MET DIT KUNSTSTOF- DOE HET ZELF-HUIS KUNT U STRAKS ALLE KANTEN OP WOU W ZWANGERE VROUW MOET EEN VEILIGHEIDSRIEM DRAGEN Vrouwelijkheden Uit in eigen land 1W Kleine hapjes op lentedagen 21 goedkoper dan stacaravan „Bij prefab-serieproduktie 1 ZATERDAG 5 JUNI 1971 Erbij Shorts (Van onze medische medewerker) NADAT een zwangere vrouw, die in de auto een heupgordel als veiligheidsriem droeg in 1964 tij dens een botsing een baarmoeder- scheur had gekregen, zijn er twij fels gerezen of de veiligheidsriem voor zwangere vrouwen wel aan te raden is. Er zijn ook andere minder goede ervaringen met die riem bij deze vrouwen naar voren gekomen. fe DE TIJD KOMT WEER dat u te laat met de kinderen uit het zwem bad of van het sportveld thuiskomt, na een dag lang genoten te hebben von zon, zee, strand of bos. Brood met zoet gaat er bij de jeugd altijd wel in, maar na een dagje buiten is een wat pittiger hapje veel wel- komer. Doe wat met eieren, meest al wel aanwezig. Snel te koken en bij brood, een frisse salade van kropsla, tomaten, komkommer, ra dijs en ui, een hapje vormend, dat in deze warme dagen met graag te zal worden gegeten. „Dodenstoeltjes” ■1 ||pr$ (Van onze correspondent) ENSCHEDE Wanneer alles volgens plan verloopt staat er deze maand in Haaksbergen een hagelwit proefhuis geheel opge bouwd uit twee millimeter po- lyesterelementen in een revo lutionaire driehoeksvorm. De Haaksbergse kunststoffabrikant H. Klein Breteler en de Ensche- dese architect J. A. M. Hesse zijn er in een verbluffende kor te tijd van drie maanden in ge slaagd een experiment op het gebied van geprefabriceerde woningbouw zodanig uit te wer ken dat zij thans reeds bezig zijn een door hem ontworpen uiterst flexibel huis in de praktijk te beproeven. Sla met spekjes Gehakt met kokos Beide ontwerpers bezig met het volschuimen van een element. het nieuwe of zelfs een sta-caravan van verge lijkbare grootte zal worden. de overige 180 vrouwen onbeschermd reden. Uit de resultaten bleek dat de buikriembescherming gepaard ging met het mogelijk „ter plaatse” te bepa len hoe groot men een huis wil heb ben en in welke vorm het moet wor den gebouwd. Een handige koper zal volgens de ontwerpers een klein model huis in één dag zelf in el kaar kunnen zetten, terwijl zij zich voorstellen, voor het construeren van de grotere typen woningen een aan nemer in te schakelen. Het aantal variatiemogelijkheden is vrij groot. Met de kostprijzen van de te ge bruiken elementen als uitgangspunt kan mogelijk direct nadat de ge wenste omvang is bepaald worden vastgesteld hoe duur het huis gaat worden in ruwbouw. De afbouwkos- ten zullen afhangen van de vraag of men de montage zelf kan doen en welke inrichting wordt gekozen. SINDS 1966 is dit belangrijke vraag stuk nog eens uitvoerig bestudeerd. Daartoe onderzochten dr. Crosby en dr. Costiloe, in samenwerking met de Ca- lifomische State Highway Patrol (de Amerikaanse rijkswegenwacht) alle au- to-ongevallen waarbij zwangere vrou wen, hetzij als bestuurder of passagier betrokken waren. Van deze 208 zwan gere vrouwen die een ernstig auto-onge- val hadden gehad, bleken 28 wel een buikriem te hebben gedragen, terwijl certen en andere evenementen gege ven worden. Reden genoeg, om nog maar eens gezinsgewijs Kaatsheuvel- waarts te trekken. De kleintjes krijgen er trouwens nooit genoeg van. ALLE ELEMENTEN zijn in drie- hoeksvorm (als prismaprofielen) ge bogen, waardoor zij veel steviger zijn dan vlakke wanden. De dunne kunststofwand wordt versterkt en geïsoleerd doordat de elementen van binnen worden opgevuld met po- lyurethaanschuim; Hierin en via de aansluiting kunnen alle nodige lei dingen worden gelegd. De schuim laag kan daarna met verschillende materialen zoals polyester