenseh, die vandaag bij duizenden verwacht worden. Op Zes tienhoven wil de echte stemming nog niet komen. Alleen de pet die iedereen draagt geeft een verbroederend gevoel. Een vermoedelijk uit Den Haag afkom stige jongeman tracht daarin verandering te brengen. Hij zet luidkeels de Spaanse leuze „Que sera sera” in. Hij vermoedt dat het een 5-0 overwinning voor Ajax zal zijn, zo dubbelzinnig is het Spaanse spreekwoord nu ook weer niet. Tegen een nieuw aangekomene zegt hij: „Jij bent ook voor Ajax zeker”. „Neen”, zegt de ander, „ik kom uit Athene”. Dan verschijnt in de betegelde kantine een dik, bejaard mannetje, de bril in de bolle wangen gestoken, die op dramatische wijze stilstaat en het volk toeroept: „Wie wint de cup vanavond?” Iemand roept: „Ajax”. Tevreden stevent het oude man netje op de petten af en geeft iedereen een hand. „Zijn jullie ook van het abat toir”, vraagt hij om onduidelijke redenen. Zijn hand beeft. Hij kwijlt. Daar kunnen Supporters van Ajax, overtuigd van veel doelpunten op Wembley. Als het nu ook maar Amsterdamse goals worden s Fraai gevormde kast beschermt het solide Pontiac uurwerk tegen vocht en stof. Wijzerplaat met kleurige zöne. Doublé 149.- we nog veel plezier mee beleven. En ja, daar zet hij: „Op een slof en een oude voetbalschoen” in. Hij krijgt enkele tafel tjes van wachtenden mee. Maar tot zijn duidelijke ontevredenheid blijft het bij slechts één samenzang. Men spaart zich kennelijk voor vanavond. LONDEN. Beweerd wordt dat wan neer Panathinaikos wint elke speler 3.000 pond (ongeveer 25.000 gulden) zal ontvan gen en verder zal worden getracteerd op een auto, een flat in Athene en een le venslange uitkering van 120 pond (onge veer 1000 gulden) per maand behalve an dere vertroetelingen zoals de speciale aan dacht van een aantal Griekse schonen die als stimulans voor het team in uitzicht zijn gesteld. De Ajacieden zijn vooral bevreesd voor ruw spel van de Grieken en hebben hier over alvast een woordje gewisseld met de Engelse scheidsrechter. De wedstrijd zal in Engeland recht streeks over het televisienet van BBC 1 worden uitgezonden. Jock Stein, de mana ger van Celtic, en Bob Wilson, medewer ker van de BBC, zullen de match analy seren. Tante Leen knijpt de Griekse doelman Konstantin eens even bemoedigend in de wang. J/\ l Oud-leden van V.V.H. Z/ \r—I worden verzocht hun yj naam en adres op te geven aan JACOBIJNESTRAAT 8 HAAARLEM IJMOND. Telstar heeft van KNVB geen toestemming gekregen de wedstrijd tegen Excelsior op donder dagavond af te werken. De leiding van Telstar verkeerde aanvankelijk in de ver onderstelling dat er geen bezwaren meer zouden zijn nu de laatste wedstrijd van geen enkel belang meer is voor de eind stand in de eredivisie. De vervroeging werd in Den Haag echter toch afgewe zen omdat TelstarExcelsior op het toto- formulier voorkomt. De wedstrijd wordt nu normaal op zondag gespeeld. In het centrum van Londen is het dins dagavond uiteraard feest. Helaas vertrek ken Jaap van Praag en de andere Ajax- topbestuurderen te vroeg van Piccadilly Circus, al kan hij geen taxi vinden. En de top-vrouwen willen eigenlijk nog lang niet naar huis. In hun maxi-jurken, die zij ongetwijfeld nog avondjaponnen noe men, maken zij rondedansjes op de trot toirs en zingen met een vlaggetje in de hand de liederen, die de hele avond al op de hoeken van het circus opklinken. Toch vindt de Ajax-top een taxi en ver dwijnt naar rustiger oorden. De „gemoedelijke bobbies” houden de groepen Ajax-supporters in beweging. Maar de aanhouder wint. Rond half twaalf hebben de kleinere ploegjes zich vereend tot een paar honderd en wijken niet meer. Dan blijkt dat jarenlange lu dieke experimenten en internationale er varing hun vrucht beginnen af te werpen, vooral omdat de Grieken er uren over doen om georganiseerd te raken en tot een gezamenlijke yell te komen. Hun yell blijft eenvoudig, amateuristisch zou je zeggen, bij „Pao”, wat rijmt met „Mao”. maar die grap haalt geen Ajax-fan uit Naderhand wordt de woordenschat van de Grieken wat verrijkt, maar tegen Ajax valt niet op te schreeuwen. Aangevoerd door een groep met een spandoek „Vlaar- dingen groet Ajax” veroveren de Ajax- supporter als eersten het pleintje midden op Piccadilly Circus. Maar als de Griekse aanhang doodgeschreeuwd is, gaan de Tnnrlnrr Ajax-supporters vrijwillig weg, aange- LvJUll Z/O11U voerd door een Vlaardinger op rood-witte klompen en met een ijsmuts op het hoofd. Je bent chauvinistisch of je bent het niet. Dat het schaats-chauvinisme het voetbal- chauvinisme dekt, blijkt ook uit de yell „Puskas go home”, die gezongen wordt op het befaamde „Heya Ard Schenk”. De Grieken hebben geen antwoord paraat, be halve dan die ene mevrouw die „Ajax kaputt” roept. Voor de Engelsen is het allemaal erg vreemd. Er zijn twee reacties. De ene luidt: „Fuck off”. De andere staat te lezen op de dubbeldekkers die langs rij den: „Headache!”. V - r' ->!•: 4 nCMTIAC

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19