Terugtocht van Zuidvietnamezen HEVIGE GEVECHTEN IN OOSTEN VAN CAMBODJA aan Vaticaan: houdt de pers onafhankelijk NAVO vergadert morgen in Lissabon Spinnen touwladder (AN DAG TOT DAG ommentaar op actuele zaken Mode, emoties rechtspraak en KEIP België heeft stations te Scheuring in El Fatah Brug over de Straat van Messina kJ koop Gevangenen in Egypte vrijgelaten achtergrond Zware verliezen aan beide kanten Weer onderzoek naar massale Ceausescu dringt aan op eenheid onder communisten slachtpartij in Vietnam Hongerstaking om dochtertje terug te krijgen gewonden bij betogingen in Costa Rica Honderden Optiek WOENSDAG 2 JUNI 1971 Krijgsgevangenen Sihanoek DESNOODS DOOR MIDDEL VAN SPECIALE WETSMAATREGELEN Volgens radio-Amman Frankrijk V erwarring Actie van Tsjechisch ouderpaar (Van een onzer redacteuren) De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO houden morgen en vrijdag in Lissabon hun jaarlijkse voorjaarsvergadering. Die bijeen komst is niet in de allereerste plaats interessant omdat Nederlands demis sionaire minister Luns daar wel tot opvolger van secretaris-generaal Manlio Brosio zal worden gekozen. Zij ontleent haar belang vooral aan het nog immer uiterst vage vooruitzicht van een Oost-Westgesprek over vermindering van de strijdkrachten en een conferentie over de Europese veiligheid. Ol< KEIP Bij bezoek aan Peking van een Volgens da woordvoerder was het een AMMAN (AFP). Radio-Amman heeft gisteren melding gemaakt van een scheu ring in de Palestijnse guerrillabeweging El Fatah. Een groepering zon zich onder de naam „Nationaal Bevrijdingsfront van Palestina” uit de beweging hebben losge maakt. Wat dat betreft kan Lissabon een in teressant licht werpen op de Franse politiek Parijs immers heeft zich al tijd verre gehouden van gesprekken over wederzijdse evenwichtige vermin dering van strijdkrachten. Nu Breznjev op handige wijze het woord weer aan de NAVO heeft gelaten, hoewel zoals gezegd de werkelijke inhoud van zjjn woorden nog moet worden vastgesteld, zullen de Fransen hun positie toch op nieuw moeten bepalen. Dit klemt te meer omdat dat Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bjj hun SALT-gesprek- ken over de beperking van strategische wapens vermoedelijk een aantal pro blemen zullen overhouden die beter passen in een gesprek over de weder zijdse evenwichtige vermindering van strijdkrachten. Maar dan komen de VS op een terrein waarop zij door het Noord-Atlantisch bondgenootschap geen eigen heer en meester zijn. De andere NAVO-landen zullen er weinig voor voelen om de Amerikanen alle beslissingen te laten nemen. Amerikanen overigens die on danks het mislukken van senator Mans- De behoedzame manoeuvres in de richting van een betekenisvol gesprek over een vermindering van de strijd krachten zullen om maar iets te noe men stuiten op problemen als de status van de DDR. Erkenning van dat land lijkt onvermijdelijk als het ooit tot een multilateraal gesprek over wederzijdse evenwichtige vermindering van strijd krachten tussen oost en west zal ko men. Pas daarna kan worden begonnen met de gigantische taak vast te stellen wat zo’n aanduiding als „evenwichtig” in de praktijk gaat betekenen. Kortom, gespreksstof te over voor de ministers tuigen omlaaggeschoten. Voorts had het tien kanonnen van groot kaliber, ruim 500 ton munitie en een grote hoeveelheid an der materieel buitgemaakt. Men vermoedt nu, dat deze gevangenen via Vietcong-kanalen uit Hanoi opdracht hebben gekregen in Zuid-Vietnam te blij ven. Kennelijk wil Noord-Vietnam zich niet in een dwangpositie laten manoeu vreren. VATICAANSTAD. (EFE) Het Vati caan houdt in een