LOCKHEEDS ZORGENKIND Problemen rond om ’s werelds snelste, grootste en meest omstre- den cargo-‘vlieg tuig, de „Galaxy Europese luchtbus op Le Bourget 19 ZATERDAG 5 JUNI 1971 - Een rij Greyhound-bussen ac centueert de enorme vleugel span van de C-5. Circa 70.000 kg materiaal, of 1000 man met volledige be pakking, kan nonstop naar ie der „bedreigd punt op aarde” vervoerd worden. Boven links: het mannetje op de staartvin staat ruim 21 meter boven het platform. 111» 5 1 volledige uitrusting in New York op pikken en ze ruim 5 uur later ergens in Engeland neerzetten. Het laadruim, dat groot genoeg zou zijn voor een „inwendige” reconstructie van de eer ste vlucht der gebroeders Wright, kan de zwaarste legertanks en complete geschutsbatterijen bergen. Het toestel DESONDANKS heeft de C-5 totnog toe alleen naam gemaakt als „De vlie gende controverse”, een politiek heet hangijzer dat het onderwerp was (en ia) van eindeloze discussies tussen het Amerikaanse Congres (parlement), het Pentagon (generale staf) en de Lock heed -vliegtuigfabrieken. Vs-ij? EN NIET ten onrechte waarschijn lijk. Eén C-5 Galaxy (die nog een der de groter is dan een Boeing 747 Jumbo Jet!) kan b.v. 1000 manschappen met SINDS HET eerste exemplaar zijn inmiddels nog 20 C-5’s afgeleverd en door de US Air Force getest op laad vermogen, vliegbereik, storingsvrij - heid en honderden andere noodzakelij ke praktijkproeven. Het doorstond al die proeven met glans en glorie, maar financieel ontwikkelde het project zich minder gunstig. DE OORZAAK was ook alwéér een calculatiefout. De ontwikkelings kosten van de „grote vogel” overtrof fen de oorspronkelijke raming name lijk tot zulk een om vang dat Lockheed nog eens 200 miljoen dollar zou moe ten aantrekken om de aanvankelijke order op 80 Galaxy’s te kunnen uit voeren, inplaats van de 30 stuks die de firma op grond van de bestaande regelingen kan produceren. Volgens vele experts hebben deze moeilijkheden in niet geringe mate bij gedragen tot de krach bij Rolls Royce in Engeland, waar de RB-211 motoren voor Lockheeds civiele luchtreus de Tristar, vervaardigd zouden worden. DE ONTBREKENDE miljoenen voor de Galaxy-serie waren niet 1, 2, 3 uit de staatsruif te fourneren, met het gevolg dat Lockheed de produktie van de C-5’s heeft moeten temporiseren. En dat is weer tegen het zere been van i .1J,l&uli ik. Hiiiii uWw. liiiiiU l.dh.'uklJ'ilhJuUiu.u-U.I xilHi heeft vol geladen snelheden be reikt van 960 km/uur bij een vlieg hoogte van 40.000 voet (13 km!) en heeft voor landen en tot stilstand ko men een baanlengte van maximaal 1300 meter nodig. HET VIERMOTORIGE TOESTEL, dat 82 meter lang is bij een vleugelspan van 73,5 meter, heeft volgetankt zo veel brandstof aan boord dat men er zes spoorwegtankwagons mee zou kun nen vullen. Het kan bovendien in de lucht bij getankt worden, zodat het praktisch iedere plaats op aarde non- stop bereiken kan. In tijden van mili taire crisis is dat van essentieel be lang, maar ook als „stok achter de deur”. Niet in de laatste plaats zouden de Galaxy’s goede diensten bewijzen kunnen bij een snelle repatriëring der Amerikaanse troepen uit Vietnam of of uit Europa, als president Nixon daar toe ooit besluiten zou. OP GROND van de laatste schattin gen heeft elk van de 30 reeds voltooide of binnenkort te voltooien C-5’s de Amerikaanse belastingbetaler het lie ve sommetje van 120 miljoen dollar gekost. Als Washington de