Winst KLM Beroep Ralph Waver gegrond MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE Cheques Eindhovens reisbureau zijn niet gedekt Amerika gaat mosterdgas vernietigen Dr, Defares wint geding van NVSH gedaald i V 0 Publikatie in Sextant gewraakt Gouverneur KMA J. N. Mulder verlaat dienst Dividend lager Carillonklanken Advies rechter-commissaris: Vorster boos over Israëlische steun aan Afrikaanse Bouwwerk bezet Havenberichten Gedupeerde Ajax-supporters hielden kantoor bezet Recordbégroting voor Egyptische defensie Loonstrijd brengt industrievestiging in Nederland in gevaar verzetsbewegingen IN DE VISHAL VRIJDAG 4 JUNI 1971 4 4 Voorzitter VNCI: Philips zwartZwit TV al vanaf 645,- DE VILDER’S GROTE 5 r Kleur is specialistenwerk. Praat met onze experts. En u hoort meteen alles over kleuren-tv. Ook over onze vakkundige installatie, perfecte service en interessante inruilprijzen. Keus volop in onze zaak: de complete Philips collectie. Met beeldbuizen van klein tot groot en modellen van stijlvol klassiek tot ultra modern. Hier is vast ’n voorproefje. VELSERDUINWEG 173 IJMUIDEN. TEL. 12346 V '1 (Van onze redactie in Amsterdam) PHILIPS m. De 26 supporters die bij het Haarlemse reisbureau Frans Hals hadden geboekt, zijn voor het merendeel wèl in Londen aangekomen met het tweede vliegtuig van POM Air. Slechts enkelen die niet met de bus uit Haarlem waren meegegaan, maar de reis naar Brussel op eigen gelegenheid nieuwe CAO werd gestaakt, bedrijf worden doorbetaald. VELSEN Programma van de beiaard- bespeling te geven door Hein de Ligt op zaterdag 5 juni 1971 van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscarillon te IJmuiden 1. Preludium II, H. van den Gheijn; 2 a. AHemaigne, Tielman Susato, b. Corrente, Mich. Corrente, c. Menuet Italien, Nic. Ché- deville, d. Rondo, Tielman Susato; 3. Bal lade voor beiaard, U. Créman; 4 a. Gallarde slos, b. Sarabande op de Duchesse, c. Trijn tje Lollepot, uit: Oude en Nieuwe Holland se boerenliedjes en contradansen; 5. Impro visatie, H. de Ligt; 5 a. Er kwam ene boer van Zwitserland, b. pe boer had maar ene schoen, c. Daar was een wuf die spon; 7 a. Canzonetta pour carillon, b. Divertissement pour carillon, Géo Clément; 8 Fantasia, Henk Herzorg. Na de Tweede Wereldoorlog werd hij in ons land onder meer belast met het toe zicht op een tankrevisieprogramma. Begin 1948 diende hij in Indonesië bij het pant serwapen van het KNIL. Terug in Neder land ging hij over naar de Koninklijk^ Landmacht, waarna hij diverse cursussen volgde en staffuncties vervulde. De toen malige luitenant-kolonel Brederode werd in 1964 commandant van een verkennings- bataljon, 1966 hoofd sectie G-3 bij de staf van het Eerste Legerkorps en twee jaar later, na bevordering tot kolonel, plaats vervangend commandant van 41 pantser- brigade in Duitsland. Vorig jaar kreeg hij het commando over 13-pantser-infanterie- brigade in Oirschot. De nieuwe gouverneur, die de tijdelijke rang krijgt van generaal-majoor, werd in 1942 als krijgsgevangene naar Duitsland gevoerd, ontvluchtte onderweg en bereikte uiteindelijk Engeland. Daarop diende hij enige tijd in Suriname en volgde in de Verenigde Staten de „Infantery Advanced Officers Course”. 1. VAKKUNDIGE VOORLICHTING 2. UITGEBREID ASSORTIMENT 3. VOLLEDIGE GARANTIE 4. GEMAKKELIJKE BETALING 5. BLIJVENDE SERVICE DEN HAAG. Vier passages in het ar tikel „Dr. Defares en het Dalkonschildje” in het aprilnummer van „Sextant", zijn vandaag door de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H.C. Slotemaker, als on rechtmatig aangemerkt door de onjuiste of onvolledige informatie, terwijl ze tevens beledigend zijn te achten. