DC-3 had motorstoring NOODLANDING ALGEMENE OP SOUTHEND UITKERING- INEENS Tienduizenden uitgelaten Amsterdammers gaven voorproefje voor vanavond T elef ooncentrale m Bomaanslagen Lissabon opgeblazen in Ulster Rijtoer door Amsterdam Sb Drie supporters gewond Binnenstad één spreekkoor Marechaussees met Ajax-petten AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER Verband vermoed met NAVO- conferentie Willem Gehrels na Makers pierplan niet in beroep bij de Kroon (Van een onzer verslaggevers) ongeluk overleden Supporters zien Ajax op tv met kaartjes op zak DONDERDAG 3 JUNI 1971 61e JAARGANG NUMMER 177 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Suggestie aan SER Gestrand in Mechelen VANAVOND: 6 Foam de Luxe Telefoon 1 64 79 Miljoen schade bij brand Autobedrijf KONING N.V. gezond, verkwikkend slapen salvia’s, geraniums etc. Golf van gewelddaden Londonderry Nederhorst maakt nieuw ontwerp Volop bloeiende ZOMERPLANTEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie teL 153 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Koeler aan zee 2, 11 3 3 9 9 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Sb I 14- IJmuider Courant R. Bazin: i (Van onze redactie economie) De beschadigde DC-3 na de noodlanding. uwwwwwwvwwwwvwvwwwwwwwu mensen J ADVERTENTIES 64 ct Aardbeienvlaais 1.85 Dus naar m m m heerlijk dealer official OLGA 70 ct en 90 ct Vruchtenblokjes 200 gram Luidsprekers Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Men moet zijn gezonde verstand be schermen als een zwak kind, aan gezien iedereen het er op gemunt heeft. LISSABON (AFP-AP). In een tele fooncentrale in Lissabon is vanochtend om ongeveer kwart over drie een bom ontploft waardoor de telefoon- en telexverbindin- gen met het buitenland uitvielen. Men ver moedt dat het een daad van sabotage be treft in verband met de bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO die vanoch tend in de Portugese hoofdstad is begon nen. Het nieuws over de aanslag is afkom stig van betrouwbare zijde in Lissabon. De politie, die aanvankelijk helemaal niets over het incident meldde, sprak later van een „gas-ontploffing.” Het duurde ruim vijf uur voor de inter nationale verbindingen waren hersteld. In de straat voor het hoofdpostkantoor, waarin de centrale is gevestigd, werd een gat van drie meter breed geslagen. De rui ten in het gebouw werden vernield. Een woordvoerder van de Portugese PTT heeft verklaard dat de aanslag veel overeen komst vertoonde met eerdere bomaansla gen door de Portugese verzetsorganisatie ARA. Deze organisatie heeft ook de ver antwoordelijkheid op zich genomen voor een aantal aanslagen in Portugal. (Zie verder pagina 3) Meer nieuws over Ajax op de pagina’s 19, 21 en 23. Later explodeerden nog twee brandbom men in een openbare bibliotheek, maar het vuur werd door de concierge geblust. Bij een doorzoeking van het gebouw wer den nog twee bommen ontdekt. Over de televisie werden de zakenmen sen van Londonderry gewaarschuwd voor de aanslagen. Sommigen gingen naar hun bedrijven om die te doorzoeken. Onder grondse republikeinse groepen zijn her haaldelijk verantwoordelijk gesteld voor aanslagen in Noord-Ierland. Er zijn gis teravond in Londonderry voor zover be kend geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Formeel gezien kan ook de gemeente raad van Zandvoort nog tegen het be sluit van GS in beroep gaan. Na de be slissing van Nederhorst wordt dit echter niet aannemelijk geacht. De gemeenteraad zal het besluit van GS in zijn augustus- vergadering behandelen. ZANDVOORT. De ontwerpers van het Zandvoortse pierplan gaan niet in beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gede