Informateur zond partijen ANWB-contributie Schaduwka binet: INSTALLATIE IN AMSTELVEEN WITTE PATER TERUG Fles ontploft: gen ■kras door W eerbericht speciaal voor het strand Voorzitter NVJ: Snel beslissen zomermenu Vraag naar het NS- 8Dagen kris- Nederland 6.25 7.25 vrouw gewond f44.- f25 „vrij concreet stuk” wordt f 15, UIT MOZAMBIQUE Wij staan klaar" r. .1 B I 'W Eerste verhoging sinds 1962 Minister Luns boos over PvdA- Nieuwe fabriek van Rechtsherstel voor Noodmaatregelen voor dagbladen Derde girokantoor in Leeuwarden Mijdt topdrukte in de vakantie verwijten prof, dr P. Smits Gulf stopgezet na storingen „Werk werd ons onmogelijk gemaakt" „Israël onderdrukt Palestijnse volk” Voor IV2 miljoen gulden hulp van Nederland I lÜ| 2 ft 1 1 f- ZATERDAG 5 JUNI 1971 Z 99 Palestinacomité Pakistaanse vluchtelingen i Telefonische KNMI-service voordelig uit met NS voordelig eten bij NS I Op 26 juni en 13, 10 en 24 juli ÉT 1 In zijn openingsrede zei voorzitter mr. 1 (Van onze correspondent) ADVERTENTIE PATER VAN DEN HOUT (Vervolg van pagina 1) 4 1 NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. van elk station. Nederland levert volgens de minister geen wapens aan Portugal maar zelfs al zou dat wel het geval zijn dan zou het em bargo dat voor Portugal geldt nog geen be trekking hebben op de Fokker-Friendship- vliegtuigen en bijvoorbeeld Dafjes voor soldaten. Mr. Luns memoreerde ook nog dat zijn collega’s in de NAVO-vergadering zich verwonderd hadden over dé brief van de P.v.d.A. Zij hadden hem gevraagd of er dan zo veel vijandschap tegen hem be stond, terwijl zij beklemtoonden dat dit niet zou voorkomen. (Van onze correspondent) De commissie adviseert voorts dat in overleg met de vereniging De Nederland se Nieuwbladpers onderzocht en overwo- Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. UTRECHT. De ANWB heeft gisteren haar algemene vergadering in Utrecht be sloten de contributie met 5 te verhogen tot 15. Voor de bijna 1.2 miljoen van de ruim 1.4 miljoen ANWB-leden, die ook lid van de Wegenwacht zijn, betekent dit een prijsverhoging van 25 tot 30. Rede nen voor de contributieverhoging zijn de sterk gestegen kosten en de uitbreiding van het dienstenpakket. Het is de eerste verhoging sinds 1962. In bepaalde kringen van de Hervormde Kerk hebben tien jaar lang bezwaren be staan tegen de beslissing. Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van Inclusief bedieningsgeld en BTW. r 1 6 I 1 1 ROTTERDAM. Een 35-jarige vrouw uit Rotterdam is gewond door scherven van een exploderende fles Pepsicola. Dat gebeurde in een supermarkt in de Maas stad. r c z 1 s 1 N S-Identiteitsbewlj s of pasfoto meebrengen. 8 Dagen treinen op de tienertoer voor net nog iets met het rapport zal doen. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten, de heer J. J. van Raalte, acht het echter niet aanvaard baar, dat er ook maar één krant sneuvelt omdat er toevallig een demissionair ka binet is. De huidige regering zal snel moe ten beslissen als er geen uitzicht is op een snel tot stand komen van een nieuw kabinet, vindt hij. De door de commissie-Rooij aanbevolen maatregelen noemde hij de reddingsplank voor dagbladondernemingen, die tevens de gelegenheid schept om tot een bezon ken oordeel en een definitief beleid te komen. De heer Van Raalte was bijzonder verheugd over het feit dat de commissie- Rooij zo uitermate voortvarend heeft ge werkt. Nederland zal in de EEG het initiatief nemen tot een gecoördineerde Westeuro- pese voedselactie, zowel voor de vluchte lingen in