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Rui ter, Rolink, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waar genomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Bever wijk, tel. 23969. Hierbij komt dat Ralph Waver reeds een half jaar met medeweten van de minister in Nederland heeft verbleven en dat er momenteel een herzieningsprocedure van de vreemdelingenwet bij de minister aan hangig is. WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse Ministerie van Defensie heeft gis teren bekendgemaakt dat het de volgende maand een begin wil maken met de ver nietiging van de voorraden mosterdgas, opgeslagen in een bergplaats in de Rocky Mountains bij Denver in de staat Colora do. DEN HAAG. De voorzitter Vereniging van de Nederlandse sche Industrie (VNCI), dr. ir. Aken, heeft vrijdag in de in Utrecht ge houden jaarvergadering van zijn organi satie vakbeweging en overheid er op ge wezen, dat de aantrekkelijkheid van Ne derland als plaats van vestiging voor de chemische industrie op het spel staat. SCHIPHOL. De winst van de KLM is in het boekjaar 1970-1971, dat 13 maart eindigde, met ruim 26 miljoen gulden ge daald, namelijk van 73.4 miljoen naar 46.7 miljoen. De Nederlandse Vereniging voor Sexue- le Hervorming zal dit in een van de eerst volgende twee nummers van „Sextant” moeten publiceren. Mr. Slotemaker ver bood de NVSH en haar redacteuren van „Sextant” voorts pp beledigende of onrechtmatige wijze artikelen van de zelf de inhoud te publiceren. Deze uitspraak werd gedaan in het kort geding dat de Leidse hoogleraar had aan gespannen. Op niet nakoming van het be vel of het verbod stelde mr. Slotemaker een dwangsom van een ton. Prof. Defares had ook nog gevraagd de NVSH te verbieden commentaar te geven op de uitspraak in kort geding, een eis die de rechtbankpresident afwees. Het be roep van de NVSH op het algemeen be lang van publicatie van het artikel onder schreef mr. Slotemaker niet. Het algemeen belang kan volgens hem niet gediend zijn (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM - EINDHOVEN Vier Zaandamse Ajax-supporters, behorend tot de groep van rond zeventig, die door een mankement aan een DC 5 van de Belgische chartermaatschappij POM Air de Europa- Cupfinale op Wembley niet konden bijwo nen, zijn tot de ontdekking gekomen dat de cheques (totaal 808,80) die zij gister avond van het Eindhovense reisbureau Spantour kregen, niet gedekt zijn. Met een vijftiental andere supporters hadden de Zaandammers gisteren het kan toor van het reisbureau bezet gehouden en gedreigd dat zij de boel kort en klein zouden slaan, als zij niet vóór zeven uur ’s avonds het boekingsbedrag van 195 en de 7,50 vliegveldbelasting zouden heb ben teruggekregen. Klokslag zeven uur betaalde een employé van het reisbureau de gestrande supporters in cheques uit. De vier Zaandammers namen, toen zij de cheques bij de Amro-bank wilden innen en bleek dat zij ongedekt waren, con tact met het bureau op, doch directeur A. Eckert was niet aanwezig. Blijft de direc teur vandaag onbereikbaar, dan gaan de Zaandammers weer naar Eindhoven. AMSTERDAM. Stakers zijn donder dag een bezetting begonnen van een nieuwbouw voor het Sociaal Fonds Bouw nijverheid. Het werk is aangenomen door de Ballast Nedam. De stakers eisen dat de uren waarop tijdens de actie voor een door het DEN HAAG. Brigade-generaal der cavalerie W. K. Brederode is met ingang van 3 juli benoemd tot gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie. Hij neemt deze functie over van de generaal-majoor van de Koninklijke Luchtmacht J. N. Mulder, die de militaire dienst verlaat. President Anwar Sadat heeft in zijn jongste rede verklaard, de kansen op vrede in het Midden-Oosten op niet meer dan 1% te kunnen stellen. Hij zei, dat Egypte zich diende voor te bereiden op een on vermijdelijk conflict met Israel. Generaal Mulder kwam vorig jaar in het nieuws toen hij zei „onbehagen te voe len, niet in de laatste plaats over het te kort aan inzicht dan wel aan belangstelling bij de politiek mede verantwoordelijk voor het defensiebeleid zijnde vaste Kamer commissie voor Defensie. Dat ziet u aan de grote keus, jSf 1 de uitvoerige demonstratie, de interessante prijzen) f Ons vak is kleur. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De rechter-commissaris bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. G. P. Zweers, heeft de minister van Justitie laten weten dat hij het beroep van de Ameri kaanse deserteur Ralph Waver gegrond acht. De Amerikaan had een beroep gedaan op de goedkeuringswet van het NAVO- statusverdrag omdat hij meent niet onder de rechtsmacht van de V.S. te vallen. De Amerikaanse autoriteiten hebben om Wavers overlevering gevraagd. van de Chemi- J. van De vernietiging van de ruim 3.000 ton mosterdgas zal ongeveer vijf maanden vergen. Er zullen zeer strenge veiligheids maatregelen worden getroffen. Het Ministerie van Defensie heeft rege ringsbureaus, waaronder het Bureau voor Milieubeheer, de autoriteiten van de staat Colorado en die van Denver en omliggen de plaatsen om hun reacties op dit plan verzocht. Men4 zal de uitvoering hiervan geen begin maken voor alle reacties bin nen zijn. met onjuiste of onvolledige informatie of met publicatie in insinuerende of kwaad aardige vorm. Het artikel beoogde uiteen te zetten „hoe dr. Defares via de Nederlandse Vereni ging voor Gezondheidsbewaking (NVG) probeert de orale anti-conceptiepil via he le en halve waarheden in een kwaad dag licht te stellen, om daarna het „Dalkon schildje” als „uniek alternatief” te verko pen”. Het excuus van de kant van de NVSH dat dr. Defares zich niet over deze kwestie wilde laten interviewen, wees mr. Slote maker eveneens van de hand. De winst per aandeel liep terug van 24.93 tot 15.03, waarbij van invloed is geweest dat het gemiddeld aantal uitstaan de aandelen toenam van 2.9 miljoen tot 3.1 miljoen. Directie en commissarissen willen aan aandeelhouders in hun algemene verga dering op 29 juli voorstellen het dividend over het boekjaar 1970-1971 te bepalen op zeven percent (v.j. acht percent). In no vember 1970 is reeds vier percent als in terim-dividend uitgekeerd. De bedrijfsinkomsten stegen met veer tien percent van 1121,3 miljoen tot 1275.0 miljoen, maar de bedrijfskosten gingen zestien percent omhoog en kwamen van 1053.6 miljoen op 1222.7 miljoen. Het bedrijfsresultaat verminderde derhal ve van 67.7 miljoen tot 52.3 miljoen. „Overige posten” leverden in het afgelo pen boekjaar een nadelig saldo van 5.6 miljoen op vergeleken met een voordelige bate van 5.7 miljoen over 1969-1970. KAAPSTAD. (Reuter). Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren in Kaapstad verontwaardigd verklaard dat hy niet begrijpt „hoe Israel, dat zelf met een probleem van terroristen kampt, gel- deljjke steun aan andere terroristen kan rechtvaardigen”. De Israëlische regering heeft woensdag een bedrag van 10.000 Israëlische ponden (ruim 10.000 gulden) toegezegd aan de Or ganisatie voor Afrikaanse eenheid ten be hoeve van de bevrijdingsbewegingen. De Zuidafrikaanse kranten brachten dit nieuws gisteren in grote opmaak op de voorpagina. De Israëlische consul-generaal in Johan nesburg, Isaac Unna, zei dat Israel niet de zegen van Zuid-Afrika had verwacht voor dit besluit, maar dat Israel’s motief goed begrepen moet worden. „Het is duidelijk dat alle steun van de westelijke landen de invloed van de communistische infil tratie in Zuid-Afrika zal matigen.” CAIRO, (Reuter). De Egyptische mi nister van Financiën, Aziz Mohammed Hegazi, heeft gisteren op een persconfe rentie een recordbegroting voor de Egyp tische defensie van 650 miljoen Egyptische pond (5.59 miljard gulden) bekendgemaakt, een stijging met 11% vergeleken met de vorige defensie-begroting. De chemische industrie, aldus de heer Van Aken, zal in haar verdere ontplooi ingsmogelijkheden sterk worden beïn vloed door de uitslag van de loonstrijd, die thans gaande is. Hij doelde hiermee op de dreigementen met een loonexplosie van de kant van de vakbeweging. De in ternationale concurrentiepositie van de chemische industrie en haar belangstel ling voor Nederland bij de vestigingskeu- ze voor uitbreidingen en nieuwe fabrie ken zal sterk afhankelijk zijn van de uit slag van deze loonstrijd, zei de heer Van Aken. Met grote zorg kijkt de chemische industrie naar de pressie die van vakbe- wegingszijde wordt uitgeoefend in de loononderhandelingssituatie. De dreige menten met een loon-explosie doen vre zen, dat het onmiddellijke belang van een hoger geldinkomen zwaarder wordt gewogen dan het belang van een rustiger, evenwichtiger ontwikkeling waarbij de inflatie zo beperkt mogelijk wordt gehou den”. IJMUIDEN Artsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 u. P. H. J. de Weerdt, Oos- terduinweg 8, telefoon 16158; P. J. W. van der Toorn, Frans Naereboutstraat 70, telefoon 14084 en F. M. van Stekelen- burg, Leeuweriklaan 52, telefoon 14290. Apotheek. Apotheek Pleyler, Planeten weg 52, telefoon 15348. Verloskundige. Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleging Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550-15645. Wijkverpleging Het Groene Kruis, zuster C. J. Overzet, Keetberglaan 170, IJmui den, telefoon 10191 en zuster R. van Vliet, Stumphiusstraat 35, Beverwijk, te lefoon 25027. Tandarts Voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk R. M. Lilien, Zeestraat 95, Beverwijk, telefoon 26121. Dierenarts: de dienst voor zieke huisdie ren wordt waargenomen door de dieren arts T. H. ,Winkel, Van Tuyllweg 17, Vel sen, telefoon 11236. SANTPOORT Apotheek (Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, telefoon 378284. Voor tandarts, verloskundige wijkverple ging en dierenarts zie onder IJmuiden. Philips, type X26K171. De nieuwste Philips kleuren- ontvanger met grote 66 cm.Z110 graden beeldbuis. Diepte van het toestel slechts 47,5 cm. Geschikt voor de ontvangst van alle Nederlandse en Duitse kleuren- en zwart/wit-uitzendingen. Drukknop-elektronische afstemming voor zes voorkeurstations, 2495, - (Van een medewerker) IJMUIDEN. In IJmuiden werd vrij dagmorgen door 28 vaartuigen aangevoerd 1697 kisten vis, 42 kleine kisten, 95 stuks stijve kabeljaiw en 16.800 kilogram tong. De verdeling was als volgt: 36 wijting, 550 gul en kabeljauw, 42 kleine kisten ha ring, 31 makreel, 838 schol, 66 schar, 60 tarbot, 116 varia. PRIJZEN: Per 1 kg» tarbot 8.28-7.60, gr. tong 5.82- 5.19, gr. m. tong 6.53-6.99, kl. m. tong 7.89- 7.29, tong I 9.18-8.38, tong 2 7.93-7.39, zalm 10.38-8.69. Per 125 kg. gr. en m. kabel jauw 160. Per 10 stuks. Gr. kabeljauw 170, kabeljauw 120-78. Per 50 kg. Wijting 83-64, schar 31-20, gul 1 100-82, gul 2 72-56, gul 3 57-45, gr. schol 73-63, schol 1 75-65, schol 2 69-55, schol 3 43-35, tarbot 297-134, griet 136-81, tongschar 90-66, haring 20, makreel 31.50- 28.50, pilchards 30.20, rode poon 83-70, bot 8-7, horsmakreel 6.50-6, haai 31, inkt vis 110. SCHEVENINGEN. In Scheveningen werd vrijdagmorgen aangevoerd: 55 wij ting, 700 gul, 550 schol, 60 varia en 5500 kilogram tong. Besommingen. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen gemaakt: KW 109 950, 177 650; UK 147 3250; VL 9 1590, 19 1780, 25 2860, 44 1480, 89 7900, 115 1820; WR 136 2020; MM 25 2320, 35 610, 110 2770, 46 635. Spanvissers: UK 196 en 254 9350, 17 en 149 1800. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zon dagavond 24 uur door L. J. Vreeling, Vondellaan 29, Beverwijk, tel. 23364. Voor de groep artsen Guldetnond, Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waar genomen op zaterdag en zondag door M. ten Harmsen van de Beek, Lessestraat 1, Heemskerk, tel. 33365. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge- gevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor zaterdag-, zondag, avond- en nachtdienst in de periode van vrijdag 4 juni 17.30 uur tot vrijdag 11 juni 17.30 uur: de Heemskerkse apo theek Kerkweg 11, Heemskerk, telefoon 33550. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Spreekuur iede re vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geeste lijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. Stichting Samenwerkende Groene Kruis verenigingen. Weekenddienst: zuster N. Bergers, Westerlaan 59, Beverwijk. HEEMSKERK. Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. C. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: J. H. Schutte, Graaf Willem II- laan 26, Heemskerk, tel. 32266. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster Bulthuis, Duitslandlaan 20, Heemskerk, tel. 30729. hadden gemaakt, schijnen in Mechelen te zijn gestrand. Een groep van 18 supporters die bij Frans Hals had geboekt voor een chartervlucht met Martinair vanaf Zes- tienhoven zijn normaal in Londen aange komen. De directie van het Haarlemse reisbu reau, dat is aangesloten bij de landelijke ANVR, heeft besloten geen boekingen meer te verzorgen voor eendags charter vluchten voor voetbalwedstrijden. Mocht de minister het advies van de rechter-commissaris volgen het is geen bindend advies dan wordt Ralph Waver weer vreemdeling. Het is nu aan de mi nister om te bekijken of de argumentatie van de rechter-commissaris naar zijn me ning juist is. Volgens de raadsman van Ralph Waver, gir. Van Bennekom, kan het oordeel van de minister pas in de loop van volgende week worden verwacht. Ook een beslissing over het verzoek van mr. Van Bennekom om de deserteur in onmiddellijke vrijheid te stellen wordt pas na het weekeinde verwacht. Mocht het oordeel van dé minister,gun stig uitvallen dan zal de permanente ad viescommissie vreemdelingenzaken van het ministerie van Justitie zich weer gaan bui gen over het verlenen van een verblijfs- vergupning voor de heer Waver. Inmiddels hebben 20 advocaten en pro cureurs in de arrondissementen Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht de minister verzocht niet tot overlevering over te gaan. De juristen zouden het een aan tasting van het asielrecht vinden als zou blijken aat dit beginsel niet van toepassing zou zijn op Amerikaanse militairen, die op grand van hun politieke overtuiging uit de Amerikaanse strijdkrachten in Nederland deserteren. Men mag zich afvragen, zei dr. ir. Van Aken, in hoeverre een gunstig sociaal kli maat in Nederland nog aanwezig is. „Al lang is Nederland niet meer het land met het lage loonpeil, dat daarom voor indus triële vestiging zo aantrekkelijk was” Symptomatisch voor het sociale klimaat noemde de heer Van Aken het ziektever zuim. In de ons omringende landen, voor al in België, is het ziekteverzuim lager, soms veel lager. De heer Van Aken acht de vraag’ gewettigd, of ons sociale bestel niet te gemakkelijk gelegenheid geeft tot het verkrijgen van inkomen ook als daar geen voldoende prestaties tegenover staan. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Zaan- rtroom, Felixtowe; Tor Scania, Immingham; Polaris, Rotterdam; Lady Sybilla, New Castle; Sygna, Monrovia, IJmuiden; Wilks, Londen; Taru, Crecksea; Reestborg, Glasham; Malasia, Foxtongate; Abiqua, Norfolk; Memel. Dagenham; Helle Klint, New Haven; Diane V, Gr. Yar mouth, IJmuiden: Medea, Hirojima: Colston, Matthew: La Paloma, Londen; Velox, Landen; Trio, Gothenburg, IJmuiden; Vis, Gr. Yarmouth; Susanna. Roterdam, IJmuiden; Olivia Maersk, Tubarao: Equator, Oldenburg; Ciechanow. Rou en, IJmuiden; Neptunus, Antwerpen; Ruegen, Lagos. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Wiggs, Lowestoft: Makkum, Limerick; Ashington, IJ muiden. Rotterdam: Lindaunis, Guyanas; Mar tha Friesecke, IJmuiden, Londen; Laetitia, IJ muiden, Simonsvik; Fjordaas, IJmuiden, Nar vik; Christel, Hamina; Helene Schepers, Umui- den, Turku; Bonny, Londen; Nobistor. Cont. Plat; Joan C, Wismar; Tor Scandia, Imming- ham; Alkes, Rotterdam; Lady Sybilla, New Castle; Brandon, Silloth; Lea, Colchester; Zaan- stroom, Felixtowe: Arcadis Berlin, La uren tz- rivier; Diana V. IJmuiden, Londen; W. J. H. Wood, Ipswich; Freja, Antwerpen; Gretha Thul- lin. Rotterdam; Kattenturm, IJmuiden, Cont. Plat; Pallas. Rotterdam: Disa, IJmuiden, Wis- nar; Wiks, Gr. Yarmouth; Luther, IJmuiden. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Deo Glo ria. Rotterdam, IJmuiden; Erik, IJstad: Ru estringen, Poole, IJmuiden; Aaltje. Londen; Jenbo, Blyth, IJmuiden; Eglantine, R’dam, IJ muiden; Trident, Rotterdam, Antwerpen. Uit IJmuiden vrijdag vertrokken: Astaynax, Liverpool; Vela. Helsinki; Polaris, Piraeus; Ab- benfleth, Zweden; Solon, Hamburg; Petr. A- Jexiev, Black Sea. (AIM geen nadere aanduiding volgt, is het 'o 7Ï

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4