BINNEN DE AARDEN WALLEN VAN YORK HERLEVEN DEZE ZOMER 19 EEUWEN HISTORIE 1 1 ri ff I I ENGELANDS OUDE „HOOFDSTAD VAN HET NOORDEN’’ GAAT FEESTVIEREN If Bit Br I Cultuurcentrum Attracties Normandiërs Monnikenwerk York nu I I. Festiviteiten Romeinse vesting 41I fï 1 M ZATERDAG 5 JUNI 1971 Erbij f i i i-f ft I i .1 Inferieur van de fraaie Minster-kathedraal. Vroeg-middeleeuwse poort in de geheel intacte aarden stadswal van York, die 5 km lang is en de oude binnen stad omsluit. Op de achter grond een der torens van de Minster. o 17 fu. q I ft 7ORK HEEFT heel wat ras- Y sen en nationaliteiten zien X komen en gaan. Kelten en Romeinen, Angelen en Saksen, Vikingen en Denen en niet te vergeten de Normandische over weldigers van Willem de Ver overaar, die er vrijwel allen hun sporen hebben achtergelaten. Veel daarvan is in het nogal chaotische stadsbeeld tot op de dag van vandaag te zien, want York anno 1971 ademt nog altijd de geest van het verleden. Oorlog en geweld hebben er gedurende negentien eeuwen huis gehouden »ls in vrijwel geen andere Britse stad, maar ondanks alles zijn tal van fraaie monumenten voor het nageslacht bewaard gebleven. Een stukje van de met kantelen bekroonde aarden stadswal die heuvel op, heuvel af, de city omgeeft. I i 4É i 1 6 'i, 4 v' >ij j In historische zin is York misschien wel de meest Engelse stad van Groot- Brittannië. Het stadje is, wat zijn centrum betreft, één groot openlucht museum. Vrijwel elk gebouw ademt een brok historie: middeleeuws, Geor- giaans, Victoriaans. Soms een menge ling van twee, drie stijlen in een ge bouw. Een oud-middeleeuwse muur kan plotseling overgaan in een Geor- giaanse gevel. En het merkwaardige is: het staat vaak nog niet eens gek ook. Naast de vele middeleeuwse ge bouwen is het pronkstuk van York zijn kathedraal, de York Minster, een indrukwekkend godshuis dat op een lijn te stellen is met de beroemde Westminster en de St. Pauls in Lon den. Waar men ook vertoeft in de stad, altijd is wel een van de vele fraaie torens van de Minster te zien, als veilige bakens in een woelige zee. UNIEK VOOR een stad met de om vang als die van York is de geheel in oude stijl gerestaureerde stadswal, hoog boven het stadsgewoel. De aar den wal met zijn typische kantelen, 1- r n* het noordelijk gelegen garnizoen een bezoek te vereren. fundamenten tijdens de jongste res tauratie zijn teruggevonden. Zelfs zijn onder de kerk overblijfselen gevon den van het oude Romeinse fort uit de vierde eeuw. DE RESTAURATIE van de Min ster is een hoofdstuk apart in de ge schiedenis van York. Enkele jaren ge leden begon het monumentale kerk gebouw te verzakken. Het bleek al spoedig dat slechts een grondige res tauratie de kerk van de ondergang kon redden. Twintig miljoen gulden is er nodig voor herstel. Inmiddels is men al een eind gevorderd met de werkzaamheden. De funderingen zijn vrijwel geheel vernieuwd, een gestort. Dat neemt de Engelsman graag op de koop toe: immers over een tot twee jaar zal de Minster weer in volle glorie kunnen pronken, zon der dat zware staaldraden de muren van de torens bij elkaar houden: zover was het al gekomen met de Minster. Als niet in 1967 tot een grondige restauratie was besloten, zou de Minster nu voor het publiek zijn gesloten. Naast zijn historische bezienswaar digheden heeft York een spoorweg museum, niet zo verwonderlijk als men weet, dat de gehele Noord-West- regio van Engeland onder York res sorteert. De spoorwegen bieden hier dan ook aan duizenden mensen werk. In het spoorwegmuseum treft men een unieke cllectie treinen, locomo tieven en „toebehoren” aan. Verder komen populaire sportlie den, internationaal bekende musici, toneelspelers, film- en televisiester- ren het feest luister bij zetten. or sn at ist ;ft sn lij al ag n- tol ri et Er ti de n- ut n- ?h BIJ ZIJN negentiende eeuwfeest heeft York dit jaar nog heel wat meer te bieden. Van 21 juni tot 17 juli zijn er grote historische optoch ten met episodes uit de geschiedenis van York. Van 16-19 juni wordt er een middeleeuws riddertoernooi ge houden en op 27 juni wordt de slag van Marston Moor uitgebeeld, voor 13 oktober staat de verbranding van keizer Severus annex fakkeloptocht op het programma en van 28 juli tot 31 juli worden de wereldkam pioenschappen boogschieten hier ge houden. Later, van de zevende tot de elfde eeuw, was York de hoofdstad van het machtige rijk van het Noorden, Northumbria, gesticht door Angelen en Saksen. In de tijd dat Karei de Grote de barbaarse stammen van zijn uitgestrekte rijk