of hout worden bekleed al naar gelang de elementen voor vloer, wand of dak moeten worden gebruikt. De ele menten zijn onderling verwisselbaar zodat men net zo veel gesloten pa nelen of elementen met ramen of deuren kan inbouwen als men wenst. DOORDAT SLECHTS met drie basis-elementen wordt gewerkt is len passen. De drie elementen zijn alle 1.20 m. breed. De langste ele menten (3.60 m) zijn bedoeld als dak- of vloerpanelen. De andere ele menten (2.85 m. en 70 cm.) dienen voor de wanden zodat tussen twee kleine elementen een raam past en onder een klein element een deur. WVVWWWWWVVWVVVWVWWVVVWWVVVWWWVVVWVWVWWWWWIA/WVIAAIVWVVVVVVWWWVUVWWVWVVVWWVVVWWWVWWWUVWVW WVVWWVVWWVVVVVVMVWVWWMWVVVVVVVI/tfVWWVWWMWIAMWlAAAZVWUVWI/WVMVWVWVWVVWVWWWWWWVVWVWVVVVWWWV HANS HESSE is erin geslaagd een woning te ontwerpen die kan worden opgetrokken met elementen van slechts drie verschillende afmetin gen waartussen raam- en deurpane- een daling van het sterftecijfer der aanstaande moeder van 7.8 tot 3.6 per cent. Daarentegen steeg het sterftecij fer van de vrucht van 14.4 tot 16.7 per- OOK BUITEN de bovengenoemde ar rangementen om kan een watersport- vakantie op het Veerse Meer nauwelijks een mislukking worden. Op 21 april was het tien jaar geleden, dat het Veerse Gat werd afgesloten en intussen is dat binnenwater veranderd in een water- sportgebied van internationale ver maardheid. Sinds 1961 zijn de oevers langs het meer „gestoffeerd”: ingericht voor het watertoerisme. Er zijn diver se jachthavens aangelegd en droogge vallen zandplaten zijn bebost. Ten ge rieve van de hengelaars zijn tussen 1968 en 1970 honderdduizend forellen in het meer uitgezet, die met paling en haring voor een attractieve stek zor gen. Met watersporters en vissers is het gezellig druk op het Veerse Meer geworden, maar gelukkig (nog) niet te druk. ZEELAND VAKANTIELAND luidt de leuze, die de Zeeuwse VVV dit jaar hanteert bij het werven van toeristen. Degenen, die het verband tussen deze eilandengroep en hun vrije dagen nog wat met wat wantrouwen zien lig gen, kunnen zich eerst eens gedurende een weekend op de hoogte stellen van de Zeeuwse mogelijkheden. De provin ciale VVV te Middelburg heeft daartoe vijf arrangementen samengesteld, die kennismaking mogelijk maken met de belangrijkste aspecten van een be paald onderwerp. Een van deze ar rangementen bestaat uit een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen, gekoppeld aan het Belgische Vlaanderen met oude kunststeden als Brugge en Gent. Sport vissers kunnen in Zeeland een weekend gaan zeehengelen. Vanuit Zierïkzee va ren sportvissersboten naar goede stek ken op de Oosterschelde of Grevelin- gen. Een derde mogelijkheid is een watersportweekend of -week vanuit de zeilschool „De Viking” in Wolphaarts- dijk met lessen in zeilen en water skiën. Wie op agrarische verkenning wil uitgaan in Zeeland kan vanuit Burg-Haamstede de landbouw en vee teelt in de westhoek van Zeeland leren kennen en wie tenslotte de Deltawer ken intrigerend vindt: een driedaags arrangement schenkt enerzijds aan dacht aan de afsluiting van het Brou- wershavense Gat en is anderzijds ge richt op het natuurschoon van de Schouwse Westhoek. Inlichtingen over alle arrangementen bij de VVV in Middelburg, telefoon 018018051. BEIDE „uitvinders” hopen vol gend jaar zover te zijn dat begonnen kan worden aan serieproduktie van hun kunststofhuis dat dan al naar gelang de wensen van de kopers kan variëren van eenvoudig zomer huisje tot een complete bungalow. Zij verwachten dat er grote belang stelling voor hun wellicht als „doe het zelf” pakket in de handel te brengen polyester huis zal bestaan. Dit vooral omdat het stukken goed koper dan een conventionele woning cent. Op grond van deze