Schilder wordt verhoord Brandweer met Hulpverlening via jeugdcentrum PEN Langs sluizen en havens Wijnfles met honderd gulden gestolen SCH RIJVEND ELEZE NEDERLAND vijftig man op de been I ZOMER PANTALONS 29,50 SHIRTS 25,90 OVERGORDIJNEN TE OVER §£^81 Leerlingen OSG drie dagen druk bezig met kunst Q. Peeters 25 jaar bij C. Maters NV De Golpo SWI180 9 VRIJDAG 4 JUNI 1971 Fluoridering 3 Hoogovens Fluoridering 1 Fluoridering 2 vanaf rr bijpassende Prijzen vanaf HERENMODE Beginselen met korte mouw in alle moderne tinten (Van een medewerker) Er is een tijd geweest en dat is twintig jaar geleden, dat men in het Poolse Gdynia Nederlandse trawler- bemanningen tegenkwam. Vijf en twintig jaar geleden kwam het Poolse trawlerbedrijf tot ontwikkeling en dat is zeer zeker te danken aan vele IJmuidenaren die hier op de stoom trawlers hadden gevaren. Dit is niet nieuw, want aan het begin van deze eeuw vonden vele drijfnetvissers em plooi in Duitsland. HOME SHOP BRANDENBURG” I .^NlJ Fluoridering 4 iliIJJi i i (Vervolg van pagina 1) C. H. WILLEMSE, Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) 1. ADVERTENTIE 2. ADVERTENTIE Electrotechnische Bureau ■A 3. ■ir 4. 5. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De leerlingen van J. L. BLOEMHARD, Haarlem. ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE A. W. M. WIERCX. Haarlem. unie Marktplein/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden IJMUIDEN - MARKTPLEIN 21 Altijd volop parkeerruimte. Met het oog op de vakantie heeft deze nieuwe sectie ook een lijst beschikbaar met gegevens over vakantiebaantjes. Donderdag 17 juni komen Corrie en de Rekels naar IJmuiden. De politie van Heemstede is nog volop met het onderzoek naar de oorzaak van de brand bezig. De schilder die aan het werk was aan de woning Tooropkade 9 zal onder meer worden gehoord. BEVERWIJK. Donderdag herdacht de heer Q. Peeters uit Bakkum het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de N.V. Machinefabriek C. Maters. De heer Peeters is thans werkzaam als bankwer ker. De jubilaris werd tijdens een bijeen komst toegesproken door de directeur van de N.V. de heer ing. D. C. Maters en de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer B. Bruinenberg. De Machinefabriek schonk de jubilaris een stereo radio-instal- latie, terwijl de heer Bruinenberg namens het personeel een fototoestel en een elek trisch scheerapparaat overhandigde. Om doelgerichte hulp te kunnen bieden maakt men onderscheid tussen werkende en schoolgaande jeugd. Voor beide groe pen is er een vragenformulier samenge steld, waarop de jongeren zelf in kunnen vullen waarmee en hoe zij geholpen zou den kunnen worden. Voor zaterdagavond 5 juni staat een op treden van Dizzi Man’s Band op het pro gramma. De bezetting bestaat uit zeven leden, onder wie een saxofonist, een trom- Voor nadere informaties en ook voor sug gesties staat de sectie sociale dienst voor alle bezoekers(sters) ter beschikking. Eül Dit waren Nederlandse loggers die met Nederlandse bemanningen ter haringvis serij gingen en dat is blijven voortbestaan tot 1939. Het is mogeljjk geweest een vijf tal nieuwe haringloggers aan dat aantal toe te voegen. Dit waren de Korab I t.e.m. III en de Delphin I en II. Het trawlerbedrijf van Polen begon in 1937 en wel met de aankoop van de Brit se stoomtrawler St. Neots van de Boston Deep Sea Fishing Co Ltd te Fleetwood. Dit schip kwam naar IJmuiden en vertrok vandaar uit ter visserij onder schipper Jan Klinkenberg. Onder Poolse vlag gebracht heette de trawler Adam