herderlijke instructie- brief over de massacommunicatiemiddelei die morgen door kardinaal Gray, bisschop van Edinburgh, aan de pers zal worden overhandigd, een pleidooi voor het behoud van de onafhankelijkheid van de kranten ook als daarvoor speciale wetten nodig zijn. Een woordvoerder van El Fatah in Bei roet heeft de scheuring heftig ontkend en de berichten daarover „ontsproten aan de verbeelding van de Jordaanse autoritei- ROME. (Reuter) De Italiaanse rege ring heeft gisteren een wetsontwerp goed gekeurd voor de oprichting van een maat schappij, die een brug over de Straat van Messina moet ontwerpen, bouwen en exploiteren. Deze brug zou Sicilië met het Italiaanse vasteland verbinden. Op een vergadering van het Italiaanse kabinet, die werd bij gewoond door het hoofd van de Siciliaanse regering, Mario Fasino, is overeengekomen, dat de Ita liaanse staat de meerderheid der aandelen in de nieuwe maatschappij zal hebben. In april keurde de Italiaanse regering in beginsel een plan goed voor de bouw van een brug van 3.2 kilometer lengte. Politieke waarnemers zijn er dan ook betrekkelijk zeker van dat de NAVO- raad het volgende week gemakkelijk eens zal kunnen worden over een nieu we verwoording van zijn voorwaarden tot een gesprek over de Europese vei ligheid en de wederzijdse evenwichtige vermindering van strijdkrachten. De „andere lopende besprekingen” zullen daarin dan niet meer voorkomen. Het vrijwel ontbreken van vooruitgang wat Berlijn betreft zal de NAVO overigens dwingen op dit punt haar voorwaarden geenszins te verzachten. WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse leger stelt een onderzoek in naar beschuldiging over een nieuwe massa moord in Vietnam, waarbij 24 tot 40 bur gers, onder wie vrouwen en kinderen, door leden van de Amerikaanse luchtlandings- brigade zouden zijn gedood. De terminologie waarvan hij zich be diende sloot zo dicht aan bij de for muleringen waarop de NAVO zich steeds heeft beroepen dat alom nog steeds koortsachtig wordt beraadslaagd over de reikwijdte en het eventuele praktisch nut van Breznjevs verkla ring. in bredere zin en van een meer per manent karakter). Een gesprek over troepenverminde ring zou, zo meent men bij de NAVO, binnen dat raam passen en minder strijdkrachten zou wat dan wordt ge noemd „de daadwerkelijke scherpte van de confrontatie” kunnen wegne men. Niettemin is de NAVO ook bereid buiten een veiligheidsconferentie om over troepenvermindering te spreken en er zijn dan ook geen voorwaarden vooraf gesteld. Duitslanden als het SALT-overleg of zelfs de onderhandelingen over het Midden-Oosten heeft bij NAVO en War- schau-pact tot verwarring geleid. Deze manoeuvre werd gedekt door een intensief luchtscherm van Zuidvietnamese en Amerikaanse vliegtuigen, nadat vorige week in en rondom Snoei, dat 160 kilome ter ten noordoosten van Pnom Penh ligt, zware gevechten waren uitgebroken. PEKING. (AFP) De Roemeense pre sident en partijleider Nicolae Ceausescu heeft in Peking een pleidooi gehouden voor eenheid in de communistische bewe ging. Hij sprak tijdens een banket dat hem op de eerste dag van zijn verblijf in Pe king werd aangeboden, waarbij ook pre mier Tsjoe En Lai en een deel van de leden van het Politburo aanwezig waren. VS in Europa te verminderen, de druk van het thuisfront voelen en een op merkelijke gretigheid hebben getoond in hun bereidheid om met de Russen over troepenvermindering te spreken. Cambodjaanse troepen hebben gisteren ten oosten van Pnom Pen 200 communisti sche strijders gedood. Dit is meegedeeld door een militaire woordvoerder in de Cambodjaanse hoofdstad, die het gevecht het