Knelpunt: financiële ruimte voor volgende kabinetsperiode KAMERVRAGEN OVER Informatie-Steenkamp in kritieke fase TREINONGELUK Rijk achteloos jegens financiële positie kale vlakte Amsterdam Haarlemmerplein nu Pornofilmclub bij rechtbank onder de loep IN RIPS (NB) DRIE DODEN I in MODELLEN 1971 Namen gewonden bekendgemaakt Klacht Nederlandse Gemeenten: Haarlem moet de onderwijsuitkering over 1960 nog Studentenpastoraat Leiden in conflict Trekker op de linkerweghelft krijgen met dr. Simonis M Ru Tl! WOENSDAG 2 JUNI 1971 2 „Knopen doorhakken* Gehuwde priester celebreerde mis FRIESE VARKENMARKT 2-10 - TELEFOON: 0 23-31 04 40* Voor 55 mille schilderijen gestolen BREDA „Hoe achteloos het rijk zich opstelt tegenover de financiële positie van de gemeenten blijkt uit het tempo waarin de toch reeds schriele onderwijsuitkeringen worden afgewikkeld. Het departement van Financiën is daar vele jaren mee ach ter”. Dat zei de heer J. C. Lindeboom, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, vanmorgen in zijn openingsrede voor het congres van de vereniging in Breda. GASHAARDEN EN CENTRALE VERWARMING non stop geopend van 10—22 uur donderdag 3 juni S vrijdag 4 juni zaterdag 5 juni in Speeltuinvereniging „Weltevreden” Spaarndamseweg, hoek Jan Gijzenkade HAARLEM-NOORD (bus NZHVM - lijn 5) 9 landelijk erkende gasfitter stooktechnische adviseur ervaren installateur FABER gashaarden met gloeikolen slechts f 720.— HET WITTE HUIS Gewonden Onderzoek? (Van onze redactie in Amsterdam) De ravage na de aanrijding Hij wenste de bestuurders van de vier ADVERTENTIE 4 AMSTERDAM Bij een inbraak in een woning gan de Overtoom in Amster dam zijn in het pinksterweekeinde vijf schilderijen ter waarde van ca 55.000 ge stolen. De lijsten werden achtergelaten. K.V.P.-fractieleider dr. Veringa zei na afloop van het overleg met zijn fractie dat niemand belastingverhoging wil waar van de noodzaak niet nadrukkelijk is aan getoond. Er zal daarover overeenstemming moeten komen met het bedrijfsleven om afwenteling op de prijzen tegen te gaan. De slachtoffers zijn: C. Nabuurs (20 jaar) uit Völkel, H. Nabuurs (22 jaar) uit Rips (gem. Uden) en J. Somers (20 jaar) uit Völkel. H. Nabuurs was gehuwd De trekker week op de weg naar Venray uit naar de linker weghelft om drie fiet sende kinderen te passeren, maar kwam toen in botsing met een auto uit tegenge stelde richting. Drie inzittenden van de auto zijn om het leven gekomen. DESPAARNESTAD wel nodig is dat weer een nieuw soort ambtenaren het land in wordt gestuurd om namens de minister toezicht te hou den op uitvoering van de wet. Hij zei meer heil te zien in bijstandsconsulenten die zorgen voor informatie en overleg. Hij waarschuwde tenslotte dat het ver trouwen van de burgers in het openbaar bestuur zal worden aangetast, als de cen trale overheid de lokale overheid niet meer in staat stelt haar taak naar behoren te vervullen, doelend op de zwakke financië le positie van de gemeenten. „Het minste dat Wij van het nieuwe kabinet mogen ver langen is, dat het althans de sobere voor stellen van de Raad voor Gemeentefinan- ciën honoreert en daarop niet beknibbelt”. BAKEL. Een verkeerde manoeuvre van een trekker met oplegger heeft dins dagmiddag in het Brabantse plaatsje Rips gemeente Bakel en Milheeze aan drie personen het leven gekost. Volgens mr. Biesheuvel is men het er over eens dat voor de jaren 19711972 een matigingsprogramma nodig is. De moeilijkheid is echter hoe dat matigings programma kan worden ingepast in een vierjarig regeringsprogramma, waarin al lerlei knelpunten toch een beetje vlees en bloed krijgen. Overeenstemming bestaat ook over de wens van een algehele en grondige Grondwetsherziening naar het model van de staatscommissie Cals-Don- ner. Over de defensie en de ontwikke lingshulp moet nog worden gepraat. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De pogingen van prof. Steenkamp om de drie confessio nele partijen, de VVD en DS’70 tot een akkoord te bewegen over regerings samenwerking, zijn in een kritieke fase beland. De vjjf fractieleiders heb ben ook gisteren geen overeenstemming weten te bereiken over de finan ciële ruimte die voor de volgende kabinetsperiode kan worden geschapen om nieuwe collectieve voorzieningen mogeljjk te maken. De politieke bereidheid om elkaar te vinden is volgens mr. Biesheuvel nog steeds aanwezig. „Wij willen een akkoord, maar niet tot elke prijs.” Ook in Amsterdam banen bulldozers en slopershamers zich een weg door oude stadsgedeelten. Zo is het Haarlemmerplein een kale vlakte geworden. De historische Haarlemmerpoort staat er nog, maar zal waarschijnlijk ook moeten wijken voor het verkeer. Maar men wil haar dan op een andere plaats herbouwen. Volgens mr. Geertsema wordt ook over het omroepvraagstuk in de kring van de vijf allesbehalve uniform gedacht. Hij liet echter blijken dat dit vraagstuk geen breekpunt behoeft te zijn. De woningbouw is evenmin een struikelblok. De specialis ten van de vijf fracties op dit gebied heb ben hierover gisteren een gemeenschappe lijke beleidslijn uitgestippeld. is echter uit op het tegendeel: belasting verlaging. Mr. Geertsema schijnt een tus senpositie in te nemen. DEN HAAG De PvdA-Tweede-Kamer- leden Van Thijn en Oele hebben staats secretaris Kejjzer (Verkeer en Waterstaat) schrifteljjke vragen gesteld over het spoor wegongeluk by Duivendrecht. In het bij zonder vragen ze, of uit de gang van zaken moet worden afgeleid, dat er geen beveili ging is geweest met behulp van de zoge naamde „automatische treinbeïnvloeding” (ATB), waarmee al vele jaren uitgebreide proefnemingen worden ondernomen. Naar aanleiding Leidse studentenparochie, die het gaan van een gehuwde priester in De moeilijke etappe, waaraan het poli tieke peloton gisteravond begon, betreft voornamelijk de begrenzing van de finan ciële ruimte en de hergroepering van de de overheidsuitgaven voor de komende ka binetsperiode. De drie confessionele frac tieleiders sturen daarbij aan op een lichte verhoging van de belasting- en premie druk, conform het SER-advies dat onlangs over deze zaak is uitgebracht. Volgens dat advies dient er economisch gezien eerst orde op zaken te worden gesteld, waarna tot 1975 een stijging van de belastingdruk met 2 percent en van de premiedruk met 3 percent mogelijk zal zijn. Dr. Drees jr. De beide Kamerleden, die informeren of het achterop komende treinstel en het be trokken baanvak waren uitgerust met ATB, vragen in hoeverre de vertraging in de in voering van de ATB moet worden toege schreven aan de aanvankelijke keuze van een voor NS te kostbaar systeem en in hoeverre het thans in ontwikkeling zijnde Alhoewel de spoorwegongevallenraad volgens de wettelijke opdracht een onder zoek kan instellen naar een ernstig spoor- wegongeval, kon de voorzitter van de raad, mr. A. F. Schepel (tevens griffier van de Tweede Kamer) nog niet zeggen of de raad het ongeluk bij Duivendrecht gaat onderzoeken. De raad moet beginnen met te wachten op de resultaten van het in terne