GDY 94. Men ging daarna met het geven van de naam in alfabetitsche volgorde verder. De Adam VELSEN-NOORD. De feeststemming van een bewoonster van de Noorderlaan na de wedstrijd AjaxPanathinaikos ver dween onmiddellijk, toen zij, na de tele- visie-uitzending elders gezien te hebben, thuis kwam. Haar huis bleek grondig on derzocht te zijn en een biljet van hon derd gulden was verdwenen. De vrouw had het geld alsmede vierhonderd losse centen in een Italiaanse wijnfles verstopt, die bij de insluiping is meegenomen. Oosterduinweg 20 IJmuiden I Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur. e Vooruitlopende op de resultaten van de ze kleine enquête is men met enkele ak- tiviteiten al gestart. Zo zijn er voor de vakken wiskunde, waar velen nogal moei te mee hebben, twee avonden gereserveerd, waarover alle inlichtingen worden ver strekt aan de bar. In „Uw goed recht” een periodieke uit gave van de Nederlandse Unie van Zie kenfondsen, no 2, 1971 op pagina 6 wor den de ziekenfondsleden misleidend en on volledig voorgelicht. Waarom schrijft men daar, dat fluoride volkomen onschadelijk is? Is dat eerlijk? Waarom verzwijgen de vóórstanders hoe in andere landen wordt gedacht en gehan deld? Hoevelen weigeren te fluorideren en hoevele anderen weer stoppen en weer anderen het onverantwoord vinden? Waar om niet vermeld, dat in Zweden het Hoge Gerechtshof de proeven zelf reeds als on wettig heeft doen stoppen? Gaat het in Nederland wel allemaal eerlijk -toe? Waar om verzwijgen de voorstanders dat in Amerika, welks voorbeeld zij immers vol gen, 61 waterleidingbedrijven op medi sche gronden de fluoridering beëindigen? Waarom verzwijgen zij de woorden van een oud-direkteur van de (gezondheids dienst van de staat Rhode Island (U.S.A.) zelf een medicus, die in een open brief zijn verontschuldigingen heeft aangeboden over zijn misstap namelijk het van over heidswege doen fluorideren van drinkwa ter? Na jaren is hij zich de gevaren be wust geworden, namelijk het cumulatief effect. Hij betreurt het ten zeerste, dat hem niet het complete feitenmateriaal voor en tegen de fluoridering verstrekt werd. Dit laatste zullen dr. Kruisinga, prof. O. Backer Dirks en vele anderen nooit kun nen zeggen!!! Van hun kant verwachten wij nog wel compleet feitenmateriaal over Tiel en Culemborg aan het adres van me vrouw Dr. Asselbergs, waarom zij in een open brief aan prof. O. Backer Dirks heeft gevraagd. Wij verwachten een eerlijk ant woord, voordat ook alle Haarlemmers als proefkonijn worden gebruikt. A. STOOVE, Haarlem. pettist en een organist. De leden komen uit Heemskerk, Zaandam en Wormerveer. Zij gaan binnenkort een toernee door Spanje maken. Zelf zeggen zij, dat zij „moeilijke commerciële beat” brengen. Zondag 6 juni: Harry Verbeke’s Jazz band. In 1968 won Verbeke de Wessel Ilcken-prijs. Hij speelde in Boys Bigband en drong ook door tot de Diamond Five, tien jaren geleden bekend in Europa. Door de gelukkige omstandigheid dat de halve villa’s tussen de beide ver woeste blokken met pannen gedekt waren bleven deze twee woningen ge spaard. Vonken zijn overgeslagen van het rechter blok (waar de brand in het meest rechtse huis ontstond) naar het hoekhuis van het linkerblok. De Stichting Jeugdcentrum PEN is na melijk van mening, dat het jeugdcentrum niet alleen tot taak heeft een stuk amu sement aan te bieden. Daarnaast wil men, waar dat mogelijk is, jongeren helpen. Ik wil graag reageren op het ingezon den stuk van het artsenkwartet dr. J. Hovinga, dr. H. de Jager, J. Waldman en