zwaarste noemde dat sinds het begin van de strijd in Cambodja bij Pnom Penh is geleverd. Twee huizen van Amerikanen in Pnom Penh zijn gisterochtend door bomaansla gen verwoest. Een Amerikaanse militair werd daarbij gewond. Op de plaats van de aanslag zijn pamfletten gevonden waarin de Cambodianen worden aangespoord de Verenigde Staten te straffen voor hun in menging in de strijd in Cambodja. Vorig jaar hebben de ministers van Buitenlandse Zaken in Rome hun be reidheid om tot multilateraal overleg omtrent de Europese veiligheid te ko men, afhankelijk gesteld van vooruit gang bij de onderhandelingen over Ber lijn en „bij andere lopende besprekin gen”. Deze uiterst vage formule die naar believen zowel betrekking kan hebben Hij zei met nadruk dat de communisti sche partij en de regering van Roemenië zeer gehecht zijn aan ontwikkeling van de vriendschap, het bondgenootschap en de samenwerking met alle socialistische lan den, en met alle communistische en ar beiderspartijen. Deze passage van zijn rede kreeg van zijn toehoorders overigens een minder warm applaus dan zijn andere uitspraken. Roemenië doet alles om de „moeilijkhe den die op het ogenblik tussen de socia listische landen bestaan, te boven te ko men”, aldus Ceausescu. Hij noemde „de eenheid van de internationale communis tische beweging van essentieel belang om het anti-imperia’listisch front te verster ken.” Volgens de radio hebben dit front en een andere groepering, genaamd „Comité van Vrije officieren van El Assifa”, in Beiroet en Damascus pamfletten verspreid waar in ,de samenzweerders in de leiding van El Fatah” worden beschuldigd van sa menspanning met „het internationale im perialisme en de contra-revolutionnaire machten in de Arabische wereld”. Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) De regering in ballingschap van het af gezette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek heeft vanuit China la ten weten, dat „de nationale bevrijdings- troepen” bij Snoei een grote overwinning hebben behaald op de Zuidvietnamezen. In drie uur van verwoede strijd waren zondag de Zuidvietnamese achtste tacti sche infanteriegroep en het eerste pantser- regiment in de pan gehakt. Aan Zuidviet namese kant vielen 1500 doden en gewon den. Het „bevrijdingsleger” had driehon derd krijgsgevangenen gemaakt, bijna 150 militaire voertuigen vernield en vijf vlieg- Dit is gisteren van goed ingelichte zijde in Vaticaanstad vernomen. In het docu ment, zo zei men, wordt erop gewezen dat de enorme sommen die aan de publciteit worden verspild, de grondslagen van de massacommunicatiemiddelen dreigen te veranderen. „De mensen”, aldus de in- structiebrief, „zouden zo de indruk kun- Het heeft de Duitsers wat moeite ge kost, maar tot kennelijke opluchting van zijn NAVO-partners, heeft de Bondsrepubliek besloten deze belang rijke politieke ontwikkeling niet vooraf met voorwaarden te belasten. Het is evenwel duidelijk dat de Amerikanen in hun reacties op de rede van Brezn jev enthousiaster zijn gebleken dan de Europese NAVO-landen. Daar is men er wel eens beducht voor dat de VS in de verleiding zouden kunnen komen op een gegeven moment met de Sovjet- Unie over hun hoofden een overeen komst aan te gaan. Zover zal het wel niet komen, maar het noopt de Euro pese NAVO-partners wel tot een zeer zorgvuldig beleid. Binnen dat beleid moet dan zowel rekening worden ge houden met de eisen die de militaire veiligheid stelt als met het feit dat bij voorbeeld in Nederland om zeer uit eenlopende redenen vermindering van de defensie-uitgaven wordt bepleit. Volgens een krantebericht speelde de slachting zich in september 