puteerde Staten om hun goedkeuring aan het plan te onthouden. Dit werd ons door een woordvoerder van de n.v. Verenigde Bedrijven Nederhorst in Gouda meege deeld. WOLVEGA. Vanmorgen is in Wol- vega van Feenstra’s carrosseriebouw de fa briekshal, die een oppervlakte had van driehonderd vierkante meter, uitgebrand. Ook de machines en een nieuwe trekker met oplegger gingen verloren. De schade wordt op bijna een miljoen gulden ge schat. Het bedrijf is verzekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. AMSTERDAM De glazen bier ston den op de daken van auto’s. De bin nenstad was één groot spreekkoor. Wat zal het moeten worden als de feest vreugde van vannacht nog maar een voorproef blijkt van de jubel die van avond in Amsterdam losbarst als de stad haar Europese voetbalkampioe nen inhaalt? LONDONDERRY, (Reuter). In de Noordierse stad Londonderry heeft zich gisteravond een golf van brandbomaan- slagen voorgedaan. Twee grote opslag plaatsen in het centrum liepen zware schade op. Een aanslag op de Britse on derneming „Burmah Oil” mislukte doordat de bom op een ongevaarljjke plek ontplof te. muziek maken op de Dam en de café houders moeten zelf maar zien wan neer ze hun zaken sluiten. Van burge meester Samkalden mag Amsterdam best een krankzinnige stad worden. Ook vannacht mochten de cafébazen zelf uit maken hoe lang ze hun etablissemen ten voor de Ajax-vreugde open hiel den. De politie rekende, en rekent ook voor vanavond, met de mogelijkheid dat de viering uit de hand zou kunnen lopen. In de afgelopen nacht is echter nauwe lijks een wanklank gehoord. De mare chaussee in het Paleis kon de toestand in „haar” gebouw zelf wel aan. Men AMSTERDAM Dr. Willem Gehrels, nestor van de Nederlandse muziekpedago gen, stichter van de eerste volksmuziek- school in ons land, oprichter van het insti tuut, dat zijn naam draagt, en eredoctor in de letteren van de Amsterdamse Universi- teit, is vandaag in een ziekenhuis in Amsterdam op 85-jarige leeftijd overleden. Hij bezweek aan de gevolgen van een ongeluk, dat hem enkele dagen geleden is overkomen. DEN HAAG. De Sociaal Economische Raad bestudeert thans de vraag of het gewenst is om, nadat de loonmaatregel is uitgewerkt, een uitkering-ineens voor alle werknemers door te voeren, in na volging van wat in de bouw en bij AKZO is overeengekomen. De raad heeft een voorstel in deze richting ontvangen van de commissie Ontwikkeling Nationale Eco nomie, die het als suggestie yoor het half jaarlijkse SER-advies heeft aanbevolen. Of het voorstel een officiële aanbeveling wordt in het halfjaarlijkse SER-rapport is nog onzeker, gezien de gespannen verhou ding werkgeverswerknemers op dit mo ment. Een deel van de gedupeerde suppor ters had geboekt bij het Haarlemse reis bureau Allart en Balk. De directie van dit bureau zegt zich nooit meer met eendagsreizen te zullen bemoeien, om dat het Belgische avontuur daartoe alle lust heeft ontnomen. Uit Haarlem ging een groep van 26 supporters gistermor gen vroeg met een bus naar Brussel, waar Spantour voor vliegvervoer zou zorgèn. Ook vanuit Amsterdam en Eind hoven gingen bussen naar Brussel. Spantour had de maatschappij Pom- Air ingeschakeld, die zou beschikken over twee vliegtuigen. Op de Brusselse luchthaven werd meegedeeld dat een van de toestellen wegens een manke ment was uitgevallen. De reizigers moesten toen met één vliegtuig naar Londen gependeld worden. Door tijd nood kon een laatste groep niet meer mee. Men zou nog hebben geprobeerd een toestel van de Sabena te charteren, maar als de gestrande groep daarmee overgevlogen zou zijn had men nog maar de helft van de wedstrijd kunnen zien. Daarop