C. P. Engel. Waar berusten de uitlatin gen als: berust nergens op, is niet juist, klinkkare onzin, een sprookje enzovoorts, op? We kunnen zo tot in het oneindige doorgaan met: wel goed - niet goed, daar om alleen al mag het fluorideren van lei dingwater geen doorgang vinden. Dit zou dictatoriaal zijn. Hier zit op één of an dere manier commercie achter. Straks wordt het nog zo, dat we ons eigen ver gif gaan betalen. Laten we toch op onze hoede zijn voor dit willen doordrukken van deze onverantwoordelijke personen, die zich verbeelden alles beter te weten dan de vele, op dit gebied zeer ervaren, hoog staande en verantwoordelijke academici. W. CORSTEN-SCHMULL. Haarlem. Gedurende de laatste jaren is het mo gelijk geworden deze door nieuwe schepen te vervangen: moderne motortrawlers, maar ook hektrawlers van bijna 3000 bruto reg.ton waarvan de namen nog herinne ren aan de tijd van twintig jaar geleden. De nieuwe Jupiter bijvoorbeeld is een hek- trawler van 2798 bruto reg.ton en zo tref fen we ook weer aan een nieuwe Kastor, Merkury en Neptun aan. Het oudste schip is de in 1946 gebouwde stoomtrawler Ori on en het is al heel wat jaren geleden dat we die in IJmuiden hebben gezien. tal van autoriteiten. Onder meer versche nen aan de Tooropkade de hoofdcommis saris van de Haarlemse politie, de heer Molenaar, in gezelschap van commissaris Brauckmann. Ook de gemeentesecretaris van Heemstede, mr. Kruitwagen, kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen. Even eens was aanwezig de districtsinspecteur van het brandweerwezen in Noord-Holland en Utrecht, de heer De Boer. Het blussingswerk in Heemstede zal geen invloed hebben op de viering van het ju bileum van de Haarlemse brandweerver eniging „De Tien”. Zo zal de voetbalwed strijd op het HFC-terrein vanavond ge woon doorgang vinden. werd gevolgd door de Barbara en de Ceza- ry en in 1938 kwamen de Dorota, Euge- nieusz en Fanciska, stoomtrawlers die daarvoor tot de Britse vloot hadden be hoord. Het is de bedoeling dat de leerlingen, die zelf de activiteiten gekozen hebben, op een andere manier bezig zijn dan in de rest van het cursusjaar. Op het schoolplein ko men experimentele timmeringen en schil deringen, terwijl op de straat waarschijn lijk toneelimprovisaties worden uitge voerd. De tweede wereldoorlog maakte verdere uitbreiding onmogelijk. De schepen kwa men in geallieerde dienst. Maar kort na het einde van de strijd werd uitbreiding van de Poolse trawlervloot met kracht ter hand genomen en vele IJmuidense traw- lerschepen vonden emplooi bij de Polen. De schepen die aan de vloot werden toe gevoegd kregen sterrennamen: Jupiter, Orion, Syrius, Neptun, Merkury enz. Veel hebben we in de na-oorlogse jaren in IJmuiden gezien. De schepen waren in En geland aangekocht en ook enkele Belgi sche stoomtrawlers werden aan de vloot toegevoegd. Zelfs een paar Britse houten mijnenvegers werden tot motortrawler ver bouwd en al deze schepen hebben er toe bijgedragen dat de Poolse trawlervloot tot ontwikkeling kwam. Voordat de brandweer arriveerde was nummer negen al een laaiende fak kel. Door de grote droogte van de laatste tijd was het riet kurkdroog. De ladder waarop de schilder stond die het houtwerk aan het afbranden was staat op de foto nog tegen het huis. Meer dan 400 showbanen hangen gemaakt zoals ze thuis hangen, wat een mak kelijke manier van kiezen. Wat een enorme keus. Alléén bij onze HOME-SHOP. Morgen gordijnen kiezen I WONINGINRICHTING Aan water had de brandweer geen gebrek. Als de wind noordwestelijk was geweest had