India als voor de bevolking die in Oost-Pakistan is achtergebleven. Neder land zal voorts een initiatief nemen voor een uitgebreid hulpprogramma voor Oost- Pakistan door het Pakistanconsortium, een groep landen, die gezamenlijk betrokken zijn bij de ontwikkelingshulp aan Pakistan Nederland is lid van deze groep. Het comité heeft gisteren gedemon streerd voor de Israëlische ambassade in Den Haag. Op grote schaal wil het comité infor matie- en bronnenmateriaal beschikbaar stellen. In Amsterdam, Rotterdam, Nijme gen en Arnhem zullen demonstraties wor den gehouden. In een verklaring, die het Palestina-comité onder meer naar de Is raëlische ambassadeur in Nederland heeft gestuurd staat „dat het volk van Gaza on der de meest brute omstandigheden en volkomen geïsoleerd van de rest van de wereld zijn moedig en dagelijks gevecht tegen gewelddadige overheersing voert.” Wijzend op onder meer Israëlische bron nen concludeert het Palestinacomité „dat de economische situatie in Gaza desastreus is en dat de politieke toestand er uiterst gespannen is. „Regelmatig wordt een zeer stemge avondklok ingesteld. Duizenden mensen zijn gevangen gezet”, aldus het comité. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Informateur prof. Steenkamp heeft gistermiddag zowel aan de koningin als aan de vijf fractieleiders van KVP, VVD, ARP, CHU en DS’70 zijn concept-regeringsprogram gestuurd. Het stuk omvat elf pagina’s onderverdeeld in twintig paragrafen. Een van de belangrijkste paragrafen heeft betrekking op het terugdringen van de overheidsuitgaven en de be lastingdruk. Volgens de woordvoerder van de informateur is het stuk vrij concreet, waarin duidelijk de standpunten van de informateur staan ver meld, die echter ook weer ruimte geven voor compromissen. DEN HAAG. De ministerraad is ak koord gegaan met de vestiging van een postgirokantoor in Leeuwarden. over uiterst belangrijke zaken als finan ciën en economie „toch nog maar steeds geheim zijn.” „Ik ben wat dat betreft echt wel een beetje jaloers op de vijf. Ik wacht met grote spanning dat rapport af”, zei drs. Den Uyl. Mr. Van Mierlo voegde daar aan toe, dat „als het rapport-Steenkamp vrijwel niets nieuws bevat, een nieuw Ka merdebat nog minder zin zal hebben.” Drs. Den Uyl bevestigde nog eens, dat hij in de Kamer hoopt op steun van pro gressieve krachten in andere partijen voor het regeringsprogramma van zijn scha duwkabinet. De regering heeft voorts besloten zich met spoed te richten tot de secretaris-ge- neraal van de Verenigde Naties en tot de hoge commissaris voor vluchtelingenzaken van de Verenigde Naties met een verzoek een internationale hulpactie op touw te zetten. De regering onderneemt deze stap op verzoek van de premier van India, me vrouw Gandhi. DEN HAAG. Het breed moderamen van de Generale Synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft prof. dr. P. Smits in Den Haag, theologisch hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Leiden, de bevoegdheden van een emeritus-predikant welke hem in 1961 ontnomen waren, op nieuw verleend. Met deze beslissing heeft het moderamen gevolg gegeven aan de wens van de algemene kerkvergadering van de Hervormde Kerk, vorig jaar Pink- steren gehouden, om de zaak-Smits uit de wereld te helpen. De fles spatte in haar handen uiteen nadat ze die uit een rek pakte. Een scherf sneed een ader in haar been door. Zij moest zich onder medische behandeling stellen. Ee 16-jarige bijrijder uit Rotterdam liep donderdag hoofdletsel op toen bij het los sen van dozen met