onderzoek van de spoorwegen, zei mr. Schepel desgevraagd. Pas daarna beraadslaagt de spoorweg ongevallenraad over de vraag of het wen selijk is een openbaar onderzoek in te stellen. De informateur was gisteravond nog even somber over zijn kans op succes als vrijdag. Hij liet zijn woordvoerder meede len dat er zich sindsdien geen ontwikke lingen hebben voorgedaan die meer pers pectieven bieden. „De ploeg is het Zwarte Woud nu door en heeft de eerste Alpenrit, een flinke bestijging, ingezet,” aldus de woordvoerder. Naar hij meedeelde lag er gisteren een groep van drie duidelijk aan de kop van het peloton, was er één wat achterop geraakt en nog één die nog wat méér achterbleef. Die laatste, waarbij de naam van dr. Drees jr. mag worden in gevuld, zou de bezemwagen op de hielen hebben. De rechtbank wilde even zien wat voor films men zoal te zien had gekregen bij de Helio (porno) club, die menige bezoe ker had getrokken in zijn onderkomens aan de Nieuwezijds Voorburgwal en de Prins Hendrikkade in Amsterdam. De zaak kan worden beschouwd als een openingszet in de partij die de justitie te gen pornoclubs is gaan spélen. Van veel van dergelijke clubs vindt de justitie dat zij allerminst besloten verenigingen zijn. En juist die beslotenheid is nodig, wil men met de heren van den gerechte geen moeilijkheden krijgen. Er verschenen er de laatste tijd nogal wat in Amsterdam. Weliswaar wordt ge zegd dat alleen leden toegang hebben, maar in veel gevallen bleek het lidmaat schap te verwerven te zijn bij het kopen van een toegangskaartje. Daarmee kwam de toegangsprijs door gelijktijdige stor ting van het zgn. contributiegeld wel wat hoog uit te vallen, maar wezenlijk verschil met een bioscoopkaartje zag de officier van justitie, mr. C. Habermehl, er niet in. Tegen de exploitant van het theatertje eiste hij daarom 500 gulden boete wegens het in voorraad hebben van pornografi sche films die openlijk te vertonen. De verdachte was niet verschenen. Eind deze maand zullen de zaken wellicht wat principiëler worden bediscussieerd als een Heemstedenaar, exploitant van een soort gelijke filmclub in Amsterdam, voor moet komen. Zou ten aanzien van bepaalde clubs wor den uitgesproken dat er wel van besloten voorstellingen sprake is, dan is men er overigens nog niet mee. De volgende stap van de justitie kan dan zijn, van de recht bank een uitspraak te vorderen dat de (porno)club strijdig is met de Openbare orde en dientengevolge op grond van de wet vereniging en vergadering (van 1855) moet worden verbonden. Hij herinnerde ook aan de brief van de vereniging, aan kabinetsinformateur Steen kamp, waarin werd gepleit voor één na tionale politie. De ernst van de toestand waarin de politie verkeert is volgens de heer Lindeboom volstrekt miskend door de minister van Binnenlandse Zaken, die een verhoging van de organieke sterkte van politiekorps van nog geen 3 percent toestond, hoewel de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten de minister een ver hoging van 20 percent had gevraagd. De heer Lindeboom zei verder dat een door de staatssecretaris van CRM aan- handig gemaakte structurele wijziging van de Algemene Bijstandswet hem ernstige zorgen baarde. Hij vroeg zich af of het van de motie van de voor- de eucharistie steunt, verklaarde de bisschep dinsdag deze beslissing ten zeerste te be treuren. „Ondanks uw bedoeling keur ik dit besluit af", aldus de bisschop, die meent dit niet onder zijn verantwoorde lijkheid te kunnen nemen. Omdat de kerkelijke