BESPREKINGEN TUSSEN NAVO EN SOVJET-UNIE Grote betoging in centrum Parijs Over wederzijdse inkrimping; van troepencontingenten Medische topprestaties in China VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken SR1 tin Goochelen met voorlichting Dienstplicht blijft in Amerika Lijk nr. 25 in „boomgaard des doods” ‘A achtergrond R Vliegtuigkaping in Verenigde Staten mislukt Vakantie in juni ROME/ SORRENTO 15 dagen per KLM iedere maandag v.a. f548.— In Joego-Slavië zou coup zijn verijdeld JUNIREIZEN per KLM 2 3 t. AMBTENAREN EN JOURNALISTEN GEVEN UITING AAN HUN GRIEVEN i I a i r ZATERDAG 5 JUNI 1971 K I F1 J Hartoperatie Acupunctuur V orderingen 1 I I I I I I I B I I I DE MAGNEET av de meest complete reisorganisatie PIETRA LIGURE 15 dagen per MAC iedere dinsdag v.a. f320— GARDAMEER 10-13 of 15 dagen Iedere maandag en donderdag v.a. f378— r 11 EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK leraren in de biologie, die ook in de New York Times zijn weergegeven. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I B tel.” 02550-11306. Ver. Scbeepsï agenturen, Kanaalstr. 71, tel. 02550-19106. Ver. Scheepsagen- turen, n/a V V V kinsk. Markt- (Van onze medische medewerker) Behalve de reeds historisch geworden eerste toenadering via tafel tennis, ziet het ernaar uit dat de Chinese Volksrepubliek meerdere bal letjes opwerpt, teneinde op allerlei gebied intensiever contact met de Westerse wereld te krijgen. Dat dit ook op (medisch) wetenschappelijk terrein mogelijk is gemaakt, blijkt uit de ervaringen van twee hoog- MALLORCA dagvluchten iedere donderdag, vrijdag en zaterdag v.a. f325.- IBIZA dag- en avondvluchten iedere maandag v.a. f388.- COSTA BLANCA dag- en avondvluchten iedere zondag v.a. f 349.— COSTA DEL SOL dag- en avondvluchten iedere zaterdag v.a. f 359.- DE MAGNEET nv de meest complete reisorganisatie Heemstede, reisbur. de Magneet n.v.. Binnenweg 187, tel. 023- 287281. Bloemendaal, reisbur. Europa n.v„ Bloemendaalseweg 74a. teL 023-267490. Haarlem, j 5. f 3 ijs? ADVERTENTIE overheidsperso- tellende als 1 l ADVERTENTIES i LISSABON (ANP) De ministers van Buitenlandse Zaken van NAVO- landen hebben gisteren in Lissabon besloten dat de komende maanden in bilaterale gesprekken met de Sowjet-Unie zal worden getracht meer duidelijkheid te verkrijgen over Breznjev’s voorstel, de troepensterkte in Europa te verminderen. I Hebben deze oriënterende gesprekken een bevredigend verloop, dan zal zo spoe dig mogelijk waarschijnlijk in septem- ber-oktober in Brussel een conferentie op hoog niveau (plaatsvervangend minis ters) de resultaten van deze gesprekken bestuderen en besluiten of er een gemeen schappelijke basis voor onderhandelingen bestaat en of één, twee of drie speciale vertegenwoordigers namens de verdrags- organisatie naar Moskou zullen worden ge zonden. oorlog neemt de bevolking er in aantal toe met ongeveer 2.8 percent per jaar, dat is 600.000 mensen”. In Peking werden in het derde grote ziekenhuis van de universiteit (één der acht van de stad) vier grote operaties verricht waarbij de narcose werd ver vangen door de aloude Chinese metho de der acupuntie. Professor Galston en dr. Signer mochten hierbij fotograferen en beschreven de techniek die de Chi nezen op dit gebied hebben ontwikkeld, als „heel bijzonder”. Zij zagen een ope ratie waarin een groot eierstokgezwel verwijderd werd, dat op het verzoek van de patiënte dadelijk daarna aan haar wérd vertoond. Want met deze acupunctuur-verdoving blijft de patiënt geheel bij bewustzijn. De acupunctie is in China al meer dan 1000 jaar in ge bruik, maar bleek pas onlangs ook mo gelijk te zijn voor de verdoving tijdens operaties. De chirurg professor Tsjoe Fa-tzoe past deze methode in het Woe- han ziekenhuis toe. De acupuncturist had de naalden die hiervoor gebruikt worden 20 minuten tevoren ingebracht in de polsen van de patiënte. Volgens professor Tsjoe is de verklaring der verdovende werking van deze naalden echter heel moeilijk te geven. In het menselijk lichaam bevinden zich onge veer 500 „zenuwcentra” waarvan be kend is dat door het inbrengen