1968 af op een strand bij Bong Son in de provincie Binh Dinh. Na een amfibische actie, waarbij geen contact met de vijand was gemaakt, rustten de Amerikaanse militairen uit op het strand in de buurt van een groep Zuidvietnamezen die verversingen ver kochten. Om onduidelijke redenen hadden de Amerikanen plotseling het vuur ge opend op de burgers, die allen gedood wer den. Een ex-soldaat sprak van een „hel van twee minuten”. Het leger deelde gis teren mee dat een onderzoek naar de be schuldigingen gaande is en dat het in dit stadium geen nadere bijzonderheden wilde verstrekken. feite wat er gebeurt. De belachelijke strijdvraag van de huidige tijd over de haardracht van mannen zal over enkele jaren volkomen uit de wereld zijn. Dan zal niemand zich meer kunnen voorstellen dat in 1971 een jongeman twee jaar de gevangenis inging, omdat hij meende ook in militaire dienst nog een minimum van persoonlijke vrijheid te hebben overgehou- den. Op dit ogenblik echter is de kwestie nog bloed-ernstig. De militaire recht spraak heeft nog niets geleerd van al die huiselijke tragedies en milieu-opstanden, die zich afspeelden rondom jongelieden en hun opvoeders en pedagogen en die de lengte van de haardos tot inzet hadden. Hoeveel ouders zouden deze militaire rechters kunnen vertellen dat de langere haardracht van de nieuwe generatie niet een gril, maar een zaak van generatie- vrijheid is? En hoeveel ouders zouden niet kunnen getuigen dat die hele haargeschie denis de moeite niet waard is, omdat het niet gaat om haren maar om karakters? Men haalt zich de woede van volks groepen op de hals, als men het niét eens is met de stelling dat lange haren „links, lui en vuil” betekenen. Toch moet de militaire rechtspraak eindelijk eens bewij zen dat zij niet vonnist aan de hand van emotionele vooroordelen, maar aan de hand van het recht en de objectieve inter pretatie van de wet. Maandag had president Sadat opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar alle Egyptenaren die zonder vorm van proces gevangen zaten, en diegenen vrij te laten, van wie zou blijken dat zij ille gaal werden vastgehouden. STOCKHOLM. (DPA) Door middel van een hongerstaking in het centrum van Stockholm willen Anna en Jiri Porizka bereiken dat hun zesjarig dochtertje Pavlina, dat zjj vier jaar geleden bij hun vlucht uit Tsjecho-Slowakije hebben ach tergelaten, toestemming krijgt zich bij hen te voegen. Maandag hebben zij een lijst met 7000 handtekeningen van landgenoten in Zwe den bij de Tsjechische ambassade af ge geven. Enige tijd geleden is het een Grieks NAVO en Warschau-pact voeren al jaren een tweegesprek per communi qué. Zo’n dag of veertien geleden kreeg het onverwacht wat reliëf toen de Rus sische partijsecretaris Leonid Breznjev tg'dens een rede in Tiflis te kennen gaf, dat er over wederzijdse vermindering van strijdkrachten in Centraal-Europa te praten zou zijn. Wederzijdse evenwichtige verminde ring van strijdkrachten is een gespreks onderwerp dat de NAVO destijds heeft geopperd omdat het goed aansloot bij het verlangen van de Warschau-pact- landen om wat wij dan noemen een Eu ropese veiligheidsconferentie tot stand te brengen. (Het Westen spreekt overi gens liever van een conferentie over de Europese veiligheid omdat het zich niet wenst te binden aan één enkele bij eenkomst vol plechtige beloften en ver- BRUSSEL België heeft 26 stations te koop. Als gevolg van het inkrimpen van de spoorverbindingen in de afge lopen tien jaar is er een aantal lijnen afgeschaft en de stations op die lijnen zijn overgedragen aan de dienst der domeinen. Uit een antwoord op vragen uit het parlement