herder zich, zoals hij in een brief aan de Leidse parochie schrijft, verantwoordelijk blijft voelen voor deze gemeenschap, dringt hij aan op een gesprek en overleg over de bezetting van het studentenpastoraat, de pastorale zorg voor de Leidse studenten en over de wijze waarop oecumenisch wordt samen gewerkt. De bisschop zegt te hopen, dat het ontstane conflict niet zonder uitzicht is. grote steden in ons land succes met hun actie ter verbetering van de financiële po sitie van hun steden, maar hij waarschuw de tegelijkertijd dat het oplossen van de nood, in de vier grote gemeenten niet ten koste mag gaan van de overige gemeen ten. De heer Lindeboom zei verder o.m. dat de gemeentelijke overheden behoefte hebben aan een moderne persoonsadministratie, maar wel een die de individuele burger rechtsbescherming biedt. De burgers moe ten het wat, hoe en waarom van hun re gistratie weten. „Het departement is nu nog bezit met onderwijsuitkeringen over de jaren 1964, 1965 en 1966. Haarlem moet zelfs de uit kering over 1960 nog ontvangen”, aldus de heer Lindeboom, die zich afvroeg of er er gens in de overheidshuishouding nog meer van zulke achterstanden waren. Hij sprak de hoop uit dat de nieuwe minister van financiën aan het inhalen van deze „ont stellende achterstanden” de hoogste voor rang zou verlenen. A.R.-fractieleider mr. Biesheuvel zei gisteravond laat dat het tijd wordt dat de informateur nu knopen gaat doorhakken. Hij verlangde na het afsluitende gesprek van vandaag over de financieel-economi- sche vraagstukken een nota van prof. Steenkamp met concrete punten, waarover de fracties zich dan in het komende weekeinde zouden kunnen uitspreken. „Op die manier komt vast te staap wie wél en wie niet wil,” aldus de AR-fractie- leider. Mr. Geertsema, de enige die zijn frac tie gisteravond niet naar het Binnenhof had ontboden, iAeek niet meer zo optimis tisch te zijn als de vorige week. Ook dr. Drees jr., die de kansen op succesvolle onderhandelingen de vorige week nog op 75 percent schatte, waagde zich niet meer aan voorspellingen. Hij werd gisteravond op de drempel van de Eerste Kamer door de informateur teruggeroepen om, naar hij later zei, wat nadere informatie te geven over het programma van DS’70 en over zijn verhouding tot de confessionele par tijen. Dr. Drees zei desgevraagd het niet zinvol te vinden met het overleg door te gaan als vandaag mocht blijken dat over de financieel-economische aspecten van de samenwerking geen overeenstemming te bereiken zou zijn. Gisteravond raadpleegden dr. Veringa (K.V.P.), mr. Biesheuvel (A.R.P.) en drs. Udink (C.H.U.) opnieuw hun fracties. Dat deed ook dr. Drees jr. Volgens de woord voerder, die uitsluitend in wielertermen sprak, zou vandaag een beslissende rit worden gemaakt. Morgen, donderdag, ko men de fracties opnieuw bijeen. Sinds vrij dag, toen de informateur liet weten dat na de Limburgse heuvels nog het Zwarte Woud en de Alpen wachten, zijn volgens de woordvoerder op de „toer door dat Zwarte Woud al heel wat dingen afge daan”. Op de moeilijke Alpenetappe, die gistermorgen begon, zou het peloton ech ter wat uit elkaar zijn geraakt. GROTE SHOW 33 korting, dus u betaalt geen f 1076.maar Oranjeboomstraat 68, Haarlem, ver koopt alle merken haarden met vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B. ATB-systeem geschikt is om op grote schaal te worden ingevoerd. De staatssecretaris wordt gevraagd, of hij bereid is om aan de nog bestaande finan ciële belemmeringen voor de algehele in voering van ATB weg te nemen en tegen welk tijdstip op een volledig functioneren daarvan kan worden gerekend. Het districtsbureau van de rijkspolitie Amsterdam heeft dinsdagmiddag de vol gende lijst van gewonden van de trein ramp bij Duivendrecht gepubliceerd. Zij zijn in vijf Amsterdamse ziekenhuizen op genomen. Onder hen bevinden zich een bejaard Amerikaans echtpaar, drie Am sterdamse echtparen, van wie één met twee kinderen, en een Amsterdammer met zijn dochter en tweelingzoontjes. 