een huis zuidelijk van de Tooropkade (niet op de foto’s zichtbaar) ook gevaar gelopen. Dat huis heeft namelijk eveneens een dak van riet. Inhakende op het door de heer F. Koop te IJmuiden in uw blad van vrijdag 28 mei j.l. ingezonden stuk betreffende zijn me ning over de „Hoogovens” wat de midden stand van de IJmond betreft, wil ik ook gaarne mijn visie op dit brok z.g. welvaart voor de IJmond, en dan als vroegere werk nemer geven, daar ik sinds 1966 door dit bedrijf ben gepensioneerd. Dit betreft dan de door de heer F. Koop gestelde „stank, lawaai en giftige gaswolken” en „lappen van advertenties”. Onlangs kwam wat dit laatste betreft een dergelijke advertentie in de bladen voor. Dit suggereerde, dat de heer Impink, bloemist te Heerhugowaard (met zijn conterfeitsel gelanceerd) ook deelde in de Hoogovenwelvaart met de verkoop van zijn bloemetjes, wat schijn baar moet worden gecompenseerd door het verdwijnen van de flora en fauna tus sen IJmuiden tot voorbij Wijk aan Zee, wat wijselijk werd verzwegen. Wat „la waai, stank en giftige gaswolken” betreft, heeft steller dezes gedurende zijn emplooi bij de Hoogovens een maagperforatie, hart infarct en longoperatie ondergaan. Dit is natuurlijk nooit te bewijzen dat zulks aan die giftige gaswolken te wijten zou zijn geweest, in dit opzicht gaan de Hoogovens altijd vrijuit. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De stafraad van het jeugdcentrum PEN bestaat uit verschil lende secties van medewerkers, die allen hun taak in het gebouw hebben. Daar is nu een nieuwe sectie aan toegevoegd, na melijk voor sociale dienstverlening en dan in een ruime betekenis. Naar aanleiding van het artikel van de heren Engel, Hovinga, De Jager en Wald man, in uw blad van vrijdag 28 mei wil ik het volgende opmerken: Bij de aanhalingen van de woorden van mevrouw Gevers zijn 2 woorden weg gelaten, n.l.: „Er is weinig of geen on derzoek gedaan op medisch gebied'. Hier moet aan worden toegevoegd: „in Tiel”. Dat dit ook niet gebeurd is, ge ven de heren direct al toe, want ook zij verwijzen naar „Fluorides and Human Health”. Dus er is geen medisch onder zoek in Tiel gedaan. Een zin verder lees ik: „Vergelijking met de pil, DDT en Softenon is mis leidend”. Lees dan ook eens het artikel van dr. P. v. Gelder in dezelfde krant van 28 mei op dezelfde pagina, dan krijgen we ook een idee, wat deskun digheid betekent. De heer Van Gelder legt hierin nog eens duidelijk uit, dat 25 jaar geleden door deskundigen werd beweerd, dat DDT absoluut onschadelijk was, maar nu weten we wel beter, ter wijl bij de softenon-kwestie al één (niet onderzocht) aspect van de nor male routine research desastreuze ge volgen heeft gehad. In het rapport van de Gezondheidsraad 1970 wordt litteratuur aangehaald van Spierings, waarbij besproeiing van gla diolen met gefluorideerd water (1 ppm) bruine bladpunten bij deze plant geeft. Wat zal dan 1 ppm fluoride toevoeging doen met waterplanten, die niet be sproeid maar omspoeld worden? In dit opzicht acht ik het rendement van fluoridering van het drinkwater, n.l. 0,8% te gering om hier ook maar enig risico te lopen. Dat er 99,2% (u leest het goed, negen ‘en negentig, twee tien de procent) te veel in het milieu terug komt, is in deze tijd, waarin we geluk kig wat meer „miiieu-bewust” worden, gewoonweg belachelijk. Dan word ik beschuldigd van „kwasi- wetenschappelijke nonsens”. Dat dit een ordinaire dooddoener is, moge blij ken uit het volgende: Op de hoorzitting van 17 mei werd aan de heer Waldman gevraagd of hem iets