besloot men de wedstrijd maar op de televisie te volgen. Verwachting van het K.N.M.l. tot vrij dagavond De bedoeling van het voorstel is een loonexplosie na 1 juli te voorkomen. Voor de uitkering-ineens zijn nog geen bedragen genoemd. Met een uitkering die niét in de loonschalen wordt verwerf, verwachten werkgevers en werknemers in de commis sie Ontwikkeling Nationale Economie van de SER te voorkomen dat forse looneisen die de bedoeling hebben de geleden scha de tijdens de loonmatiging in te halen, het algemene loonniveau tot schade van de nationale economie overtrekken. liet het supportersvolk rustig op het balkon uitrazen. Met duizenden trokken de Amster dammers meteen na het laatste fluit signaal van scheidsrechter Taylor, de stad in. Marechaussees liepen met Ajax- petten op, verkeersagenten stonden met koffie in de hand de zaken te regelen. De binnenstad was een complete hek senketel. Op de Dam werd vuurwerk afgestoken. Het stadscentrum was één grote samenzang en één groot claxon- concert. Een café moest sluiten omdat alle glazen op en weg waren. Op het Spui gingen de bladen met drank de straat over. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 5, 7, Films Economisch nieuws 11, 17 Kunst 13 Radio en tv 13 Weerrapport 13 Beeldverhalen 13 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19, 21, 23 Zoals gemeld richten de belangrijkste bezwaren van GS zich tegen de massieve landbebouwing van het project. Het niet in beroep gaan van de ontwerpers bete kent niet dat ze het hele plan laten varen. De woordvoerder: „Onze volgende stap is het plan zodanig te wijzigen dat het wél voor goedkeuring in aanmerking komt.” Een volgend plan zal echter opnieuw moeten worden ingediend, waardoor op een nieuw tijdverlies van twee jaar moet worden gerekend. schatte men op een gegeven ogenblik dat er op en rondom de Dam spron gen, zongen, hosten of zo maar geluk kig liepen te zijn. Tot op de bovenste planken van de steigers bij de Nieuwe Kerk klommen de Ajax-aanhangers. En kelen bereikten de kerkklokken. In het bekende „Ajax”-ritme beierden de klan ken over de binnenstad. Dam, Rokin, Damrak en aangren zenden straten werden radicaal voor al le verkeer ook het openbaar ver voer afgesloten. Dat zal trouwens vanavond ook het geval zijn, net als op koninginnedag. Vier Nederlandse en één Amerikaanse beatband komen kwartier na de start uitviel. De Ame rikaanse gezagvoerder Merrick werd daardoor gedwongen direct terug te ke ren naar Southend. Een feilloze lan ding met het toestel van Moormanair, een Nederlands charterbedrjjf uit Schiphol-Oost, was echter niet meer mogeljjk. Met grote snelheid schoot het toestel over de landingsbaan heen, maakte een draai waarbij het op het nippertje een spoordijk miste en kwam tot stilstand op een grasveld. (Van onze sportredactie) SOUTHEND/SCHIPHOL. Vieren dertig Ajax-supporters kregen de schrik van hun leven toen één van de twee motoren van de DC 3 Dakota, die hen na de Europa-cupfinale van Sou thend naar Schiphol zou brengen, een zelfbedieningifi^tuincentrur^ n (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een groep van 72 sup porters heeft de match in Wembley gisteravond op de televisie moeten vol gen in het Belgische Mechelen, met de kaartjes voor de wedstrijd op zak. Ze konden niet op tijd in Londen komen omdat er geen vliegtuig beschikbaar was. Bij die geslaagde noodlanding wer den drie passagiers gewond. De heer* De Griek uit Amsterdam werd met buik- en hoofdwonden in een zieken huis opgenomen. Hij zal waarschijnlijk morgen naar huis kunnen. Een andere passagier verkeerde in een shocktoe stand. De derde gewonde, de heer Klaassen uit