der acupunctie-naalden een ongevoeligheid optreedt van de desbetreffende omge vende delen van het lichaam, ook van de organen in die streek. De patiënt deelt de „narcotiseur” die de naalden inbrengt mee wanneer de ongevoelig heid begint. Bij een grote hartoperatie, waarbij een zieke klep werd vervangen, kreeg de patiënte ook nog naalden in elke onderarm en werd daarna bij volko men bewustzijn geopereerd. Terwijl de chirurg, nadat de borstkas was geopend en hij het hart in zijn hand hield, rus tig zijn taak verrichtte kreeg de pa tiënte van een verpleegster een beetje vruchtensap door een rietje. Zij was door de drukverandering die bij het openen van de borstkas optrad even onwel geworden. De journalisten, die zich voor hun pro test hadden verzameld bij het blad Le Fi garo, trokken naar het nabijgelegen mini sterie van Binnenlandse Zaken met span doeken als „weg met de politiestaat” en „maak een einde aan de politiewreedheid”. Zij doelden op het politie-optreden tegen hun collega Alain Jaubert, redacteur we tenschappen van het linkse weekblad „Nou vel Observateur”. Deze journalist wilde zondag bij een manifestatie van inwoners van de Franse Antillen een gewonde naar een ziekenhuis brengen, toen hij door de politie werd opgepakt. Volgens de politie had hij verzet gepleegd. Jaubert heeft dit ontkend. Hij zei dat de politie hem had mis handeld en later uit een politie-auto op straat had gegooid. Hij heeft een klacht ingediend. Zijn geval heeft woensdag geleid tot een incident op de gebruikelijke persconferen tie van regeringswoorder Leo Hamon na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Hamon weigerde vragen over de zaak-Jau bert te beantwoorden en hij verliet de perskamer, toen de journalisten bleven aanhouden. Minister van Binnenlandse Zaken, Ray mond Marcelin, wilde vrijdag geen dele gatie van de verbolgen journalisten ont vangen. De persvertegenwoordigers beslo ten daarop individueel te schrijven aan premier Chaban-Delmas om maatregelen te vragen tegen de politiemannen in de zaak- Jaubert. k k k k r YUBA CITY (EFE). In de „boomgaard des doods” in Califomië is gisteren op nieuw een lijk opgegraven, het 25ste. Alle slechtoffers die men daar heeft gevonden, bleken met geweld om het leven gebracht. De 37-jarige koppelbaas Juan Corona is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op tien van de slachtoffers. Hij heeft zich zoals bekend onschuldig ver klaard. WASHINTON (Reuter) De Ameri- kaanes senaat heeft gisteren een voorstel om per 1 juli de dienstplicht af te schaf fen verworpen. De bedoeling van de in dieners was het zenden van militairen naar Vietnam te beperken. WASHINGTON, (Reuter/AFP). De Amerikaanse politie heeft vrijdagavond de 58-jarige Glen Elmo Riggs gearresteerd die de piloot van een Boeing 737 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „United Airlines” gedwongen had op het vliegveld Dulles bjj Washington te landen omdat hij naar Israel wilde. De Boeing was met 63 passagiers op weg van Atlanta in Georgia naar Newark in New Yersey. De kaper is vermoedelijk in Charleston aan boord gekomen. Na de landing op het vliegveld Dulles mochten alle passagiers en drie stewar dessen uitstappen. De kaper hield de ove rige bemanningsleden echter onder schot. Een van hen slaagde er op een gegeven ogenblik in hem te ontwapenen. De Bond zonder Naam te Haarlem wordt met nog meer willekeur dan de andere slachtoffers behandeld want die mag wél in de radio en niét in de televisie opereren. Waarschijnlijk zal de minister bij even tuele bezwaren zich beroepen op cijfers van kijkdichtheid of zend tij dgebruik, maar haar beslissing maakt de indruk dat zij heel andere overwegingen dan deze (trou wens zeer formele) criteria heeft laten gelden. Er is zelfs niet te ontkomen aan de indruk, dat haar besluit mede is beïnvloed door bezwaren van bepaalde kant tegen de aard van de uitzendingen en de scha kering die genoemde kleine omroepen ver tegenwoordigen. Als dat bewijsbaar zou zijn, zou het een kwetsuur betekenen van de vrijheid van meningsuiting. Er kunnen ROtLUIKEN/LUXAFLEX JAIOUZIEEN •cwzw MIPDENHAVENSTRAATZT UMUDtN OHSO-KI08 NAieoouufe «jso-tuoe Minister Marga Klompé speelt wel ta melijk willekeurig mooi en lelijk weer met de mini-omroepen. Zonder blikken of blo zen beschikt zij over een stuk ethervoor- lichting alsof het over niet-renderende snoepwinkeltjes gaat. Het is niet de vraag of men zo gelukkig moet zijn met kleine omroepen als de Hiro, de Morele Herbewapening, de NVSH en de Bond zonder Naam, maar of een mi nister het recht heeft (het morele recht welteverstaan) naar eigen inzicht en met wetsformaliteiten in de hand bepaalde in formatiebronnen tot de omroepfaciliteiten toe te laten en uit te sluiten, zonder dat er een zinnig woord te zeggen valt over wij ziging in het culturele nut dat dergelijke kleine omroepen tot stand brengen. Men kan aannemen dat bepaalde volks groepen achter deze mini-omroepen staan en andere volksgroepen door hun werk worden geïnformeerd. Het is het scala der voorlichting, waarmee minister Klompé zo eigenmachtig goochelt. In de dagbladpers is terecht een voortdurende strijd gaande voor het behoud van de diversiteit, de nu ancering in voorlichting en meningsvor ming. Voorlichting en meningsvorming zijn direct betrokken bij het werk van de nu verjaagde kleine omroepen. Waarop ba seert minister Klompé haar zeggenschap over de vraag of de Ipisteraar-kijker wel of niet door deze omroepen mag wonden voorgelicht? Professor Arthur W. Galston, hoog leraar aan de Yale universiteit en dr. Ethan Signer, docent in de genetica der virussen aan het Instituut voor Techno logie van de universiteit van Massachu setts (beiden kritisch opgesteld tegen over de oorlog in Vietnam) werden in de gelegenheid gesteld om gedurende twee weken verschillende universitaire instellingen in Peking te bezoeken. Ook hadden zij een twee uur durend onder houd met premier Tsjoe En Lai, die hun onder andere vertelde „dat China nog steeds een zwakke natie vormt die in eigen land nog een enorm moeilijke taak heeft te verwezenlijken”, zo staat er. natuurlijk organisatorische en financiële bezwaren zijn tegen teveel kleine omroe pen, maar in een land dat prijsstelt op een zo groot mogelijke verscheidenheid in de voorlichting door alle beschikbare media is een teveel aan kleine omroepen minder ernstig dan een tekort aan nuancering. De grote moeilijkheid is dat er selectief moet worden gewerkt bij de toelating van deze nuanceringen in de ether. Men kan niet iedereen die een eigen mening wil verkondigen zendmachtiging geven. Maar als bepaalde groepen eenmaal als omroep werkzaam zijn, moet er zo weinig mogelijk met de botte bijl worden geslagen. Mis schien had de minister van het begin af aan zuiniger met machtigingen moeten zijn. Nu maakt haar selectie een volkomen verkeerde indruk, die ongeveer vergeleken kan worden met de indruk die het in de perswereld zou maken wanneer de mi nister het verschijnen van bladen zou ver bieden. De kleine omroepen die voor het einde van hun radio- of televisie-activiteit staan, kunnen misschien wel onderdak krijgen bij grote omroepen, maar dat had dan beter van het begin af aan kunnen worden gestimuleerd. De NVSH lijkt een geschikte logé voor de VPRO, de Morele Herbewa pening zou bij de Tros op haar plaats zijn, de Hiro is echt iets voor de AVRO en de Bond zonder Naam kan best bij de KRO terecht. Deze omroepen zullen echter grote zuinigheid met hun zendtijd moeten be trachten en bepaalde eisen stellen aan de inhoud van de mini-programma’s, omdat zij voor die inhoud verantwoordelijk zullen worden gesteld. Als het waar is wat de NVSH en Morele Herbewapening beweren, dat zij elk gemakkelijk 15.000 leden bij el kaar kunnen krijgen om de status van ad- spirant-omroep te krijgen, dan zijn de grote omroepen misschien zelfs blij met hun komst, omdat die 15.000 een aanzien lijke vergroting van het totale ledental zouden kunnen betekenen. De VPRO met name zou met 15.000 nieuwe leden zeer in zijn schik zijn, als er tenminste niet 10.000 andere zouden weglopen uit afkeer tegen de NVSH. Onze omroepwereld is me het wereldje wel ROME, AFP Het Romeinse rechts- liberale dagblad „Giornale d’Italia” schrijft uit diplomatieke bron te hebben vernomen dat in Joego-Slavië een staatsgreep zouzjjn voorbereid door het Russische gezinde voormalige hoofd van de Joegoslavische geheime politie Rankovic. Drie Joegosla vische generaals zouden gearresteerd en vier generaals naar Hongarije zjjn uitge weken. Onder de kop: „Heeft Tito een staatsgreep verijdeld”, schrijft de „Giornale d’Italia” verder, dat volgens haar inlichtingen Ran kovic een soort proclamatie had opgesteld. Rankovic zou erin geslaagd zijn een groep hoge communistische leiders in Joego- Slavië aan zijn zijde te krijgen, alsmede zeven generaals. Op grond van de inlichtingen, die wij door diplomatieke indiscreties verkregen hebben, waren deze generaaals comman danten van belangrijke militaire gewes ten in Joegoslavië. Vier van hen konden naar Hongarije uitwijken, de anderen zijn gearresteerd. Ook bezochten de twee Amerikaanse biologen de Tsjoeng Sjan universiteit in Kanton en de Foetan universiteit in Sjanghai, waar zij de laboratoria, biblio theken en collegezalen bezichtigden en gesprekken voerden met de wetenschap pelijke medewerkers aan deze instellin gen. Ook hier bleek het verlangen naar internationaal contact duidelijk aanwe zig te zijn. 7 sa, rei. uzo-zoisau. Maanem, H reisbur. deMagneetn.v., Bartel- O 2'? 263563. Santpoort, reisbur. Êu- rona. n-V- Hnnfdstr. 179. tel. 023- Bij hun aankomst in China werden de twee Amerikanen verwelkomd door dr. Loe Shih-Wei, die tot 1947 aan de universiteit van Pasadena had gestu deerd en daar promoveerde, terwijl dr. Galston in die tijd tot de staf van docenten behoorde. Dr. Loe is nu ver bonden aan het instituut voor planten fysiologie in Sjanghai. Hij begeleidde de twee bezoekers verder tijdens hun gehe le toer. Zij kregen later ook een Chinees visum voor een 17-daags bezoek aan Hanoi, waar zij een reeks voordrachten hielden. In Hanoi werden zij door pre mier Pnam Van Dong ontvangen. Wat dit bezoek betreft, vertelden de twee rei zigers „dat zij Hanoi kalm en vol ver trouwen hadden gevonden. In Noord- Vietnam wordt veel vooruitgang in de volksgezondheid geboekt. Ondanks de Een andere patiënte, bij wie profes sor Tsjoe een groot gezwel uit de keel had verwijderd (een ingreep die in 13 minuten plaatshad) zat dadelijk na dat de laatste hechting was verricht weer rechtop. Zij at een sinaasappel, bedankte de chirurg, deed haar kamer jas aan en liep de operatiekamer uit. Onderweg stond zij even stil om naar de verbaasde toeschouwers te wuiven, aldus de beschrijving van de twee Amerikanen. Dr. Galston voegt hieraan toe dat hij overtuigd was geraakt dat de Westerse farmacologie nog veel van de traditionele Chinese geneeskunde kan leren. „Maar ook de Chinese we tenschapsmensen bewonderen op hun beurt de Westerse geleerden, die zij als de wereldleiders op wetenschappelijk gebied beschouwen en van wie zij graag advies en hulp zouden ontvan gen. Zij zouden veel voordeel kunnen hebben van de Westerse technologie. Wederzijds contact zou dan ook van veel nut kunnen zijn.” De Franse journalisten tijdens hun betoging op de Champs Elysées. Minister Luns wees er op dat de inkrim ping van troepenmachten, waartoe NAVO thans de eerste stappen heeft ge nomen, een bijzonder ingewikkelde mate- terie is die zeer veel tijd zal vragen, en miljoen leden soneel te eisen. een ontwikkeling vormt die door onver wachte politieke gebeurtenissen kan wor den verstoord. Er bestaat geen formele band tussen troepenvermindering en een bevredigende regeeling van de kwestie Berlijn (die in Brussel met zo veel woorden als voor waarde werd gesteld voor multilaterale gesprekken over een Europese veiligheids- conferentie). PARIJS (AFP-Reuter). In Parijs heb ben gistermiddag zowel journalisten ambtenaren een betoging gehouden om aan hun grieven lucht te geven. Terwijl ongeveer duizend persvertegenwoordigers voor het ministerie van Binnenlandse Za ken een zitstaking hielden om te proteste ren tegen het politie-optreden tegen nieuwsgaarders, trokken circa 20.000 sta kende ambtenaren door het centrum van de stad om hogere salarissen