bekend was van bacteriële-remmingen in gefluorideerd drinkwater, waarop deze bacterioloog een heel verhaal ophangt over een bierbrouwerij. Naar mijn „zeer beschei den mening” behoort saccharomyces niet tot de organismen, die wij bacte riën plegen te noemen, mijnheer Wald man! Over kwasi-wetenschappelijke nonsens gesproken! Tenslotte staat er dat fluoridering van het drinkwater caries voorkomt. Ook dit is beslist onjuist. Fluoridering van het drinkwater dringt de caries tot bepaalde leeftijd terug tot 40%, maar voorkomt geen caries. Als ik hier niet bij moest zetten „tot bepaalde leef tijd”, dan zou dit een prachtig resultaat zijn. Maar bij een fluoridering tijdens de tandontwikkeling van het blijvend gebit, steekt de caries des te heftiger de kop op tussen de 43 en 45 jaar naar mate het fluorgehalte in het drinkwater hoger is. (Ziegelbecker fluoride vol. 3, april 1970). Met andere woorden: Voor een lapmiddel als fluoridering van het drinkwater mogen we niets riskeren, te meer daar we hier direct iets op on natuurlijke wijze veranderen aan onze primaire levensbehoefte, namelijk wa ter! DRS. G. W. GRIMBERGEN, Haarlem Bioloog Wanneer het over abortus, euthanasie en dergelijke zaken gaat, dan hebben de confessionele partijen de mond vol over eerbied voor het menselijk leven en beroe pen zij zich op het vijfde gebod: Gij zult niet doden. Maar zodra het punt van de verminde ring der defensieuitgaven om over uit treding uit de NAVO nog maar te zwijgen ter discussie wordt gesteld, dan wordt de bijbel door de voormannen van deze partijen met een resoluut gebaar van de vergadertafel geveegd. Waar blijven de KVP, de CHU en de ARP dan met hun zó hoogopgegeven Christelijke beginselen? In dit verband is de uitspraak van Leo Tolstoi zéér zeker op zijn plaats: „het is gemakkelijker om tien delen met filosofische geschriften te vullen dan om één beginsel in de praktijk te brengen”. Het ingezonden stuk over fluoridering van vier tandheelkundigen heeft veel weg van een oratio pro domo, omdat deskun dige meningen sans pardon worden weg- evaagd. Volgens mij lopen de meningen mers de grootste artsenorganisatie in Ame rika, de A.M.A., en Instituut Pasteur, dur- mers de grootste artsenorganisatie, de in Amerika A.M.A. en Instituut Pasteur, dur ven niet in te staan voor de onschadelijk heid van fluoride. Meer dan 120 gemeen ten in Amerika zijn af gestapt van de fluo ridering. Dr. Walbot uit Detroit heeft de ernstige gevolgen van fluoridering bij de patiënten in zijn kliniek beschreven. Vele niet achterlijke landen als Frankrijk, Ita lië, Noorwegen, Zweden, Finland, en Ja pan kijken de kat eerst uit de boom. In Denemarken is het zelfs verboden en in Duitsland fluorideert slechts één waterlei- dingbedrijfje. Men moet toch veel lef heb ben om te beweren, dat deskundigen niet deskundig zijn en dat het een sprookje is, dat gefluorideerd drinkwater een ver storing van de bacteriële flora zou zijn. Men weet blijkbaar niet, dat er geen één geleerde in staat is de gedragingen van zo’n actief element als fluor in ons li chaam te voorspellen. Het is mogelijk, dat het fluor-ion bij aanwezigheid van een kan kerverwekkend agens een abnormale cel deling kan veroorzaken, waarvan kanker het gevolg is. Men is er immers nog steeds niet in geslaagd de oorzaak van kanker op te sporen? Ook is er geen sprake van een vergelijking met de pil, maar de de sastreuze gevolgen, waar men Ihter pas kennis mee maakte, onder andere bij DDT, menocil, softenon, moeten ons tot voorzich tigheid manen. Ook prefereert