Heerlen, die aan het hoofd werd getroffen maar later toch met de groep naar Nederland vloog, hoorde volgens Klaas Laan, de reisleider van het gezelschap dat geboekt had via het Hoorns Passagebureau, niet in het on- geluksvliegtuig te zitten. Laan: „Er waren twee passagiers die niet bij onze groep hoorden. De broer van de tweede piloot en zijn vriend de heer Klaasen”. Klaasen was zelf niet erg spraakzaam. „Er was door onze aan wezigheid geen overwicht aan boord”, zei hij bij zijn aankomst op Schiphol, „want niemand had bagage bij zich”. Reisleider Laan vertelde verder: „We waren pas een kwartier in de lucht toen we alweer opdracht kregen om de riemen vast te gorden. We wisten niet wat er aan de hand was. Niemand kon zien dat er een motor uitgevallen was. Het was stikdonker. Wel merkten we dat we weer gingen landen. Iedereen bleef erg rustig. Maar nadat we de grond hadden geraakt begon het toe stel verschrikkelijk te schokken en te knallen. Ik liet me gelijk voorover op mijn knieën vallen”. AMSTERDAM. Ajax wordt van avond gehuldigd op het balcon van de stadsschouwburg. Dat komt aan het eind van een lange rjjtoer in open auto’s door een groot deel van de stad. Daarna gaat Ajax naar het stadhuis voor een ontvangst. De rondrit begint om kwart over zes bij het Ajax-stadion, waar tenslotte de basis is gelegd voor de glorieuze triomf van Wembley. De rit gaat via Midden weg, Linnaeusstraat, Oosterparkstraat, Oosterpark, ’s-Gravesandestraat, Sar- phatistraat, Frederiksplein, Wetering schans, Vijzelstraat, Munt, Rokin, Spui, Nieuwezjjds Voorburgwal, Raadhuis straat, Rozengracht, Marnixstraat, Leid- seplein. Op 20 april maakte een groep jour nalisten in een vliegtuig van hetzelfde type een angstige terugreis vanuit Bre men mee. Ook toen viel er een motor uit- De Dakota’s kunnen echter best op één motor doorvliegen, wat toen ook gebeurde. De piloot zette de kist toen veilig op Schiphol neer. In het algemeen droog, zonnig en warm weer. Maxima morgen ongeveer 26 graden met een zwakke tot matige noordooste lijke wind, maar aan zee wat koeler en mogelijk wolkenvelden met een matige noordelijke wind en een temperatuur van rond 18 graden. AAN HET STRAND De oostelijke wind voert nog iets warmere lucht uit Midden-Europa aan, waardoor het ook morgen zon nig en warm zal zijn met middag- temperaturen van 24 tot 26 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Ook tijdens het weekeinde is aanhouden van het zomerweer waarschijnlijk. Uitgelaten supporters hebben het balkon van het paleis op de Dam in bezit genomen. Bloemstraat 34, IJmulden. Iel. 15141* Showroom: Vechtstraat 2. TeL 110 01 Aardbeiengebak 6 in een doosje 3.60 Aardbeientaartjes 3.50 Aardbeiensoezen Ajax is terug in het land, gelauwerd met die een meter hoge beker die vo rig jaar door Feijenoord werd binnen gebracht. „Feijenoord is zijn cuppie kwijt”, daverde het gisteravond en vannacht in Amsterdam. Vanmiddag viel Ajax de eerste huldiging op va derlandse bodem ten deel op Schiphol, waar burgemeester Samkalden en zijn wethouders zelf naar toe waren geko men. Ajax kwam om één uur, een uur later dan verwacht. Door het vliegtuig ongeluk was het schema in de war. Schiphol was vol supporters. Gisteravond was de Amster damse binnenstad na de zege van de Europese kampioenen een gekken huis. Een half uur was de zegepraal van Ajax nog maar oud, toen uitzinnige supporters hun jubel al stonden uit te zingen vanaf het balkon van het Ko ninklijk Paleis op de Dam. Zeker vijf tig mensen dromden samen op het smalle balkon, de ene Ajax-yell na de andere aanheffend. Meer dan dertigduizend

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1