cijfers kan niet bewezen worden dat de buikriem in vloed had op de sterfte hetzij van de moeder, hetzij van de vrucht. Duidelijker bleek het nut van de buik riem echter wanneer de invloed hier van werd nagegaan op de gevolgen van dié autobotsingen waarbij de zwan gere vrouw uit de auto was geslingerd. Van de vrouwen, die geen gordel droe gen, werden 18 uit de wagen geslingerd, waardoor van deze groep slachtoffers zes vrouwen overleden. Van alle vrou wen die niét uit de auto waren geslin gerd bedroeg het sterftecijfer 5 per cent. Bovendien bleek het risico dat dit uit-de-wagen-geslingerd-worden voor de vrucht meebrengt zeer veel groter te zijn dan wanneer dit niet gebeurde. In dit laatste geval stierf 11 percent, ter wijl 47 percent der vruchten van de uit de auto geslingerde vrouwen het on geval niet overleefden. Omdat de heup gordel meestal voorkomt dat de zwan gere vrouw uit de wagen wordt geslin gerd pleiten de laatstgenoemde, bedui dend grote sterfteverschillen vóór het dragen van de buikgordel door zwange re vrouwen, zoals het New Engeland Journal of Medicine concludeert. DE EFTELING is jarig. Twintig jaar bestaat Europa’s grootste sprookjes- park deze zomer en ter gelegenheid van dat heuglijk feit is dezer dagen een nieuwe attractie geopend: een gi gantisch Diorama in een hal van 1000 m2., waar toeristen hun autootjes langs peilloze afgronden sturen, treinen in tunnels duiken en over hoge bruggen denderen, raderboten driftig de rivier op een neer tuffen temidden van dorp jes, steden, burchten en bergreuzen. Apotheose van h"t spektakel (voori.- gè-vloei-t uit een idee van Anton Pieck) is het levensgrote onweer dat zich met. felle bliksemflitsen en echoënde don derslagen boven Klein Venetië ont last. De kinderen raken er niet op uit gekeken. Gebleven zijn natuurlijk het sprookjesbos, de stoomcarroussel, de treintjes, de speeltuin, de kermis. Vol tooid wordt voor het hoogseizoen de theaterzaal met 1200 plaatsen, waar o.a. Disneyfilms, pop- en serieuze con- Een stukje van Efteling-diorama. DEZE ZOMER is voor het eerst of ficieel het recreatiepark „De Oldemeij- er” in Harderiberg voor het publiek ge opend. Het park is een werkgelegen- heidsobject ter grootte van 25 hectaren. Het omvat een heuvelachtig bosland schap en een speelvijver met een wa terplan van ongeveer vijf hectaren. In het park zijn kampeerterreinen aange legd en op vele plaatsen kunnen paar den en pony’s worden gehuurd.,, De Ol- demeijer” ligt in de buurt van Ommen en van de Overijsselse heuvelrug. Wie meer wil weten over deze aanwinst voor de recreatie wende zich tot de VVV in Hardenberg. HET ONDERZOEK wordt thans afgesloten met het bouwen van een uit twee vertrekken bestaand zo merhuis op het terrein achter het bedrijf van de heer Klein Breteler. Met de fundering is reeds begon nen (bij de serie-produktie zal ook de vloer van kunststof worden) ter wijl de elementen in de maak zijn. Het proefhuis wordt 35 vierkante meter groot en zal bestaan uit 25 wand- en 8 dak-elementen. De twee aan elkaar geschakelde ruimten (3.60 bij 3.60 en 6 bij 3.60 m.) zul len glas en waterdicht worden ge maakt waarna proeven op het ge bied van de inrichting zullen worden genomen. WIT IS volgens architect Hesse de geschikste kleur voor deze po lyester huizen, omdat die lichte kleur op de prismavlakken der bouwelementen de mooiste onder grond vormt voor een steeds wisse lend patroon van licht- en schaduw werking. Eventueel zijn de elemen ten ook (in de massa geverfd) in donkerder kleuren te vervaardigen, als dat beter bij het omringende landschap (of bij de wensen van de afnemers) zou passen. De heer Bre teler, die in 1965 begon met het vervaardigen van vouwcaravans, en daarna geleidelijk overschakelde