men che misch zuiver water voor nierspoelingen. Omdat ons lichaam een zeer geringe hoe veelheid fluoride gebruiken kan, zullen per jaar tonnen van het zout in de riolen en grondwater verdwijnen. De zuiveringsbac- teriën en planten zullen er onder lijden. Het resultaat van de proef in Tiel is matig jes, als men daarbij denkt aan de opge volgde deskundige adviezen over mondhy giëne en de verderfelijke snoep. Wanneer de onschadelijkheid op medisch en niet op tandheelkundig gebied empirisch nog niet vaststaat om nog niet eens te spreken, of het biologisch verantwoord is, valt de keu ze op gefluorideerd tandpasta en -tablet ten, voorgeschreven en onder controle van een verantwoordelijke arts, die de do sis kan vermeerderen of verminderen. Het is alleen de arts, die medicamenten mag voorschrijven en met de veiligheids- grens rekening houdt, die niet voor een ieder dezelfde is. Hopelijk zullen de tand artsen wel weten, wat tandfluorose is. Ge zien de talloze tegenstanders van fluori dering zullen de financiële en technische problemen om ook ongefluorideerd wa ter te verstrekken, moeilijk op te lossen zijn. de Openbare Scholengemeenschap aan de van Riemsdijklaan kunnen drie dagen, 8, 9 en 10 juni, creatief bezig zijn in de work shops, die in de lokalen van het school complex worden ingericht. De heer J. Deckwitz, leraar tekenen, heeft met een aantal leerlingen een zogenoemde „kunst weck” met velerlei activiteiten op ver schillend gebied georganiseerd. De leerlin gen kunnen tijdens die drie dagen kiezen uit zes bezigheden, namelijk toneel, hoor spel, weven, graveren, filmen, mime, mas kers en fotograveren. Volgens de politie is de brandweer bij zonder snel gealarmeerd. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven. Omdat Heem stede direct contact onderhoudt met Haar lem rukte de Haarlemse brandweer ook meteen uit met groot materieel. Naar een ruwe schatting waren zo’n vijf tig brandweerlieden betrokken bij het blussingswerk. Volgens de laatste gege vens zou het pand Tooropkade 2 niet zo zeer door brand als wel door waterschade vernielingen hebben opgelopen. Het ziet er echter naar uit dat ook dit huis voor de bijl zal gaan, omdat de beide andere woningen van dit blok als verloren be schouwd worden. Het heeft dan weinig zin alleen nummer 2 te herbouwen. De brand genoot de belangstelling van He Poolse visserijbedrijf heeft de Ne derlanders nu niet meer nodig. Het land heeft thans de beschikking over 176 vis- serijschepen van meer dan 100 bruto reg ion, elk met een totaal tonnage van 230714 reg.ton of gemiddeld 1310 ton per schip. Het schip op de foto is de moderne motortrawler Goplo SWI 180, welke in 1962 te Gdynia is gebouwd. Het schip meet 797 bruto reg.ton bij een lengte van 61.36 m, breedte 9.85 m, holte 5.18 m en een diep gang van 4.42 m. De voortstuwing ge schiedt door een 6 cilinder Deutz diesel van 1375 pk voor een vaart van ruim 12 knopen. Van dit type behoren er 14 te Swine- munde thuis en worden beheerd, met nog 19 trawlers door de „Odra” te Swinemun- de. Een andere Poolse visserijmaatschap- pij is de „Dalmor” gevestigd te Gdynia, die in het bezit is van 56 schepen. De samenwerking van het Nederlandse visserijbedrijf met Polen begon in het jaar 1935 toen 15 motorharingloggers van- de N.V. Reederij v.h. A. van der Toorn te Scheveningen ter haringvisserij gingen on der het letterteken van Gdynia en de sche pen genaamd werden van Mewa I t.e.m. Mewa XV. (Van een onzer verslaggevers) fr «Hl

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9