spuitbussen smeerolie één van de bussen door oververhitting explodeerde. De jongeman kreeg de olie in het gezicht en moest in het oogzieken huis worden opgenomen. K. H. Gaarland dat er binnen de afdeling Verkeersveiligheid van het ministerie van van Verkeer en Waterstaat voorstanders zijn van starre maximum-snelheden op al le autowegen, dit naar analogie van de verkeerspolitiek in de Verenigde Staten. Mr. Gaarlandt zei, geen rechtvaardiging te zien in het kopiëren van een maatregel die voor de Verenigde Staten wettig is. Aan opgelegde snelheidsbeperkingen zal een sociaal aangepaste weggebruiker zich zo stipt mogelijk trachten te houden, mits hem de logica van die beperkingen dui delijk is. Niets werkt echter zo ondermij nend op een loyale naleving van voor schriften als onbegrepen verboden en ge boden, aldus mr. Gaarlandt, die voorts on der meer meedeelde, dat de huidige be stuursstructuur van de ANWB thans on derwerp van studie is. „Ik begrijp wel dat de P.v.d.A. er onder de invloed van Nieuw-Links behoefte aan heeft om haar afkeuring over de huidige minister van Buitenlandse Zaken, met wie zij nota bene acht jaar in een kabinet heeft gezeten, kenbaar te maken, maar ik acht het onoirbaar dat in het schrijven vol strekte onwaarheden zijn vervat”, aldus mr. Luns. „Het besluit om in Portugal te vergaderen, is unaniem genomen, want iedereen vond dat Portugal aan de beurt was. ook de Scandinavische landen. Het bestuur van de P.v.d.A. moet dit hebben geweten. Als men er behoefte aan heeft om onvriendelijke dingen te zeggen over mij behoort men zich althans aan de ob jectieve waarheid te houden.” Het artikel leidde er toe, dat in 1961 aan prof. Smits de bevoegdheden van eme ritus-predikant werden ontnomen. Die be voegdheden worden verleend aan predikan ten, die hoogleraar worden en aan ande ren, die beneden de pensioengerechtigde leeftijd geen gewone predikantsplaats ver vullen. Zij houden in, dat in de Hervorm de Kerk mag worden gepreekt en de sa cramenten (dopen en Heilig Avondmaal) mogen worden bediend. Het ontnemen van de bevoegdheden geschiedde op formele gronden. Prof. Smits had namelijk een ge sprek met de Synodale Raad voor Kerk en Theologie geweigerd. ROTTERDAM. De nieuwe ethyleen- fabriek van Gulf Oil in Europoort ligt sinds tweede pinksterdag stil. De direc tie besloot de fabriek te sluiten, nadat uit het Rijnmondgebied tal van klachten wa ren gekomen over lawaai en luchtveront reiniging, veroorzaakt door een storing bij een start van de nieuwe fabriek. De storing leidde tot een abnormaal fel bran dende fakkel, die blijkens mededelingen aan de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond als bijzonder hinderlijk werd ervaren. Gisteren is de nieuwe burgemeester van Amstelveen, jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland (voormalig burgemeester van Vianen) geïnstal leerd. Met zijn vrouw en zijn kinde ren Rutger en Meta, arriveert hij hier bij de gemeentegrens. Tijdens een buitengewone openbare raadsverga dering in de nieuwe Sporthal in Am stelveen, vond de installatie plaats. Minister Luns was zeer verheugd over zijn benoeming tot secretaris-generaal. „De enige internationale functie die ik ooit heb geambieerd”, zei hij. DE BILT. Met ingang van 15 juni zullen gedurende de drie zomermaanden door het KNMI speciale strandweersver- wachtingen worden gegeven. Voorlopig zijn deze alleen te beluisteren in die tele fonische weerberichten, die worden inge sproken om 7.30, 8.30, 10.30 en 12.30 uur. Het zijn afzonderlijke