voor het 2.5. Tot deze vertegenwoordigers zal niet een Amerikaan behoren omdat minister Ro gers niet wil dat wederzijdse, evenwich tige troepenvermindering een Russisch- Amerikaanse aangelegenheid wordt, even min een Fransman omdat Frankrijk geen deel uitmaakt van het geïntegreerde mili taire apparaat van de NAVO, en waar schijnlijk ook niet de secretaris-generaal van de NAVO. Nederland, maar ook de Scandinavische landen en Canada, wilden dat reeds nu deze speciale vertegenwoordigers zouden worden benoemd, maar voor een derge lijk besluit was de tijd kennelijk nog niet rijp. Namen van deze speciale vertegenwoor digers zijn nog niet genoemd. Minister Luns verklaarde tegenover journalisten ’t persoonlijk beter te vinden dat de secre taris-generaal niet tot hen zou behoren, omdat hij dan een soort reizend ambas sadeur zou worden. Namen van deze speciale vertegenwoor digers zijn nog niet genoemd. Minister Luns verklaarde tegenover journalisten het persoonlijk beter te vinden dat de sec retaris-generaal niet tot hen zou behoren, omdat hij dan een soort reizend ambas sadeur zou worden. De gesprekken over wederzijdse troepen vermindering een oud voorstel van de NAVO hebben ten doel vast te stellen wanneer onderhandelingen zouden moeten plaats vinden, of slechts buiten landse of ook nationale tropen zouden moe ten worden uitgedund, waar dit zou moe ten gebeuren (slechts in beide Duitslanden of ook in Polen, Tsjecho-Slowakije, de Be nelux en het westelijk deel van de Sov- jet-Unie waarvoor militair alle reden zou zijn en hoe de controle moet wor- dengeregeld. Wat de medisch-biologische ervarin gen betreft van deze eerste twee Ame rikaanse wetenschapsmensen die Chi na in de afgelopen twintig jaar bezoch ten: de Chinese wetenschap heeft vol gens hen zeer belangrijke vorderingen gemaakt. Zo werden nieuwe ontdekkin gen gedaan op het gebied der erfelijk heid en de plantengroei. Voor de bevor dering van dit laatste hebben de Chine zen een oorspronkelijke methode gevon den voor de massa-produktie van een stof die als „gibberelline” wordt aange duid. Wanneer zij als spray over de planten wordt verspreid, neemt de groei hiervan beduidend toe. Dit middel wordt op grote schaal in de communes, fa brieken en aan universiteiten vervaar digd. Zij bezochten ook de nationale acade mie van wetenschappen in Peking die gedurende de culturele revolutie van 1966-1968 gesloten was, en nu weer (in gereorganiseerde vorm) werkzaam is. De leidende figuren aan deze instelling deelden hun mede dat zij graag afge vaardigden naar internationale weten schappelijke bijeenkomsten wilden stu ren, mits deze niet door een afgevaar digde van de nationalisten op Taiwan (Formosa) worden bijgewoond. De uitslag 67 tegen 23 tesmmen was overeenkomstig de verwachting, doordat regeringsaanhangers de steun hadden van enige tegenstanders van de oorlog in In- do-China, zoals de Democratische senator Edward Kennedy, die betoogde dat af schaffing van de dienstplicht zou beteke nen, dat alleen de financieel zwakkeren zich als vrijwilliger zouden opgeven voor de strijdkrachten en de strijd in Vietnam. Intussen hebben „duiven” in de senaat een nieuwe versie ingediend van hun om streden voorstel om na 1971 geen geld meer beschikbaar te stellen voor de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam. Hun oor spronkelijke voorstel, afkomstig van Ge orge McGovern en Mark Hatfield, werd vo rig jaar met 55 tegen 39 afgewezen. Op het ogenblik kunnen de aanhangers van de regering nog op een meerderheid van cir ca tien stemmen rekenen. De „duiven” proberen door middel van een uitvoerige campagne, o.a. door middel van adverten ties, de publieke opinie zodanig te bewer ken dat zij een meerderheid krijgen, als hun voorstel over ongeveer twee weken weer in stemming komt. jorisstr. 25. tel. 023-321140 en 321800. Gen. Cronjéstr. 125, tel. ropa, n.v„ Hoofdstr. 179, tel. 023- 379801. IJmuiden, reisbur. de Magneet n.v.. Kennemerlaan 25, agenturen, Kanaalstr. 71, tel. turen, p/a WV kiosk. Markt plein, tel. 02550-19106.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3