1. Mevr. Wilhelmina Tetteroo-Tork (63 jaar), Den Haag; 2. Sid Ahmed Boualem (Marokko) (38 jaar), Hoensbroek; 3. mevr. Burgmeijer-Groot (60 jaar), Egmond-Bin- nen; 4. mevr. Burghmeijer-De Groot (22 jaar), Egmond aan Zee; 5. mevr. J. Sik- king-Gerritsen (78 jaar), Driebergen-Rij- senburg; 6. Gerritje Sikking (leeftijd niet vermeld), Driebergen-Rijsenburg; 7. F. J. Rohlfs (87 jaar), Haarlem; 8. Mohamed b’Abdeslam Bakkioni (Marokko) (34 jaar), Echteld; 9. M. M. Elzenaar (11 jaar), Am sterdam; 10. R. Elzenaar (12 jaar), Amster dam; 11 J. Elzenaar (12 jaar), Amsterdam; 12. L. Elzenaar (47 jaar), Amsterdam; 13. mej. E. A. J. Bianchi (31 jaar), Amsterdam; 14. J. K. H. Bianchi (70 jaar), Indonesië; 15. Th. D. A. van Doom (21 jaar), Amster dam; 16. mevr. E. C. van Doom-Horn (21 jaar), Amsterdam; 17. mevr. Th. A. de Graaff-Hoksbergen (50 jaar), Amsterdam; 18. H. J de Graaff (54 jaar), Amsterdam; 19. mevr. J. Bode-Van de Klok (51 jaar). Amsterdam; 20. mevr. C. Leven-Beyne (32 jaar), Amsterdam; 21. J. Enthoven (21 jaar), Amsterdam; 22. M. F. Kortzorg (33 jaar), Amsterdam; 23. mevr. A M. M. P. Kortzorg-Hoogeveen (28 jaar), Amsterdam; 24. Lynda Patricia Kortzorg (3 jaar), Am sterdam: 25. Bianca Adelita Kortzorg (7 jaar), Amsterdam; 26. mevr. A. T. van der Neut-Meijer (70 jaar), Amsterdam; 27. M. Kuiken (70 jaar), St, Petersburg Florida V.S.: 28. mevr. A. Kuiken-Kuiken (65 jaar), St. Petersburg Florida V.S.; 29 James B. French (21 jr), geboren Pennsylvania VS; 30. Charles A. Shell (17 jaar), geboren Iowa V.S.; 31. Warren S. Leap jr. (23 jaar), ge boren New Jersey V.S.; 32. Andrew M. Powers (18 jaar). geboren Minnesota V.S.; 33. Timothy J. Marfisi (21 jaar), geboren Missouri V.S. Vijf van de gewonden verkeren volgens de districtscommandant, overste Honcoop, nog in levensgevaar. Wie dit zijn was hem niet bekend. Van de vijf doden zijn er drie geïden tificeerd. Dit zijn: de typiste T. Scheffer (20 jaar) uit Lelystad, haar Luxemburgse verloofde P. F. Bissen (23 jaar) en de Ame rikaanse studente M. L. Priddy (17 jaar) uit Belair, Maryland V.S. Het vierde slacht offer is vermoedelijk Melvin Ed Thomas uit Texas. Zijn stoffelijke resten heeft men nog niet officieel kunnen identificeren, evenmin als die van het vijfde slachtoffer. AMSTERDAM. In het openbaar hield de strafkamer van de Amsterdamse recht bank dinsdagmiddag porno-matinee. Drie films stonden op het „programma”, waar in de geslachtsdriften lustig werden bot gevierd. Bijna een obscuur theater was de door gesloten gordijnen half duistere rechtszaal met op een klein scherm de wellustige beelden. ROTTERDAM. Het Leids studenten pastoraat is in conflict met de bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, over het voorgaan in de eucharistieviering van de onlangs in het huwelijk getreden pries ters drs. H. van Breukelen. De priester celebreerde de mis op eerste pinksterdag in de Nederlands hervormde Hoogland- kerk in Leiden. 1 Jij

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2