strandweersver- wachtingen voor de Waddeneilanden, voor de kust van Noord- en Zuid-Holland en voor de stranden van de Zeeuwse en Zuid- hollandse eilanden. Na die storing op tweede pinksterdag besloot de Gulf-directie het produktiepro- ces in de ethyleenfabriek stil te leggen. Volgens Gulf bestaat de kans, dat in de loop van de volgende week de storingen zullen zijn opgeheven en dat men op nieuw met het in werking stellen van de fabriek kan beginnen. Volgens de Gulf- directie zijn drastische wijzingen aange bracht in de aanloopprocedure en in het produktieproces van de ethyleenfabriek. In de afgelopen maanden had Gulf- Europoort met veel onheil te kampen. Een Arabische terroristenorganisatie plaatste een needbom, waardoor in maart een zware brand ontstond in drie olie-opslag- tanks. Enkele weken geleden leidde een breuk in een leiding tot een explosie, die gevolgd werd door een felle brand. Twee employés werden gedood. De schade was groot. DEN HAAG. Het kabinet heeft gis teren besloten l1/» miljoen gulden ter be schikking te stellen voor hulp aan de vier miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen in India. De helft wordt gegeven In geld of in geneesmiddelen, de andere helft in voedsel, met name zuivel. gen zal worden welke maatregelen op de nieuwsbladuitgeverijen toegepast kunnen worden. Uit de summiere gegevens, die aan de commissie over de Nieuwbladpers werden verstrekt, heeft de commissie- Rooij de indruk gekregen dat de positie van deze sector van het krantenbedrijf evenmin rooskleurig is. Het interim-rapport is minister Klompé aangeboden met het verzoek het ter ken nis te brengen van kabinetsformateur prof. Steenkamp. Minister-president De Jong heeft giste ren na het wekelijks kabinetsberaad mee gedeeld dat het rapport van de commissie- Rooij wel in de raad is besproken, maar dat over de materie zelf geen debat is ge houden. Premier De Jong kon nog niet zeggen of het huidige demissionaire kabi- Dit derde kantoor Is dringend nodig in verband met het grote aantal dagelijk binnenkomende aanvragen om nieuwe girorekeningen. Het aantal schommelt tus sen de 1000 en 1200 per dag. Deze stroom van aanvragen kan door de bestaande kan toren in Den Haag en Arnhem niet meer worden verwerkt. Het is de bedoeling in het nieuwe kan toor in Leeuwarden te beginnen met 300 personeelsleden. Naar verwachting zal dit aantal binnen enige jaren uitgroeien tot 800 1000. DEN HAAG. „In Gaza worden bij huiszoekingen op grote schaal Palestijnse mannen, vrouwen en kinderen mishan deld. Collectieve straffen worden toege past op grond van verdenkingen. Er is een concentratiekamp voor vrouwen en kin deren van „gezochte personen”. De Israë lische onderdrukking neemt verhoudings gewijs scherpe vormen aan.” Dat verklaart het Nederlandse Palestinacomité, dat ac ties gaat ondernemen „om de Nederlan ders duidelijk te maken dat het Palestijn se volk in Gaza en elders in door Israel bezette gebieden lijdt onder een barbaarse onderdrukking.” De te verwachten „aangenaamheid” van het weer op het open strand zal worden aangegeven mét cijfers van 1 tot en met 10. In deze „behaaglijkheidsschaal” bete kent het cijfer 1 uitermate slecht en 10 ideaal. Het KNMI hoopt met deze extra dienst verlening veel mensen van dienst te zijn, uiteraard vooral de badgasten. De badgas ten, die reeds aan de kust vertoeven, kun nen op de strandweersverwachting hun plannen voor de lopende dag baseren, maar ook de strandliefhebbers die landin waarts wonen en voor wie het in vele gevallen onmogelijk is ter plaatse