naar zijn hand trachtte te zetten, was York een centrum van onderwijs en cultuur. Een van de beroemdste raadsheren van keizer Karel was Alcuinus van York, een Angelsaksische geleerde, die uit een aanzienlijk Yorks geslacht stamde. Zijn positie van bibliotheca ris van de rijk gevulde bibliotheek van York verruilde hij voor een al even interessante baan aan het hof van Karei de Grote. waar monnikenwerk, dat de knapste bouwkundigen in Engeland, trouw terzijde gestaan door archeologen van naam, met behulp van compu ters hebben geklaard. Oude Romein se en Angelsaksische funderingen werden vervangen door koel, strak beton, dat een hecht anker vormt voor het hoog boven de omgeving uit stekend gebouw. In de sombere cata comben onder de Minster is ruimte uitgespaard voor een museum. Ter wijl dagelijks vele tientallen bezoe kers de Minster komen bezichtigen, gaan de werklieden gewoon hun gang. In de immense ruimten van een van Engelands grootste middel eeuwse bedehuizen heeft het jankend geluid van een pneumatische boor de taak van het orgel voorlopig over bodig gemaakt. Een kakofonie van klanken wordt over de bezoekers uit- bastions en poorten, slingert zich als een geblokt lint door de stad, oud en nieuw begrippen, die in York rela tief zijn van elkaar scheidend. De ze stadswallen zijn goed voor een vijf kilometer lange wandeling. Hier en daar lijkt het alsof een reuzenhand een brok muur heeft weggebroken. Dat is de enige concessie, die de stadsbestuurders aan het moderne verkeer hebben gedaan. OP UITNODIGING van de North Sea Ferries en het Department of Tourism in York bracht dezer dagen een aantal Nederlandse journalisten een driedaags bezoek aan York. Van Nederland uit is de stad gemakke- maar ook de heuvelachtige omge ving wordt meer en meer een trek pleister voor het vreemdelingenver keer. Van De Romeinen stichtten de stad. Als hoofdstad van het noordelijk rijk Northumbria kwam zij tot grote bloei, onder de Normandiërs boette de stad aan belangrijkheid in. Welis waar was York in de middeleeuwen een belangrijke handels- en stapel plaats, maar toen was het reeds voorbijgestreefd door Londen. Nu is York een vriendelijke stad, met een schat aan oudheden, zoals men die maar zelden in één enkele stad vindt. Walmende fabriekschoorstenen, het kenmerk van vele Engelse industrie steden, kent men er niet. De bedrij ven, die er al sinds lengte van jaren zijn, vallen onder het predikaat „schoon”. Meer dan ooit zoekt York het in de toeristische sector: niet alleen de stad heeft veel te bieden, de rebellen tot overgave was gedwon gen. In een gewelddadig treffen be haalden de goed geoefende en bewa pende troepen van Harold de over winning. Terwijl hij en zijn mannen de overwinning met een klinkend feest vierden in York, kwam het nieuws van de invasie. Aan het hoofd van zijn troepen begaf Harold zich in geforceerde marsen naar het zuiden. Bij Hastings werd het uitgeputte le ger van Harold vernietigend versla gen door Willem de Veroveraar. Voor Engeland en speciaal ook voor York was dat het begin van moeilijke tij den. Willem de Verovervaar kwam in eigen persoon naar het turbulente noorden. In York liet hij twee kas telen bouwen, waarvan de resten nog altijd te zien zijn. OPGAAN, blinken en verzinken ook York is er niet aan ontkomen. In York was de kleine Nederland se delegatie de gast van de heer John Brown, de actieve directeur van het department of tourism, te vergelijken met onze plaatselijke VVV’s. Ook zonder gids is een bezoek aan York alleszins de moeite waard. De vele fraaie historische plekjes en gebouwen zijn zonder enige moeite te vinden. Wie York bezoekt, doet er goed aan het boekje „City and county of the City of York” de officiële gids voor bezoekers te kopen. Dan kan men de historische gebouwen als de Guildhall (gildenhal), kundig gerestaureerd na een Duitse bomaan val (de enige tijdens de laatste oor log) in 1942 onmogelijk missen. Een kleine wandeling door de binnenstad zal onvermijdelijk voeren naar de middeleeuwse poorten in de wal met hun ludieke namen als Bootham Bar, Monk Bar, Walmgate Bar en Mickle- gate Bar en niet te vergeten d e Minster en de 17 middeleeuwse ker ken, stuk voor stuk kleine wonderen van bouwkunst. (Van onze correspondent) YORK. Voor Engelse begrippen nau welijks een middelgrote stad, dit York, hoofdstad van het graafschap Yorkshire, omringd door heuvels en op ruime afstand van de industriegebieden van Leeds en Manchester en van de bedrijvige havenstad Huil. Maar achter het wat provinciaalse uiterlijk