middelen vindt om het bouwprogram voort te zetten, zouden de resterende 50 stuks evenwel niet meer behoeven te kosten dan circa 16 miljoen dollar per exem plaar en dat is, alweer volgens het Pentagon, in feite een spotkoopje. WAT NIET wegneemt dat vele com mentatoren in en buiten de VS luid keels blijven verkondigen dat het Galaxy-project een doodgeboren kind, een misdadige prestigezaak of een on verantwoorde verspilling van belas tinggeld is. Geld dat huns inziens be ter aan de versterking van de defen sie van het Amerikaanse thuisfront besteed had kunnen worden. ..if waar de generale brand roept, omdat HET IS ALWEER een paar jaar geleden dat de Lockheed C-5 Galaxy, een vliegtuig zo gigantisch dat het wel een wolk van aluminium leek boven de rode kleiheuvels van de Amerikaanse staat Georgia zijn eerste proefvlucht maakte. Bejubeld als het grootste vliegtuig dat ooit het luchtruim koos, woog het bijna 350.000 kilo, maar volgens de testpiloot was het even handzaam als een gevechtsvliegtuig. Een lange reeks van proefvluchten heeft sindsdien uitgewezen dat de Galaxy sneller, veiliger en be trouwbaarder is dan enig ander bestaand vliegtuig, ooit in opdracht van de Amerikaanse luchtmacht gebouwd. Veel verwondering oogstte het reusachtige toestel deze week op de luchtvaartshow in Parijs tijdens enkele demonstraties. het Pentagon staf moord en de vertraagde aflevering van de Ga laxy’s de hele militaire planning in gevaar zou brengen. geplaatst, dat elke plaats óf aan het gangpad óf slechts een zetel er van verwijderd is. De totale lengte van het toestel wordt bijna 51 meter, de hoogte 16,56 meter, de vleugeloppervlakte 260 m2 en de diameter van de romp 5,64 meter. Het maximale brutoge wicht is 132.000 kg. De afstand no dig om los van de grond te komen is 1850 meter, voor een landing is 1800 meter nodig. De kruissnelheid is 940 kilometer. De afstand die de luchtbus kan overbruggen is 2150 kilometer. De maatschappijen die aan het project werken zijn Aerospatiale, Deutsche Airbus, Hawker Siddeley Aviation en Fokker-VFW. Wat de inrichting van het mam- moetvliegtuig betreft zijn er ver schillende mogelijkheden, al naar gelang de maatschappij het een lou tere bestemming in de toeristen klasse wil geven of het ook van een eersteklas-cabine wil voorzien. De toeristenversie is gebaseerd op 259 stoelen. Bij een kortere tussen ruimte tussen de stoelen kan dit aantal tot 302 plaatsen worden op gevoerd. Boeings 747 blijft dus qua plaatsruimte nog onbetwist de kop loper. De passagierscabine van de luchtbus is 36,5 meter lang, 5,35 me ter breed en 2,48 meter hoog. In het model op Le Bourget wa ren de stoelen, telkens acht in een rij met twee gangpaden, zodanig Hfil (Van onze luchtvaartredactie) PARIJS Ook de Europese luchtbus, de 300B, ontbreekt niet op de 29ste internationale lucht- en ruimtevaarttentoonstelling op Le Bourget, die tot en met morgen duurt. Nog zonder motor weliswaar, maar een wandeling in de „buik” van de reuzevogel (zie de foto hier naast) is al te maken. De tweemotorige luchtbus, een Frans-Duits-Nederlands project, is bestemd voor korte en middellange afstanden. Voor de Nederlandse deelname aan het project is hon derd miljoen uitgetrokken. De eer ste 300B zal, naar de bouwers ver wachten, september 1972 het lucht ruim kiezen. F J P -Aw l'iiiji'id.iliiiiiW ,l',“ 5a1 ■ML Hik |t .*^0=!

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19