te be oordelen hoe aangenaam het weer aan het strand zal zijn. De verschillen in zonne schijn en windsterkte tussen kust en bin nenland kunnen soms groot zijn. Omdat aangenomen wordt dat de ge bruikers geen moeite zullen hebben met het hanteren van waarderingen in een tiendelige schaal, die hun gedurende de schooljaren wel vertrouwd is geworden, wordt er aan de cijferverwachting geen andere tekst toegevoegd dan die over de mogelijke kans op onweer of een bui. „Wij hebben besloten Mozambique te verlaten”, aldus pater Van den Hout, die ruim dertien jaar in Mozambique heeft gewerkt, „omdat wij ons werk niet langer naar behoren konden doen. Dat werk be staat eruit de bevolking zoveel mogelijk te helpen bij haar ontwikkeling op aller lei terrein. Dit druist in tegen de politiek van de Portugese autoriteiten, die Mo zambique nog steeds als Portugees eigen dom beschouwen en de bevolking niet wil len ontwikkelen maar dom houden, net ontwikkeld genoeg om orders te kunnen gehoorzamen en als landarbeider te wer ken.” „Wij hebben jarenlang geprobeerd de Portugezen niet voor het hoofd te stoten en niets te doen dat verkeerd zou kunnen worden geïnterpreteerd, maar op den duur ging dat niet langer meer. Wij waren bang dat de bevolking ons zou gaan ver eenzelvigen met de Portugese autoriteiten, tot wie ook de bisschoppen behoren die zich weigeren uit te spreken over het op treden van de geheime politie en de hon derden gevallen die bekend zijn van men sen die de gevangenis niet levend hebben verlaten”, aldus pater Van den Hout. De verwachting van politiek Den Haag, dat de drie confessionele partijen, K.V.P., A.R.P. en C.H.U. onder leiding van mr. Biesheuvel van de A.R.P. een minder heidsregering zouden kunnen gaan vor men als de vorming van een vijfpartijen- regering mislukt, zien drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo, respectievelijk premier en vice-premier van het schaduwkabinet, niet voor de hand liggend. De drie progressieve partijen hebben vóór de verkiezingen al bereidheid ge toond om het roer na het kabinet-De Jong te gaan omgooien. Een voorstel van mr. Van Mierlo tijdens het Tweede-Kamerde- bat kort na de verkiezingen om drs. Den Uyl tot formateur te benoemen, leed ech ter schipbreuk. Nu de pogingen van informateur prof. Steenkamp om K.V.P., A.R.P., C.H.U., V.V.D. en DS ’70 een compromis te laten sluiten over een regeringsprogramma lij ken te gaan mislukken (maandag zullen de fracties reageren op een compromis voorstel van de informateur), rijst de vraag of er weer een nieuw Kamerdebat moet komen. Mr. Geertsema (V.V.D.) en drs. Den Uyl voelen daar wel voor. Mr. Van Mierlo ziet weinig heil in een dergelijk debat. „Het eerste debat is al een paskwil gebleken, het tweede dreigt dat ook te gaan worden.” Maar hij wil eerst het rapport van prof. Steenkamp afwach ten, dat hij over zijn informatiepoging zal uitbrengen. „Dat zal onze houding tegen over een nieuw Kamerdebat beïnvloeden”, zei hij. Drs. Den Uyl zei over de informatiepo ging van prof. Steenkamp, dat de advie zen die aan de informateur zijn gegeven De commissie-Rooij heeft deze maatre gelen in grote meerderheid aanbevolen. De derde noodmaatregel, zo meent de commissie, kan worden uitgevoerd in overleg tussen de Nederlandse Dagblad pers (NDP) enerzijds en het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappe lijk Werk anderzijds, zoals met de ver deling van de STER-gelden het geval is geweest. De eerste en tweede maatregel zouden van regeringswege kunnen worden uitgevoerd, aldus de aanbeveling van de commissie. LISSABON. Minister Luns heeft zich in uiterst scherpe bewoordingen teweer- gesteld tegen de verklaring van het P.v.d.A.