is nu gebleken dat er nog 26 van deze stations te koop zijn. Liefhebbers kunnen terecht in Aalbe- ke-Moeskroen, Beaumont, 's Graven- brakel, Cour-Sur-Heure, Eernegem, Eigenbilzen, Fauroeulx, Froidchapelle. Grammene, Hachy. Hamois, Havelan- ge, Hooglede, Huppaye, Kermt, La Ro che Moere, Natoye, Nismes, Oostkerke, Oostrozebeke, Piringen, Plombieres, Rebecq-Rognon, Snaaskerke en Vlies- ville. SAN JOSE (EFE). In San José, de hoofdstad van de Middenamerikaanse staat Costa Rica, hebben vannacht onge veer 500 studenten verwondingen opgelo pen in gevechten met de politie. Aanleiding was een manifestatie waar mee studenten hun solidariteit wilden be tuigen met de arbeiders op de bananen plantages van de Amerikaanse „United Fruit Company”, die al verscheidene da gen in staking zijn. Volgens de politie zijn ongeveer 200 be togers aangehouden. Elf politiemannen werden gewond. De studenten bekogelden de Amerikaan se ambassade met stenen. Ook vielen zij het kantoor van de genoemde maat schappij aan, dat zij bezetten. CAIRO (Reuter). Een eerste groep politieke en criminele gevangenen die zon der proces in Egyptische gevangenissen werden vastgehouden, is gisteren vrijgela ten. Dit heeft de minister van Binnenland se Zaken, Mamdoeh Salem, verklaard. Hij zei niet om hoeveel gevangenen het ging. Als de militaire rechtspraak zich met alle geweld belachelijk wil maken, dan moet zij voortgaan op de weg die zij met Rinus Wehrmann is ingeslagen. Zij heeft deze langharige jongeman twee jaar ge vangenisstraf opgelegd omdat hij weiger de zijn haren te laten knippen. Formeel is er niets tegen in te brengen. Weigering van een dienstbevel iedere militair in hart en nieren wordt bleek als hij zoiets hoort, want weigeren dienstbevel is zo ongeveer de zwaarste zonde die een mens op deze gemilitari seerde aarde kan bedrijven. Een verge lijking met de straffen in de burgerrecht- spraak maakt dat duidelijk: anderhalf jaar voor moord met roof, één jaar voor doodslag, duizend gulden boete voor het doodrijden van een jongeman, drie maan den gevangenisstraf voor mishandeling met dodelijke afloop. Twee jaar gevange nisstraf wegens het niet opvolgen van een dienstbevel. Een dienstbevel is een dogma. Er zijn tijden geweest dat het niet opvolgen van een dienstbevel de dood tengevolge had. Dat was in een periode, die zich ken merkte door de absolute macht van het soldatendom. Die absolute macht is in democratische landen ingeperkt tot binnen de hekken van de kazernes, maar op dat territoir waar het gros van onze jonge mannen terechtkomt heerst in ieder geval nog rudimentair de geest van de absolute macht. Een dienstbevel waar het voortbestaan van de natie van afhangt, moet on voorwaardelijk worden opgevolgd. De strijdkrachten bestaan namelijk bij de gratie van het nationale doodsgevaar. Een land moet zich kunnen verdedigen en voorbereid blijven op de bedreiging van zijn nationale bestaan. Een dienstbevel moet zinnig zijn. En een dienstbevel dat de lengte van hoofdharen in absolute zin wil vaststellen, is niet zinnig, omdat het niets te maken heeft met de plichtsbe trachting of de strijdvaardigheid van de soldaat. De militaire rechtbank maakt zich tot speelbal van maatschappelijk-politieke emoties, wanneer zij onder het argument dat een dienstbevel in het geding is, een langharige „opknoopt”. Want dat is in nen krijgen dat de massacommunicatie middelen alleen maar bestaan om de be geerte op te wekken naar de artikelen die men heeft aangeprezen.” Desnoods door middel van speciale wetten, zo gaat de instructiebrief verder, zou men moeten ■romen tot een billijke verdeling van de uit de