van deze 11.000 inwoners tellende stad gaat een uniek brok geschiedenis van 19 eeuwen schuil. f In het jaar 71 na Christus bouwde de Romeinse veldheer Quintus Cerea- lis op een strategisch punt langs de rivier de Ouse in Noord-Engeland een fort, vanwaar hij de roerige „bar baarse” stammen als Pieten en Sco- ten onder controle wilde houden. Het fort groeide uit tot de Romeinse stad Eboracum, later York genoemd. Een feestprogramma over het gehele jaar uitgesmeerd, moet nu de belangstel ling van binnen- en buitenland op York vestigen. Hoogtepunt daaruit vormt het bezoek van koningin Eli zabeth op 28 september. In York koesteren ze de stille hoop, dat dit koninklijk bezoek zal worden be kroond met het uitroepen van prins Andrew tot hertog van York, een ti tel, die alleen is weggelegd voor de tweede zoon van de regerende vorst(in). De vroegere koning Geor ge VI was de laatste hertog van York. YORK IS een stad, waar het toe risme nog in de kinderschoenen staat, aldus VVV-directeur Brówn. Vorig jaar registreerde de stad rond 250.000 overnachtingen, een aantal dat voor uitbreiding vatbaar is. Iedere wille keurige badplaats in Nederland komt in een seizoen al ver boven dat aan tal. York zelf heeft 2.000 gastenbed den (1.200 kamers), zodat men er altijd wel een plaatsje vindt. EVENMIN mag men bij een be zoek aan York het Castle Museum overslaan, opgezet door een platte- landsarts dr. John L. Kirk, die op afgelegen plaatsen op het platteland van Yorkshire alles verzamelde wat hem waardevol of althans de moeite van het bewaren leek: handwerk meubelen, paardetuigen, opschik, kort om alles wat men op het platte land placht te gebruiken. Zelfs gehele winkelpuien versmaadde de dokter niet. Zijn unieke collectie, die hij in 1935 aan de stad schonk, wordt nog steeds aangevuld en bestaat nu uit zo’n 10.000 stukken. YORK HEEFT zijn rol gespeeld in diverse ontwikkelingsstadia van En geland. Soms, ongewild, werd de „hoofdstad van het noorden” de hoofdrol opgedrongen. Zo bijvoorbeeld in het voor Engeland fatale jaar 1066, een keerpunt in de geschiedenis voor de bewoners van dit eilandenrijk. Het jaar 1066, de laatste maal, dat Engeland door vreemde troepen werd bezet, in dit geval de Normandiërs van Willem de Veroveraar. York had een groot aandeel in de opzien barende gebeurtenissen in de herfst van 1066. Toen Harold van Engeland in de loop van de zomer zijn legers rond zich had verzameld om de ver wachte invasie van de Normandiërs in het zuiden van zijn rijk het hoofd te bieden, kwam zijn broer Torstig van Northumbria, gesteund door de Vikings van de Noorse koning Ha rald Hadrada, in opstand. In snelle marsen spoedde het leger van Ha rold van Engeland zich naar het re bellerende Noorden, waar York, één dag voor de komst van Harold, door NEGENTIEN eeuwen geleden zet ten de Romeinse legionairs hun kamp op aan de oever van het riviertje de Ouse. Soldaten van het negende le gioen zouden er ruim drie e euwen blijven. Weinig zijn de overblijfselen uit de Romeinse tijd, maar ze zijn nog te vinden, zoals de Multangular Tower, de Romeinse „termen” (ba den) onder dë Mail Coach Irtn en de recent opgegraven Romeinse muur, waarop later middeleeuwse vesting werken verrezen. Verscheidene Ro meinse keizers, zoals Severus (over leden te York in 211) en Constantijn de Grote (tot keizer uitgeroepen in York in 306) vonden het niet bene den hun waardigheid, het meest met lijk te bereiken: Er is een dage lijkse dienst van North Sea Ferries tussen Europoort en Huil, op ruim een uur rijden van York. De Neder landse Noorzeeveerboot „Norwind” en de Engelse „Norway” varen des avonds om zes uur af, waarna ze veertien uur later in Huil, respectie velijk in Europoort af meren. Een tocht met deze nachtboten heeft het voordeel, dat men een groot deel van de overtocht in de (slaap)hut kan doorbrengen. de vele interessante oude bouwwerken noemen we alleen de zeventien kerken in het centrum, die alle op de monumentenlijst staan. Er zijn er bij, die nog heel duide lijk de angelsaksische kenmerken dragen. Maar qua architectonische schoonheid staan ze alle in de scha duw van de machtige Minster, een kathedraal, waaraan meer dan 250 jaar is gebouwd. Wereldberoemd zijn de voortreffelijk bewaard gebleven gebrandschilderde ramen met prach tige bijbelse voorstellingen. Op de plaats waar de Minster staat werd reeds in 627 de eerste (houten) kerk gebouwd. Die kerk heeft verschillen de opvolgers gekregen, waarvan de ïW B

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17