-bestuur waarin hem verweten wordt dat hij zich uitgerekend in Lissa bon tot NAVO-secretaris-generaal laat be noemen en dat Lissabon voor de NAVO- vergadering is gekozen. Het schaduwkabinet onder leiding van drs. Den Uyl, dat vóór de verkiezingen werd gepresenteerd, heeft gisteren nog ééns duidelijk laten weten, dat het bij een mislukking van het vormen van een vijf- partijenkabinet, als eerste op de lijst wil staan om te gaan regeren. In een verkla ring na afloop van een uitgebreide ge dachtenwisseling over de politieke situatie door de schaduwministers en staatssecre tarissen van P.v.d.A., D'66 en P.P.R. wordt, „bereidheid en beschikbaarheid” uitge sproken om als minderheidsregering op te treden.” Prof. Smits schreef omstreeks Pasen 1959 in het blad „Kerk en Wereld” van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden 'n artikel, waarin hij de zo genoemde ver zoeningsleer van Anelmus (elfde eeuw) als een te juridische benadering afwees. On der meer bezigde hij de uitdrukking „geef mijn portie maar aan fikkie”. DEN HAAG Mijdt de vakantiepiek, zegt ook dit jaar weer de Stichting Recreatie, die erop wijst dat weliswaar steeds meer Nederlanders in voor- of naseizoen met vakantie gaan, maar dat de grootste groep door schoolgaande kinderen of collectieve bedrijfsvakanties gebonden zjjn aan het topseizoen. De grootste drukte wordt dit jaar omstreeks zaterdag 10 juli verwacht wanneer de bouwvakantie begint en de lagere- schooljeugd in Noordrijn-Westfalen, grenzend aan ons land, vakantie heeft. SCHIPHOL. Pater W. van den Hout, de enige Nederlander onder de 40 mis sionarissen van de Congregatie van de Witte Paters, die door de Portugese rege ring Mozambique zijn uitgewezen, is vrij dagmiddag in Nederland teruggekeerd. „Ik beschouw de uitwijzing als een trap na van de Portugese autoriteiten”, zei pa ter Van den Hout op Schiphol, „maar dan een die ons niet ongelegen komt, want nu beseffen veel meer mensen, voor al in Mozambique zelf, wat de werkelijke reden was van ons besluit het land vrij willig te verlaten en ons werk op te ge ven. Ons hoofdbestuur in Rome is nu be zig een verklaring op te stellen waarin de beschuldigingen van minister Rui Pa tricio, die tot onze uitwijzing hebben ge leid, worden ontzenuwd.” 5 Nederlandse vakantiegangers met 5 schoolgaande kinderen kunnen de te I verwachten overstelpende drukte ver- 5 mijden, aldus de stichting, door op of 5 5 direct na 26 juni de dag waarop de I lagere-schoolvakanties beginnen erop uit te trekken. Er zijn echter nog andere weekein- I; den die zeer druk kunnen zijn. De stich- ting noemt de volgende: Op 26 juni, wanneer alle lagere scho- 5 len in ons land sluiten, gaan de collec- tief sluitende bedrijven in Noord-Bra- 5 bant en Zeeland met vakantie. 5 Op 3 juli beginnen in Duitsland, met j; 5 name in Noordrijnland-Westfalen, de 5 schoolvakanties, welke ook in ons land i extra vakantiedrukte veroorzaken. Op 10 juli gaan de bouw- en neven- 5 bedrijven in heel ons land, alsmede de textielindustrie en de collectief sluiten- 5 de bedrijven in Oost- en Noord-Neder- land met vakantie. 5 Op 24 juli begint de vakantie van de collectief sluitende bedrijven in het wes- ten van ons land, alsmede van de me- taalindustrie in heel Nederland. MMMAAMMWWIAMMAAAAIWMMWVUWVWWIAAJWVVIWUWMWWMM it V L - 7 - A "■'JL

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2