op het werken met kunststoffen, ziet voor zijn poly-huizen een grote toe komst, omdat zij „zowel qua mate riaal als vormgeving, helemaal van deze tijd zijn en bovendien bij se rieproduktieaanzienlijk goedkoper dan een conventionele woning.” Dat maakt volgens hem het project ook interessant voor zomerhuisjes, „tweede woningen” en vakantiebun galows die op het ogenblik zo in trek zijn. s V'" s'x" "3£-'x' FIETSEN OF WANDELEN met de ANWB kunt u morgen, zondag in een schilderachtig gebied van ons eigen mooie Noord-Holland. Gestart wordt vanaf de parkeerplaats bij het Burg. Paulplantsoen in Broek en Wa terland waar een mobiel ANWB-kan- toor u (van 9-12 uur voor de pedde- laars en van 9-14.30 voor de tippelaars) als deelnemer inschrijft en routekaar ten verstrekt. Er zijn drie fietsroutes (35, 60 en 90 km.) uitgezet door een ge bied dat wemelt van molens en oude boerenhoeven. De wandelaars kunnen kiezen tussen 7,5 en 15,5 km., de kort ste route is ook begaanbaar met wan delwagentjes annex baby’s, de lange wandeling omvat o.a. een natuurpad en een overzet per boot over de brede Hclysloter Die. Honden mogen ook mee, mits aangelijnd en langs de rou te is een informatiepost van het IVN aanwezig. Kosten voor de wandeltoch ten 1 p.p. voor ANWB-leden en 2 voor niet-leden (kinderen beneden 12 jaar gratis). Inschrijfgeld voor de fiets tochten is voor leden van ANWB en Ned. Rijwiel Tper Unie 2 p.p., voor anderen 2,50. Neem vooral uw ca mera mee en laadt bij voorkeur kleurenfilm! Niet mooi, wel goedkoop en snel klaar: mdquette van de kunststof-prefabwoning van architect Hesse. Een proto type wordt thans gebouwd. WANNEER DE SMAAK van de ster anijs u goed is bevallen het was per slot maar een spoortje, dat u gebruik te in het kokoshuidje om de balletjes kunt u een volgende keer wat meer gebruiken en het gelijk met de ande re kruiden door het gehakt werken. Het geeft iets fijns, maar ondefinieerbaars aan het vleesgerecht. U moet er zelf wat mee durven experimenteren. Ook in de vleesgerechten bij de rijst tafel mag u het niet vergeten. In dat opzicht kunnen de Chinese restauran- teurs ons tot voorbeeld dienen, die het met veel raffinement en het met gro te durf toepassen. GASTON GOURMET Reken per nersoon op anderhalf ei. Mijn eenvoudigste suggestie is ze hard te koken, fijn te nrakken en aan te maken met wat olie, mayonaise, ker rie, een snuifje peper en zout. U krijgt dan een smeerseltje dat het goed doet op het brood. U kunt het op tafel brengen op een schaaltje, dat u tevoren hebt belegd met blaadjes fris gewassen sla en het gar neren met radijsjes, schijfjes tomaat, tot waaiertjes gesneden augurkjes en zilveruitjes. U kunt ook elk zijn eigen schelpje geven, dat u met al het hier voor genoemde garneert. HET IS EEN GERECHTJE dat bin nen een kwartier te vervaardigen is. Hebt u meer tijd en wilt u de eieren in hun bijna oorspronkelijke vorm la ten, dan kunt u ze ook in de lengte doormidden snijden, de harde dooiers eruit nemen, deze prakken met wat olie of mayonaise, kruiden naar smaak en de dooier vervolgens nog vermengen met wat fijngemaakte sardines of een kneepje ansjovispasta. Indien u over een spuit (van plastic voor weinig geld te koop) beschikt, kunt u de lege eihelften vervolgens vullen en een beetje fraai opspuiten met het mengsel. Garneren met wat tomaten ketchup, versgeknipte peterselie, wat paprikapoeder voor de kleur. den, hebben auto-kinderzitjes Amerika op de markt zijn. Hun oor deel is vernietigend: van de bijna veer tig onderzochte zitjes blijken er slechts drie een behoorlijke beveiliging bij een schok in voorwaartse richting te ge ven. De rest wordt als .dodenstoeltjes’ gekwalificeerd. „De fabrikanten van beveiligingssystemen voor kinderen hebben