publiciteit verkregen inkomsten tussen de bladen die deze steun verdienen »n daarmee kunnen voorkomen dat het ieeuwedeel van deze inkomsten terecht komt bij de financieel sterksten. OPTIEK Uit Saigon wordt gemeld, dat Zuid-Viet nam zijn aanbod om vrijdag 570 gewonde Noordvietnamese krijgsgevangenen te re patriëren handhaaft ondanks het feit dat slechts dertien van hen te kennen hebben gegeven dat zij naar Noord-Vietnam wil len terugkeren. Amerikaanse functionarissen toonden zich teleurgesteld over het mislukken van het repatriëringsplan nadat de Verenigde Staten eerder de Zuidvietnamese regering onder druk hadden gezet de gevangenen vrij te laten in de hoop dat Hanoi dan Amerikaanse krijgsgevangenen zou laten gaan. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de Noordvietnamese regering wel voor een dergelijke uitwisseling voelde, doch Rode- Kruisfunctionarissen die de Noordvietna mese krijgsgevangenen hebben onder vraagd, kwamen tot de verbazingwekken de ontdekking dat slechts dertien van hen bereid waren aan repatriëring mee te wer ken. SAIGON (Reuter) Amerikaanse en Zuidvietnamese jachtbommen werpers en helikopters hebben bij het dekken van de terugtocht van Zuid vietnamese regeringstroepen uit de in het oosten van Cambodja gelegen stad Snoei zevenhonderd Noordvietnamese militairen gedood. Dit maakte een militaire woordvoerder gisteren in Saigon bekend. Deze cijfers zijn, zo verklaarde hij, gebaseerd op luchtwaarneming. De Noordvietnamezen hadden zich samengetrokken langs weg no. 13, waarlangs Zuidvietnamese pantsertroepen en infanterie zich maandag terugtrokken. u tof*. Vliegende spinnen noemt men deze Amerikaanse luchtlandingstroepen die hier langs touwladders naar boven klimmen om met de reusachtige transporthelikopters te worden ver voerd. Men maakt op het ogenblik in Vietnam veel gebruik van deze ma nier van troepenvervoer. terugtocht volgens plan en geen terugtrek king onder militaire druk. De plannen hadden betrekking op een hergroepering van de strijdkrachten vóór het regensei zoen, dat operaties in dit gebied nagenoeg onmogelijk maakt. Zuidvietnamese troe pen die vorig jaar in het gebied van Snoei opereerden, trokken zich omstreeks deze tijd ook op de grens terug, zei hij. De terugtrekking verliep zonder noe- menswaardige tegenstand, hoewel er een volledige divisie van tienduizend man Noordvietnamezen in de buurt van Snoei gelegerd moet zijn. Het militaire opperbevel in Saigon zegt, dat sinds de strijd in en bij Snoei vorige week woensdag losbrandde, meer dan dui zend Noordvietnamezen in dit gebied zijn gesneuveld. De verliezen aan Zuidvietna mese kant werden opgegeven als 37 doden en 167 gewonden. En afgezien van dit alles kan men ook nog even wijzen op het maatschappelijk niet te rechtvaardigen euvel dat een jongeman die een blanco strafblad heeft en zich nooit aan enig misdrijf heeft schuldig gemaakt, twee jaar naar een „corrigerende” instelling der natie wordt gestuurd, waar de echte misdadigers te recht voor hun daden boeten. In dat milieu komt een jongen terecht, die gemeend heeft dat zijn eigen lijf (met haar) zijn absolute eigendom was, ook in de gelede ren van de krijgsmacht. Een troost bij dit alles is, dat de tijden onherroepelijk veranderen. Onze nationale held Michiel de Ruyter, wiens weelderige lokken op zijn schouders vielen toen hij zeeslagen won, getuigt daar van in onver gankelijk steen te Vlissingen. door middel van een hongerstaking een dochter uit Griekenland te krijgen. „Radio-Amman en radio Tel Aviv als eni ge dergelijke geruchten verspreiden”. 3?

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3