niet de research verricht die ze hadden moeten doen”, zeggen de testers. Volgens „Ladies’ Home Jour nal” worden op het ogenblik bij ge bruik van goede auto-harnassen jaar lijks ongeveer drieduizend levens van volwassenen en kinderen gered bij auto-ongelukken in Amerika. Het zouden er tienduizend kunnen worden als de chauffeurs hun bevei ligingssystemen altijd gebruikten. In de staat Missouri bestaat op het ogen blik al een club van mensen die me nen dat ze hun leven te danken heb ben aan het feit dat ze op het mo ment van een verkeersongeval hun veiligheidsriemen droegen. NU DE MODE van de korte broek jes duidelijk doorzet moeten we, vindt „Marie Claire”, wel even weten welke kledingstukken en accessoires erbij (of niet erbij) horen. Het maandblad heeft het volgende lijstje opgesteld: geen halskettingen met hangers of oor knoppen, wel een klein katoenen of satijnen sjaaltje om de hals. Geen bloezes met kantjes, maxi truien of doorkijkbloezes, wel t-shirts, bloezons, overhemdbloesjes, korte truitjes. Geen maillots met fantasiedessins, maar panty’s in unikleuren die bij de kleu ren van de shorts passen. Geen grote hoeden, grote tassen, brede ceintuurs, wel kleine clochemutsjes, heel smalle ceintuurs, kleine tasjes aan een schou derriem, geen hoge hakken, ballerina’s of dij laarzen, maar moccassins, platte sandalen, laarsjes van stof. Bij dit al les geen „opgeklopte” kapsels met in gewikkelde haarstukken, maar een „klein hoofdje” met sluik of heel fijn gekruld haar. Van „Marie Claire” ook nog deze tip: als uw bovenbenen op het dikste gedeelte meer dan vijftig centi meter omtrek hebben, begin dan niet aan de shorts-mode. enkele tientallen onderzocht die in O. Twee Amerikaanse instituten die zich met verkeersveiligheid bezig hou- SOMMIGE SLAGERS verkopen ge rookt kinnebaksspek .Indien u zich eens vah een punt voorziet, kunt u daarvan behalve dat u het onder een gebakken ei legt, wat lekkere kleine knabbeltjes van maken, die zich niet alleen op het brood, maar ook door de sla goed la ten smaken. Voorwaarde is dat u het spek heel dun uitsnijdt, het goed uit bakt (spekvet steeds afgieten, eventueel bewaren om andere zaken in te bakken) en het vervolgens in heel kleine stukjes gesneden door de aangemaakte sla werkt. Ook als garnering bij zomerbietjes, raapstelen en postelein smaakt het voortreffelijk. U NEEMT HIERVOOR runderge hakt, dat u op de gewone wijze aan maakt met een ei, peper en zout en een paar theelepels boemboe sesaté. In een diep bord stort u vervolgens een half zakje gemalen kokos uit, waar door u met een vork een halve theele pel (gemalen) steranijs roert. Rol hier de gehaktballetjes door, die u ongeveer tweemaal zo groot hebt gemaakt als soepballetjes. Bakken in de pan met wat olijfolie (eventueel half om half met boter). In een grote koekepan (liefst met deksel) gaat dat het snelst. Wanneer ze allemaal gebakken zijn kunt u ze overdoen in een vleespan of in een vuurvaste schotel. Giet er dan een kopje bier bij, een tot twee eetle pels sojasaus, een scheutje ketchup, strooi er wat knoflookpoeder over of doe er twee teentjes knoflook boven uitpersen en laat alles zo’n kwartiertje op laag vuur sudderen. De gekleurde kokos, die in de oorspronkelijke koe kepan is achtergebleven roer ik los met een scheutje bier en doe die ver volgens bij de gehaktballetjes. Smaakt bij rijst, spaghetti, macaroni en bij brood. ALS EXTRA KUNT u een paar Egyptische uien (ze zijn er nu volop) in heel dunne ringen snijden en deze aanmaken met een paar lepels tomaten ketchep en chilisaus (of een theelepel sambal). Het moet heel pittig zijn. U kunt ze in voorraad maken, in een pot je doen en in de koelkast bewaren.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21